Passage w MEAL, 'ETÏ’S. 1893. N°. 1392. Woensdag 2 Augustus. Nieuw»- en Advertentieblad voor Zuid-Holland en Utrecht 1 )M80N gebruik!!! Zonen, I I van Nooten OUT, ontbreken. Kan worden aanbe- akken en ber- n het Water- Zuid-Zeven- d: vernieuwing de LOPIKER- tegenover het duwe GERRIT - 'MAN, it, Schoonhoven. Ir., Stolwijk. aux Wijnen, ich. p. Anker 45 fl. A, v BUITENLAND. Overaieht. BINNENLAND. I leen ten. m met Inlandsch de proefI .1 die brug tot ;ing zal zijn ge- ilige voorwaarden wissels op binnen* ven op aanvrage rekt door den Heer L, Schoonhoven. eld Bestuur, Secretaris. ind: J. P. NORD '238, Amsterdam. is van f 0,80 tot gbaar te Schoon- M, F. H. HEHE- S; te Haastrecht 3 Moordrecht by de hh. M. Booj slot uit- f36,- 53,- 34,- - 24,- 15 10 "Hikte SAFETY’S inden, k 95 Gld. model PETRO- brandende met met een warmte- a pitten, in de ,00 Gid. m de Amsterdan- onder berekening ng 16 Juli te Rot- prijs ten deel aan te Winterswyk. len bewaard voor 'odeff a Company, Rotterdam. IA” wordt door m het publiek erhalve op den i op ons wettig 380h. i gegarandeerd, (5 >pen en verïoopen n provisie van: au de 30 sr 30 /0;(ook i met Delftsch blad tsch theeservies, WILLE Co. te te Utrecht, welke len Dames, hoe des te grooter tiding der ledge vaar men de Thee wommm courant. L. A. Van der Voort voornoemd. •NOORDELOOS, 28 Juli. De heden aan den raad aangeboden rekening, dienst 1892, Volgens de ter visie Ier gemeente over 1892 door die brug 1 van af Maan- ’s namiddags tg 18 Augustus 's namiddags 7 irs in de meeste t den eerstvolgen- Amsterdamsehe IE WAAG”, isito: vereen te komen erkiezende tegen Effecten voor: 4 ’s jaars; den prolongatie- irdamsche beurs* recht duidelijk wat de Koninklijke Regeering eigenlijk wil. In Servië dreigt een crisis, tengevolge van een verschil van gevoelen tusschen het Ministerie en de Commissie voor het in staat van beschuldiging stellen van het door den coup d’ État van 1 April ten val gebrachte Ministerie. De Koning zal nu in de zaak beslissen. Het is moeielyk te gelooven, dat Z. M. zijn daad van Koninklyke eigenmachtigheid nu nog eens door eene parlementaire Com missie zal willen doen narekenen! Een Kus, Sergius De Savine, is voor nemens, half Augustus een luchtreis van Parijs naar Rusland te ondernemen, met een door hem uitgevonden ballon. Hij denkt slechts een paar dagen onderweg te zijn. Als zijn proef gelukt zal het, naar men hoopt, mogelijk wezen, met zulk een ballon de Poolstreken en andere tot dusver ontoegankelijke oorden te onderzoeken. Savine meent met het door hem uitge vonden toestel de bezwaren, welke de verschillende luchtstroomingen opleveren voor het besturen van ballons, te kunnen overwinnen. Zijn ballon is de grootste te Parys; hij heeft een- inhoud van 3200 kub. meter. Onder dien ballon hangt, aan een yzertouw van 40 meter, een Montgolfier of heete- lucht-ballon, met een bijzonder verwar mingstoestel en een schuitje. Een groote brand is gisteren (Vrjjdag) te Parijs uitgebroken, op een houtwerf, Quai de la Rapée. De vlammen, aangewakkerd door een hevigen wind, verspreidden zich bliksem snel. Over een oppervlakte van 10 hec taren is alles vernield. Honderden menschen (waaronder veie arbeiders met hunne ge zinnen) zijn zonder onderkomen. Drie brandweermannen kwamen in de vlammen om. De schade wordt geschat op 4 mil- lioen francs. Er werden o. a. bergplaatsen vernield met 10.000 vaten en 500 oks hoofden wyn. 