HEE. TEEN, lis. UK’S MIK 1893. N°. 1419. Zaterdag 4 November. kooping EN!! •SMA, m. Nieuws- en Advertentieblad voor Zuid-Holland en Utrecht EN8URG waart, N, verhuren: irijen KOEIEN, irzen2 hokke- arzen, 2 Pinken, Paarden boonen, n en ongeveer tooi. m IJssel 8 JAREN, irhuring liggen retarie, alwaar zijn te bekomen, ember 1893. BINNENLAND. BUITENLAND. Overzicht. WREEDHEID. en nootkn. en Dame* en Heeren S. W. N. VAN NOOTEN te Schoonhoven, Uitgeven. SN te Schoon* «ongesteld op het daar in den ’s Gravenhage AH DEM BROEK. 1892. -DEM HAAG, IBER 1893, 'achtkamer 3de i Roosendaal a 5er >rm. arf* D. GIÉSSEN Pi. ■M, ntant geld, in goed drink- '0,50, gebon* deze editie en gelegen aan 1-1877), 1 dl. en Novellen, 1 deel, ïnte, (1880), e, (1881), ld. werd id de aard, 1 aftands r|jfjarig veulen- venlendragend ruin Ruinpaard, Mevrouw De 2 deelen. uitgebluscht, tjesvoorzien i handelsmerk, by rstraat. en. •pikerstraat. ÏLT. ES KRUIJT. r. D. REST. ÏIJER. NNEKOEK. JONG Czn. i. STEEGT. £NOERS. «BURG. [EER. t de aandacht LEE, a f 1,30 inge opper- reitrig stroo- mate wordt wLaten mnaar den geest de laatste overblyf- -J maatschappij uit Noordeloos, •VLIST, iivov. gende begrooting i HEEMRADEN r den Hoek en Ier Lekker kerk ns op Zater* er 1893, des i het Polderhuis •UDEN, in het Deze Courant wordt des Woensdags- en des Zaterdags- sao r g e n s uitgegeven. Prijsvoor Schoonhoven per drie maanden 0,75. Franco per post door het geheele rijk f 0,90. Men kan zich abon- neeren bij alle Boekhandelaren, Agenten en Brievengaarders. SCHOOBHOVENSCHE COURANT. Prijs der Advertentiën: Van 1 tot 5 regels f 0,50. Iedere regel meer f 0,10. Groote letters naar plaatsruimte. Inzending franco uiterlijk tot Dinsdags-avonds 8- en tot Vrijdags-namiddags 5 uren. Alle binnenlandsche Advertentiën, voor 3 maal plaatsing opgegeven, worden slechts t maal in rekening gebracht. len voornoemd, De Schout, R. BLOK. Lichaam wil echter, dat de Regeering zich verbinden zal het beginsel van den dub belen-standaard zooveel mogelijk te hand haven. Te Chicago is de burgemeester, de heer Harrison, in handen van een sluipmoordenaar gevallen, die, na in des burgemeesters wo ning te zijn binnengedrongen, vier revol verschoten op den weerlooze lostte, die, niets vermoedende, op een sofa eenige rust nam. De moordenaar is gearresteerd en zal voor de Assises terecht staan. De dood van den populairen burgemeester wordt allerwegen betreurd, vooral door de lagere volksklasse, waar hij meest altijd zijn steun zocht. De wereldtentoonstelling te Chicago is nu, in plaats van met de voorgenomen feeste lijkheden, met gebed en gewyde muziek gesloten, ten teeken van rouw over den vermoorden burgemeester. Er zijn ruim 20 millioen bezoekers geweest. Volgens zeggen zou een geheime over eenkomst bestaan tusschen Brazilië en de Vereenigde Staten, waarbij de Amerikaan- sche Republiek zich zou verbonden hebben, de Braziliaansche te steunen bij eene mo gelijke poging tot herstel van het Koning schap. Dit bericht wordt echter tegenge sproken. De Braziliaansche Regeering zal nu een tiental schepen aankoopen, ten einde den opstand te bedwingen. De opstande lingen echter zitten ook niet stil, ze gaan steeds voort met het bombardeeren van de verschillende forten. Admiraal Mello, die er vast op rekent, dat nog een paar schepen zich bij hem zullen voegen, zegt, dat hij geen recht- streeksche plannen heelt op een herstel van het Keizerrijk. Hij wil eerst door de Mogendheden als oorlogvoerende erkend worden. Bij Koninklyk besluit is aan J. J. Doffegnies, inspecteur der posterijen in de provincie Zuid-Holland, te ’sGraven- hageen aan J. P. H. Hofstededirecteur