MBE. N’. 1430. frente, 1893. Nieuws- en Advertentieblad voor Zuid-ïïolland en Utrecht Jraaibank, Woensdag [13 December. DSMA, lam. n Zonen, ”12 s ird’s lender. >OP: I Kondheids- LOEM, ok van )EL ZOON IJFWAS D A, BINNENLAND. Offlciêele Kennisgevingen. NATIONALE MILITIE. INSCHRIJVING. BUITENLAND. üTeralebt. I voorzien S HOOHOfflME COURANT. IN SCHOUWEN, bij e Noordeloos. eelige voorwaarden n wissels op binnen* ieven op aanvrage •trekt door den Heer EL, Schoonheien. versterkinf litiewet. nis j van Jents. (.TAM NOOTEN m ta bekomen. her- heor ZER OABGWIEL. UIPEN van ICHE „de Bel", pentraat K 244. zyn onze Spritazjjnen, arreerende prijzen. LDE SMITS. muhten, dat in vonnis JHEM, Kilo ons) van 5 Kilo h f 1,25. P. SANTMAN, en; C. SPE1JER, 'ELD, Lexmond. ders in de meests tot den eerstvolgen- er Amsterdamsehe ven de Amsterdam- zonder berekening Dejuist- laagschen circulaire jven was open- gedaan, arbeids- Jgeering baar sdra daartoe pakjes, voorzien eerd handelsmerk, »ven bij pikerstraat. Haven. Lopikeratraat. SPELT. [DRIES KRUIJT. G. v. d. REST. SPEIJER. PANNEKOEK. DE JONG Czn. v. d. STEEGT. ad. KNOERS. HOMBURG. SCHEER. ABRECHS. v. EINDHOVEN, rordt de aandacht THEE, A f 1,30 de zoozeer gere- irde Amerikaansche ^.KHUUSAZoon Bosch. in verkrijgbaar voor xht by W. J. VAN •oor Bergambacht by (AN DEN DOOL; by joh. voor Schoonhoven JONG, 7jf Cents. ,DE WAAG”, posito: 3 7., overeen te komen sverkiezende tegen Effecten voor: - i «7. ’«jaara; t den prolongatie- iterdamsche beurs- oopen en verkoopen sen provisie van; iven de 30 ider 30’/,; (ook notabel. In den loop dezer week zal daar door eene verkiezing worden gehouden. GIESEN-NIEUWKERK, 12 Dec. Bedankt voor de toezegging van beroep bij de Ned. Herv. Gem. alhier door Da. 8. Van Dealen te Sluipwijk. ♦HAASTRECHT, 12 Dec. AI de leerlingen der Nuts-naai- en breiachool zijn op ’t St. Nicolaasfeest door één der dames onthaald. Tot kerkvoogd der Ned. Hervormde kerk is gekozen de heer J. C. Maller. Zondag-morgen werd de beroepen leeraar der Ger. kerk, de heer H. G. Nie- borg, in zijne nieuwe betrekking alhier be vestigd door zyn collega Ds. Winkel van Oudewater, naar aanleiding van den tekst Jesaja 1, vers 26. Des avonds deed ZEw. zijne intrede naar aanleiding van Mattheus 16, vers 13 tot 19. Een groot aantal personen was by beide plechtigheden aanwezig. Ook de leden van den gemeenteraad, die uit- genoodigd waren, waren 's avonds in het gebouw tegenwoordig, De heer C. J. Idenburg heeft met goed gevolg het eerste theoretisch geneeskundig examen te Utrecht afgelegd. Blijft deze jongeling zoo gelukkig in zyne studiën, dan zullen spoedig de 3 zoons dezelfde betrekking van hun onvergetehjken vader vervullen. In de openbare vergadering van de vereeniging „Ernst en Vrijheid” alhier trad als spreker op de heer J. Kielstra, predikant te Middelburg. ZEd. had tot onderwerp zyner rede: De onsterfelykheid. ♦JAARSVELD, 11 Deo. De begrooting van het waterschap het „Groot Generaal” onder deze gemeente voor 1894 bedraagt in ontvang en uitgaaf f3373,20; tot be strijding der uitgaven wordt geen bijdrage van de verschillende waterschappen ver eis ebt. ♦LEERBROEK, 9 Deo. Door stemgerech tigde leden dezer gemeente zijn tot nota belen herkozen de h.h. F. De Groot Fz. en C. Kloek. ♦LEERDAM, 11 Deo. De heer W. Raman, predikant te Oosterbeek, heeft het beroep naar