ei ttm in. STOOM-OUESLAGEBU „DE ONDERNEMING". Nieuws- en Advertentieblad voor Zuid-Holland en Utrecht nts, Manchetten loort. Houtskoolbriqaetten, Goedewaagen Zonen MARKT, naast „DE WAAG”, GOUDA, nemen gelden h deposito: Woensdag 18 October. i L- ZNDASSEN C. JONGENBURGER te ALPHEN a/d RIJN, WRIJFWAS van H. W. KBDU8 4 Zoon 'o Beeeh. umes en Winterjassen överdzonder eenige risico BUITENLAND. SAFETY BINNENLAND. ■TUE! >4 geren, de rer- «nuwlperadr. 8. k W.N.VAN HOOTS*. SCHOONÏÏOVEWSCHE COL'B.ANT. een zesde in en Vraagt de verbeterde t de Stoombriquettenfabriek van edkeuring vi H. Geestarr igst eener mooie keuze IFFEN, 5 nieuwste soorten voorradig zijn. ZE IN PUIKE HUIJZEH'S LIJNKOEKEN. W Worden SLIJTERS gevraagd, dres J. P. HUIJZER, Barendrecht T1ENHOVEN, 16 Oct. De zalm ih het visch water alhier de afgeloopen week weder ongunstig, en bliek werden tamelijk goed ge- Vraag de zoozeer gere nommeerde Amerikaansche Alleen rerkrjjgbaar roer Hatuireckt bij W. J. VAN DAMvoor Bergambacht bjj Gebr. VAN OKN DOOI.; voor Stolwyk bjj JOH. QUINT; voor Sdmmlmt» i do Hm» JOH. DB JONG, In deedgoo b Hl Conté. Wettig gedeponeerde fabrieksmerken. GOUDSCHE Azijnfabriek „de Bel OUDA, Kankor Peperstraat K 244. Zeer aan te bevelen zjjn onze Ójjjn-, Bier- en Spritazjjnen, gen de meeat concurreerendo prjjzen. VAN DE VELDE SMITS. In de laatste week zijn te Barcelona 4G anarchisten in hechtenis genomen. De over heid beeft last gegeven, die gevangenen met de grootste gestrengheid te behandelen. Te Rio Janeiro is de toestand nog steeds dezelfde. Zoo nu en dan eens een schot en daarmede uit. Admiraal Mello moet, uit gebrek aan ammunitie, zich voorloopig kalm houden. Chili, Argentinië en andero Zuid-Ame rikaansche Republiekennemen het de Europeesche Mogendheden zeer kwalijk, dat de bevelhebbers harer schepen voor Rio zich met den opstand hebben bemoeid en zoodoende het verder bombardement der stad hebben belet. Een zonderling verzet, voorwaar! Men is er benieuwd naar, wat President Cleveland naar aanleiding hier van zeggen zal. In Japan worden in sommige dorpen straatroovers bij meerderheid van stemmen gevonnisd en gestraft. Wanneer er in den omtrek een roofaanslag is gepleegd, dan roept de hoofdman van het dorp de geheele mannelijke bevolking bijeen en vordert, dat ieder aanwezige op eene strook papier den naum schrijft van den persoon, dien hij van de gepleegde misdaad verdenkt. Degeen, die dan de meeste stemmen op zich ver- eenigt, wordt rechtens verkozen verklaard en opgehangen. Met dit stelsel is er voor gezorgd, dat voor elke rooverij iemand ge straft wordt, wat in meer beschaafde landen niet altijd het geval is, waar in negen van de tien gevallen de dader ongestraft blijft rondloopen. De volksstem kiest in den regel den meest misdadigen of meest ge- haton man van bet dorp, volgens de grond stelling, dat, als hij het nu niet verdient, hij het toch bij de volgende gelegenheid verdienen zou. •LANGERUIGE WEIDE, 17 Oct Ondanks veel vocht en tegenspoed is men hier zoo goed als door den hooibouw heen, of schoon hier en daar nog „hooi” buiten ligt en de vooronderstelling niet te gewaagd mag heeten, dat in dit wonderjaar het allerlaatste hooi misschien nog per ijsslede naar binnen zal worden gehaald. Veel werd er de laatste weken nog gewonnen, doch hoe ziet men het best aan de hooi bergen, waarvan er