genmantels ««WIJK STOUT LAGER lijksch gebruik. itsluitend bij den Hoofd-Agent togendijk, en te Oudewater :r. RANDWIJK, 1893. N°. 1408. Woensdag 27 September. AN DER EL8T, jnnairs in Effecten, ECHT, de Voorstraat, No. 4. landsche Effecten. Nieuws- en Advertentieblad voor Zuid-Holland en Utrecht. ES- Goedewaagen Zonen, MARKT, naait „DE WAAG”, GOUDA, nemen gelden A deposito: :n’s K r EW-YORK. igs en Zaterdags. kaansche irt-Maatschappij. ■N’S tde drank. ime keuze, bij L’ rde HOOFDACTE, ICTOBER 1893, >er dan f 150, hebben gewonnen. 25; 2e premie f10. WRIJFWAS van H.W.KRUU8&Zoon Hoech, BUITENLAND. Overzicht. BINNENLAND. 4 o )UHh f p- rn.nelper.dr. S. k W. N. VAN HOOTEN, i Tan Nederland en Buitenland, hoogste pryzen. g ran rente en teruggave naar keus* LOPIKERSTRAAT. SCHOOfflOfflSGffl COURANT. ZATEt<DAGnd °P 30 Sept‘ °f 7 °Ot’ a’ EK (Paedagogiek) W1SK. AARDR. CT1EF en PUYSICA. >lgen van den cursus, succes verzekerd: elnemera. 5. K. VAN WIJNEN, Hoofd der School. r i,-. OPPELENBURG of Jb. ZUIDBRVL1ET, AANVANG 1 URE. Vraag de zoozeer gere nommeerde Amerikoanacho Alleen verkrijgbaar voor Haastrecht by W. J. VAN DAMvoor Bergambacht bij Gebr. VAN DEN DOOL; voor Stolwijk by JOH. QUINTvoor Schoonhoven de Firma JOH. DE JONG, in fleschjes k 17} Genie. Uit Leiden wordt gemeld, dat de heer J. Van der Breggenlid van de Eerste Kamer en van den raad van Leiden en dijkgraaf tan Rijnland, ernstig ongesteld is. Het Openbaar Ministerie bij de rechtbank te Amsterdam eisohte tegen Van Deth wegens eenvoudige beleediging, in geschrifte, van Van ’t Lindonhout f 250 boete. IJ. Tissing, agent van politie te Zevenhuizen, is benoemd tot hoofdagent te Nijmegen. Voor het dv^e gedeelte van het notarieele staatsexamen, gehouden ,1 September jlis o. a. geslaagd en wordt mitsdien tot candidaat-notaris bevorderd de heer T. Anema te Gorinchem. Aangeno'men het beroep 'te Akkooi door Ds. A. Van Veen, emer.-pred. te De Bilt bij Utrecht. Ds. D. Meerburg te Vreeswijk is beroepen te Leeuwen en Puijflijk. De heer J. Wartena, oand. te Gouda, is beroepen te Schoonebeek (toe zegging), te Zuiderwoude, te Kats en te Groote Lindt en Heer Oudelandsambacht. Men meldt uit Aarlanderveen aan de N. R. O. Bijna een jaar geleden werd alhier door de Gereformeerde Gemeente (vereenigde Chr. Gereformeerden en Nederl. Gerefor meerden) de heer H. M. A. v. d. V. op zekeren proeftijd tot predikant verkozen. Toen die proeftijd om was en de heer v. d. V. aan de voorwaarde om alsnog examen af te leggen als predikant niet voldeed, werd door den kerkeraad besloten, hem niet meer tot den preekstoel toe te laten. Een groot gedeelte der gemeente was evenwel met dit kerkeraadsbesluit niet ingenomen, meenende dat de heer v. d. V. ten onrechte van den preekstoel werd geweerd, en onttrok zich aan de gemeente, om eerie nieuwe te stichten, aan welke men den naam van oud-Chr.-Gereformeerd tracht te geven. Tot het bouwen eener kerk is reeds be sloten. Deze kerk zal de derde protestantsche kerk zijn in eene afdeeling der gemeente van niet meer dan 1000 zielen, waaronder nog vele roomsch-katholieken. GOUDA, 25 Sept. Zaterdag, 23 Sept., werd in de sociëteit ,Ons Genoegen” de najaarsvergadering gehouden van de onder- w ijzers uit bet arrondissement Gouda. Aan wezig waren 33 leden. Het voorstel van den heer Van Dongen om de contributie van 4 gulden op 50 cents te brengen werd na eenige discussie aangenomen. Het vol gend punt van de agenda „Iets