II -J 1893. r. 1387. Nieuws- en Advertentieblad voor Zuid-Holland en Utrecht iek! Zaterdag 15 Juli. Bericht aan onze Lezers. r I Bel”. RVOER Lis LSL? ERS, >or den iet den s :ynen, E. BUITENLAND. Overzicht. Arbeidsbelangen. BINNENLAND. Wegens bijzondere omstan digheden zal het volgend Nom- mer dezer Courant één dag later worden uitgegeven. 1- SCHOONHOVEKSGflE COURANT ■tien. van het het S. W. N. VAN NOOTEN te Schoonhoven, Uitgevers. Franco per neeren 1“ -Gouda, n Bergh, ven: sn n. 2.25 uur. n. 6.30 uur. m 10.uur. n. 9. - uur. IN NOOTEN. BONHOVEN SMA, ten DERDE V. 7.— u. v. 9.— u. ie Stoom- v. 4.30 n. ld.Vrijd. en v.ra. 6. ov. n.m. 1. n H”. essen. kpril 1893, otterdam. v. en 1.301.. - m., Dond., 3 tusschen m. ag, v. 8.15 u. gev. n. 1.45 u. van Schoon- GOUDA. ld staande n J. PLAK Lek. Lek. April 1893, itterdam en in tSchoon- seswijk" (V). ensd. 6.v. i. 7.45 v. onoordia’. S morgens uitgegeven. Prijsvoor Schoonhoven per drie maanden ƒ0,75. per post door het geheele rijk f 0.90. Men kan zich abon- bij alle Boekhandelaren, Agenten en Brievengaarders. 2695. 2400. 2389. 2189. 1999. aercujK 1700. laatstgemelden in- Prijs der AdvertentiënVan 1 tot 5 regels f 0,50. Iedere regel I meer 0,10. Groote letters naar plaatsruimte. Inzending franco I uiterlijk tot Dinsdags-avonds 8- en tot Vrijdags-namiddags 5 uren. Alle binnenlandsche Advertentiën, voor 3 maal plaatsing opgegeven, worden slechts 2 maal in rekening gebracht. Het Britsche Lagerhuis is nu genaderd tot artikel 9 der Home-Rule-voordracht waarop weder de noodige amendementen zijn ingediendwelke alle het eene na het andere werden verworpen. Het betrof ditmaal de regeling van de vertegenwoor diging van Ierland in het Ryks-Parlement. John Redmond, de Parnelliststelde voor, die vertegenwoordiging op den ouden voet te laten n 1. 103 Afgevaardigden welk voorstel door de Regeenng verworpen werd, als zijnde niet evenredig met het bevol kingscijfer. De Afgevaardigde Henneage wilde de ge heele vertegenwoordiging van Ierland in het Rijks-Parlement afschaffenhetgeen rnhem, Vrees- sn Rotterdam. dagelijks, uur. ;ev. v. 1.u. ag, v. 5.— u. v. 6.30 u. tuBaohen ida- ■iesen. 2.15 en 3.15. 10, n. 5.40 en latste treinen, alt de laatste Gouda. met 240 tegen 203 stemmen eveneens werd verworpen. En eindelijk voml hQ/Uaendement van den heer Beton Karndm in# aantal lersche Afgevaardigden op 48 te stellen ook geen ingang. Bij het bespreken van dit voorstel had er een buitengewoon levendige woor denwisseling plaats die wel een uur duurde. De conservatieve Afgevaardigde Boodrich liet zich n.l. eene opmerking ontvallen, dat het lersche ras „arm en babbelziek”, was, waarop de lersche nationalist Sexton opstoof en de uitdrukking „eene grove onbeschaamd heid” noemde. De heer Mellor, die als vice-voorzitter, bij afwezigheid van den Presidenthet voorzitterschap waarnam verlangde, dat Sexton zijne woorden terug nam hetwelk deze weigerdewaarna de voorzitter hem bevalde zaal te verlaten. Slechts op herhaald aandringen van Gladstone, gaf hij aan de verordening gevolg. Bij zijn vertrek werd hij door de Ieren en radicalen uitbundig toegejnicht. Het overige van de zitting kenmerkte zich door groote woelig heid. Er werd verder niets anders afgedaan dan nóg een amendement verworpen! Koningin Victoria heeft door den Minis ter van Binnenlandsche Zaken een stuk doen openbaar maken, waarin H. M. ver klaarde, ten zeerste getroffen te