verscheidene een ver dacht luchtje hebben en allerlei tinten, van het prachtigste door sterk broeien outstahe zwart af tot bet door schimmel ontstane groezelig grijs toe. In de weiden is nog al gras, doch het is niet bestand tegen de aanhoudende regens on komt er niet spoedig verandering, dan is een vroege staltijd zeker te wachten. De koeien nemen af en ’t kaasje valt reeds kleiner; van hooge kaas prijzen hoort men weinig; ’t vee overstroomt de markten en is laag in prijs: alles te zamen genomen, ziet het er voor den boer nu juist niet zoo rooskleurig uit. •LEKKERKERK, 16 Oct. Het dijkscollege van de Krimpener waard heeft afwjjzend beschikt op een adres uit deze gemeente, om te planten een opgaaoden boom aan de buitenzijde van den Lekdijk. Men verneemt dat adressant, op verdoek van onderscheidene eigenaren en kiezers voor de Staten, in beroep komt bjj Provinciale Staten. Met belangstelling ziet men deze beslissing te gemoet. •LEKKERKERK, 17 Oct. Heden-middag viel een 3-jarig kind van A. Van Dam in hot water en werd een oogenblik later leven loos opgehaald. MOORDRECHT, 13 Oct. Aan de loting voor de Nationale Militie zullen uit deze gemeente dèelnemen '25 jongelingen, waar onder 7 met vrijstelling. MOORDRECHT, 16 Oct. Alhier is in de afgeloopen week een geval van cholera asiatica geconstateerd bij een dienstmeisje. De patiënt is ^herstellende. ♦POLSBROEK, 17 Oct. De begrooting voor het waterschap Polsbroek voor het dienst jaar 1894 werd in de laatste vergadering van het bestuur vastgesteld tot een bedrag van f 10.310,57 in ontvangst en uitgaat. De omslag- werd bepaald óp f 5,50 per hectare. •REEUW1JK, 16 Oct. Heden herdacht de heer J. Teekens den dagwaarop hij vóór 25 jaren tot wethouder dezer gemeente werd benoemd. Hoewel hoog van jaren is de geachte jubilaris een mandie nog steeds met jeugdigen ijver de belangen van de gemeente blijft behartigen. Dat het goede, hetwelk hij dan ook ten bate der gemeente heeft helpen tot stand brengenhem aller achting heeft doen verwervensprak uit de vele blijken van belangstelling, die hij op dezen dag mocht ondervinden. Van zijne gemeenteraadsleden ontving hy ter herin nering aan zjjn jubileum oen gouden bril. Te zijner eere wapperde heden de drie kleur van het gemeentehuis. •STOLWIJK, 16 Oct. In de steenkolen, die de korenmolenaar J. 0. K alhier ge bruikt, om zijne stoommachine te stoken, vond zijn knecht verleden week een dyua- miet-patroon van ongeveer anderhalven vinger lengte. Op het vloeipapier, waarin zij gewikkeld was, en op de patroon zelve stonden de woorden: „Dynamiet” „Ham burg”. De knecht stond op het punt het vernielingswerktuig in de vlammen te wer pen en men ijst bij het denkbeeld, wat er dan gebeurd zou zijn. Aan moedwil kan niet gedacht worden; ’t waarschijnlijkst is, dat de patroon door onvoorzichtigheid in de mijn reeds onder de kolen geraakt is. Op last van den officier van justitie ia het gevaarvolle voorwerp naar Rotterdam op gezonden. VIANEN, 14 Öct. De sluisdeuren aan de nieuwe schutsluis alhier zijn dermate gezakt, dat zij den vloer raken en moeielijk te bewegen zijn. Van daar dat thans aan die sluis het lichten der deuren plaats heeft. VLIST, 16 Oct. In de laatst gehouden vergadering van don raad werd herbenoemd tot lid van het burgerlijk armbestuur de heer J. Schep Azn. Tevens werd mach tiging verleend