over de spelling van Kollewijn c. s.” door den heer Sonne van Ouderkerk a/d Usel werd aan gehouden tot de volgonde vergadering. Door het bestuur der Remonstrantsche Gemeente alhier is het volgende aiphabe- tisch gestelde 2 tal gekozen: Dr. L. Knap pert te Assen en Ds. L. R. Oldeman te Nuarden en daarna is beroepen Ds. L R. Oldeman, Herv. Pred. te Naardou. •GOUDA, 25 Sept. Door het vertrek van den organist in de Remonstrantsche kerk alhier, den heer C. C. Knaap, die zich elders gaat vestigen, is in diens plaats als zoodanig benoemd de heer J. H. B. Spaan derman alhier. •GORINCHEM, 25 Sept. Op de 11. Zater dag alhier gehouden paardenmarkt waren, volgens officiëele opgaaf, 958 paarden aan de lijn. De handel, in den beginne traag, werd langzamerhand levendiger, zoodat tal vier- en meerjarige paarden tegen goede prijzen (f 600 f750) aan de vele buiten- landsche kooplieden verkocht werden. De groote najaars- of herfstschouw langs de dijken van het hoogheemraadschap „de Al biasser waard met Arkel beneden de Zouwe" zal dit jaar worden gevoerd op Dinsdag 3 October van Gorinchem langs de Merwede en de Noord, en van Ameide langs de Lek tot het benedeneinde der gemeente Nieuw-Lekkerland. Op Woens dag 4 October zal worden geschouwd van Gorinchem langs de Noorder-Linge-, Bazel en Zouwedijken tot Ameide. ALBLAS3ERDAM, 25 Sept. De heer J. Smit Gz. heeft bedankt als lid van den Gemeenteraad alhier. Tot wethouder werd gekozen de heer W. Goedhart, die, naar men verneemt, voor die betrekking heeft bedankt. •AMEIDE en TIENHOVEN, 25 Sept. De uitkomsten der zalmvisschery alhier zyn in de vorige week zeer ongunstig geweest. Ook andere riviervisch werd weinig gevangen. ♦AMMERSTOL, 26 Sept. Van Maandag 18 tot en met Zaterdag 23 dezer zyn in het vischwater van Renswoude gevangen 23 en in dat van den Tempel 12 zalmen. Als eene bijzonderheid verdient mel ding, dat aan de openbare schooi alhier drie personen werkzaam zijn, die allen A. De Jong heeten. In de huishoudelijke vergadering der rederijkerskamer „Onder Ons” zijn gekozen tot president de heer W. A. Emeistot secretaris de heer Adr. Stuurman en tot penningmeester de heer G. Kok Wz. BENSCHOP, 21 Sept. In de heden ge houden openbare raadsvergadering is met algemeene stemmen benoemd tot onderwy- zer aan de openbare lagere school No. 1 in deze gemeente de beer P. J. Den Haan, onderwyzer te Zevenhuizenop een tracte- mentbehoudens goedkeuring van Ged. Staten dezer provincievan f 600in te gaan zoo mogelijk 1 Dec. a. s. Daarna is vastge- steld de begrooting dezer gemeente voor het jaar 1894in ontvangst en in uitgaaf slui tende met een gelijk bedrag van f 12 823,59. Ten slotte werd mot algemeene stemmen beslotenden ambtenaarbelast met het bij houden der registers van den burgerlijken stand dezer gemeente, eene gratificatie te verleenen van f 15, voor het bewerken der 10-jarige tafels op de registers van den bur gerlijken stand van 1883 tot en met 1892. •BENSCHOP, 26 Sept. In den nacht van jl. Vrijdag op Zaterdag, omstreeks halfeen, ontstond tijdens het hevige onweder, dat woedde, brand in een op ongeveer 20 minuten van Polsbroekerdam staand huis, dat door twee gezinnen bewoond werd en toobehoorde aan G. Verburg alhier. In het middenvertrek, dat onbewoond was, sloegen de vlammen, het eerst uit het rieten dak en grepen zóó snel om zich heendat aan blusschen geen denken was en brandspuit no. 2, die spoedig op de plaats van het onheil