1894. N’. 1441. Woensdag 24 Januari. Nieuws- en Advertentieblad voor Zuid-Holland en Utrecht. rente, DENS 1 i Zonen, 1 mmers voor an. 11' BUITENLAND. Overzicht. BINNENLAND. 4. Keur Yen De Tocht van )e Zeven Dood- Lort begrip van 'oed dee< ing. van Postwissel, „ier >at de trs in da meeste •t den eerstvolgen- Jkmiterdanuaha m de Amsterdam- Konder berekening ölige voorwaarden wissels op binnen ben op aanvrage trekt door den Heer L, Schoonhoven. loot de lines te i, maar el door it 346), lijke Rijmen. Ge- iglneele udste sardigd. geloof aan God. i. edereen.weet bo- MOOIIHOmm COURANT Hedenavond i spreker it hoc Lennep. Neder- n. f 3, rgh. Bundel Ge- Over Olieverven ildenjen, f 1,25. van Toilet- on a., ens., f 1,25. r de voeding en ten dienste van t vele afbeeldin- wie hy de laatste van den Spaanschen itsettende wicht, men. ’t Is dan ys van f 1,25 iroek. i.15. tzte Gedichte nnd P A. de Géneatot inhoud, fraai van oling van zedelijke I tijden. Richard Savage. >is der letterkunde 90. hnstensreis naar Irak met 9 fraaie argersdyk. Blik- leven en de ont- iertn. Met vie ing nit de ge- M). Zakconcordantie totting. 2 din. Geloof en leven Effecten voor: - A 4 'sjaars; den prolongatio- erdamsche beurs- k Inaaaad* Uitrent. v«ot tort kaplt—I. i. voor vronwrn. 6 65 7 24 7 99 9 19 10 72 13 03 n. De wetenschap f 3,75. itische Naamlgst en gehuchten in van 115 ord, by jrleden. DE WAAG”, DA, onto: 7s, avereen te komen rerkiezende tegen Hot, onder zulke eigenaardige omstan digheden aangenomen conversie ontwerpis net algemeene stemmen door den Fraaechen senaat goedgekeurd. Het Journal Officiël der Republiek heeft reeds de wet afgekon- digd, betreffende de schuld-conversie, on der mededeeling, dat de stukken tusschen 21 en 28 Januari moeten worden ingeleverd. De «aak „Vaillant" is weder uitgesteld, omdat de verdedigers van den bommenwer per verklarennog niet voldoende zijn toebereid. Aangaande BidonioVaillant’s dochtertje, is nn vaat beslotendat zy zal opgevoed worden door den scbrynwerker Heyts, doch onder aanvaarding van de aan geboden geldelyke bydragen van de Hertogin Wat een werkman, Pierre Durand, aan Le Figaro schryftis taker nogal ter snede: „We hebben gewerkt zoolang we konden mijn oudje en iken nooit hebben we iemand iota gevraagdschoon het er wel eens om spande En nu lig ik siek en ga sterven vrees ik, en laat mijne vrouw achter met een meisje van tien jaar. En nu lees ik daar, dat eene groote dame het kind van Vaillant tot zich wil nemen Kan ik het nn helpen als ik bij my «elf «egdat het toch eigenlijk jammer is, dat ik de bom niet in de kamer heb gesmeten 7 Mijn kind sou dan verzorgd worden en ik sou getroost kunnen sterven.'’ Ontploffingen zyn, zooals men weet, vooral in Frankryk aan de orde van den dag Zoo hooft er ook weer een plaats gehad te Bordeaux, aan boord van do stoomboot „1’Equateur”. Groote schade werd aange richt: een gedeelte van de boot werd ver nield en twee mannendie er werkten werden onmiddellijk gedood, terwyl een derde en een vierde zware wonden bekwa men. Dit alles werd veroorzaakt door het ruw nederzetten van een onnoozel pakje, aangegeven als .struisvederen,” doch dat inderdaad dynamiet bevatte. Natuurlek werd oen onderzoek ingestelddat echter nog tot niets leidde. Sommigen beweren, dat het oen anarchistische aanslag is geweest, terwyl volgens anderen de schuldige een afzender zou zy n van een deel der geladen goederen, die hoopte op deze wijze de te hoogs versekeringssom voor zijn oigendom machtig te worden. In West-Afrika hebben