ram MM, lRS beat oiland. HUIS ingelegden :htentuin IEBOUW, thans 1893. N’. 1431. Zaterdag 16 December. Nieuws- en Advertentieblad voor Zuid-Holland en Utrecht touwland boring. Noordeloos. Officiëele Kennisgevingen. 3P: ’aaibaok, IR GANGWIEL. PEN van f 3,— JHT t LOPIKSCHE DE HAND E KOOP: El-EN ND, older „de Nesse” de Lek, >n, op het beste i aan de rivier, leidene net be- 'emakkeu. Het or Fabrieks of sticht, gevende te midden van litnemende ge- van Goederen, te aanvaarden kooppenningen kt, PING i/d IJsel, nis van ARIE bij veiling op >n 2 7. Decern ing op Woens- <894, telkens n, ten overstaan K. Bevelschrift. Het groots vraagstuk. BUITENLAND. Overahht. BINNENLAND. Ier by biljetten van ek gedaan door AN NOOTKN. S. W. N. VAN NOOTJE te Schoonhoven, Uitgeven- SCHOUWEN, by Gemeente SCHOONHOVEN. genaamd n perceelen. gen Kerstmis ig verlangd. »ever Fortuijn, erdam, LH EFFING het Lopik- SGHODfflOVEHHE COÜRABT. an NOOTEN n het AN LEEUWEN, on verdere Be- :t land van perceelen nit es by elkander 50 94 Centiaren «reeelen wende tar JAN VER- aan den IJael, gen ten kantore •Uris te Holter- ade, No. 11. D. TE1JINCK m tal op Za- icember 1893, gs 11 uur, in BOER aldaar, tijd van VIER van oging wetho Hoogendyk, Aren, 11 Cent 9 perceelen, op het terrein b Notaris DE MOOIJ te rkerk zal op rdagen 2 1 en sember 1893, voorra. elf nor, •EST te Krimpen >aar verkoopen: logeabel VILL1GE mber 1 893, e, zal in het »liek worden gen oorloofd. Avondvergadering van Pytterson verdedigde, met het oog op standen in Friesland, de werkverschaf gemeentefondsen, dit opzicht den laten, maar kon raadsbesluit van Deze Courant wordt des Woensdags- en des Zaterdags morgens uitgegeven. Prijs: voor Schoonhoven per drie maanden ƒ0,75. Franco per post door het geheele rijk 0,90. Men kan zich abon- neeren bij alle Boekhandelaren, Agenten en Brievengaarders. gedragen. Gruwelijke wraakneming! De gisting duurt voorthet volk verkiest de belastingen niet te betalen. In het dorp Bitonto, bij Bari, heeft Zon dag het verbieden van een vuurwerk ter gelegenheid van een kerkelijk feest aan leiding gegeven tot een gevecht tusschen een volksmenigte en soldaten. Drie boeren werden daarin doodgeschoten, maar de menigte behield ten slotte de overhand en dreef de gewapende macht terug. Het woedende volk maakte zich toen meester van den ambtenaar, die het vuurwerkma- teriëel in beslag had willen nemen, overgoot hem met petroleum en stak toen zijn klee- deren in brand. Maandag leefde de ongeluk kige nog; maar zijn toestand was hopeloos. In het belang der veiligheid van het land en tot bescherming van den Britechen handel is eene vermeerdering van de oorlogsvloot hoogst noodzakelijk. Deze motie werd door Lord George Hamilton in het Britsche Lagerhuis aangekondigd. De Regeering is uitgenoodigd geworden nog vóór de Kerstvacantie desbetreffende eene verklaring af te leggenzij zal daaraan gevolg geven door het indienen eener zelfstandige voordracht. Belangrijk nieuws rfit Melilla (Marokko) is niet tot ons gekomen. Maarschalk Cam pos, in plaats van flink, handelend op te treden, onderhandelt nog steeds, op zeer geheime wijze met den broeder des Sultans, Muley-Araaf. De Kabylen worden tot nu toe nog niet gestraft, doch slechts in be dwang gehouden, want zij houden voet bij stuk en willen niet, dat de Spanjaarden een nieuw fort zullen bouwen. Uit Madrid (Spanje) is nu echter bevel gezonden, dat Martinez Campos aanstonds tot handelen moet overgoan Uit Brazilië komt bericht, dat de aan voerder der opstandelingen, admiraal Meilo, zich beeft