ffl IËE. r 1390. fEN, in voorraad tot 1893. Nieuws- en Advertentieblad voor Zuid-Holland en Utrecht Zonen, SMA, n. /Woensdag 26Juli. I COKES, ie lading eerste .-VLAM- en franco boord inekolen f 0,52, b... LCAO, IIJDT Officieels Kennisgevingen. 1 1 NDIJK, KKERKEBK. met oen jaar A, r/., ereen te komen rkiezonde tegen aux Wijnen, tob. p. Anker45 A f 38,-. Rotterdam, ‘O),.-' ngelsche IFWAS ren BINNENLAND. BUITENLAND. Overziebt. NOTENCEWAS. - V J 55 1 I dat A LN NOOTKN, i de Amsterdarv ndor berekening Gemeente SCHOONHOVEN. A in en Utrecht, idiening ROOIJEN. t, Schoonhoven. 8CHOOWHOVKKSCHE COUR.ABT. b 50 E WAAG", sito: 'odega Company, Rotterdam. IA” wordt door m het publiek erhalve op den i op ons wettig inde bericht, dat Donderdags en ■gemeeuter, Mr. A. D. H. KOLFF. - 42,-. M,-. 34,-. - 24,-. each. j gegarandeerd, ige voorwaarden 'iaaels op binnsn- an op aanvrage )kt door den Heer Schoonhoven. >on en verkoopen provisie van: n de 30 ®/e f 30 Zoi(ook a in de meeste den eerstvolgen- Amsterdamsche rapporteurs over de i Kokker, A. Print, itnzy verdaagde 28 Juli. Cffecten voor: i 4 *a jaars; ien prolongatie- damsche beurs- iesvoorzien handelsmerk. straat. n. jikerstraat LT. 28 KRUIJT. D. REST. [JER. 'NEKOEK. JONG Czn. STEEGT. NOERS. BURG. EER. de aandacht EB, a f 1,30 zoozeer gere- Amerikaansche BOUS&Zoon Boech. trkrygbaar voor bij W. J. VAN Bergambacht by DEN DOOL; ijk by JOH. or Schoonhoven G, Cents. wykers, die hem kwamen bezoeken, den Ryksdag gelaakt, wegens zijne al te groote toegeeflijkheid, in zake de legerwet. De Ryksdag is nu verrykt met 3 anti semieten van de zeer wilde soort, nl. Ahlwardt, Böckel en Forster, die zich zoe ken aan te sluiten by de sociaal democraten. Onder de studenten te Marburg is een werkstaking gekomen. Aanleiding daartoe gaf de houding van een der hoogleeraren, Prof. Kiilz, van het Physioldgisch Instituut, die op een wel wat aanmatigende wijze de jongelui tot trouw by wonen van zjjne colleges wilde dwingen en tegen weg blijvers maatregelen nam, welke, naar hun oordeel, inbreuk maakten op de persoon lijke vryheid. De Regeering kwam tusschen beide, om een schikking te bewerken. Prof. Külz legde een verzoenende verklaring af, waar mee de 5 studenten-afgevaardigden, met wie onderhandeld werd, zich voldaan be tuigden. Maar de studentenvertegenwoor diging eischte een andere schriftelijke ver klaring, en daarop sprongen de onderhan- delingen af. Nu zal het Academiebeatuur disciplinair optreden tegen de voornaamste deelnemers aan de beweging. Het Nuorweegeche Storthing heeft met 67 tegen 66 stemmen geweigerd, den post voor het gezantschap te Weehen te be willigen. De «geheime uitgaven", voor het Ministerie van Buitenlandsche Zaken, zyn evenmin bewilligd. Voortgaande, met zijne ontevredenheid te toonen, begint het Storthing aan de Regeering de middelen te onthouden, welke ze noodig heeft, om te bestaan en te regeeren. Zelfs werd de civiele lyst des Konings van 336.000 kronen op 256.000 teruggebracht en het jaargeld van den Kroonprins ingekort! Tot Btaluit nog zyn de tot nu toe aan den Minister bewilligde representatie-kosten geschrapt. Een kloeke jonge dame heeft dezer dagen te Kopenhagen een zakkenroller gevangen. Zy stond in het gedrang voor het plaat senbureau van een spoorwegstation aldaar en zag, dat een heer, die naast haar stond, zyn hand stak in zyn buurmans zak, ow daar een portefeuille uit te halen. Zonder aarzelen greep het meisje den man by den arm, en zij hield hem, ondanks zyn wor stelen