UT :lst, ffecten, ER uik. 1893. Woensdag 16 Augustus. N°. 1396. Nieuws- en Advertentieblad voor Zuid-ïïolland en Utrecht oonhoven. NK, Zonen, iPPij, i \CAO, GEBODEN: happij. RK. iqs. it, No. 4. A, LOUW, Officiééls Kennisgevingen. BUITENLAND. Overzicht. STRAATSCHOUW. BINNENLAND. SCHOOmVMW COURANT VISSELS enx. enx. ent© ven 2} pCt. prolongatierente i eens of bij go al zoo 4. Kooper I. Oats ilteuland. uur keu. irs in de meeste t den eerstvolgen- 1 Amsterdamscho in de Amsterdan- conder berekening alige voorwaarden wissels op binnen- von op aanvrage rekt door den Heer L, Schoonhoven. Effecten voor: 7. den prolongatie- irdamsche beorg- iermede, in plaats hoonhoven en Om- ERDAM, te Groningen. Oleterwijk van Gorinchem. 8LEEÜWIJK, mwijk. Directie, U D W I G. O 416. eesohade. elds waar dige E WAAG”, >sito: tv., vereen te komen erkiezende tegen ieven fr., letter M, dobt zich het zeer bijzondere t op den 7. Augustus dus vóór wijnmaand rijpe drui- te beproeven, het schij kan geve van zijn opdat de te stellen Gemeente SCHOONHOVEN. 2 uur en des en Zondag. Toezicht DAAL, Notaris, lopman. Hoofd-Agent Oudewater op dat, zoo de de bevolkings lag moet worden 'elden als een en dat uit- ipen en verkoopeu n provisie van: an de 30 ®/0 ar 30 (ook gezonden en weldra kwam een deel van/het personeel van dien tuin met een grpoten val met dikke ijzeren grendels en tralies. In dien val werd versch vleesch gelegdde tijger kwam daarop af, maar er hsperde iets aan de deur, zoodat men die niet goed kon sluiten, en er moest iets anders be proefd worden. Men probeerde het nu met een hok, dat voor het vervoer van paarden op zee gebruikt werd en daarin werd ein delijk de tijger gevangen. Men was niet minder dan vijf uren van 9 uur ’s morgens tot ’s middags 2 uur met den gevaarlijken vlaohteiing bezig ge weest. Er stond natuurlijk al dien tijd een groote menigte nieuwsgierigen op de kade bij de boot, waar men zeilen omheen had gespannen om den tijger te beletten over boord te springen en aan land te komen. Uit Foggia wordt gemeld, dat het gehucht Matisota door een hevige aardbeving is geteisterd. Ook Monte 8ant-Angeloo leed schade, hoeveel weet men nog niet. Omtrent het lot der bevolking verkeert men in het on zekere en in ongerustheid. Te Bombay zijn de Hindoes en de Moha- medanen eens flink aan den gang geweest. De gevechten, in den omtrek der hoofd moskee begonnen, verspreidden zich weldra door de geheele stad en kenmerkten zich door groote wreedheidverscheidenen wer den gekwetst en het verkeer was zelfs hier en daar gestremd. De politie was niet in staat, de orde te herstellen slechts met behulp van Europeesche en Inlandsche troepen, werden de gemoederen eenigszins tot kalmte gebracht. De inboorlingen wijk schijnt uitgestorven de straten zijn leeg en meest alle huizen en winkels gesloten. Patrouilles doorkrui sen de straten en aan den ingang van de groote verkeerswegen zijn kanonnen opge steld De verwoesting in de stad is groot Vier Hindoe-tempels en twee Moskeeën zijn vêrnield. *AMEIDE11 Aug. Heden is in de rivier nabij deze gemeente in het vaar water aan den grond gevaren en vastge raakt eene stoomboot, geladen met suiker. Oorzaak te groote diepgang; de lading wordt gelost. ♦AMEIDE15 Aug. In deze gemeente zijn thans veel kinderen door den zoogenaamden „bof” aangetast. ♦AMEIDE en TIENHOVEN, 15 Aug. De Unie-collecte