de Engelschen onder kolonel Ellis eene belangryke over winning behaald op de Sofa's. Tweehon derd man werden gedood en 77 gevangen gemaakt. Ook vielen vele wapenen en een groote krijgsvoorraad hun in handen. Het Britsche verlies was zeer gering. Uit Zuid-Afrika komt bericht, dat Koning Lobengula zich nn wil overgeven en het Hoofd heeft doen ter dood brengen, die den aanval op Wilson's colonne leidde. To Berlijn (Dultechiand) heeft in eene brouwerij eene byeënkomst plaats gehad van ruim tweeduizend personen, het mee- rendeel werkloozen, die van plan waren, later een optocht te organiseeren. De ver gadering liep ordelyk en kalm ten einde, doch by het scheiden kwamen er ernstige botsingen voor met eene uit 400 man be staande politiemacht, die soms op woeste wijze te werk ging, zoodat velen op gevoelige wgze kennis maakten met de sabels der hoe ren politie-agenten. Naar aanleiding hiervan, kwamen by den chef der politie te Berlijn een aantal klachten in, over noodeloos hardhandig optreden der politie by het uiteendryven der volksmassa. De sociaal democraten zul len in den Ryksdag de Begeering ook interpelleeren over het optreden der politie. De beraadslaging over de voorgestelde wijnbelasting in den Ryksdag wordt steeds voortgeset, doch zy vindt algemeene be strijding, omdat ze niet uitsluitend de fijnere soorten betreft, zooals eerst gezegd was. De heer Miquel, Minister van Financiën, heeft by het Pruisisch Huis van Afgevaar digden de begrooting ingedienddie een te kort aanwyst van niet minder dan 70.200.000 mark, in hoofdzaak een gevolg van de hoo- gere eischen des Rykso. a. verhooging van het sterkte-cyfer des legers. Er zit dus niets anders op dan eene leening te sluiten of nieuwe belastingen te heffen. Men zal er aan moeten I Uit Praag (Bobemen) meldt men, dat, toen de tweede zitting van het omladina- procesweder even roerig dreigde te wor den als de eerste, de voorzitter er mede gedreigd heeltde aangeklaagden te zullen doen terechtstaan in hoopjes van 10. By gevolg zou men dus voor de behandeling der saak ongeveer twee jaar noodig hebben. Men begrijptdat zulk een voor arrest nie mand b|jzonder aanstond. Na ,deze waarschuwing werd de akte van beschuldiging voorgelezen, van 10 uur 's morgens tot 6 uur 's avonds, acht uur Jang. Het verhoor leverde niet veel belang- ryks op- De hoofdbeschuldigde houdt nog steeds hardnekkig vol, dat de by hem ge vonden aanteekeningen schetspunten waren voor een roman, dien hy wilde samenstellen. De opstand scbynt van Sicilië overgesla- gen te zyn op de Itallaanache provincies Massa en Carrara, die beide in staat van beleg zyn verklaard. Generaal Hentsch, aan wien dezelfde dictatoriale macht is verleend als aan Generaal Metra op Sicilië, heeft aan de bevolking bekend gemaakt, dat hy krachtig zal optreden, en aan de arbeiders, die in de mynen aan het werk zullen bly ven, allen steun zal verleenen. De werklieden in de bekende marmergroeven maakten, door Jniit nu het werk te staken, den toestand open en verknopen m provisie van: en de 80 er 80 7,; (eek Ter vervanging van den op zichter D. L. A. Van de Kreke is voor den dienst der ijsopruiming in de groote rivieren, ter standplaats Dordrecht of elders langs de Merwede en Dordtsche waterwegen, aange wezen de buitengewoon opzichter C. E. Van de Bult: van den opzichter A. Nieuwland voor het station Nieuwpoort, de buitengewoon- opzichter J. ter Beeke; van den bakenmeester L. De Graaf Ds., voor het station Alblasserdam, tydelyk de bakenmeester K. Snoei. De