de Geref. Gem. B alhier aangenomen. •LEKKERKERK, 12 Deo. Benoemd als onderwijzer met hoofd-akte aan de 1ste openbare school voor gewoon lager onder- wijs in wijk B, de heer C. Van Essen te Venendaal. ♦MOORDRECHT, 11 Dec. Bij den land bouwer Arie Van den Heuvel is eene koe aan miltvuur gestorven. Onder toezicht van de politie wordt de stal met den aan kleve van dien ontsmet en de aangetaste koe verbrand. De vorige week hield de Eerw. heer Maerland eene collecte bij zyne parochianen ten behoeve eener nieuwe kathedrale kerk te Haarlem Eenigen tyd te voren waren den katholieken gemeentenaren circulaires toegezonden, waarin breed omschreven werd, hoe sedert jaren de behoefte aan eene passende kathedrale kerk werd gevoeld. Thans deed men een beroep op de mild dadigheid der diocesanen, ten einde een* aanvang te kunnen maken met den bouw dier kerk, die in het jaar 1896 zal vol tooid zijn. ••OUDEWATER, 6 Dec. Heden had alhier de verloting plaats, in het vroegere gebouw der openbare school achter het kerkje, van de overgehouden voorwerpen der Bazaar, die door de Dames-vereeniging „Félicitas” onlangs werd gehouden. De opbrengst dezer verloting zou weder strekken ten voordooie der Diaconie van de Ned. Herv. Gemeente. Deze poging van genoemde vereeniging om ook op deze wijze in de vele behoeften der armen te voorzien, is met goeden uit slag bekroond, want alle loten waren ver kocht, zoodat de Dames-vereeniging f83, als netto opbrengst aan de diakenen kon afdragen. Een woord van dank komt zeker toe in het byzonder aan de leden van „Félicitas”, die zich zooveel moeite hebben gegeven om de hulpbehoevenden te helpen onder steunen. Mogen velen worden opgewekt om het goede voorbeeld dezer dames te volgen! •REEUWIJK, 11 Dec. Zaterdag jl. heeft te Gouda op het raadhuis de verpachting plaats gehad van het zoogenaamde Reeu- wyksche sluisje, met het vrye gebruik en bewoning van huis en grond, waarvoor zyn ingeleverd twee insofar jjvingsbiljetten en wel door J. Kalkman (tegenwoordige pach ter) op f550 voor 3 jaren en f620 voor 6 jaren; en door J. Vermeulen te Gouda, voor 3 ja ren f652. De gunning is alsnog voorbehouden. •TIENHOVEN, 11 Mei. Van gister avond tot heden-morgen is op de zalmzegen-vis- schenj alhier niet gevischt, aangezien het te vreezen stond dat de moeite niet beloond zoude worden. WADDINGSVEEN, 11 Dec. Alhier doet zich een geval van typhus voor. Gemengd Nieuws. Vrijdag-avond had te Lippen huizen een allerdroevigst ongeluk plaats. Twee knaapjes, respectievelyk twee en vyf jaren oud, zoontjes van den veehandelaar J. DeVries, speelden samen in den koestal, waarbij de oudste den jongsteu een schuif- lus om den hals deed. De kleine struikelde en viel in de goot. Toen de oudste zyn broertje aan het touw, dat hij in de hand hield, er uit trok, snoerde dit natuurlyk samen. Toen de ouders er by kwamen, was het kind openbaarmaking in zake de ver- beteokenis af. sprekers beantwoor- dat vele veroordee- .„1 bewezen hebben dat de strafwet niet onmachtig is tegenover zwen- delarjjen. Hij neemt ten opzichte van strafbare kinderen een ander standpunt in dan de heer Vau de Velde, en zou liever het minimum van vervolgbaarheid op 12 jaar gesteld zien. Ten opzichte van de schadevergoeding aan preventief gevangenen wil de Min. voor elk geval de be slissing van de St.