:n, de Kweekerjj, ideeën, diverse ene zeldzame line) Cinensis STEDE 1893. N°. 1407. Zaterdag 23 September. Nieuws- en Advertentieblad voor Zuid-Holland en Utrecht lopiog FAS. HEEMRADEN rd zullen op ooping ihuis, EEK veld, rk, IHUIS, NINGEN, BINNENLAND. ST ATEN-GENER A AL. BUITENLAND. Overzicht. ND, Brieven van Barend. SCHOOBIOVEHSCHE COURANT /n, N NOOTEN, S. W. N. VAN NOOTEN te Schoonhoven, Uitgeven. i, 84 Centiaren. )ecember 1893. 50.720,62® 51.209,79 50.912,87» ag 22, Zater- mber a. 8. (van oonhoven. logos 5 Cts. 1 Mei 1894 en >3. ■■I weert. ook sprai in ji zaai 6. 8 e p t e m* om 1 uur, in n 19den Sep- .ar gesteld. en bovenge* >r in het fail* eer Mr. M. M. Advocaat en i Notaris logleever, September de dagen, tel- 8 te 10 uren, W. OTTO, Akkeren, van collectie Notaris 4OOIJ te Lek* I op Woens- September rm in aanslui- aangekondigde sen Heerenhuis RD” aldaar, in nbaar veilen en Broek, ld, de JEN, ECTAREN, chap van den en onder ge* een klein deel den bij de be- s. Eerst in biljetten breed- gecombineerd. o verkregen en, p de gebruike- 'edaan worden iden Notaris. an van den No* JHRI 8NETH- Voerden, wordt liek verkocht Woensdag 27 ,DE DUBBELE Woensdag Café „NEUF”, F. CAMBIER Lopik zal op ember 1893, an den Uitweg jopen met DOUW* Deze Courant wordt des Woensdags- en des Zaterdags morgens uitgegeven. Prijs: voor Schoonhoven per drie maanden ƒ0,75. Franco per oost door het geheele rijk 0,90. Men kan zich abon- neeren bij alle Boekhandelaren, Agenten en Brievengaarders. eindelijk zijn toestemming. Spanje heeft weer veel te lijden gehad van stormen en overstroomingen. Een hevige orkaan woedde in de provincie Zamora en vernielde den geheelen oogst. De provincie Oud-Castilië werd geteisterd door eene over- strooming, waardoor groote schade werd aangericht. De oogst werd geheel en al vernield, terwijl 50 personen het leven ver loren. De Regeering heeft hulp gezonden. rschap be- N, staande ider Nieuw- min de en. an ten kan- igmeester te den Fabriek ishouf. voornoemd, VIJK, Voorzitter. r. s-Penningm. Prijs der AdvertentienVan 1 tot 5 regels 0,50; Iedere regel meer 0,10. Groote letters naar plaatsruimte. Inzending franco uiterlijk tot Dinsdags-avonds 8- en tot Vrijdags-namiddags 5 uren. Alle binnenlandsche Advertentien, voor 3 maal plaatsing opgegeven, worden slechts 2 maal in rekening gebracht. In het Briteche Lagerhuis is van Regee- ringswege verklaard, dat de overeenkomst met de Transvaal, in tutu-Swap-land, nog steeds niet geteekend 'is. Wordt ze ge- teekend, aldus sprak vice-Minister Buxton, dan is het niet waarschijnlijk, dat de Transvaal de inboorlingen wreed zal be handelen. Men wete, dat de Transvaal hoe langer hoe meer Engelsch en hoe langer hoe minder Nederlandsch wordt. Engeland heeft tegenover de inboorlingen nog zedelijke verplichtingen; het tot stand komen der overeenkomst zou eene belang rijke schrede zijn op den weg van bond genootschap tusschen de verschillende rassen in Z. Afrika en de verhouding tusschen Engelschen en Boeren minder gespannen maken. De begrootingen van Oorlog en Marine zijn goedgekeurd in het Britsohe Lagerhuis en bij de behandeling van de begrooting voor Koloniën is door den Afgevaardigde Paul voorgesteld, 100 pond sterling minder uit te trekken voor subsidie aan de Zuid- Afrikaansche Maatschappij, als protest tegen de handelwijze van den commandant harer troepen, kapitein Lendy, die anderhalfjaar geleden 22 inboorlingen en een stamhoofd liet doodschieten, enkel wegens vermoeden van diefstal van eenige koopmansgoederen De Regeering noemde het