's Morgens II uur had de brandweer een vlammenzee te bestrijden van 300 meter lengte en 500 meter breedte. De hitte der vlammen was hier en daar zoo fel, dat soms de waterstralen van de spuiten verdampten, voor zij de vlammen bereiken konden. Sinds jaren heeft men te Parys niet zoo’n hevigen brand aanschouwd. D* Eerste Kamer vergaderde Vrijdag. Het wetsontwerp tot bekrachtiging van de overeen komst, betreffende de Geldersch-Overyselsohe locaalspoorwegen en den locaalspoorweg van Enschedé naar Oldenzaai, werd bestreden door den heer Fokker, op grond dat het voordeél der beschikking over een kleine spoorweglyn niet opweegt tegen het nadeel door latere gedwongen naasting. Na verdediging door den Min. van Waterstaat werd het voorstel ver worpen met 29 tegen 5 stemmen. Het crediet voor een proef met opium-regie en voor den aanmaak van verpakking werd aangenomen. Daarna scheidde de Kamer tot nadere byeen- roeping. Pauama-schandalsn vloeien niet voort uit de staatkunde, maar uit de maatschappelijke zeden. Bij ruime toekenning van stemrecht, wordt de sociaal-democratie politieke party en moet zy rekening houden met de werkelijkheid. De grondwettigheid der voordracht neemt spr. ge rust aan. Hij bestrijdt verder het denkbeeld van den heer Vaa Houten, om als eisoh te stellen belasting-betaling of het bezit van f 50 op de Spaarbank, en wyst op het onbillijke van uitsluiting der mindere militairen. Spr. wil medewerken tot het doen aannemen van voor stellen, die niet verder gaan dan het weren van misbruiken. Jkls de Regeering haar stand punt niet prijsgeeft, ’zal zij by verwerping, on danks die parlementaire nederlaag, in 't oog des volks door een nationalen triomf worden beloond. De heer Mees is van oordeel, dat instemming met de hoofdbeginselen eener wetteigke rege ling geenszins goedkeuring van de bijzonder heden insluit. Volledige regeling van het kies recht, ook voor de Gemeenteraden, ware spr. liever geweest; en daar voor het laatste geen ander stelsel dan dat van den census spr.’s goedkeuring zou verwerven, hoopt hy, dat de Regeering niet bij deze gelegenheid absoluut eiken band tusschen belasting en kiesrecht zal verwerpen. Voor spr. is het ontwerp onver anderd onaannemelijk; hij zou kiezer willen maken wie belasting betalen, onverschillig welke en tot welk bedrag, behalve dat voor de grondbelasting een vaste som moet zyn aan gegeven tot wering van knoeierjj, en degenen die een woning hebben of een gedeelte daar van bewonen. De heer Ai. Mackay acht uitbreiding van den volksinvloed noodig, doch is teleurgesteld, om dat het gemeentelijk kiesrecht niet tevens wordt geregeld, en dit misschien later op een be- denkelyke wgze zal geschieden. Spr. noemt het gevaarlgk, dat de armenwet de spil wordt waarop het kiesrecht draait, en kan zich ook gescbiktheids-eisch ofden van gezinnen langen van anderen in 't onderhoud van een gezin r eenigen welstand heoben. De ms moet worden verhoogdver- i wegens bedelarij, landlooperjj en op- i een Rgks-werkinrichting zou spr. itsluiten. Zonder kiesrecht-uitbreiding gevaren der sociaal-democratie niet Spr. vreest haar invloed niet, waar de anti-revolutionairen jarenlang hebben gearbeid aan de opvoeding der jeugd door Christelijke scholen. De kiesreoht-hervorming moet worden een arbeid van pacificatie; daartoe is de mede werking der Regeering noodig, op wie een zeer groote verantwoordelijkheid rust. Het eerste gedeelte der vergadering van Vrijdag was gewgd 8ïn de behandeling van twee kleine wetsontwerpen. Dat tot regeling omtrent overtreding van art. 1 van het Kon. Besl. van 17 Febr. 1819, betreffende verveningen, is aangenomen met 59 tegen 4 stemmen, nadat de werking dezer wet tot één jaar is beperkt, met het oog op den wensch eener definitieve regeling, ook wat betreft de tolheffingen. Een verhooging van Hoofdstuk V der be groeting voor 1892 is eenparig aangenomen, onder toevoeging van f 10.000 wegens bestrijding van mond- en klauwzeer. Bij Kon. besluit zijn benoemd tot substituut-griffier bij de arr.