SEN. 1893. N°. 1391. Zaterdag 29 Juli. Nieuws- en Advertentieblad voor Zuid-Holland en Utrecht IP Apollo", UIS open: ner, \IG HAVE. JDT ouda. iOUDA. ARIS I s SEN BUITENLAND. Overzicht. TIENDRECHT. BINNENLAND. 1 Auguitus MOMHOVEHHE COURAÏÏT lekomen bij r» )osendaal S. W. N. VAN NOOTEN te Schoonhoven, Uitgevers. Ie snede igen tot de derland WOluv heflinj dersc 'ORTAAL- UORD1JN- 29 Juli uur, in de ER STELDT rt, ave worden SR", Bureau 3. WEWER, i 1893, >t I1EHRKN- ching, Vuur ^Utrecht oing, fOUEN, Schoonhoven, goed onder- orty te veld •PEN: IT Roode Zand ?r, ren GO Cen- Deze Courant wordt des Woensdags- en des Zaterdags morgens uitgegeven. Prijs: voor Schoonhoven per drie maanden ƒ0,75. Franco per post door het geheeie rijk f 0,90. Men kan zich abon- neeren bij alle Boekhandelaren, Agenten en Brievengaarders. IRUI8WIJK ster zal op 11 Augus- 3voor- 1 uur, in het oor de Erven bericht, dat iderdags en van staal en andere onbrandbare bouw stoffen was opgetrokken en nog niet geheel voltooid was. Het ongeluk gebeurde, terwijl timmerlieden met de binnenbetim- mering bezig waren. Eigenlijk was het hout, dat bij deze werkzaamheden inpest dienen, in vlam geraakt. Verder kon men bespeuren, dat met de eerste stralen water uit de pompen de kalksteen van den voor gevel af brokkelde en bovendien de vloeren zelfs niet bewaard konden blijven. Dit was een zeer zwak punt voor den ontwerper van de buizen, die onbrandbaar moesten zijn. ij van GOTEN te 100 Naam- wit carton, n geleverd FS. Op fijn étui Tl, NOOTEN, i, belast met MNA8TIEK ij voldoende n tui 1808, :iesin het onder de lem, Hoofl- id enArkel, v. Kerk van H. Oupéri, Gameren; de Hoeren iboken van Wisboom, ong Cz. Sr., D. Reioort Ie Wed. J. Goes, do .van Wyhe. en. komen ten Arii VAIN Voorts is aan de mogendheden kennis gegevendat de Siameesche kuit zal ge blokkeerd wordenterwijl een „krachtig militair optreden”de blokkade zal ver gezellen. Da dagbladen melden dat< vap .Saigon een sterke Fransche vloot zal worden ge zonden om de fortificatiën aan de monding der Menom-rivier te vernielen en daarna het paleis te Bangkok te bombardeeren. De boodschapinhoudonde het bericht van het „in staat van blokkade stellen” schijnt niet schriftelijk te zjjn overgebracht, te oordeelen naar hetgeen de heör Grey in het Britsche Lagerhuis zeide „Engeland schijnt nog niet geheel en al overtuigd te zijn van het gewichtige van het feitwant het beschouwt Franknjk’s besluit nog vol strekt niet als „onherroepelijk.” De Engelsche Regeering zal voortgaan met hare bescherming te verleenon aan per sonen en eigendommen van Britsche onder danen te Bangkok. Frankrijk denkt er niet over als boven genoemd land maar schijnt ernstig voor nemens te zijn, om handelend op te treden. Zoo denkt C'hina er ook overdit land heeft zijne groote verbazing te kennen ge geven dat Frankrijk aanspraak durft maken op het grondgebied aan den linkeroever van de Mekong rivierterwijl dit gedeelte aan China behoorten Siam er dus niets over te zeggen heeft. Wat steekt Frankrijk zich toch in moeiehjkheden 1 De Fransche ver kiezingen zullen 20 Augustus plaats hebben. Zaterdag jl. is de parlementaire zitting geslotennadat Senaat en Kamer het eens waren geworden over de begroeting. Het gemeentebestuur van Saint-Denis bij Parijs is op een zeer gespannen voet met de politie van die plaats na de jongste ongeregeldheden. Noch de politiebeambten, noch de gen darmes hebben toegang tot het Raadhuis. Het verbod wordt ten strengste gehand haafd. Een