gebeurde ook uitermate berispelijk, maar het was nu on mogelijk, om op de zaak terug te komen, nu Lendy moet optreden als beschermer der kolonisten. Het crediet is onvermin derd toegestaan. De Britsche vice-MinisterFouler, ver klaarde dezer dagen aan eene deputatie van werkloozen, dat de Regeering niet kon voldoen aan hun verzoek om openbare werken aan te leggen, alleen met het doel, om werk te verschaffen. Al wat zij doen kon, was: de plaatselijke besturen aan te sporen, om onbebouwde gronden te doen ontginnen. De werkstaking der mijn weekers duurt onge-- lukkig nog steeds vöort. In Worcestershire en Staffordshire hebben de spijkermakers ook een maand het werk gestaakt om het loon op den tegenwoordigen voet te houden. Ook Frankrijk krijgt ditmaal zijn deel. In het Noorder-departement en Pas de Calais staakten ruim 42.000 arbeiders het werk. Te Lievin alleen pleegden de werkstakers geweldd idigheden. Men vreest echter voor toeneming, weshalve eenige troepen naar het tooneel der werkstaking te Lens zijn gezonden. In eenige streken van Hongarije gaat het woelig toe. Te Praag o. a. heeft eene af- deeling gendarmerie eene volksmenigte moe ten uiteendrijven van 10.000 personen, die schreeuwend en tierend een regiment solda ten uitgeleide deden, dat naar het platteland werd gezonden, om aldaar eenige ongere geldheden te beteugelen. Van een ern stiger aard is echter het feit, dat eenige Rumaansche boeren eene poging hebben gedaan, om den Keizerlijken trein te doen ontsporen, toen Z. M. zich naar de ma noeuvres begaf. Het is dus wel begrij pelijk, dat de toon van den Keizer in de laatste dagen bij het ontvangen en beant woorden van adressen van deputatiën, zeer ernstig, ja streng is. Aan de vertegen woordigers der verschillende gemeenteraden voegde de Keizer o. a. toe, dat het hun plicht was, het volk op zjjne hoede te doen zijn tegen opruiende bewoordingen en overdreven beloften. Te Ruhrort (Duitschland) heeft de cho- lera-commissie dezer dagen jacht gemaakt op een matroos van de stoomboot „Schür- mann I”, die, als verdacht van aan cholera te lijden, naar de barak zou worden ver voerd. Terwijl men toebereidselen maakte voor het vervoer van den zieke, wist deze van boord te ontvluchten en verschafte zich in de stad bij bier en wijn een vroolijken dag. Door de politie vervolgd van het eene bierhuis naar het andere, gelukte het hem toch te ontsnappen. Althans zijn spoor werd verloren in eene restauratie, waar hij juist een biefstuk verslonden had. De stoomboot moest naar de quarantaine- plaats, om daar vijf dagen in observatie te blijven liggen. Al weder een romantische liefdesgeschie denis in het romantische Beiersche Konings huis. Prinses Augusta Marie Louise van Beieren, dichter van Prins Leopold Maxi- mil'iaan, een meisje van 19 jaar, is verloofd met een gewoon luitenant der lichte cava lerie. De familie was eerst zeer tegen die verloving en de jonge officier werd naar een afgelegen garnizoensplaats gezondenmaar het Prinsesje werd ziek van verdriet, toen haar luitenant weg was, en om zijn dochter niet te laten verkwijnen gaf Prins Leopold in Noord-Brabant Gelderland Zuid Holland Noord-Holland Zeeland Utrecht Friesland Ovenjsel Groningen Drente Limburg Het totaal der voor waren reap, te: Oud-Alblas 2 en f 45, Alblasserdam 17 en f 491,25, Bleskensgraaf 5 en f 97,50, Giesendam 10 en f 350, Giesen-Nieuwkerk 5 en f 100, Gorinchem 103 en f 8615,62 J, Hardingsveld 22 en f 682,50, Hoog Blokland 3 en f 65, Molenaarsgraaf 1 en f 20, Pa- pendrecht 11 en f 300, Sliedrecht 40 en f 