in deze gemeenten heeft dit jaar opgebracht ruim f 116. ♦BENSCHOP, 14 Aug. De tweede snede van het aan het .waterschap Benschop be- hoorend grasgewai bracht bij de op heden gehouden verpachting f 495 op, tegen f 445 in het vorige jaar. Men rekent, dat het verpachte op ongeveer f 15 de 500 kilo komt. De eerste snede werd in Juni verpacht voor ruim f 1000 en tegen ongeveer f20 per 1000 halve kilo’s. ♦BENSCHOP14 Aug. Even aan de waakzaamheid harer moeder ontsnapt raakte een 21-jarig dochtertje van Van ’t H. alhier Zondag-avond in een bij de woning gelegen sloot. Een 14 jarige zuster vond het daar en bracht het geheel bewusteloos op den kant. Na een doelmatige behan deling van de drenkeling en later ioge- roepen geneeskundige hulp kwam de kleine gelukkig weêr bij. Ook de toestand van de doodelijk verschrikte moeder, die den volgenden morgen beviel, is gelukkig zoor bevredigend. •BERG AMBACHT, 14 Aug. Gisteren voormiddag had aan Bergstoep een treffend ongeluk plaats. De jeagdige P. Schoordijk, uit Abbenbroek, sinds enkele weken knecht bij den beurtschipper J. De Jong, met nog iemand aan het zwemmen zijnde binnen den strekdam, zonk eensklaps weg. Ofschoon er onmiddellijk pogingen werden gedaan om den drenkeling te vinden, duurde het toch circa een half uur vóór men hem kon ophalen. Wel werden door de aan wezigen de voorgeschreven middelen tot redding van drenkelingen toegepast, daarna ook door den heer J. Douwes, mil. apotheker, maar alles te vergeefs. Des jongelings levensgeesten waren uitgebluscht. De heer Fauël, geneesheer, kon slechts den dood constateeren. ♦HAASTRECHT, 14 Aug. Heden-morgen omstreeks 10 uur is de landbouwers woning, genaamd „Het huis te Vliet", in den polder Rosendaal afgebrand. De oorzaak is onbe kend. De brand is ontstaan in den hooi berg. Alleen de schuur is behouden ge bleven. Al het hooi is verbrand, doch de verdere roerende goederen zijn zoo goed als gered. De woning, toebehoorende aan Mevr. Le Fèvre de Montigny, zoowel als het roe rend goed van den landbouwer Speksnijder, waren voor brandschade verzekerd. Donderdag avond wilde een bedelaar bij een landbouwer alhier nachtiogies hebben. Het werd hem geweigerd, waardoor hij zoo danig in woede ontstak, dat hij den bewoner met alles bedreigde. Spoedig werd de hulp der politie ingeroepen, doch bij de komst daarvan was de bedreiger gevlogen. Vrijdag-avond werd de 19-jarige dochter van T. de Gr. door een politie beambte uit Gouda aan den Burgemeester alhier overgebracht. Reeds 3 dagen had zij in Gouda doorgebraoht, zonder dat baar vader wist waar zij overnachtte. Op verzoek van haar ouden vader was zij opgespoord. Dit is reeds binnen zeer korten tijd de tweede maal, dat zij zoo naar de ouderlijke woning werd gevoerd. De behoeftige Wed. S. deed on langs aan H. M. de Koningin-Regentes een verzoek om ondersteuning. De Burge meester ontving daarop een gunstig antwoord en kon haar 2Ü gulden ter baud stellen. ♦HEI- en BOEICOP, 14 Aug. Denieuw- gekozen raadsleden zijn na onderzoek der geloofsbrieven toegelaten. De aangeboden begrooting 1894 beloopt een totaal voor ontvangsten van f 3949,255 en een gelijk bedrag van uitgaven, waar onder alleen voor ’t lager-onderwijs f1655 in uitgaaf is begrepen. ♦JAARSVELD, 14 Aug. In de op heden gehouden openbare vergadering van den gemeenteraad werd tot onderwijzeres aan de openbare school benoemd mej. C. Draaijer te Utrecht. Verder werd door burgemeester en wethouders aangeboden de begrooting voor den dienst 1894, opgemaakt in in komsten en uitgaven tot een bedrag van f5032,68s. Ten slotte besloot de raad, behoudens goedkeuring van Ged. Staten, de jaarwedde van den onderwijzer te verhoogen met f 25 en vast te stellen op f525. enkele optner- mw waren. De die een eind maakt uitsluitingen, en die ogeljjk is, te be- tutioneele monar- De bij het 3e reg. vest.