1893. r. 1389. Zaterdag 22 Juli. Nieuws- en Advertentieblad voor Zuid-Holland en Utrecht dek nten, 1 jdbeden, KOOP1NG INT T. ippij. K. Officiëele Kennisgevingen. Gemeente SCHOONHOVEN. huis, e Lek, aril A. J. DE wiens kantore >pen goederen ergunning, tanden van de aby de Markt, abokkenstraat de Koffiehuis Kadastraal be groot óéne Are, BUITENLAND. Overzicht. BINNENLAND. INKWARTIERINGS-LIJST. Verkiezingen. - Herstemming. DE ZONDAG. SCHOOBHOVENSCHE GOÏÏRAÏÏT gift de ingeslopen heele wereld. Zacht zij Meer rzien. X NOOTKN. S. W. N. VAN NOOTEN te Schoonhoven, Uitgeven. vaarden by de op ISBeptem- r ala met den een gekomen 1 te koop. komon by den in ten kantore ide snede ingen tot de Jederland IDAM, irenlnges. Ilsterwijk roenten of t u aan IOONHOVEN ISMA, ten 4 DERDE btry ken ze o in minder inchet heeft, jekbare me* dijk met de lillende mo- 60 en 75 Ct. s LAATS, ERF yde der Oude Kadastraal groot 3 Aren, nikte KOFFIE- ier zoo goed oor den kooper jnomou, togen kenj van i NOOTEN te den 100 Naam er wit carton, rtaan geleverd £NT8. Op fijn uxe-étui f I, iEL, Markt JSEN, DAS- oorlogsschip „Republica”, dat hem aldaar zóó in het nauw bracht, dat hij zich ein delijk met zijn schip moest overgeven. Hij Wordt na naar Rio Janeiro gevoerd, om daar waarschijnlijk als verrader ter dood gebracht te worden. WETHOUDERS van dat de IN- af heden, ge- de Secretarie der der ter inzage is deze medicijn ziekten, door iheele wereld j den Agent BURGER te M te Lopik. lie andere in De Rijkskanselier Von Caprivi a mérité de la patriede legerwet aangenomen en keizer Wilhelm heelt hem daarom zijnen unauslachlichen dank gebracht voor de groote diensten, aan het land bewezen. De wet werd by derde lezing aangeno men met 201 tegen 185 stemmendus 16 stemmen meerderheid. Toen de uitslag door den voorzitter werd algekondigd, zweeg de vergaderingde sociaal-democraten ver- Notaris IIJINCK te onhoven Vrjjdag 4 jndi 7 uur, in in het open- ik, verkoopen: 18, richt en gebe- heuscbe wijze aan dien wensch te gemoet gekomen, en om te kunnen concurreeren zijn de gewone bakkersj-el genoodzaakt geworden, dit voorbWiiMf volgen. Of de wet de Zondagsrust beter zal kunnen waarborgendurven we niet be slissen. Maar dit staat bij ons vast, dat de wet der zedelijkheid ons een heel eind ver zal brengen om het kwaad te koeren. Als elk van ons, onverschillig in welken maatschappelijjcen toestand hij zich bevindt, zorgvuldig deze vraag overweegtWat kan ik doen, om den Zondag in eere te doen houden dan worden tallooze middelen ge vonden, die te zamen tot het doel leiden. Maar we moeten dat met ernst doenniet zeggenWat baat het, of ik al mijn best doe, om niemand tot arbeiden te dwingen, als honderd anderen zich er niet om be kommeren? Voor die honderd zyt gy niet verantwoordelijk, wèl voor dien éóne, die uw naam draagt. Prijs der AdvertentiënVan 1 tot 5 regels f 0,50. Iedere regel meer f 0,10. Groote letters naar plaatsruimte. Inzending franco uiterlijk tot Dinsdags-avonds 8- en tot Vrijdags-namiddags 5 uren. Alle binnenlandsche Advertentiënvoor 3 maal plaatsing opgegeven, worden slechts 2 maal in rekening gebracht. De directeur der Weesinrich- ting te Neerbosch ontving van iemand, die/ onbekend wenscht te blijven, eene gift, groot f 1000, voor de voltooiing van het Ziekenhuis, en van N. N. te H. eene van f1000 voor genoemd gesticht. De Bode der Heldringge- stichten van 15 Juli jl. bericht, dat op den 1. Juli 11. aanwezig waren op Steenbeek 