N°. 1435. Woensdag 3 Januari. 1894. Nieuws- en Advertentieblad voor Zuid-Holland en Utrecht. BUITENLAND. BINNENLAND. Gemengd Nieuws. IICOIRMT. Overtake. Al ia de groote botaing tnsschen de toon gevende Stoten ven Europa, die men eltgd verwachttot nog toe nog uitgeblevende tonen waarmede, nit een politiek oogpunt bezien, bet jeer 1898 werd uitgeluidklin ken «omber. Men sou dat jaar kunnen noemen bet jaar der schandalen. Panama- sobandalen in Frankrykgevolgd door een Optreden der anarchisten, dat de Fransebe natie nog huiveren doet. Baukiohandalen In Itolie, waarbij opvolgende regeeringen betrokken sijn en die het moeielyk maken een geschikt stel personen te vinden, die de teugels van het bewind in handen kunnen nemen. Als naspel op de schan dalen van het koninklijk echtpaarMilan en Nathalie in Serviëeen conp d' état van een baardeloosen knaap, die natuurlgk niets meer is dan een werktuig in handen van een paar eersuchtige staatslieden. Vergeefs zoeken we naar liohtcijden op politiek gebied. Rusland, geteisterd door hongersnood en siekte, sucht nog altjjd in het keursljjf van politieke onmondigheid. Politie, militairen en ambtenaren heerschen daar nog steeds met de knoet. Turkye heeft de handen vol, om op middelen te sinnen, om de ledige Staatsportemonnaie gevuld te krjjgen. Griekenland, dat in dese by Turkye nog achterstaat, kreeg nul op bet rekest by syne pogingen, om de hoog noodige middelen tot instandhouding der Staatshuishouding te verkrygen. Zelfs tegen een buitengewoon hooge rente waren er geen geldschieters te vinden, die in dat wespennest de handen dorsten te steken. Duitschland ondervindt boe langer boe meer moeite, om de gelden te verkrygen, die het voor de volmaking van leger en vloot noodig acht. Gelukkig, dat men daar een Minister van Financiën vindt, wiens grootste lust het is, altyd op nieuwe belastingen te sin nen. Nu, met financieele zorgen is, op een enkele uitsondering na, elk land over laden. Amerika doorleefde een crisis, die nog lang zijne naweeënook elderssal doen gevoelen. De Zuid-Amerikaansoh» Staten hebben voor kunne burgeroorlogen zooveel geld noodigdat elke revolutie gevolgd wordt door een nieuw accoord met de Kgyp'e begint steen en been te klagen over Ue kosten die de Engelsche bezetting het veroorzaakt. En toch denkt ook de tegenwoordige Kogelaebe Uegeering er niet aan, haar leger nit Egypte terug te trek ken. Gladstone voegde aan zyne verklaring in het Parlement er aan toe, dat eventueele onderhandelingen daaroverniet met den Khedive, maar met den Sultan zouden be- hooren gevierd te worden. De Hertog van Edinburgh, die als Hertog van Saksen Co- burg den eed van trouw aan den Duitschen Keiier aflegde, zal nochtans zyn jaargeld als Engelsch Prins, van 10.000 pond ster ling, niet verliezen, gelijk de Regeering op eeDe interpellatie verklaarde. In Puitacb land had men het liever anders gesien. Men is dkir tot dusverre niet gelukkig met de koloniale politiek Nu kwam weër het bericht, dat het gouvernementsgebouw te Cameroen, de eerste en meest beteeke- nende Duitscbe kolonie in Afrika, is be stormd en gepluuderd en wel door een troep politie-soldaten, die san het muiten Waren geslagen. Het gebonw werd eohter door de bemanning van het oorlogsschip Hyane aanstonds weer in besit genomen, doch niet dan na een bloedig gevecht, waarbjj verscheidene dooden vielen. Het Kerstfeest in Oostenrijk kenmerkte sich op bloedige wyze door den moord, gepleegd op Mrva, die als slachtoffer viel van politieken haat Eene redevoering