-rochtbank te Alkmaar, Mr. P. Van der Crab, thans ambtenaar van het O. M. bij de kanton gerechten in het arr. Rotterdam voor de kantons Rotterdam no. 2 en Gouda, ter standplaats Rotterdam; tot ambtenaar van het O. M. bij de kantongerechten in het arr Rotterdamvoor de kantons Rotterdam no. 2 en Gouda, ter standplaats Rotterdam, Mr. B. R. Royeradvocaat en procureur te Zwolle, tevens beëedigd klerk tergriffie van de arr.-rechtbank aldaar. Bij Kon. besluit is Mr. M. A. H. Onderwater, met ingang van 8 Augustus, eervol ontslagen als griffier bij het kanton gerecht te biiedrecht, en zijn benoemd tot griffier bij het kantongerecht te Slie- drecht, Mr. W. M. Van Haaften, thans griffier bij het kantongerecht te Vianen tot griffier bij het kantongerecht te Vianen, Mr. W. A. Abbema Oudegeest, advocaat en procureur, wonende te Opijnen. •—Wat reeds vóór jaren gevraagd en door de billgkheid ook gerechtvaardigd is, komt thans weder meer en meer op den voorgrond, en dat is: Ontheffing van de gemeen ten van uitgaven voor uitvoering van Ryks wetten. Amsterdam staat aan de spits der beweging. De uitgaven, door de gemeenten te doen alleen voor de uitvoering v»n Rjjkswetten, zyn grooter dan mén meent. De burgerljjke stand, schutterjj, militie, bevolkingsregisters, kiesver- riohtingen, arbeidswet, vermogens belasting enz., waar byna uitsluitend Rijksbelangen bjj zgn begrepen, eischen veel arbeid, dientengevolge veel personeel en materieel, en hoe grooter de gemeente is, des te omvangryker zgn de werk zaamheden en des te grooter de uitgaven. Dat hierin verandering moet komen, blijkt dagelyks, want de groote uitgaven aan de uit voering der Rgkswetten moeten gezocht w orden uit de gemeente-financiën en deze worden voor de hoognoodige, dagelyks steeds vermeerderende uitgaven uitsluitend voor de gemeente-hui shea ding bjjna geheel in beslag genomen. De gemeentewet geeft den gemeente-besturen te weinig gelegenheid om de gemeente-financiën te regelen naar billjjke grondslagen, zoodat alleen opvoering van hoofdelyken omslag in verschillenden vorm in hoofdzaak het eenig De blokkade in Siam heeft een aanvang genomen zij sluit de golf van Bangkok ge heel af, benevens de geheele Siazneesche kust en de eilanden. De handel staat daar door stil en op de rivier liggen nog slechts een Engelscheen Duitsch en een Neder- landsch oorlogsschip. Uit Bangkok komen elk oogenblik tele grammen het laatste bericht luidde al zéér gunstign.l. „Er zouden weder onderhan- ddiDgon syn aangekuoopt met Frankrijk, die waarschijnlijk tot eene vreedzame schik king zullen leiden. Alles was verder rustig. Er schijnt dus kans te zijndat de zaak niet tot het uiterste zal gedreven worden. China zou zich dan ook rustig kannen houden. Uit Engeland wordt gemelddat de Re geering van het begin af zich buiten het geschil tusschen Frankrijk en Siam gehou den heeft. Zij heeft er zich toe bepaald te zorgen voor de veiligheid van de Britsche belangen en personen te Bangkok. Raad heeft zjj niet aan Siam gegevenalvorens die gevraagd werd en toen dit geschiedde, werd slechts aangeraden zoo spoedig mo- gelyk met Frankrijk in eene schikking te treden. Lord Rosebery, de