40 en in ’t Magdalenahuis 20 vrouwen be nevens 53 kinderen, op Bethel 42, op Talitha Kümi 173 en in de Opleidingshuizen 28 meisjes. Het getal leerlingen op de Normaal school bedroeg 36. Sedert de oprichting werden op Steenbeek geplaatst 1515 en in 't Magdalenahuis 265 vrouwen met 280 kinderen; op Bethel 928, op Talitha Kümi 1337 en in de Opleidings huizen 109 meisjes- Op de Normaalschool werden 382 jonge juffrouwen onderwezen. Als penningmeester van Steenbeek is op getreden de beer C. P. Van Eeghen Jr. Te Kralingen zal de buiten plaats „Het Paradijs" ingericht worden voor een koud-waterinnchtingnaarde methode van Pastoor Kneipp. Er worden plannen gevormd om aldaar een hótel met volledige badinrichting te openen. •ALBLASBERWAARD en VIJFHEEREN- LANDEN, 20 Juli. Naar kaas was deze week tameiyk en naar boter flinke vraag. Zware soort kaas steeg f 1 per 50 kiloboter bleef onveranderd in prijs. Men besteedt thans in deze streken voor kaas van f20 tot f 27 per 50 kilonaar wicht en kwaliteit; goêboter f0,60, weiboter f 0,50 per kilo. ♦KRIMPEN a/dIJSEL, 17 Juli. Zaterdag, middag tnsschen 1 en 2 uur heelt op in drukwekkende wyze de begrafenis plaats gehad van het stoffelijk overschot van den heer A. Van Walsum Kz., op de algemeene begraafplaats alhier. Een talrijke menigte had post gevat voor en om den dooden- akkerom daarby tegenwoordig te zyn. Bij de begraafplaats gekomen, sloten zich eenige ingezetenen by den stoet aan waaronder de weth. Myulieff en de raadsleden Hoogen- dijk en Koningde gem. ontv. Uttoalsmede de burgemeester van Capelle en Ouderkerk, terwyl een groote schare zich om het graf opstelde. Tuen het lyk in de groeve was gedaald, nam de predikant, Ds. Van Wil lenswaard het woordom de verdiensten des overledenen te huldigen, te wyzen op de broosheid van ’s menschen bestaan en woorden van hoop en van troost uit te spre ken voor de zoo onverwacht in diepen rouw gehulde familieleden. Hem volgde als spre ker op de heer v. Waningburgemeester van Ouderkerkals vertegenwoordiger zyns vaders, burgemeester dezer gemeente en vriend des overledenen. Deze vertolkte den 21 Juli 1893, ureaan de len Heer F. J. Deze Courant wordt des Woensdags- en des Zaterdags morgens uitgegeven. Prijsvoor Schoonhoven per drie maanden ƒ0,75. Franoo per post door het geheele njk f 0,90. Men kan zich abon- neeren bij alle Boekhandelaren, Agenten en Brievengaarders. Dekringwaarvan de lieldevolle echtgenoot en vader de hoeksteen was en de Kroon om de gemeentedie wederom een barer braafste burgers had verlorenom zichzel- ven het vriendenhart missendedat steeds zoo warm voor hem klopte. De vroegere predikant, Ds. Spijkerboer, sprak hierna een warm woord van herinne ring van hoop en van troostwaarna Ds. Loen schoonzoon des overledenenin een slotwoord den dank uitsprak der familie, voor de ondervonden deelneming. De plechtigheid was hiermede ten einde. De stoet vertrok en de menigte toog huiswaarts, een ieder vervuld van zijne vriendelijke herinneringen aan den gestor vene, herinneringen, die in woorden vol waardeenng geklonken hebben aan zyu graf en die niet licht vergeten zullen worden door degenendie den heer v. Walsum gekend hebben in zyu nut tig leven. Zyn heengaan was vrede, zijne ruste I STOLWUKERSLUIS, 20 Juli. Meer en meer begint de kaasmarkt alhier een treurig aanzien te krygen, zoodat men haar thans wel als vervallen mag beschouwen. Het kan ons ook niet verwonderen. Niet alleen heeft die markt met