WG, en verdere Be se perceelen oiland, Zater, alles aan 1893. N’. 1393. Zaterdag 5 Augustus. Nieuws- en Advertentieblad voor Zuid-Holland en Utrecht NK, kooping hik, gustus 1893, au» te 10 uren, JIS, ichetten, Officiëele Kennisgevingen. schhakhout, straal bekend in 47 Centiaren. PI NC. NOTENGEWAS. KERMIS te SCHOONHOVEN. Dobbelaars in soorten. BINNENLAND. BUITENLAND. Overzicht. S. W. N. VAN NOOTEN te Schoonhoven, Oitgevvra. OQLEEVEK, IED. ID. zoo heel erg 'ISSELS enz. enz. into van 2J pCt. prolongatierente i eens of bij ge- J <5 SCHOOMOVEBSCHÏ COURANT. Schoonhoven 18 EN. chtingen omtrent zijn te bekomen len Heer Schoonhoven. Ie perceelen Sec- f8, 3544 en 3545, Gemeente SCHOONHOVEN. en we aan 't rden en dagelijks erschillende mo- TEN 60 en 75 Ct. 7 Centiaren. i en in massa, rijen 16 Novem- n 1 Mei 1894. ngen 1 Novem- akomen ten kan- TKUINOK te O 416. leschado. ilds waardige van Gorinchem. 8L EEU WIJK uwijk. VAN NOOTEN. R MEER!!! loet het grijze an verdwijnen, zacht, is on en verft niet, con en f 1,50 WILLIGE De Notaris EIJINCK te inhoven zal op s 1 8 93, ’smid- mis van P. VAN ibaar verkoopen IEUWENDIJK: mag hebben dat de Fran ancon- Konat. Koffiehuis van 'ELENBURG, op ten overstaan te Gouda resi- i Zuidzijde van twegongenom- ia Sectie D, no. ntiaren. aan deze Gemeente lagenoeg als hoofdbouw gronden hot De tweede mder strijken ze i men in minder of manchet heeft, onbreekbare me- in gelijk met de irgemeester, H. KOLFF. 'NAGEL, Markt DASSEN, DAS- Maar zouden er geen wetten te maken zijn die het dobbelen^ onder welken vorm ook, strafbaar steliemr Al beproefde men het, 't zou niet baten. Geen bepalingen, hoe nauwgezet, of men zou ze kunnen ontduiken geen mazen, hoe eng, of de geldzuchtigen zouden er door heen sluipen. Er is maar één middel tot bestrijding van bet kwaad: verfijning van het zedelijk ge voel. Het moet een vaste overtuiging worden dat elke winst, die slechts verkre gen kan worden door het verlies van een ander, ongeoorloofd is. Misschien zal het erg lang dureneer de groote meerderheid van de meuscheu die leer aanvaardt en in practyk brengt. Het zij zootoch is er geen andere weg om het doel te bereiken. En hij is volstrekt niet lang voor degenen, die werkelijk gezind zijn hem in te slaan, wantelke schredein die richting gedaan, telt mee. en afslag worden ieft voornoemde BURGEMEESTER en WETHOUDERS van fc'CHOosHOvzn zullen op Woensdag 9 Augustus 1893, des voormiddag! 11 uur, op het RAADHUIS der Gemeente, publiek verpachten: Het NOTENGEWAS beboerende. Aanwijzing op 9 Augustus, des voor middag» ten 10 ure, te beginnen aan de Voorpoort. Schoonhoven, 4 Aug. 1898. D» Secretaris, De Burgemeester, H. U. GEELHOED. Mr. A. D. H. KOLFF. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Schoonhoven maken bekend, dat de KERMIS dit jaaraanvangt 4 September. Zy, die Staanplaatsen voor Kramen enz. verlangen, moeten hiertoe aanvragen doen ter Secretarie vóór 26 Augustas a. s. Schoonhoven, 4 Ang. 1898. De Secretaris, De Bur H. O. GEELHOED. Mr. A. D. icht, bijheid der stad halver huisweg Prfj. dar AdrwtontUn: Vu 1 tot 5 regel» f 0,00. Odor» regel nwr f 0,10. Groot, letton neer pleetoruimto. Inrending frenee olierijk tot Dirud»g.-«rond« 8- en tot Vrgdagi-neieiddag» uren. Alle binnenlandeche AdrerientiSnvoor 3 meel pluteing opgegeren, worden .leohte 1 meel in rekening gebreeht. 1CHE cbank, TRECHT. 