verscheen, zonder water te hebben gegeven, even later weêr kon inrukken. Het aan den weg staand gedeelte was bewoond door K. Van der Vijst, die, uit zijn slaap gewekt door het instorten van het dakmot vrouw en twee kinderen in overhaaste vlucht het huis verliet door een venstertje en zich nog vrij ernstig verwondde aan de vallende glasscherven. Het achterste perceel werd bewoond door D. Hoogendoorn, die op wat kleedingstukken na alles door den brand verloor, en ook nog een schelfje hooi aan de vlammen moest prijs geven. Gelukkig is H. verzekerd, wat niet het geval is met Van der V., die behalve zijn meubelen en zijn kleederen, ook nog door den brand werd beroofd van ongeveer'* 25 HL. aard appelen. Het huis, dat in geen besten staat meer was, is voor f1400 verzekerd, zoodat de eigenaar geen schade lijdt. Op nog geen drie meter afstands van het afge brande gpbouw staat eene woning, waar een half uur vóór het uitbreken van den brand eene vrouw was bevallen. De- ge neesheer bracht het kind in veiligheid, terwijl de door doodsangst aangegrepen moeder zich redde door de vlucht. Moeder en kind werden opgenomen in de woning van G. Verburg, en bevinden zich op ’t oogenblik zeer wel. ♦BERG-A MB ACHT, 25 Sept. De heeren J. G. Beftink, J. P. Mahlstede en D Oskam zijn herkozen als bestuursleden der Ver- eeniging Winterlezingen”. GOUDERAK, 25 Sept. In de steenfabrieken langs den gekanaliseerden Hollandschen IJsel is de campagne geëindigd. De arbeiders hebben tengevolge van de droogte een zeer goeden zomer gehad en slechts ettelijke dagen behoeven te verzuimen •HAASTRECHT, 26 Sept. Ook bij den landbouwer Lekkerkerker heeft men het pluimgedierte weggenomen. De liefhebbers schyneb daartoe veel tijd te hebben, want juist de jonge kippen neemt men mede en de oude laat men op het roest zitten. Het is te hopen dat de politie de daders spoe dig op het spoor is. Het bestuur der ijsclub, bemerkende dat hare ijstent te klein is voor feestelijke ge legenheden, heeft een grootere aangeschaft, die gisteren op het terrein is geplaatst. De tent beslaat nu eene oppervlakte van 49 M’ en de vroegere slechts 15 M1. HEI- EN BOE1COP, 25 Sept. Tot predi kant alhier is beroepen Ds. J. J. Eigeman te De Meern. •LOPIK, 25 Sept. Bij de Gereformeerde Gemeente alhier is beroepen Ds. J. Kool te Menden. ♦MOORDRECHT, 25 Sept. Bij den land bouwer N. Exalto in den Zuiaplaspolder is eene koe door den bliksem getroffen en gedood. Eene andere werd lichtelijk geraakt. In ons anders vrij stil dorp is de be drijvigheid in den laatsten tijd zeer toege nomen. Vele boeren hebben namelijk de molk hunner koeien verkocht aan boterfabrikanten te Rotterdam of te Vlaardingen. Deze melk wordt hier aan een paar booten, uitsluitend daarvoor bestemd, geleverd. Dit veroorzaakt veel drukte. Dagelyas komen de verschil- tende melkrijders, met hunne wagensvol geladen met blinkende kannen de melk op de bestemde plaats brengen. Hoewel de aan legplaats tegenwoordig flink is ingericht is er dikwijls nog plaats te kort voor de menigte kannen, die de booten vervoeren. •POLSBROEK, 25 Sept. Jl. Zaterdag vervoegde zich bij den eersten wethouder dezer gemeente een gebaarde bedelaar, een kerel als een boom, die echter op zijn beenen niet meer staan kon en met pijn lijk verwrongen gelaatstrekken en met een vreeselijk zwak stemmetje kwam vertellen, dat hij de hevigste aanvallen van buik krampen en telkens neiging tot braking had. De wethouder