THEE. m N°. 1422. 1893. Woensdag 15 November. Nieuws- en Advertentieblad voor Zuid-ïïolland en Utrecht. 1. BRANDSMA, Amsterdam. P.RONDPzn, Reguleer Vulkachels, met aanhoudend vuur, rijk vernikkeld. loedewaagen Zonen, ARKT, naast „DE WAAG”, COUDA, ng en Lijfrente, u s Officiëele Kennisgevingen. C. JUNGtNBURGER te ALPHEN a/d RIJN. ■;1S 3 ::S S BUITENLAND. Ove-mem. BINNENLAND. NATIONALE MILITIE. Magazijn in onderstaande artikelen is dat van TE COUDA. Onderdon. i Moomomsm courant. 45 50 55 60 65 70 Gemeente SCHOONHOVEN. Vraag de zoozeer gere nommeerde Amerikaansche WRIJFWAS van H- W. KBUU8 4 Zoon ’e Boech. Alleen verkrijgbaar voor Haastrecht bij W. J. VAN DAMvoor Bergambacht bjj Qebr. VAN DEN DOOL-, voor Stolwijk by JOH. QUINT; voor Schoonhoven de Firma JOH. DE JONG, in floschjez k 17| Cents. 'ettig gedeponeerde fabrieksmerken. Vraagt de verbeterde HoulskooiünqueUefl, de Stoombriquettenfabnek van If Nov. In de op an vergadering van bet waterschap de an ge: volgende ter plaatsing Werd ons in de v< gedeeld de treffende 9 W GOUDA, 43 Oct. Benoemd tot organist van de 8t. Janskerk alhier de heer J. H. B. Spaanderman. •ALBLASSERDAM, 1 heden alhier gehoadei Hoofd Ingelanden van Nederwaard werd de heer V. Brandwyk die den 31 December a. u aan de gewone beurt van aftreding is, met algemeeue stemmen als heemraad herkozen. De verschrikkelijke dynamiet-aanslag in den schouwburg te Barcelona (Spanje) heeft ontzettende gevolgen gehad. Drie-en twin tig personen werden gedood en 40 gekwetst en waarschijnlijk zou het getal ongelukkigen nog grooter geweest zijn, als de 2 bommen, die later nog gevonden zijn, ook ontploft waren. In ’t geheel zijn 40 anarchisten gearresteerd en de stad is in staat van beleg. De slachtoffers zijn op stadskosten begraven. Alle winkels waren gesloten, toen de stoet, die uit 16 lijkwagens bestond, door de straten trok. Op veler gelaat was beurtelings groote droefheid en verontwaar diging te lezen. Alle vreemde anarchisten zullen uit het land verwijderd worden. De ramp te Santander heeft nog een treu rig naspel gehad. De duikers hadden nl. op den bodem van het wrak van de Machi- caco nog 40 kisten dynamiet gevonden en op last der overheid naar boven gebracht. De arme, halfkrankzinnige bevolking sloeg nu den schrik om het hart, uit vrees, dat een nieuwe ontploffing zou plaats hebben. Wel 20 000 personen vlogen het veld in, terwyl anderen de vertrekkende treinen bestormden. Natuurlijk gebeurden er weer de noodige ongelukken. De Koningin-Re gentes heeft 40.000 pesetas geschonken voor de noodlijdenden en is voornemens zelve naar de stad te komen. Het aantal slacht offers bedraagt ruim 1000. Te Melilla wordt de toestand gunstiger. De Spanjaarden hebben ten minste, toen ze de vooruitgeschoven forten van moesten voorzien geen last van de Kabylen gehad, ofschoon ze toch in den omtrek waren. J van u ..age, ook aandoenlyke na een lart ge werd hot lyk van A. 9. grafwaarts gedragen door van de Chr. Jongolings- ,Jozef”. De familie en vrienden ‘baar, de Korkeraad der Herv. zich aan den stoet aan, daar -1“__r was op de Zondags school, waarover do Kerkeraad dier gemeente 8SO. No. G8. LAJiKENBERQ, Dadelijk Inaaanila JaarlIJkHche lijfrente voor f 100 gestort kapitaal. roor mannen. voor Trouwen. - 8 39 9 57 THAOt MARK. Héén in verzegelde pakjes, voorzien bovenstaand gedeponeerd