-Üeneraal inroepei heid van het vonnis in zake van den Hat predikant zal de Min. onderzoeken. De c., betreffende vervolging van kleine misdrjp wel niet voor publicatie bestemd, maar de baarmaking Beeft toch ook geen kwaad Voor het verkrygen van Zondagsrusten beperking voor bakkers zal de Ref— medewerking niet onthouden, zoog.» mogelykbeid bestaat. By de stemming over een amendement van den heer Van de Velde tegen een verhooging van f 400 voor een klerk, bleek de vergadering slechts 49 leden te tellen en werd zy dus verdaagd. De Eerste Kamer hield Vrydag een verga dering, waarin zy tal van kleine wetten heeft aangenomen. De heer Fokker richtte tot de Regeering een interpellatie over haar voorne mens ten aanzien van de onvoltooide werken aan de Marinesluis en de Marinehaven te Vlis- singen. De Min. van Waterstaat verklaarde het onder de tegenwoordige omstandigheden niet geraden, het werk af te maken. H. M. de Koniugin-Regentes heeft benoemd tot kamerheeren van H. M. de Koningin: Mr. W. P. graaf van Bylandt, commies aan het ministerie Tan Buiten- landsche Zaken, en L graaf van Limburg Stirum, jagermeester van H M. de Koningin, en tot kamerheer in buitengewonen dienst van H. M. de Koningin Jhr. H. A. Clifford. Aan het gebouw van het provinciaal bestuur van Zeeland te Middel burg werd Donderdag jl. aanbesteed; het verrichten van bagger werk op het Neder- landsoh gedeelte van Ter Neuzen en in de Westbuitenhaven van dat kanaal, te Ter Neuzen. (Raming f12.000). Minste inschrijver de heer A. F. Volkers, te Sliedrecht, voor f7770. Door dykgraaf en hoogheemraden van den Lekdyk Benedendams en van den IJsel- dam is het volgende adres aan de Tweede Ka mer gericht, met betrekking tot de voorgenomen verbetering van de rivier de Nederryn en Lek Geven met verschuldigden eerbied te kennen dykgraaf en hoogheemraden van den Lekdyk Benedendams en van den IJseldam: dat zy met groots belangde)'^g hebben ken- IJk lacaande •hs lijfrente voor retort kapitaal. en. Jvoor vronwen. 3 f 6 65 4 7 24 9 h 7 99 7 9 10 3 10 73 I I 13 03 genomen van het wetsontwerp tot verhooging i het IXde Hoofdstuk der Staatsbegrooting voor het dienstjaar 1893, met eene som van f 200 000, en van de daarover gehouden be raadslaging in de vergadering der Kamer van den 28sten September jl. dat het besluit tot goedkeuring dier uitgaven, voor de verbetering van den Nederryn en Lek, is te beschouwen als een eerste stap tot af doende verbetering der rivier, in het belang der afvoering van water en ys; dat zij echter, tot hunne teleurstelling, heb ben gezien, dat die verbetering niet zal aan vangen aan het benedeneind der rivier bij Krimpen s/ d Lek, maar boven Arnhemdat althans de normaliseering zal eindigen te Vrees- wjjk, zoodat het riviervak Vreeswyk—Krimpen zal gelaten worden in den ongunstigen toestand, waarin het thans verkeert; dat, naar hunne stellige overtuiging, ook in verband met de voorgenomen normaliseering der Nieuwe Maas, vóór en boven Rotterdam, de verbetering behoort aan te vangen te Krimpen dat, wanneer de bovenrivier te Vreeswyk zal zyn genormaliseerd, de versnelde stroom veel zand zal uitschuren en afvooren en dat zand zich benedenwaarts, waar de stroom minder snel en de rivier minder diep zal zyn en de vloed bovendien zyn werking uitoefentzal vastzeilen, waardoor het vormen van yadammen zeer zal worden bevorderd en de nu reeds be