miliciens der vesting artillerie der lichting 1893, die tusschen 1 en 15 Maart zyn ingcdeeld en niet voor het blijvend gedeelte zijn aangewezen, zullen 28 Februari in het genot van onbepaald verlof worden gesteld. Die voor het blijvend gedeelte zyn aangewezen, blyven tot 15 Juni onder de wapenen. Aan heeren brievengaarders en postboden is kennis gegeven, dat zij geen andere dan Ryks-briefkaartformulieren mogen uitgeven. Het gemeentebestuur van Slicdrecht heeft een adres bij de Tweede Kamer ingediend, verzoekende aanneming der motie van de heeren Beelaerts van Blokland e. a. tot wettelyke invoering van den Midden Europeeschen tijd in Nederland. - Te Schiedam is in den ouder dom van bijna 59 jaren overleden de heer F. Haverschmidt, predikant der Ned. Herv. Gem. aldaar. Ook alsschryver van letter kundige werkend» hy veelal uitgaf onder den naam van Piet Paaltjenswas hy bekend en bemind. Een bazaar, te Amsterdam gehouden tot aankoop van land by de „Martha-stichting” te Alfen a/d Rijn, heeft met eenige ingekomen giften de som van f 840,62 opgebracht. Op ?at(/rdag 3 Februari a. s. zal, in navolging van eene vergadering te Meppel, door de openbare onderwyzers in hot arrondissement Woerden, onder leiding van den heer 0. A. Zekerderarrondisse ments schoolopziener, eene vergadering ge houden worden te Alfen a/d Ryn, waartoe o. m. zullen worden uitgenoodigd de afge vaardigden der Tweede Kamer uit de 5 districtenwaaronder het arrondissement gelegen is, de dagelyksche besturen der gemeenten en alle openbare onderwyzers nit die 5 kiesdistricten. Het doel iste komen tot verbetering van de financieele positie der openbare onderwyzers en wel door opneming in het pensioenfonds en door betere regeling der bezoldiging. veel bedenkelyker. Ook hun lot trouwens sohynt, evenals dat der arme bevolking op Sicilië, dringend verbetering te behoeven. De Spaansche Minister-President Sagasta heeft eindelijk zijne kamer mogen verlaten, waar hy juist 109 dagen verblijf beeft moe ten houden. Zijn eerste gang was naar de Koningin Regentes, aan wie hy de laatste berichten mededeelde gezant te Tanger. Dese houden in, dat de Sultan van Ma rokko bereid is het Spaansch buitengewoon gezantschap te ontvangen en het alle reis- gemakken te verschaffenbovendien zal hij de kosten der reis op Marokkaansch gebied dragen. Maarschalk Martinez Campos beeft, van Melilla uit, zijne reis naar Marokko aanvaard. Het gezantschap bestaat, behalve uit genoemden Maarschalk, nog nit diens adjudant O’Donnel, den natuuronderzoeker Öarola, den tolk Rey, den top ograaf Ramos en 15 soldaten. Verder nog een hoefsmid, een siekenoppasser, twee typo- en 16 pho- tografen. Zonder Tanger aan te doen, zal men zich naar Mazagan begeven en om den weg van Mazagan naar Marrakech te be veiligen, zullen 500 Marokkaansche ruiters het gezantschap vergezellenterwyl 100 kameelen de bagage zullen dragen. Te Barcelona is een komplot ontdekt onder de gevangen anarchisten, die het plan hadden opgevat,door een nieuwen dyna- miet-aanslag, zich de vrijheid te verschaffen. De gevangenen zijn nu overgebracht naar het fort Montjnich en mogen van nu af aan geen bezoeken meer ontvangen van hunne betrekkingen Een treurig ongeluk wordt uit Sablina, een dorp by St. Petersburg (Rusland) be richt. Een jonggetrouwde dame, wier haar wat uitviel, wiesch zich, op raad eener vriendin, het hoofd met petroleum. Terwyl zy nu met het haar over de Behouders zat, om het te laten drogen, wilde zy, om den onaangenamen reuk te verdry ven, een ciga