tot het doen van af- en overschrijving van eenige posten op de be grooting van het jaar 1893, terwijl eindelijk de begrooting voor het dienstjaar 1894 door den raad werd vastgesteld. •WADDINGSVEEN, 13 Oct. Tengevolge van het ongunstige herfstweder wordt hier door verscheidene boeren een proef genomen, met het gras, zoodra het is afgemaaid, in groote schelven op het erf te plaatsen. Daarna wordt er zooveel gewicht opgebracht, dat het een zekeren warmtegraad bereikt, op een daartoe be stemden warmtemeter aangegeven. Het aldus verkregen veevoeder moet zeer sma kelijk en tevens zeer melkrijk zijn. Slaagt men er nu in, het voor bederf te bewaren, dan kan men deze verandering weder eene verbetering noemen. •WILLIGE LANGERAK, 16 Oct. Als oen zeldzaamheid kan vermeld worden, dat bij den landbouwer A. Oosterling alhier oen pyramid boompje dat in ’t voorjaar 1.1. pas gepoot is, in vollen bloei staat. De bloe- sempjes beginnen nu af io vallen en vruchtjes zelfs te zettenofschoon het wegens het vergevorderde jaargetij wel niet te denken isdat ze tot ontwikkeling zullen komen. De appel- en perenoogst raakt nu ge daan. De opbrengst is zeer meegevallen; er is veel meer fruit vandeboomen geko- Overclcht. Eindeljjk is het lang verwachte oogen- blik aangebroken! Het Russisch eskader, vergezeld van een Fransch eskader, is te Toulon aangekomen, alwaar eene talrijke volksmenigte, vol geestdrift, ze juichend stond op te wachten. Van forten en sche pen bulderden de kanonschoten, terwijl verschillende muzi&korpsen het Russische volkslied ten beste gaven. De Minister van Marine heeft in de haven Admiraal Avallane persoonlijk begroet en op hartelijke wijze toegesproken, daarbij verklarende, dat de ontmoetingen te Kroon- stadt en te Toulon wel de sterkste bewijzen waren van de intrige sympathie, dieertus- ■chen Frankrijk en Rusland bestaat. Ad miraal Avellane waz ten zeerste getroffen door de hartelyke ontvangst. Toen daarna de bnrgemeezter van Toulon eveneens een goed woord gesproken had, ging het in optocht, te voet, door de stad. De geest drift was onbeschrijfelijk en uit duizend monden klonk de kreet: „Leve Rusland, leve Frankrijk!” Het feest werd besloten met een grooten feestmaaltijd, door den Minister van Marino den Russischen gasten aangeboden. Natuurlijk worden verschil lende toasten uitgesproken. De Fransche Admiraal o. a. wijdde een dronk aan den Keizer aller Russen, terwijl de Minister op Rusland’s leger en marine dronk, on ver volgens nog op de wapenbroederschap tus- schen Rusland en Frankrijk. De Russische Admiraal klonk op de gezondheid van Pre sident Carnot en antwoordende op den toast op het leger en de marine, zeide hij, dat hjj nu eerst een begrip had gekregen van de Fransche marine. En terwijl men bin nenshuis klonk en dronk en vroolijk was, wemelde daarbuiten eene talrijke volksme nigte, die niet rustte, voordat de Russische admiraal en de officieren op het balkon verschenen, waar ze hartelijk werden toe gejuicht. Om elf uur ging men aan boord, zich een weg banende door de dicht op eengepakte menschenmassa. Het feestvierend Toulon is vol vreem delingen, die de aankomst der Russen kwa men zien, en evenals bij alle feestelijke gelegenheden worden voor kijkplaatsen hoog» prijzen betaald. Een venster, met uitzicht op de haven b.vwordt vlot ver huurd voor 100 francs. Engeland, van