van het post-en telegraaf kantoor te Sche- veningen vergunning verleend tot het aan nemen de eerste van het commandeurskruis 11de klasse en de laatste van het ridderkruis Ilde klasse der orde van Albrechthun geschonken door den Koning van Saksen. Bij Koninklijk besluit is: 1o. benoemd, bij bet wapen der infan terie, bij den staf van het wapen, tot commandant der 2e divisie, do kolonel F. C. C. Bloem, thans commandant van het 4de regiment infanterie. De 2de luit. M. J. G. Strootman, van het 5de reg. inf. te Utrecht, is gedu rende deze maand te Woerden gedetacheerd ter vervanging van den 2den luit. M. C. A. Quackdie naar ’s Gravenhage terugkeert. Aan het Ministerie van Water staat Handel en Ny verheid werd Woensdag jl. aanbesteed: de uitvoering van baggerwerk tot verbetering van de rivier den Neder- Rijn en Lek, tusschen de kilometerraaien LXXIV en CX VIII der herziene rivierkaart. Ingekomen waren 13 inschrijviogsbiljetten. Minste inschrijver T. Volcker te Dordrecht, voor f 0.125 per M1. 'Op de lijst der bekroonden bij den grooten wedstryd, uitgeschreven door de Kindercourant, komen o. a. voor in de Tweede Afdeeling (11 13 jaar): P, Haverkamp en W. C. Haverkamp te Gouderak en Lambertus H. Posthumus te Gouda, reap, met een 2n, 3a en 5n prijs, bestaande in een boekwerk. In de zitting der Arr, Recht bank te Rotterdamvan Dinsdag j.l., zijn o. a. de volgende personen veroordeeld P. Koud 55 j., arbeider te Benschop beklaagd van diefstal van vischtot een maand gevangenisstraf. A. v. D., oud 27 j., melkboer te Waddings- veenbeklaagd van mishandeling, tot 13 boete. Inhoud van de Nederlandsche Politiegids November 1893: HoofdartikelDe belangen der Gemeente politie IV De Veldwachters. Bijdragen: Grondslagen voor de samenstelling eener Algemeene Politiewet, III, door Mr. Hey- ligers Vraag en antwoordBelooning der politie voor werk saam heden bij beam, vee ziekte; Uniform voor de Comm, van politie. IngezondenEen algemeen Rijks-politiele- ger... een Droombeeld, door v. d. L. Berichten. Advertentiën. H. M. de Koningin-Regentes heeft f 100 geschonken als bijdrage voor de te Utrecht te houden Chrysanthenum-ten- toonstelling. Bjj de commissie te Ter-Neu- zen tot ondersteuning van de weduwe en 7 nog zeer jeugdige kinderen van J. H. Mieien, op 15 September jl. aldaar aan cholera overleden, is van H. M. de Koningin- Regentes eene gift van f50 ontvangen Door de erven van w ij len mevrouw de wed. L. Vliegenthart, geb. ’t Hooft, te Zwyndrecht is, voldoende aan het verlangen der overledene, uitgekeerd der Polen en der oud liberalendie alle drie tegen de nitbreiding verzet on. De meeste bladen schynen een codlitie-Ministerie te verwachten, dat dan zou moeten bestaan uit genoemde drie partyen, welke één zijn in hun verzet. Volgens Graaf Hohenwart is een dergelijk Ministerie de eenige mogelijkheid. Op den Hervormingsdag werdeu de leden der kiescolleges gekozen voor den Pruisi- seben Landdag. De opkomst der kiezers was echter zeer slecht. In sommige dis tricten moet zelfs óvergestemd worden, omdat het door de wet gevorderd minitnum- cyfer van medestemmen niet bereikt werd. De party verhouding schynt overal dezelfde gebleven te zijn. Het conflict met de Kabylen in Marokko wordt in Spanje als een zeer ernstigo zaak beschouwd. Zaterdag jl. hebben de Span jaarden te Melilla, zonder eerst de ver sterkingen af te wachtende Kabylen aangevallon, die 10.U00 man sterk waren, terwijl de legermacht der Spanjaarden slechts uit 2000 man bestond. Natuurlijk leden de laatsten de nederlaag en verloren daarbij nog den dapperen Generaal Mar- gallo, den gouverneur. Het opperbevel wordt nu waargenomen