Minister van Buiten- landsche Zaken, deelde verder mede, dat het gebeurde in Biam Engeland volstrekt niet onverschillig iawegens de groote han delsbelangen daarbij betrokken en dat de Regeering het betreurtdat Frankrijk de blokkade zoo noodig oordeelde. Wat de quaestie van den afstand van grondgebied betreft, daarin stelt Engeland in vele opzichten veel belang. Tot besluit verklaarde Lord Rosebery dat de Regeering nog geenszins de hoop heeft opgegevendat de zaak een goed einde zal nemen. In het Britsche Lagerhuis is de artikels- gewyze behandeling van de Home-Rule- voordracht ten einde gebracht. De laatste zitting heeft zich weder door een storm achtig tooneel gekenmerkt. De tot de Unionisten overgegane radicale Afgevaardigde Chamberlain veroordeelde n.l. in eene redevoering tegen Home-Rule Gladstone's staatkunde ten opzichte der leren eensklaps echter viel men hem van nationalistische zijde herhaaldelyk in de rede met den uitroep: „Judas! Judas!'’ welken naam men hem gaf, met het oog op het ver zaken zyner vroegere gevoelens. Van conser vatieve zijde werd nu geroepen, dat dit woord moest worden teruggenomen en toen de Vice-President weifelde, om den Afgevaardigde O’Connordie genoemden uitroep bezigde, tot de orde te roepen, weigerden de conservatieven de zaal te verlaten om te gaan stemmen, vóór er voldoening aan Chamberlain zou zijn ver schaft. De lersche leden, die wilden gaan stemmen, moesten nu door de zittende conservatieven heendringen, wat natuurlijk aanleiding gal tot verschillende botsingen. Met vuistslagen ging men elkaar te lyi en menigeen moest het duur bekoopen. Toen eindelyk de stilte een weinig hersteld was, kwam de vice-voorzitter aan ’t woord. De uitdrukking „Judas” werd door O’Connor teruggenomen, onder betui ging van leedwezen, dat hy de aanleidende oorzaak was geweest van zooveel onaan genaamheden. Den 7en Augustus komt nu Home-Rule weer aan de orde. De krygsraad te Malta heeft uitspraak gedaan m zake het vergaan van de „Victoria door aanvaring met de „Camper- down”. De schuld wordt uitsluitend geweten aan Admiraal Tryon, en kapitein Bourke en de andere officieren worden vry van blaam verklaard. Betreurd wordt het, dat de commandant van de „Camperdown”, vice-admiraal Markham, geen gevolg gaf aan zijn oorspronkelyk voornemenom opheldering van het signaal te vragen maar in de termen eener berisping valt de gezagvoerder met, wyl hy ten slotte slechts het commando van zynen in per soon aanwezigen opperbevelhebber heeft opgevolgd. De werkstaking onder (ie arbeiders in de steenkolenmynen breidt zich steeds uit. Te Leeds, Nottingham en Bristol staken er ettelyke duizenden. Huslands uitdaging met de toepassing van het maximum-tarief of invoeren uit Duitbchland is thans beantwoord door DuitschUnd met eene verhooging van 50 percent van de invoerrechten op de pro ducten uit Rusland. Nu verwacht men, dat Rusland hierop zal antwoorden met eene verdere verhooging van zyn maximum- tarief. Van een handels verdrag is dus geen sprake. De tarieven-oorlog is in vollen gang. Keizer Wilhelm en de oud-kanselier Von Bismarck hebben den arbeid maar eens ge staakt. Z. M. heeft met de Hohenzollern de haven van Kiel verlaten om zich naar de Noordzee te begeven, terwyl Von Bismarck met de zynen naar Kissingen is vertrokken. Onder de arme bewoners van het Fich- telgebergtevoor wie de handel in bosch- bessen een voorname bron van inkomsten is, heerscht groote ontevredenheid. De Koninklyke Regeering van Oberlranken heelt nameiyk het plukken van boschbessen