echter constateerde „vergunning” en zond' om de politie, ten einde den lijder eene behandeling over eenkomstig den aard zijner kwaal te geven. De bedelaar scheen dat te begrijpenhij werkte niettegenstaande zijn krampen, een-twee drie een hem uit medelijden aangeboden boter ham en een glas melk naar binnen, slurpte toen nog een kom of drie vuil stoepwater op, gaf terloops de geruststellende ver zekering van snel toenemende beterschap en zette bet op een loopen. In Benschop werd hij later gezien en daar was zijn aanvankelijk door Schiedammer ontstemde vox humana weer zóó flink op toon, dat zijn vloeken even statig rolden als orgeltonen, wanneer iemand hem niet gauw genoeg een afgebedelde cent of een halfje gaf. at 1 dag opvragens k 8 langer termijn op overeen te komen voorwaarden en desverkieiende tegen onderpand in fondsen; verstrekken gelden op Effecten voor: dragen onder f 1000,— A 5 ’s jaars; dragen daarboven tot den prolongatie- koers, volgens Amsterdamsohe beurs voor waarden; lasten zich met het koopen en verkoopen van Effecten, tegen een provisie van: 8 voor fondsen boven de 30 16 7s a onder 80»/.;(ook voor loten;) ■verlangd worden orders in de meeste fondsen verantwoord tot den eerstvolgen- den middenkoers der Amsterdamsche beurs; sselen Coupons in boven de Amsterdam- sche beursnoteering, zonder berekening van provisie; lasten zich op voordeelige voorwaarden met het inoasseeren van wissels op binnen- en buitenland. Tarieven op aanvrage gratis verkrijgbaar. Informatiën worden verstrekt door den Heer VAN DEN HEUVEL, Schoonhoven. ’„milL- it, uitgegeve Bwone werkt i p. m. van 18911 ge, te ROTTERDAM, ir J. E. KROES te Groningen. E. BOLSIU8 Olsterwljk, Dultschland’s Keizer Wilhelm heeft een daad gedaanwelke getuigt van groote edel moedigheid. De kleinzoon van den overle den keizer is groot genoeg geweesthet niet beneden zich te achten de verzoenende hand te reiken aan den ouden dienaar zijns grootvaders, den oud-Rijkskanselier Von BismarckZ. M. bevond zich n. 1. de laatste dagen te Güns in Oostenrykwaar hij met keizer Frans Jozef de manoeuvres by woonde. Daar vernam hy, naar het sohjjntvoor ’t eerst, dat de grijze staatsman ernstig on gesteld was, getuige de telegrammen, die eiken dag door keizer Frans Jozef en koning Albert van Baksen verzonden werden om naar Bismarck’s toestand te vragen. Hetzij in eene opwelling van edelmoedigheidhetzij onder den indruk van gesprekken met Oos- tennjk's veel-beproefden monarch gevoerd de waarheid is het, dat keizer Wilhelm aan Von Bismarck ook een telegram heeft gezon den dat samen met Von Caprivi was opge- steld. Men stelle zich de vreugde voor, èn van zjjnen gastheerin van het Duitsche volk. Te Berlijn vooral was de vreugde gren- zenloos. Vorst von Bismarck heeft in een uit voerig telegram den Keizer zynen hartelijken dank betuigd voor de vriendelijkheidhem bewezen. Het ijs is dus gebroken 1 Wanneer men nu echter het gebeurde nagaat, kan het niet anders, of er ihoet eenige twijfel by ons opkomen, met betrekking tot het niet op de hoogte zijn van Keizer Wilhelm, van het voornaamste, wat er in zyn Rijk gebeurt. Wel is waar, ontvangen in vele gevallen de beheerschers der volkeren de nieuwsbladen niet in hun geheel, maar slechts eene bloemlezing van het voor naamste van den inhoud, doch het is haast ongeloofelyk, dat men dat treurig bericht daartoe niet zou gerekend hebben.Ook kan men niet blootweg aannemen, dat de ziekte