handelsmerk, trygbaar te schoonhoven bij A. MEUTER, Lopikerstraat. A. v. d. LEUNHaven. T. A. v. ROOI JEN, Lopikerstraat. uwpoort, C. SfELT. eide, ANDRIES KRUIJT. irdeloos, J. G. v. D. REST, irkerk, O. SPEIJER. lerkerk a/d IJeel, M. PANNEKOEK. G. DE JONG Czn. istrecht, J. v. d. STEEGT. Wed. KNOERS. A. HOMBURG. A. SCHEER. n«nA. ABRECHS. G. v. EINDHOVEN. In het bijzonder wordt de aandacht estigd op 80ÜCHON THEE, A f 1,30 5 ons. Te Rio Janeiro (Brazilië) is alles weer in vollen gang. Do opstandelingen zijn weder bezig de stad te beschieten en rich ten dientengevolge groote schade aam Ad miraal Mello wil zeker nog eens een flinken slag slaanvoordat hij kans heeftdoor de schepen ingesloten te wordendie Presi dent Peixoto te New York op nieuw heeft aangekocht. Admiraal Mello heeft, zooals reeds ge meld is, van de Regeering der Vereenigde Staten erkenning gevraagd als oorlogvoe rende mogendheid. De heer GreshamMinister van Buiten- landeche Zaken te Washington en President Cleveland hebben dientengevolge een onder houd gehad, waarop de Amerikaansche gezant te Rio aan Admiraal Mello heeft geantwoord, dat het verzoek moest gewei gerd worden omdat de Admiraal in gebreke was gebleven, eenige staatkundige of mili taire organisatie in te voeren. De Regeering der Vereenigde Staten is voornemens een volkomen onzijdigheid te bewaren. De verkiezingen in de verschillende Sta ten der Noord-Amerikaansche Unie zyn vrij kalm afgeloopen. Mac Kinley is in Ohio weer tot Gouverneur gekozen, terwijl de democraten in den Staat New York een geduchte nederlaag hebben geleden. De oorzaak hiervan wordt gezocht in de hou ding der democratische zilver sena^oren in den Senaattydena het debat over de in trekking der Sherman wet en in de ellen lange redevoeringen, die geen ander doel haddendan om het debat te rekken. Mac Kinley had eene meerderheid van 60.000 stemmen. De universiteit te Chicago heeft den graad van doctor in de wysbegeerte verleend aan eene jonge Japansche vrouw, die te Tokio, bij eene door Methodisten gevestigde in richting van onderwijs, als hoogleeraar in de verklaring van het O. Testament zal werkzaam zyn. In het Hriiache Lagerhuis is weer heel wat afgehandeld. Verschillende redevoeringen werden gehouden met betrekking tot den opstand in Mashona landbetreffende den toestand der kolen-industrie en de beste middelen om werkstakingen te voorkomen, door scheidsgerechtenverder hield John Morley, de Minister voor Ierland, nog eene redevoeringwaarin hij aan het slot wees op de belangryke vermindering van misdrijven in Ierland vooral in de „schoone maand October.” De oorlog in Mashona-land wordt nu langzamerhand al» geëindigd beschouwd. Bul u way o, de hoofdstad der Matabeles is door de Engelschen bezetKoning Loben- gula heeft met het overschot van zyne troepen de vlucht genomen in de richting van de rivier Givai. Britsche kolonisten hebben zich reeds te Buluwayo gevestigd en zijn zeer ingeno- men met het goudgehalte van den bodem. Wat betreft een amendement, door den Afgevaardigde Mac Laren voorgesteld op de Regeerings-voordracht tot regeling der verantwoordelijkheid van patroons tegenover hunne werklieden; dit is verworpen met eene kleine meerderheid van 19 stemmen. Het had tot strekking, om buiten de wet om, in sommige gevallen verzekerings overeenkomsten tusschen beide partijen toe te laten. In Lancastersbire