1343,75, Wijngaarden 1 en f 20. Bij de firma A. F. Blanche en Comp. te Utrecht is van do pers gekomen do 7de druk van do tijdrekenkundige tafel voor de geschiedenis des Vaderlands, door W. Julius, herzien en bijgewerkt door den heer J. G. Bettink, hoofd der Ie Opeub. school te Berg-Ambacht. De directeur der weesinrich- ting te Neerbosch ontving van den heer A. A., te Utrecht, eene gift groot f1000 voor de voltooiing van het in aanbouw zijnde ziekenhuis aldaar. Aan het schoolfonds voor schipperskinderen in Friesland is door H. M. de Koningin geschonken de som van honderd gulden. Het nieuwe tweede studen- tenhuis te Amsterdam (stichting van Ds. Van Dijk te Dootinchem) zal op 28 Sept, worden geopend. De heer J. Wartena, cand. te Gouda is beroepen te Kerkwerve en te 's Heerenhoek. •ALBLASSERWAARD~~en VIJFHEEREN* LANDEN, 21 Sept. De handel zoo in kaas ais boter was deze week willigkaas bleef onveranderd, boter daalde 5 cents per kilo in prjjs. Men besteedt thans in deze streken voor kaas van f20 tot f26 per 50 kilo, naar wicht en kwaliteit; goêboter f 0,60, weiboter f 0,50 per kilo. •AMEIDE, 21 Sept. Voor de eerstvol gende lichting der Nationale Militie zijn in deze gemeente ingeschreven 9 jongelingen, waaronder 2 die vrysteiiing hebben als eenige wettige zoon en 3 die aanspraak maken op vrijstelling wegens broederdienst. ♦BERGAMBACHT, 21 Sept. In de gisteren gehouden vergadering van den gemeente raad is tot onderwijzeres aan de le openb. school benoemd mej. L. H. De Broekert, te Brandwijk. Deze benoeming was het eenige onderworp ter behandeling. Bij de te Arnhem gehouden aanbe steding van het maken der fundeeringswer- ken voor eene ambachtsschool enz. waren 11 inschrijvers. Het werk is gegund aan den heer A. Van der Straatenaannemer Na de vereenigde vergadering van Dinsdag jt, kwamen de beide Kamers afzonderlijk bijeen. In de Eerste aanvaardde de heer Van Naamen van Eemnes het presidium met een korte toe raak, in de Tweede opende het oudste lid jaren, Generaal Van der Schrieck, de werk- im heden insgelijks met een redevoering. In beide werd besloten de Troonrede met een adres te beantwoorden. De Tweede Kamer maakte het drietal op voor het voorzitterschap, nl. de heeren Oleichman, Van Houten en Van der Schrieck. Zij stelde vervolgens de afdeelingen samen, die tot Voor zitters kozen de heeren Cremer, Van Houten, Van Delden, Ji. Mackay en Borgesius; tot onder-voorzitters de heeren Van der Kaay, Roëll, Bool, Rutgers en Mees. Het adres van antwoord der Eerste Kamer, als gewoonljjk slechts eerf weerklank op de Troonrede, werd in haar vergadering van Woens dag zonder discussie met algemeeno stemmen aangenomen. Bij Koninklijk besluit is tot voorzitter van de Tweede Kamer der Sta ten-Generaal, voor het tijdperk der tegen woordige zittingbenoemd Mr. J. G, Gleichman. De 1e luit. A. C. Van Altena, van het 3e reg. veld art. te Breda, thans gedetacheerd bij het 3e reg. vesting-art. te Gorinchem, wordt 1 Maart a. s. van die detacheering ontheven en keert alsdan naar zjjn korps terug. Bij beschikking van 19 dezer is benoemd tot buitengewoon opzichter be last met het toezicht op het maken der gebouwen en het uitvoeren der verdere werkzaamheden ten dienste van de stoom- verwarming en electrische installatie in de Polytechnische school te DelftN. Exalto, thaus te Moordrecht. In de „8taats-Ct.” is eene sta tistiek opgenomen van de drankwet over het tijdvak van 1 Januari 31 December 1892. De totalen van de inrichtingen, waar, krachtens vergunning, sterke drank werd verkocht op 31 Deo. 1892 en van de