TUUR 1893. N°. 1420. Woensdag 8 November. Nieuws- en Advertentieblad voor Zuid-Holland en Utrecht zijnfabnek „de Bel". BRAND8MA, Amsterdam. Goedewaagen Zonen, ARKT, naast „DE WAAG”, GOUDA, lemen gelden k deposito: i-, Bier- en Spritazjjnen, de meest concurreerende prijzen. TE KOOP: SAFETY, WRIJFWAS van H.W. KR (JUS Zoon ERKENNING. M. KONING, )0NH0VEN, in de Nes. BUITENLAND. Ovenicht. BINNENLAND. SCHOONHOVENSCHE COURANT >r gel dien i taal, dit dat GOUDSCHE i, Kantoor Peperstraat K 244. aan te bevelen zyn onze VAN DE VELDE SMITS. I IN ZEER GOEDEN STAAT ZIJNDE f 40,Aan hetzelfde adres ge il een DRIEWIELER met prijsopgaaf, fr., onder lett. P, POSTK. Lekkerkerk. ag te etast, is loop ran wettigen jweest. d e Bemuurde Vraag de zoozeer gere nommeerde Amerikaansche ’s Bosch, Alleen verkrijgbaar voor Haastrecht by W. J. VAN DAMvoor Bergambacht bit Gebr. VAN DEN DOOL; voor Stolwijk bij JOH. QUINT; voor Schoonhoven Firma JOH. DE JONG, in fleschjes k 17j Cents. a het belang van alle hals- en itljjders acht ik het voor mijn ht om zonder uitnoodiging te ver en, dat de Rijnlandsche Druiven- st Honig van W. II. ZICKENHEIMER Mainz zich in mijn huisgezin als voortreffelijk middel tegen hoest-, i- en borstkwalen bewezen heeft, uitwerking van dit huismiddel was vijls eene werkelijk verrassende en j bij hardnekkige kwalen had reeds kort gebruik een aanmerkelijke ver ting plaats gevonden. Ik kan dus aangename sap uit volste overtui- dringend aanbevelen. r f u r t. Dr. VORBRODT, Stadsohoolraad. e Rijnlandsche Druiven-Borst-Honig W II. ZICKENHEIMER te Matei verkrijgbaar in flesschen van 65 s, 1 gulden en 2 gulden te ihoonhoven bij de Wed. Wolff Zn.; da bij F. H. A. Wolff; Gorinchem L. E. Hijdelaar; Haastrecht bij .denHartog; Jaarsveld bij H. Don- Lekkerkerk bij P. van der Starre swater bij F. Jonker Idenburg; «rijk bij C. G. v. d. Berg; Berg- icht bij Gebr. v. d. DoolMeerkerk M. A. van Beekum; Krimpen aan Lek bij W. Donker; Vianen bij I. van Straaten. AOE MARK. Sn in verzegelde pakjes, voorzien renstaand gedeponeerd handelsmerk, ’baar te Schoonhoven bij A. MEUTER, Lopikerstraat. A. D. LEUN, Haven. T. A. v. ROOI JEN, Lopikerstraat. poortC. SPELT. ANDRIES KRUIJT. loos, J. G. v. D. REST, srk, C. SPEIJER. :erk a/d IJsel, M. PANNEKOEK. G. DE JONG CzN. scht, J. v. d. STEEGT. Wed. KNOERS. A. HOMBURG. A. SCHEER. In het byzonder wordt de aandacht fd op SOUOHON THEE, f 1,30 ini. TVANGEN prachtige, goed werkende aaimacliines, ijgbaar op maandelijksche of weke- f Ie afbetaling. Ook blijft zij zich voortdurend aan- en tot het maken van JAPONNEN enz. I dag opvragens h 3 °/0 inger termijn op overeen te komen p irwaarden en desverkiezende tegen ierpand in fondsen; ■strekken gelden op Effecten voor: gen onder f 1000,— 5 °/0 ’sjaars; .gen daarboven tot den prolongatio ns volgens Amsterdamsche beurs- irwaarden ten zich met het koopen en verkoopen i Effecten, tegen een provisie van: /o voor fondsen boven de 30 °/0 °/o onder 30*/,; (ook >r loten;) irlangd worden orders in de meeste dsen verantwoord tot den eerstvolgen- i middenkoers der Amsterdamsche irs; 1 len Coupons in boven de Amsterdam- ie beursnoteeringzonder berekening i provisie; ten zich op voordeelige voorwaarden t het incasseeren van wissels op binnen- buitenland. Tarieven op aanvrage .tis verkrijgbaar. irmatiën worden verstrèkt door den Heer AN DEN HEUVEL, Schoonhoven Te Ajaccio, de hoofdstad van het tot Frankrijk behoorende eiland Corsica heeft nog eene herhaling van feestelijkheden plaats gehaddoch natuurlijk op zeer kleine schaal. Het Russische eskader, daar