1894. N’. 1440. Nieuws- en Advertentieblad ivoor Zuid-Holland en Utrecht ---L- - s. Zaterda£;20 Januari. INZET, doping. I P: de. Officieele Kennisgevingen. ;en ;litz, am, lM. REKENINGEN. d te Koop, bekomen ten Notaris VAN Oude Wijsheid. BUITENLAND. Overwicht. BINNENLAND. nïoö. SCHOONHOVEME COURANT iren. te in Roosendaal L. S. THIMj .ENSWAARD POEL oot-Ammers. Gemeente SCHOONHOVEN. r de is te naar door 46), jn in i per >eele ste ligd. lag en Vrlj- te spreken i KUN8T- jrichting. K NOOTOL larzeld heeft, lette dua op en LANDE- sild, is ingezet we gewoon heel iets Onze tegenwoordige Burgemeester De Secretaris, H. Q. GEELHOED. ■chip overgegaan, alwaar hy verpleegd wordt Hy lijdt aan zware koortsen. President Peixoto heeft Da Gama als landverrader verklaardomdat hy tot de opstandelingen is overgegaan. TOBBEN met IELBAKKEN, HANGERS, MERS, ZEU- JEN, LAND- OOT, EIKEN 1CHAP, alles Al degenendie iets te vorderen hebben over 1893 van de gemeente Schoomhovrw, worden verzocht de Rekeningen in t leveren vóór 1 Februari a. s. Schoonhoven, 18 Januari 1894. en Wethouders, De Burgemeester, Mr. A. D. H. KOLFF. Deze Courant wordt des Woensdags* en des Zaterdags morgens uitgegeven. Prjjs: voor Schoonhoven per drie maanden ƒ0,75. Franco per poet door het geheels rijk 0,90. Men kan zich abon- bij allo BoekhandelarenAgenten en Brievengaarders. Prijs der AdvertentiónVan 1 tot 5 regels 0,50. Iedere regel moer 0,10. Groote letters naar plaatsruimte. Inzending franco uiterlijk tot Dinsdags-avonds 8- en tot Vrijdags-namiddags 5 uren. Alle binnenlandsche Advertentiënvoor 3 maal plaatsing opgegeven, worden slechts t maal in rekening gebracht. rdag 1 8 en 1894, des ir, in de Her- VERHEUL te erzoeke van kland, in het n: huis irt te tkerk, laren. d plaats heb- lari 1894, des .Groot Schip- e GOUDA. niddeis tegen n, en verdere o ten kantore JUN DROOG- met het onderzoek van het ontwerp-zegel- belasting. De Minister van Financiënde heer Miquel, kwam nog eens met nadruk terug op zyne voordracht en besloot met de woorden: „Nu eenmaal overeengekomen is tot vermeerdering van ’s Rijks strydkraehtMi, moeten ook de middelen bewilligd worden, öf een tabaks belasting öf een algemecne inkomsten belasting. Is het nu niet het beste, van twee kwaden het minste te kiezen De zittingen van den Praisisehen Land dag zijn met eene Koninklijke troonrede geopend, waarin allereerst gewezen wordt op de steeds toenemende tekorten op de verschillende begrootingen, waardoor moeie- lijkbeden ontstaan. Het is de taak der Regeering zoo gaat de troonrede voort te zorgen voor de voortdurende welvaart van den landbouwopdat de druk der slechte tjjden minder gevoeld worde. Ook is eene betere regeling der rechtsverhou dingen bij het landbezit wenschelijk. Bij de toenemende scherpte van den strijd tusschen meeningen en belangen is het zaak, het tusschen de tegenstrijdige elementen tot een vergelijk te doen komen, in oprecht streven tot het groote doel het welzijn des Vaderlands. De troonrede, die door den Keizer zelf werd voorgelezen, werd in doodsche stilte door de Afgevaardigden aangehoord en de toejuiching aan het einde bleef uit. De mededeelingen aangaande den geld nood waren dan ook niet opwekkend en de beloften der Regeering in zake de behar tiging van den landbouw waren voor de ontstemde agrariërs zeker niet voldoende. Wel zal de Keizer over deze ongewoon koele ontvangst, vreemd hebben opgezien l Het geding tegen het Czechisch geheim genootschap Omladtna is te Praag (Bohe- inen) begonnen. Niet minder dan 77 leden worden vervolgd en ruim 100 getuigen zijn gedagvaard. Die zeven en zeventig zijn allen jonge lieden tusschen 16 en 31 jaar oud en staan terecht wegens rustverstoring, geheime samenzwering enz. De eerste zitting was buitengewoon ru moerig; de aangeklaagden konden nauwe lijks door den voorzitter in toom gehouden worden. Het talrjjk publiek, dat buiten de deur stond opgehoopt, hoorde de beschul digden telkens roepen„Ik sterf van honger I Men behandelt ons als in Turkije!” De zitting moest herhaaldelijk geschorst worden. In het St. Jansgasthuis te Weenen (Oostenrijk) wordt een man verpleegd uit het romantisch gelegen St. Wolfgang (Opper Oostenrijk), die vijftien jaren lang opge sloten is geweest in een onderaardsch hol, waar hij al dien tijd geen menschelijke stem hoorde en zyn karig voedsel hem door een luik werd toegereikt. De man is, naar „Das Vaterland” ver zekert, geheel en al verwilderd. Zgn baard reikt hem tot aan de knieën, zgn haar hangt verward om zijn hoofd. Hij kan niet meer spreken, maar blaft als een hond. Het zijn de twee zusters van den man en zijn eigen moeder, die hem in dezen toestand brachten, om zich een erfenis toe te eigenen waarop hij recht had. In en om Italië is de rust op verre na nog niet hersteld. Zoo brak o. a in de stad Carrara weer een hevig oproer uit, dat ontstond door ontevredenheid der bevolking over het oproepen van miliciens voor de verschillende lichtingen. Het kwam tot een hevig gevecht, waarbij aan beide zijden verscheidene dooden vielen. Generaal Morras heeft op Sicilië den invoer van vuurwapenen verboden. Voorts moet de bevolking de wapenen, die ze heeft, bij de overheid inleveren, die ze kosteloos be waren zal. Op nieuw moet verlof gevraagd worden tot het dragen of hebben van wa penen. Overtredingen zullen ten strengste gestraft worden I Spanje heeft aan den Sultan van Marokko de volgende eischen gesteld: eene schade vergoeding van 25 millioen pesetas, die het weder hard noodig heeft, om schepen en troepen te zenden naar de Philippijnsche eilanden, waar de Mohammedaansche be volking eene Spaansche bezetting heeft aan gevallen op het eiland Mindanao. Ten tweede eischt het de bestraffing van hoofden der Kabylen, die Melilla hebben aangevallen en waarborgen voor de toe komst. De Sultan zal verder een gewa pende macht in de nabijheid der Spaansche bezittingen moeten handhaven, ten einde herhaling van de aanvallen te voorkomen. Voorts eischt Spanje nog een onzijdige strook lands van 500 meter breedte tus schen het Marokkaansche en het Spaansche grondgebied. Die strook mag niet be bouwd worden. In Brazilië, te Rio Janeiro, wordt het hoe langer hoe verwarder en oproeriger. Vrouwen en zelfs geestelijken begunstigen nu den opstand. Eenige granatendoor de opstandelingen midden in de stad ge worpen, doodden verscheidene personen. Santos wordt door de opstandelingen ge blokkeerd, terwijl een aanval van de sche pen der oproerigen op het eiland Nichteroy, na een hevig kanonvuur, werd afgesiagen. Admiraal De Mello is op een ande? „Vrienden, de belastingen zgn inder daad erg zwaar; en toch, als die van liet gouvernement 4* eenige warendie we te betalen hadden, zouden wy ons nog ge- makkeljjk redden. Maar er zijn heel wat andere en heel wat ondragelyker belastin gen voor sommigen van ons. Wij worden minstens voor bet dubbele aangeslagen door onze luiheid, voor het drievoud door onzen hoogmoed, voor het viervoud door onze onbezonnenheid, en