ver boden. Het zal eerst dan geoorloofd wezen, als de boschbessen door het distnctsbestuur rijp verklaard zyn. Maar daar de boschbessen niet alle te gelyk ryp worden en niemand onrype zal plukken ol koopenis het niet 8TATEN-GENERAAL. Tweede Kamer. In de vergadering van Donderdag zjjn rede voortzettende, betoogde de heer Rink de z. i. onbetwistbare grondwettig heid der voordrachten. De bedoeling der Grond wet was de uitsluiting van algemeen stemrecht, dat geen enkel kenteeken vordert; de letter laat den gewonen wetgever volkomen vry, elk ken teeken te kiezen. Dat van het ontwerp is po sitief, 't voorzien in eigen onderhoudalleen het bewgs, hetwelk men er meö verwart, is negatief. Verder is Spr. van oordeel, dat de hier voor gestelde uitbreiding gewensoht is. Ten onrechte wordt beweerd dat het volk niet rjjp is: hoe weet men dat? Men behoeft geen staatsrecht bestudeerd te hebben om een goede keuze te doen. Vrees voor revolutie heeft 8pr. niet; integendeel, het stemrecht houdt haar tegen, daar het gelegenheid geeft grieven te uiten langs wettigen weg. Is er in den laatsten tgd meer dan vroeger gedaan voor alle deelen der maatschappij, veel is verzuimd; door uitbreiding van kiesrecht is dat te herstellen. Spr. wensebt dat de geheele natie vertrouwen hebbe in de vertegenwoordiging; hij wil een groot deel der burgers over eigen zaak laten oordeelen. De heer De Beaufort (Amsterdam) is door den drang der omstandigheden gedwongen het stand punt te aanvaarden van de Regeering, wier voorstel verder gaat dan de meerderheid wenschte. Hij deelt de grondwettige bezwaren van den heer Roëll en andere sprekers. Het kenteeken van geschiktheid sluit velen uit, die geschikt zgnhet kenteeken van welstand sluit een ont zaglijke menigte in, die het kenmerk niet heb ben. In de steden zullen de bezadigde werk lieden thuis big ven, de roervinken, de onte vredenen zullen overheerschen. Het groote ge vaar van een uitgebreid stemrecht ligt in de onderdrukking van de vryheid der minderheden, en Bpr. had gewenscht dat men de gevaarljjk- ste, de meest ontvlambare elementen zou hebbe» uitgesloten. In ongewjjsigden vorm is deze voordracht voor Spr. onaannemelyk; met het oog op de gevolgen eener verwerping hoopt hy door een amendement, dat hg met eenige po litieke vrienden heeft ontworpen, een oplossing te verkrjjgen bevredigend voor Regeering en Kamer. De heer Van den Berch van Heemstede is tegen elke groote uitbreiding van kiesrecht, en zeer zeker tegen de voorgestelde, omdat de aan bevolen kenmerken geen waarborgen van ge schiktheid en welstand aanbieden. De heer Royaards geeft toe, dat de Reg. ver plicht was kiesrechtuitbreiding voor te stellen; maar deze moet geleidelijk zyn, omdat de volks ontwikkeling ook langzamerhand toeneemt. De heer De Beaufort (Wyk-by-Duurstede) acht deze ontwerpen niet in 't belang des lands. Voor bpr. zyn zy, zooals zy daar liggen, onaannemelyk, ook omdat men by een groote uitbreiding van het kiesrecht voor de gemeente, haar autonomie moet beperken. De heer Kerdjjk, die slechts een gedeelte van zjjn rede voordroeg, verklaarde tot de overtuiging te zyn gekomen, dat de volksbe langen by algemeen stemrecht beter behartigd waren geworden. Door den eisch van geschikt heid, hier gesteld, zullen alle partijen verplicht zyn meer aandacht aan het onderwijs te wyden. Spr. acht het billijk dat zoovelen als mogelyk is deelnemen aan het bestuur der gemeenschap. Vrgdag. Een zoo ruim mogelyke uitbreiding van het kiesrecht, zoo betoogde de heer Ker- dyk verder, is