door Generaal Mathias, terwyi Generaal Ortega de burgerij wapent, totdat de bulptróepen zijn aange komen. De Kabylen gaan voortdurend voort met het beschieten van de stad. De Minister van Oorlog zal hoogstwaarschijnlijk uit Spanje naar Melilla vertrekken. Het geval is hier uiterst moeielyk, want men heeft hier minder te doen met dan Sultan, dan wel met diens onderdanen, die volstrekt niet aan hem onderworpen zijn. Hij heeft nooit geheel zijn gezag kunnen doen gelden. Daarbij komt nog, dat de Mogendheden, die belang hebben bij Marokko, elkaar niet vertrouwen. Engeland heeft ten minste al een eskader van twintig schepen voor Gibraltar verzameld, om een oog in het zeil te houden. Het lijk van Generaal Margallo is een tijd lang in handen der Kabylen geweest, doch later door de Span jaarden heroverd, die met den grootsten moed strydeu. Hunne heldhaftigheid wekt geestdriftige bewondering op te Madrid. De partij-politiek in het binnenland maakt ook van de gelegenheid gebruik. De con servatieven hopen van de tegenwoordig on gunstige omstandigheden te proflteeren, om weer op het kussen te komen. Daartegenin heeft de Republikeinsche minderheid ver gaderd onder Margall, om, met het oog op de ernstige omstandigheden, de bijeenroe- ping der Cortes te eischen en de zittingen weer geregeld by te wonen. De Senaat der Noord-kmerikaansche Unie heeft de intrekking van Sherman’s- wet met 43 tegen 42 stemmen goedgekeurd. Nu moet de voordracht nog teruggezonden worden aan het Huis der Vertegenwoordi gers, doch daar dit slechts een vorm is, zal het dus niet lang meer duren, of de maatregel «al in werking treden. Laatstgenoemd „Aan alles komt een einde,” zoo ook aan de opeenstapeling van feestmalenbals tooneelvoorstellingen enz., ter eere van de Russische vrienden, in grooten getale ge geven. „Men kun zelfs van het goede te veel krijgen,” denken de Franschen, nu hunne hooge gasten vertrokken zyn en koers gericht hebben naar Griekenland. De reeks van schoone dagenwas nu tot zulk eene verbazende lengte aangegroeid, dat bet feest vieren, in plaats van genot, op het laatst meer het karakter droeg van plicht. Toch moet gezegd worden,dattot op het laatst toede noodige geestdrift en opgewektheid niet ontbroken heeft. In één woordde Franschen hebben het hunne vrienden zoo aangenaam mogelijk gemaakt. Van verschil lende zyden wordt de Fransche gastvrijheid dan ook grooteljjks geroemd. Men weet dat de Russische Admiraal Avellan soms tot tranen toe belogen Wis over zulk een luisterrijk onthaal. Volgens een Russisch berichtgever van „The Standard” is Admiraal Avellan voor namelijk tot bevelhebber van het eskader dat naar Frankrijk ging gekozen, omdat hijniet zoo heel vlot Fransch spreekt. De Minister van Marine had een voor dracht van admiralen voor deze zending op gemaakt en legde die den Czar voor. De Keizer vroeg, of die heeren allen goed Fransch spraken, en toen hij een bevesti gend antwoord ontving, vroeg hij een Ijjst van admiralen, die geen of weinig Fransch spiakenuit welke lijst bij een keuze deed. „Als ik een admiraal zend, die vloeiend Fransch spreektmoet de Czar daarbjj opgemerkt hebben, „dan weet de Hemel wat bij misschien niet al zoggen zou en dat moet ik voorkomen.” Heel toevallig werd dezer dagen door den heer Rambaud van de Sorbonne ontdekt dat Napoleon I, nog luitenant zijnde, er over gedacht hadtot den Russischen krijgsdienst over te gaanwaarvoor toen Corsicaansche vrijwilligers werden aange worven. Daarom zond hij een verzoek schrift aan generaal Zoborenski; hij trok zich echter terug daar by niet als gemeen soldaat wilde beginneneene bepaling, door Catharina II