hebben 3000 mijnwerkers zich bereid verklaard den arbeid tegen het oude loon te hervatten. Op het jaarlijksch Lord Mayors-banket in de Londensche Guildhall, dat altijd den feestoptocht van den nieuwen burgemeester besluit, zyn noch Gladstone, noch Lord Rosebery verschenen, zoodat nu sprekers van den tweeden rang, zooals Lord Kim berley en Lord Spencer de gebruikelijke redevoeringen moesten houden. In Oostenrijk is Prins Windischgr&tz nu nagenoeg gereed met zijn coalitie-Mi nisterie. Juvorski zal de Polen vertegen woordigen en Von Plener de Duitsch- liberalen. Den laatsten tijd wordt herhaaldelijk verzekerd, dat de echtgenoote van den ongelukkigen Kroonprins Rudolf, Prinses Stephanie van België, zich wederom in het huwelyk zal begeven met Aartshertog Frans Ferdinand, oudsten zoon van Keizer Frans Jozet’s tweeden broeder Karei Lode- wijk en vermoedeiyk troonopvolger. Het is dus hier wel niet volkomen hetzelfde als in Engeland of Rusland, maar het heeft er toch heel veel van. gemeenteraad werd met algemeene stemmen besloten, zich opnieuw te wenden tot den Minister van Binnenlandsche Zaken, ter voorziening in den slechten toestand van het drinkwater vau een groot deel dezer gemeente. Tevens werd eene commissie benoemd tot het onderzoeken, op hoedanige wijze de weg in de kom der gemeente kan worden verbeterd, hetzij door bestrating of op andere wijze. *L0PIK, 13 Nov. Onze geachte predikant, Dr. J. H. Gerritsen, maakte gistoron na de godsdienstoefening bekend, dat hij bedankte voor het beroep naar de Hervormde Ge meente van Waddingsveen. •MOORDRECHT, 13 Nov. Naar wij ver, nemen, zal den ZeerEerw. Heer pastoor A. J. v d. Drift gedurende de wintermaanden oen adsistent worden verleend. Gisteren-morgen werd door J. v. d. Beek proces-verbaal opgemaakt tegen een wiel rijder, die de vrouw van Arie Versluis op den IJseldyk had aangereden, zoodat zij, vallende, den mantel had gescheurd en zich bovendien niet gering had bezeerd. De kameraad van dezen vélocipèdist diende zijn beklag in tegen genoemden agent, over George De Jong, van wien hij drie zweep slagen had ontvangen, omdat hij diens wagen zonder te waarschuwen wilde pas- seeren. ♦•OUDERKERK a/d IJSEL, 13 Nov. De burgemeester is van zyn verlof in de ge meente teruggekeerd en heeft zijn ambt weder aanvaard. Het ryks-telephoonkantoor alhier be handelde in de vorige maand 65 telegram men; ontvangen 37, verzonden 28 tydingen. 0UDEWATER, 10 Nov. De vorige week (2 dezer) is aan de openbare school alhier het herhalings-onderwijs aangevangen met 17 jongelieden. •STOLWIJK, 13 Nov. Laatstleden Vrydag- avond hield de vereeniging „Excelsior” haren eersten Nuts-avond in dezen wintef. Als spreker trad op de hoer D. C. De Koning, en oa na zyn’ hoorders een’ af schrik van een grogje in te boezemen, had deze tot onderwerp voor zijne lezing ge kozen het geestige „Grog Americain” van Justus Van Maurik. Dat het gehoorde zeer in den smaak viel, bewees het algemeen applaus, dat den spreker ten deel viel. Niet minder waar doering vonden de bij dragen, die na de pauze geleverd werden door de heeren H. A. Westbrook, P. Stop pelenburg, L. A. Schilt en den spreker. Met voldoening mag „Excelsior” op dezen avond terugzien, want de talrijke opkomst van leden met hunne dames beeft bewezen, dat niet alleen de avonden, gewijd aan too- neeluitvoeringen, maar