voor dfe belastingen kan de ontvanger noch vermindering noch uitstel toestaan. „Ais een Regeering van haar onderdanen het tiende gedeelte van hun tijd tot haar dienst eischte, zou men zulk een bestuur ondragelyk noemen; maar de luiheid eischt van de meesten onzer nog veel meer. De ledigheid, die ziekten aan brengt, verkort het leven niet weinig. De ledigheid, even als de roeet, verslgt meer dan de arbeid; de sleutel is blank zoolang men hem ge bruikt. Gij bemint het leven? Verlies dan geen tydwant dat is de stof waarvan het leven is gemaakt. Hoeveel tijd geven wij niet meer dan noodig is aan den slaap, vergetende dat een slapende vos geen kip pen vangt, en dat wij in de doodkist tijd zullen hebben om te slapen.” Wanneer in onze dagen eens in een vergadering een volksredenaar optrad, en in dezen trant zijn toehoorders, gekomen wellicht om een oplossing te vernemen van „het maatschappelijk vraagstuk”, aan sprak,— dan, gelooven we, zoudebyval, dien hy vond, verre van algemeen zijn. Hoewij verlangen een geheel nieuw stelsel van productie en van verdeeling der pro ducten; welk stelsel, daarover zgn de ge leerden en ongeleerden ’t nog niet precies eens geworden, doch in elk geval iets anders dan waarmede men het zooveel eeuwen heeft beproefd, en men komt ons vertellen dat we wat zuiniger moeten zyn met den tyd, en dien zoo nuttig aan wenden als mogelyk is I Wy zyn druk in de weer om te komen tot de toepassing van regeeriugsbeginselenvolgens welke een minimam van lasten en een maximum van lusten aan elk ten deel zal vallen; en daar tracht iemand ons wgs te maken dat het met die belastingen, over welke wij voortdurend klagen, nog zoo’n vaart niet zou loopenals we niet veel meer dan dat bedrag zoek maakten door ons aan bescheidenheid, aan zalven op die punten eens naar waarheid kon taxewenj hoe Wiek zou'ded dan niet van hun minderheid overtuigd worden? Enal moeten wij sons erg scharrelen om door de wereld te komen en het hoofd omhoog te houdenwij getroosten ons dat, als we maar mogen hopes dat na ons onze kinderen het wat beter zuilen hebben, niet waar? Welnu, doen wij ri wat wij kunnen, met gebruikmaking van 4e vele hulpmid delen die thans worden aangebodenom die kinderen tot wezenlyk bekwame lieden te vormenberekend voor hun taaktot mannen met een paar rappe banden en een helder hoofddoei wij dital moe ten we daarvoor ook do meeste zuinigheid betrachten in de uitgaven voor dingen die niet tot de onmisbare beloelten behooren Gaat eens na, wie in deze moeielyke tijden de werkloozen zyn: zonder twijfel, er zijn flinke en degelijke werklieden, die door gebrek aan arbeid tydelyk buiten verdien sten zyn en het met kun gezin hard te verantwoorden hebben, maar de groote meerderheidwat hebben deze menschen in hun jeugd geleerd, hoe hebben zij hun jonge jaren doorgebracht, en hoe het geld besteeddat zjj in betere dagen kon den verdienen? Het zou hoogst eenzijdig wezenals wij meenden de samenvoeging van vraagstuk ken, die men „de maatschappelijke quaestie” noemt, van de baan te kunnen schuiven met een algemeene aanbeveling tot toe passing van Franklin’s grondbeginsel: er zullen onderscheiden regelingen gevonden moeten worden, die voor de toekomst het lot der mingegoeden beter verzekeren. Maar de oplossing dier quaestie, de opheffing van ai de bezwarenwelke zich daarbij voordoenzou oneindig lichter zijn, indien men alvast begou, elk voor zich, met het oude leentuk van de alles over winnende macht van arbeid en spaarzaam