staande onevenredigheid in de waterstanden zal toenemen dat daarvan groote gevaren te duchten zyn voor de rivierwaterkeerende dyken langs het riviervak V rees wijkKrimpen, waarop ook reeds by de beraadslaging van 28 September jl. door den afgevaardigde uit 's-Gravenhage, den heer Conrad, en anderen werd gewezen; Redenen, waarom zy zich met aandrang tot Uwe Vergadering wenden, met verzoek het daarheen te willen leiden, dat alsnog op de Staatsbegrooting voor 1894 eene som worde gebracht voor de normaliseering van het rivier vak VreeswykKrimpen en dat daarmede ran beneden af een -aanvang worde gemaakt. Volgens de „Scheepvaart” heeft de „Prins Hendrik Stichting” te Egmond aan Zee eene gift van tienduizend gulden ontvangen. De predikant M, te Heteren, is verleden week, naar men verneemt, voor den rechter van instructie te Arnhem ver schenen, als verdacht van onsedelyke hande lingen. In dezelfde zaak moeten ook reeds 9 personen, onder wie 8 meisjes van 1421 jaar, door dien rechter zyn gehoord. De kerkeraad der Ned. Herv. Gemeente te ’s Gravenhage beeft aan de gemeente aldaar bekend gemaakt, dat het Provinciaal Kerkbestuur van Zuid Holland, by uitspraak van dO Nov. 11., Dr. D. C. Thijm heeft vervallen verklaard van de bevoegd heid tot bet uitoefenen van kerkehjke rechten en bet aanvaarden van kerkehjke bedieningen, voor onbepaalden tijd, en hem heeft ontzet uit zijne bediening van pre dikant bij de Ned. Herv. Gem. te 's-Gravenhage. De rechtbank te Arnhem eischte Zaterdag tegen T. Vietor te Wageningen, wegens mishandeling van den burgemeester en den wethouder Bronsveld, tydens de onlangs aldaar voorgevallen wanordelijk heden, 4 jaar hechtenis. De heer A. Kalkman te IJsel- monde is benoemd tot onderwijzer aan de Waalsche diaconieschool te Rotterdam. De Eerw. Heer J. N. A. Rijn bout, kapelaan te Montfoort, is als zoodanig benoemd te Haaksbergen, terwijl tot kapelaan te Montfoort is benoemd de Eerw. Heer J. W. A. Van Haagen, assistent te Steen- wykerwold. ♦GORINCHEM, 11 Dec. Van de tien gemeenten, die de ring Gorinohem telt, zullen weldra vyf gemeenten vacant zyn, namelijk Spijk, Hoornaar, Hoog Blokland, Giesen-Nieuwkerk en Giesen-Oudekerk. Spijk reeds sedert 1875 en Hoornaar sedert 1881. ♦AMMERSTOL, 11 Dec. In de vergadering van aandeelhouders der maatschappij „Van Nassau la Lecq” tot exploitatie van on roerende goederen (zalmzegen-visschery De önackert”) is benoemd tot administrateur de heer J. G. Anspach, candidaat-notaris te Amsterdam en tot hoofdman ontvanger de heer A. Heijnis te Nieuw-Lekkerland Tot notabelen zijn herbenoemd de heeren W. Visser en A. Dogt'erom en tot kerkvoogd de heer D. Ooms Jz. ♦ARKEL, 11 Deo. Donderdag jl. gaf de tooneelvereeniging hare eerste openbare uitvoering in dit seizoen. Niettegenstaande het vrij ruwe weder, waren een aantal belangstellendenwaaronder velen van andere gemeenten, opgekomen. Opgevoerd werdenZonder geld op reis, Daar is Mevrouw! Een Paar ea toch Een en Eene Raadsvergadering te Koekamp, terwijl ten slotte nog een Studentenpartijtje ten ge- hoore werd gebracht. De stukjes werden flink on vlug afgespeeld, inzonderheid de damesrollen werden uitstekend vervuld. De luide toejuichingen, aan 't einde van ieder stukje bewezen, mogen de leden aansporen, op den ingeslagen weg voort te gaan. BENSCHOP, 12 Dec. Door den burge meester van