om los te komen, stevig vast, totdat de politie kwam. De man bleek de langgezochte dader te zyn van een aantal dieistallen, welke |n den laatsten tijd gepleegd waren in volle stations of schouwburgzalen. De jonge dame heett van den hoofdoom- missaris van politie met een vleiend schry- ven een diamanten speld als aandenken ontvangen. Voorts krygt zij door het voor val ook een man. Een Kopenhaagsoh jour nalist, die, naar aanleiding van het avontuur kennis met haar maakte, heeft hare hand gevraagd en verkregen. Uit Milaan (Italië) wordt gemeld, dat bet nabygelegen Voghera door een wervel wind is geteisterd, die groote schade toe bracht aan huizen en wegen, den toren van het Mangliano paleis (onder groot ver lies van menschenlevens) deed instorten en een gedeelte der kathedraal in puin wierp, waarby een zestigtal personen ernstig wer den gekwetst. Ook Castiglio vreest men, dat zeer ge leden zal hebben. 8TATEN-GENERAAL. De korte vergaderingen, door de Eerste Kamer verleden week (Woensdag en Donderdag) ge houden, waren gewyd aan de behandeling van eenige kleine wetsontwerpen, waaronder de goed keuring der declaratie tot voorloopige regeling der handelsbetrekkingen tusschen Nederlanden Spanje. By de bespreking van dit wetsontwerp bracht de heer Van Gennep den Minister van Buitenlandsche Zaken hulde voor zyn beleid; op de vraag van den Spr., wanneer de verla gingen op het minimum-tarief in werking zou den kunnen treden, antwoordde de Min., dat zulks zou geschieden onmiddellyk na de rati ficatie, die slechts wacht op du goedkeuring van den Spaanschen Senaat, aan welke met getwyfeld kan worden. De Kamer benoemde tot i bedrijfsbelasting de heeren Van Lier, J. Prins en Wertheit haar byeenkomst tot Vrydag 2t Naar men verneemt, is een wetsontwerp op den leerplicht thans by den Raad van State in onderzoek. Aan het gebouw van het pro vinciaal bestuur van Zuid-Holland is gis teren aanbesteed: het uitdiepen van een gedeelte van den Hollandschen IJsei, onder de gemeente Gouda. Minste inschryver was A. Ph. Volker te Sliedrecht, voor f 1610. Naar aanleiding van de ver kiezing van den heer K. Van Wijk te Woerden wordt, daar er twee personen in die gemeente woonachtig zyn, die dezen naam dragen, gevraagd, wie nu de gekozene is: de heer Roeland of de heer Reiner Van Wyk. Het stembureau heelt alle stemmen op eerstgenoemde vereenigd. Naar men verneemt is deze zaak ter kenmsse van Gedep. blaten gebracht. Eenige vermogende Israëlie ten te Rotterdam en te Amsterdam woon achtig, hebben het plan geopperd het eiland Schiermonnikoog te koopenten einde aldaar eene kolonie voor Russische uitge wekenen te vestigen. De IJselsteinsche Bouwmaat schappij keert over het boekjaar 1892/93 een dividend uit van 3 pok, of f 3 per aandeel. Frankrijk heeft, naar men verneemt, een tamelyk kras ultimatum aan Mam ge zonden waarvan de inhoud eindelyk ook aan Engelatod is bekend geworden. De geëischte schadevergoeding bedraagt drie millioenbehalve de kleinere schade loosstellingen voor particulieren. Wanneer Siam het voorstel verwerpt, zal tot het blokkeeren van de kusten worden overge gaan doch wanneer het voorstel in begin sel wordt aangenomen dan moet Siam een fort of een gunstige ankerplaats door Frank- ryk laten bezetten. Het betwiste punt is Lonang Prehang, dat Siam als Fransch gebied moet erkennen. Engeland heeft Lord Dufferin naar Parijs gezonden, om aldaar eens poolshoogte van de zaken te gaan nemenn.1. eens te gaan informeeren naar den inhoud van