heid met betrekking tot zichzelven en tot zijn kinderen, geloovig te aanvaarden. Dat geloof zou blijken een kracht te zyn, sterk genoeg om bergen te verzetten. Wat men ook moge hervormen wijzigenof regelen, dat beginsel is de rotswaarop het maat schappelijk gebouw tot bet einde der dagen blyfc gevestigd. Eindelijk is nu bij de Fransche Kamer van Afgevaardigden het reeds lang aange- kondigde Regeerings-ontwerp ingekomen tot verwisseling van de 4| percents staatsschuld in een van 3| perc., waardoor eene jaar- lijksche bezuiniging ontstaat van 68 millioen. De heer Burdean, Minister van Financiën, drong sterk aan op de verzending van de voordracht aan de commissie voor de cre- dieten. Met 340, tegen 144 stemmen werd hiertoe besloten en al spoedig toog men aan den arbeid en wel met zooveel spoed, dat in eene volgende zitting achtereenvol gens alle artikelen van het oonversie-ont- werp der Regeering werden goedgekeurd. De Kamer telt echter onder hare leden altyd eenige, die aan eene amendement- ziekte lijden en nooit een ontwerp, zooals het door den een of ander is voorgesteld, tot wet kunnen laten worden. Zoo ook nu weer. De Afgevaardigde Jaurès wenschte aan het ontwerp bepalingen vast te maken, omtrent de wyze, waarop de geldendie zullen vrijkomen besteed zullen worden. Jaurès stelde toen voor, de opbrengst der conversie te besteden tot verlaging der belasting op de ongebouwde eigendommen. Hoewel de rapporteur, de heer Poincaré, zich verzette tegen dit amendementtoch vereenigde de Kamer er zich mede. Even- zoo ging het met een tweede aanvullings- artikel, ook door den heer Jaurès voorge- steld, hetwelk met 403 tegen 70 stemmen werd goedgekeurd. Toen begon de Minister-President Casimir Périer zich met de zaak te bemoeien, van de Kamer verlangend, dat zij geen enkel aanvullings artikel zou toelaten. Groote sensatie was hiervan natuurlijk het gevolg en de noodige woordenwisselingen bleven niet uit. Eindelijk verwierp de Kamer bij eindstemming met eene meerderheid van 100 stemmen de amendementen van Jaurès, die ze een oogenblik te voren nog bad goedgekeurd. Bij deze gelegenheid is dus het juiste meerderheids-cijfer aan het licht gekomen, waarover in de nieuwe Kamer een gematigd Republikeinsche Regeering kan beschikken, ni. 100 stemmen. Vaillant’s dochtertje, Sidonie, ontvangt van verschillende zijden vele blijken van belang stelling. Van alle kanten kwamen aanbie dingen om het kind aanstonds aan te nemen. Een vriend van Vaiiiant, de schrijnwerker Haytz, zal zich nu met de opvoeding be lasten en daarbjj gesteund worden door de Hertogin d’Uzès, vriendin en geldschietster van Boulanger. Van de nieuwe tabaks belasting in Duftech- land, denkt men, zal voorloopig wel niet veel komen. De algemeene beraadslagingen over dit ontwerp in den Duitschen Rijksdag zijn atgeloopennadat er vier zittingen aan gewgd waren. Nu is het naar de commissie verzondendie ook belast is De Min. van Oorlog heeft be paald, dat de eerste oefeningstijd voor de miliciens der lichting 1894, wordt vermin derd tot op vijf maanden voor de bij de inf. of bij de vesting art. ingedeelde lote- lingen, indien zij vóór hunne inly ving door vrywillige oefening in den wapenhandel voldoende practische en theoretische mili taire kennis hebben verkregenbinnen drie maanden werkelijken diensttijd tot milicien- korporaal worden aangestelden daarna bly- ken geven van bruikbare korporaals te zijn. De vragen, in verband met eene herziening der wet op het armbestuur, door den minister van binnenlandsche zaken tot de ge meentebesturen gericht, luiden: 1°. Hoe stelt uw burgerlijk armbestuur zich op de hoogte van de behoeften der huisgezinnen, die zich om onderstand aanmelden? 