zijn door de groote toewijding en aanhankelijkheid, haar en hare familie op zulk eene treffende wijze getoond bij gelegenheid van huwelijk van den Hertog van York. Zaterdag heeft in de Guildhall te Londen het gemeentebestuur, in tegenwoordigheid van den Prins van Wales en vele leden der Koninklijke familie, de hooge gasten gerecipieerd, die ter gelegenheid van het huwelijk van den Hertog van York waren overgekomen. Bijzonderlijk echter gold de hulde den Koning en der Koningin van Denemarken, aan wie in een gouden doos een adres van verwelkoming werd aange boden. Aan het luncheon, hetwelk op de receptie «Wtgde 0» dat dofc 7Oü/A |g.'U bijgewoond, heeft de Lord Mayor eerst op den Koning van Denemarken en later op den Czarewitch getoost. De Koning ant woordde met de verklaring, dat hij steeds had gedeeld in lief en leed der Britsche natie, ook nu weêr, nu de hoop van mil- lioenen Engelschen op een jeugdig echtpaar is gevestigd. Z. M. eindigde met de beste wenschen te uiten voor het welzijn van het Britsche Rijk. De Russische Kroonprins dankte den Lord Mayor met de verwachting uit te spreken, dat de vriendschappelijke gevoelens tus schen de Engelsche en Russische Vorste lijke familiën zich ook tot de beide volkeren zouden uitbreiden. De nieuwe Duitache legerwet is voor de eerste maal gelezen Zaterdag j.l. De tweede lezing zal niet eerst in handen van een commissie worden gesteld maar dadeljjk in de volle vergadering geschieden. Nu de Polen en de anti-semieten voor een groot gedeelte vóór de legerwet zullen stemmen, wordt de goedkeuring bijna zeker geacht. Eugen Richter heelt er zich tegen verklaard. Door Von Caprivi werd nog eens na- drukkelijk verklaard dat volgens het oor deel van deskundigende legermacht van Duitschland niet sterk genoeg is. Het zelfde betoogde Keizer Wilhelm op de audiëntie, welke hij verleende aan het bureau van den Duitschen Rijksdag. Z. M. toonde aan wat in de naburige Staten op gebied van militaire versterking geschiedde. Wilde men nu den vrede waar borgen, zoo eindigde hij, dan moet daarmede gelijke tred gehouden worden. De Russische Kroonprins heeft den Duit- schen Keizer een bezoek gebracht te Potsdam, waar hij, hartelijk ontvangen, aan een diner deelnam, dat in het nieuwe paleis gehouden werd, ólechts twee uur vertoefde hij daar, en vertrok daarna naar Berlijn. In de Fransche Kamer schijnen de radi calen de Regeering nog immer lastig te vallen over de wijze, waarop zij een einde heeft gem takt aan de onlusten in de hoofdstad. Het sluiten der arbeidsbeurs werd o. a. eene schending genoemd der aan de arbei ders gedane,beloften, terwijl de oud-Minister Brissan u,a'h de Regeering vroeg, of de politie soms van personen buiten het Ka binet orders had ontvangen, zoo ruw was het optreden der agenten. De meerderheid echter (200) keurde de manier van handelen der Regeering goed en juichte haar met groote ingenomen heid toe. De Minister-President Dupuy verdedigde het gedrag der Regeering, die „zeide hij,” het gebeurde betreurde, maar toch haar plicht had gedaan. Hij eindigde met de verklaring, zoo noodig, de politie te zullen hervormen. De heer Loze is ontslagen en vervangen door den heer Lépine, prefect van Séine- et-Oise, aan wien de reorganisatie is op gedragen. De gemeenteraad heeft de bevolking ont raden, deel te nemen aan de feesten vun 14 Juli, met het oog op het optreden der ♦ALBLAS8ERWAARD en VIJFHEEREN- LANDEN, 