-art. be noemd® kapt.-kwartierm. E. A. P. M. C. De Rooij komt te Gorinchem in garnizoen. Door de Commissie der arbeids-enquête, benoemd bij Koninklijk be sluit van 29 Sept. 1892, zijn, onder dag- teekening van den 15en en den 26en Juni 1893, aan H. M. de Koningin-Regentes toegezonden het verslag der tweede afdee- ling over geheel het door haar ingestelde onderzoek, benevens de verslagen der eerste afdeeHug over het onderzoek omtrent ondw> scheidene takken van bedrijf, gehouden eerst te Nijmegen, later te ’s-Gravenhage; en het verslag over het door de eerste afdee- ling der staatscommissie van arbeids-enquête aanga.mde de tramwegen ingestelde on derzoek. Hiermede heeft ook deze afdeeling verslag uitgebracht omtrent al de deelen der haar opgedragen taak. Het komt meermalen voor, dat gedrukte stukken ter post worden bezorgd met het verzoek op den omslag of op het stuk zelf, om, indien de geadresseerde het niet wenscht te behouden het alsdan met de aanwijzing „retour afzender” of eene dergelijke aan dezen terug te zenden. De aandacht is er op gevestigd dat het voor schrift bepalend dat die terugzending op verlangen van den geadresseerde en nadat deze het stuk heeft aangenomenniet port vrij kan geschiedenook onder de wet van 15 April 1891 nog steeds van toepassing is. De weigering moet geschieden voordat de geadresseerde kennis heeft genomen van den inhoud, zoodat portvrije terugzending van alle, in open omslag, onder kruis- of enkelen band, of wel geheel open verzonden stukkenslechts dan kan geschiedenwan neer de teruggave onmiddellijk en zonder kennisneming van den inhoud heeft plaats gehad. Is dus dat port niet voor de terug zending gekweten, dan behoort van den oorspronkelijken afzender bij de wederuit- reiking van dat stuk een port geheven te worden als bij art. 8 der wet van 15 April 1891 is bepaald. In Mei 1.1. besloot de verga dering van Stemgerechtigde Ingelanden van den polder Lange weide eene bezuiniging in te voeren door de jaarwedden der leden van het bestuur belangrijk te verminderen. Dit besluit werd, op grond van de bestaande bepalingenmet een verzoek tot wijziging van het bijzonder polder-reglementaun Gedeputeerde Staten van Zuid-Holland toe gezonden waarop dezer dagen bericht werd ontvangen, dat het college geen termen had gevonden om de verlangde wijziging aan de Staten der Provincie voor te dragen zoodat de bepaalde jaarwedden blijven ge handhaafd. Het bestuur van de Zuid- Hollandsche afdeeling van den Algem. Nederlandse hen Politiebond heeft besloten, In de Vereenigde Staten van Amerika zyn de twee staatkundige partijen druk bezigom te onderhandelen over de zilver- quaestie. De partij, die vóór het zilver is, heeft zich bereid verklaard het debat aanstonds te beginnen. Het eerst aan de orde is dan het voorstel van president Cleveland, n.l., de afschaffing der sherman-wet. De beraad slagingen mogen niet