bet standpunt uitgaande, dat kleine beleefdheden den goeden toon bevorderen, zal het bovengenoemd voor beeld volgen en in den loop van No vember ook een eskader naar Frankrijk zen den, eveneens om het bezoek te beantwoor den dat de Fransche vloottoen ze van Kroonstadt terugkeerdeaan de havon van Portsmouth heeft gebracht. Marseille of Cherbourg zal hiervoor worden uitgekozen. Zoo vriendschappelijk als de verhouding is tusschen Frankrijk en Ruslandzoo ge spannen is zij tusschen Frankrijk en Kalle. Koning Umberto echter schijnt een man van den vrede te zijn te oordeelen naar de pogingendie hjj in het werk steltom Frankrijk te believen. Hij heeft n 1., door middel van den Italiaanschen gezant te Parjjs, belangstellend laten informeeren naar den toestand van Maarschalk Mac Mahon, die, naar gemeld wordt, door een hevige ongesteldheid is aangetast. Z. M. wenscbt vurig, dat de Maarschalk nog lang moge behouden blijven voor Italië’s dankbaarheid zoowel als voor de bewondering van het Fransche leger. Natuurljjk maakten deze woorden veel indruk en zullen zij misschien een gunstige wending geven aan do verhouding tusschen beide landen. De werkstaking in het noorden van Frank rijk zal, evenals die in België, langzamer hand een einde nemen. In eerstgenoemd departement zijn weer 52.000 man aan het werk gegaan. Te Birmingham (Engeland) werd eene vergadering van mjjnwerkers gehouden, waar werd besloten den arbeid te hervatten tegen het oude loon. Verder werd over eengekomen de kameraden die werkten uit te noodigeneen shilling per dag bij te dragen voor de werkstakers. De verga dering zag met leedwezen, dat ook andere vakken leden onder de werkstaking, die hoofdzakelijk de schuld was ran de mijn eigenaars en zij hoopte vurig, dat er spoe dig een einde zou komen aan den neteligen toestand. De Oostenrijksche Minister-President Taaffe heeft in het Huis van Afgevaardigden eene nieuwe kieswet ingediend, waarbij het aantal kiezers met ongeveer 3 millioen wordt vermeerderd. De tegenstanders dier wet vreezendat de kleine burgerjj en de boerenstand gansch zullen worden overvleu geld. Verscheidene bladen verklaren zich tegen den voorgestelden maatregel. Spanje heeft versterking gezonden naar Mellila (Marokko). Het plan is, voor de stad een kampement op te slaan voor 8000 man. De Minister van Binnenlandsche Zaken, de heer Moret y Prendergast, is afgetreden wegens gezondheidsredenen, waardoor na tuurlijk een ministeriëele crisis in het land heerscht. De terechtstelling van den anarchist Pal las te Barcelona heeft daar, gelijk wel te verwachten was, aanleiding gegeven tot anarchistische demonstraties, bedreigingen in brieven aan hooggeplaatste personen en aanplakbiljetten enz. Bjjna alle aanzien lijke ambtenaren laten zich door geheime agenten van politie voortdurend bewaken, jaar 2 booten liet varen. •AME1DE en vangst van was in Paling i vangen. •AMMERSTOL, 17 Oct. Onder de vele wonderproducten, die akkers en tuinen dit jaar opleveren, behoort dat de heer Joh. v. L. alhier in het bezit is van een kool, die niet minder dan 19 halve kilogrammen weegt. Voor het herhalings-onderwijs, dat door het hoofd der schooi gedurende twee avonden per week zal gegeven worden, hebben zich 10 leerlingen doen inschrijven. «ARKEL, 16 Oct. Met den aardappel, handel gaat het dit jaar niet bijzonder vlug. Er