3j pots. PAND- n stukken van en f50,— en waarden gelden want hier ia een middel I omzonder veel omslag, o___ t den zak te jagen. En zulk een middel heeft onze tijd juist behoefte. Wedrennen, van paarden wel te verstaan, zijn er reeds ainda lang voor misbruiktonder het uiet zelden leu- genaebtig voorgeven, dat zij dienen tot veredeling van het paardenras, 't Kan zyn, dat dit somtijds het geval is, maar dat zy, zooals ’t in Frankrijk toegaat, niet weinig medewerken tot verliederhjking van het menschenras, is buiten kijf. Telkens leest mendat eenvoudige liedenarbeiders, be last met de zorg voor een gezinzich voor het hoold geschoten hebbenomdat zij by de wedrennen verliezen leden 1 Behoeven we er nog op te wyzen, dat aan elke in de mode zynde badplaats, vooral daar waar officieel het houden van hazardspelen is verboden! in gesloten kringen ontzaglijke sommen worden ver dobbeld, zonder dat de politie er iets tegen kan doen? Wijt dat niet aan de badplaatsen en aan de Rottigheid, waartoe de menschendie daar een paar maanden doorbrengen, zijn veroordeeld; in de meeste onzer steden bieden de sociëteiten voort durend gelegenheid aan tot spelen, soms op vry grove manier; zy, die er zich aan overgeven, zyu dik wyIs mannen van zaken die hard moeten werken;,; dus geen prikkels zoeken om aan de verveling te ontkomen; het zijn niet zelden huisvaders, die geen fortuin bezitten, langs dien noodlottigeu weg fortuin willen verwerven, en te laat inzien, dat zij de stoffelyke welvaart der hunnen en hun eigen zedeiyk welzijn met voeten hebben getreden. Moeten wjj nog den naam in herinnering brengen van een roofstaatje aan de grens van JHoord-ltalië, dat als een schoon getooide hel de offers tot zich trekt en verzwelgt, van het ver- foeieljjke „vorstendom" Monaco, berucht door de zelimoorden van de geplunderde dobbelaars? Waarlijk, het bestaan van een speelbank als deze, het feit dat niet on middellijk alle regeeringen van Europa sa menwerkeu om de daar geploegde schan dalen te doen ophouden, bewyst genoegzaam van welk inférieur merk de hedeudaagsohe beschaving nog is. I uur en des en Zondag. Toezicht DAAL, Notaris, opman. Deze Courant wordt des Woensdags- en des Zaterdags morgens uitgegeven. Prijs: voor Schoonhoven per drie maanden ƒ0,75. Franco per post door het geheele rijk f 0,90. Men kan zich abon- ueeron bij alle Boekhandelaren, Agenten en Brievengaarders. Aan het commissariaat van politie ver- schyut ecu vreemdeling tot het indianen eener klacht. Op straat was een onbekende by hem gekomen, had hem toegesprokeu als een oud vrieud, maar spoedig daarop zyn vergissing bemerkendehad hij excuus gevraagd en hem uitgeuoodigd in eeu na burig „calé” een glas bier mede te gaan driuken. Dat had hy natuurlyk gedain. Terwijl zy daar nog een poosje stonden te praten, eu de ander hem verzekerde dat hy toch zoo byzonder veel geleek op dien gooien besten vriend Dingesdie voor een jaar of zes in Brabant was gaan wonen was hun oog gevallen op een paar lui, die aan een tafeltje kaart zaten te spelen. „Kyk”, zei de ander, „dat gaat daar aar dig, laten we even gaan zien." Een poosje later sei een van de spelers: „Willen de heeren aitemet mee een kaartje leggen?” „Kom”, zei de „vriend”, my is ’t goed, is u ook een liefhebber? „Nou, zoo heel erg niet, een enkelen keer mag ikhetweleens doen.” „Neen maar, ik ken een leuk spel; hier heb ik drie kaartenen hier is een kwartje; kunje nu zien onder welke kaart ik het kwurtje leg? Als je raadt is het kwartje voor jou, anders leg je er een by.’’ „Dat doe ik”. Ik raadde. Nog eens, al weer. Wel verdraaidjij bent een geluks kind, nou wil ik het eens doen om een ryksdaalder. Dat ging alweer goed. Weer over. Maar toen was het mis en het bleef aldoor mis, net zoolang tot ik tachtjggul den kwyt was. Toen kreeg ik in de gaten dat het valsch was gegaan, en ik begon op te spelen. De anderen zeiden dat het zuiver spul was, en de vrind van de straat zei het ook. Daarna scholden ze my alle drie uit voor al wat leelyk was, en ik be greep dat ik met drie schavuiten te doen had, en daarom ben ik nu hier gekomen.” ,U bedt dut een beetje vroeger moeten begrijpen", sprak de hoofdambtenaar der politie; hy nep een agent, het den klager bet bierhuis aauduiden. Och ja, die in richting is er voor bekond; als de politie er komt zijn de vogels gevlogen. „Leest u nooit couranten, hebt u nooit van zoogenaamde kwartjesvinders gehoord?” vroeg de commissaris. „Nu u ’t zegt, heb ik daar weieens van gelezenmaar wie onthoudt dat ahyd l ’t Is toch gek dat ik er zoo leelyk ben ingeloopen.” W e zouden dien braven man nog wel wat anders kunnen vertellen: Want slachtoffer van de schurkerij van een drietal spitsboe ven is hij slechts in de tweede plaats voornamelijk is hy het van zijn eigen win zucht. Die kwartjesvinders zyu menschen- kenners; zy weten by ondervinding, dat de meeaten gretig happen in het lokaas van een gemakkelyk te behalen voordeel, en wanneer zy hun hengel uitwerpen, krij gen zy gewooniyk beet. Welk iatsoenlyk muu zou zich ooit, onder welk voorwendsel ook, laten overhalen om in een kroeg met onbekenden te gaan dobbelen? Slechts de inhaligheid der geplunderden is oorzaak, dat de afgezaagde kunstgreep telkens weer met susces wordt toegepast. Dobbelzucht is eeu hartstocht van de laagste orde, 't geen niet wegneemt dat zij ook in zoogenaamd hoogere kringen met hevigheid woedt. De heele handel ter beurze is er door verpest. Men neemt op zich de levering van voorwerpen ot van geldswaar dige papierendie men nooit in zijn bezit zal hebben, op een bepaalden tyd; is de In Argentinië is men weer eens aan het vechten. Een groot gedeelte is in opstand, té* beginnen met dè provincie San Louis, waar de radicale opstandelingen de kazernes bezetten, zich meester maakten van den Gouverneur en de Ministers en voorts een nieuw bestuur opwierpea. De provinciën Buenos-Ayres en Rosario hebben bet goede voorbeeld gevolgd. Bloe dige gevechten hadden in de verschillende steden plaats, vooral in eerstgenoemde pro vincie. In Rosario moesten de opstande lingen het onderspit delven. De Gouverneur van Santa-Fé had de hulp der Regeering ingeroepen, maar het Argen- tijnsch Congres heeft het Regeeringsvoorstel verworpen, om van Rijksweg© tuaBoheabei- den te komen. De opstandelingen hebben het beleg voor La Plata geslagen en maken ?ich gereed tot bestorming dier stad, welke door Ge neraal Costa met 2000 man goed gewapende troepen verdedigd wurdt. Gelukkig werd nog uiet veel bloed vergoten. In de staatsgevangenis te Auburu (8t. New-York) is weder een ter dood veroor deelde moordenaar, William Taylor, door electriciteit terechtgesteld. De electrocutie ging echter ditmaal slecht. De veroordeelde werd niet door den eersten stroom gedood toen men een tweeden stroom wilde op wekken, weigerde het toestel, en eerst na verloop van een vol uur kon men door een tweeden stroom een eind maken aan het lydeu van den ongelukkigen man. Een Amerikaansch „gedachtenlezer”, Sey mour genaamd, heelt een zonderling plan gevormd, dat alle tot dusver genomen proe ven vau vastere zal overtreffen. Hy be weert, dat hy in een graf, zes voet onder den grond, zal kunnen leven, lang genoeg om gerst, die bij zijn begrafenis wordt ge zaaid, te zien oogsten. Hy wil zich om streeks half Augustus to Chicago laten begraven in een groote doodkist, en tegen 24 September denkt hy