van den Kanselier voor Z. M. zou ver borgen gehouden zyn. Sommige bladen geven de niet geheel onaannemelijke uit legging, dat de Keizer den laatsten tijd, wegens de vele manoeuvre drukten, onvol doende op de hoogte was van het ernstig karakter dier ziekte. Hoe het echter ook zij, de verzoening is tot stand gekomen de Keizer is zelfs voornemens op zyne terug reis Vorst Bismarck te Kissingen een bezoek te brengen. Staatkundige gevolgen zullen in Duitsch- land door die verzoening niet plaats hebben omdat een terugkeer aan het bewind van den Rykskanselier nu niet meer dien indruk zou teweeg brengen dien men er van zou kunnen verwachten. Von Bismarck heeft zich, na het verlaten van het staatstooneel, een verschrikkelyken vijand gemaaktdoor over meer dan één geschiedkundig feit een minder gunstig en toch juist licht te ver spreiden, is hij bij velen in ongenade ge vallen. In Engeland blijft de toestand dezelfde tengevolge van de langdurige werkstakingen in de kolenmijnenstijgt de prijs op de Londensche markt voortdurend. Hoewel weinig, toch gaat men wel een klein stapje voorwaarts. Er is n. 1. te Londen eene bijeenkomst gehouden van de mijnbe Bittersdie bereid zyn met de werklieden in onderhandeling te tredenmits deze geen overdreven eischen stellen. Sir Henry Norman die (tegen den wil van velen) tot onderkoning van Britsch-Indië was benoemdheeft nu reeds voor die waardigheid bedanktals zijnde niet ge schikt voor zijne gezondheid. Natuurlijk was de Regeering daardoor ten hoogste verwon derd en verrast. Zy is bovendien zeer in verlegenheid gebracht, omdat sedert de ver werping der Home-Rule-voordracht in het Huis der Lordsonder hare aristocratische aanhangers nog maar zeer weinig keuze is. Eenige candidaten worden echter al genoemd. In de Dolcoathmyn, Cornwall, zijn acht arbeiders door een instorting bedolven. Men is dadelyfct aan het werk gegaan, om de levend bëgravenen te bevryden; maar dit werk gaat langzaam, en men vreesde in het eerst, dat de arme mannen dood zouden zijn vóór men ben kon bereiken. Volgens een telegram van heden echter kon men al met twee van de bedolven mannen spreken en is er kans, dat die althans gered kunnen worden. In den Parijschen gemeenteraad heeft zich een anti-Russisch voorval voorgedaan. Het lid Vaillant heeft n. 1. verklaard, dat de socialisten en rovolutionnairen tegen elk crediet zouden stemmen, voor de ontvangst der officieren van het Russisch eskaderzij zien volstrekt geen heil in eene Fransch- Russische overeenkomst. Een deftige dief is te Genua (Italië) gevat. Het is de zoon van een Italiaansch Kamerlid. Hij reisde, keurig gekleed, le klasse op den spoorweg van Genua naar Turin en stal uit wachtkamers en coupé’s handkoffertjes en reistasschen, waarin hij vermoeden kon, dat geldswaarde was. Op die manier verwierf hij zich geld genoeg om op grooten voet te leven, met verschei dene dure vriendinnen, onder een valschen naam. De elegante roover werd echter dezer dagen in het station te Genua be trapt op het wegnemen van een koffertje van Generaal M.lacria. De politie volgde hem en nam hem gevangen in het voor name hótel, waar hij logeerde. Men vond zoowel daar als in de woning zijner Genu- eesche minnares, een aantal ledige koffer tjes en tasschen, klaarblijkelijk van dief stallen afkomstig. Men heeft ook reeds eenige kostbaarheden opgespoord, welke hy aan juweliers had verkocht. Het onder zoek wordt voortgezet. Te Roaneke, in