rette gaan rooken. Maar nauwlyks stak zy een lucifer aan of in een oogenblik stond zij rondom in de vlammen. Haar man, die in een aangrenzende ka mer was en op haar angstkreten kwam aansnellen, trachtte vruchteloos de vlam men te blusschen. De arme vrouw werd over het gehecle lichaam verbrand en zy stierf den vyfden dag na het ongeluk, na ondragelijke pjjnen, waarbg sij voortdurend het volle bewustsyn had behouden. Te Rio Janeiro (Brazilië) is de staat van beleg verlengd tot den SÜen Januari. President Peixoto heeft den comman dant van het fort Santa Crus afgezet, wijl deze niet belet heeft, dat versterking voor de opstandelingen de baai binnenkwam. Een aanval der Regeeringstroepen werd door admiraal Salduoka da Gama afgeslagen. Na deze overwinning heeft hy zijne stellingen op de eilanden nog meer versterkt. GOUDA, 22 Jan. In de voormiddag- godsdienstoefening van gisteren, werd de nieuwe predikant by de Remonstrantsche broederschap alhier, Ds. L. R. Oldeman, in zijn dienstwerk bevestigd door zyn ambts voorganger, Ds. H. P. Schim van der Loeff, uit Leiden, naar aanleiding van 1 Timotheus 3 vers 1 waarna de nieuwe leeraar zyn intreA hield naar aanleiding van M ittheus 4 vers 23. De heeren G. J. De Jong GJz., H C. Kortenoever, J. Van Reedt Dortland en B. H. Van de Wervé Üöbben de benoeming tot lid der commissie van voorlichting, bedoeld in art. 12 der verordening op de heffing eener plaatselijke directe belasting naar het inkomen, niet aangenomen. De gemeenteraad benoemde in hunne plaats de heeren C. Brunt, J. Van Galen, H. Straver en H. J. Voogt. De kapitein G. P. Cheriex is overge plaatst naar Haarlem en wordt vervangen door den onlangs tot kapitein benoemden heer P. A. Spaan, thans in Leiden in garnizoen. ♦GORINCHEM, 22 Jan. In de laatste vier weken hebben in deze gemeente 37 sterfgevallen plaats gehad, waaronder van 13 kinderen beneden het jaar. Van de overige 24, 11 mannen en 13 vrouwen, hadden bereikt den leeftijd van 88 jaren 1 man en 1 vrouw; van 80 tot 87 jaren: 1 m. en 4vr.; van 70 tot 78 jaren4 m en 4 vr.; van 61 tot 68 jaren: 2 m en 2 vr. van 55 tot 57 jaren: 2m. en 1 vr.; verder 1 man van 48 en 1 vrouw van 30 jaren. Gemid deld telden deze 24 personen juist 71 jaren. *AMEIDE, 23 Jan. Heden verloor deze gemeente een algemeen geacht ingezeten door het afsterven van den heer H. Van Lomwel. De overledene was van 1860— 1891 raadslid en van 18831890 wethouder dezer gemeente en gedurende tal van jaren heemraad der polders Middelbroek, Ameide en Tienhoven, uit alle welke betrekkingen hij om gevorderden leeftijd ontslag nam. Hij was een humaan man en een weldoener voor de behoeftigen. •AMMERSTOL, 23 Jan. In het laatst der vorige week stierf alhier in 69 jarigen ouder dom eene vrouw, die, geruimen tyd in het krankzinnigengesticht te Dordt en de laatste anderhalf jaar alhier bij particulieren ver pleegd wordende, aan de gemeente meer dan f5500 heeft gekost- •BENSCHOP, 23 Jan. Zonder uiterhjk vreugdebetoon, wegens oen droevig verlies, dat enkele maanden geleden den jubilaris trof, doch onder vele, zeer vele blijken van belangstelling herdacht de heer J. A. Van Buma jl. Donderdag den dag, waarop hij, 25 jaren geleden, benoemd werd tot burgemeester van Benschop, Polsbroek, Hoenkoop en Willeskop. Van die belang stelling getuigden de vele persoonlijke be zoeken en schriftelyke gelukwenschen van vrienden en ambtgenooten en niet minder ook de treffende hulde, den algemeen ge- achten jubilaris door ingezetenen der door hem bestuurde gemeenten