van den jong-Csechischen Afgevaardigde Herald was de aanleiding daartoe. De daders waren lid van het geheim genoot schap te Omladins. De Bulgaarsohe Sobranjs beeft het Re geeringsvoorstel om een jaargeld van 40.000 francs uit te keeren aan de weduwe en kinderen van wylen Vorst Alexander Voo Battenberg (Graaf Harteuau) by acelamatie goedgekeurd. Voor een ruiterstandbeeld, voor den over ledene op het Alexanderplein voor het pa leis te Bofla op te richten, wordt eerlang, onder leiding der Regeeringeene open bare inzameling geopend. De aanslag, in de Fransebe Kamer ge pleegd, houdt nog altyd de pers en de politie bezig, Dagelyks hebben nieuwe in hechtenisnemingen plaats en enkele personen, die niet van de gunstigste syde bekend zyn, worden voortdurend in het oog gehouden. Te Saint Etienne heeft een politieagent, waarschijnlijk in beschonken staat verhoe rend, op een plein voor een kerk een anar chistische toespraak gehouden, waarin hy Vaillant verheerlijkte. Deze weinig ver trouwbare dienaar der gerechtigheid is natuurlek onmiddellijk ontslagen. Niettegenstaande de Italiaansche Minis ter-President Crispi aan de werklieden op Sicilië onderzoek en herstel van recht matige grieven beloofde, duurt de gisting aldaar nog altyd voort. Dit is vooral het geval te Caltanisetta. Nog slechts even bytyds wist de com- mandaut der troepen aldaar de vernieling der sohuren op het landgoed van Prins Trabia door een paar honderd gewapende boeren te verhinderen, en te Balestrute en andere pla toen in den omtrek van Palermo belegerde men met minder of meer succes de burgemeesters of notabelen in hunne woningen. In eerstgenoemde plaats werd het beleg door den burgemeester, dank sjj Ider kraohtige hulp zyner vrienden, met glans afgeslagen. De Admiraal Mello is op nieuw begonnen met Rio Janeiro (BraatiiC) te botnbardaeren. Verscheidene personen werden gedood en de bevolking verkeert ie grooten angst. De winkels zjjn gesloten. De ellende wordt nog vermeerderd, doordien de gele koorts In den hevigsten graad is uitgebroken. Van eene andere zyde wordt aan de „Times" gemeld, dat de toestand van den admiraal baehelyk wordt en hy bet geen tien dagen meer zal kunnen uithouden. Intusschen komt er meer kans, dat de Mogendheden zich met de zaken in Brazilië zuilen gaan bemoeien, wyl president Peixoto, deuPor- tugeesohen gezant aldaar gevangen heeft doen nemen, om hem het heengaan te beletten. By Kon. besluit is benoemd tot ontvanger der registratie te Goes, U. J. W. Van Nooten, thans te Dirksland. By Kon. besluit is P. F. Van Slype met ingang van 9 Januari, benoemd tot burgemeester der gemeente IJselmonde, met toekenning van eervol ontslag als bur gemeester van Ammerstol. Door de anti-revolutionairen in het hoofdkiesdistriet Goes is de heer Jhr. Mr. A. F. De Savornin Lohman defi nitief oandidaat gesteld voor de Tweede Kamer. Te Boskoop is dezer dagen eene algemeene handelsvereeniging opge richt, ten doel hebbende betrekkingen in het buitenland, vooral in Noord-Amerika, aan te knoopen; voor ruim 6000 gulden is door 28 personen ingeschreven. De heer Van 't Lindenhout, zyne echtgenooteDr. J. De Bléoourt te Heea en audere personen waren tegen Vry- dag gedagvaard voor den rechter-commis- saris te Arnhem. Het gerechtshof te 's-Graven- hago bevestigde het vonnis der Rotterdam- scbe rechtbank waarbjj P. A. J., koetsier te Goudawerd veroordeeld wegens mis handel! »gmaar verminderde de gevange nisstraf van óóoe maand tot 8 dagen. Te Gouda is tot gemeente geneesheer benoemd de heer