den Noord-Amerlkaan- schen Staat Virginia, hebben ernstige on geregeldheden plaats gehad, ’t Was weer het gewone gevaleen neger, die een blanke vroui? had mishandeld, was in de gevangenis geworpen, ipaar de bevolking vertrouwde het niet en deed des avonds eenen aanval op de gevangenis. Een verwoed gevecht ontstond daarbij tusschen de te hulp geroepen militie en het volk, dat met revolvers schoot en <ten burgemeester kwetste. Deze liet daarop een geweer-salvo afvuren, waardoor 9 per sonen gedood en 19 gewond werden. De orde is nu hersteld. De berichten uit Brazilië blijven tegen strijdig. Wordt in het eene telegram medegedeeld, dat Admiraal Meilo onmid- deliijke overgave van Rio Janeiro eischt en anders de stad nog heviger zal laten bombardeeren als den vorigen keer, een ander bericht meldt daarentegen, dat de opstand zeer beperkt is, de schepen heel rustig in de baai liggen en dat de verschillende provinciën getrouw blijven aan de Regee- ring. Wat nu te gelooven? Nog erger dan in Brazilië zijn op ’t oogenblik de onlusten in Argentinië. Daar is een algemeene opstand uitgebroken, dien de Regeering tevergeefs trachtte te onderdrukken. Om te beginnen werden niet minder dan dertig radicalen in een kanonneerboot gevangen gehouden. Generaal Pelligrini vertrok zelf midden in den nacht met 15.000 man naar Tucu- man, om aldaar de orde te herstellen. Daar bezig zijnde, brak er oproer uit op verscheidene andere plaatsen, zooals in Corriëntes, waar de troepen aan het mui ten sloegen. De opstandelingen in de Argentynsche provincie Tucuman zijn nu de provincie Santiago binnengedrongen en hebben aldaar op de troepen van den Gouverneur een aanval trachten te doen. De Minister- President gaf dientengevolge aan genoemden Gouverneur last, zich vooral tot het uiterste te verdedigen en te beproeven zich staande te houden tot de komst van Pelligrini. Het spoorweg- en telegraafverkeer in Tucuman is geheel afgebroken. STATEN-GENERAAL. In de vergadering der Tweede Kamer van Vrydag droeg de heer Van der Schrieck met een hartelyk woord van gelukwensching het presidium orer aan den heer Gleiohman. Deze aanvaardde het met een toespraak, waarin hjj de hoop uitdrukte dat, ten aanzien van de ge wichtige beslissing in de nu geopende zitting te nemen, het gemeen overleg van Regeering en Vertegenwoordiging tot een positieve uitkomst moge leiden, en zjjn medeleden opwekte aan de belangrjjke onderwerpen, die hun aandacht zullen vorderen, te arbeiden zoolang het wettig opge dragen mandaat duurt. Na het onderzoek van het ontwerp-adres in de afdeelingen ontving de Minister van Finan ciën het woord voor de aanbieding van de Staatsbegrooting. Uit het overzicht der vorige dienstjaren, gevoegd bjj de vermoedelgke uit komsten van het loopende, bljjkt dat er per saldo een tekort zal zjjn van b/gmillioen, waarte genover een grooter bedrag staat, uitgegeven voor schulddelging en voor buitengewone werken; dat 1894 zal sluiten met een tekort van p. m. 3 mil- lioen. Doch van de leening van 1892 is nog ruim 13 roillioen beschikbaar, en uit de gewone middelen zjjn en worden steeds belangrijke wer ken bekostigd, wat in de eerstvolgende jaren minder het geval zal behoeven te zyn. De Mi nister, ofschoon nog niet in staat om de opbrengst der vermogensbelasting met juistheid op te geven, heeft van de opbrengst op de begrooting van 1893 gebracht en daarvoor een som van f 5.7BO.OOO aangegeven; er bestaat geen grond