14 Juli. De handel zoowel in kaas als boter was deze week wat flauwer de prijs van kaas f 1 per 50 kilo en van goê- boter o cents per kilo lager. Men besteedt thans in deze streken voor kaas van f 22 tot f 26 per 50 kilonaar wicht en kwaliteit: goèboter f0,60, weiboter f0,50per kilo. GOUDERAK, 12 Juli. Bedankt voor het beroep naar deze gemeente door Ds. J. Rans te ’s-Grevelduin Kapalle. door een bepaald voorstelliefst van de Regeeringstafelde zaak aan de orde komt, da» begint eigenlijk eerst het gemeen over- 'ip^, dat zich natntirirjk niét bepaalt tot een enkele staatkundige partijdievan welke het initiatief uitging waartoe zij door het feit van haar meerderheid is geroepen, heeft dan ook aanspraak op den steun van de andere partijen, terwijl zij tevens haar voor deel kan doen met de critiek, door deze uitgeoefend. Zoo is de gang van zaken in landenwaar het constitutioneel stelsel juist wordt opgevat, en over het alge meen hebben we niet te klagen, dat men ten onzent van die waarheid niet is door drongen. Onthield de inleider zich van rechtstreek- sche aanwijzing van bijzonderheden, eenige omtrekken heeft hij toch geschetstwaar uit wij tevens kunnen leeren, dat het nu juist geen gebaand pad zal zijnlangs welke de sociale hervorming tot haar doel moet komen. Integendeel, de moeielijkheden zijn vele, en over de wijze, waarop zij te over winnen zijnis men het lang niet eens. Ja, men kan wel met eenige groote woorden over de bezwaren heenvliegen of ze een voudig negeeren om daardoor bij den op- pervlakkigen lezer of toehoorder de meening te doen ontstaan dat „die liberalen” zich maar houden of zij sociale hervormingen willen tot stand brengen terwijl zedoor altijd maar te praten van moeielijkheden niets anders doen dan de zaak op de lange baan schuivenmaar wie ernstig nadenkt en ook eenige verantwoordelijkheid gevoelt voor de gevolgen zijner daden‘erkent dat voorzichtigheid een onmisbare voorwaarde is van welslagen. Als een man van groote wetenschapen wiens vooruitstrevende nei gingen niemand zal durven ontkennen, wij bedoelen den Leidschen Hoogleeraar, de wenachelijkheid uitspreekt, dat de wet gever bedachtzaam en geleidelijk optreedt, zich onthoudt van voorschriften omtrent loonregeling, ten aanzien van den arbeids duur xich beiHNdt W tegengaan vrag overmatigen arbeid in voor de gezondheid schadelijke bedrijven, dan zal men toch wel willen gelooven dat voor die aanspo ring tot behoedzaam voorwaarts gaan, voor dien wenk om geen overdreven eischen te stellen, deugdelijke gronden bestaan? In niet geringe mate is dit op te mer ken bij de quaestie die den Hoogleeraar thans voorzitter van het bestuur der Li berale Unie, het langst bezighield, name lijk het arbeidscontract. Dat het wensche- lyk ishierin eenige regeling te brengen, dat in de eerste plaats sommige onbillijke bepalingen uit ons Burgerlijk wetboek moe ten verdwijnendaarover is men het tamelijk wel eens; ook vindt het geen tegenspraak, dat bij do wet de contractvrijheid of liever de willekeur, die sommige werkgevers zich veroorloven, moet worden beperkt. Maar verder gaande, vinden we dat de wegen uiteenloopenomdat de eischen des wet gevers licht het bedrijf zelf en derhalve voornamelijk de belangen des werkmans zouden benadeelen. Hoe kan men ook ver langen dat op het loon eenige pressie wordt uitgeoefend De staat zouom bil- hjk te zijn, ook de bekwaamheid en den