gebracht. By monde van den oudsten wethouder bood Benschop zijn burgemeester een prachtige van onyx vervaardigde en van toepasselijke inscriptie voorziene pendule metcindelabres benevens een fraai inktstel aan, Hoenkoop schonk hem een keurig met zilver gemon teerd servies, Willeskop twee zilve ren candelabrez met middenstukterwyl namens ingezetenen van Polsbroek den jubilaris een fraai uitgevoerd beeld werd aangeboden, een engel voorstellende, die in de eene hand palmtakken, in de andere een lauwerkrans draagt. Het beeld is ge plaatst op marmeren voetstuk met toepasse- lyke inscriptie en wordt gedragen dooreen zuil van geïmiteerd ebbenhout. Het kunst voorwerp, vervaardigd op de Kon. fabriek van zilverwerken van den heer Begeer te Utrecht, werd na eene korte toespraak van den oudsten wethouder aangeboden door den heer H. J. Knol, die in welgekozen bewoordingen de dankbare gevoelens en welgemeende gelukwenschen vertolkte van Polsbroek’s ingezetenen- Zichtbaar ge troffen door zoovele bewijzen van hartelijke waardeering, dankte de jubilaris in gevoel volle taal de verschillende sprekers. Den heer Van Buma en hiermede eindigen wij ons kort verslag den man van groote werkkracht en gaven, van on verdroten ijver en trouwe plichtsbetrachting, worde het gegeven nog vele, zeer vele jaren ten nutte der door hem bestuurde gemeenten werkzaam te zyn en hij ondervinde bij voortduring dezelfde waardeering, waarvan 18 dezer de meest ondubbelzinnige blg- ken gaf! •BERG-AMBACHT, 22 Jan. In den loop van 1893 zijn in deze gemeente 23 arbeids kaarten uitgereikt. Voor de loting 1894 der nationale militie hebben zich alhier 32 jongelieden aan gegeven. De vereeniging „tot werkverschaffing’ heeft hare werkzaamheden hervat. Van harentwege wordt nu o. a. de opritstoep van Broeksteeg in bereidbaren staat gebracht. •HAASTRECHT22 Jan. Veertien jon gelieden hebben zich op de secretarie aan gegeven om deel te nemen aan de in dit jaar te houden loting voor de nationale militie. •HAASTRECHT, 23 Jan. Met die van de Ijsclub zyn hier acht vergunningen, die f 247,50 opbrengen. De Ijsclub heeft echter maar vergunning gehad van af 1 December en betaalde daarvoor f10. •HOORNAAR, 22 Jun. Vele landbouwers hier hebben met de heeren Laaue Rogier secretarie aangemeld om deel te nemen aan de in dit jaar te honden loting voor de nationale militie. •WILLIGE LANGERAK, 23 Jan. Ter stond na de opruiming van het ys in de Lek zyn vóór deze gemeente eenige vlouw- visschers begonnen met drgfnetten te vis- schen naar zalm, maar tot heden met geen gewenschten uitslag. Do vissohery met de zegens is alhier nog niet geopend. Naar men verneemt, moet er nog weinig zalm op de rivier zyn. •IJSELMONDE, 22 Jan. Onlangs is alhier eene afdeeling opgericht van de Maatsohappy tot Nut van 't Algemeen. Vrijdag 11. had eene lees vergadering plaats. De heer Kor- teweg van IJseimonde hield voor de pauze eene voordracht over „Het Spreken”, die zeer de aandacht bezig hield. Na de pauze werden voordrachten gedaan door de heeren W. Korteweg, P. Versloot en W. A. Kalkman, die zeer in den smaak vielen. Ieder ging hoogst voldaan huiswaarts. VARIA In den gezegenden ouderdom van 115 jaar is in 't Engelsche plaatsje Salford, bij Bir mingham, William Hampton overleden. Zijn naamkaartje prjjkte met den weidsolien titel: Oudste onderdaan van Hare Majesteit de Ko ningin. Twee ond-stryders van het jaar '30 hebben het afgelegd: de 92-jarige Dalebout te Zierikzee en de 96-jarige P. Van Vliet in de Saksenburgerstraut te Amsterdam; een merk waardig oudje, dezer dagen overleden, was Thierry, die 60 jaar lang tolbaas was op den straatweg van Den Haag naar Loosduinen en die betrekking nog voor weinige dagen ver vulde.