langer dan 14 dagen duren en na afloop zal worden gestemd over een voorstel tot invoering der vrije zilver- aanmunting onder verhooging der waarde verhouding. Men vertrouwt wel, dat het Huis van Vertegenwoordigers de intrekking der sherman-wet zal goedkeuren. Op het Socialisten-congres te Zürich (Zwitserland) is met algemeene stemmen besloten den arbeidsduur voor vrouwen dagelijks op acht uur te bepalen en voor meisjes beneden 18 jaar op zes uur. Ver der werd ook overeengekomen dezen eer sten Mei weder vrjjaf te nemen. Verwor pen werd het voorstel van de Nederland- 8che gedelegeerdenin houdende dat de socialisten, in geval van oorlog, aanstonds op de oorlogsverklaring met eene aigemeene werkstaking eu weigering om den militairen dienstplicht te vervullen, moeten antwoorden. De woordenwisselingen over dit onderwerp moeten zeer levendig geweest zijn. Domela Nieuwenhuis, die zijn voorstel met warmte aanbeval, verklaarde, dat de aanneming er van, de vorsten op hunne tronen zou doen sidderen. Duitschers, Oosten rijkers en Polen daarentegen beweerden, dat de vorsten eer der het Congres zouden uitlachen, wanneer het voorstel zou worden aangenomen. Met Nederland stemden vóór: Noorwe gen, Frankrijk en Australië, terwijl Amerika zich onthield. Te Frankfort (üuitschland) is door den Minister van Financiën eene vergadering gehouden, alwaar werd beraadslaagd over de middelen tot dekking der kosten van de nieuwe leger wet. Men schjjnt het spoedig eens te zyn geworden, want de vergadering, die ’s middags om half een begon, werd reeds gesloten denzellden dag om half zes. Onder de belastingen, tot dekking der kos ten, is o. a. eene wijnbelasting, eene op lucifers en op fijne soorten tabak. Eene voorgestelHe advertentie- belasting werd niet aangenomen. De beginselen zijn nu vastgesteld en zul len verder uitgewerkt worden door eene commissiedie te Berlyn zal bijeenkomen, om, in overleg met de Bijks-Regeering, het verdere te bepalen. De Fransche radicaal Clómenceau heeft te Dragnignan eene verkiezings-redevoering gehouden waarin hij uitdrukkelijk verklaard heeltgeenszins in dienst te zyn geweest van 'Cornelius Herzdie niets meer dan aandeelhouder was in zyn blad. Ook kwam hij met nadruk op tegen den laster en de persoonlyke aanvallenwaaraan hij don laatsten tijd heeft blootgestaan. in Engeland is de beraadslaging over het Home-Rule ontwerp weder door het Britsche Lagerhuis hervat. De uitslag der eerste zit ting was de verwerping van een amendement op artikel 9, dat, zooals bekend is,inhoudt, dat de lersche vertegenwoordigers in het Rijks Parlement in alles mogen medestem men. De Afgevaardigde Mucartey wilde echter het tegenovergestelde, nl. dat de lersche Afgevaardigden geen zitting en geen stem zouden hebben, hetwelk met 221 tegen 181 stemmen werd verworpen. De werkstakingen breiden zich steeds uit, vooral in het Prinsdom Wales. In de steen kolenmijnen van Monmoutshire eischen de arbeiders eene loonsverhooging van 20 per cent; terwijl de werklieden te Glasgow een shilling daags meer verlangen, aan welken eisch reeds door een deel der mijnbezitters is gevolg gegeven. Een losgebroken tijger aan boord van een stoomboot uit Harwich heeft gisteren te Antwerpen groote ontsteltenis verwekt in den omtrek der kaden. Die boot, met 150 passagiers en 43 paarden aan boord, bracht ook twee groote tijgers meê, be