voor alle vergunningen betaalde prijzen, zijn: u 4166 en f 101.466,75 2893 116.057,62» 4241 212.385,31» 3781 203.188,79 1212 30.264,bO 1140 44.188,75 1898 - 1544 2108 UU.V1Z,O/ 807 18.507,37» 1585 32.976,50 bedoelde inrichtingen en alle vergunningen betaalde prijzen moet zijn eigen dienstplicht vervullenen daartoe zullen we het den liefhebbers zoo gemakkelijk mogelijk maken. De overigen, die' niet raak loten, daar maken we de nieuwe schutterij ^an, t ter vervanging van de bestaande, die zachtjesaan haar ouden roem wel een beetje begint te overleven. Zietdaar, dat is het nu. Had ik geen gelijk, het een revolutie te noemen, en desalniettemin zoo eenvoudig als goeden dag? En ik hèb nog niet alles verteld. Gij weet, men heeft zeeberen en landhe ren, dito en dito leeuwenkoeien, honden, en wat niet al meer. Welnuwe krijgen nu ook zeeschutters. Gij lacht, en denkt dat ik uw lezers wat wijsmaak? Heusch niet, kijk het laatste der drie wetsontwer pen tot regeling van den militairen dienst maar eens na: ge zult zien, dat het ernst is. Hoe jammer, nietwaar, dat een mensch oud wordt! Sergeant-majoor bij de zee- schutterij dat zou ik nog graag een poosje willen zijn, al ware 't alleen vanwege de merkwaardigheid van het geval. Elk niet aan godgeleerdheid verwant of met lichaamsgebreken behept Nederlander wordt dus op zjjn negentiende jaar, tenzij hij om bijzondere redenen uitstel verkrijgt, öf milicien öf schutter, en blijft zulks negen jaar. Ik geloof dat hij daarna verzeild raakt bij den landstorm, dat is de groote vergaarbak voor in petto gehouden militaire krachten. De schntterjj zal er dus niet alleen heel anders uitiien dan de hedendaagschedie ik op dit oogenblik de eer heb te verte genwoordigen heel wat jonger en min der voorzien van knevels en baarden, maar zij zal ook heel wat anders zjjn. De gemeenten zullen er niets meer mee uit staande hebben, behalve dat zij haar onder de wapens kunnen roepen bij brand of op stootjes, om de politie een beetje behulp zaam te zjjn, en voor deze diensten zullen de gemeenten niets te betalen hebben, even min als voor de uitrusting. Alles geschiedt op rjjkskosten, niemand behoeft zijn plunje zelf bij een uitdrager te koopen. Het exer- ceeren geschiedt in de woonplaats of op korten afstand van daar; nit een kring komen de schutters bij elkaar, en vinden dan hun instructeurs en officieren. Is een streek erg dun bevolkt, zoodat het bjjna onmogelijk is in een bereikbaar middenpunt een voldoend aantal manschappen bjjeen te brengen, dan zullen die verspreide lands verdedigers tegelijk met het leger geoefend worden. Om u de waarheid te zeggen, houd ik het er voor dat er uit sommige hoeken van ons vaderland rare schutters voor den dag zullen komen, nog raarder dan som mige exemplaren van het tegenwoordig corps; lieden, zoo groen als gras, en die men met een keer of wat exerceeren niet lenig en vief kan maken. Maar dat doet er niet toeals de heldenmoed er maar isen wie weetwelk een kranige krijgs macht het ontwerp van den Minister van Oorlog zal bljjken geschapen te hebben mocht de nood eens aan don man komen. Wjj, mannen van de oude garde, die zoo lang in eer en deugd de wapens glad hebben gehouden met behulp van moeder de vrouwwjj zullen niet meer passen in de nieuwe organisatieonze hel denstoet wordt ontbonden. Enfinelk zijn tijd, dat is een natuurwet. Onze schoone traditiën van trouwe plichtvervulling laten we na aan het jongere geslacht, voqr het welk het een niet geringe eer zal zjjn, met denzelfden naam te worden begiftigd, dien wjj sinds de