veel tegenstand te kampen gehad, doch ook de kooplieden, die er voor waren, vonden het wel wat lastig naar Btolwykersluis te komen. Toch heeft die markt ons iets geleerd. Het is gebleken, dat de landbouwers wel degelijk een vroeg uur willen, want de eerste marktdagen, toen de kooplieden wat beter kwamen opdagen, is het wel gebeurd, dat reeds te 6 uur 50 A 60 wagens kaas aan gevoerd waren. Doch wanneer kooplieden ontbreken, blyven verkoopers ook weg, of gaan naar elders; dat is ook de eenige reden waarom die markt zoo jeugdig reeds vergaan is. den Zondag, omdat zij duldeloos leed als anderen genoten. Haar echtgenoot paste goed op, als hy werken moest; niemand had dan iets op hem af te wijzen. Maar Zondags was hy zijn eigen baas, niets kon hem dan weerhouden, zijn drinkzucht den teugel te vieren. Dan maakte hij zijn huis tot een hel, en zijn kinderen kregen een monster te zien in plaats van een vader. Er was iets onbeschrijfelijk treurigs in het lot dier ongelukkigen. Één van de zeven heeft een maatschap- pelyke regeling bepaaldin overeenstem ming met de eischen der gezondheidsleer. Het waarom is bekend. Elke dag arbeidens veroorzaakt een krachtverliesdat door de nachtrust niet geheel wordt hersteldzoodat er dagelyksch tekort ontstaat, hetwelk op het eind der zes werkdagen zulk een hoogte heeft bereikt, dat afrekening noodzakelyk is. Zonder deze is het deficit wassende, de mensch wordt een machine zonder zelf be- heerschingde geestkracht dooft uitde levenslust verdwijnt. De maatschappijdie dezen eisch niet erkent en bevredigtver teert zichzelve. Maar wat doet het er dan toe, of die noodige rustdag juist op Zondag valt? Kerkelyke overwegingen mogen dit wenschehjk doen zynwanneer men zich uitsluitend plaatst op een maatschappelyk standpunt, dan is elke dag evenzeer geschikt Vrienden, zoo is het niet De rust moet zyn een ontspanningeen genoten gelyk reeds is gezegd dat ontbreekt als we niet allen de vryheid smaken. Wat heeft de werk man aan zyn gezinals alle leden niet met hem de vryheid genieten, als elk zyn eigen gaat en zyn eigen arbeid moet verrichten Welnu de geheele maatschappij is zulk een gezin. Een werkman verklaarde onsAls ik myn vrijen dag in de week heb weet ik niet wat er mee aan te vangen. Ik loop myn vrouw in den weg en myn kinderen kyken my aan alsof ik een vreem deling ben. Het rondslenteren verveelt mij, en ik schaam my het Zondagskleed als ik myn kameraden aan het werk zie, overvalt my een gevoel, als ware ik een luiaard, en ik verlang naar het einde van den dag. Er rust op de maatschappij een dure ver plichting. Zy emancipeerde zich van kerke- iyken eu wettelyken dwang, die den Zondag als een gebod handhaafde en sedert be roofde zy een groot aantal harer leden van een natuurlyk rechten nu het zoover ge komen is roept men om hersteldoor wet- telyke middelen. Het is inderdaad meer dan tijddat de openbare meeuingdie niet meer voor het beginsel der Zondagsrust behoeft gewonnen te worden, nadrukkeiyk den wetgever aanspore onf misbruiken te keeren. Volstrekte rust voor allen is ónmogelijk dewyl op Zondag vele behoeften moeten bevredigd wordendie veler bemoeiingen vorderen. Toegegeven. Doch dan moet ook onwederlegbaar worden bewezendat het niet anders kanen moet het offer dat van een deel onzer medeburgers wordt gevraagdtot een minimum worden herleid. Er is, eenige jaren achtereen, een ar- beids-enquête-cominissie bezig geweesten ook de Zondags quaes tie heeft zy