ingesteldvreemdelingen moch ten niet als officier in Russischen krijgsdienst treden in langen fijd werd niets vernomen uit Dahomynu is er echter bericht gekomen van generaal Dodds, den aanvoerder der Franschen aldaar, dat de bevolking der streek tusschen de rivieren Lou enCnemé in onderwerping is gekomen en dat koning Behanzin verlaten is door zijne fetisch- priesters. De generaal rukt op ’t oogenblik voorwaarts naar Behanzin’s legerkamp. Keizer Frans Jozef is acg altijd te Weenen (Oostenrijk)om daar te beslissen in de zaak tot uitbreiding van het kiesrecht. Of schoon meer dan waarschijnlijkis het nog niet vastdat Minister Tauffe zal aftreden. De Keizer heeft ten zijnent ontvangen den heer Chlumecky en de voorzitters der drie groote partyeun.l. die der Conservatie ven, zich hebben. e«>uigd Ut een razenden hartstochtdie met innig welgevallen den langen doods strijd gadesloeg van menschen, aan niets anders schuldig dan dat zij andere begrip pen koesterden omtrent geloofszaken. Dat alles behoort tot het verleden: in onzen beschaafden tijd zijn, hoeveel vooruitgang ook nog noodig moge wezen vóór wij kun nen zeggen dat de christelijke beginselen de maatschappij geheel hebben vervuld dc laatste sporen van wreedheid verdwenen, en beijvert zich de philanthropic, voorge licht door de wetenschap, om niet af-te weren lijden althans zoo mogelijk te ver zachten. De geneeskunde spoort pijnlooze heelmethodes opelkwien een ongeval overkomt, vindt terstond hulp, en de gedachte alleendat iemand behagen zou vinden in lijden of in doodsgevaar van een medemenschvinden we allen mon- sterachtig. Ja inderdaad? Maar hoe komt het dandat in vele onzer grootste en voor naamste uitspanningslokalen daar, waar de élite der aanzienlijkste steden zich veree- nigt, juist die voorstellingen hot meest in trek zijn, die den meesten kans op een ongeluk aanbieden? Als het heel erg „griezelig” is, houden de dames de handen voor de oogen en kijken er naar door de vingers heenmaar waarom protesteeren zij niet mot woorden of, zoo dat niet helpt, met de daad door wegblijven? Want wat zoo’n mau of vrouw, die eiken avond ter wille van den publieken smaak(l) leven in de waagschaal stelt, daar in nok van het gebouw, op zóóveel meters van den grond, eigenlijk verricht, is vrij gemakkelijk wanneer het ongeveer gelijk vloers gedaan wordt, en het is alleen de kans van den hals te breken, die de zaak zoo buitengewoon interessant maakt, dat jong en oud zich verdringen om maar ge legenheid te vinden, dat te zien! Of zou men durven ontkennen dat in de span ning waarmede men dergelijke dingen aan schouwt, en in de sympathie, welke het „uitgaand” publiek er voor aan don dag logt, zoodat de beoefenaars van het gevaarlijk bedrijf worden aangemoedigd om steeds meer „prikkelende”, dat wil zeggen, hun leven bedreigende toeren uit te den ken, dat in die treurige uiting van „kunstgevoel” een niet gering element van wreedheid ligt opgesloten? Desgelyks ook in de verrichtingen van dierentemmers, op welke mon ook nu en dan wordt vergast, en die de overheid alleen daarom niet schijnt te willen ver bieden, omdat zij nog altijd rekent op een omkeering ten goede van het publiek zelf. Eens te laten ziendat een tijger heel goed aan onschuldige kunstjes is te wen nen er steekt volstrekt geen nut in een tjjger is nu eenmaal niet bestemd om pootjes te geven. Zyn moed te laten be wonderen moge voor den ondernemer van vermakelijkheden iets zeer winstgevends zijn, er worden in het dagelijksch leven, zonder dat men er aan denkt of op let, veel krachtiger bewijzen van moed gegeven, die in hooge mate het welzijn van de maat schappij