grondlegging van het koninkrijk dér Nederlanden zoo roemvol hebben gedragen. Alleen dat alles staat nu Wel op het papiermaar het is er nog niet. De man nen van de politiek beweren, dat er zelfs niets van komen kan, want als de kieswet klaar is of niet klaar komtkrijgen we heel andere toestanden en zal het te be zien staan, of men van de plannen des Ministers nog wei eenige notitie neemt. Ik kan niet beoordeelon, of die meening grond heeft; in de politiek verdiep ik mij liefst niet. Alleen met de schutterijwet heb ik te maken, en dat deze ons zal geven voortreffelijk gedisciplineerde, uit stekend geoefende schutters, pal staande voor 's lands eer en ’s- volks vrjjheid daaraan twjjfeit geen oogenblik Uw vriend, BAREND. In Brazilië blijft de toestand nog immer dezelfde. De opstandelingen gaan voort met het bombardeeren van Rio Janeirodrie schepen echter hebben zich verwjjderd om zich naar Santos te begeventen einde deze stad ook onder het gezag van Admiraal Mello te brengen. Op ’t oogenblik liggen er nu twee Britsche oorlogsschepen voor Rio en een is er nog onderweg. Verder zjjn er aan wezig of heenreizend Fransche, Duitsche, Italiaansche Portugeesche en Amerikaan- sche oorlogsschepen. De handel te Rio staat geheel stil en de schepen kunnen niet lossen en het gevolg daarvan is natuurljjk gebrek aan levensmiddelen. DIJKGROND en 19 CenliarcB, XLIX. De kranten vertellen er niet veel van, maar, mijnheer de Redacteur, ’t is een ware revolutie! Op mijn schutterseer, nooit is zoo ingrijpend plan de wachtende bevol king aangeboden. Als we nu geen krijgs haftige natie worden, dan zou ik moeten denken dat zelfs de geringste aanleg daartoe ons ontbreekt. En toch is de zaak, uit een militair oog punt beschouwd, dood eenvoudig: ’k zou haar eea Columbus ei noemen, als ik maar zeker wist dat er zoo’n ding ooit geweest is. Het legerplan van mjjn vorigen baas Bergansius was mooi, prachtig, grootsch; en ware het doorgegaan, na verloop van korten tijd zou elke Nederlander, die de eer had genoten in de gelederen te worden opgenomen, een graad van geoefendheid hebben bereikt, waarbij een Pruisische korporaal nog maar een lummel ware ge- rt. Maar 't heeft zoo niet mogen zijn, van achteren gezienis ’t maar goed dat er niets van is gekomen. Want er ware hooggaande ruzie door ontstaan. De geheele roemvolle taak der landsverde diging zou, volgens die wet, opgedragen geweest zjjn aan een deel slechts van onze landgenootendie alzoo al de boter op één koek kregen: eerst werden zij milicien, dan kwamen zij bij de landweer, vervol gens bij de reserve, eindelijk bij den land storm als ik ten minste de volgorde goed onthouden heb, en al dieeerebaantjes' waren voor één en denzelfden man, terwjjl anderen er hoegenaamd niets van genofèn. Zou dat niet zjjn om op den duur te ber sten van jaloerschheid jegens de bevoor rechten, van spijt over die uitsluiting? En verbeeld u eens, wat ik zeer goed moge- Ijjk acht, dat dan op een goeden dag al die lui, die buiten de gelegenheid werden gehouden om bun defensief in orde te brengen, de hoofden bij elkander gestoken en in een protestmeetinggevolgd door een optocht met of zonder vaandels, aange drongen hadden op hun recht van wapening 1 Kijk, dat vind ik zoo mooi van de te genwoordige Begeering, een partijman, dat weet gij, geachte Redacteur, ben ik volstrekt nietmaar de waarheid moet ge zegd wordendat zjj zoo krachtig jjvert voor de geljjkheid van rechten. Voorbeel den liggen voor het grijpen. Daar heb je den Minister Piersonjarenlang hebben de vermogenden in ons land