ook de Nuts-avonden zeer op prijs gesteld worden. STREEFKERK, 11 Nov. Heden ontving het bestuurder ysclab „Willem Barondts” het vereerend schrijven van deu heer F. Browne van Streefkerk, ambachtsheer dezer gemeente, te Rotterdaminhoudende dat ZEd. het door gemeld bestuur aangeboden Beschermheerschap der vereeniging aan- vaardde. •STREEFKERK, 13 Nov. Gekozen tot kerkmeester der Herv. Gemeente alhier de heer J. Spruytenburg Pz. •VUREN, 11 Nov. Mej. J. G. De Witt alhier, bijna gelijktijdig benoemd tot onder wijzeres te Willige-Langerak (by Schoon hoven) en te Veen, heeft laatstgenoemde betrekking aangenomen. WILLESK0F7 10 Nov. Van de geldlee- ning prim, groot f 53000, ten laste van dit waterschap zyn in de vergadering van het bestuur, den 8. dezer gehouden, uitgeloot de aandeelen nos. 5 en 32, elk groot t 500. WILLIGE-LANGERAK, 10 Nov. Mej. E. J. M Lankenau, te Herkingen, heeft hare benoeming tot onderwijzeres wande openbare school te Caban w aangenomen. ♦WILLIGE-LANGERAK, 14 Nov. Van Zondag op Maandag 1.1. zijn op de visscherij alhier 2 nieuwe zalmen gevangen. Eéu daarvan woog 46 halve kilo’s. Vóór een paar dagen hebben de pach ters van de jacht alhier met een man of tien, en voorzien van windhonden en ge weren een drijfjacht gehouden. De vangst was echter niet grooter werden slechts 4 hazen gevangen. Er is niet veel wild. 1JSELM0NDE, 11 Nov. Het departement van ’t Nut alhier is opgericht met 36 leden. Het bestuur bestaat uit de hh.W. Korte- toweg, voorzitter; N. Van der Vorm, vice- voorzitter; B. Trouw, C E. Van Driel, K. Van der Sluya, W. De Jong, penningmeester en P. Schreuder, secretaris. •IJSELMONDE, 11 Nor. Op de plaat in de rivier de Maas voor deze gemeente is een schip, geladen met suikerpeeën, op zijn anker lek gevaren. Met groote moeite heeft men het schip in den mond van het Zuid- diep aan den grond gezet. Persoonlijke ongelukken hebben niet plaats gehad. Gemengd Nieuws. De Ministers van Binnenland sche Zaken en van Waterstaat, Handel en Nijverheid, brengen ter algemeene kennis, dat het toezicht, in verband met het Kon. besluit van 3ü Aug., tot Vaststelling van buitengewone maatregelen tot afwending der Aziatische cholera en tot wering harer uitbreiding en gevolgen, achtereenvolgens voorgeschreven, respectievelijk teGorinchem en te Vreeswijk, te Gouwesluis (gem. Alten) en te Leidschendam, met ingang van 16 No vember 1893 wordt opgeheven. Bij Kon. besluit van 11 Nov. is P. Lyklama a Nyeholt, burgemeester der gemeente Rotterdam, met ingang van 1 December 1893, benoemd tot Commis saris der Koningin in de provincie Over- ijselt met toekenning van eervol ontslag uit eerstgenoemde betrekking. Bij Kon. besluit van 11 Nov. is aan Jhr. Mr. H. Van der Wijck, op verzoek, met ingang van 1 Dec., op de meest eervolle wijze ontslag verleend als secretaris-generaal bij het depart, van koloniën, met dankbetuiging voor de vele en gewichtige diensten, door hem in die betrekking aan deu laude bewezen. Bij Kon. besluit van 11 Nov. is Jhr. Mr. H. Van der Wijck benoemd tot staatsraad in buitengowouen dienst. Bij Kon. besluit van It Nov. is Mr. A. E. Elias, referendaris bij het depart, van koloniën, met ingang van 1 Dec. benoemd tot secretaris-generaal bij genoemd departement. Blykens bekendmaking in de Staatscourant is erkend volgens de wet van 22 April 1855 (Staatsblad no. 32): „De