voor anker zijnde gegaanhebben Admiraal Avellan en de overheden hartelijke bezoeken gewisseld. De stad was ’s avonds prachtig verlicht en een schitterend avondfeest zou het geheel besluitentoen hierin verhindering kwam door een droevig ongeluk aan boord van een der Russische schepen„do Keizer Nicolaas I”. Door het ontploffen en in brand geraken van een terpentijn bas, wer den twee matrozen gedood. Op Allerzielen heeft de begrafenis plaats gehadde stad Ajaccio heeft voor de slachtoffers een eigen graf aangeboden. Vrijdag j 1. is het eskader weder vertrok ken met de belofteover drie maanden terug te zullen keeren. Men is van plan te Ajaccio een Russische kerk te laten bouwenwaarover Admiraal Avellan natuurlijk zeer gesticht was. Ruim 370 000 personen zijn dit jaar op Allerheiligen en Allerzielen te Parijs ter bedevaart getogen naar de graven hunner dooden, ruim 100 000 meer dan verleden jaar. Er heeft zich een FranschDuituch grens incident voorgedaan, dat waarschijnlijk nog groote gevolgen kan nasleepen en misschien aanleiding geven tot heel wat onderhandelin- gen. Een Duitsch houtvester, Reiss genaamd, heeft n.l., op Duitsch gebied vyf Fransohe stroopers ontmoetend die, zonder hem ech ter té rakende geweren op hem afschoten, op hen teruggevuurdzoodat twee der mannen dood neervielen. De Duitsche overheid stelde dadelijk een onderzoek in en verklaarde, dat Reiss die daad gepleegd had, om zichzelf te verdedigen. VanFran- sche zijde echter wordt geloof gehecht aan genoemde verklaring. Het door dit land ingestelde onderzoek zegt dat slechts twee der vyf stroopers zich op Duitsch gebied bevonden. Het kan nog lang duren, voor dat het ware licht over de zaak is verspreid. Een dame te Parijs heeft ontdekt dat zij, zonder het te weten, een zakkenrolster was geweest. Zij was naar de Russenfeesten gaan zien, en den volgenden dag vond zij een gouden dameshorloge met ketting aan haren mantel hangen. Zij bezon inch nu, dat zij den vorigen dag iu het gedrang was geweest en besloot dat zoo het horloge aan haar was blyven haken. De onschuldige zakkenrolster bracht haar buit naar de politie maar de eigenares is nog niet ontdekt. Het Brltsche Lagerhuis is zijne herfst- zitting begonnen ten einde de meest drin gende zaken af te doendie, wegens de langdurige beraadslaging over de Home- Rule-voordracht op den achtergrond zijn ge schoven. In de eerste plaats behoort daartoe het Regeerings-ontwerp tot instelling van districts- en parochiale Raden, die dadelijk bij den aanvang der zitting door deu vice- Minister Foroler werden toegelicht. Het doel was volstrekt niet, eenigszins inbreuk te maken op het eigendom der kerk Of pressie uit te oefenen in zaken van lager- of bijzonder godsdienstig onderwijs. Neen, men moest het wél begrijpen en wanneer de voordracht op dat punt niet duidelijk genoeg bleek te zyn, zou de Regeering bereid zijn tot het aanvaarden van verbe- terings-voorstellen. Eene redevoering, welke gedeeltelijk instemming vond, gedeeltelijk ontevreden heid verwekte, was die van den Hertog van Argyll, die verklaarde, dat iemand van 84-jarigen leeftyd (den ouderdom van Gladstone)niet het recht badeerste Minister van Engeland te wezen, omdat bij niet meer die mate van verantwoorde lijkheid heeft, welke anderen hebben, met een staatkundige toekomst vóór zich. Eene griezelige ontdekking werd Woens dag jl. door de politie gedaan. Onder den hooidboog van de Westminsterbrug te Londen is nl. in de nabijheid der Parle mentsgebouwen een bom gevonden van 1() pond zwaarte, die den vorm had van een granaat. Met