het ulti matum. Het eenige punt, wat in deze de En- gelsche Regeering raakt, is de regeling betreffende den aistand van grondgebied. Van de Biameesche Regeering is Engeland eindelyk te weten gekomen wat het ulti matum behelst. De heer Grey, vice-Mi nister heeft het in- het Huis aer Gemeen ten voorgelezener by voegende dat hy hooptenu spoedig van Lord Dufferin te vernemende juiste grens-aanwyzing van het gebied op den linkeroever der Mekong- rivierwaarop Frankryk aanspraak maakt. Vyfhonderd man van het vreemdenlegioen zyn ingescheept naar Siam welks bewoners de onder grondsche telegraphische verbin ding tusschen Saigon en Bankok hebben afgesneden. Men is nu nog Siam’s antwoord wach tende op het ultimatum. I Het in den laatsten tyd zooveel bespro ken koninkryk Siam is het laatst overge blevene der drie onafhankelijke ryken Birmah door do Engelschen genomenAn num door de Franschen geannexeerd en Siam. Het land wordt door de rivier Menam in twee gelyke helften verdeeld. Zouden Frankryk en Engeland niet ieder een helft kannen nemen Het leger van Siam is 12.000 man groot onder bevel van Europeesche officieren. Bovendien heeft de koning een lyfwacht van 600 man te voet en 300 ruiters. De Ohineesche Regeering Ischynt maatre gelen te nemen, om de zaak van Siam te steunen. In de Fransche Kamer van Afgevaardigden beeft weder een geest van verzet geheerscht tegen het Ministerieop begrootingsgebied. Men had nl., ondanks den heftigen tegen stand van den Minister-President Dupuy, besloten, 500.000 francs beschikbaar te stellen voor verhooging van de trakte menten bij het personeel der posteryen. De Minister van Financiën verklaarde ingevolge dat besluit, de begroeting naar den Senaat te zenden met een tekort tot dat bedrag. De Kamer nam hierme e echter geen genoegen. De begrooting werd naar de commissie teruggezonden en met 370 tegen 6 stemmen goedgekeurd. Er zal wei een bron gevonden zyn, uit welker opbrengst dat half millioen kan worden geput! Gladstone heelt op artikel 30 van zyne eigen Home-Rule-voordi acht, weder een ingrypend amendement voorgesteld, ditmaal niet in het belang van Ierland. Het amendement werd aangenomen met 537 tegen 49 stemmen en strekte, om aan de lerscbe Wetgevende Macht te beletten, eene nieuwe, gewapende politie in te stellen, na de afschaffing der tegenwoordige politie-macht. In dezelfde zitting werden achtereen volgens de artikelen 31 tot en met 40 behandeld, van welke enkel artikel 39 zonder stemming werd verworpen. De mynwerkers-vergadering te Birming ham, waar 270.000 arbeiders aanwezig waren, heeft besloten, dat de werklieden niet in de loonsvermindering van 25 per cent mogen berusten en dat allen het werk moeten staken, als de patroons niet van besluit veranderen. Eene commissieuit die vergadering gekozen, zal nog met de patroons onder handelen. De oud-Kanselier Von Bismarck heeft tegenover eene deputatie vu 800 Bruns- op surveillance wareneen paar hier niet zeer gunstig bekend staande personen, die blijkbaar weinig goeds in hun schild voerden. De beide veldwachters besloten een oog in ’t zeil te houdenontdeden zich van hun schoeisel en slopen op hun kousen een ge- ruimen tyd rondtot ze eindelyk een ver dacht geluid hoorden en plotseling een paar personen op het lijf sprongendie bezig waren eenige aan de «Graaf” wonende we duwe De G. behoorende wilgepoten te ver nielen. Een der boosdoeners ontkwam, de andere rukte zich los en trachtte door in het water te springen te ontkomen, wat evenwel