P. De Boer, arts aldaar. Geslaagd voor het examen voor surnumerair by de Staatsspoorwegen de heer A. L. Roos te Breakelen. Prof. De Hoop Soheffer, oud- hoogleeraar aan het seminarium van de algemeene Sociëteit der Doopsgezinden te Amsterdamis na korte ziekte overleden. De predikant der Ned. Herv. Gemeente te Hetereo, W. M., tegen wien, zooals men weet, zeer ernstige beschul digingen zyn ingebracht, en die door het classicaal bestuur van Nymegen voor on- bepaalden tyd in zjjn ambt is gesehorst, heeft thans bij den kerkeraad van Heteren zyn verzoek om ontslag ingediend. Een beroep naar Waarder was reeds door hem aangenomen. §AMEIDE, 2 Jan. Door de Raden der gemeenten Ameide en Tienhoven is in hunne vergaderingen van 30 December 11., op haar versoek, eervol ontslag verleend aan mej. J. M. Klerk alhier als onderwy- seres aan de gemeenschappelijke openbare lagere school dier gemeenten, met ingang van 15 Febr. e. k. Verliest de sohool in haar een uitste kend onderwyzeres, in de samenleving al hier zal zij ook zeer worden gemist. Noode ziet men haar dan ook van hier gaan. Gedurende 1893 is alhier in de Postspaarbank belegd een bedrag van f2150. Het totaal der terugbetalingen ge durende dat jaar bedraagt f2764,79. AMMERSTOL, 1 Jan. Tot afslager op de zalmmarkt aan de vissohery: „de Snao- kert" alhier is, in plaats van den hoogbe jaarden heer A. Van Noortwyk Sr., be noemd de heer A. Van Noortwyk Jr. 'BENSCHOP, 2 Jan. Op weg naar huis, bevond de landbouwer B. alhier zioh jl. Zaterdag op den Lopiker Damweg, toen zyn paard schrok voor het gekraak van invallend ys, achteruitsloeg en een der leidsels stuk trok. B. sprong uit het ry- tuig, waarby by tamelyk onzacht terecht kwam, terwyl het paard, al achteruit slaande, aan den haal ging, denmoeilyken omrit maakte langs de by den Polsbroe- kerdam staande woningen, over de brug holde en in vollen ren tegen de woning van den heer J. Schouten aanliep, waar bet voor dood bleef liggen. Aan den tent wagen, waarvan het Bobild weggeslagen en zelfs het achterstel gebroken waswas bjjna alles stuk. Het paard kwam een poos later weêr tot zich zelf. •BERG-AMBACHT1 Jan. By de morgen- godsdienstoefening op 31 December werd door diakenen der Ned. Herv. Gemeente aan buitengewone giften gecollecteerd eene som van 75 gulden. De collecte, door de Nieuwjaars-com missie gehoudenbraoht ditmaal f 306 op. Aan de behoeftige gezinnen werden van dit bedrag brood, ryst en steenkolen uitgereikt. De weduwen verkregen daarenboven eene toelage in geld. Op Vry dag-morgen schrikte aan het eind van het dorp bet paard, dat eenen geladen boerenwagen voorttrok. Paard en -JlL'_ wagen gingen, te water, nabjj den Vier sprong. Sleebts met moeite kon de voerman zioh redden, wat ooc het geval was met bet paard. De wagen was nog al betohadigd •n de wagenvracht gedeeltelijk bedorven. BODEGRAVEN1 Jan. In het afgeloo- pen jaar zyn op d« wekeljjkaohe markt alhier aangevoerd 6664 wag. Goudseh" kaas m. 331.681 st. 660 Derbyka .s 26180 1106 Edamm. kaas 182.661 7 Leïdïche 383 te zamen 8327 wagensaanbrengende 490.695 kazen, vertegenwoordigende eau gewicht van 2.131.267 kilogr. Meer dan in *1892 werden ter markt ge bracht 613 wagens met 25.456 stuks. Verder werden aangevoerd 23 paarden, 5 veulens, 4 hitten, 6 koeien, 16 vaarzen, 2 kalveren, 3 nuchtere kalveren, 61 scha pen, 1282 lammeren en 532 biggen. GIESENDAM, 30 Deo. Door den heer K- Versteeg alhier zjjn de vorige week van den heer Horweger te Maasdam 2 run deren gekooht, te zamen voor een bedrag van f 1100. Goed vee schijnt dus ver van goedkoop te wezen. 