Benschop en Polsbroek is, naar aanleiding van een geval van honds dolheid in de aangrenzende gemeente Lopik, bevolen dat in deze gemeente met ingang van den 8. dezer alle honden moeten vast leggen of van een muilkorf, zooals de wet voorschrijft, moeten voorzien zijn. De heer H. W. Eigeman, cand. te Loosdrecht, heeft voor de toezegging van beroep naar de Ned. Herv. Gem. alhier bedankt. ♦BERKENWOUDE, 12 Dec. Tot kerk voogd ia herbenoemd de heer 0. d. Jong Dz. De heer 0. V. Herk heeft bedankt als De heer Walter vroeg meer faciliteiten voor het vervoer van landbouwproducten aan de Ned. Belgische grenzen. De heer De Beaufort (Wjjk bij Duurstede) drong aan op het verkrygen van overeenstemming met Daitschland aangaande de toepassing van het zalmtractaar en maakte bezwaar tegen de schikking met Pruisen aan gaande de ijsopruiming op den Rijn. De heer Smeenge wees op het belang van aanleg van waterwegen in Daitschland ter verbinding met onze grenskanalen. De Min. Van Tienh'-ven zei dat een over eenkomst met BelgiB juatrent ree-invoer in uitzicht is; dat bet voelen van onderbandelin- gen over het weldra afloopende zalmtractaat minder gewenscht schynt; dat de schikking met Pruisen alleen het gemeenschappelijk riviervak betreft en de Reg. zich tegen een kostbare uitvoering zon verzetten. Tot het maken van kanaalverbindingen kunnen wij Pruisen niet dwingen. Het Hoofdstuk werd zonder stemming aan genomen. Hoofdstuk IV. Justitie. De heer De Kanter drong aan op een betere wetgeving in zake het burgerlyk huwelyk, vooral ten aanzien van de echtscheiding. Ver volgens critiseerde hy het vonnis van de Haag- ■che rechtbank in de bekende zaak van den predikant; de daarby uitgesproken ontzetting uit het predikambt acht hij onjuist, daar de rechtbank daaitoe niet bevoegd is. Daar 8pr. meende te weten, dat geen appèl is te wachten, verzocht hy den Minister te gelasten het belang der wet cassatie tegen dit wordt aangeteekend. De hoeren Levy en Roessingb drongen aan op hervorming van ons stelsel van kinderbe- straffing door den strafrechter, de heer Heldt op wettelyke beperking van den arbeid in het bakkersvak, de heer Smits van Oyen op ziening van de vreemdelingenwet en de Rink op schadeloosstelling voor ten onrechte preventief gevangengenomenen. De heer G. Van Dedem besprak de noodza- kelykhuid van uitbreiding der Rijkspolitie en keurde 's Min. bekende circulaire omtrent de vervolging van zoogenaamde kleine feiten af. Hy bestreed ook het beginsel der voorwaar- deljjke in-vryheid-stelling, op grond dat scha vuiten beter op hun plaats zyn in dan buiten de gevangenis De heer Borgesius zou alleen schadevergoe ding willen verleenen aan onschuldig preven tief gekerkerden ten gevolge eener rechterlyke dwaling, en drong aan op straf bepalingen tegen flessehentrekkers en zwendelaars. De heer De Beaufort wees er op, dat kerk voogden van Purmerend onlangs gepoogd hebben een oude graftombe publiek te rerkoopen, ofschoon in de 17de eeuw aan het kerkbestuur f 2000 voor de plaatsing is gegeven. De heer Huber wees op verkeerde toepassing van het recht van gratie, vooral om gezond heidsredenen. De heer Van der Feltz, mede aandringendo op ig van Rykspolitie, wenscht een Rjjkspo- Naast de veldwachters in uniform zou 8pr. detectives willen aanstellen, geheime agenten ter opsporing van misdryven Uit de zaak- De