Vereeniging van directeuren bij den post- en telegraafdienst” te Gouda. Tot gecommitteerd ingeland van den polder Papendrecht is met alge meene stemmen gekozende heer Jan De Grijp. Tot kapelmeester van het vierde regiment infanterie is benoemd de heer W. Van Erp te Leiden. Aangezien de loop van win- terzalm aanzienlijk beter is, hebben de zalmzegenvissoheryen „Oranje Nassau” en „Merode” hare werkzaamheden hervat. De arrondissements-rechtbank te ’s-Gravenhage heeft gisteren vrijgespro ken C. J. K-, arts te Boskoop, die in hooger beroep terechtstond wegens het niet afgeven eener verklaring van doodschouw. De Levensberichten der afge storven medeleden van de Maatschappij der Nederlandsche Letterkunde zyn weder verschenen. Het boekdeel bevat de levens berichten van: Frederik Hendrik Willem Kuypers, door J. II Hingman; Gerhardus Diephuis, door W. Hecker; Jan Van Leeu wen, door J. J. Hartman; Matthias De Vries, door A. Kluyver; Johan Philip Koel man, door Johan GramDr. J. Moll Jr., door C. E. Van Koetsveld; Mr. C. M. J. Wil- leumier, door T. M. C. Asser; Paulus du Rieu Jr., door Dr. W. Pleyte; Mr. C. H. B. Boot, door G. Van Tienhoven; Dr. Gilles Dionysius Jacobus Schotel, door W. N. du Rieu; Abraham Kuenen, door W. Van der Vlugt; Mr. Nicolaas de Roever, door W. R. Veder. Heden, Dinsdag 14 November, viert prof. R. Fruin, te Leiden, zynen 70sten verjaardag. Met het einde van het loopende studie jaar zal hij nu, volgens het voorschrift der wet op het hooger onderwijs, ophouden aan de universiteit verbonden te zyn, die den uitstekenden geleerde noode zal zien heengaan. De heer G. Den Besten, onder wijzer te Heerjansdam, is benoemd tot hoofd der openbare school te Schiebroek. Aangenomen het beroep bij de Gereformeerde Kerk te Vreeswijk door Ds. L. Van Wijngaarden te Monnikendam. •AMEIDE, 11 Nov. Op de heden alhier gehouden publieke verkooping van rijs-, teen- en rietgewassen is besteed voor: 3-jarig rijsgewas gemiddeld f 325 per hec tare, per 1000 hout of 40 bossen f 14 A f 15 4 jarig rijsgewas gemiddeld f 200 per hec tare, per 1000 hout of 40 bossen f9 A f 12; teen voor ’t mes af f 25 A f 41stikteen f 25 A f 32 per vim of 104 bossen Ameidsche maateen en ander plus 10 0 verkoopkostenrietgewas werd duur der betaald dan bet vorige jaar. ♦AMEIDE, 13 Nov. Wegens de weinige belangstelling is het herhalings-onderwys op de openbare school alhier nog niet aan gevangen. ’t Is zeer te bejammeren dat zoovelen eene schoone gelegenheid als deze, om zich nog wat meer te bekwamen, onge bruikt laten voorbijgaan. Door W. A. R. alhier zyn in de vorige week van hetzelfde land voor de 2de maal in dit jaar aardappelen gerooid. Ook deze 2de vrucht was evenals de eerste kloek van stuk en goed van kwaliteit. •AMEIDE, 14 Nov. Tot kerkvoogd der Ned. Herv. Gemeente, in de plaats van wijlen de heer G. Van Dijk, is benoemd de heer H. Bikker alhier. •BENSCHOP, 14 Nov. Jl. Vrijdag was het 40 jaren geleden, dat de ’heer C. P. Van Beusekom alhier na afgelegd examen werd bevorderd tot geneeskundige. Ofschoon de jubilaris zelf niet voornemens was, dit voor hem zoo gewichtig feit anders dan in den stillen kring der zijnen te herdenken, meenden velen zijner vrienden, dat een dag als die niet ongemerkt mocht voorbij gaan. Een commissie, bestaande uit de heeren C. II. Van Scherpenzeel, van Schoon hoven, Dr. H. J. Hart, vroeger