welke stof ze gevuld is, weet men nog niet. Natuurlijk verwekte dit voorval veel sensatie. In ’t eerst meende men te doen te hebben met een misdadigen, tegen de brug gerichten aanslag. De politie acht de zaak zeer ernstig en doet gestreng onderzoek, terwyl deskundi gen den bom onderzoeken. De tweede lezing luidt echter geheel anders en is veel meer geruststellend. De bom zou dan daar nedergelegd zijn door iemand, die hem eens op een slagveld had gevonden, heel lang geleden. Op later leeftyd echter, zou dit bezit hem lastig geworden zijn. Hij wilde den bom kwijt en vond geen ander middel, dan het ding van de brug te werpen, waarna het onder den boog vastraakte. De laatste uitlegging wordt nu als de meest waarschijnlijke geacht. Uit Kaapstód (Transvaal) wordt bericht, dat de Brltscbe troepen de Matabelen in verscheidene gevechten verslagen hebben. Hun opperhoofd Lobengula is gevlucht en wordt nu vervolgd. Zyne hoofdstad Ba- lurwayo is in handen der Engelscben, die weinig verliezen leden. Die der Matabelen bedroegen drieduizend man. „Daily News”, die den laatsten tijd sterk party heeft getrokken voor Lubengula, heeft den „Char tered Company” het recht ontzegd, hem te zwaar te tuchtigen en verlangt verder dat Mashona-laud door de Compauy zal worden ontruimd of dat de Kroon het in bezit neme, In Oostenrijk is men nog steeds aan het beraadslagen, natuurlijk in verband met de ministerieele crisis. Keizer Frans Jozef heeft o. a. een onderhoud over genoemde zaak gehad met Vorst Windischgratz. Te Weenen is een bijeenkomst van libe ralen, die zich vereenigd hadden, om over de kieswethervorming te spreken, verstoord door het binnenrukken van eenige socia listen. De twist ging toen zoover, dat de politie er bij te pas moest komen. Drie agenten en twee werklieden werden gewond. Do opstand der Kabylen in Marokko houdt nog steeds aan. Ze vechten met groote dapperheid, zijn goede schutters en hanteeren zeer vlug de wapenen. De Span jaarden hebben heel wat moeite, zich staande te houden tegen die bende roof zieke mensohen. In het laatste gevecht be haalde Spanje de overwinning, terwyl de vijand een groot verlies leed. In Madrid zelf zyn de gemoederen ook al in oproer. Hevige botsingen hebben daar plaats, waarbij verschel,denen worden gewond. Ruim 2D personen zyn gearres teerd, waarouder ook een bekend Republi- keinsch journalist. In navolging van Sara gossa en Alicante is ook in genoemde stad eene werkstaking uitgebroken ouder het spoorwegpersoneel. Het goederen verkeer is geheel gestremd. Te Santander heeft een vreeselijk ongeluk plaats gehad met een schip met dynamiet, dat daar in de haven lag. Het raakte in brand en de vlammen sloegen toen zoowel naar andere schepen als naar den wal over, verscheidene huizen aantastend. Te midden der hierdoor ontstane alge- meene verwarring ontplofte de dynamiet- lading van het schip, waardoor de geheele stad en de omliggende dorpen met brandende overblijfselen bedekt werden. Noen de omvang der schade, noch het aantal der slachtoffers men weet alleen dat het er velen zijn is ook nog maar bij benadering op te geven. Nog iets omtrent de intrekking der Sher- man-wet. De Vertegenwoordiging heelt niet minder dan 65 dagen besteed aan de be sprekingen en de daarbij gehouden rede voeringen vullen 5 deelen in de archieven van het Congres, terwyl het aantal woor den, door al de leden der beide Kamers gesproken, twintig millioen bedraagt. Geen kleinigheid I Bij Kon. besluit is benoemd: bij het korps torpedisten, tot luit.