9 JAARSVELD, 31 Deo. De begrooting van het waterschap „Vyfhoeven" onder deze gemeente voor 1894 bedraagt in ont vang en uitgaaf f 764,10. De daarin op genomen omslag f4 per hectare of f2 minder dan 't vorig jaar. KEDICHEM27 Deo. Gister-avond gaf de zangvereeniging „Hooger zij ons doel" al hier hare zesde uitvoerieg, die uitstekend geslaagd ie. De moeilijke zangnummers, o. a. „Aan den Vrede", dat aan het slot acht stemmig iswerden met accentuatie gezon gen, terwijl de rollen in de tooneelstukjes in goede handen waren. Jozef braoht het er als zoovelen van zyn naam best af. LEKKERKERK1 Jan. Voor de nitdee- ling op Oudejaarsdag was aan giften inge zameld het bedrag van f 182,27}. Daarvoor is aan 80 aanvragenden brood, ryst, boo- nen spek en steenkolen verstrekt geworden. Deze wyze om* het Nieawjaarwensohen aan de buizen te voorkomen voldoet volkomen aan het oogmerk, daar thans een nuttig ge bruik gemaakt wordt var hetgeen anders dikwijls ten onnutte werd besteed. Het kon «bevolen worde» vow gemeenten waar zulks nog niet plaats heeft. By den uitgever Den Oudsten alhier i> verschenen een jaarboekje voor de ge meente Lekkerkerk, 1894, dat zich door keurige uitvoering en volledigheid by dat van vorige jaren onderscheidt Een platte- grondsteekening van wijk B is er thans in opgenomenwat zeer de aandacht trekt. Verder bevat het jaarboekje een tal van advertentign en kan in zyn geheel als een vraagbaak voor belanghebbenden dienst doen. Wegens heerscbende ongesteldheden als mazelen, roodvonk enz., kunnen of mogen vso de als schoolgaande inge schreven kinderen in wjjk B nagenoeg de helft de sohool niet bezoeken. In wyk A komen slechts eenige gevallen voor, terwyl onder de kinderen van de school in wyk C tot nn geen der genoemde onge steldheden zyn voorgekomen. Door de onlangs plaats gehad heb bende benoeming van bestuursleden is het bestuur der afdeeÜDg van den Nederland- schen Protestantenbond alhier als volgt samengesteldD. Luijton voorzitterG. Neven Jz, Jobs vanLimborgh, 0. De J«u ger Az J. A. De Vries G. Van Zwienen leden en Ds. A. Van Oostensecretaris- penningmeester. •LEKSMOND, 29 Dec. De leden eener daartoe benoemde commissie hebben giste ren persoonlyk langs de hnisen der inge zetenen eene nieuwejaarscollecte gehouden. Allen waren zeer tevreden over de op brengst dier oolleote, zoodat men wel in staat zal zijn om op 2 Januari eene flinke nieu- wejaarsgift aan de behoeftigen te kannen uitreiken. Al hebben dan niet allen mede gewerkt, die uitzonderingen zyn gering en men hoopt na toch door dezen maatregel een einde te kunnen makdn aan het wen- schen en bedelen op nieuwjaarsdag. L1NSCHOTEN, 29 Deo. Door het ge meente-bestaar is de heer J. A. Van der Grient, geneesheer alhier, aangewezen tot het verrichten der doodtohouw in 1894. MONTFOORT, 29 Dec. Men verneemt van bevoegde zyde, dat door wylen pastoor Vesters, kort voor zyn dood, aan de armen zyner parochie eene zom van f26000 is geschonken. •NIEUW-LF.KKERLAND 29 Deo. Den tweeden Kerstavond prjjkte in bet kerkgebouw der Hervormde Gemeente alhier een praohtige kerstboom, verlicht door een aantal kaarsjes en versierd met rozen en verschillende andere voorwerpen. Op een tafel in de nabjjbeid lag een s keurige collectie prjjsen uitgestald, welke het ^hfestuur der Zondagsschool, hiertoe door vrijwillige bjjdragen der ingezetenen in staat gesteld, had aangekocht, 's Middags te 3 nren begaven de kinderen en vele ouders en tal van belangstellenden