Jong blykt het noodige van dien maatregel. Nog tal van onderwerpen van wetgeving werden in de vergadering van Vrydag door onderscheiden sprekers aangeroerd. De heer Van de Velde bepleitte een pak slaag voor jongens die naar de gevangenis of een opvoe dingsgesticht moeten, de heer Lucasse besprak de quaestie van schadevergoeding aan onschul dig in preventieve hechtenis genomen personen. De heer Rutgers keurde de van de ministeriëele circulaire rolgingen van geringe De Min., verschillende i dende, gaf o. a. te kennen, lingen van den laatsten tyd Men gelooft, dat de vrouw in hare geest- Termogens gekrenkt is. De Prins van Wales heeft, naar men bericht, tot ergernis dor groote bont werkers en kleedermakers een met bont gevoerde overjas laten maken bij de Trade union” der bontwerkers-gezellen, dat is te zeggenbij de werklieden die zich ver- eenigden, om weerstand te bieden aan de overdreven eischen der patroons. De Kroon prins liet, in een thans openbaar gemaakten brief, den werklieden zijn tevredenheid over het geleverde kleedingstuk betuigen. In Italië heeft de heer Zanardelli, op op raad van Koning Umberto, er voorgoed afgezien, om een Kabinet te vormen. Het is echter tasschen Vorst en onderdaan tot „hooge woorden” gekomen. Zanardelli schynt het zich zeer te hebben aangetrok ken, dat de Koning hem verweten heeft, dat het van weinig ernst getuigde, ia de tegenwoordige omstandigheden met een Ministerie voor deb dag te komen, waarin Financiën niet bezet was. Voorts hebben zich bij de vorming ach tereenvolgens drie leden teruggetrokken. Ook at niet zeer bemoedigend! Natuurlijk heerscht in parlementaire krin gen groote opgewondenheid wegens den Ungen duur der crisis. Koning Umberto heeft nu den heer Crispi ten paleize ontboden. Een lang durig onderhoud had tuaschen beiden plaats, doch nog niets werd vernomen van een mandaat tot vorming van een kabinet. De DultHcbe Rijksdag heeft in de laatste dagen beraadslaagd over de nieuwe belas- ting-ontwerpen. Dat tot verhooging der zegel belasting werd in handen gesteld eener commissie. Maarschalk Martinez Campos beeft uit Melilla (Marokko) een openhartig rapport aan de Regeering gezonden. Hy veroordeelt n.l. den geheelen forten- bouw te Melilla als ondoeltreffend Verder verlangt hij volmacht om te onderhandelen met den broeder des Sultans over de be straffing der Kabylen en wil hij waarborgen hebben vo >r grenswijziging. Wanneer de onderbandelingen mochten schipbreuk lijden, dan verlangt Campos geheele vrijheid van handelen. Tydens de ODderbandelingen moet het grootste deel van het Spaansche leger huiswaarts keeren. Het is te bezien, of Spanje met die op lossing genoegen zal nemen Dezer dagen is te Upsala (Zweden) een student in de godgeleerdheid, Hilmer Carlson, van honger gestorven. De arme jonkman had vruchteloos getracht door lesgeven in zijn onderhoud te voorzien. Sinds Juli had hij, naar zyn huisjuffrouw verklaarde, geleefd van 20 kronen (f 13,20). Zwak, uitgeput en half krankzinnig werd hij eindelijk in een gasthuis opgenomen, maar het was toen te laat, eu hij kon niet meer gered worden. Het droeve geval heeft algemeen groot opzien gewekt, en de Zweedsche studenten betreuren, maar te laat, het feit, dat een zoo ongunstig licht op hunne collegiali teit werpt. De telephoonverbinding tusschen Zweden en Denemarken is Dinsdag