noodzakelyk, omdat de kennis van de volksbehoeften bjj de heersohende klasse ontbreekt; het zal den democratischen stroom in de goede bedding leiden. Omkooperjj bjj de stembus zou moeten uitgaan van de be zitters, die thans stemrecht hebben. Anti- semietisme is nergens erger dan in Oostenryk i met zyn oensus-kiesrecht. Misbruiken als de redmiddel is, om de gemeente-financiën in even wicht te houden. Het steeds hooger en hooger opvoeren van den omslag, waardoor niet allen in zuivere verhouding getroffen kunnen worden, drukt ontzaglijk op een deel der inwoners en dientengevolge wordt ontduiking gezocht op de meest varieerende wgze, zeer ten nadeele van de betrokken gemeenten. Eene nadere regeling der gemeente-financiën en spoedige wijziging van de gemeenteweteen krachtig tussohenbeide treden van bet Rijk zgn de eenige middelen, waardoor vooral in de toekomst kan voorkomen worden, dat de gemeenten in een zeer beden- kelyken financieelen toestand geraken, een toe stand die thans niet genoeg kan worden bespro ken en waarvoor alle middelen moeten worden aangewend om die te voorkomen. De Ned. Bond van Oud- onderofficieren te Gouda heeft van den heer A. Dam een prachtig vaandel ten geschenke ontvangen, geheel van zijde, hetwelk rechtstreeks aangevoerd is uit Lyon. Het stuk munt uit door eenvoud. De deco rateur, de heer Van Staveren, verdient lof voor zijne kunstige en fraaie beschildering. Aan het gebouw van het pro vinciaal bestuur te ’s Hage werd gisteren aan besteedhet maken van eene steen glooiing van zuilen-bazalt op het beloop langs de oostzyde der haven van Stellendam, met de daarbij behoorende werken. Minste inschrijver W. ’t Hoen te Alblasserdam voor f8090. De toestand van het Kamerlid Tijdens betert weinig. Beide zijne armen zijn in gipsverband gezet. Toch moet de heer Tijdens voornemens zijn, aanstaande week de Kamerzittingen by te wonen. Hij zal zoolang te ’s-Gravenhage gaan wonen. Te Leerdam is Vrijdag de oud strijder en gerechtigde tot het dragen van het Metalen Kruis, J. M. Kouwenberg, in den ouderdom van 84 jaren overleden. Het eiland Schiermonnikoog is verkocht aan eenen Duitschen graaf, nameiyk B. Bernstorff te Dömitz. Men schrijft ons uit Dalem: Er is dit jaar buitengewoon veel ooft. Jammer dat een en ander, zooals pruimen en kroosjes buit gemaakt wordt door de wespendie in heele zwermen op de hoo rnen aanvliegen. Men durft deze zelfs op eerbiedigen afstand niet te naderenlaat staan te schudden. Dientengevolge zal er veel van dit ooft jadoren gaan. •AMEIDE, 31 Juli. De rekening dezer gemeente over 1892 bedraagt in ontvang 19521,64‘, in uitgaaf f8827,61, batig slot f694,03». Op de publieke verpachting van boomvruchtenden 28. Juli 11. alhier ge houden, is besteed voor appelen le kwali teit f 1,25 a f 1,60. 2e kwaliteit f 0,75 f 1,20; noten f 1,50 k f 1,75 per hectoliter aan den boom. Naweide bracht gemiddeld op f20 per hektare. •AMMERSTOL, 1 Aug. Zaterdag zijn op de zalmzegenvisschery „De Snackert” ge vangen 20 zalmenvan Zondag op Maandag 44 en Maandag 85 zalmen. BENSCHOP, 28 Jqli. In de gister ge- houden vergadering van Burgemeester en Wethouders dezer gemeente is van den ontvanger overgenomen de rekening dezer gemeente over het jaar 1892. De ontvang sten bedragen f 13169,39 de uitgaven daaren tegen f12165,99, batig slot 14003,40. BODEGRAVEN, 31 Juli'. Op voorstel van den heer Rollman besloot onze raad, be houdens nadere goedkeuring van Ged. Staten, met 7 tegen 2 stemmen, (de hh. Kapteijn en Brunt) de kermip tot 3 dagen te beper