meester gemaakt van de Argen- tijnsche stoomboot „Parahiba”. I enlteit werden door den Minister bestreden, op grond der wettelyke bepalingen. Een amende ment van den heer De Mejjier om den post van 40.000 gulden voor het begin van den bouw van een Museum van Natuurlijke Historie te Leiden terug te brengen tot 4000 galden, om tot een bescheidener plan te komen, werd aan genomen. Bij Kon. besluit is benoemd: met ingang van 2 Januari, tot burgemeester van Arkel, T. W. C. Merkens, secretaris dier gemeente. In verband met de omstandig heid, dat de le Kerstdag en Nieuwjaarsdag zullen vallen op eenen Maandag, zal de gel digheidsduur der retourkaarten op de spoor wegen verlengd worden in dier voege, dat 4°. alle retourkaarten in binnenverkeer der Staatsspoorweg-maatschappij en Neder- landsche Centraal-Spoorwegmaatschappij (met inbegrip van het verkeer met de Duitsche stations der lijnen Almeloo—Hals bergen, Enschede—Gronau en Zevenaar Emmerik, alsmede met de Belgische stations der Luik—Limburger lyn), die genomen worden op Zaterdag 23 December, 5 volle dagen zullen geldig zijn, dus tot en met 27 December d. a. v. 2°. alle retourkaarten in binnenlandsch rechtstreeksch verkeer (met stations der Hollandsche Spoorwegmaatschappij en der N.-Brabant-Duitsche Spoorwegmaatschap pij)» eveneens 5 dagen zullen geldig zijn, das tot en met 27 December d. a. v.; 3°. de tweedaagsche retourkaarten in binnenverkeer, uitgegeven op Zaterdag 23 December, Zondag 24 en Maandag 25 December, zullen geldig zijn tot en met Woensdag 27 December d. a. v., terwijl deze retourkaarten, genomen op Zaterdag 30 en Zondag 31 December e. k., zullen geldig zijn tot en met Dinsdag 2 Januari d. a. 4®. de retourkaarten in verkeer met stations der Doitzche spoorwegen (in ge wone gevallen slechts 3 en 4 dagen geldig), die worden uitgegeven op 23 December, zuilen geldig zijn tot en met 27 December j die welke worden uitgegeven op 30 December, tot en met 2 Januari. Bij de aanbesteding van het 3-jarig onderhoud der rykswegen in Zuid- Holland was voor perceel 2 minste inschrij ver de heer H. Jongenborger te Waddiogs- veen, f 14.880. In zake de sedert jaren ge- wenschte spoorwegverbinding ÉdeBarne veld—Nykerk deelt men mededat de concessie voor deze lijn tot heden niet is ingetrokken, omdat de heer A. J. Krieger, ingenieur te Amersfoort, aan de regeering heelt verzocht de voor eenen locaalspoorweg verleende concessie te wijzigen in eene con cessie voor eene stoomtram op eigen baan, eu hem diligent te verklaren voor het daartoe indienen van een gewijzigd ontwerp. De collecte, door een der leden van de Tweede Kamer tijdens eene zitting bij zijne collega’s gehouden ten behoeve van de nagelaten betrekkingen van de verongelukte vissohers te Wierum, heelt opgebracht f 400. Bedankt voor het beroep te Waddingsveen door Ds. K. A. De Groot Az. te Hooien. GORINCHEM, ld Deo. Aan belangheb- benden wordt herinnerd, dat de wekelijksche veemarkt met Kerstmis niet op Maandag 25, maar op Dinsdag 26 December zal gehouden worden. •ALBLASSER WAARD en VIJFHEEREN- LANDEN, 15 Deo. De handel in kaas was deze week weder flauw, die in boter willig; in de prijzen kwam weinig of geene ver andering. Men besteedt thans in deze streken voor: kaas van f 22 tot f 26,50 per 50 Kilo, naar wicht en kwaliteit; goê- boter f 0,60; weiboter f 0,52*, per I Kilo. BERKENWOUDE, H Dec. By het los maken van een pakje heeft het zoontje van den bakker Z. Vink zich met eene schaar in een der oogen gestoken. Da verwonding waa zóó erg dat zijn opname in het gesticht van