lid van den Parijschea gemeenteraad, de heer Georges Berry, die persoonlijk een onderzoek instelde omtrent de bedelarij on de bedelaars in de Fransche hoofdstad, be spreekt in zijn desbetreffend rapport aan den Raad ook de lieden die niet zei ven bedelen, maar toch van bedelarij bestaan. Bij de „École de Médicine” vond hij o. a. een vrouw, die lijsten verkocht met adres sen van liefdadige menschen, op wie bedel brieven vat konden hebben. Zij heeft twee soorten van lijsten: de kleine, die 5 fr. kost en 2Ü0 adressen bevat, en de groote van 15 francs, met 950 adressen, waarmee, naar de vrouw verzekerde, iederen begin ner in het vak het geheeie jaar door fat soenlijk zijn brood kon winnen. De heer Berry kocht een exemplaar van beide lijsten en het is dus te verwachten, dat de licht- geloovige weldoeners nu wel van stadswege gewaarschuwd zullen worden. Het gewone bedelen op straat brengt te Parijsnaar men berekent, 60 cents per uur op. Vele bedelaars slapen in den omtrek van den „Jardin des Plantes.” Er is daar een man, die zich een groot inkomen verschaft door hun nachtverblijf te verleenen voor 5 cents per persoon. Hij huurt tot dat doel voor een prysje alle tjjdelijk leeg staande huizen en winkels die hij krijgen kan. Verscheidene mannen van invloed zijn bezig, om in Engeland de groote werkstaking te voorkomen, die aldaar in de kolenmijnen dreigt uit te breken. De Bisschop van South - well heeft aan de betrokken partijen een brief gezonden, waarin hij zyne bemiddeling aan biedt. De bergwerkers te Northumberland hebben eene vergadering to Newcastle gehouden, waarin besloten werd 16J loonsverhooging te verlangen. Te Berlijn (Duifschlandj worden tegen woordig vergaderingen gehouden, waarin de fatsoenlyke anti-semieten (volgers van Stöcker) en de onfatsoenlijke (volgers van Ahlwardt) elkaar bestrijden. Zoo ontkwam Stöcker o. a. eens aan een lichamelijke tuchtiging, omdat hy niet radicaal genoeg heette. Degenen, die den gewezen Hofprediker aldus hebben bejegend, hebben zich in den Rijksdag afgezonderd onder den naam van „hervormingspartij.” Werner, het nieuw-gekozen Rijksdag lid, heejt het op eene gruwelijke wijze aan den stok gehad met den „conservatieven anti Semiet” Stöcker, die voor „Joden knecht” werd uitgemaakt en beschuldigd, dat hy de Joden slechts zóólang zal be strijden, tot zij zich Christelijk hebben laten doopen. De Komng van Portugal heeft Donder dagavond eigenhandig een man gevat, die op het punt was een anderen man te ver moorden. Don Carlos reed naar zijn kasteel te Cintra, toen hy op de misdaad aankwam. Het gelukte hem en zyn adjudant eerst na veel moeite, zich van den moordenaar mees ter te maken. De aangevallen man verkeert in een zeer bedenkelyken toestand. De groote verwachtingen omtrent de onbrandbare Amerikaauscbe huizen, vol gens het laatste systeem gebouwd, wordeu eenigszins teleurgesteld. Onlangs vloog te Chicago een huis in brand, dat geheel Prijs der AdvertentiënVan 1 tot 5 regels f 0,50. Iedere regel meer 0,10. Groote letters naar plaatsruimte. Inzending franco uiterlijk tot Dinsdags-avonds 8- en tot Vnjdags-namiddags 5 uren. Alle binnenlandsche Advertentiën, voor 3 maal plaatsing opgegeven, worden slechts 2 maal in rekening gebracht. Nispen, Stadhouderskade, St. Jozef gezellen- vereeniging te Amsterdam; Dr. G. Van Overbeek de Meyer, hoogleeraar tq Utreeht; Mr. N. J. Den Tex te Amsterdam; Dr. Van der Ven, directeur der hoogere bur gerschool te Haarlom; Jhr. Mr. J. B. Verheijen^ lid der He Kamer te ’s-Herto- genbosch; A. O. Wertheim, lid der ie Kamer te Amsterdam; de directeur van Mettray of wel de voorzitter van het bestuur. Behalve met een tweetal gif tenieder van f1000, waarvan wij reeds melding maaktenwerd de weesinrichting te Neerbosch dezer dagen verblijd met de toezegging eener erflating, groot f7000, uit Haarlem, benevens f5000 uit Amsterdam, Men schrijft uit Meteren: Het Huis Meteren is weder bewoond. De heer Chevallier, die als directeur hoopt op te treden van de nieuwe stichting, die men hier in het leven wenscht te roepen, heeft zich verleden week hier metterwoon gevestigd. Wanneer er verpleegden opge nomen zullen worden, is nog niet bekend. Het landgoed „Larenstein”,te Velp by Arnhem, werd verleden jaar voor het aartsbisdom Utrecht aangekochtten einde aldaar een gesticht te vestigen onder de leiding van de „Zusters van den Goeden Herder te Zoeterwoude. De zusters be ijveren zich om R. K. meisjes of vrouwen die tot een ongeregeld leven zyn vervallen of wier zedelijkheid gevaar loopttot een geregeld werkzaam, godsdienstig gedrag te brengen of voor verdere afdwaling te be hoeden ten einde haarna korter of langer vrijwillig verblyf in het gesticht, als nut tige leden in de maatschappij terug te voeren. Dit landgoed is nu echter reeds ge bleken te klein te zijnen men zal thans zoo spoedig mogelyk overgaan tot het bou wen van een nieuw gesticht met daarbijbe- hoorende kapel. Te Dalem zijn ter vervan- ging van den heer Mr. M. Viruly van Vuren en Dalem, die bedankt heeft, en van den heer H. v. d. Giessen, die ver trokken is, tot notabelen gekozen de heeren J. W. v. d. Berg en N. Vos Jz. Te Vuren is als zoodanig nog gekozen de heer E. J. Bakker. GOUDA, 22 Juli. Heden is van de werf „Kromhout” van H. Van Vlaardingon met goed gevolg te water gelaten eou schroef- stoomuoot genaamd „Telegraaf”, gebouwd voor rekening van den heer G. Sugter al hier bestemd voor den dienst tusschen ’s GravenhageZaandam en Alkmaar, waar voor de ketel en machine wordt vervaardigd aan de Delfshavensche machinefabriekdi recteur H. De Ridder. Hierna werd onmid- dellyk de kiel gelegd voor een schroef boot genaamd „IJsel 111”, voor rekening van den heer A. K. Van der Garden alhier, waarvoor de machine (Petroleum-Motor) wordt vervaardigd bij den heer D. W. Van Rennes te Utrecht. *ALBLASbERWAARD en VIJFHEEREN- LANDEN, 28 Juli. De handel in kaas en boter was deze week willig, kaas nagenoeg onveranderd, boter 5 cents per half kilo hooger in prijs. Men besteedt thans in deze streken voor kaas van f20 tot f26 per 5ü kilo, naar wicht en kwaliteit; goè- boter f 0,65weiboter f0,55 per kilo. ♦AME1DE enTlENHOVEN, 27 Juli. Door den burgemeester dezer gemeenten is, naar aanleiding zyner 25-jarige ambtsvervulling, eene aanzienlijke som beschikbaar gesteld om als feestgave uit te reiken aan de be hoeftige ingezetenen dezer beide gemeenten. BODEGRAVEN, 26 Juli. Benoemd tot hoofd der openbare school A alhier, de heer J. Van der Schenk, te Scaeveniugen. •GOUDRIAAN25 Juli. In den afgeloo- pen nacht heeft men by J. v. A. alhier 7 kuikens ontvreemd. MONTFOORT, 25 Juli. De heer D. J. Van Fraukenhuijsen, president-kerkvoogd, is benoemd tot secretaris van het college. •NOORDELOOS, 26 Juli. Bedankt voor de toezegging van beroep naar deze ge meente door Ds. Boonstra. *T1ENHUVEN, 26 Juli. De rekening van het Algemeen of Burgerlijk Armbestuur dezer gemeente over 1892 bedraagt iu ontvang f20'»,03; iu uitgaaf f 213,62* eu sluit alzoo mot