-kolonel, de majoor J. B. Van deu Oudendijk Pieterse, commandant van het korps. Aan het gebouw van het provinciaal bestuur te ’s Hage is gisteren aanbesteed: lo. het driejarig onderhoud van een ge deelte van het Merwede kanaal van Vianen tot Schotdeuren, en van het kanaal uit gaande van het Merwede kanaal bij Schot deuren, langs de Linge en door Gorinchem naar de Merwede, met bij behoorende werken, prov. Zuid-Holland, gedurende de jaren 1894, 1895 en 1896. Minste inschrijver T. W. Wapperom te Gorinchem, voor f 38.000 per jaar; 2o. het eenjarig onderhoud van de zeewerken op Goedereede, in drie perceelen, dienst 1894 1896 Minste inschrijvers 1ste perceel J. Roskamp Cz. te Sliedrecht, voor f 11.1402de perceel S. Besuijen teOuddorp, voor f1590; 3de perceel J. Roskamp Cz. te Sliedrecht, voor f 11.740. —Op de gisteren teUtrecht gehouden herfst- of St. Maartens-paarden markt stonden 1059 paarden aan de lijn. Depryzen waren als volgt: weelde-paarden f 550 A 700, werkpaarden f100 A 500, veulens f 100 280, poneys f 95 A 200. slachtbank- paarden f30 A 55. De handel was redelijk. Er waren veel binnen- en buitenlandsche kooplieden ter markt. Den 9. Novamber e. k>. her denkt de heer M. J. Coster, directeur van het post- en telegraafkantoor te Leerdam, den dag, waarop hij vóór 25 jaren bij de Rijkstelegraaf in functie trad. Op ruim tachtigj arigen leef tyd is heden-ochtend te ’s Gravenhage ontslapen Dr. Cornelia Wilhelmus Vfnk- huyzen, lijfarts van wijlen Z. M. Koning Willem III. De gezondheidstoestand van den heer Van den Breggen, dijkgraaf van Rijnland, lid der Hnrste Kamer en van den Leidschen gemeenteraad, gaat niet vooruit, Eene slepende ziekte ondermynt hem. De Hooge Raad verwierp het cassatieberoep van J. A. R., door de recht bank te Dordrecht en het Hof te ’s Graven hage veroordeeld tot zes maanden gevan genisstraf wegens verduistering, gepleegd als gemeente-ontvanger te Alblasserdam. In de vergadering, die 11. Woensdag door de vereeniging tot Chris telijke verpleging van bedelaars en land- loopers werd gehouden is men met het oog op het gering bedrag aan giften die tot heden zijn ontvangen, tot het besluit gekomen niet over te gaan tot het koopen van het landgoed „Meteren”. Voor aankoop van die bezitting, die in alle opzichten geschikt was voor het beoogde doel, was circa i 40.000 noodig, terwijl tot heden slechts f 8000 is ontvangen. De vereeniging is voornemens om op de Veluwe op kleine schaal te beginnen zoodra het in kas zijnde bedrag tot f 15.000 zal zyn gestegen. Een aanbieding van gronden is reeds in onderzpek; zy hoopt dat de ont brekende f 7000 spoedig zullen zyn verkregen. De heer J. Van Dijk te Deutin- chem ontving voor zijne Chr. philanthropi- gche inrichtingen over de beide laatste maanden weder tal van gifteno. a.van de dames N. N. f 2000van A. B. C. f 500 van mevr, douair. A. v. d. V. geb. B., te O., voor „Ruimzicht” f1000. Verder nog vele andere giften van kleiner bedrag. Ds. A. H. De Klerck te Ridder kerk is beroepen te Hasselt. GORINCHEM6 Nov. Op de heden alhier gehouden Toon- of Huberts-veemarkt waren aangevoerd 4501 runderen. Er werd besteed voor slachtvee 28(« 34 ets. per J kilo. Kalf koeien f200 A 270, varekoeien f80 A 160, hokkelingen f80 A 110, 2 jarige ossen f120 A 170, graskalveren f28 A 40. De handel was gedrukt. ••GORINCHEM, 6 Nov. lö eene heden alhier gehouden vergadering van hoofdin gelanden van het waterschap „de Overwaard” is tot Heemraad van dat waterschap her kozen de heer J. Aantjes Dz. te Ottoland. •ALBLA88ERWAARD en VIJFHEEREN- LANDEN6 Not. De gedachte regenvlagen der laatste dagen hebben den bodem ingesla