bevorderen. Maar de toeschouwers, zij grinniken van genot als zoo’n leeuw of ander gedrocht nijdig wordt en tegeu den dierentemmer een leei|jk gezicht zet; men stelt zich dan voor hoe het zijn zal, als aanstonds dat groote beest zyn forsche klauwen plant in de borst van dien man, en de gedachte is zoo rillerig dat de dames er van huiveren. Toch doen zij niet anders dan de bekende Engelschman, die een dierenworstelaar nareisde, stellig ver zekerd dat deze te avond of morgen ver scheurd zou worden, welk schouwspel hij wenschte niet te missen. We laten het bij deze twee voorbeelden, den lezer verzoekende, ze uit hetgeen zijn omgeving te zien aanbiedt, aan te vullen. We spreken ook thans niet van de wreed heid in den omgang met dieren, een onderwerp van niet geringe beteekenis, omdat ons moreel karakter er zoo nauw bij betrokken is. Alleen dit nog: wij ons best doen, om, J~ van het Christendom, u« selen van wreedheid de te drijven Vereeniging voor christelijk volksonderwijs, afdeeling Zwyndrecht, f 1000 voor de diaconiearmen en f 1000 voor de kerkelijke administratie der Hervormde Gemeente, •HAASTRECHT, 1 Nov. By de heden morgen gehouden verkiezing van twee no tabelen der Hervormde Kerk werden geko zen de heeren O. Dogterom en W. Verwey. •LEKSMOND, 1 Nov. Er zijn alhier nog nimmer zooveel suikerbieten verbouwd als in dit jaar en de opbrengst is boven ver wachting goed. Niettegenstaande aanhoudend schepen ge laden met suikerbieten vertrekken, blijft de losplaats en ook de geheele havenkade steeds vol liggen en de aauvoer is nog niet geëindigd. De uitkomsten zijn voor den landbouwer extra gunstig Gedurende de afgeloopen maand heerschte sluier onder de kinderen zoo sterk de bof, dat or soms 60 k 70 leerlingen op de openbare school ontbraken; gelukkig was er geen enkel ernstig geval. PINKEVEER, 1 Nov. De in de vorige week door 42 leden bezochte vergadering van de afdeeling Vjjfheorenlaiiden, Alblasserwaard en het Land van Arkel beneden de Zouwe, van de Holland- sche Maatschappij van Landbouw, werd geopend door den waarnemenden voorzitter, den lieer F. Den Ilartog. Met groote meerderheid van stemmen i in de plaats van den heer Boll benoemi heer C. B. Wisboom te Noordeloos. Op voorstel van den voorzitter werd de reglements-herziening en de behandeling van de hoefsmidssohool binnen deze afdeeling, tot eeue volgende vergadering uitgesteld, aangezien te Qorinobem pogingen werden gedaan om aldaar een nieuwe landbouw-afdeeling op te richten. Daarna werd op voorstel van den heer H. v. Es te Noordeloos besloten om te protesteeren tegen Gorkum's moedwillige en schandelijke ver ontreiniging'van het boezemwater in de Overwaard en zich deswege tot de regeering te wenden. De hoer H. Voorspuy te Groot-Ammera drong er op aan, dat het bestuur dezer afdeeling on aan het Nederlandsche Landbouw-Comité èn aan het Hoofdbestuur der Hollandsere Maat schappij van Landbouw zou verzoeken, dit adres te willen steunen. Na een zeer geanimeerd debat werd dienovereenkomstig besloten (Zie beneden Daarna hield de heer P. Van Hoek, rjjks- landbouwleeraar te 's Bosch, een interessante voordracht over mest en bemesting, de wyze waarop natuurljjke en kunstmeststoffen het meest tot hun recht komen, de behoeften van het eene stuk land tegenover die van het an dere; terwyi ook de resultaten van de proef velden dezer afdeelingdit jaar door de droogte niet tot baar recht gekomen, werden medegedeeld. Nadat de voorzitter, als de tolk der vergadering, den heer Van Hoek had dank gezegd voor diens leerryke rede, werd deze gezellige en huishoudelijke bijeenkomst gesloten. Aan alle landbouwers en degenen, die meer of