een nadeelig saldo ad f 9,57- Heeft deze administratie jaren lang zonder genot van gemeentesubsidie iu hare behoef ten kunnen voorzien, in hot algeloopen jaar was dit njet moer mogelijk en is een subsidie van f 100 uit de gemeentekas verstrekt moe ten worden. •W1LL1GE-LANGERAK, 25 Juli. Op de zulmvisscnenj alhier zyn van Zondag op Maindag II. 34 zalmen gevangen. Mej. D. J. Beenen, benoemd tot on derwijzeres aan de oponb. school alhier, hoeft voor die benoeming bedankt, omdat ze reeds elders tot onderwijzeres benoemd was op een salaris van f 50 no >ger dan hier. WOERDEN, 26 Juli. Kaas. De aan voer ter markt op heden bedroeg 202 partijen; prijs van Goudsche le soort f 25 h 28,— 2e soort f 19Ü24, zwaardere f30. Edam mer 2e qual. f22,50 per 50 kilo. Handel redelijk. tegen het in bezit nemen der tionden te verzetten; de Noord-Brabantsche boeren, die het beproevenzijn zuiver revolutionair. En daar do wet bet eigendomsrecht van eiken staatsburger moet beschermenis het niet te verwonderen dat de gewapende politiemacht hier tusschenbeiden treedt. Niettemin heeft ook de wetgever het wenschelijk geacht, deze oudorwetsche in stelling te doen verdwijnen op een wijze waardoor niemands belangen worden be nadeeld. Men heeft hier niet bet voorbeeld willen volgen van de Nationale Conventie in Frankrijk, nu honderd jaar geledendie eenvoudig alle tienden afschafte, zonder eenige vergoedingondanks onze naboot sing van de Fransche omwenteling heeft men geen rechten willen onteigenen voor welke niets in de plaats zou worden ge geven. Daarentegen zou onteigening op staatskosten, zonder meer, slechts een be langrijk geschenk zyn aan de tegenwoor dige bezitters van tiendplichtige goederen, en voor deze mildheid ware geen verde diging te vinden. Nederland heeft in deze den goeden weg bewandeld, door by de Wet van 12 April 1872 (Staatsblad No 25) de tienden af- koopbaar te stellen. Art. 1 dier Wet luidt als volgt „Alle vóór de invoering van het Burger lijk Wetboek gevestigde schuldplichtigheid van tienden of van eenige andere evenre dige hoeveelheid hetzij in vruchten, hetzij in geld te voldoen, is, al ware het tegen deel bedongen, op de vordering van den pl.chtige afkoopbaar.” Artikel 3 regelt den af koopprijs aldus: „Bij gebreke van overeenkomst tusschen plichtige en heffer, bestaat de af koopprijs in het twintigvoud van de jaarljjkscne opbrengst. Tot maat staf daarvan strekt de gemiddelde zuivere opbrengst der vijftien laatste jarenna af trek der twee voordeeligste en der twee nadeeligste. De waarde der jaarlijksche opbrengst wordt bepaald door de verpach tingen en, bij gebreke van deze, door de landelijke marktprijzen. Kan de waarde aldus niet worden bepaald, dan wordt de af koopprijs door den rechter vastgesteld na verhoor van deskundigen.” Dat, twintig jaren na het in werking treden dezer wet, de tienden nog niet tot de geschiedenis behooren, is wellicht toe te schrijven aan het gemis van instellingen van landbouwcrediet, die den boeren de gelegenheid zouden openenop niet te be zwarende voorwaarden geld op te nemen. Toch is van dat recht tot afkoop reeds veel gebruik gemaakt, inzonderheid door eige naars en zelfgebruikers van tiendplichtige gronden. In sommige gemeenten ging het aldus, en wy gelooven dat hier de goede weg is ingeslagen Er vormde zich een maatschapdie allereerst de geldigheid der heffing onderzocht, vervolgens naar art. 3 der wet het bedrag van den afkoop be paalde. Die som werd geleend onder per soonlijken waarborg