om voor- loopig een hooger of een lager cjjfer aan te nemen. Bjj een amortisatie van 2 millioen 7 ton worden alle jaarljjks terugkeerende bjjzondere uitgaven gedekt door de gewone middelen, met uitzon dering van die voor publieke werken. De stand der zaken is dus niet ongunstig. Op de begrooting voor 1894 zjjn de middelen geraamd op 180, de uitgaven op 136 millioen. Bij Kon. besluit is kolonel A. L. W. Seyffardt, Minister van Oorlog, benoemd tot commandeur in de orde van Oranje Nassau. Bij Kon. besluit is, met ingang van 16 October, benoemd tot rechter in de arrondissements-rechtbank te ’s Hertogen- bosch, Jhr. Mr. A. F. O. Van Basse van Ysselt, thans rechter in de arrondissements rechtbank te Rotterdam. Bij de rijkstelegraaf is o. a. ver plaatst: de commies der telegrafie 3e kl. O. Meyer van Rotterdam naar Amsterdam. Het aan de gemeente Brielle in eigendom toebehoorende veer van Rozen burg op Maassluis zal binnen kort bediend worden met eene nieuwe stoomboot, welke de pachter, de heer Joh. Vaa der Graaf, te Zwartewaal, heeft doen bouwen op de werf van de firma Wed. C. Boele Zonen te Biik- kerveer. Het schip, dat reeds te water is gela ten, zal heeten „Burgemeester Vitus Baron van Heemstra”. De machine en ketel worden vervaardigd door de machine-fabriek „Katen- drecht” te Rotterdam. De heer J. M. de Lange te Waddingsveen, heemraad van den Voorof- schen polder, heeft wegens hoogen ouder dom als zoodanig zyn ontslag genomen. De winterdienst op de spoor wegen wordt 1 Oct. ingevoerd. Te Rozendaal worden de aard appelen reeds verkocht voor f 1,25 het mud. •REEUWIJK, 25 Sopt. Bij de Gerefor meerde Gemeente alhier is beroep uitge bracht op Ds. H. R Nieborg te Exmorra o. a. Bij Z. Btraver alhier zyn gedurende dezen zomor tweemaal aardappelen gerooid van denzelfden grond. Kwaliteit en quan- titeit laten niets te wenschen over. Aan gezien Btraver iemand is tot de arbeidende klasse behoorende, kan worden nagegaan dat dit voordeeltje welkom is. •STEIN, 26 Sept. Bij den landbouwer P. Beheer heeft men kippen gestolen. •STOLWIJK, 25 Sept. In den nacht van Vrijdag op Zaterdag 1.1., den nacht, waarin zoovele ongelukken doör het onweêr veroor zaakt zyn, is de bliksem ook hier op meer dan eeno plaats ingeslagen. Vooral de bewoners der buurtschap Benedenheul hebben angstige oogenblikken doorleefd. Daar werd bij den landbouwer G. N. een boom van boven tot beneden opgespleten; evenzoo bij M. v. D. Bij den laatstgenoemde natn de bliksem zijn weg tusschen den hooi berg en eene schuur door, vervolgens langs de woning de zwarte muren toonden ’s morgens, hoe groot het gevaar geweest was en heeft daarna waarschijnlijk den boom getroffen. Dat er geen brand ontstond, mag wel een wonder genoemd worden. STOLWIJK, 25 Sept. Er is hier een steen opgebaggerd, die misschien voor oudheid kenners groote waarde bezit. De steen heeft den vorm van eenen boog met eene grond- lijn van 31 en eene hoogte van 19 cM. De bovenste oppervlakte is zwart, en daarin bevindt zich, keurig uitgebeiteld, het vol gende in het midden een wapen, verdeeld in vier kwartieren, en daarboven eene kroon, ter weerszijden daarvan een standaard, waaromheen zich een band slingert met het opschrift P L V 8 aan de eene, OLTRE aan de andere zijde van het wapen. Voorts vindt men rechts eenen klimmenden leeuw, links eenen arend, en geheel bovenin het jaartal 1570. Het geheel heeft zeer weinig door den tand des tyds geleden. WADDINGSVEEN, 