niet on aangeroerd gelaten. Wat zy te dien aanzien aan het licht brachtbewijst duidelijk de noodzakelykheid eener hervorming. De af- deeling der commissie, die de noordelyke provinciënbenevens Gelderland en Over- ysel tot het terrein van haar onderzoek koos, heeft van haar bevindingen een over zicht gegeven onder deu titel: „Gevolg trekkingen", en o. a. daarin medegedeeld, dat het aantal misbruiken legio is. Vooral dringt zy er op au/*M jongelieden bene den de achttien jiiren volstrekt van Zon- dagsarbeid worden ^gesloten; dat verder op Zondag geen werrztuigendoor stoom- of andere beweegkracht werkende, in ge bruik mogen zyn, behoudens de uitxonde- deringendie als onvermijdelijk kunnen gelden; dat voor laatstbedoelde gevallen de arbeidsregeling deu werklieden minstens één van de twee of drie Zondagen vryheid verleene. Er zyn tal van gemeenten, waar derge lijke bepalingen met meer behoeveu ge maakt te worden, omdat eerbiediging van den vryen Zondag er tot gewoonte is ge worden. Maar ook daar worden nog mis standen aangetrotfen, hoofdzakelyk te wyteu aan het gemis van gemeenschapsgevoel, dat de kracht der maatschappy behoort uit te maken. Waarom, byvooroeeld, kost het zooveel moeite, den bakkers eenige ont heffing te verleeneu van den dwaug, waar onder deze klasse van werklieden het meest gebukt gaat? Die mensenen hebbeu soms van Zaterdag op Zondag den geheelen nacht door moeten werken, en dan moeten zy nog de klanten afloopeu. Is dat gedaan dau kunnen zy hun Zoudag gaan genieten door het afgewerkte lichaam te slapen te leggen. Dat is een gruwelijke mishandelingwy weten er geen anderen naam voor. Slaven dry vers maken het met erger dan ja, dan gy en ik, die het „publiek" vormen. Want publiek is er uu eenmaal op gesteld op Zondagmorgen zyu brood „versch" te hebbende broodfabrieken zyn op de meeat BURGEMEESTER en Schooxbovbm maken bekend KWARTIER1NGSL1JST van dajeude 14 dagen, op d gemeen ievoor een ied< nedergelegó Schoonhoven, fJuli 1898. De Secretaris, Be Burgemeester, H. G. GEELHOED. J- J- LAZONDER, Loco-Burg. Wenken op het gebied van Land bouw en Veeteelt. Om boter den onaangenamen smaak te ont nemen. Om slechte boter den onaangenamen smaak te ontnemen, handelt met op de volgende wjjze. De boter wordt in dunne lagen uit het vat gestoken, vervolgens in eene oplossing van keukenzout en natron goed gewasschen en daarna moet men ze in eene oplossing van 125 gram keukenzout, 120 gr. suiker en 48 gr. salpeter op 1 liter water ongeveer 12 uren laten staan. Vervolgens wordt zy met zuiver welwater doorkneed en goed gezouten. Aan het zout wordt fijne salpeter en fijne suiker toegevoegd. Het doorkneden moet zoo mogeljjk op een koude plek geschieden. Eed nieuwe bescherming voor paarden. De ondrageljjke hitte, die in den zomer van het vorige jaar in het zuiden van Frankrjjk heerschte, bracht een vindingrgk brein te Bordeaux op het denkbeeld om paarden stroohoeden te laten dragen, en dat plan bfeek zoo doelmatig te zjjn, dat al spoedig al de paarden van fiacres, omnibussen en vrachtwagens vau zulk een hoofdstel voorzien waren. Het bedekt de oogen en het voorste gedeelte van den kop, en voor de ooren worden een paar openingen ge laten. Binnen in den stroohoed ligt een spons, die van tijd tot tjjd met sign bevochtigd wordt, om den kop van het dier koel te houden. Eerst zien de paarden er vreemd mee uit, maar men went er spoedig aan. DE MUIZENPLAAG. Omtrent de maatregelen, welke tegen de