arts te IJselstein, thans te Amsterdam, en Dr. Snellen, uit Vreeswijk, kwamen deu jubi laris complimentoeren en boden hem namens het geneeskundig leesgezelschap „Concordia res parvae Crescunt’’ te Schoonhoven een fraai, van geïmiteerd ivoor bewerkt, beeld van Hypocrates, op prachtig voetstuk en met fraai uitgovoerde opdracht aan, terwyl ook van elders den algemeen geachteu dokter talrijke blyken van belangstelling en rijke geschenken ten deel vielen. Hartelijk hopen wij, dat de van zeer veel achting en waardeering getuigende wenschen, den jubilaris op 10 Nov. ge bracht, mogen worden vervuld en dat het den heer Van Beusekom worde gegeven, zich nog lang, zeer lang te kunnen wijden aau de schoone taak, die hij in de. vervlo gen 40 jaren met zooveel liefde, toewijding en nauwgezetheid heeft vervuld. Zyn nog zoo krachtige gezondheid blyve, ook bij het klimmen zyner jaren, nog lang onge schokt, opdat hij het willen nl kunnen volbrengen van te werken tot heil der lijdende menschheid. Zaterdag-morgen, heel in de vroegte, raakte een hooischelf, die al geruimen tijd sterk had gebroeid, van P. S. alhier in brand. Gelukkig, dat P. Van R., heel vroeg reeds, zich op weg had begeven om een bezoek aan Utrecht te brengen en de vlam zag uitslaan. Nog bijtijds was nu de eigenaar gewaarschuwd en wareu er gauw rappe handen genoeg aan het werk, om den brand te biusschen en zoodoende verdere onheilen te voorkomen. BLE1SWIJK, 13 Nov. Het gemeentebe stuur heeft zich tot de maatschappij tot exploitatie van staatsspoorwegen gewend, met het verzoek, dat aan de stopplaats van dien naam (spoorweg GoudaDen Haag) eene wachtkamer worde gebouwd. De maat schappij heeft op dat verzoek afwijzend be schikt, tenzij de gemeente de kosten voor hare relnening neme. ♦BRANDWIJK, 10 Nov. Door den ge meenteraad is de jaarwedde van één te benoemen onderwijzeres aan de openbare lagere school alhier vastgesteld op f 600, en die voor één onderwijzer op f 500. •HAASTRECHT, 13 Nov. In het westelijk deel onzer gemeente, grenzende aan Stol wijk, Gouderak en Gouda, komen vele ge vallen van mazelen voor. Gelukkig zyn ze nog al van goeden aard. In den laatsten tijd hebben de land bouwers te weinig mest om hun land goed te onderhouden. Van daar dat men thans veel zijn toevlucht neemt tot kunstmest. Het grootste deel der landbouwers gebruikt daartoe het beendermeel van den heer Marlet te Delft. Zij bevinden zich daar uitstekend by, omdat bet een zeer goed- koope meststof is en zij daardoor drie achtereenvolgende jaren wil hebben van hunne bemesting. Ook de koeien zijn daarop zeer belust, daar het een zoeten smaak heeft. Men kan drie soorten van beendermeel verkrijgen, nl. wit meel bevattende 1 pet. stikstof en 30 pet. phosphorzuur; normaal meel met 4 pet. en 20 pet.groen meel met 5 pot. en 17 pet. Al deze beender- meelsoorten staan onder contröle der njks- landbouwproefstations. Vooral de tweede soort wordt veel gebruikt. Mocht men omtrent dit beendermeel meer inlichtingen verlangen, dan wilde landbouwer P. Qrave- land, alhier, die gaarne .verstrekken. •HAASTRECHT, 14 Nov. lu do tweede openbare vergadering van het Nut alhier trad als spreker op de heer Van Doorn van Hoorn. ZEd. sprak vóór de pauze over het tooneelstuk Hamlet van den En gelschen dichter Shakespeare. Na de pauze droeg hij eene novelle voor, getiteld: „Uit den tijd