gen aan de hoop der veehouders om het vee dit najaar lang te kannen buitenlaten inzon derheid de laag gelegen landen zullen spoedig ontruimd moeten worden. Daar de hooivoor- raad by de meeaten hunner klein ia, zullen de hooitjea, zooals men dit noemt, geteld en waar men dat heeft zal veel bij voeder gebruikt worden. Zij die het doen kunnen, zullen ook op geen Ijjnkoek zien, maar Zoo is in de eene helft des jaars de droogte en in de laatste helft de nattigheid oorzaak, dat ook dit jaar voor de veehouders al weer verre van rooskleurig ia. Met de landbouwera ia ’t voorzeker niet beter geateld. Al ia de opbrengat van verscheidene producten, naar 't er in den voorzomer bjjatond, ook nog zeer meégevallen, gemiddeld is die toch beneden ’t middelmatige gebleven. Dit, gevoegd bij de zeer lage prjjzen der meeat ver bouwde gewassen, maakt zonder twjjfel hunne financieele uitkomsten nog heel wat ongunsti ger dan die der veehouderij. Ook de hoepelmaker^, eene industrie die in deze streek zeer druk wordt uitgeoefend, heeft dit jaar op nieuw slechte resultaten geleverd, en nog steeds blyft de hoephandol zeer ge drukt. Toch wordt, begrype wie het kan, voor het op struik staande hout al weêr een hooge prjjs besteed. De teenbazen, ten minste zjj, die niet te duur kochten en de teen tjjdig van de hand deden, hebben een broodje verdiend, ■y, die met verkoopen traag waren en hun waar nog tehuis -hebben, zullen er ook al weer niet veel garen uit spinnen, want de prjjs is min der geworden. De appelboeren maken over ’t algemeen, dank zjj de enorme opbrengst der boomen, tameljjk goede zaken en met dat verblijdend feit zullen we voor heden dit bericht uit onze streek sluiten. ••BERG-AMBACHT, 6 Nov. Het was II. Zondag 5 Nov. voor de diakenen der Ned. Herv. Gemeente alhier een blyde dag. Vonden zij des morgens in de gewone col lecte een goudstukje (f 10), des namiddags werden zy bij vernieuwing verrast door een bankbiljet van f25, ten behoeve van de armen der gemeente. Des Heeren zegen dale in raime mate néér op gaven en ge vers beiden! §BRANDWIJK, 6 Nov. Als een bewijs, dat er ook in deze streek goed vee geweid en geslacht wordtkan het volgende dienen W. Staykaashandelaar en vetweider alhier, kocht voor eenigen tijd een schot, die door J. Stay (ook in deze gemeente woonachtig) was gefokt en tot den lOden Juli was gemolken. Deze schot werd door A. Eikelenboom gekocht om te slachten en woog vrij aan den balk 838 pondbenevens 110 pond los vet. Op zoo’n beestje kan men nog eens terug komen. Mocht ieder er zoo maar een in de kuip kannen stoppen ♦GOUDERAK6 Nov. Door de stemge rechtigde lidmaten der Ned. Herv. Kerk alhier zijn tot notabelen gekozen de heeren A. Van der Vliet (aftr.)J. Snaterse (aftr.) en C. Lekkerkerker (aftr Het herhalings-onderwijs zal dezen winter in deze gemeente niet gegeven wor den, daar zich te weinig leerlingen voor dit onderwijs hebben aangemeld. •HAASTRECHT, 6 Nov. In de gisteren avond geiïoaden openbare vergadering van den Protestantenbond alhier «prak de voor zitter, Dr. H. A. Van der Mealen, over het belang en de waarde der Hervorming en deed verslag van de vergadering te ’s Hage gehouden. De koorvereeniging, die hare oefeningen weer begonnen is, gaf een drietal liederen ten beste. De heeren J. H. Maller J.Cz. en 8. De Jong Jz. hebben bedankt als bestuurs leden der kiesvereeniging Burgerplicht. Voor de vacante betrekking van on derwijzer met hoofdakte aan de openbare school hebben zich zes sollicitanten aan gemeld. De collecte voor de noodlijdende dra gers van het Metalen Kruis heeft