mui zenplaag ondernomen worden, kunnen wg mede- deelun, dat in het Hygiënisch en Bacteriologisch Laboratorium der naaml. Vennootschap Cen traal-Apotheek, sedert 14 dagen op groote schaal Reinculturen der Bacillus Typhi Murium Loeffler gecultiveerd worden. Proeven met buikjes, uit dit Laboratorium afkomstig en tot nog toe door den directeur, den heer L. Hartlooper, apotheker, (vroeger assistent aan het Hygieu-Laborat. der Universiteit), gratis afgestaan aan alle officiëele landbouwinrichtingen, hebben de meest verras sende resultaten opgeleverd. KOPERVERGIFTIGINGEN. Getuige de veel voorkomende vergiftigingen door koper, kennen velen ’t gevaar niet, waaraan ze zich blootstellen bij 't gebruik van koperen voorwerpen. Door de volgende voorzichtigheids- maatregelen in acht te nemen kan men veel gevaar voorkomen. Kook nooit water in koperen ketel», dieniet zeer goed „gevoerd” zjjn; in 't water kunnen stoffen voorkomen, die by ’t koken aan den rand der vloeistof vergiften kunnen vormen met het koper. Kook nooit zure vloeistoffen, noch groe vruchten in koperen pannen; ge zoudt 't zelfde gevaar blootstellen. Let steeds wél op, dat de koperen ketels en pannen goed geëmailleerd of vertind zyn; en er geen enkel stukje email of vertinsel afge sprongen is. Hebt ge eenigen tyd een koperen voorwerp in nw warme hand gehad, pas er dan goed voor op ze aan den mond te brengen voordat ge ze gewasschen hebt. Laat nooit een kind een koperen voorwerp in den mond steken. Koper-vergiftiging uit zich o. a. door hevig braken van groene massa, koliek, bloedige ont lasting, moeielpk ademhalen, onregelmatigen polsslag. Tegengiften zyn o. a. houtskool en eiwit. Vetten mogen volstrekt niet gebruikt worden. Het eenige, niet vergiftige kopergroen de aardigheid is de, of althans eene der jongste van Dr. E. Laurillardis: dat van de koperen bruiloft. Zondagsblad v/h N. v/d Dag. Als vervolg van bovenstaande werd later ver meld Een kanarievogel bevond zich in een kooi met koperen traliën; hy spatte met water, en dit hechtte zich hier en daar aan de koperen traliën. Deze droppeltjes werden later door hem opgepikt. Hierdoor begon bloedige ontlasting te ontstaan; maar in eene kooi met yzeren traliën overgebracht, werd het vogeltje weldra weder gezond. De VOORZITTER van den Raad der gemeente Schoorhovkm maakt bekend, dat op Dinsdag 1 Augustus a. s. eene verkieiing zal worden gehouden voor een Lid van den Gemeenteraad. Het Stembureau Wordt gehouden op het Raadhuis, van des voormiddag! 9 tot des namiddags 5 uur. Schoonhoven, 19 Juli 1898. De Voorsitter voornoemd, J. J. LAZONDER. Gy kent het door een lange ondervin ding, het Zondagsgevoel Paa uit de sluimering ontwaakt, en nog half onbewust het hernieuwde leven ge nietend, herinnert gy u plotseling, dat de dag, die la aangehent, niet een is als de laatst voorgaande en de eerat volgendedat gy ditmaal niet zult stappen in den tred molen der dugelyksche bezighedendat gy u niet hebt te haaaten om u in het werkpak te steken en met den noodigen spoed ter aangewezen ure u te bevinden op de plaats, waar de maatschappij uw arbeids kracht in beslag neemt. En als gy dan, een oogenblik later, den blik naar Duiten richt, dan is het werke-* lyk, alsof alles er anders uitziet dan ge- woonlyk. Kleuren, vormen, zy vertoonen zich onder een gewijzigd licht. Er is als ware het iets over uitgestort, dut er gis teren niet was en morgen niet zyn zal. Zelfs als de natuur in een sombre bui ver