Dr. Van Moll te Rot terdam noodzakelijk was. Waarschijnlijk zal het oog geen dienst meer kannen doen. JAARSVELD, 13 Dec. De begrooting van het waterschap „Batuwe” onder deze gemeente voor 1894 bedraagt in ontvang en uitgaaf f3325,72*. Daarin is opgenomen eene uitkeering aan de landeigenaren ad f 5,per hectare; in dit jaar bedroeg die f 3,—. •LANGE-RUIGEWEIDE, 14 Deo. De influenza bezoekt ook thans weder onze gemeente. Veracheidene huisgezinnen zyn door die ziekte aangetast; zij vertoont even wel een goedaardig karakter. ♦WILLIGE-LANGERAK, 14 Dec. De in fluenza breidt zich ook in deze gemeente uit. Ze eischte gisteren ook reeds ’t eerste slachtoffer, doordien een aanvallig school meisje M. d. J. na enkele dagen lydens aan die ziekte bezweek. WOERDEN13 Dec. Kaas. De aanvoer ter markt op heden bedroeg 88 party» n prys van Goudsohe le soort f25 k f27,i van liet aantal hoogesoholen, verandering in 8°°ri f 20 k f24. Edammer f26 per faculteitMcholen, opheffing der theologische fa- K.G. Handel matig. De BURGEMEESTER der Gemeente Schoonhoven beveelt bij deze, uit krachte van art. 3 der Wet van 5 Jumj 1875, tot het voorkomen van Hondsdolheid (Staats blad no. 110); dat van heden af, gedurende vier maan den, alle HONDEN, die zich buiten wo ningen of vaartuigen (geene openbare mid delen van vervoer zynde) in deze Gemeente bevinden, en niet binnen een afgezloten erf aan een ketting liggen, moeten voor dien zyn van een MUILKORF, volgens een model, door den Minister van Binnenland- sche Zaken vastgesteld. Aldus gedaan te Schoonhoven den 13. December 1893. De Burgemeester van Schoonhoven, Mr. A. D. H. KOLFF. Wat bij ons algemeene beraadslaging heet over de Staatsbegrooting. staat ge- woonlyk met de cijfers van het Staatsbudget in slechts indirectsoms zelfs zeer los ver band. Maar de gelegenheid wordt aange grepen om eens van gedachten te wisselen over eenige groote quaestie’s van den dag, waaromtrent de partijen min of meer uit- eenloopende gevoelens zyn toegedaan, ja, die niet zelden in den schoot eener zeilde party aanleiding gaven tot belangrijk mea ning verschil. Tegelijkertijd kan men dan aan de Regeering zekere verklaringen ont lokken, hoe zij over die vraagstukken denkt, of van haar stappen zyn te ver wachten ten einde de oplossing wat naderbij te komen. Het schynt ons toe dat het niet gewenscht zou zyn dat gebruik af te schaffen mits het debat zich binnen matige grenzen blijve bewegen. En nu de heeren zich met drie dagen hebben vergenoegd, willen wij gaarne erkennen dat Dat de vruchten evenredig zyn aan de inspanningP Dat is ónmogelijk uit tema ken van een serie redevoeringen over on geveer dezelfde onderwerpen. Het is zelfs mogelijk dat geen van de Kamerleden, die op zoo welsprekende wijze, want er is inderdaad voortreffelijk gesprokendoor mannen van verschillende politieke par tyen een gevoel van eerbied voor het ge halte van ons Parlement vervulde ons bij het lezen der Handelingen”, hun in zichten hebben doen kennen, één van al degenendie het niet eens met hen waren, tot een wyziging in hun beschouwing heb ben overgehaalddat geen enkele scherpere tegenstelling is verzachtgeen gevaar voor een scheuring minder dreigend, geen aan vankelijke poging tot toenadering met meer sueces bekroond is geworden. Het woord overtuigt zoo zelden menschen, die het- zellde wapen tot hun verdediging weten aan te wenden. Toch is het onbetwistbaar, dat op de publieke opinie het debat uit de eerste week van December niet zonder invloed zal blijven, hetzij men, wat er gezegd is, in extenso leze