van al de deden. De tiendplichtige eigenaar of pachter blij ft op brengen aan de maatschapdeze verpacht dan de tienden, en ontvangt meer dan zij aan renten van het opgenomen kapitaal heeft uit te koerenwelk meerder bedrag pondpondsgewyze aan eiken deelhebber wordt goedgedaan tot delging van zyn schuld. Somtijds heeft de gemeente zich met den afkoop belast, en werd zij daardoor tiend- hefster. Wanneer dit geschiedt op zooda nige wijze, dat na zeker aantal jaren deze zakelijke belasting verdwynt, dan is dit ook aan te bevelenzoo nietdan worden de moeiehjkheden slechts verplaatst. De vraag is gerezen, of de Staat zich ook op dit terrein kan begevendoor het tiendrecht te onteigenen eu als extra- doch afloopende belasting te leggen op de tiend plichtige landeryen. Wij durven niet be slissen, of in die richting een goede op lossing is te vinden: zoo ja, dan ware het zaak haar in ernstige overweging te nemen. Want voor de handhaving van het gezag is het niet bevorderlykdat elk jaar door geweldpleging een wettig recht betwist wordt, zoodat de gewapende macht den eigendom in bescherming moet ngpien. 1) Do benaming smalle tiend of smaltienden wordt in sommige streken ook gegeven aan deze ing op gewassen van minderen rang, in on- icheidiiig van de graan- of koorntiend. Het antwoord van het koninkryk Siam op Frankrijk’* ultimatum is eindelyk gekomen. Siam is bereid een gedeelte al te staan van de vroegere koninkrykeu Annam en Cambodja, op het gebied aan den linker oever der Mekong rivier en tevens stemt het toe, de verlangde drie millioen fiancs schadeloosstelling te betalen. Men zou dus denkendat er nu niets anders dan vrede kan bestaan tusschen beide rijkendoch een telegram uit Parijs meldtdut Siam’s antwoord op geen der punten voldoende geacht wordt eu dus niet wordt aangenomen. De Fransche gèz mt te Bangkok is reeds vertrokken en vervangen door den Neder- landschen Co mul-Generaal, den heer Keun. Het schijnt mode te worden in onze dagenheel eenvoudig tot geweld zijn toe vlucht te nemeu, als men zich met be staande instellingen niet kan vereenigen of zekere toestanden anders wenkcht; of dit een bewijs ia van toenemende bescha ving, wagen wy te betwyfelen. Wij hebben altyd gemeend, maar dat is misschien een ouderwetsch begripdat in een ge- regelden staat het recht moet beslissen en niemand zijn eigen rechter kan zijn. De woelingen in Groningen en Friesland van den laatsten winter liggen nog versch in het geheugen: zij hadden voornamelijk ten doel armverzorgers tot hoogere uitkee- ringen te dwingen en voorziening te eischen in werkloosheid. Thans hebben we wéér een herhaling van hetgeen ten vorigen jare, en in minder mate reeds vroeger, zich voordeed in Noord-Brabant en Limburg, met betrekking tot de tiendheffing, een soort van belasting, welker impopulariteit niet is te betwisten omdat deze uit de fei ten spreekt, maar die toch even wettig is als elke andere. Den oorsprong van het tiendrecht moeten we zoeken bij de Israëlietende overbren ging dezer instelling naar West-Europa deed haar een zuiver kerkelyken aard behouden, welk karakter zij eerst in de laatste eeuwen heeft verloren. By de verdeeling van Kanaan onder de stammen Israëls werd aan die van Levi geen grondbezit toegekend. Aan de Levie ten was de taak opgedragen, voor de in standhouding van den godsdienst te zorgen daarvoor moesten de andere stammen hen onderhouden. Eigenlijk kregen dezen de gronden te bewerken, die, zoo deze regeling niet ware gemaakt, het