minder met den landbouw in aanraking komen, kunnen wjj niet genoeg aanraden lid te worden der llollandsche Maatschappij van Landbouw, welk lidmaatschap, behalve de kennis, die men er kan opdoen, nog dit vóór heeft, dat men een goede zaak steunt. Aan Zijne Excellentie den Minister van Binnenlandsche Zaken, Geeft met verschuldigden eerbied te kennen, Het bestuur van de afdeeling Vyf heerenianden, Alblasserwaard en het Land van Arkel beneden de Zouwe, van de llollandsche Maatschappij van Landbouw, dat sinds jaar en dag de stad Gorinchem ongestraft blijft voortgaan op erger lijke wyze hare faecaliën en zoo voort, met be hulp vun het booger staande Merwedewater door een in de laatste dertig jareu geperfectioneerd rioolstelsel zonder ophouden op den boezem van de Overwaard te werpen; dat daardoor een betrekkelyk gerinj vlakte van ongeveer 180 hectaren wc’ mend water in meerdere of mindere verpest, tengevolge waarvan hot drinkwater voor het vee en het voor de zuivelbereiding zoo ruimschoots benoodigde water in een groot aantal gemeenten, langs dien boezem, met oen oppervlakte van ruim 14.000 hectaren vrucht baar land, onbruikbaar is, vooral in sommige tjjden des jaars; dat wel is waar in Juli dezes jaars door Gorinchem een filter is gebouwd, doch dat deze reeds, na zeor weinige dagen matig ge werkt te hebben, thans sedert maanden zyne diensten weigert; maar wel voortdurend de functiön van overlaad verricht; dat door de meerdere roering in de bezonken massa's de toestand in de laatste maanden zeer verergerde; dat de practyk en de theorie van de vee teelt en zuivelbereiding, de hoofdtakken van be staan in deze landen, zich met kracht verzetten tegen het gebruik van dergelyk water, waar door het toch reads zoo gedrukt landbouw bedrijf in zyne zware concurrentie ontnogelyk tot zyn recht kan komen. Reden waarom adressante, daartoe gemachtigd door eene leden-vergadering van genoemde af deeling, Uwe Excellentie beleefd maar dringend verzoekt, maatregelen te nemen, opdat niet lan ger in eene geheele landstreek een toestand bestendigd wordt, die algemeen veroordeeld is. Het bestuur der afdeeling voornoemd. (volgen de handteekeningen.) 31 October 1893. 1 Nov. Volgaas de ter visie lig- w van het waterschap Den Hoogen Boezem achter Haastrecht, voor het dienstjaar 1891, worden de ontvangsten en uitgaven geraamd op f 15995,18. WOERDEN, 1 Nov. Kaas. De aanvoer ter markt op heden bedroeg 145 partijen, prijs van Goudsche le soort f25 k f29 00 - -I ’0°rt f 20 h f24, per 50 kilo. Handel fflüOO voor de school, uitgaande van de I tamelyk vlug. Het denkbeeld alleen, om in onzen C(jd en met het oog op den toestand der he- dendaagsche maatschappij, te spreken en zelfs te schryven over een onderwerp als door ons opschrift wordt aangekondigd mag bespottelijk schynen. Immers, ieder weet wat daarmee bedoeld wordt: wreed heid is een dierlijke karaktertrek, waar door iemand behagen schept, genot vindt in het lichamelyk lijden van een levend weien. En nu is het niet aan te nemen, dat bij het beschaafd menschengeslacht onder hetwelk wij een bescheiden plaatsje innemen, nog iets daarvan kan gevonden worden. Dierlijk, zeiden we zooeven, en we kunnen nog wel iets verder gaan. Want het eene dier kan het anderein den strijd, of bij pogingen om het als zyn voedsel te gebruiken, vreeseiyke pya veroorzaken,— maar het is volstrekt niet uitgemaakt dat zulks geschiedt met het bepaalde doel, om den aaoblik er van te genieten; veeleer zouden we meenen dat het voorkomt uit gemis van middelen om door een snelle ïevensberooving het lijden spoediger te doen eindigen. Alleen in het gruwzaam spel eener kat met