stemd voor den Antwerpscben dierentuin. Toen men by het lossen de hokken met de wilde dieren op het dek wilde hijschen, ontdekte men met schrik, dat een der ty- gers losgebroken was. Men doorzocht zeer voorzichtig het ruim van de boot en weldra ontdekte men het roofdier, dat zeer be daard tusschen twee kisten lag. De ontstelde bemanning wilde eerst den tijger doodschie ten maar men besloot, liever te trachten hem te vangen. De luiken van het ruim werden gesloten; er werd naar don Dierentuin om hulp Vlymen zegt dat hjj alleen gewaarschuwd heeft tegen de illusie dut het stembiljet den ideaal- heilstaat zou brengen. De heer Rink consta teerde dat uit deze discussie de mogelijkheid is gebleken, binnen het kader der wet de bezwa ren weg te nemen; een oplossing kan geschie den, als ieder wil medewerken om de bewijs voering voor het welstandskenteeken te verster ken. De heer Rutgers ontkent dat hij in zjjn vorige rede het volk met minachting heeft be jegend; hij heeft gezegd en houdt vol, dat men door dit stemrecht komt tot de oligarchie van de volksmenners. De schrijfproef beschouwt hjj als een barrière, to de onverschilligen en kal- men terughoudt efc alleen de opgezweepten, de oproërigên~en^'ómgekoohten doorlaat. Spr. wil geen algemeen stemrecht, onder geenerlei vorm. De heer Borgesius heeft van het debat den indruk verkregen dat het den Min. gelukken zal, het vaartuig in veilige haven te brengen. De kern van de voordracht is het kenmerk van voorziening in eigen onderhoud; de strijd loopt over de vraag of men, gelijk de Reg., den laatsten band tusschen belasting en dienstplicht wil laten wegvallen, of belasting als basis wil behouden. Spr. wil liever geen hervorming dan zulk een, die door het laatste aan te nemen, den geheelen vijfden stand uitsluit. Spr. en een aantal voorstanders zullen een reeks van amendementen voorstellen om niet alleen alle maar ook hen die i, al is deze ge- die wegens dron- omdat de uitsluiting Ijjk is en in strjjd m J v wenscht ook de gematigd- De overgangsbepaling, die schrijfproef ontslaat, voor hen, die twee eiken kiezer. Ten ig als de is mis men denkt; rpen Min. ••JAARSVELD, 14 Aug. Heden werd alhier voor rekening van den heer Dr. J. 0. Van Eeten te Utrecht aanbesteod: Het bouwen van een steenen schuur op paalfundeering op de Willems-hoeve te Zuid-Polsbroek en het verrichten van her stellingen op drie in de gemeenten Polsbroek en Benschop gelegen bouwmanswoningen. Ingeschreven werd als volgt: A. G. Osna- brück, Leiderdorp, f2630; J. Boef, Polsbroek, f2125; J. Maaswinkel, IJselstein, f2100; G, Van der Kwast, Lopikerkapel, f2091 J. P. Boot, Waarder, f2069; C. Kok, Am- merstol, f2060; B. Van Eist, IJselstein, f1999; J. W. De Jong, Vlist, f1958; C. Schmieman, Jaarsveld, f 1957C. De Bruijn, Jaarsveld, f1957; J. H. Rolman, IJselstein, f1916; P. Boef, Lopik, f1859; J. Kramer, Polsbroek, f 1793. Het Werk werd aan den laagsten inschrijver gegund. •LEKSMOND, 14 Aug. Na onderzoek der geloofsbrieven zijn in de op 12 dezer alhier gehouden Raadsvergadering, de ge kozen raadsleden toegelaten. Voorts is aangeboden de begrooting dezer gemeente voor het dienstjaar 1894, in ont vangst en uitgaaf tot een bedrag van 10307,09; hieronder is begrepen f4t40 voor ’t lager onderwijs en f1170 voor armenzaken. ♦NOORDELOOS14 Aug. De landbouwer A. R.geldswaardig papier vermissende, zocht