feestelijk geo pend met een gesprek tusschen de Koningen van die landen, die elkander gelukwensch- ten met het nieuwe middel van gemeen schap. Admiraal* De Mello is nauwelyks vertrok ken, of reeds komen berichten uit Brasilia, dat de toestand op handelsgebied beter wordt en het vertrouwen wederkeert. Weet men echter wel wat Mello’s plannen zijnP Enkel, dat hij het quarantaine-station Bha Granda beeft aangedaan en geplunderd en toen zuidwaarts is gegaan. De President Poixoto heeft Admiraal Gonzalves ontslagen. Admiraal Gama, die onlangs tot de opstan delingen overging, heeft een manifest uit gevaardigd, waarin hij wil: „herstel der monarchie”. De opstandelingen hebben bet hoofd gestooten voor Bage. De be zetting sloeg hunnen aanval af en wierp hen terug. ST ATEN-GENERAAL. In de avond-vergadering van Woensdag 6 Deo. drong de heer Huber nogmaals aan op regeling der gemeente financiën. De heer Van Houten bepleitte de handhaving van de eenheid der liberale party; sociale hervor mingen moeten tot stand komen binnen de grens onzer rechtsbeginselen. Ook de heer Levy achtte samenwerking van de geheele liberale party noo- dig, en protesteerde tegen de bewering dat de libe ralen de souvereiniteit Gods niet zouden erkennen alleen laten zy zioh bij de oplossing van poli tieke en sociale quaes ties niet leiden door con- fessioneele dogma’s. De heer Van Karnebeek verklaarde «ioh tegen toepassing van socialis tische begrippen in de wetgeving. De heer Borgesius constateerde dat er over het begrip van staatsbemoeiing feitelijk tus- schen de liberalen geen verschil bestaat, voor elk bepaald geval zal men moeten beslissen in welke mate de persoonlyke vryheid zal moeten worden opgeofferd. 8pr. waarschuwde den heer Van Houten tegen verbrokkeling der liberale party door het volgen zyner kieswet-politiek. De Min. van Buitenl. Zaken herbaalde dat staatsbemoeiing slechts kan steunen op recht en rechtvaardigheid. De Min. van Binnenl. Zaken en van Financiën lichtten nog hun vroe gere beschouwingen toe over de werkloosheid, de gemeente-financiön, den vryhandel. Het algemeen debat werd gesloten. De beide eerste hoofdstukken: Huis der Ko ningin en Hooge Colleges van 8taat en Kabinet der Koningin werden zonder beraadslaging goed gekeurd. Vergadering van Donderdag. Hoofdstuk III, Buitenl. Zaken. Gemeente SCHOONHOVEN. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Bohoonhovzjt doen te weten, dat, volgens art. 15 der wet op de Nationale Militie, moeten worden ingeschreven alle mannelijke ingezetenen, die geboren zijn in 1875. De Insehryving geschiedt op de Ge meente-Secretarie, tusschen 1 en 31 Ja- nüari 1894. Voor die inschryving zal meer speciaal worden zitting gehouden op Dinsdag 23 Januari 1894, van 10—12 uur. Schoonhoven, den 12. December 1893. De Secretaris, De Burgemeester, H. G. GEELHOED. Mr. A. D. H. KOLFF. Zaterdag middag jl. heeft in de Franeche Kamer van Afgevaardigden een zeer treurig voorval plaats gehad. Men had zich bezig gehouden met het onderzoek der geloofs brieven en de socialistische Afgevaardigde Mirman, die zelf de wettigheid zijner ver kiezing had verdedigd, verliet juist de tribune, toen er plotseling iets donkers van de openbare tribune door de z>al vloog. Een geel-roode vuurgloed verspreidde zich, een verschrikkelyke slag volgde en daarna eene uitspatting. Een natuurlijk