levend uit zijn graf te kunnen komen. Men schynt zyn plan niet als een goo cheltoer to beschouwen, maar het ernstig op te nemen. Het gemeentebestuur van Chicago gal vergunning tot het nemen van de proef, ouder voorwaarde dat het graf voortdurend door soldaten bewaakt zal wor den en dat Seymour door een seintoestel in gemeenschap zal staan met die bewa kers, om in staat te syn, zich te laten op graven, als het hem te benauwd wordt in zyn graf. Aan het Ministerie van Water staat te 's Hage is Woensdag o. a. aan besteed Het verbroeden en verdiepen van het groot scheepvaartwater, nabij den linker oever van het Scheur boven en beneden Maassluis, voor de verbetering van den waterweg langs Rotterdam naar zee. Minste inschrijver M. C. De Jong te Slielrecht, voor f 0,284 per M’. Jhr. Röell, lid van de Tweede Kamer, is ongesteld geworden en zal eenigen tijd de zittingen niet by wonen. De Minister van Waterstaat, Handel en Nij verheid maakt bekend, dat op 26 Juli, omstreeks 5 uren voormiddags, in de rivier de Lek, onder de gemeente Jaarsveld, op ongeveer 895 meter beneden kilometerraai C eu 10 meter uit den rechteroever, een vaartuig is gezonken, genaamd „Nooit gedacht”, groot 25 scheeps- ton, geladen met steen en gevoerd wordende door A. de Jong te Lekkerkerk. dat krachtens artt. 1 en 2 der wet van 23 Juli 1885 (Staatsblad no. 151) het vaar tuig, eu voor zooveel noodig de lading, na verloop van drie dagen na dagteekening dezer aankondiging (2 Augustus) van rijks wege zal worden opgeruimd. In aanmerking nemende dat, blykens de ve. slagen nopens de vrijwillige oeiemngen in deu wapenhandel, ia alle plaatsen, waar deze worden gehouden, het aantal deelnemers aan die oefeningen, na afloop van de loting voor de nationale militie, in den regel aanzienlyk vermindert, hetgeen storend werkt op deu goeden gang dier oefeningen en ten nadeele strekt van het daarmede beoogde doel, heeft de Minister van Oorlog bepaald, dat de cursussen voort aan in de onderscheidene gemeenten zullen aan vangen, zoodra mogelyk nadat aldaar, tusschen 7 October eu 7 November, de loting voor de nationale militie heeft plaats gehad; en voorts, dat het aantal der te houden oefeningen ia het tot uit. Februari d. a. v. beschikbare tijdvak, zoo mogelijk, in dier voege moet worden vermeerderd, dat, evenuls wanneer de cursussen op 1 October aauviugen, in bedoeld tijdvak ge middeld omstreeks veertig oefeningen plaats hebben. De Minister van binnenland- sche zaken heeft eene circulaire gericht tot de commissarissen der Koningin, waarbij dezen wurdeu uitgeuoodigd, persoonlijk een onderzoek in te stellen naar de werkloos heid in hunne provincie en naar de voor- uitzichten voor deu aanstaanden winter. Dit onderzoek heeft plaats buiten de bur* gemecsters om, klaarblijkelijk met de be doeling om langs een anderen dan den gewonen officieelen weg, nadere bijzonder heden omtrent deze belangryke aangele genheid te verkrijgen. Mr. J. De Bergh, notaris te ’s-Hertogenbosch, herdacht Dinsdag het feit, dat het honderd jaar was geleden, dat zijn grootvader aldaar als notaris werd beëedigd en dat het notariaat/ eene eeuw door hem, zijn vader en den genoemden grootvader was waargenomen. Door den rijdenden trein van het korps pontonniers zullen van 7 tot en met 11 Augustus op het eiland IJselmonde eu in het noordwosteiyk deel van Noord- Brabant oefeningen worden gehouden iu het slaan van pontonbruggen. Ia de vergadering van het Land bouw Comité in de vergaderzaal »an de Eerste Kamer der Ötaten-Generaalgehouden onder leiding van den president Mr. C. J. Sickesz werden