ken, nl. Maandag, Dinsdag en Woensdag. •HAASTRECHT, 1 Aug. De gemeenteraad heeft jl. Zaterdag tot geneesheer der Knechts- bosse benoemd den heer F. L. Deterding. Volgens de ter visie liggende reke ning der gemeente over 1892 bedroegen de ontvangsten f 13293,50* en de uitgaven f 11542,60, derhalve een batig saldo van f 1750,90». Zaterdag jl. deed mej. C. 0. J. Boer met goed gevolg examen in de Engelsche taal. •HOOG-BLOKLAND31 Jnli. Bereke ning der gemeente over het dienstjaar 1892, zooals zy thans ter inzage ligt, beloopt in ontvangsten f 7813,56, in uitgaven f6913,66, zoodat het batig slot f 899,90 bedraagt. LANGERUIGEWEIDE28 Juli. Heden herdacht de heer J. M. Van Gelder, amb tenaar ter secretarie der gemeenten Lange- ruigeweideHekendorp en Papekop den dag waarop hij vóór 25 jaar als zoodanig benoemd werd. Hij werd in de raadsver gadering der gemeenten door den burge meester hartelyk toegesproken en ontving van den gemeenteraad een aandenken. LEERDAM, 29 Juli. Heden-morgen is alhier overleden de heer C. Nortier Azn., lid der Provinciale Staten van Zuid-Holland voor het hoofdkiesdistrict Gorinchem. MEERKERK, 28 Juli. In de gister avond alhier gehouden vergadering van het departement Meerkerk, Ameide c. a. der maatschappij „Tot Nut van ’t Algemeen” werd door den penningmeester rekening en verantwoording gedaan over ’t afgeloopen jaar. Verder werden in die vergadering herkozen totbestuursleden de heeren L. A. Van der Voort te Jaarsveld, A. P. H. A. De Kleijn te Ameide en P. A. De Ruijter alhier, eerstgemelde tevens tot voor zitter; bestuursleden der spaarbank de heeren F. J. Van den Berg te Ameide en L. A. Van der Voort en P. A. De Ruijter bedraagt in ontvangst f9267,15, in uitgaaf f 7868,29, sluit alzoo met een batig van f 1398,86. Voor onderwijs werd gegeven f3344,02|. •NOORDELOOS, 31 Juli. Een kat van den heer v. E. alhier, die vyf jongen had ter wereld gebracht, werd door den eige naar, die de gewoonte niet wilde volgen om zich van de jonge poesjes af te helpen door ze eenvoudig te verdrinken, doch ook* niet genegen deze geheele kattenfamielje te zynen koste te onderhoudennaar een stuk hooiland gebracht, op een half uur afstand der woning, waar moeder poes met hare 5 spruiten overvloedig voedsel kon vinden in de daar aanwezige veldmuizen. Doch vreemd stond hy (nameiyk de eige naar) te kijken, toen hij na twee weken op een morgen de oude poes met een zijner jongen in de woning terug zag, en nog vreemder toen ditzelfde feit zich nog vier achtereenvolgende morgens herhaalde, zoodat ze nu alle in de vroegere woning zijn terug gekeerd, en voor de betoonde gehechtheid daar nu liefderijk worden verpleegd. Door de milde regens is hier de toe stand der landerijen veel verbeterdgras is er thans overvloedig. Vele landbouwers zullen nog een gedeelte van hun land, dat voor weiden was bestemd, nu hooien, zoodat waarschijnlijk de voedernood niet zoo druk kend zal zijn als eerst werd verwacht en zal door sommigen, vooral als de tweede bouw door goed wéér wordt begunstigd, voldoende voorraad in de schuren worden gebracht. •RIDDERKERK, 27 Juli. Als een bewys hoe moeilyk het is vóór het Burgerlijk Armbestuur, rond te komen, vooral dit jaar, blijkt hieruit dat in de eerste maand van dit jaar, op een kleinigheid na, reeds het geheele bedrag, dat het bestuur als subsidie (ruim f7000) van de gemeente krijgt, heeft gebruikt. Dezen winter zal de gemeente zeker weêr moeten bijpassen. SLIKKERVEER, 27 Juli. Heden is van de werf van den scheepsbouwmeester M. Van der Kuyl alhier