ijver des werkmans moeten waarborgen als hij dezen een minimumloon door den werk gever uit te betalenverzekert. Dat be palingen worden gemaakt omtrent het intijds waarschuwen als men de verbintenis wil doen eindigenuitstekendin dit opzicht behooren patroon en werkman gelijk te staan. Maar wie ter wereld zou u kunnen dwingen, iemand in uw dienst te houden, dien gij kwijt wilt wezen, of, om in dienst te blijven bij iemand, dien gij liever zoudt willen verlaten? Het doet er niet toeof de redendie de scheiding doen wenschen, gegrond mag heeten: het zou een ondragelijke tyrannie worden, als ge tracht werd een band te doen voortduren, die een der partijen wenscht te verbreken. Daarom zei ook Prof. Drucker, dat ontslag van een werkman, (natuurlijk na het in- achtnemen van een behoorlijken termjjn van opzegging) alleen wegens zijn politieke gevoelens, hoezeer ook af te keuren, niet zou zijn te beletten. Het een en ander moge doen zien, dat er nog veel te bespreken en te overleggen zal vallen, eer de liberale partij ook dat deel van haar programma heeft afgewerkt. De jongste algemeene vergadering de Liberale Unie heeft vooral daarom een gunatigen indruk gemaakt, dat zij blijk gaf van bet eenparig bewustzijn der vrijzinnige staatspartij van d-> noodzakelijkheideerlang over te gaan tot een ernstige behandeling van de verschillende vraagstukken die zich op het maatschappelyk gebied voordoen. In dit opzicht was niets te bespeuren van een rechter- of linkerzijdede motiedoor het Bestuur voorgesteld, werd met algemeene stemmen aangenomen. Wij brengen die motie nog even in her innering „De vergadering, zich blijvende plaatsen op het standpunt van het manifest der „Li berale Unie” van 1891instemming betui gende met de denkbeelden in de inleiding ontwikkeldis van oordeeldat de liberale partij in de naaste toekomst krachtig de hand behoort te slaan aan hervormingen op sociaal gebied.” De inleiding was, zooals men weet, op gedragen aan Prof. Drucker, en gaf in breede trekken de richting aan, in welke naar verbetering moet worden getracht. Door die verklaring van instemming is op nieuw de vlag geplant op het uitgebreide arbeidsveld, dat nog voor ons ligt, en te vens de verantwoordelijkheid aanvaard voor de vervulling eener belofte, indien het blykt dat de meerderheid der kiezers, door het in voorbereiding zijnde uitgebreid stem recht tot de uitoefening hunner burger schapsrechten geroepen, aan de liberale party het vertrouwen schenktwaarop haar verleden en vooral haar jongst verleden haar aanspraak geeft. Het is zeer weuschelyk, in deze belang rijke aangelegenheid voet bij stuk te hou den, en zoo juist mogelijk uit te drukken, wat van de liberale partij verwacht kun wordenom niet later te vernemendat men zich eenvoudig met algemeenheden van de zaak heeft afgemaakt. Reeds in 1887, toen de Grondwetsherziening de politieke partyen nieuw leven had ingeblazen, en elke van haar in den vorm van een pro gramma aangaf, welken koers zij wenschte te volgen, bleek, dat de liberalen op dit punt een besliste meening hebben en zichzelven een scherp geteekende gedragslijn afbake nen. In haar programma komen deze hoofd punten voor, welke het manifest van 1891 in geen enkel opzicht wyzigde, en die dus nog heden van kracht blij venDe Liberale Unie verlangt, dat maatregelen worden ver ordend ter bevordering van veiligheid en gezondheid in fabrieken en werkplaatsen; dat