daarna te vergeefsdoch eindelijk werd dit door de dienstbode terecht gebracht met de verklaringdat het door haar was gevonden bij het reinigen van een kleedingstuk, waarbij het uit een der zakken was gevallen, doch op goede gronden werd aan de waarheid van haar verhaal getwijfeld en daarom de politie er mede in kennis gesteld. Door onzen ge- meente-veldwacbter in verhoor genomen, bleef zij eerst hardnekkig ontkennen, doch kwam ten laatste tot bekentenis dat het door haar was ontvreemd, en bekende zij ook bovendien reeds vroeger f 10 te hebben gestolen. Van een en ander is toen door genoemden gemeente-veldwachter proces verbaal opgemaakt. ♦STOLWIJK, 14 Aug. Onze landbouwers klagen steen en been over het aantal veld muizen, dat dit jaar de landerijen bevolkt, ’t Is dan ook een schadelijk gedierte, en in den regel vermenigvuldigt zich juist dat soort ’t sterkst. Maar zoo’n groote tafel van vermenigvnldiging als de landbouwer A. K. verleden week vóór zich zag, treft men niet veel aan. Toen hij n l. bezig was met grasmaaien, kwam er op een gegeven oogenblik een nest te voorschijn met maar eventjes negentien jonge muizen er in. Dat de lieve diertjes later niet zouden kun nen roemen op eene blijde, onbezorgde jeugd, daarvoor werd zoo spoedig mogelijk gezorgd. Tydens het onweer, dat verleden week in den nacht van Donderdag op Vrijdag ook boven deze gemeente woedde, werd in Schoonouweu een boom door den bliksem getroffen en van boven tot beneden vaneen gespleten. Iets ergers had er gelukkig niet plaatswel moesten ’s morgens verschei dene boeren hunne paarden en koeien in het water in plaats van op het land zoeken, doch dooden vielen er niet te betreuren. De rekening dezer gemeente over 1892 is den 10. Aug. door h.h. Ged. Staten goedgekeurd en gesloten met vaststelling van het bedrag der ontvangsten op f 15872,07 en dat der uitgaven op f 12605,53; batig saldo alzoo f 3266,54. De uitgaven betref fende het onderwijs beliepen f 6304,07, de ontvangsten der schoolgelden f 392,35. De maand October draagt niet ten onrechte den naam van wijnmaanddan toch zijn de druiven rijp en is er in andere landen voor duizenden werk in overvloed door den wijnoogst. In ons land evenwel moet men al een heel warmen zomer hobben, om heerlijke, rijpe druiven te plukken. Dit jaar echter -:-v V i - geval voor, dat twee maanden v - ven geplukt zijn in den tuin van den heer W. V. alhier. •TIENHOVEN, 14 Aug. Van gister-avond tot heden-morgen zijn op dezalmzegenvis- scherij alhier gevangen 14 kleine zalmen. In het vischwater tusschen deze gemeente en Jaarsveld zijn gedurende den gesloten tijd voor de zalmzegens 3 steken geplaatst. Afloop van Publieke Verkooplngen van Onroerende Goederen. Op Vrydag 11 dezer is in het koffiehuis „de Roos” te Oudewater ten overstaan van den notaris W. Kruiswijk en ten verzoeke van de Erven wed. T. Streng, in éóne zitting publiek verkocht: Het goed beklante koffiehuis, staande op het Roode Zand alhier. Ingezet door Daalderom, van Utrecht, voor f2800; met f1200 er boven afgemijnd door G. Duijs, wonende naast het geveilde perceel, die alzoo voor f4000 kooper werd. Uitslag veiling van onroe rende goederen te Gouda gelegen, op 14 Aug. jl. ten overstaan van not. G. C. For- tuijn Droogleever aldaar gehouden. 1. Een koperslagerij, bestaande in woon- en winkelhui», pakhuis, werkplaats, erven aan den Langen Tieudeweg D no. 34 en in den Rozend «al M no. rr - te Gouda, voor f3300. 