keert, geelt zy toch een indruk van rust. Het is uw stemming, die haar dut karakter verleentdie haar dwingt, te harmoniëeren met uw gevoel van vryheid, van welbe hagen. Levendiger is die gewaarwording, ah het conlicht speelt op de boomen, en duizend tinten, die gy gisteren niet hebt kunnen zien omdat de tyd outbrak en de stemming niet aanwesig was, het oog ver rukken. ’tls Zondag, uw dag, die den mensch gelegenheid geeft, geheel zichselven te zyn. Wuareohyniyk verheugt u het denkbeeld, een uur u te kunnen vereemgen met ge- lykgezinden, om met den geest te verwyien by hoogere dan stoffelyke belangen, met uw huisgenooten op te gaan naar het tem pelgebouw, waar sedert gy heugenis hebt een woord van stichting en bemoediging u h toegesproken. En verder, dat gy u zoo geheel eu onverdeeld kunt wyden aan het huisgezin, ’t welk anders, door den drang der' omstandigheden, zooveel van u moet missen. Zeker, den arbeid hebben wy allen lief, en wy erkennen ten volle den grooten zegenciieu hy scheukt. Maar in plaats van een lust wordt hy een last, als hy niet wordt onderbroken door tus- schenpoozen van rust. En vooral, vun gemeensohappelyke rust. Wy genieten onvolkomen, of in het geheel met, als wy het „by ploegen” doen. De Zoudag h een soort vau nationale feest dag; ieder moet er aan meedoen, elk op zyn wys. Als wy naar buiten gaan, zouden wy het niet aangenaam vinden, als daar de veldarbeiders op den akker zwoegden; als de landlieden de stad bezoeken, zou het hen hinderen, dat de machines stampten en de schoorsteenen rookten. De mensch is nu eenmaal zooondanks het egoïsme, dat hem dikwyls beheerscht, krygt telkens weer het gemeenschapsgevoel de overhand, en openbaart zich m allerlei uitingen. Het kalme landschap, de betrekkelyke stilte in de straten der stad harmoniëeren het best met zyn Zondagsgevoelhet is alsof, zoodra hy het leestkleeif heelt aangetrokkenhy aan de maatschappij heel andere eischen stelt dan daags te voren. Ontmoet men iemand met het werkpak aan, dan heeft dit een storenden invloed op de Zondugs- stemming. De Zoudag maakt u vry, geeft u de ge heele beschikking over uzelven. Gy kunt dien, als gy wilt, aan losbandigheid wyden, tot over ae grens der menschelykheid. Wy hebben een orave vrouw gekend, die zich afsloolde voor haar gezin. Zy vervloekte lieten stil de zaalgeen applaus als wijze van instemming, werd vernomen. De menigte, die buiten stond, zweeg eveneens, alleen toen de Keizer den Rijks dag verliet, kwam er wat leven in de brouwery, toen ging een luid gejuich op! Z. M., nu van alle legerwet-zorgen bevrijd, is, vergezeld door H. M. de Keizerin, zijn voorgenomen zeereis gaan maken, eerst naar Gothenburg en daarna naar Bornholm. Na gedanen arbeid is het zoet rusten. Dat hebben de meeste Ministers en Afge vaardigden ook gedacht, want ze hebben, dadelijk na beslissing der netelige quaestie, de papieren aan kant gelegd en zich eenige ontspanning gegund. Zoo zal de Rijks kanselier zijne vacantie in den Harz doorbrengen. Tnsschen Frankrijk en Siam zijn de zaken nog lang niet in het reine. Men weet, dat de aanleiding tot de ge schillen ligt in de verbreking van de ver sperring op de Menam-rivier door de twee kanonneerbooten, de Inconstant ea de Cométe. Het gebeurde werd eerst als een misver stand beschouwddoch bij nader inzien blyktdat de Fransche Regeeringvolgens verklaring vau den heer Develle Minister van Buitenlandsche Zakentwee oorlogsche pen naar Siam heeft