in de officiëele stukkenhetzij men zich vergenoegen moet met de min ot meer uitvoerige uittreksels, waarmede de dag- en weekbladen de weet gierigheid van het publiek zoeken te be vredigen. De heeren hebbenzooali bekend is, hoofdzakelyk gesproken over de grenzen der Staatsbemoeiing op maatschappelijk gebied. Een onderwerp van niet geringe beteekenis, en datzoo men den bodem van bet prac- tische leven betreedt, tot nog heel wat uitvoeriger beraadslaging zou kannen lei den. Maur dat is de bedoeling niet geweest de Amsterdamsche afgevaardigde, de heer De Beaufort, heeft slechts het beginsel willen stellen, waarvan hij juist geen voor stander is en aan de Regeering gelegenheid willen geven, om mede te deelen welk standpunt door haar wordt ingenomen. Als de teekenen ons niet bedriegen, dan jjelooven we dat ten aanzien van dit groote Prys der AdvertentiënVan 1 tot 5 regels 0,50. Iedere regel neer f 0,10. Groote letters naar plaatsruimte. Inzending franco ui ter lijk tot Dinsdags-avonds 8- en tot Vrijdags-namiddags 5 uren. Alle binnenlandsche Advertentiën, voor 3 maal plaatsing opgegeven, worden slechts 2 maal in rekening gebracht. vraagstuk het tijdperk der „algemeene be schouwingen” is afgesloten. Jaren lang heeft men getwist of laat ons zeggen discussie ge-oerd over de quaestie van de bevoegd heden van het Staatsgezag; manneii van groote wetenschap hebben hun meening verkondigd over het wezen en den oor sprong van den Staat, en daaruit afgeleid binnen welke grenzen deze vorm van ge meenschap zich behoort terug te trekken. Er zyn ook op dit gebied dogma’s in het aanzijn geroepenaan welke men zich met niet minder ijver en hartstocht vastklemt dan zulks op het terrein van don gods dienst pleegt te geschieden. Maar dogma’s hebben ook dit eigenaar dige, dat zij een tegengestelde beweging te voorschijn roepen. Tegenover de geijkte leerdat de Staatuitsluitend gevormd uit een oogpunt van bestuursregelingop de vrijheid zijner burgers geen andere inbreuk mag maken dan het belang van het zelf behoud van dien Staat voorschrijft, en dat dus inmenging op maatschappelijk of éco nomisch gebied niet is geoorloofd heeft zich vierkant een andere overtuiging ge vestigd volgens welke de Staat, als éónige georganiseerde vorm eener gemeenschap die allen omvat, ook alle belangen heeft te beschermen, en daarin zóó ver mag en moet gaan als de noodzakelijkheid voor schrijft en de middelen veroorloven. De voorstanders van deze leer zijn ook geenszins van eenzijdigheid en overdrijving vrij te pleiten, dewy! zij niet voldoende rekening houden met de vrije ontwikkeling der individueele krachten. Toch maakt men zich van hen niet af, door hun te verwij ten dat zij streven naar Staatsalmacht Want wèl beschouwd is dat een groot woord zonder nauw afgebakende beteekenis. De socialisten huldigen de leer van de Staatsalmacht in zooverre, dat de meeaten hunner den Staat eigenlijk opvatten als een noodzakelijk kwaad, als een vorm die be stemd is om ten spoedigste te verdwijnen I Intusschen willen zij die macht terstond brengen in handen van de menigte, dat wil zeggen, zelf in handen nemen, want de schare der volgelingen is een zeer kneed bare massa, om die aan te wenden ten eigen voordeel. Zij voeren strijd tegen hetgeen zij noemen het praerogatiei van de bezittende klasse, alleen om datzelfde pri vilegie over te brengen naar hun zijde. Het socialisme draagt een veel te persoon lijk karakter dan dut het ooit zou kunnen leiden tot sociale rechtvaardigheid. In het liberalisme vindt men weinig spo ren meer over