23 Sept. Woensdag werd alhier de jaarvergadering van het „Nourissefonds” gehouden. Tot leden van het bestuur werdeu gekozen de heeren Broer en Sprayt. In het afgeloopen jaar werden uitgoreikt aan arme zieken en her stellenden 1527} liter melk, 2015 eieren, 499 K. G. vleesch, 67} flesch wijn en 1 flesch cognac. Nadat de heer Van der Torren een woord van dank had gebracht aan het bestuur, werd de vergadering door den voorzitter Ds. Van der Pot gesloten. •IJSELMONDE, 25 Sept. Wederom moet melding gemaakt worden van een geval van Aziatische cholera en wel by eene gehuwde vrouw, midden in de kom. Behalve die vrouw is er nog een persoon aan die ziekte lijdende; zyu toestand is evenwel tamelyk. In 8 dagen was geen geval voorgekomen. Mocht dit het laatste geval zijn I Gemengd Nieuws. De Ministers van binnenlaudsohe zaken en van waterstaat, handel en nijverheid brengen ter algemeene kennis: dat tot wering van de besmetting van Aziatische cholera, met ingang van 24 September, te Gouwesluis (ge meente Alfen) en te Oude Wetering .(gemeente Alkemade) geneeskundig toezicht wordt gehouden op de daarlahga varende schepen en hunne op varenden, met toepassing van de artikelen 28 tot en met 29 van het koninklijk besluit van 30 Aug. 1893 (Stbl. no. 137). ,Tot gisteren-namiddag2 uren wa- ren in de verloopen 48 uren te Rotterdam geen nieuwe lijders aan cholera asiatioa aangegeven. Sterfgevallen kwamen ook niet voor. In het geheel hebben zich nu, van het ont staan der ziekte op 21 Augustus af, 40 gevallen van cholera aldaar voorgedaan, waarvan 24 met doodeljjken afloop, terwjjl 7 ïjjders hersteld zyn en 9 iyders in behandeling blyven. De gevallen van cholera te Groote Lindt (gemeente Zwyndreobt) nemen nog toe. Zondag werden weder twee personen aangetast. Door den burgemeester zjjn. hospitaal-soldateu aangevraagd, waarvan er Zondag-avond drie uit 's-Uravenhage aankwamendie in een ledig staand gemeentegebouw, voormalige woning van den burgemeester, zjjn onder dak gebracht. Een tweede geval van cholera heeft zich te 's-Gravendeel voorgedaan, in het gezin van den arbeider A. Schaap, by eenen jongen van 13 jaar. Te Oudenbosoh zyn een man en twee vrouwen, uit verschillende gezinnen, door Aziatische cholera aangetast. De man was des middags reeds overleden; de vrouwen zyn naar de barak overgebraoht. Te Wemeldinge Ijjdt een 17-jarige jongen aan cholera asiatica; zyn toestand is zorgwekkend. Te Gorinchem is schipper Koek, de derde choleralijder, overleden. Na Zondag 17 dezer zyn te Leer dam geene gevallen van Aziatische cholera aan gegeven. De hospitaalsoldaten, die aldaar eenigen tyd ah desiufecteurs dienst hebben gedaan, zyn weder vertrokken. In het geheel zyn er daar 35 personen door de cholera aangetast, van welke er 22 zyn gestorven, 8 geheel hersteld eu 5 aan de beterende hand zyn. In de gemeente Stompwyk hebben zich in een landbouwersgezin in de buurtschap Wilsveen twee gevallen van cholera asiatica voorgedaan. Een kind van 9 maanden en een jongentje van 9 jaar bezweken na enkele uren lydens. Te Alfen a/ d Ryn ia een vyfde ge val van cholera geconstateerd bij een 70-jarig man, die reeds is overleden. T e A a r 1 an d er v oe n is Zaterdag avond een geval van cholera asiatica voorge komen. De lijder is den volgenden ochtend reeds overleden. Hy was iemand zonder vaste woonplaats, die van de eene gemeente naar de andere zwierf.

Schoonhovensche Courant | 1893 | | pagina 1