2°. Welke is de verhouding van de betaling geld tot die in natura? 8°. Wat is het maximum van hetgeei uwe gemeente in den regel aan één gezin week aan bedeeling wordt verstrekt? 4°. Wordt na verstrekking van bedeeling eenig toezicht gehouden op de bedoelde gezinnen, en, zoo ja, op welke wyze? 5°. Wordt door het burgerljjk armbestuur ook betaling verstrekt aan personen of aan ge zinnen, die, ofschoon onvoldoende, reeds door kerkeljjke of particuliere instellingen van wel dadigheid worden bedeeld? 6°. Bestaat er in uwe gemeente eene geor ganiseerde samenwerking tusschen de burgerlijke, kerkeljjke en particuliere armenzorg? Zoo ja, op welke wijze? 7°. Wordt hierdoor het burgerljjk armbestuur bekend gemaakt met den toestand en de ver zorging van alle of van de meeste bedeelden? 8°. Worden bij de verstrekking van subsidiön in uwe gemeente overeenkomstig art. 59 der armenwet voor waarden gesteld? Zoo ja, welke? De rechtbank te Rotterdam veroordeelde Dinsdag J. 8., werkman te Krimpen a/d IJselwegens diefstaltot eene maand W. J. Den D., schipper te Bleiswijk, wegens mishandeling, tot 14dagen; C. P., bouwman te Gouderak, wegens mishande ling van een ambtenaartot drie weken D. P., landbouwer te Gouderakwegens wederspannigheid, werd vrijgesproken. A. B., 19 jaar, dienstbode te Willeskop, sedert November jl. in dienst van dan bouw man 0. O. aldaarnam den löden Decem ber d. a. v. uit eene gesloten secretaire die zij met den daarvoor bestemden sleutel had geopendeen bankbiljet van f 40 weg. Zij maakte van dit geld een uitstapje met haren bemindekocht een kastje en werd bij hare arrestatie nog in het bezit gevonden van f 1,90. Te dier zake stond zij heden terecht en bekende hare schuld. Het O. M. in aanmerking nemende haren jeugdigen leeftijd en dat het de le maal is dat zij terechtstaatvorderde twee maanden gevangenisstraf. De verdediger Mr. C. M. s’ Jacobde vordering zeer clement vindende, verzocht de rechtbank de maand prev. hechtenis nog in mindering te willen brengen bij de haar op te leggen straf. Uitspraak over 8 dagen. Maandag-avond hield de heer G. Van Deth eene lezing te Hoofddorp over de Weesinrichting teNeerbosch. Een overgroot publiek, zeker 6 700 personen, mannen en vrouwen, was aanwezig. De heer Van Deth sprak gedurende on geveer twee uren en deelde mede, wat hij door persoonlijke ervaring of door brieven en bezoeken van anderen van Neerbosch wist. Zijne slotsom was dat die Weesin- richting ten spoedigste moest verdwijnen. Hij zou niet rusten voor hij in dezen strjjd overwonnen had. Zjjne rede werd aanhoudend door toe juichingen afgebroken. Naafloop betrad een oud-wees, William van Leiden, den katheder om eenige mede deelingen te doen omtrent de wijze van verpleging. De staaltjes van mishande lingen en straffen, door hem ondervonden, deden een kreet van afgrijzen opgaan. Een ander oud wees, L. Voorthujjzen, van Haar lemmermeer, bevestigde grootendeels wat door den vorigen spreker was medegedeeld. Een lid van het burgerlijk armbestuur te Haarlemmermeer, de heer Lammens, ver klaarde dat dit college nog 8 weezen te Neerbosch laat verplegen, maar niet voor nemens is er ooit weder gebruik van te maken. Het heeft treurige ervaringen aan gaande Neerbosch opgedaan. Een spreker bestreed den heer Van Deth. Deze