zijn hier nog slechts enkele partijen geleverd, gepasseerde week tegen f 1,50 de HL. Het natte weder der laatste dagen doet de weiden zeer veel nadeel. Indien het niet spoedig verandert, zal het vee dezen herfst vroeg gestald moeten worden, te meer daar in sommige weiden de veld muizen zich sterk vermenigvuldigen en reeds zeer veel schade aanrichten. GIESEN-OUDEKERK, 14 Oct. Onze pre dikant, Ds. Ph. 8. Niemeijer, is beroepen te Stellendam. •GOUDRIAAN16 Oct. Voor het her- halingsonderwijs alhier hebben zich 9 leer lingen aangegeven. Als eene bijzonderheid kan worden gemeld dat hier aan ëen leiboompjevóór drie jaren uit de kweekerij van Busé te Hardingsveld ontvangen, dit jaar 31 peren zijn gegroeiddie door elkander rnim 4 ons wegen. •HAASTRECHT, 44 Oct. De gemeente raad heeft besloten bij eventueelea brand eene premie van 15 golden te geven aan de spuitgasten der eerst aanwezige spuit. In de gisteren-avond gehouden ver gadering van de ijsclub zijn tot bestuursleden herkozen de heeren O. C. Raateland, P. C. Den Hartog, P. Blanken en J. Willemse. In plaats van de heeren J. H. Muller en C. Straver, die bedankt hadden, werden gekozen de heeren P. O. Muller en L. Jansen. De heer D. Reneman werd tot voorzitter en de heer G. C. Raateland tot penningmeester benoemd. HEKENDORP, 16 Oct. Er wordt bier een onderzoek ingesteld naar den toestand van do sluis van de Kleine Wiereke bij den IJsel. Deze sluis was gedurende verscheidene ja- ron gesloten en het kanaal afgedamd. Het onderzoek moet plaats hebben vanwege het Ministerie van Oorlog en in verband staan met de inundatie. •♦JAARSVELD, 16 Oct. Onze geachte predikant, Ds. J. G. Dekking, heeft een beroep ontvangen naar Ouderkerk a/d IJsel. •LANGERAK, 17 Oot. De heer A. Goed hart Wz. alhier ia 1.1. Zaterdag met al- gemeene stemmen herbenoemd tot Heem raad van het waterschap „de Overwaard” voor den polder Langerak, Wegens heden TE I bruikte fe klasse implex) met Cushion banden, nieuwe mtaarn, Hamm. Zadel on Bel, ad f 125, ntant. Te zien en te bevragen aan het HULP- LNTOOR, Ouderkerk t/d Ihd. Bij het Koninklijk Huis zijn benoemdtot opperkamerheer van H. M. de Koningin da heer K. J. G. baron van Hardenbroek van Berg-Ambacht, die wordt ontheven van de betrekking van opper schenker tot intendant der koninklijke pa leizen en kamerheer in buitengewonen dienst Jhr. J. P. E Hoeufft, met ontheffing uit zijne betrekking van kamerheer en bouw kundig adviseur van Harer Majesteits Huis. De Tweede Kamer is tegen heden in openbare vergadering bijeenge roepen. Staatsblad no. 140 bevat de wet van den 30sten September 1893, op het faillissement en de surseance van betaling. In het Staatsblad no. 149 is afgekondigd de wet van den 2den dezer tot heffing eener belasting op bednjfs- en andere inkomsten. Bij beschikking van den Minis- ter van Binnenlandsche Zaken is voor het tjjdvak van 16 October 1893 tot en met 31 December 1893 benoemd tot assis tent voor de heelkunde aan de rijksuniver siteit te Leiden de heer M. Rutgers te Kinderdijk. De onderhouw van de toekom stige ijzeren draaibrug over den Holland- siffien IJsel te Montfoort is thans voltooid Met den bovenbouw, welke aangenomen is door firma Penn en Bauduin, te Dordrecht, voor 15555, zal eerstdaags een begin worden gemaakt. Zondag-nacht te 12 uren is do verboden tijd voor de zalmzegenvissche- njen