toen ik een lief vers maakte.” KRIMPEN a/d LEK, 11 Nov. In de gisteren avond gehouden vergadering van den BURGEMEESTER en WETHOUDERS der gemeente Scuookhovm brengen ter kennis dat de ingezetenendie verlangen als VRIJWILLIGERS by de Militie op te treden en daartoe bevoegd zijn, zich ter Secretarie kunnen aangeven vóór of op den 30sten dezer maand. Schoonhoven, den 15. November 1893. De Secretaris, De Burgemeester, H. G. GEELHOED. Mr. A. D. H. KOLFF. Het ruimst GESORTEERDE ZeU'Btraat 91, juist uier de brug, aabter de Waag Uitsluitend zeer soiiede eigengemaakte KACHELS Alle soorten ruwe en geëmailleerde VULKACHELS. Geëmailleerde HAARDEN. Vele soorten PETROLEUMKACHELS. De echte Amerikaansche Gegoten, geëmailleerde en fijn gelakte KOLEN- en TURFBAKKEN enz. enz. In voorraad STROOSNIJDERS van de beste constructie, iu veto soorten. My beleefd aanbevelend, UEd Dw. Dienaar, P. ROND Pzn., Ijzerhandelaar. lemen gelden deposito: L dag opvragens 3 #/0 inger termijn op overeen te komen irwaarden en desverkiezende tegen lerpand in fondsen; strekken gelden op Effecten voor: gen onder f 1000,— 5 ’s jaar»; gen daarboven tot den prolongatio n's volgens Amsterdamsche beura- irwaarden ten zich met het koopen en verkoopen i Effecten, tegen een provisie van: voor fondsen boven de 30 »/0 onder 30°/O;(ook ar loten;) irlangd worden orders in de meeste idsen verantwoord tot den eerstvolgen- a middenkoers der Amsterdamsche urs; den Coupons in boven de Amsterdam- ie beursnoteeringzonder berekening n provisie; ten zich op voordeelige voorwaarden it het incasseeren van wissels op binnen- buitenland. Tarieven op aanvrage itis verkrijgbaar. ormatiën worden verstrekt door den Heer IAN DEK HEUVEL, Schoonhoven. Door den officier van justitie te Amsterdam wordt, met machtiging van Zijne Excellentie den Minister van Justitie, eene premie uitgeloofd van vijfhonderd gulden voor het vinden van het lijk van Sarah Juett, en hetzelfde bedrag voor het vinden van het lijk van Maria Schmidt. Bij ontdekking wordt men verzocht, het lijk of de lijken onaangeroerd te laten liggen en terstond de justitie of politie te verwittigen. Zaterdag-middag had de dek- knecht van de Asperen te Kedichem het ongeluk bij het uitwerpen van een touw in de Linge te vallen en te verdrinken. De man laat eene weduwe met vijf jeugdige kinderen achter. Een vuilnisman vond te Zwolle onder het vuilnis een oude porte feuille met een bankbiljet van f 200. Het gevondene werd aan den eigenaar, een verver, weir ter hand gesteld. Misschien heeft men nog niet opgemerkt dat de dubbeltjes van 1893 op een anderen stempel geslagen zyn dan die van 1892. Toch is het verschil aanmer kelijk, en wel geheel in het voordeel van de nieuwe exemplaren. Het geluat der Koningin is voller, de welving der kaak beter uitgewerkt en veel fraaier; de lynen van het haar zijn losser en golvender, de kralen van den collier fijner; hot geheele kopje is breeder, het gezichtje meer be- teekenend, terwijl het ook veel meer ge lijkenis toont met Z. M. Willem III. Ook de parelrand is fraaier dan bij de oude exemplaren. Om bevroren appelen niet ge heel verloren te laten gaan, moet men ze langzaam laten ontdooien. Dit kan het best geschieden in ijskoud water, dat men, met zout vermengd, in een koele kamer zet. In de meeste gevallen zal dit hoogst eenvoudig middel het gewenschte resul taat opleveren. STADSNIEUWS. Schoonhoven, 14 November. Met zekerheid vernemen wy, dat tot Commandant der Instructie-Compag- nie alhier is benoemd Kapitein H. Thesingh, van het Ie reg. vesting-artillerie te Utrecht. •—Door Mevrouw do Wed. P. Makkes- Van L'mbëekeir Mej.