door de provinciale afgevaardigden in lichtingen gegeven omtrent den oogst, luidende als volgt Friesland. Hooi eerste snede20 pot., in de noordeljjke kleistreken. Hooi eerste snedevan 35 tot 75 pet., op be meste gronden in het oosten. Hooi eerste snede, 225 pet, op de lage landen. Gemiddelde opbrengstberekend volgens de laatste jaren 50 60 pot. Groningen. Hooiopbrengst over het algemeen zeer slecht. Roodo klaverais hooi gewonnen, beter. Bouwland geeft over het algemeen beter resultaat. Drente. Heeft betrekkeljjk weinig door de droogte geleden. Op de hooge landen is het gewas J van het gemiddelde terwjjl op de lagere akkers de oogst medevalt. Vooral de bemesting geeft goede resultaten. Overijael. De toestand is hier ni in Dreute. De rogge, bjjna de i is goed geslaagd. Op de bemeste best. De graaoogst ia ook goed. snede belooft veel. Gelderland. De hooioogst op de uiterwaarden is slechts 20 pot., op lage landen beter. De rogge staat goed. De haver zeer sieoht. Op gemeste lage weiden is de opbrengst aanzienlyk. Voor den winter weinig voedsel voor bet vee. Utrecht. Opbrengst gras zeer gering. Koren en boonen zeer goed. Er bestaat hoop, dat aan veel zal kunnen worden te gemoet geko men wat de hooioogst te weusohen overlaat. Noord-Holland. Hooioogst zeer gering; op de puike landeryen in de Bcemster, Farmer en Schermer is veel te weinig gewonnen zoodat veel vee zal moeten worden verkocht. De bouw landen staan over het algemeen gunstig, op sommige plaatsen uitstekend. Zuid-Holland. Over het algemeen is de eerste goede van het hooi voor het grootste gedeelte verloren gegaandoordien de veehouders ver plicht waron de koeien iu 't hooiland te jagen. De tweede snede geeft hoop op gunstigen oogst. De wintergewassentarwe enz., staan gunstig. Op vele plaatsen vreesde men dat van de suiker bieten niets terecht zou komen, doch door den gevallen regen gaat dit thans nog tameljjk. De haver is zeer slecht. Zeeland. Wat het vasteland betreft, is de hooibouw zeer slecht geweest. Het nagras ta melijk. De klaver goed. De paarden- en man gel wortels die veel verbouwd worden, geven in de laatste dagen een beter aanzicht. Over het algemeen gaat men na den regentjjd den winter met meer vertrouwen tegemoet. Noord-Brabant. in sommige streken is de toestand hoogst ernstig wegens gebrek aan vee voeder. De uiterwaarden gaven nog geen 20 pot. en het nagras staat slecht, vooral langs de Maas. Lagere weiden gaven veel hooi. De rogge, vooral die op kunstmest is gegroeid, geeft een goed beschot. De suikerbielen hebben zich tegen alle verwachting flink hersteld, doch geheel mag niet worden verwacht. Limburg. Op de hooge zandgronden in 't Noorden is de klaver en rogge totaal mislukt. De spurrie en ’t mosterdzaad geeft eenige ver goeding. In het Zuiden is het wat boter, wel mislukte de hooi- en klaveroogst, de opbrengst was slechts 2U pet. Het hooi wordt tegen hooge pryzen opgekocht. De voorzitter, deze mededeelingen resumeo- rende, komt tot de conclusie, dat de toestand in ons land niet zoo onguaatig ia als in naburige rykon, doch dat toch in verschillende deelon der landen de toekomst met zorg wordt te ge moet gegaan. Voornamelijk is er bjj ons gebrek aan veevoeder, dat te kwellender is omdat de veehouders genoodzaakt zullen zyn veel vee te verkoopen, dat later tot hooger prjjzen zal moeten worden bijgekocht, waardoor het landbouwbe drijf zeer wordt geschaad en dat moeilijk is te herstellen. Bovenstaand verslag, uitgebracht door man nen van vertrouwen, mag wel als hoogst be langrijk worden beschouwd. Menschel»kerwns gesproken