2. Een woonhuis en erf met afzonderlijk bovenhuis in de Doelensteeg L ars. 229 en 229a. Kooper W. Van Os te Delft, voor f 1525. 3. Twee huizen met erven en grond in de Geuzenstraat L nrs. 26 en 27. Kooper W. Vermeulen te Gouda, voor f 1380. uitvoering te geven aan het verzoek der leden van de afdeeling om een Schrijven te richten aan de Burgemeesters en den Com missaris der Koningin om medewerking te verzoeken tot het brengen van eene ver betering in het lot, bij pensioneering der gemeentepolitie in die gemeenten, waar bij verordening de pensioenen der gemeente politie niet zijn geregeld. Mejuffrouw Plokkor, onder wijzeres te Leksmond, is geslaagd voor de Engelsche taal en de onderwijzer Wagens- veld te Leksmond voor het Fransch. -—D». J. A. Van Boven, predfkAnt te Ede, heeft een beroep ontvangen naar Charlois en Katendrecht. Beroepen naar de Herv. Gem. te Zegveld Ds. P. Bongers te Zevenbergen. Aangenomen het beroep naar Ridderkerk door den heer W. Verhoef, cand. te Amsterdam. bedeelden uit te sluiten, onderstand gevraagd hebben, weigerd, benevens degenen, i kenschap zyn veroordeeld. De heer 7Ü. Mackay merkt Min. zich blijft beroepen op registers, de wet eerst zoodanig aangevuid, dat die registers geit bewijs, dat men een woning heeft, gemaakt zij wat een woning is. De heer Van Delden keurt af, dat de Min. sprak van het Nederlandsohe volk, dat achter de Staten- Generaal staat en het met hom eens is. Deze tegen stelling tusschen natie en vertegenwoordiging komt bij een constitutioneel Minister niet te pas. De Min. houde rekening met het feit, dat alle partjjen verdeeld of niet geheel tevreden zjjn, en hij den steun van allen noodig heeft in de Staten-Generaal. De Min. antwoordde nog op kingen, die bij de replieken niev Min. hoopt een uitbreiding, aan de bestaande onbillijke met de bestaande Grondwet moj reiken. Gevaar voor de constitu ohie kan de Min. niet inzien; de macht en het gezag der kroon liggen niet in getal dergenen die de Kamer samenstellen, maar in de rech ten, aan de Kamer toegekend bij de Grondwet. Met de vraag, of het hart der natie nog klopt in de Kamer, bedoelde de Min. geen kleinaoh- ting voor haar arbeid; de Min, erkent, dat zy vertrouwen geni0f» maar ’t ware b«er als dat buiten de Kamer werd gezegd. Uitbreiding van kiesrecht zal de vooroordeelen doen verdwjjnen, die, zooals gebleken is, by verlichte personen nog omtrent het volk bestaanzij zal den band tusschen Nederland en Oranje nog sterker maken en onbreekbaar doon worden. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van ScHvoKHorEK mhkön bekend, dat ingevolge art. 41 van het Politie-Reglement de straten moeten zijn UITGEWIED vóór 2 6 Au gustus of 2 September a. s., op welke dagen SCHOUW zal worden gehouden. Schoonhoven, 15 Aug. 1898. De Secretaris, De Burgemeester, H. G. GEELHOED. Mr. A. D. H. KOLFF. STATEN- GENERAAL. In de vergadering der Tweede Kamer van Donderdag werden de replieken voortgezet. De heer Levy, hulde brengende aan de loyale oppositie van den heer Van Houten, blijft het oneens met diens denkbeeld, om kiesrecht vast te knoopen aan eenig bezit. De werkman, die rondkomt, zonder meer, is geen proletariër, men mag hem geenerlei recht onthouden. Spr. zoekt naar een maatstaf van den geringen- welstand, dien de Grondwet