erfdeel van Levi zouden zyn geweest, onder verplichting van den afstand van don oogst. Dit ge schiedde in dezen vorm, dat van al het geoogste het tiondedeel moest worden af gestaan voor de priesterschap. Aan deze bepaling werd met de meeste stiptheid de hand gehouden. In de Christelijke kerk is deze traditie blyven voortleven. De voorgangers bij de godsdienstoefeningen konden zich niet met gewonen arbeid bezighouden, dus moesten do leeken in hun onderhoud voorzien. De opbrengst van tienden bood daartoe het middel aan. In luteren tijd kreeg de kerk ■chenkingen van grond. Somtijds werden de landerijen bewerkt, hetzij door monniken, hetzy door lyfeigenen, maar ïn vele ge vallen ook verpacht; in dat geval werd, benevens de gewone pachtsom, ook de afstand van tienden bedongen. Als de kerk vaste goederen verkocht, behield zy dik- wyls het tiendrecht aan zichdat daardoor van lieverlede van het eigenlijk grondbezit werd afgescheiden, of, zoo men wil, een soort van medebezit vertegenwoordigde. Zoo is het tiendrecht in zyn oorspron- kelyken vormdie in den loop der tijden op velerlei wyzen verandering onderging, een zakelijke belasting, niet in den zin waarin we dat woord gewoonlyk gebruiken, namelyk als een heffing ten behoeve van staat, gewest, of gemeente, maar ten be hoeve van een particulieren rechthebbende, die door aankoop of erfenis dat recht heeft verkregen. Niet overal bedraagt zy juist tien procent van de opbrengst in bepaal delijk daarvoor aangewezen productenmen spreekt van breede en van smalle tiend, ter aanduiding van een hoog of van een laag bedrag. Somtijds is ook tiendrecht verschuldigd van vee en van zuivelpro ducten in welk geval men den naam krij tende tiend bezigt. 1) Vele tienden zyn ook eigendom van den staat; het schijnt, dat dit gekomen is door de secularisatie van kerkelyke goederen. De bezitter van het tiendrecht int niet altyd zelf de op brengst in natura, regel is, dat hy die laat verpachtenhetzy voor een reeks van jaren, hetzy elk jaar opnieuw. Tegen de recbtstreeksche inning van de tienden door of van wege den staat heeft men in den regel minder bezwaar, dan wanneer particulieren de rechthebbenden zijn dat verschil vloeit voort uit zeker besef, dat alleen het openbaar gezag be voegd is tot belastingheffing. Toch is de onjuistheid van deze opvatting gemakkelijk aan te toonen. Het tiendrecht is een soort van pacht, en wel zulk e’ene, die afhan kelijk is van den oogst, dus, wèlbeschouwd, voldoet aan de eischen, door vele tegen woordige hervormers van de pachtvoor- waarden, gesteld, voor wie het juist een griet is dut het aandeel van de vruchten van den landbouwarbeid voor den grond eigenaar een vaste som bedraagt, terwyl de gebruiker als huurder zich met wisse lende baten moet vergenoegen. Het spreekt vanzelf, dat een tiendvrij land bij verkoop in evenredigheid meer opbrengt dan een tiendplichtigbij eiken eigendomsovergang wordt het tiendrecht gedisconteerd. Hetzelfde is het geval met de pachtsommen; wie een tiendplichtigen akker huurt, betaalt daarvoor jaarlyks in verhouding zooveel minder. Het ia alzoo oen schreeuwende onrechtvaardigheid, zich Bij Kon. besluit is bevorderd tot len luit, bij het korps mariniers do 2e luit, van dat korps J. Van der Kop. Bij Kon. besluit zijn, met in gang van 1 Septemberbij de Polytechni sche school benoemd tot hoogleeraar, A. E. Rahusen, thans leeraar aan die inrichting, en tot leeraar J. Cardinaalthans leeraar aan de rijks hoogere burgerschool te