geëindigd, zoodat thans weder niet alleen met vlouwen of drijfnetten en stee- ken, maar ook met de zalmzegen naar zalm mag gevischt worden. Evenwel zullen slechts enkele maatschappijen van dit recht gebruik maken, omdat gewoonlijk in dezen tijd weinig zalm gevangen wordt en dus de groote kosten, aan eene zalmvisscberij ver bonden, niet loonen. Het Tweede-Kamerlid Dr. A. L. Poelman, te Noordbroek, is Zaterdag plotseling overleden, op 66-jarigen leeftijd. Hij was in 1891 door het district Veen- dam tot lid der Kamer gekozen en vroeger Ned. Herv. predikant te Holwierde, te Nij megen en laatstelijk te Noordbroek. Gelijk men weet miste de heer P. sinds vele jaren het gezicht. Hij had zich onderscheiden als schrijver van vele bijdragen op god geleerd en maatschappelijk gebied. De heer J. A. Smits van Nieu- werkerk te Dordrecht heeft, wegens ernstige ongesteldheid, bedankt voor het lidmaat schap der Prov. Staten van Zuid-Holland. Hij beveelt te gelijk als zijnen opvolger aan Mr. H. J. M. Tijssens, advocaat en procureur aldaar. Te Sliedrecht is dezer dagen een ridder der Militaire Willemsorde 4de kl. overleden. Aan den commandant der pontonniers te Dordrecht werd aan vraag gedaan om den overledene met mili taire eer te laten begraven, doch deze meende dit te moet weigeren, omdat de pontonniers niet buiten de gemeente mochten gaan. De Minister van Oorlog evenwel besliste in tegenovergestelden zin, en dien tengevolge zijn een detachement pontonniers en de muziek naar Sliedrecht geweest, alwaar de ridder met de hem toekomende eer is ter aarde besteld. Ds. J. F. W. Van Troostenburg de Bruijn te Montfoort is beroepen te St. Laurens. ♦ALBLASSERWAARD en VIJFHEEREN- LANDEN, 16 Oot. Tengevolge van het voortdurend zoo natte weder, gedurende de laatste weken, is het delven der aard appelen nog op vérre na niet afgeloopen. Over het algemeen genomen valt het be schot dezer vrucht niet tegen de kwaliteit der kleingelen laat, wegens het doorgroeien, veel te wenschen over, die van de blauwe is redelijk goed. De prjjs van beide soorten, die anders nog al verschilt, staat nu nagenoeg gelijkzelfs overtreft die der blauwen hier en daar die der kleingelen. De prijs is niet hoog; men besteedt van f 1,75 tot f 2 25 per hektoliter. Fruit, vooral appelen, is dft jaar/Ubk U deze «treek, buitengewoon overvloedig en kloek gewas sen; verbazende hoeveelheden worden van de boomen geplukt, waaraan de kooplieden het dan ook te danken hebben dat zij de pachtsommen en nog eenige verdiensten bo vendien er uit zullen halenwant de prij zen zijn laag. Van den oogst der 2de snede hooi is hier niet veel goeds terechtgekomen. Ook de lage weilanden beginnen door de nattigheid reeds te lijden. Steeds zijn er nog veel muizen in ’t veld zoodat de stal tijd wel eens vroeg kon aanbreken; in dit geval zullen zeker vele veehouders nog beesten van de hand moeten doen en zullen de toch reeds lage venprijzen eene nog groo- tere daling ondergaan. •AMEIDE, 16 Oct. Even als in 1892 is ook dit jaar in deze gemeente de kermis niet gehouden, met *t oog op enkele ge vallen van cholera, die hier en daar in ’t Rijk voorkwamen. De paardenmarkt alhier is eene aanlei ding te meer om den kermistijd in ’t geheugen te brengen, aangezien beide steeds samenvallen, ’t Bleek dan ook dit jaar weder, dat vooral het jonge volkje de kermis