gezonden, juist met het doel om de versperring te verbreken, hetwelk gelakt is. Den volgenden dag schijnen de biameezen het Fransche loodsstoomschip Bay geplunderd te hebben, zoodat ze daardoor het volkenrecht schonden. De Regeering eischt, desnoods gewapenderhand, voldoening. De Franschen houden zich dus boos en verongelykt en Fransche marine en landleger nemen nu tegenover de Siameezen eene dreigende houding aan. De kapitein van de Forfait, de derde Fransche kanonneerboot, die voor Bangkok ankert, heeft gedreigd, alle vreemdelingen, die in Biameeschen dienst zyn, te zullen dooden. Een wel wat al te krasse maat regel, voorwaar, welken verschillende per sonen zich kunnen aantrekken, o. a. de (Belgische) Minister Rolyn-Jacquemyns. lu Engeland, in de beide huizen van het Britsch Parlement, zyu juist eenige dagen geleden ophelderingen gegeven omtrent het geschil tusschen Siam en Frankrijk, welke verklaringen van veel vertrouwen tegenover Frankryk getuigden en van eene uiterst welwillende gezindheid waren. Engeland maakt zich volstrekt niet ongerust over de verbreking des vredes. Dat groote ver trouwen zou echter wel eens beschaamd kunneu worden, want de Fransche Minister heeft aau den Franschen gezant te Londen een nota gezonden, waarin bevreemding wordt te kennen gegeven over het feit, dat er Engelschen by de Biameesche Regeering in dienst zyn. Dat is natuurlyk koren op den molen van den bevelhebber van de „Forfait.” De eindstemming van de Home-Rule- voordracht zal denkelyk einde Augustus of begin September plaats hebben. Lord Sa lisbury heeft ten minste tegen dien tyd zyne geestverwanten in het Lagerhuis op geroepen, om dan vooral op hun post te zyn. In Londen heeft Maandag jl. een ontzag lijk groote brand plaats gehad, die vyf en twintig gebouwen, handelskantoren en ma gazijnen vernielde. Gelukkig zyu geen menschenlevens te betreurendaar het meerendeel dier gebouwen 's nachts onbe woond was. De schade wordt wel op f 24.000.000 geschat. Een groot aantal ateenkoleumyu-arbeidera in Engeland zullen waarscbynlyk het werk staken, omdat de patroons besloten hebben, 1 Augustus a. s. de loonen met 25 °/0 te verminderen. Eene vergadering, gehouden om te be slissen of de arbeiders in diq vermindering sullen berusten of wei tot eene werkstaking zullen overgaanleidde tot de volgende uitkomsten. De 60.000 mynwerkers van het Noorden van Engeland zyn tegen de werkstaking, maar de overigen zullen niet in de loonsvermindering berusten. Den 28. Juli zullen nu hoogstwuarschynlyk 200 000 arbeiders het werk staken. De jeugdige Khedive van Egypte is in Turkije door den Bultan allerhartelijkst ontvangen. Toen Abbas-Pacha in tegenwoordigheid van Abdul-Hamid werd gebracht, was zyn eerste woord: „Ik kom als trouw en eerlyk onderdaan mijnen suzerain en als oprecht Mohummedaau het Hootd van mynen gods dienst begroeten De Bultan, hierover ten zeerste ontroerd, trek deu Khedive naar zich toe, kuste hem en noemde hem „myn zoon.” De Khedive wordt met byzondere on derscheiding behandeld en uit des Bultans keukeu bediend, hetgeen wel ais een groote eer mag aaugemerkt worden I De stad Kio Grande in Braziliëdie eerst door de opstandelingen onder Admi raal van der Kolk werd bemachtigd, is weder ontzet; de blokkade is opgeheven en de revolutie onderdrukt. Van der Kolk is met zyne schepen naar Banta Catarina vertrokken, gevolgd door het hem steeds vervolgende Braziliaansche

Schoonhovensche Courant | 1893 | | pagina 1