gevolg van het een en ander was een ontzettend gekerm en geschreeuw. Wat was er gebeurd? Er was niets meer of minder dan een bom ontploft, nog vóór hy den grond geraakt had; het regende projectielen .scherven, spy kers, zink, alles vloog door elkander. Vyftig h zestig personen werden daardoor gekwetst, o. a. ook de Afgevaardigde Lemyre. Te midden nu van al die beroering, van al dat geschreeuw en gekerm, verhief zich op eens de stem van den President, den heer Dupuy, die uiterst kalm en met waardig heid zeide: „myne heeren, blyft stil op uwo plaatsen. De waardigheid van de Republiek en van het Parlement staan op het apel.” Eene levendige toejuiching volgde en aanstonds lieten zich een aantal kreten als „Leve de Voorzitter!” hooren. De vlucht hield op en, onder het weg brengen der gekwetsten, werd de beraad slaging voortgezet. Inmiddels kwam de Minister-President Casimir Perier op de vergadering. Met een van droefheid trillende stem dankte hij de Kamer, dat zij naar haren voorzitter geluisterd had, en de beraadslaging voortgezet. Juist een uur na den aanslag werd de Kamer gesloten, en men ging de aandacht wyden aan de gekwetsten. Vooral deernis verwekte de zwaar aan het gelaat gekwetste Afgevaar digde Lemyre. In't geheel hebben 18 leden der Kamer kwetsuren beloopen. Het was een hartroerend schouwspel, de verwonden te zien wegvoeren, bijna allen aan de klee- deren of aan het gelaat met bloed bevlekt. Na de ontploffing waren aanstonds de deuren van het gebouw gesloten, ten einde den dader te kunnen opsporen. Hij bevond zich onder de in het hospitaal liggende gekwetsten, noemt zich Marchal, doch blykt te syn een zekere Auguste Vaillant. Hy is een ruwe, brutale kerel, 33 jaar oud en een bekend anarchist. Berouw schynt hij niet, dan bij name, te kennen. In zijne woning werden verschillende gevaarlijke stoffen en werktuigen gevonden, welke naar het politie-bureau zyn overgebracht. Met Vaillant syn nog gearresteerd 10 andere personen, waaronder ook een Neder lander, een anarchistisch journalist. Groot en algemeen is natuurlyk de verontwaar diging allerwegen! Het kan nu eene hoogst belangrijke Kamer zitting worden, want natuurlyk zal nu de wet op den aanmaak en het vervoer van dynamiet worden aangevuld en gewijzigd en bovendien zullen in de drukperswet bepalingen dienen te worden opgenomen die ook het aanzetten tot misdrijven zullen strafbaar stellen. Dr. Gilles de la Tonrette te Parijs een leerling van Prof. Charcot is in zyn studeervertrek aangevallen door een dame, die hem geld kwam vragen en die, toen hy dat maar niet zoo terstond wilde geven, drie revolver-schoten op hem loste, waar door hy een paar wonden bekwam, maar niet van bedenkelyken aard. De dame, zekere mevrouw Kdmper, is een zenuwlyderes, die in „la Salpétrière” behandeld werd, waar men verscheidene hypnotische proeven met haar nam. Aan die proefnemingen wijt zij het, dat haar toestand nu zoo verergerd is, dat zij niets kan doen om in haar onderhoud te voor zien, en sy eischte nu, tot den uitersten nood vervallen, dat de dokters, die haar in dien toestand brachten, baar geldelyk zouden ondersteunen. Waarom zy echter met dien eisch juist by Dr. de la Tourette kwam, die niet meer in „la Salpétrière” werkzaam was toen zy daar ward behandeld, is niet te verklaren.

Schoonhovensche Courant | 1893 | | pagina 1