laatste deelde nog mede, dat de officier van justitie te Arnhem hem toe- zegg*ng bad gedaan, eene vervolging tegen Van 't Lindenhout te zullen instellen we gens mishandeling. Hij is voornemens op verschillende plaat sen als spreker op te treden. Zaterdag te Aalsmeer, Maandag te Rotterdam en, daar velen onverrichter zake moesten terugkee- ren, zal hij Woensdag 28 Januari te Haar lemmermeer weder verschijnen. S. W. N. VAN NOPTEN tb Schoonhoven, mi gebrek aan ijver, goede zorgen? Neen, dan zyn anders te hooren. redenaars steken beter en krachtiger van wal. Zij zyn niet zoo onbeleefd om ons te zeggen dut veel van datgene waarover wij klagen aan onze eigen schuld is te wyten ot misschien wel aan de schuld van hendie ons in het droevig wereldje van ons kommervol bestaan hebben ingeleid. Neen, zij strekken de hand uit en wyzen den vyand van het maatschappelijk geluk nauwkeurig aanniet wijmaar de egoïs tische bezitters zyn hetdie de algemeene welvaart-verhooging tegenhouden. Toch was de mandie de woorden waar mede we aanvingen niet uitsprakmaar schreef, volstrekt geen femelaar, en even min iemand die gewoon was de lieden met een kluitje in het riet te sturen; en al moge het in ons oog oude wysheid of Verouderde dwaasheid schijnen, wat we daar lezenis erwèl beschouwdmet grond iets tegen in te brengen? De schryver is den 17en April 1790 te Philadelphia gestorvenhet boekwaar uit wij eenige regels aan haalden, was toen vijftien jaar oud, maar de stof voor de samensteUwg was gedurende een lange reeks van jaren, byeengebracht. Als men een besohaaiden Amerikaan vraagt, wie de beide grootste vaderlanders zyn geweest, op wie zyn volk roem draagt, dan is de kans groot, dat hy Washington en Franklin noemt, de beide stichters der onafhanke lijkheid, den krijgsman en den staatsman. En deze laatste is de bedoelde schryver. Toch was Benjamin Franklin niet in de bovenste lagen der maatschappij geboren; syn vader, een klein seepfabriksntje, en 18 f 650. gd met - 50. 60- f 750. 1 9 f 1400. gd met - 50. f1450; 1 10 f1650. gdmet- 75. - 25. f1750. I ll f1125. gdmet- 150. 75. f1850. I 12 f 800. gdmet- 100. 50. f 950. 1 13 11800. gd met- 200. f2000. 1 14 f1075. gd met - 25. 1 15 f1750. gd met - ISO. 71900. Iwr^der gexinsbeperkingwant ^hy had met minder dan zestien kinderen waarvan Ben de jongste was, moest hard werken om al zyn kroost zoo ver te brengen dat het op eigen wieken kon dry ven. Bon kreeg een gebrekkig onderwijs tot zijn tiende jaaren moest daarna in de fabriek helpen. De zeep bood hem weinig gele genheid aan tot verstandsontwikkeling daarom werd hij twee jaar later drukker bij zijn broeder James voor den kost en een klein zakgeldwaarvan hij het grootste gedeelte besteedde om boeken te koopen; zelfs wist hij zijn baas te overreden om den kost te verminderen ten bate van het zakgeld, xoodat hij gewoonlijk dineerde met een stuk broodeen paar vruchten en een glas water. Zyn vrye uren en een gedeelte van den nacht besteedde hij aan de studie. In 1728, hij was toen 22 jaar, werd hy eindelijk, na ook in Enge land op drukkerijen gewerkt te hebben door vrienden in de gelegenheid gesteld een eigen zaakje op te richtendat hij door ingespannen vlijt, door overleg en zuinigheid, gaandeweg uitbreidde. Over dag stond hij aan de letterkast om de cou rant te zetten die hij had opgericht en *s avonds of ’s nachts schreef ook gaf hij onderscheiden geschriften van staatkundigen aard uit, die zeer de aandacht trokken. Toen begon zijn