aan iederen arbeider een wekelyksche rustdag worde- gewaarborgd; dat de verze kering van den werkman tegen ongelukken worde geregeld en aan voorzieningen bij ziekteouderdom en overlyden krachtig de hand geslagen wordedat het vakonderwys, met name het ambaebts-fabriekt- en land- bouwonderwysvan overheidswege op af doende wyze worde gesteund; dat het ar beidscontract bij de wet worde geregeld en de naleving daarvan beter worde verzekerd door eene ook buitendien hoog noodige vereenvoudiging van ons procesrecht; dat tot vertegenwoordiging der arbeidersbelan gen adviseerende arbeidskamers worden ge organiseerd; en bovenal worde leerplicht ingevoerd, waaraan thans, na beëindiging 'van den schoolstrijd, geen beletsel meer in den weg staat.” Zoo sprak de Liberale Unie zes jaren geleden, zoo spreekt zij nog. Misschien zal de opmerking gemaakt worden, dat het van geen krachtigen voor uitgang getuigt, als een programma van zes jaien terug nu nog dienstdoet als iets geheel nieuws, als een stelsel van nog te verwezenlijken wenschenmaar dan moet ook in het oog gehouden worden, dat de partij, die er mede optrad en er eerst in 1891 mede zegevierde, beginnen moest met de hinderpalen te verwyderen, die de be reiking van haar doel op sociaal terrein in den weg stonden. Wordt de kiesrechtre geling aangenomendan is de laatste slag boom gevallen, en zullen alle direct be langhebbenden by de in uitzicht gestelde hervormingen gelegenheid krijgen, zich te doen hooren en door hun keus invloed uit te oefenen op de beslissingen der wetge vende macht. Dut Professor Drucker in zijn inleiding niet heeft aangegeven, op welke wyze ieder onderdeel vun het sociaal programma der Liberale Unie behoort te worden uitge voerd, was te begrypen. We zyn nog zoover niet. Ook politieke vraagstukken hebben tyd voor rypwording noodig: heden gesteld, zyn zij morgen niet opgelost. is eenmaal het oogenblik gekomen, waarop Regeering tegenover de jongste troebelen. Eerst zou men de gelden onder de „werk- looien” verdeeld hebbenmaar dit kon niet moor, daar de meeste bestellingen reeds gedaan waren. Te Weenen (Oostenrijk) is in eene be nedenzaal van het Stadhuis ten gunste van algemeen stemrecht eene arbeider-vergade- ring gehouden, waaraan 10 000 man deel namen. Ook vrouwen en Kamerleden waren tegenwoordig. Er werd eene resolutie aan genomen ten gunste van „rechtstreeksch en gelijk stemrecht voor allen 1” Onder het geroep „Leve de Internationale 1” ging men zeer kalm uiteen. De Italiaansche Kamer heeft het ont werp tot reorganisatie van het Bankwezen met groote meerderheid aangenomen. Aan dit debat ging nog eene, vrij rumoerige zitting vooraf, waarvan de aanleiding was, eene vraag door den heer Bovro gesteld, nl.: of de verantwoordelijkheid, die op Mi nisters, Afgevaardigden en Senatoren rustte, wat de jongste schandalen betreft, reeds voldoende was vastgesteld. Een aardig incident wordt vermeld uit de Italiaansche Kamerzittihg van Woensdag, waar het buitengewoon warm was dien dag. Terwyl dat daar echter anders wel eens op de hartstochten wil werken, oefende de hitte ditmaal eenen verzachtenden invloed, en wel op de lieden, die er zeker niet het minst last van moesten hebben: de journalisten op de tribune. Toen dezen zagen dat President Zanar- delli het erg met de warmte te kwaad had, sprak men in de pauseering af hem een waaier te zenden, een gewone, goed- koope, maar meu