‘ M. Van Li m beek is den Baad aangeboden het door den heer J. H. Neuman geschilderd portret van haren vader, wijlen den heer J.C. Vau Limbeek, oud-raadslid en Burgemeester dezer gemeente. De raad heeft deze schenking met wel gevallen aanvaard, en den dank daarvoor aan de geefsters betuigd. Zonder voorkomende verhin deringen zal de beroepen leeraar by de Ned. Herv. Gem., Ds. J. Van der Spek, alhier bevestigd worden op Zondag 10 Deo., des voormiddagsdoor zijnen ambtgenoot Ds. J. E. Steenbakker Morilyon Loysen, en des avonds zijne intreê-rede houden. Van geachte zgde wordt ons het aangeboden: u_de voorgaande courant mede- - teraardebestelling den waardigen Van Koetsveld te ’s Hage hier had twee dagen later eene begrafenis plaats van een jongeling, i langdurig lyden zyn ouders van het hi scheurd. Op Vrjjdag-morgen D. Van der Hoff leden en oud-leden Vereeniging „Joj volgden de Ijjkl Gemeeute sloot de overledene ook onderwjjzer het bestuur heeft. Op den doodeuakker gekomen, waar reeds velen tegenwoordig waren, ook het onderwijzend personeel van de Zondagsschool, om oen laatste huldo aan den afgestorvene te brengen, hield de predikant, nadat het Ijjk in het graf was nedergedaald, eene toespraak, die met aan doening werd aangehoord. Hoofdzakeljjk was de inhoud het volgende: „Daar rust dan, mjjne vrienden, het stoffelyk overschot van onzen jeugdigen vriend Anton Sophius Daniel Van der Hoff, een jongeling van zoo groote verwachting. Nog maar 23 jaren oud 1 Waarom toch, zoo vragen wjj, moest hij ons vroeg worden ontnomen? Had de Heer hem gespaard, hoe nuttig, hoe gezegend had hy kunnen werkzaam zjjnl Maar de Hoer, wiens bestuur voor ons in dezen ondoorgron delijk is, antwoordt niet van al Zjjno daden. Mjjn raad zal bestaan, zogt do Heer van loven en dood en Ik zal al mjjn welbehagen doen. Treurende vader! bedroefde betrekkingenI Hier roept de Heer u toe: „Wat Ik nu doe, weet gjj niet; gy zult het na dezen verstaan,” en „Zoo gy gelooft, dan zult gy do heerlijkheid Gods aanschouwen I” Hjj is u ontnomen, jongelingen I de voor zitter uwer vereeniging! Hoe geschikt was hjj voor die taak! Hoe nuttig kon hjj u bezig houden! Hoe wist hg steeds den vrede te be waren! Hoe was hy door zyne kennis voor velen tot een licht! Gy hebt hom geacht e» dat ook getoond. Het waa u eene ecre zjjn lijk grafwaarts to mogen dragen. Ook do grafkrans door uwe vereeniging op zyne kist gelegd’ strekt daarvan ten bewijze. Maar moge dan nu ook de stem uit zijn graf uwe ooren bereiken „Gedeukt aan uwen Schepper in de dagen uwer jongelingschap Verlaat den dienst der wereld. Dient den Heer en hebt vrede onder elkander. Maar ook als onderwjjzer op ouze Zondags school hebbon wy veel aan hem verloren. Hg was daar zoo recht te huis, en bezat de gave om eenvoudig en degelyk tot en met de kin deren te spreken. Hij was zoo geheel bekend met en in de Schrift; ja, had de Hoer hem het leven en de gezondheid geschonken, dan zou hij juist in deze maand het examen als Godsdienst- ouderwjjïer hebben afgelegd. Allen, die op de

Schoonhovensche Courant | 1893 | | pagina 1