mislukte, daar een der veldwachters niet aarzeldehem onmiddellyk na te sprin gen. De gearresteerde werd op vasten grond slag gebrachtdoch niet losgelaten vóór hij den veldwachters alle inlichtingen had ver strekt, die zij noodig vonden voor het op te maken proces-verbaal. De ontvluchte persoon zegt men moet ook bekend zyn. Reeds een 25-tal twee k driejarige boomen waren vernield. Met den hooibouw begint men hier op te schieten, wat aan de hooibergen nu juist niet te zien is. De eerste snede heeft bij de meeste veehouders al bitter weinig opgeleverd en veilig mag men aan nemen, dat gemiddeld nog niet het derde deel van het benoodigde hooi gewonnen is. De weiden echter zijn door den regen als in tooverslag veranderd; de koeien «nemen weer op", het kaasje valt weer wat grooter en de kaaspryzen blijven con stant. Het gras groeit verbazend, zoodat alle hoop bestaat op een overvloedigen tweeden oogst, die wel niet alles, maar toch heel veel goed maken kan. Ver scheidene boeren hebben reeds een gedeelte van hun weiland kunnen afzetten, om het te laten hooien. Op den akker ziet het er echter nog verre van rooskleurig uit. De afgemaaide rogge leverde een tamely ken oogst, de tarwe staat vrij goed, de haver echter is totaal mislukt; van de bieten is niets terecht gekomen. De aardappels staan op het oogenblik vry goed, duch men vreest voor «pruiken", nieuw lof, dat meestal een teeken is van doorschiepen. Met zekerheid echter zijn de uitkomsten van den aardappelbouw nog niet te voorspellen. •NIEUW LEKKERLAND, 20 Juli. Door mej. J. 8. Tuk, sedert 1 Oct. 1883 onder wijzeres aan de 1ste openbare school alhier, is tegen 15 Oct. a. s. eervol ontslag als zoodanig aangevraagd. By de plaats gehad hebbende aanbe steding van reparatie aan het kerkgebouw der Herv. Gem. waren ingekomen, voor timmerwerk: L. Boele, f 281; J. Stam f 285; J. L. De Vries, f 357; T. Broere, f307. Leidekkers werkPeters, Oudshoorn, f 390; Korf, Amsterdam, f399; Kagenaar, Rotterdam, f365; P. Larivière f 240. Aan de laagste inschryvers is het werk gegund. OUDEWATER, 20 Juli. Met de her stelling van de verzakking in het schip der R. -K. kerk is men sedert eenige dagen bezig; door middel eener goede zandbedding hoopt men het te keeren. Verleden jaar had de herstelling vóór het altaar plaats. Het hótel «Paulina" van den heer S. Sterkenburg alhier, dat onlangs door den heer N. M. Konings is gekocht, zal voortaan den naam dragen van «IJselveer". PAPENDRECHT, 21 Juli. Aan de werf van den scheepsbouwmeester A. Van Duy- vendjjk werd heden met goed gevolg te water gelaten een yzeren Rynzeilschip, groot 120 last, gebouwd voor rekening van den heer H. J. Van Wijk te Bergen-op- Zoom. Hierna werd de kiel gelegd van eene yzeren sleepkaan, groot 250 last, voor rekening van den heer J. Schmitz, te Dordrecht. •POLSBROEK, 24 Juli. Een aardige dreumes hier had een vischje gevangen; hy deed het opnieuw aan den hengelhy hoorde een plomp in ’t water, zag, dat de hengelstok boog en... «een snoek!’ riep het ventje. Onder de poging echter om het groote «waterbeest” machtig te worden, waagde hy zich te dicht aan den kant; opnieuw werd een plomp gehoord en «een snoek!” riepen nu een paar makkers, die bet kereltje zagen vallen in den vliet. De laatste snoek hield niet zooveel van het natte element als de eerste; juist toen nummer twee weer op den kant stond, was de eerste er met sim en al van door gegaan. De heer J. Dykstra, vroeger onder wijzer te dezer plaatse, thans als zoodanig werkzaam te Heerenveen-Nyehaske, heeft jl. Vrydag en Zaterdag te Groningen met gunstig gevolg examen afgelegd voor de akte van hoofdonderwyzer. •TIENHOVEN, 24 Juli. Van gister-avond tot heden-voormiddag zyn op de zalmzegen- visschery alhier 25 zalmen of zalmpjes ge vangen. *VLIST,23 Juli. Gisteren-avond te 6 uren ontstond er een begin van brand in de schuur by den molen «Vlist Oostzijde”. Onmiddellyk riep de vrouw den molenaar H. Van Zyll, die in de nabyheid was. Hy begaf zich boven op de schuur, gooide de pannen er af en bluschtb toen het riet, dat reeds tot asch verkoold was. WILLESKOP, 21 Juli. Door Burg, en Weth. dezer gemeente is van den ontvan ger overgenomen de rekening der gemeente over het jaar 1892. De ontvangsten be dragen f3579,86®, de uitgaven f2973,99®, zoodat de rekening een batig slot oplevert van 16($,87. BURGEMEESTER M WETHOUDERS van Bohoonhovkx zullen op Woensdag 9 Augustus 1898, des voormiddags 11 uur, op het RAADHUIS der Gemeente, publiek verpachten; Het N.OTENGEWAS aan deze Gemeente behoorende. Aanwijzing op 9 Augustus, des voor- middags ten 10 ure, te beginnen aan de Voorpoort. Schoonhoven, 26 Juli 1893. D» Secretaris, De Bun H. G. GEELHOED. Naar men verneemt, is in de te ’s Gravenhage gehouden vergadering van aandeelhouders besloten tót opheffing van den stoomtramdienst Utrecht-— Vreeswyk en tot vervanging daarvan door een. paarden tram ingaande 1 October a. s. De heer J. Poldetman, onder wijzer aan de Burgerschool voor jongens te Gorinchem, heeft met goed gevolg zyn exa men hoofdakte gedaan. Beroepen te Waarder Da. D. Boonstra, rustend ppod. te Utrecht. Tot pastuor Herben en Aerdt is benoemd de heer J. F. Gommich, Kapelaan te Vianen. •GORINCHEM, 24 Juli. LI. Zaterdag werd in den Doelen alhier de algemeene vergadering gehouden van de leden der onder wyzers- vereenigiqg Arrondissement Gorinchem”, die door een 60-tal hoofden van scholen, onderwyzers en een 15-tal dames-onderwijzeressen werd bygewoond. De voorzitter, de heer L. A. W. Noorduyn, opende de vergadering met een kort woord en een terugblik op de veranderingen, die sedert de vorige vergadering hadden plaats gehad. Na afdoening van eenige huishou delijke bezigheden, en de verkiezing van vijf bestuursleden, welke laatste door de her haalde stemmingen vry wat tijd in beslag nam, werden de punten ter bespreking 1. «De positie van den onderwijzer in de school”, ingeleid door den heer W. J. K. Bteynis te Giesendam, nog vóór de pauze, en 2. Het nazien van het schriftelijk werk op de lagere school, ingeleid door den heer J. M. Elshout alhier en 3. De rijkdom der onderwijzers”, ingeleid door den heer U. Kleyngeld te Asperen, na de pauze afge- handeid. Tot bestuursleden werden gekozen de heeren J. A. Busó te Hardingsveld, P. Boezaardt te Asperen, W. J. K. Bteynis te Giesendam, J. Yerwey en R. K. Kuipers, beiden te Gorinchem. GORINCHEM, 21 Juli. In eene heden alhier gehouden vereenigde vergadering van het Aoogheemraadschap de Alblasser- waard met Arkel beneden de Zouwe is benoemd tot secretaris-penningmeester de heer G. De Haas, burgemeester van Ophemert. •AME1DE24 Juli. Op 7 September e. k. zal alhier van wege de afdeeling «Vianen en omstreken” der Hollandsuhe Maatschappij van Landbouw eene tentoonstelling worden gehouden van paarden, rundvee, pluimge dierte en voortbrengselen van den landbouw. Wie daaraan, door het schenken van medailles of geldsteun wil verleunendoe zyne bijdrage voor 1 Augustus toekomen aan den Becretaris-Penningmeester, den