maakte er eene aardigheid van, doordien alle verslaggevers er hun naam en den titel hunner courant op schreven. Het geschenk en de aardigheid vielen in goeden grond en een oogenblik later kwam een briefje aan de verslaggevers, waarin de President hun hartelyk dankzegde voor de beleefdheid, met de belofte het geschenk dfjr oene aeïïnuerrng'-wmr-- de ten einde spoedende dagen van zyn Voorzitterschap getrouw te zullen bewaren. Uitslag der Verkiezing Van Leden der Eerste Kamer ran de Staten-Generaal. Noord-Brabant. Herkozen de heeren Mr. P. J. A. Bmitz en Mr. Bassen. Gelderland. Gekozen do heer Mr. D. En gelberts, (anti-revol.), te Zutfen, met 31 stemmen, en de heer W. E. J.C. Cremers, (katholiek), te Arnhem, met 32 stemmen. De heer Mr. J. Thoolt, (aftr. lid), had 28, de heer Mr. J. E. H. Baron Van Najjell van Ampsen, (aftr. lid), had 29 stemmen. Zuid-Holland. Herkozen de heeren Th. P. Viruly, met 52; J. D. Fransen van de Putte, met 50, en J. Van der Breggen Azn,, met 50 stemmen. Noord-Holland. Herkozen de heeren A. C. Wertneim, met 59 van de 68 stemmen, en J. Breebaart Kz. met 41 van de 68 stemm. Gekozen in de plaats van Mr. J. Kappeyne van de Coppello, die bedankt had, de heer M. De Jong, wethouder te Hoorn, na drie stemmingen, met 36 van de 68 stemmen. De heer 8. P. Van Eeghen had er 29. Zeeland. Gekozen Jür. Mr. K. A. Godin de Beaulort (anti-revol.), met 20 stemmen. Het altredenu lid Jnr. Mr. W. Six (liberaal), bekwam 17 stemmen. Utrecht. Herkozen Jhr. Mr. L. C. C. O. M. Van Nispen. Friesland. Herkozen Jhr. Mr. J. H. F. K. Van öwinderen, met 25 van de 41 stemmen. Overijsel. Herkozen de heer C. T. Stork. Groningen. Herkozen de heer Mr. B. Vun Royen, met 39 van de 42 stemmen. Drente. Herkozen de heer Mr. H. Van Lier, met 27 van de 29 stemmen. Limburg. Herkozen de heer H. G. L. Regout, met 37 van de 38 stemmen. Er waren 6 biljetten in blanco. Bij Kon. Besluit is benoemd tot ridder der orde van den Nederlandschen Leeuw, de majoor L. De Vlaming, van den staf der infanterie. De Provinciale Staten van Utrecht hebben benoemd tot Griffier der Staten (vacature Mr. De Koek), den heer Mr. U. R. Merkus, commieschef ter provin ciale griffie te Utrecht met 36 stemmen. Aan het Ministerie van Wa- torstaatHandel en Nyverheid te ’s Hage werd Woensdag o. a. aan besteed de uitvoering van bagger- en kribwerk in de rivier Boven-Mer^vede. Minste in schrijver: A. Volker Lzn., te Sliedrecht voor f142.000; het herstellen der ryksrivierwerken en hun toebehooren op den Boven-Ryn en de Waal, van de winterschade, ontstaan door ysgang in den winter van 18921893, in vijf per- ceelen. Minste inschryver: 2e perceel P. Van ’t Verlaat, te Hardingsveld, voor f 1 b.993 3e perceeldezelfdevoor f 15.284. De uitslag der op 8 dezer door het bestuur van het waterschap „de Over waard” gehouden aanbesteding, van het gedeeltelijk vernieuwen en geheel met ba salt bekleeden der twee oostelyke lage boe- zemsluishoofdenin de rivier „de Lek” aan der. Ëlshont, was als volgt 5 H. HoogendonkHardingsveld f 3636. L. Brand Dzn., Giesendam3200. J. L. De Vries Nieuw-Lekkerland 2955. W. ’t Hoen, Alblasserdam2896. vvt nueu, Aioiasseraam jo»u. A. Van der StraatenBerg-Ambacht, 2888. Peter Sterk’, SpjjkaflaR J. W. Van Wij nenSliedrecht P. Nederlof, K Leenman, J. R. Briedó L. Boele Het werk werd schrijver gegund. Voor het Gerechtshof te ’sGra- venhage stond Woensdag terecht G. D., 53 jaar, thans