eischt, J vijfde stand niet worde nitgelokt zich op voet van tegenweer. De heer Van Karnebeek ontkent dat het voorkomen op de bevolkingsregisters eenige waarde heeft als kenteeken van welstand. Hjj blyft beweren, dat de voorgesteldo regeling in strijd is met de Grondwet, die onder de hoede staat der Kamer, vooral als de Regeering er zóó meê omspringt. Het kiesrecht wordt niet gegeven om de ijdelheid te streelen, maar men moet op de politieke en sociale gevolgen letten. Er is gevaar gelegen in de voorspie geling, aan het volk gedaan, dat het stembiljet de oeoonomische toestanden zou kunnen ver beteren. De heer Bool erkent vroeger gepleit te hebben voor den eisch van lezen en schrijven, maar niet, gelyk nu, als eenig kenteeken. De verklaring des Ministeis geeft b’pr. hoop, dat hij zich met minder dan de voorgestelde kapitale uitbreiding zal tevreden stellen. De heer Poelman zegt dat het hart des lands luider zal kloppen in de Kamer, naar mate een ruimer aandeel aan het volk wordt gegeven in het bestel van ’s lands zaken. Z. i. heeft de Regeering het juiste middel gevonden tot verbetering in wetgeving en staatsbestuur, en daarom aanvaardt Spr. deze wetten onvoor- waardelijk. De heer Tydeman komt nader op tegen den eisch om belastingheffing te stellen als grond slag voor het kiesrecht. Spr. zal een amen dement voorstellen om te bereiken dat het welstandskenteeken inderdaad uit een positief feit blykt. De heer Van der Kaay acht het niet onbillijk, belastingheffing aan te nemen als één der kenmerken van welstand. Hot woord: eerljjke uitlegging der Drondwet bezigde hjj niet als een verwyt aai^hen, die een andere opvatting hvbben. Spr. vraagt voor de amen dementen, die hy zal voorstellen, een welwil lende overweging, om een vergelyk mogelijk te maken. De heer Mees wil groote uitbreiding van he^ kiesrecht, omdat de uitsluiting van vele burgers onbillyk is en in strjjd met staats- manswijsheid, doch heid te betrachten. de oude kiezers van de kan niet aannemelijk zijn kenmerken eisohen van slotte maant Spr. zoowel de Regeerin; Kamer tot kalmte aan. Het vaartuig schien dichter by de klippen dan u ::7an, het schip er overheen te werpen, raarlyk zyn. Men leide noch den Min. i koers af, noch dwinge hem zyn koers onveranderd te behouden. Het algemeen debat werd ten einde gebracht in de vergadering van Vrydag. De heer Bahl- mann is het met den Min. eens wat betreft de splitsing der meervoudige districten, de ver plichte aanvraag van ’t kiesrecht, het niet re gelen van de gemeente-verkiezingen, maar hij wraakt het beroep op Duitschlaud en Frankrijk ter verdediging van een uitgebreid kiesrecht. Spr. heeft tegen de voorgestelde regeling finan- ciëele bezwaren: men zal den afgevaardigden eischen stellen ten koste van het budget, en politieke: om de laatste op te heffen ware ver sterking van het gezag der Kroon en van de rechten der Eerste Kamer noodig. Spr. zal zich vereenigen met het amendement Van der Kaay c.s. (belastingbetaling als welstandskenmerk), doch acht daarmeê het doel niet bereikbaar zonder herziening der personeele belasting. De heer De Beaufort (Amsterdam) acht niet gerechtvaardigd het verwyt, dat in deze Kamer het hart des lands niet warm klopt. Deze ver gadering heeft steeds de belangen der niet- vertegenwoordigden behartigd. De heer Van

Schoonhovensche Courant | 1893 | | pagina 1