Tilburg, uit welke betrekking hem met ingang van denzelfden dag, eervol ontslag wordt verleend. Bij Kon. besluit is pensioen verleend aan G. Jansen, weduwe A. Hagen, brievengaarder, ff25. Bij het Dinsdag in de Tweede Kamer geopende algemeen debat over de de regeling van het kiesrecht waren met den minister van binnenlandsche zaken al zijne ambtgenooten aan de ministertafel verschenen. De heer Michiels van Verduij- nen was Dinsdag in de vergadering van de Tweede Kamer tegenwoordig, hoewel, als gevolg van de beenbreuk, zich voortbewe gende met twee steunstokken. Zijne mo deleden wenschten hem van alle zijden ge luk met zijn herstel. De heer B. L. Tydens te Nieuw- Beerta, lid van de Tweede Kamer, is vrij ernstig ongesteld en moet byna den ge- heelen dag het bed houden; bijna alle ge wrichten zijn erg gezwollen. H.H. M.M. de Koninginnen zullen de wedrennen te Arnhem op 25 Augustus, althans voor een gedeelte, bij wonen. Aan het leger is bekend ge maakt dat de Minister van Oorlog voor- loopig afgezien heeft van eene uniform- verandering. Aan het ministerie van water staat handel en nijverheid is Woensdag aanbesteed het uitvoeren van bestortingeu, ten behoeve van de overbrugging van het Hollandsch Diep. Ingeschreven was door P. J. Dubbelman te Dordrecht, voor f4500, en W. Volker te Sliedrechtvoor f4500, zoodat bij loting het werk zal worden gegund. Het hoofdbestuur der Maat schappij tot Nut van ’t Algemeen heeft zich tot de besturen der departementen gewend om inlichtingen, mededeeling van plannen en wenschen in verband met de werkloosheid. Aanleiding daartoe is het besluit der jongste algemoene vergadering, waarin aan het hoofdbestuur werd opge dragen, om uit te lokken, aan te moedigen en te ondersteunen de bemoeiingen van departementen en anderen in ons land ter bestrijding van de werkloosheid en hare nadeelen, en waarvoor een post van f3000 op de begrooting is gebracht. Het hoofdbestuur stelt daartoe een 15-tal vragen, na welker beantwoording nader zal worden overwogen, wat het verder zal doen om uitvoering te geven aan het besluit der algemeene vergadering. Zelden is, door den drang der tijden, aan de Maatschappij eene aantrekkelyker taak opgelegd. Voor do vervulling daarvan heeft zy aanspraak op aller medewerking. Met primo Augustus wordt het krediet aan de Kralingsche zalmmarkt zooals dat thans aan de opkoopers verleend wordtingetrokken en zal van dien datum ieder kooper borg moeten stellen. Zy, die aan die voorwaarde niet kunnen voldoen, zullen contant moeten betalen. De „Protest. Noordbrabanter" deelt mede In ons nommer van 20 .dezer werd mel ding gemaakt, dat de commissie in zake Neerboschom allen schijn van een partydig onderzoek te vermijden nog een zestient.il leden zou uitnoodigen van verschillende godsdienstige richting en genootschapdie bekend staan wegens toewijding aan philan- thropische instellingen. Die uitnoodiging is nunaar we meenen met eenige zekerheid te kunnen meêdeelen, verzonden aan de volgende heerenMr. C. Asser, hoogleeraar te Leiden Dr. Behrends, te NijmegenDr. Bruinsma, te Steenbergen G. H. Hintzenlid der Tweede Kamer, te RotterdamDr. J. Hooykaas, predikant te Rotterdam; Hoogeveen, olieslager te Delft; Mr. Pb. De Kanter, lid der Tweede Kamer, te Haarlem; Mr. A. M. C. H. Koek, advocaat te Utrecht; J. A. Van der Lee, oud-notaris te Aarlanderveen; Mr. J. De Louter, hoog leeraar te Utrecht; Jhr, Mr. Mollerus, kantonrechter te Apeldoorn j Jhr. Van

Schoonhovensche Courant | 1893 | | pagina 1