heer A. C. De Leeuw te Schoonrewoerd. Eene groote gouden medaille staat gelijk met f50. Eene kleine gouden medaille staat gelijk met f25. Een verguld zilveren medaille staat gelijk met f 15. Een zilveren medaille staat gelijk met f 10. Een bronzen medaille staat gelyk met f 5. Aan deze tentoonstelling is ook eene ver loting verbonden van hoogstens 1500 loten ad f 1 per lot. •AMEIDE en TIENHOVEN, 24 Juli. De zangvereeniging alhier, onder directie van den heer L. Blok, hoofd der bijz. school, neemt mede deel aan het op26 dezer te Maar tensdijk te houden Christelijk Zangersfeest. •AMMERSTOL 25 Juli. Zaterdag zyn op de zalmzegenvisschenj «De Bnackert” ge vangen 40 zalmenvan Zondag op Maandag 46 en Maandag 129 zalmen. BENSCHOP, 21 Juli. Naar men mede deelt, is pachter van de krijtende tiend voor deze gemeente Jacob Verhoef, koopman te Polsbroek en zulks inde plaats van Willem Schouten, alhier woonachtig. •BENSCHOP, 25 Juli. Ds. Boonstra, rustend-predikant te Utrecht, heeft voor het beroep naar de Ned. Herv. Gemeente alhier bedankt. •BERG AMBACHT, 24 Juli. By de heden alhier gehouden jaarlyksche tiend verpach ting was de opbrengst van die van het kroondomeiu fUlü, tegen f103 in 1892. Die van den ambachtsheer bracht, met de verkoopiug van rietgewas enz., f493 op, tegen 1303,75 in 1892. •BOLNES 24 Juli. Heden middag te 1 uren is met goed gevolg te water gelaten van de werf der heeren gebr. Pot, scheeps bouwmeesters alhier, het geheel uit staal vervaardigde pleizierjacht, genaamd «Favo rite”. Dit jacht is gebouwd voor particu liere rekening. Ongeveer 3 maanden is er aan gewerkt. •HAASTRECHT, 24 Juli. Het zesjarig zoontje van Js. V- was op de Groote Haven aan het spelen met een eigen ver vaardigd scheepje. Het speeltuig willende grypen, viel hy voorover in het water. Gelukkig bemerkte dit zyne oudere zuster, die onmiddellyk pogingen aan wendde den jongen te redden, hetgeen haar eerst na veel moeite gelukte. Waren eergisteren de borden «Be- smettehjke veeziekteMiltvuur” by den landbouwer J. Hoffiand in Rozendaal ver wijderd, omdat men hoopte, dat die plaag niet terug zou keerendes avonds omstreeks 9 uur moest hij het bestuur berichten, dat eene vierde koe aan die ziekte bezweken was. Gisteren-nacht is zy op de gebrui kelijke wyze onder toezicht der politie verbrand en begraven. gJAARSVELb, 24 Juli. Vrijdig-uvond out- nootteu tww rgktveldmulitun, die nog laat Afloop van Publieke Verkoopingen Va» 1 Onroerende Goederen. Bij de veiling op 21 JuM 1L te Tienhoven ten overstaan van*notaria Boddé te Meerkerk is in koop gegund 1. Een huis met schuur^ erf en kersen boomgaard ender Tienhoven, groot 0.36 14 hekt., aan den heer 0. Bouwmeester aldaar, voor f 1550. 2. Een perceel weiland buitendyks ondèr Tienhoven, groot 0.83.30 hekt., aan den heer J. Van LomweJ Jzn. aldaar, voor f 450. Kantongerecht te Sliedrecht. 20 Juli 1898. C. K., Sliedrecht, verkoop van margarine- voor natuurboter; ontslagen ran reohtarerrolging. W.xi. G. enC. M., Giesendam, vissohei^-ovèr- treding, in vereeniging; ieder fl of 1 dag hecht. C. V., Sliedrechtvaartuig zonder lichtf 0,50 of 1 dag hechtenis. C. d.B., Langerak, onbeheerd laten staan van een trekdier'f 1 of 1 dag hechtenis. G. v. M. Gi., Langerakonbeheerd laten staan van een trekdierf 1 of 1 dag hechtenis. F. T., Goudriaan, ryden zonder licht; f0,50 of 1 dag hechtenis. A. H., Schoonhoven, ryden zonder licht; f 0,60 of 1 dag hechtenis. M. 8., Berg-Ambachtonbeheerd laten staan van een trekdierf J of 1 dag