zich naar het kerkgebouw, ten einde het feest bp te wonen. De zitplaatsen waren spoedig bezet, zoodat velen zioh met een staanplaats moesten behelpen. De onder wijzers der Zondagsschool, de hh. Loggers en Schreuder, hadden hunne poging om een pre dikant in hun midden te hebben, bekroond gezien door de overkomst van Ds. Heineman, van Albiasserdam. Na het zingen van Psalm 98, vers 1 en 3, werd deze bijeenkomst door een toespraak van den onderwjjzer Loggers geopend. Spreker wees er op, verheugd te zjjn over de groote belangstelling in dit kinderfeest betoond en betreurde bet dat een der leerlingen hun door den dood was ontvallen, terwjjl tengevolge der heersohende siekte nog enkele verhinderd waren dit feest by te wonen. Door Ds. Hei neman werd in een kernaohtige toespraak gewezen op de zinnebeeldige beteekenis van den Kerstboom en daarna op de beteekenis van het Kerstfeest. Eene bijzondere verrassing was voor belangstellenden en ouders, dal de heer T. Bouma, onderwijzer aan de lste open bare sohool alhier, op verzoek van het bestuur der Zondagssohoolzich bereid had betoond de kinderen eenige toepasselijke meerstemmige liederen te leeren welke op zeer verdienstelijke wjjse werden ten gehoore gebraoht. Nadat de kinderen waren onthaald op krentenkoeken en chocolade, werd door den heer Loggers eene toepasseljjke vertelling gehouden en werd over gegaan tot het uitreiken der prijzen. Ten slotte dankte de heer Loggers de ouders en belang stellenden voor hunne tegenwoordigheid, voorts alien die financieel hadden bijgedragen dit kin derfeest te steunen, den heer burgemeester voor zyne bereidwillige medewerking, kerkvoogden voor het afstaan van het kerkgebouw voor dezen avond en in 'tbyzonder den heer T. Bouma voor zyn tactvolle leiding by het ten gehoore bren gen der verschillende Kerstnummers waardoor zeer veel is bjjgedragen om de feestvreugde van dezen avond te verhoogen en dien avond te maken tot een hoogst nuttig en genoegelyk sameftizyn. Ouders en kinderen keerden dan ook vergenoegd huiswaarts en zullen seker later met genoegen nog denken aan het versje: Van duizend kleine kaarsjes daalt lioht en warmte neer in duizend kinderoogen zien wy den ltohtglans weer. By de op j.l. Woensdag gehouden stem ming van twee notabelen zyn de aftredende leden, de heeren P. Bakker, en N. De Leeuw, herkozen en hebben zioh bereid verklaard die benoeming aan te nemen. De alhier beroepen predikantDs. Van den Nieuwenhuizen heeft voor het beroep naar deze gemeente bedankt. PAPENDRLOHT, 30 Dec. Van de werf van den scheepsbouwmeester A. Van Dujjvendjjk alhier, werd met goed gevolg te water gelaten de stalen schroefstoomboot „Adrianus Johannus", gebouwd voor reke ning van den heer A. Bos te Sliedreoht. Daarna is de kiel gelegd voor eene sleepboot met dubbele gohroef, te bouwen voor reke ning van den heer H. Derksen te Dordrecht. De verticale machines van het triple com pound systeem, elk met een vermogen van 150 I. P. K. benevens de daarby passende ketel, sollen vervaardigd worden in de fa briek van de heeren Huyskens A Van Dyk aldaar. De plannen en teekeningen zyn ontworpen en vervaardigd door den heer A. A. W. Van Reede Cs., expert en tech nisch adviseur, aan wien tevens het toe licht bij den bouw is opgedragen. De collecte alhier, gehouden ten be hoeve van de ongelukkige vissohera van de ramp te Wierum, heelt opgebracht f44,02. RIDDERKERK, 28 Deo. Op voorstel van den heer L. v. d. Waal is door den ge meenteraad besloten, de Eenigendyk en de Lagendyk van een