alhier f 21,15 J opgebracht. •HEKENDORP, 4 Nov. De begrooting voor 1894 werd door den Raad vastgesteld aan inkomsten en uitgaven op f 6716,71. •KRIMPEN a/d LEK, 6 Nov. Dezer da gen worden alhier door eöne commissie, benoemd door de Vereeniging tot beharti ging van stoomvaartbelangen in Nederland, proeven genomen met de seinlichten voor schepen. Deze seinlichten zijn ingezonden om deel te nemen aan een door die ver- eeniging uitgeschreven wedstrijd, waarbij flUO als premie is uitgeloofd. De com missie bestaat ait de hh. J. Smit Jz., G. J. v. d. BoomW. A. Boogaerdt en B. Pot Ai. Het is leker onnoodig het nat van dezen wedstrijd aan te toonen, daar het een ieder in het oog moet vallen van hoe groeten invloed het moet zijn goede seinlichten te hebben ter voorkoming van groote onheilen. Genoemde vereeniging, die reeds zooveel in ’t belang der stoomvaart tot stand ge bracht heeft en op allerlei wijze het alge meen belang en de veiligheid der vaart tracht te bevorderen, komt voorzeker een woord van lof toe voor deze nieuwe poging in het belang der stoomvaart en der op varenden. Naar wij vernemenis voor de stich ting eener Christelijke school in onze ge meente bijeengebracht f30. •LANGERUIGEWEIDE, 4 Nov. De be grooting 1894 werd door den Raad vastge steld aan inkomsten &n uitgaven op f 4938,85. •LOPIK, 7 Nov. Ds. J. H. Gerritsen al hier is beroepen bij de Ned. Herv. Gemeente van Waddingsveen. j MONTFOORT, 4 Nov.ï De heer L. Van Wijngaarden, candidaat 'te Monnikendam, heeft voor het beroep naar de Geref. Ge meenten Montfoort en Linschoten bedankt. MOORDRECHT, 6 Nov. Vrijdag trad als spreker voor de afd. Moordrecht van de Maatschappij tot Nut van ’t Algemeen de heer Keiler van Hoorn uit Dordrecht op. De geachte spreker heeft ten voile beant woord aan de hooge verwachtingen, die men van zijne talenten koesterde. Zoowel bij zijne lezing, waarin hij de intellectueele en moreele lijders onzer maatschappij de revue liet passeeren, als bij het luimige stukje „Neef Govert” hebben zijne hoorders veel genoten en veel geleerd. NIEUWERKERK a/d IJSEL, 4 Nov. De begrooting dezer gemeente, dienst 1894, is door Gedeputeerde Staten goedgekeurd in ontvang en uitgaaf op f 14.015,03. •♦OUDEWATER, 6 Nov. Heden-morgen omstreeks half zeven uur ontstond alhier een begin van brand bij den rietdekker J. Ros, en wel door het omvallen van eene petroleumlamp. Met behulp der buren was de brand spoedig gebluscht en de brand weer behoefde niet aan te rukken. Heden-avond had alhier de 1ste oefe ning in den vrijwilligen wapenhandel plaats, in het gymnastiek-lokaal der vroegere open bare school, onder leiding van den luitenant Gerritsen van het 4de reg. infenteriff uit Gouda. Door 17 jongelingen werd hieraan deelgenomen. De oefeningen zullen voort aan iederen Maandag- en Donderdagavond van 6 tot 8 J ure gehouden worden. By flink deelnemen aan deze oefeningen beeft Oude- water kans ferme strijdbare mannen in haar midden te krijgen en kunnen de ingezetenen gerust de verdediging hunner veste aan hen overlaten. Dat men ook bij ’t loopen op gras waar de vorst een voorproefje harer kracht heeft achtergelaten last van de gladheid kan hebbenondervond heden-morgen de landbouwer G. Hoogenboomonder Lin schoten nabij deze gemeente. In het wei land loopende, had hy het ongeluk uit te glydenwaardoor hij een zyner beenen brak en geneeskundige hulp moest worden ingeroepen. •PAPEK0P, 4 Nov. De begrooting voor 1894 werd door den Raad vastgesteld aan inkomsten en uitgaven op f3267,64. RIDDERKERK, 6 Nov. Door den heer L. v. d. Waal, lid van den gemeenteraad, is een voorstel bij den Raad ingediend, om alle wegen in het midden te bestraten. In de volgende vergadering zal dit voorstel in behandeling komen. •VL1ST, 6 Nov. De collecte voor de noodlijdende dragers van het Metalen Kruis heeft alhier 2,071 opgebracht. •WILLIGE LANGERAK, 6 Nov. Op de visschery Alhier zijn van Zondag op Maandag 1.1. 