van de vroegere theorie der staatsonthouding; en zelfs zij, die het krachtigst zijn opgetreden tegen „staats almacht”, zyn toch geëindigd met te er kennen dat in zeer vele gevallen de Staat wel degelijk heelt op te treden als verde diger van belangen die bij den maatschap- pelyken strjjd in gevaar zouden geraken. Niemand beweert, dat de Staat alles zou vermogen, zelfs niet onder de gunstigste omstandigheden; maar evenmin kan wor den toegegevendat het staatsgezag met olympische kalmte de sociale moeielykhe den uit de verte heeft te aanschouwen zonder iets te doen om ze weg te nemen of te verlichten. Trouwens, al zeggen sommigen nog die leer te huldigen, de practijk beeft reeds lang uitspraak gedaan. Het openbaar ge zag bemoeit zich met allerlei dingen die, volgens doctrinaire opvatting, niet tot zyn competentie bebooren; de wetgever ver biedt zelfs, kinderen in fabrieken te laten werken, en matigt zich alzoo het recht aan, de vrye concurrentie een hinderpaal in den weg te zetten, ’t Is zoodie over winning is niet zonder strijd verkregen en zelfs een man, die nu zyn groeten in vloed op de meeningen van duizenden aan wendt om staatstusschenkomst op sociaal gebied als een dringende noodzakelijkheid aan te bevelendiezelfde mande bui tenparlementaire leider van den linker vleugel der antirevolutionnairen heeft, in zijn hoedanigheid van afgevaardigde, tegen de wetVan Houten gestemd; maar die wet heeft toen post gevat in ons staats leven, later is zij gevolgd door andere be palingen ten behoeve van vrouwen en jongelieden, kortom, over het beginsel van do staatsbemoeiing moesten we eigen lijk in ’t geheel niet meer praten. De vraag, waar het nu op aankomt, en die haar volledige oplossing slechts zal kunnen verkrijgen na een lange reeks van jaren, door middel van een opvolging van proefnemingen,, die wellicht niet alle zullen beantwoorden aan de verwachting derge- nen van wie zij uitgaanis dezeOp welke wijze, in welke mate *zal de Staat in dit geval van zyn bevoegdheid tot wet telijke regeling gebruik maken, 3ten einde te voorkomen dat misstanden, gelijk thans worden waargenomen, ea waarvan een vol ledige statistiek ons de groote nadoelen doet kennen, zich vermenigvuldigen; en in welk opzicht zouden maatregelen van voorzorg inbreuk maken op de vryheid van beweging der individuen? Dat is niet voor alle quaestie’s, die men tot een onderwerp van staatszorg zon wil len maken, hetzelfde. Htt vereisoht ont zaglijk veel studie, scherp waarnemen en juiste gevolgtrekkinges makeneer men daarover een gevesjjfde meening heeft. Miar die studie, niet meer belemmerd door dogmatische opvattingenhebben we juist noodig. In den aociabn strijd in allo lan den worden verschrikkdijk veel groote woor den gebruikten daar komt men niet verder mee: elk op zichzelf itaand geval of elke groep van gevallen tot een onderwerp van nauwkeurige beschouwing makendat is hetgeen ten slotte de maatschappij het meest ten goede zal komen. Alsof er geen donkei wolkje aan de lucht was zichtbaar geweest, werd de zitting der FranNche Kamer weder geopend. Alles had weer het gewone aanzien. De President Dupuy begon met eet kleine toespraak, waarin hij de Justitie iank zegde voor de krachtige maatregelen in zake den dader Vaillant, die, zooals m«n weet, dadelijk is gearresteerd. De Kaner bracht daarop haren Voorzitter nog eene kleine ovatie wegens de kloeke, verstandige houding ge durende het gevaarlijk oogenblik en toen beklom de Minister-President Casimir Périer de tribune. Al dadelijk begon men de handen aan het