hechtenis. K. d. B., Wjjngaardenniet voldoen aan de op roeping by 't ondersoek der brandblusohmiddelan. M. K., Nieuwpoortpolitie-overtreding; (straat- sohrobben) f0,50 of 1 dag hechtenis. P.B., Sliedrecht, burengerucht en dronken schap 2 X f 1 of 2X1 dag hechtenis. W. B., AJblasserdamdronkenschap; f 1 of 1 dag hechtenis. M. d. K., Sliedrecht, dronkenschap; f 1 of 1 dag hechtenis. J. C., Nieuwpoortdronkenschap; f 1 of 1 dag hechtenis. P. V. d. H., Wjjngaarden, niet voldoen aan de oproeping by ’t ondersoek der brandblnsoh- middelen f 0,50 of 1 dag hechtenis. Gemengd Nieuwe. Te Stadskanaal (Gron.) is een geval van cholera nostras met zeer snel verloop geconstateerd bij zekeren L. Smit. De zieke is na een kort lyden bezweken. Te Bande is een 15-jarig meisje door den bliksem gedood. Zondag-middag ten ongeveer 3 uur is al spelende te water geraakt aan de Karnemelksioot te Gouda, het 4-jarig kind van H. van den Bosch, sigarenmaker, wonende in de Boomgaardstraat. Vier per sonen begaven zich gekleed te water om den kleine te redden, het mocht evenwel niet baten, daar de levensgeesten reeds waren opgehouden. De stations-reatauratears zyn thans verplicht, op één der tafels van elk der restauratiezalen en wachtkamers, ten gerieve van het publiek, een blaadje te plaatsen, waarop eene karaf frisoh drink water en een paar glazen. Een ingez etene van(Drachten, door ziekte in geldelyken nood geraakt, vroeg H. M. de Koningin Regentes om hulp. De man, die als vurig sociaal democraat bekend stond, ontving korten tyd daarna vanwege H. M. een bankbiljet van f 40. Naar men zegt, heeft de man na genoeg van de party, waarvan hy tot na toe alleen heil verwachtte. De bekende sooiaal-democraat Geel is te Amsterdam op straat in gijzeling genomen, in opdracht van een zyner schnld- eischers. Te Leeuwarden is een zeer gevaarlyk heer gearresteerd, n.1. G. B. L., 21 jaren, wonende te Amsterdam, die ge signaleerd was wegens oplichting van vé- locipèdes te Haarlem, Beverwyk, Purmerend enz., en wegens diefstal van kleedingstnk- ken, gouden horloges en eenen ketting. In Den Helder gelukte het hem, zich by eene familie in te dringen, zich met de dochter des huizes te verloven, en zich bovendien sommen van ff 00 ën f25 te doen afgevèn. Te Harlingen wist hy verschillende horloges meester te worden. Hy wordt nu naar Haarlem overgebracht. Als eene bijzonderheid in de dierenwereld kan gemeld worden, dat een kat van den heer G. De Man, koopman te Gy beland, gemeente Brandwyk, 11, zegge elf jongen heeft geworpen. Moeder en kroost zyn welvarende. Iemand uit Krimpen a/d Lek, die onvoorzichtig genoeg was om eene hem onbekende vrouw te volgen naar eene wo ning in de St. Annastraat te Amsterdam, werd daar onder bedreiging beroofd van f 15. STADSNIEUWS. Schoonhoven, 15 Juli. ♦—De heeren N. Kooiman, J. J. Lazonder en J. P. Niekerk hebben de be noeming tot lid van den Gemeenteraad aangenomen. In eene byeenkomst van on derwijzers op Zaterdag jl. in het hótel «Van Zessen” werd in beginsel besloten tot op richting van eene afdeeling «Schoonhoven en omstreken" van het N. O. G. Aan de heeren Akkerhuys, Velsing en Klomp, respectievelijk hoofden van scholen te Schoonhoven, Berg Ambacht en Ammers- tol, werd het samenstellen van een con ceptreglement opgedragen. De vergadering werd door 17 personen bezocht. Door den keurmeester van visoh zyn gisteren afgekeurd twee manden schelvisoh, die onder toezicht der politie ia begraven,

Schoonhovensche Courant | 1893 | | pagina 1