2 nieuwe en 1 oude zalm gevangen. WOERDEN, 4 Nov. Sedert eenige dagen verheugt onze gemeente zich in het bezit van een uurwerk in den toren der Katho lieke Kerk. De Roomsche Gemeente, die reeds zooveel heeft medegewerkt tot het veranderen van een zeer onoogelijk stads gedeelte, in een gedeelte waar thans het oog met welgevallen op rust, heeft hier mede de kroon op het werk gezet en stad en omstreken aan zich verplicht. Het nieuwe uurwerk is geleverd en ge steld door de gunstig bekende firma Vos te Nuenen. Het ziet er fraai uit en trekt vooral de aandacht door zyne betrekkeljjk geringe grootte. Gemengd Nieuws. De vrouw, die Donderd» Woerden door de cholera werd aangetï des nachts gestorven. Het snelle verlooj geval sohjjnt het vermoeden te v.» het cholera asiatioa is gei Te Utrecht is in Weerd eene vrouw aangetast door Aziatische cholera. Te Delft is eene gehuwde vrouw, oud 54 jaar, aan cholera asiatioa gestorven. Den vorigen avond werd zij door de ziekte aangetast. Te Bovenkarspel doet zich vol gens den geneesheer een geval vaij Aziatische cholera voor, tot heden nog niet met doode- Ijjken afloop. De patiënt wordt aan huis ver pleegd, terwyl de gemeente in de noodige ont smettingsmiddelen voorziet. Onder Erica (Dr.) is een geval van cholera nostras met doodelyken afloop voor gekomen. Te Nieuw-Pekela werd eene vrouw door de cholera a ingetast. Zoo groot is daar de vrees voor de „siekte”, dat het den burgemeester (den heer K. Dik) niet gelukken mocht iemand te vinden, die haar wilde verplegen. Hij zelf stond toen den geneesheer ter zijde om de vrouw de noo dige verschooning te doen ondergaan en een en ander in orde te brengen. Enkelen der lotelingen uit Vreeswijk hebben zich aldaar Vrijdag-avond zeer onbehoorlyk gedragen. Bij den heer B. hebben zij de deur opengetrapt, zyn naar binnengestormd en eischten jenever. De heer B., die echter geheel onthouder is, was hiertoe niet te bewegen, waarop men hem op schandelijke wijze bedreigde. Men wilde in zyn woning den boel kapot slaan en hem zelf te lijf gaan. Toen de lotelingen echter inzagen dat de heer B. niet van plan was om hun drankzucht te bevredigen, trokken zij eindelijk af. Als eenige reden van dit tumult kan worden opgegeven, dat de zoon van^den heer B. dit jaar ook heeft moeten lóten. Daar hij elders onderwijzer is, had de burge meester voor hem geloot. Nu schenen de lotelingen te denken, dat voor hem een vry nommer was getrokken, wat echter niet het geval was. Onze burgemeester, wien van het gebeurde is kennis gegeven, stelt een ernstig onderzoek in. Een geacht ingezetene van Rozendaal, den heer Luykx, bankier, is een ernstig ongeluk overkomen. Hij reed te paard naar Bergen-op Zoom; onderweg werd het dier schichtig en sloeg op hol, met het noodlottig gevolg, dat de heer L. viel en met den voet in den stijgbeugel oen eind werd medegesleurd. Inwendig ge kneusd en geheel bebloed werd hij opge nomen en per rijtuig naar Rozendaal ver voerd, waar dadelyk geneeskundige hulp werd ingeroepen. Den volgenden dag is de heer Luykx overleden. Vrijdag-middag kwam hen jon gen in eenen winkel aan de Kortekade te Kralingen om eenige inkoopen te doen en legde op de toonbank eeuen rijksdaalder ter