haar prooidie zij na haar wonden te hebben toegebracht, een oogenblik vrij laat, om er zich ver volgens met nieuwe woede op te werpen, dit zoo vaak herhalende tot eindelijk het arme schepsel geen poging meer aan wendt om zijn lot te ontgaan, alleen dit kan vergeleken worden met hetgeen door men schen is te zien gegeven. Wie eenigermate bekend is met de zeden en gewoonten vau vreemde volken, weet, hoe wreedaardig in de onbeschaafde wereld met menschenlevens wordt gespeeld, en hoezeer men er langdurig genoegen in weet te vindenden niet te vermyden dood zoo pijnlijk mogelijk. te maken, terwyi daarentegen de slachtoffers er hun eer in stellen, zich onder dat alles kloek en standvastig te houdendoor geen woord of kreet te doen blykeu, dat de foltering op hen eenigen indruk maakt. Men zou kunnen onderstellen, dat deze aangeboren ea door de nationale gebruiken tot een ontsettenden trap opgevoerde wreedheid nauw samenhangt mee een totale at welig heid van beschaving, en dat, zoodra deze intreedt, het begrip als zou het lyden des eenen eenig genot kunnen aanbieden aan den ander, onmiddeihjk moet verdwgnen. Dat is evenwel zoo met. In de oudheid by sommige cultuurvolken, die een hoog standpunt van ontwikkeling hadden bereikt, geregelde maatschappelyke en staatkundige instellingen bezatener een volledig stelsel yan godsdienst op nahieldentreft men voorbeelden aan van gruwzame lichaams- pyniging, waarvan de vluchtigste beschrij ving reeds met ontzetting vervult. Van Assyriërs, Babyloniërs, Perzen, Egypte- naren zyn daaromtrent by zonderheden be waard gebleven door middel van afbeel dingen aan gebouwen en monumenten of in de overbiytselen hunner grafische kunst er blykt uit, dat er een buitengewone vin- dingrykheid werd ten toon gespreid in het opspuren van middelen, om een mede mensch op zoo smartelijk mogelyke wyze van het leven te beruoven. tiomtyds werd langs dien weg een misdaad gestraft; ook was het niet zelden by een vreugdeofler, ter eere van de godheid, na het behalen eener zegepraal, dat de gevangenen het onvermydelyk lot des overwonnelings on dergingen. En immers nog in onze shristelyke jaartelling, in den tyd van het wegstervend heidendom, waren de zetels Van het coliseum te Rome dicht bezet met een menigte van vele duizendenwaaronder de aanzieuiijksten van het land, dames van hoog aansien zoowel als vrouwen uit de lagere volksklassen, die allen, voor zoo verre zij door de menigvuldige herhaling niet waren geblaseerd, tintelden van genot bij het aanschouwen van de folteringen der tot sterven, in ouderlingen strijd of in worsteling tegen het wild gedierte, ge doemde gladiatoren en slaven. Het Christendom, met zyn verheven moraal, en zyn vriendelyke leer van een Hemelsoheu Vader, zonder wiens wil geen muschje zelfs ter aarde valt, zal zeker wel alle gruwelykheden hebben uitgebannen, eiken zijner belyders vervuld hebben met de begeerte om het lyden niet alleen van medemenschenmaar ook van alld mede schepselen zooveel doenlijk te verzachten, zoodat er van opzettelijke wreedheid, van behagen scheppen in de aanschouwing van lichaamssmart, in de verste verte geen sprake meer is. Zoo zou men meenen. Maar toch is het niet bij machte geweest, tot nog toe, het dierlijke in den mensch geheel te vernie tigen: ja zelfs, als toppunt van waanzin, is het stuitend schouwspel vertoond van pyniyke, opzettelijk gerekte en verzwaarde terdoodbrenging ter eere Gods, tot hand having van „het ware geloot”, tot onder drukking van elke overtuiging die niet overeenkwam met de leer der meerderheid. "Wreedheid en dweepzucht hebben «ioh ver-

Schoonhovensche Courant | 1893 | | pagina 1