voorspoedvan jaar tot ja-tr nam zijn welvaart toe en ook zijn invloed op zijn medeburgers. Zijn genot vond hij in de studie, zoowel van onder werpen van staat- en staathuishoudkunde als van natuurkennis, en dat hij het in beide zeer ver heeft gebracht, blijkt hier uit dat de Oxfordsche Universiteit hem in 1762 benoemde tot doctor in de rechten, dat hij den bliksemafleider heeft uitgevon den, dat hy kort na het pas vermeld jaar bekleed werd met de betrekking van postmeester-generaal van alle Britsch-Ame rikaansche koloniën, dat hyi, gekozen tot lid van het Congres te Philadelphia, het belangrykst aandeel nam in de vrijmaking dier koloniën; dat hy het was, die te Versailles de onderhandelingen voerde waar van de erkenning van de onafhankelijkheid der Vereenigde Staten door Lodewijk XVI en de ondersteuning met geld en een hulp leger het gevolg zyn geweest. En op bet toppunt van zyn grootheid bleef hij de eenvoudige mandie hy altyd geweest was, wars van praal, een vijand van onnoodige uitgaven; doch gul tot verkwistens toe, wanneer het er op aankwam een goed werk tot stand te brengen of een ongelukkige uit den nood te helpen. Wanneer een zelfgevormd manmet zoo veel levenservaringen, die gedurende een lange loopbaan zoo goed uit eigen oogen heeft gekekenons wat te vertellen heeft, dan is het, ook na honderd jaar, wel de moeite waard er naar te luisteren. De vraagstukken, die het maatschappelijk leven aanbiedt en steeds aanbieden zalwant ais volmaakte toestanden ooit bereikt werden dan zouden we aan het eind der ontwik keling staan en niets meer te doen vin den, die vraagstukken mogen in onze dagen een anderen vorm hebben en anders uitgedrukt worden dan destijdszij wa ren er toch ooken niet minder dan thans verontrustten zy de harten en maakten zij de hoofden warm, al werd er ook minder geschermd met groote woorden en al liep niet iedereen met het recept van een on feilbaar geneesmiddel voor alle maatschap pelijke krankheden in den zak. Franklin heeft als onvermoeid apostel de leer verkondigddat er geen andere weg is om tot welvaart te geraken dan arbeid, die de vruchten doet groeien en rjjpen, en spaarzaamheid, die ze met beleid doet aanwenden. In verschillende vormen, met tallooze toepassingen van het gronddenk beeld, getoetst aan een nauwgezette be schouwing van de dingen des dagelijkschen leVensbleef hij daarop aandringenook in de reeks van de populaire almanakken die hy uitgaf, en waaruit hij later een bloemlezing maakte, die een der meest bekende volksboeken is geworden. (Bij on zen uitgever is van het belangrykst ge deelte van dat boek indertijd een vertaling verschenen.) Nu is het volkomen waar, dat sedert dien tyd de toestanden heel wat ingewik kelder zijn geworden; de toepassing van den stoom op de nyverheidde uitbreiding van den handel, de vermeerdering van de staatsschulden, de organisatie der legers, de toeneming van de bevolking der be schaafde staten, en we zouden nog meer oorzaken kunnen noemen, hebben den strijd om het bestaan verzwaard en hoogere eischen gesteld dan waarmede men in Franklin’s dagen kon volstaanzoodat men veel minder zeker is, met arbeid en spaar zaamheid, onvoorzienen tegenhpoed nog daargelaten, den geweoachten welstand te zullen bereiken. Maar, de kans om zulks te doen zonder die twee, is nog on eindig geringer, en dat wordt niet altyd in het oog gevat. Arbeid onderstelt y ver en bekwaamheid; en al> ieder, die met reden klaagt, zich-

Schoonhovensche Courant | 1894 | | pagina 1