middenstraatje te voor zien. Langzamerhand zal dit werk in de geheele gemeente doorgevoerd worden. Dit bestraten geeft veel voordeel voor de ge meente, omdat er daardoor veel minder grint noodig is. WADDINGSVEEN, 30 Deo. Jl Woensdag avond omstreeks half negen nur voer de „Volharding" (kapt. Goudkade), welke van Leiden kwam, door den hevigen mist misleid rechtstreeks op het jaagpad ter hoogte van de Katholieke kerk te Waddiogsveen, hetwelk onder de passagiers eene vrij groote ontsteltenis te weeg bracht. Alle pogingen om vry te komen bleken vrachteloos, totdat eindelijk de Boskoopsohe boot, naar Boskoop varende, hare diensten aanbood en haar zusterlyk hielp, zoodat zy weder vry spoedig vlot was. Jl Donderdag omstreeks 8 uur in den morgen had alhier een ernstig ongelak op de watermachines van den Middelburgschen polder plaats. De zoon van den machinist De Man, oud 22 jaar, welke als stoker dienst doet, bediende de machine, (er was des naohts doorgemalen,) en had het ongelak, met de machine in aanraking te komen, welke hem onmiddellijk verpletterde. Zijne moeder, bemerkende dat de maohine stilstond, ging eens zien en vond haar zoon in een aller- treurigsten verminkten toestand. Alsof onze gemeente niet genoeg kerken bezit zeveu to in vele opzichten een merkwaardig getal zal aan de Brug wederom eene nieawe kerk verrjjzen ten behoeve van Ledeboers volgelingen. Donderdag heerschte te Am sterdam een mist zóó hevig, als nog nimmer heeft plaats gehad. Eene menigte ongelukken had daarbij plaats van personen die, door den mist misleid, in het water liepen. Niet minder dan 85 personen ge raakten te water, waarvan tien het leven verloren. Drie voertuigen reden te water, waarbij twee paarden verdronken. Men meldt uit Hillegersberg: Reeds Zaterdag eischte het ys syn eerste offer. Drie jongens reden schaatsen op den Bergachen plaswaar den vorigen dag nog de eenden zwommen. Zij ontvingen waar schuwingen tegen het gevaardoeh wezen die met verachting af. Helaas, het ijs brak, en een hunnereen jongen van 15 jaar verdronk. Uit Opheasden wordt gemeld: Evenals vorige jaren ontving onze ge achte predikant, Ds. J Kok, als een bewijs van waardeeringvan zyn gemeente een vet varken. Te Tolbert (Groningen) gin gen dezer dagen de arbeider J. Z. en zijne vrouw een bezoek afioggen bij een kennis, hun kindje van 15 weken, goed in doeken gewikkeld met zich dragende. Bij hunne aankomst kwamen zjj tot de vreeaelijke ontdekkingdat de kleine niet meer leefde, het kind was bljjkbaar in de doeken gestikt I Onder de werkloozen te Am sterdam bevond sich volgens het D. v. N." een man, die voor eenige maanden f17.000 heeft geërfd en dat kapitaaltje veilig heeft belegd. Wie de zolen van zyn sohoe nen of laarzen met een weinig terpentijn olie inwryft, zal weinig last van slytoge hebben. Slager (die vleesch heeft voorgewogen)En wat heb je verder nog op je hart, MinaP Mina: Vjjf ons vet en drie ons beenen. STADSNIEUWS. Schoonhoven,-2 Januari. De Commandant der Instructie- Compagnie, kapitein H. Thesingh, is van zyn verlof teruggekeerd en heeft beden het bevel over de Compagnie aanvaard. Over het jaar 1893 werd aan het kantoor van Waarborg en Belasting van gouden en zilveren werken alhier aan belas ting en stempeling onderworpen 53175 gram goud en 1815975 gram zilver, gevende aan belasting f21596,03*, terwijl f361,91 voor essaailoon werd geheven en f28 voor transaetie werd ontvangen. De totale ontvangsten bedragenalzoo f21985,94*, tegen f24728,53* in 1892. De Oudejaarsavond was deze maal