te water gelaten het Rijnschip „Johann Wilhelm”, groot onge veer 475 lasten, gebouwd voor den heer Joh. Dortelmann te Duisburg. SLIKKERVEER, 28 Juli. De gemeenteraad van Ridderkerk, waaronder deze buurt be- ftioort, heeft bericht ontvangen vun den directeur-generaal der posteryen, dat het telephoonkantoor alhier niet zal veranderd worden in een telegraafkantoor, óf de ge meente moet alhier een geschikt gebouw aanwijzen óf doen bouwen en gedurende 10 jaar eene ontvangst van f800 ’s jaars waarborgen. De Raad verdaagde deze zaak tot later. •TIENHOVEN, 31 Juli. De rekening dezer gemeente over 1892 bedraagt in ontvang f 242o,li, in uitgaaf f2136,29, goed slot f288,82. ♦TIENHOVEN, 31 Juli. Vangister-avond tot heden-morgen zijn op de zalmzegen- visscherij alhier 25 zalmen, meestal St. Ja- cobjes, gevangen. •VLIST, 1 Aug. liggende rekening d( bedroegen de ontvangsten I 4197,65» en de uitgaven f 3498,22»derhalve een batig saldo van f 699,43. WILLIGE-LANGERAK, 1 Aug. Op de zalmvisschery alhier zyn van Zondag op Maandag 1.1. 31 zalmen gevangen. Door het gemeentebestuur is tot on derwijzeres aan de openb. school alhier benoemd mej. M. J. De Le Lys, te St. Jan Steen. Zitting van den Gemeenteraad van Krimpen a/d Lek. In de vergadering van den Gemeenteraad van 28 Juli 1893 werden de geloofsbrieven van de nieuw gekozen leden, de hh. M. Boogaerdt, P. v. d. Hoog en K. v. d. Berg onderzocht en in orde bevonden. Het in de vorige vergadering gedane voorstel om de art. 39 en 47 uit de verordening te doen vervallen, over welk voorstel toen de stemmen staakten, werd thans met 4 tegen 1 stem ver worpen, zoodat dus voortaan de jaarlijksohe be proeving der brandspuit wel zal plaats hebben. Tevens werd bepaald, dat de beproeving van spuit no. 1 -woortaan den tweeden Donderdag in Mei en die van spuit no. 2 den derden Don derdag in die maand zal plaats hebben, telkens des avonds 7 uur, opdat voortaan iedereen wete, wanneer de beproeving plaats heeft en niemand dus kan voorwenden onbekend te zyn met de gedane bekendmaking. Nog werd besproken het contract met de ge meente Lekkerkerk over de toelating van leer lingen uit deze gemeente tot de school U. L. O. te Lekkerkerk, in dien geest dat de gemeente Krimpen a/d Lek contrdie over die toelating uitoefene. Het door Lekkerkerk voorgestelde contract, dat ter goedkeuring aan Ged. Staten moet opgezonden worden, werd aangenomen en tevens werd besloten aan B. en W. op te dragen met de gemeente Lekkerkerk overeen'te komen, geene leerlingen toe te laten dan met voorkennis van B. en W. van Krimpen a/d Lek. Aangezien er verder geen zaken van belang behandeld werden, achten wjj een uitvoerig verslag minder noodig. V A R I A. Op verscheiden plaatsen aan de Zaan heeit men bezoek gehad van een 40-tal dames en wel driemaal zooveel heeren, die er expres op uit waren gegaan, om eens heel wat kwaads van „Schiedam” te vertellen. De boot, die hen van Amsterdam naar de Zaanstreek bracht, droeg vlaggen en schilden met opschriften als „Sluit Schiedam’’ en „Niet drinken, met schen ken” en verscheidene leden van het gezelschap, waaronder een zendeling, eon rabbgn en een dame, staken redevoeringen af, om een gewoon mensch den trek naar een glaasje heelemaal te doen vergaan. Een Maandaghouder, onvw- irlyk, dat de an iet kiesrecht dra niet vereenigen met deq g van lezen en sohryven. Hoof zyn geschikt, omdat zy de belt behartigen en, voorziende, ook leeftydsgrer oordeelden neming in willen uiL zullen de verdwynen.

Schoonhovensche Courant | 1893 | | pagina 1