zonder beroep, vroeger zaak waarnemer te Schoonhoven, appellant van een vonnis dor rechtbank te Rotterdam waarbij hij tot zes maanden gevangenisstraf is veroordeeld wegens verduistering van f 22, wolke hy zich zou hebben doen afgeven door iemand te Berg-Ambacht, voor wien hij als gemachtigde optrad in zake eene procedure voor het kantongerecht te Schoon hoven gevoerd tegen bedoelden persoon uit Berg-Ambacht, die de procedure verloor en daardoor veroordeeld werd tot betaling van f 100 wegens geleend geld. Beklaagde zou aan zijn lastgever hebben opgegeven de bovenbedoelde f22 noodig te hébben voor het aanteekenen van hooger beroep tegen ’s kantonrechters vonnis en voor het dag vaarden van de tegenpartij. Niettegenstaande de pertinente verklaringen van beklaagde’» lastgever en diens huisvrouw, dat de f22 aan beklaagde voor gemeld doel waren af gegeven, terwyl dat geld daarvoor niet is gebruikt noch teruggegeven, bleef beklaagde ontkennen eenig geld ontvangen te hebben. Advocaat-generaal Mr. Telders herinnerde er aan, dat beklaagde reeds meermalen ver- BchjUende jiereongH^8 en meende dat hier van toepassing was het spreekwoord„de kruik gaat zoolang te water tot ze breekt.” Overigens achtte adv.-gen. beklaagde’s verdediging onhoud baar en vorderde bevestiging van vonnis a quo. In de zitting der Arr. Recht bank te Rotterdam van Dinsdag werden o. a. de volgende personen veroordeeld A. de O.arbeider te Haastrechtbe klaagd van mishandeling tot 14 dagen ge vangenisstraf. K. K.arbeider te Willeskop, beklaagd van diefstal, tot 1 maand gevangenisstraf. T. v. A., werkman te Schoonhoven, be klaagd van mishandeling, tot 15 dagen ge vangenisstraf. J. D. Pzn.te Stolwyk, beklaagd van van mishandeling, tot f 8 boete. B. M. J. G.oud 14 jaar, zonder beroep, te Gouda, beklaagd van diefstal van een bok uit een weide aan den Moordrechtschen dyktot opvoeding in een verbeterhuis tot 3 Maart 1897. Nadat in de zaak tegen P. W., die de de vorige week terechtstond, beklaagd van diefstal van geld uit de toonbanklade van eenen winkel in Gouda, alsnog was gehoord de vrouw van den bestolene, die verklaring kon afleggen omtrent de hoegrootheid van het in de iade aanwezig geweest zynde bedrag, bleef zoowel het O. M. bij het de vorige week reeds genomen requisitoir, als de toegevoegde verdediger bij zyn eisch tot vryspraak volharden en bepaalde de recht bank de uitspraak op a. s. Vrydag. Blykens het 9e j aar verslag der Levensverzekering-Maatschappy „Utrecht”, telde de maatschappij op 1 Januari 1893 247544 verzekerden met f 17.920.091,80 verzekerd kapitaal en f22.502,78 verze kerde rente. De inkomstenrekening over 1892 vermeldt, zoowel aan debet als credit, f 1.397.285tQ3s. De balans vermeldt, zoowel aan actief'CUs passief, op 1 Januari 1893 f 1.515.144,43*. Het saldo bedroeg op de zen datum f124.312,40. Het aantal geïllustreerde gidsen neemt steeds toe. Nu zyn er reeds uitgegeven van Groningen, Assen, Deventer, Zutfen, Lochem, Apeldoorn, Aruhem, Ny- megen, Utrecht, Baaru en Hilversum, Amers foort, Amsterdam, Haarlem, Leiden, ’s Gra- venhage, Delft, Middelburg en Maastricht, Eerstdaags verschynt er ook een van Dord recht. De Weesinrichting te Neer- bosch ontving deze week, behalve tal van andere giften en goederen, van N. N. f1000, na een bezoek. Schoonhoven )ot >Krimpen Spijk id. Giesendam Streefkerk Kinderdijk aan 1

Schoonhovensche Courant | 1893 | | pagina 1