betaling neder. Bij het wisselen van het geld streek hij den rijksdaalder benevens eenig klein geld tot zich en liep daarmede hard weg. Op de laatste veemarkt te Naarden gehouden, bedroeg de aanvoer één koe. Dat het reolame-maken door bankbiljetten, te itempeleB, voordo betrok ken personen onaangenaam kan zijn, bleek weder dezer dagen. Op een door een firma te ’s-Gravenhage gestempeld bankbiljet stond onder den stempel met groote letter ge schreven het weinig vleiende: „Niet solide”. Eene sinds 5 jaar gehuwde portiers vrouw te Ween^n kreeg 3 jaar achtereen tweelingen. Thans heeft zij een drieling ter wereld gebracht. Op een twee ling, zeide de gelukkige vader, was bij voorbereid, maar een drieling was hem wat machtig. STADSNIEUWS. Schoonhoven, 7 November, t Dr. C. E. VAN KOETSVELD. In hoogen ouderdom en toch nog onverwacht ontsliep Zaterdag-nacht te 1 uur, na een kortston dige ongesteldheid, een man, die zyn geheele leven heeft gewyd aan de beschaving der mensoh- heid, die het leven van naby tot in de don kerste schuilhoeken heeft leeren kennen, die uitblonk door eenvoud en waarheid, de heer Dr. Cornells Eliza Van Koetsveld, predikant te ’s Gravenhage. Met diep leedwezen zal die tyding in geheel het vaderland worden vernomen, want de ont slapene behoorde tot de merkwaardige mannen dezer eeuw, welke hy byna geheel doorleefde. Geboren te Rotterdam 24 Mei 1807, werd hij in 1880, na uitstekend volbrachte studifin aan de Hoogeschool te Leiden, toegelaten tot den H. Dienst in de Nederlandsch Hervormde Kerk. Nog in dat eigen jaar werd hij beroepen tot leeraar in de gemeente van Westmaas, waar hy vyf jaar gevestigd bleef, om toen zyn arbeidsveld in de gemeente Berkel o. a. te vinden. Drie jaar predikte hy daar het Evan gelie, om in 1838 de roeping te volgen naar Schoonhoven, waar hy ruim 10 jaar als predi kant werkzaam was. Nu ruim 44 jaar geleden viel de keuze van den Haagschen kerkeraad op den Sohoonho- venschen Evangelie-prediker, die zich reeds zulk een eervoilen naam in de kerk en op letterkundig gebied verworven had. Gedurende al die jaren was hij als voorganger en leidsman een kroon dier gemeente. Ook als letterkundige nam Dr. Van Koetsveld eene eerste plaats in. Alleen reeds door zyn merkwaardig boek: „Schetsen uit de pastorie van Mastland”, door hem aanvankelijk anoniem uitgegeven, mag hy onder onse voornaamste auteurs worden gerangschikt. Maar ook zyn „Oudejaarsavond”, zyn „Godsdienstige en zede- lyke Novellen", „Fantasie en Waarheid", zyn „Snippers van de Sohnjitafel", „Ideaal en Werkelijkheid”, „Het mensoheljjk leven in drie woorden” en „Nalezing van een tachtig jarige”;—zy alle, uitgegeven bij zyn ouden vriend, onzen stadgenoot, den heer 8. E. Van Nooten, voegden straks nieuwe lauweren aan die, welke hy met zyn „Schetsen” had behaald. De theologische faculteit der Groningsohe Hoogeschool bracht indertijd hulde aan ’s mans richting, door hem tot doctor in de theologie „honoris causa” te benoemen. Dit geschiedde na de verschijning van zyn „Gelijkenissen van den Zaligmaker", welk standaardwerk zulk een voortreffelijke roep vau hem deed uitgaan. Dr. Van Koetsveld heeft jarenlang na den dood van Ds. Ruytensohild de betrekking van Hofprediker bekleed, ’t Was juist in de periode van zyn vervulling van dat ambt, dat zulk een tal van takken van den Oranjeboom werden neergeveld. Wie herinnert zich niet de aangrijpende taal, welke door hem by de „graven der By den aan vang der voormiddag-godsdienst- oefening in de Ned. Herv. Kerk alhier maikte

Schoonhovensche Courant | 1893 | | pagina 1