kan er nog zeer veel terechtkomen waardoor landbouwer en veehouder nog een betrekkeljjk gunstig jaar kunnen genieten. Het bericht, dat onlangs sommige bladen stond, als zoude de in brengat der vermogensbelasting de ramint verre overschrijden, mist eiken grond van zekerheid. Daartoe zou vanwege bet departement aan de inspecteurs der registratie eene op gave moeten gevraagd zyn, terwjjl wjj met zekerheid kunnen meedeelen, dat die opgaaf tot heden noch gevraagd noch gedaan is. N. R. C. -Door wijlen Jhr. Mr. H. N. Teding van Berkhout, rechter in de arrondissements rechtbank te Amsterdam, is aan de wees* inrichting te Neerbosch, onder den last van vruchtgebruik gelegateerd eene som van f 5000, vrjj van snooessierecht. In slam is alles weer in orde. De Fran se he Regeering heeft aan Admiraal Human bevel gegeven tot de onmiddellijke ophef fing der blokkade van de Siameesche kus ten nadat de Siameezen het eerste en het tweede ultimatum hadden aangenomen. Het tweede ultimatum, zooals Lord Ro flebury de Engelsche Minister van Buiten- landsche Zaken het noemt, is eigenlijk eene aanvulling van het eerste Het behelst do volgende voor waarden: dat de Fran- schen de haven en de rivier van Ohanta- boon zullen bezetten, 2°. dat gedurende de ontruiming van den linker-Mekong-oever de Siameesche troepen 25 kilometers van de rivier moeten verwijderd blijven3°. dat Siam geon gewapende schepen op hot meer Tonlé-8ap en 4 schen zich het recht-.voorbehouden sulaten te vestigen te Nan en te L,. Tusschen Frankrijk en Engeland is te Parijs eene overeenkomst gesloten, waarbij eeu onzijdige strook lands wordt aangewe zen om als scheiding te dienen tusschen de Engelbche en Frausche bezittingen in I die streken. Het grondgebied door Frankrijk geëischtomvat het geheele gebied op den linker Mekong-oever, ten minste, voor zoo ver Siam daarover beschikken kan. Met China schynt men dus ook den vrede te willen teekenen. De verhouding tusschen Frankrijk en Engeland is zeer vriendschappelijk; beide landen zijn het in beginsel eens over de handhaving eener onzijdige landstreek van hunue beide bezittingen. Tusschen Frankrijk en Siam staan de zaken dus nu ook goed. Het is echter maar jammer dat zooveel onnoodige drukte is gemaakt en zooveel tijd is verloren ge gaan, om de zaak in het reine te brengen. Minister President Gladstone heeft, geheel onverwachts, een briefmanifest in het licht gezonden, ter rechtvaardiging van het be houd der lersche Afgevaardigden in het Ryks-Parlement van Westminster. Iu Engeland schijnen de arbeiders eenigs- zins tot inzicht te komen; zij zuilen een beter oogenblik afwachten, om hunne eischen te kennen te geven. Zij hebben nu aan de mijnbezitters voorgesteld, om op de oude voor waarden weer aan het werk te gaan, mits zij loonsverhooging kregen bij rijzing der steenkoleuprysen tot de vorige hoogte. Niet alle werklieden zijn dit gevoelen toegedaan; zoo staakten o. a. te Notting- hunshire daarna nog 20.000 man het werk. In het Alhambra theater te Londen heeft het publiek Vnjdag-avond een anti-Fransche demonstratie gehoudea. -In bet daar opge voerde ballet Chicago komt een optocht van vertegenwoordigers van alle natiën voor. Toen in dien optocht de Fransche vlag en uniform verschenen, ontstond een geweldig rumoer, en er kwam eerst een eind aan bet leven, toen de directeur de Franschen van het tooneel liet verdwijnen. De Duitsche vlag werd met luide toe juichingen begroet. Zooals gemeld isbeeft Duitschland Rus- land’s uitdaging beantwoord door eene ver- hooging van 50 percent van de invoerrechten op de producten