werk ;e slaan. Ten eerste werd behandeld het ontwerp tot wyziging der drukperswet en üasimir Périer stelde vöordegenen, die aansporen tot plunderen, brandstichten enz., te str -ffen met 5 jaar gevangenis. Door die naatregelen werd vol gens genoemden vooizitter geen inbreuk gemaakt op de vryheid. De oud-Mmister Goblet echter was van eene andere meening en toekende verzet aan. Nagenoeg uitgejouwd verliet hij de tribune. Een ander Afgevaardigde, Pourquéry de Boisserin genaamd, kwam ook met eenige verbeterings-voorstellen voor den dag, doch de heer Périer hield voet by stuk. Het voorstel werd dan ook met eene meerder heid van drie honderd vyltig stemmen aan genomen. De Senaat heeft het Regeerings-voorstel ook goedgekeurd en te weteu, met alge- meeue stemmen. By den aanvang van genoemde zitting vau de FrauHche Kamer heeft de voorzitter, de heer Dupuy, eerst voorlezing gedaan vau do verscuiileude betuigingen van deelneming, uit bet buiten land ontvangen, naar aanleiding vau den reeds bekenden aanslag. Verschillende Europee- ■ebo Mogendnedeu gaven hunue ai keuring te kennen over het gebeurde, doch be tuigden natuurlijk hare ingenomenheid met den goeden afloop van de zaak. Zoo zond Koumg Leopold van België eeu telegram van deelneming aan President Carnot en de Uosienri|k»ene Kamer-Pre- sident aan den heer Dupuy. lu den ZwiUeraclien bieuden-Raad sprak President Munziuger xijne verontwaardiging uit over de schandelijke misdaad. Minister Harcourt zond een adres van sympathie aan de Frausche Kamer, dat door velen werd gesteund. Eveneens deed de liongaarsche oppositie-leider Ugron. In Fraukryk zeil werd van s icialistische zijde de aanslag sterk veroordeeld. Een zekere Jules Guesde, hoofd van ge noemde partij, betuigde zijn afschuw op de volgende wijze: „Het revoloiionnair socialisme veroor deelt het dynamiet als middel tot oplossing van de sociale quaestie evenzeer als het patriottisch meliniet tot oplossing van in ternationale quaestie’s. Ik veroordeel met afschuw dezen aanslag. Dö man, die hem pleegde, staat, door krankzinnigheid of an derszins, buiten de menschheid.'' Het voorstel vau den werkman Afge vaardigde Basly, om eene parlementaire commissie van onderzoek te benoemen naar de oorzaken van de jongste werksta king in het Noorden, vond nog geen ingang. Het debat wordt nog verder voortgezet. In llalië schynt men maar niet tot een goed einde te kunnen komen. Do heer Crispi, door Koning Umberto belast met de vorming van het Kabinet, schijnt nie mand te kunnen vinden voor Bnitenlandsche Zaken, die wel zyn aangeboden, doch nog niet aanvaard, aan den Hertog de Sermo- netta. Minister van Financiën wordt waar schijnlijk Sonnino. Ondertusschen heeft er te Partinisco, in het Palermitaansche, weder iets plaats gehad, dat de gemoederen van verontwaar diging en afschuw doet trillen. De leden van een geheim genootschap, Fascio geheeten, hebben wegens de hooge belasting, 4000 man sterk, het stadhuis bestormd, de registers van den burgerlijken stand verbrand en 18 tolkantoren vernield. Natuurlijk werden troepen afgezonden. Hevige botsingen hadden plaats, waarbij 9 personen gedood en 14 gekwetst werden. Het gevolg hiervan was, dat het volk, na het aftrekken van de troepen, een vreese- lyke wraak heeft genomen op den gemeente secretaris, die met zijne vrouw gedood werd. Later werden de afgehouwen hoofden vut het echtpaar op pieken door de atad STATEN-GENERAAL. Vergadering der Tweede Kamer van Dinsdag. De voorzitter, de heer Gleichman, herinnerde aan hetgeen in de Fransche Kamer is ge