al aangedron gen, bjjna zou ik zeggen gesmeekt, om aangeslagen te worden W de belasting, net zoo goed als andere menschen die er geen couponschaar op nahoudenmaar jawel telkens werden zij afgesoheept met een praatje of bljjgemaakt met een mislukte proeve van wetgeving. Eindelijk heeft deze Regeering zich over de ongelukkige kapi taalbezitters erbarmd, en men heeft het gebracht tot een soort van gelijkstelling, die wel nog niet volledig is, alles op eens moet men niet begeeronl maar toch aan hun wèlgegronde grieven eeni- germate te gemoet komt. Minister Tak van Poortvliet doet precies hetzelfde met de kiezenj: de ten hemel schreiende klachten van alle mogeljjke opperluipakjesdragers, polderjongens, boerenknechts, en al wat maar door een gekke toepassing van een verouderde grondwetsbepaling in de onmo gelijkheid bleef om politieken invloed uit te oefenenalle Ministers sinds de dagen van Jan de Wit zijn er doof voor gebleven. Eindelijk is deze Regeering opgetreden en heeft gezegd: Troost je maar, jongens,— als ik mjjn zin krjjg, dan benje den lang stee tijd kiesrechtloos geweest: ik zal het wel zoo maken dat men het heel vreemd zal moeten aanloggen om geen toegang tot de stembus te krygen; als je maar zorgt je kostje bjjeen te soharrelen buiten de diakonie om, dan wordt je, wat het poli tieke gedeelte betreft, de gelijke van een professor. Ditzelfde beginsel vind ik terug in de legerwetten van onzen tegenwoordigen baas Seyfiardt. Alle man moet de wapens kun nen voerenheeft hij gezegd uitgezonderd alleen de godsdienstleeraars, hetzij ze zjjn emeritus, in functie of in spe: die heeren zjjn zoo buitengewoon vredelievend van aarddat men in oorlogstjjd maar last met hen zou krygen. Voor het overige zon deren wjjik zal nu maar net praten als de Minister doen zou, indieu hij *t ah leen voor ’t zeggen hadalleen de lichamelijk ongeschikten uit. Al de anderen zouden we nu een poosje binnen ons bereik moeten hebben, ’t be hoeft zoo heel lang niet, want als er veel tijd is wordt er toch maar geluierd, om ze exerceeren te loeren en te drillen. Maar, dat zou nogal duur zijn, en de kans, om de Nederlandscbe natie nog eenige mil- lioenen te kunnen doen afdokken voor de soldaterij is zeer gering. W e moeten dus, voor de militie, bet oude cijfer maar hou den, met een kleine verhooging, omdat ook de bevolking is toegenomen; de jon gens tollen dan loten, maar ze moeten niet aan komen zeuren met een rempla- pant, daar doen we niet meer aan. Elk te Berg-Ambachtvoor f 20.650. In eene woning aan den dijk, nabij de Hoekscha- sluisis een geval van rood vonk geconstateerd. ♦BLEISWIJK15 Sept. Heeren keri^ voogden en notabelen berichten met erken telijkheid, dat door mevrouw Helena De Quindt, weduwe van den heer Adrianns Van Daalen, onlangs te Rotterdam overleden, bij testamentaire beschikking van 4 Juni 1868, aan de Hervormde kerk te Bleiswjjk is gelegateerd een som van f 2000, vrij van successierecht. Eere aan de nagedachtenis van de milde geefster. Worden de diaconieën, gestichten en andere instellingen van liefdadigheid dikwjjls met ruime giften bedacht, een legaat aan de kerk komt niet zoo veelvuldig voor, is uit zondering. En toch is de zorg voor de uitwendige belangen van den openbaren eeredienst een zaak van het hoogste gewicht. Niettemin moet in menige gemeente veel omgedaan blijven, of kan niet voldoende in de behoeften worden voorzien, enkel uit gebrek aan de noodige fondsen. In die omstandigheden is dan een legaat, ’t zij kleiner of grooter, voor zulk een gemeente een blijde verrassing. Een