uit llusiandwelk land hierop weder heeft geantwoord met eene verhooging nog boven het maximuin-turief van de invoerrechten op de voortbrengselen uit alle landenwaar van Russische invoe ren hoogere rechten worden geheven. Ver der zal door Rusland van Duitsche schepen tienmaal zooveel havengeld gevorderd wer den als voorheen. Rusland en Duitschland zullen dienten gevolge wel niet veel handel meer samen drijven I Oostenrijk schijnt bij Rusland in een goed blaadje te staan; op zjjne invoeren in Rus land zal niet het maximum- maar het mi nimum tarief worden toegepast. Wel een groot bewijs van welwillendheid en vriend schap. Aan de Sobranje-verkiezing te Sofia (Bul garije), namen van de 14.000 kiezers, slechts 3128 deel. Alle Ministers schijnen dubbel gekozen te zijn en Stambouloff zelfs drie maal. termijn daardan wordt eenvoudig het prijs verschil door by betaling vereffend. Water doet personen, die er tóe in de gelegen heid zyngeknoeid wordt om de pnjsno- teeringen in hun voordeel te wijzigen, is eenvoudig niet te zeggende allereerste begrippen van eerlijkheid on goede trouw worden voor die soort van handel op zijde gezet, en van vele bekende speculanten kan gezegd worden dat zij, de beurs be tredende, hun geweten buiten zoolang in bewaring gevenevenals een muséumbe- zoeker zyn wandelstok. Dat kwaad is over heel de wereld verspreid; de millionairs van Noord Amerika dunken er hun fortuin aan, en de wetenschap, dat hun welvaart gebouwd is op de ruïne van veie anderen, die door hun succes of door bun „bekwaam heid” ten gronde zijn gericht, doet geen nadeel aan den eerbied, hun door de me nigte betoond. Er is beweerddat dobbelzucht een eigen schap is inzonderheid van de Germaansche volken; Tacitus verhaalt, dat in zyn tijd de Germanen hun kinderen, hun vrouw, ten slotte zichzelven verspeelden. Als dat nu nog zoo kon, zou er in elke stad van Europa wel ieder jaar slavenmarkt gehouden kunnen worden. Maar het kwaad is eigen aan alle menachenraaaenhet openbaart zich in allerlei vormenen de „beschaving” weet steeds nieuwe gelegenheden te schep pen, om aan dien noodlottigeu trek te voldoen. Ongeloofelyk is de gemakkelijkheid, waar mede de lieden zich laten „lijmen”. Iemand plaatst in de courant een advertentie, ver gezeld van een figuurraadseldat zelfs een halfblinde idioot kun oplossen. Er staat bij: Wie een goede oploaaing inzendt, ver gezeld van item zooveel aan postzegels, ontvangt eu dun volgt de titel van een waardeloos boekje, waaraan de verloting van eenige pryzen is verbonden. Den in zenders is het natuurlyk alleen om een dier pryzen te doen, den steller der adver tentie om de postzegeltjes, behoeven niet te «eggen wie hier langste eind is. Een anderen vorm zien we opdagenuit voerders der nieuwe gedachte zyn de heeren hardloopers. Ons gaapziek publiek staart met verbazing een snuiter aan, die by voor beeld acht uren gaans in de helft van dien tijd aflegt, en een pers, die trouw meedoet aan de huldiging van eiken waan van den dag, juicht zoo’n man toe als ware hij de drager van Neerland’» glorie. Ons zou het volkomen koud laten, in hoeveel tijd een mensch van Amsterdam naar Leiden draalt voor snelle verplaatsing zijn er tegenwoor dig geloof ikandere en betere middelen dan een paar menachenbeenen. Maar dat is ook het eieren eten niet. Er komen mededingers opdagenen er worden wed denschappen aangegaan. Het kringetje, waarin men die tot dusver sluit is nog maar klein, let maar eens op het zal zich wel uitbreideni bij uitnemendheid elkander geld uit aan a

Schoonhovensche Courant | 1893 | | pagina 1