buitengewoon kalmde Zondag droeg daartoe waarschijnlijk veel bij. De Nieuw jaarsdag kenmerkte zioh door een buiten gewone drukte op de straten. Zelden was de bedelarij in den vorm van nieawjaar wensohen zoo veelvuldig, en vooral was het aantal bedelende kinderen buitengewoon groot. Eon algemeene klaoht wordt daar omtrent dan ook vernomen, en het is te wenschen, dat maatregelen worden beraamd dat de bedelary worde geweerd en de nieuwjaarsgiften meer tot hare bestemming worden gebraoht, en ook zij er van ge nieten, die thans geheel zijn uitgesloten. Rijkspostspaarbank. Aan het postkantoor Sohoonhoven en de daaronder ressorteerende hulpkantoren werd gedurende de maand December 1893 in gelegd f 1793,77 terugbetaald f 1874,16. Het laatste, door dat kantoor uitgegeven boekje, draagt het nummer 2324. Vervolg der Nieuwstijdingen. Vrjjdag-middag werd te 's-Gra- veuhage gehouden de vergadering van den geneeskundigen raad voor Zuid-Hólland, onder leiding van den voorzitter van den Raad, den heer J. Menno Huisinga. Ia die vergadering werd o. a. medegedeeld Ten aanzien van den ontsmettingsdienst dat te Gouda van rijkswege geplaatst zal worden een vervoerbare ontsmettingsoven, beschikbaar ook voor gemeenten in den omtrek, en deze maatregel werd beschouwd als een vooruitgang waardoor de ontsmetting beter dan tot au toe kan geschieden. De algemeene klacht nit Gorinchem over verontreiniging van het water in de Over waard tengevolge faeoaliënafvoer aldaar is in onderzoek, evenals klaohten van bewoners in aan de Lek gelegen gemeenten, over het ontstaan van bronnen van onreinheid tengevolge van aldaar verrichte waterstaats werken. - De familie van den heer H. Pot, onlangs overleden te Bolnes, heeft f 600 gesohonken aan de diaconie der Ned. Herv. Gem. te Ridderkerk, terwyl de heer J. 0. Bos, dezer dagen aldaar overleden, f 500 heeft vermaakt, vrjj van successierecht, aan het Burg. Arm best, ter verdeeling aan alle armen, onverschillig tot welken gods dienst zij behooren. GORINCHEM, 30 Deo. Ter Raads vergadering alhier waren gister avond op gekomen 13 leden. Afwezig de heeren Van Renesse en Van Shjpe. Tot conreotor aan het gymnasinm werd benoemd de heer Dr. J. Berlage te Delft met 9 stemmen. Vier stemmen waren uit gebracht op den heer Dr. A. Smit te Doetichem. Tot onderwijzer aan de burgerschool voor jongens, de heer A. A. Van Hemert te Hilversom. Tot onderwijzeres aan de burgerschool voor meisjes, mej. E. Dentmann te Naardon. Tot- curatoren van het gymnasium, de heeren Mr. J. A. Alting Bösken, Dr. J. Th. Van der Chijs en Mr. Van Lidth de Jende. Tot lid van het Burgerljjk Armbestuur, de heer Jhr. Mr. N. C. De Gijselaar, in de de plaats van den heer D. Th. Suerhoff, die voor deze betrekking heeft bedankt, en in dat college 15 jaren zitting heeft gehad. •GORINCHEM, 1 Jan. LI. Vrijdag leed onze gemeente een treffend verlies door het overlijden van den heer 8. A. Appel, orga nist in de Ned. Herv. Kerk alhier. In de Kerstdagen bespeelde hy nog op gevoelvolle wyze het orgel. Als kweekeling van het Blinden-inatitnnt te Amsterdam werd hij in 1853 als orga nist alhier benoemd en bij zyne 40-jange ambtsvervulling voor eenige maanden, mocht de waardige blinde grijsaard tal van blijken van hoogachting en waardeering ontvangen. •AMEIDE, 1 Jan. Daartoe door bijdragen van eenige gegoeden in staat gesteld, is heden door de Ondersteuningscommissie al hier aan 93 hoofden van behoeftige gezin nen in deze gemeente een Nieuwjaarsfeest-

Schoonhovensche Courant | 1894 | | pagina 1