blijde verrassing I Moge zjj strekken tot opwekking en aanmoediging van degenen, die, met aardsche goederen gezegend, aan de Nederduitsche Hervormde kerk een warm hart toedragen. Een goed voorbeeld vindt altijd navolging. ♦GIESEN-NIEUWKERK, 21 Sept. Alhier heeft zich een geval van roodvonk voorgedaan. ♦GOUDRIAAN, 16 Sept. Eenige jongens, op een wagen geklommen, trachtten een kameraad op te trekken; door het breken van een ketting vielen een paar jongens, met het ongelukkig gevolgdat een hunner zjjn arm brak. GOUDRIAAN’, 21 Sept. Als eene zeld zaamheid kan van bier gemeld worden, dat bij F. Damsteeg van een boom geplukt is 15 Hektoliter appelen. ♦•JAARSVELD, 18 Sept. Ofschoon we reeds Herfstmaand schrijven, zit men hier nog volop in den hooibouw on zag men 1 verleden week zelfs nog menschen druk bezig met maaien, 't Gaat op een „schrob ben", dat wil zeggen: men zamelt alles wat te krijgen is bijeen, om de slecht voor ziene hooibergen nog een weinig te vullen. Ieder ziet in, dat, nu we al zoover inden tijd zijn, van de naweiden zoogoed als niets terecht zal komen en dat men het vee het gras voor den bek wegmaait, maar nood breekt wet en in buitenge wone omstandigheden zjjn buitengewone maatregelen vaak niet te vermijden. LEERBROEK, 19 Sept. De heer F. F. J. Van de Plassche, predikant bij de Ned. Herv. Gemeente alhier, heeft het beroep naar Gou- derak aangenomen. •MOORDRECHT, 18 Sept. Als eene bij zonderheid verdient vermeldingdat bij den landbouwer J. Van Sprang aan den Vijfden Tocht, van een boom zijn geplukt 200 peren, zoogenaamde Napoleons, waarvan sommige het gewicht van 5 ons zeer nabij kwamen. Niet alleen was het deze pereboom, die zoo’n buitengewoon gewas opleverde, ook eenige appelboomen in denzelfden boom gaard gaven zulk oenen ruimen oogst, dat het veler bewondering gaande maakte. Voor de deelneming aan de oefeningen in den vrijwilligen wapenhandel zyn alhier ingeschreven 7 jongelingen. ♦POLSBROEK, 18 Sept. Door de duis ternis misleid raakte Donderdag-avond een oud moedertje hier, dat om boodschappen was geweest, dicht bij haar woning in een vrij diepe sloot. Haar angstgesohrei bracht een menigte menschen op de been, die meenden, dat in de Kerkvliet een rytuig te water was geraakt en zich daarom haastten naar den Overtocht. Een paar buren echter hadden beter gehoord en op het geluid afgaande vonden ze de drenke ling, die ze Behouden op het droge brachten. ♦TIENHOVEN, 21 Sept. In deze gemeente zijn voor de lichting der Nat. Militie van 1894 ingeschreven 6 pajraonen, waaronder 1 die zich reeds vrij willen dienst bevindt, een eenige wettige zoon en een die vrij stelling heeft wegens broederdienst. •VLIST, 18 Sept. Jl. Zaterdag werd het 9 jarig dochtertje van den landbouwer T. R. alhier drijvende gevonden in de wetering achter de woning. Ofschoon heel spoedig op het droge gebracht, liet haar toestand zich zóó ernstig aanzien, dat de hulp van Dr. Gallandat Huet nit Schoonhoven werd ingeroepen. Het meisje, dat veel water naar binnen gekregen had, is, ofschoon nog niet geheel hersteld, thans buiten gevaar. VUREN, 20 Sept. Tot lid van den ge meenteraad alhier is gekozen, in plaats van den heer Mr. M. Viruly, die bedankt heeft, de heer Gerrit De Bruijn, met 34 van de 54 uitgebrachte stemmen. De heer Abram Van der Vliet verkreeg 15 stemmen, terwijl 5 stemmen bleken van onwaarde te zyn. WOERDEN20 Sept. Kaas. De aanvoer ter markt op heden bedroeg 200 partnen- prys van Goudsohe le soort f24 fa8,Oo! a..oartfl9Ua3, r.dolgk, 1

Schoonhovensche Courant | 1893 | | pagina 1