beurd vroeg en verkreeg onder applaus machtiging haar namens de Nederlandsobe een betuiging van deelneming en sympathie te zenden. By de voortzetting van de beraadslaging over Hoofdstuk Justitie werd het amendement tot het sohrappen van de bezoldiging voor een nieuwen tweeden klerk verworpen. De heer G. Van Dedem keurde de aanstelling by voor keur van gepensioneerde officieren tot inspec teurs der rjjksveldwacht af; de heeren Sanders en De Kanter maakten bezwaar tegen de stichting eener gevangenis te Haarlem achter het nieuwe reebtsgebouw aldaar, op grond dat aan genoemd gebouw bet daglicht zou worden ontnomen. De Min. beloofde onderzoek De heer Roessingh gaf in overweging op de pen sioenen, die verpleegden in de ryks-werkin- riohtingen genieten, de kosten van hun onder houd in die gestichten in te houden. Het Hoofdstuk werd zonder stemming aan genomen. Daarna interpelleerde de heer Levy den Minister van Binnenl. Zaken over de vrjjheid van nering, die by het verdwynen der Patentwet geheel aan het goedvinden der ge meentebesturen zou zyn overgelaten. De Min. van Binnenl. Zaken deelde die meening niet, daar plaatselyke verordeningen, die de vryheid van bedryf zouden belemmeren, niet door hoo- gere besturen zouden worden goedgekeurd. De beraadslaging over Hoofdstuk V (Binnenl. Zaken), waaraan deze interpellatie was vast geknoopt, werd voortgezet door den heer Tydens, die aandrong op tractementsverhooging voor de gemeente-politie. De heer Roëll achtte ver scherping van de oontröle van het hooger gezag op de gemeentebesturen noodzakelyk; de bevoegdheid dier besturen voor aanleg van werken ter bestryding van werkloosheid, voor het toekennen van subsidiën, voor verkoop gemeente-eigendommen moet boperkt worden. De heeren Hintzen en Van Karnebeek bestreden te ruime toekenning van subsidiën. De heer Gerritsen beschouwt die subsidiën als toelagen in de steeds vermeerderende uitgaven der ge meenten, hoofdzakelyk ter voorkoming van armoede. De heer Van der Borch kwam op tegen den aandrang van Ged. Staten van Gelderland tot verhoogiug van de tractementen van burgemeesters, wethouders en gemeente secretarissen. De Minister van Binnenl. Zaken deed uitkomen dat de toeneming van uitgaven voor een groot deel het gevolg is van vroegere nalatigheid tegenover opkomende volks behoeften. Do subsidiën aan gemeenten worden nooit toegestaan dan na een deugdelijk onder zoek, voor elke aanvraag. De heer Roëll hield vol dat in vele gevallen subsidiën voor werk verschaffing geen armverzorging zyn, maar ge schieden ten bate van industriöele ondernemin- en derhalve door de wet niet worden ge- Dinsdag. De heer 1 de toe- iffing uit Ook de Minister wenscht in gemeentebesturen vryheid te toch de vernietiging van het Opsterland tot aankoop van gronden niet afkeuren. De heeren Reekers en Pynacker Hordjjk brachten de lijkverbranding ter sprike, de eerste als tegen-de laatste als voorstander. De Mi nister beloofde een bevredigende oplossing, zon der dwang. Vergadering van Woensdag. Vermindering van het aantal >--i— i__ De GEMEENTE-ONTVANGER van SoHoozHOvzir maakt belang hebbenden er op attent, dat 15 December j.i. de laatste termijn van Heofdel. Omslag m Hondenbelasting waa verstreken. Ter voorkoming van vervolgings kosten, worden zy, die in gebreke bleven, aan hunne verplichting tot betaling te voldoen, alsnog uitgenoodigd, die vóór I Januari e. k. ten zijnen kantore te bewerkstelligen. Schoonhoven, den 16. Dec. 1893. De Gemeente-Ontranger voornoemd, W. HEUT.

Schoonhovensche Courant | 1893 | | pagina 1