nog niet vergeten en ook niet afkeerig was, want Donder- en Vrijdag avond „trokken zij nog al aardig aan het touwtje,” doch op eene vroolijke, zeer ge schikte wijze, zonder dat een enkele wanklank werd vernomen. De stoomboot Krimpen a/d Lek, die bij gelegenheid der jongste paardenmarkt van Rotterdam naar deze gemeente voer, was buitengewoon beladen met passagiers en paarden, voor velen der eersten was ’t dan ook een pak van het hart, toen zij hier den vasten wal onder de voeten hadden. Het feit dat de beide laatste stations, beneden deze gemeente, niet werden aan gedaan, niettegenataande er nog verschei dene stonden te wachten, is wel een bewijs dat de lading aan was; de directie zou in veler geest handelen, als zij een volgend )t 1 dag opvragens 3 langer termijn op overeen te komen voorwaarden en desverkiezende tegen onderpand in fondsen; verstrekken gelden op Effecten voor: dragon onder f 1000,i 5 ’s jaars; dragen daarboven tot den prolongatia- koon, volgen» Amaterdamaehe beurs- voorwaarden; lasten zich met het koopen en verkoopen van Effecten, tegen een provisie van: 8 voor fondsen boven de 30 16*/, w onder 30'/,; (ook voor loten;) isverlangd worden orders in de meests fondsen verantwoord tot den eerstvolgen- don middenkoers der Amsterdamschs beurs; isselen Coupons in boven de Amsterdam- sche beursnoteeringzonder berekening van provisie; ilasten zich op voordeelige voorwaarden met het incasseeren van wissels op binnen-^' en buitenland. Tarieven op aanvrage gratis verkrijgbaar. Lnformatiën worden verstrekt door den Heer VAN DEN HEUVEL, Schoonhoven. is bijzondere omstandig- I KOOP eene nog weinig men dan men verwacht had. Niet zelden komt het voordat een pachter1 die een boomgaard op 50 HL. geschat had, er 70 i 80 HL. uithaalt. De prijzen zijn echter niet hoogmen koopt beste appelen voor f 1,50 4 f2,00 don HL. IJSELSTEIN, 16 Oct. Den 7. November hoopt onze geachte predikant, Ds. 8. H. Buitendijk, den dag te herdenken, dat hij voor 35 jaar te Veen in de evangeliebediening werd bevestigd. Achtereenvolgens was bij als predikant werkzaam te Beekbergen van 1861—68; te Harderwijk 1863-74; te Ee van 1874—75; te Kralingen als 2. predi kant van 1875—79; te Amerongen 1879-r-81 en van 12 Juni 1881 op zijn tegenwoordige standplaats. Gemeenteraad te Berg-Ambacht Zitting op 7 Oct. 1893. Tegenwoordig al de ledön, behalve de heer Mahlstede. De notulen der vorige vergadering worden gelezen en goedgekeurd. De voorzitter doet mededeeiing van ingeko men missires van heeren Gedep. Staten a. hou dende goedkeuring van het raadsbesluit, waarbij aan het H. Geestarmbestuurvoor 1894, sub sidie is verleend van f900; b. houdende toezen ding der vastgestelde rekening, dienst 189$, zonder op- of aanmerkingen. Voor kennisgeving aangenomen. Wordt behandeld de begrooting van het H. Geestarmbestuur, dienst 1894; deze wordt onver anderd vastgesteld. Vervolgens wordt behandeld de begrooting der gemeente, op 25 Aug. jl. aan den raad aan geboden. Na artikelsgewjjzo behandeld te zjjn wordt de begrooting met algemeeno stemmen yastgesteld tot een bedrag van f 14506,98 aan inkomsten en f 14506,94 aan uitgaven, meteen vermoedelgk batig slot van f 0,04. Wordt besloten deze begrooting met de daarbij behoorende bescheiden aan heeren Gedep. Staten in te zenden. Op voorstel van den voorz. wordt overgegaan tot de benoeming van een armmeoster, in plaats van den heer A. Van der Hoedie op 1 Jan. a. s. als zoodanig moet aftreden. Deze wordt met algetneene stemmen herbenoemd, en wordt be sloten den benoemde hiervan kennis te Niets meer aan de orde zgnde wordt i gadering door den voorz. gesloten. Gemengd Nieuwe. Te Aarlanderveen is weder geval van cholera voorgekomen, alzoohet geval. Te Smilde doen zich twee geval len van cholera asiatica voor en wel bjj den schipper M. N. en zjjne vrouw, die dezer dagen met hun vaartuig van Amsterdam zjjn aange komen. Te Avereest heeft zich weder een oholera-geval voorgedaan. De Dedemsvaart en hare vertakkingen zjjn besmet verklaard. To Coerorden heeft zieb weder een sterfgeval aan cholera voorgedaan en is ook aangifte gedaan van een nieuw geval. Er hebben zich daar in het geheel voorgedaan 9 ziekte gevallen, met 4 sterfgevallen. Twee Ijjders zgn bijna hersteld. In do week van 7 tot 14 deser zijn te Rotterdam dertien nieuwe gevallen vaïi pokken voorgekomen. De vrouw van J. v. V. te Ouderkerk a/d IJsel is Zondag-middag eene sloot achter hare woning gevallen verdronken. Te Utrecht is Zaterdagavond door de politie gearresteerd een naaister, die, ten nadeele van eene Jame, bij wie zij had gewerkt, met valsohe sleutels een be langrijke som aan bank- en muntpapier uit verschillende kasten moet hebben ontvreemd. Bjj haar aanhouding werd nog een bedrag van f 145, daarvan afkomstig, op haar be vonden. De posttrein van Vlissingen naar Keulen is Zaterdagavond omstreeks 11 uren bjj bet station Crefeld op den personentrein van Keulen naar Venloo geloopen, waarbjj de ma chines in elkander vlogen, de wagens in brand geraakten en verscheidene personen zwaar ge wond werden. Ofschoon bijzonderheden nog ontbreken, spreekt men ook reeds van een paar dooden. Volgens nadere berichten zjjn bij de botsing 7 personen zwaar gekwetst geworden. Zjj zjjn naar het hospitaal overgebracht, terwjjl zeer velen lichtere kneuzingen bekwamen. Da hoofd conducteur en de machinist van den Vlissing- schen trein en de hoofdconducteur van den Keulschen trein zjjn zoodanig gekneusd en ver brand, dat aan hun behoud gewanhoopt wordt. Het ongeluk moet te wijten zijn aan het feit, dat de trein van Crefeld naar Venloo op een verkeerde lijn werd afgelaten en ofschoon de machinist dit later bemerkte, was het onheil niet meer te voorkomen. De treinenloop onder vindt door dit ongeluk vóel vertraging. Een treurig ongeluk had onder de gemeente Bleiswijk, aan den Binnenwegschen molen, plaats. Een zeven jarige jongen kwam er in aanraking met het onderwiel in den bak van den molen, met het gevolg, dat zijn hoofd werd verbrjj’zeld. Door een jager te Dalen is in het veld gevonden een dubbele haas zijdelings aan elkander gegroeid, met twee koppen, vier ooren, vier aohterpooten en twee staarten. Dezer dagen werd gemeld, dat te Utrecht eenige personen, na op eene bruiloftspartij van een roomtaart te heb ben gegeten, ongesteld waren geworden zoodat voor de meesten hunner genees kundige hulp moest worden ingeroepen Thans is gebleken, dat in het stuk rooml taart, hetwelk op last der politie door eenen deskundige werd onderzocht, geen spoor van vergif aanwezig was. r WarnsUld werd Zaterdag huwelgkaaangifte gedaan door oenen weduw naar ran 82 met eene jongedoohter

Schoonhovensche Courant | 1893 | | pagina 1