—In de rubriek „zeldzaamheden" staan in ’t voorste gelid: twee koeien, die door den heer Versteeg te Giesendam samen met f 1100 werden betaald, een ooievaar, die zich nu al, na al die kou, op Walcheren liet zien en ein delijk een snoek van 23 pond, die echter mis schien wel zoo lief naar de Loenderveensche plassen zon terugkeeren, waaruit hy dezer dagen door iemand uit Loosdreoht werd opge- visoht. Een lekkere sigaardie nog al „tegenhoudt”, ten minste bij het uitspreken van haar naam, is de „Harold-Hagen-wereld- kampioen-sigaar”. Een fabrikant te Zwolle bracht het „onuitsprekelijk" nieuws in den handel. De vereeniging „Nieuwland" te Breda heeft by een tooneelwedstryd den eersten prijs behaald. Zy spoelde „Eerloos" en behaalde veel lof.Een gelukkig echtgenoot te Ba- rendrecht kwam dezer dagen op het gemeente huis om geboorte-aangifte te doen van zyn eerste kind. En passant 't ging in een moeite door gaf hij zich zelf aan voor de nationale militiel Een 14-jarig kereltje uit Westerloo reed verleden week op schaatsen naar Groningen een afstand van 6j uur - alleen om den MArtini-toren te beklimmen. Jammer genoeg raakte de jongen verdwaald en ten slotte op het politie-bureau, waar hem ’s nachts een slaapplaats werd verstrekt, maar den volgendeu morgen pas op straat, stapte hy op zijn verheven doel aan en eerst nadat hy boven was geweest, was hij voldaan en keerde hjj naar Westerloo terug- In een herberg te Dokkum raapte verleden week een bezoeker een papiertje van den grond; een zoogenaamden bon voor 50 sigaren, meende de man, die het ding net in de kachel bad gestopt, toen een ander binnenkwam met de vraag, of niet iemand een bankje van f50 gevonden had. In 't jaar '53 overleed te Dokkum een dame, die toen ruim 21-duizend gulden naliet aan eenige neven, of eigenlyk aan hunne nakomelingen, omdat de erfenis eerst over 40 jaren mocht worden verdeeld, 't Aantal rechthebbenden is na na die 40 jaar ruim 230 en de sehat, die eerstdaags zal worden uitgekeerd zal voor elk ongeveer f90 bedra gen. Een gezin man, vrouw en twee kin deren dat vier jaar geleden vol goeden moed naar Argentinië toog, keerde dezer dagen naar Middelharnisde oude woonplaats terug. De mensohen hadien zulke slechte zaken in „den lande van overzee" gemaakt, dat ze, doodarm als ze waren, door de politie van Rotterdam naar hun geboorteplaats moesten worden gebracht. Een slager te Amsterdam bad eenige prachtige hammen buiten zyn winkel hangen; een „grijpvogel" nam er fluks een van den haak en wipte den winkel binnen met de boodschap: „och, zou je hem niet even willen wegen voor mynheer Dinges van de overzy, die hem gestuurd kreeg van buiten?" „14 ponden 4 ons," zegt de slager, „een bestel" en eerst 's avonds bemerkt hy, dat hy zyn eigen ham gewogen en weggegeven heeft I In een onbe woonde villa by Rotterdam werd dezer dagen ingebroken en de dieven hielden er waarschyn- lijk verscheidene dagen verblijf. Van eenige gesloten deuren waren de paneelen uitgezaagd, enkele meubelen waren verdwenen, andere netjes ingepakt, gereed om vervoerd te worden, en men kon duidelyk zien, dat de dieven in de woning gegeten en gedronken en den slaap der gerusten geslapen hadden. Verscheidene fa- mieljes te Amsterdam kregen dezer dagen een man aan de deur, die een ruiker bracht en de boodschap: „Voor de oudste juffer." „Nog iets te zeggen?" en men gaf een fooi natuurlyk. Werd dit een enkele maal vergeten, dan kwam even later een vrouw, die de „blommetjes” terugvroeg, omdat ze by vergissing aan 't ver keerde adres waren bezorgd.’’ Werd soms door de oudste juffer gevraagd naar de herkomst van den ruiker, dan vertelde de boodschapper met een geheimzinnig lachje: „van een heel knap pen, jongen meneer"; meer mocht hij niet zeggen. Het bloeiende oplichterszaakje is nu op de flesoh, want een oude sohoone, die in de vreugde van haar minnend hart nog al royaal met een fooi was geweest, kreeg drie bewyzen van stille ver liefdheid op één dag en het zaakje niet ver trouwende, vertelde ze het aan de politie. Te Verviers trouwde dezer dagen een dame, die de kermissen afreist en geen handen heeft, maar bizonder handig met haar voeten is. By de huw’lyksplechtigheid teekende zy met vasten voet en bleek het, dat ze eeu loopenden voet heeft. De priester stak den trouwring aan den vierden teen van den linkervoet. Tyd is geld. Op het magazyn van een winkelier te Berljjn stond dezer dagen een biljet met de kennisgeving „Wegens huw'lgksvoltrekking een kwartier Daverveldt 4 Co.beetwortelsuiker fabri kanten te Bergen op Zoom, gecontracteerd tegen f 10 de 1000 KG. met f70 per HA. in voorschot. Voor de beetwortelen, welke worden geleverd van 15 tot en met 21 Sept. 1894, zal eene verhooging op den contract prijs betaald worden per 1000 KG. netto van f 1,25. Van 22 Sept, tot en met 5 Oct. eene verhooging van f 1,en van 6 Oct. tot en met 10 Oct. van f0,50 per 1000 KG. Voor de nationale militie hebben zich hier zeven jongelingen aangemeld. Een banner heeft vrijstelling wegena broeder- dienst, één als eenige zoon en twee recla- meeren lichaamsgebreken. ♦•LEKKERKERK19 Jan. trad in het Nutsdepartement als spreker op de heer Mr. H. Smeenge, lid van het hoofdbestuur. Hij bad zioh ten doel gesteld, het streven der maatschappij in het ware licht te stellen, en volgde daartoe eerst de „historische lyn.” Natuurlyk ontmoette hy op dat pad het eerst de beide stichters, vader en zoon, J. en M. Nieu wenbuizen, die, den grondtoon juist voelende van het voorspel der Revolutie, de Ned. maatsch., kon het zyn, wilden behoeden voor de verschrik kingen der toomeloosheid. En nu liet spreker het duidelyk uitkoinen, hoe de beide voortstre vende stichters dieper zagen, dan de naaste omgeving, dan de allernaaste toekomst. Hunne opvatting van de samenstelling der Vereeniging mocht dan ook geen ingang vinden in het lichaam, dat door hun optreden leven had verkregen. Men was te kortzichtig, men hing te veel aan een vorm, men dorst niet algemeen genoeg zyn, en liet de godsdienstige gezindten te groot spel. En toch was de predikant Jan Nieuwen huizen vaa meening, dat de godsdienstige ge zindten niet elk afzonderlijk konden aanwyzen, hoe de welvaart sou treden ook in de kluis. En wel bezien, is dht het streven ge weest der stichters: maatschappelijke wel stand voor allen bereikbaar, en dan afhankelyk van deugd, van eene ruime, edele opvatting van menschenwaarde bij de strevende individuën bij de ontwikkelende maatschappij waarin roof bevoorrechting geene plaats, voor eenzjjdige plaatsing van rechtsbedoeling geene ruimte kan zyn. Men dorst die vérstrekkende denkbeelden toen niet aanze traden den eer sten leiders nog te veel als schimmen eener vage toekomst voor den geest. En wat werd er van dien vryen geest, van dien echt maatschappelyken trek P Een blik op de voorzitters van het hoofdbestuur van 1890 en van heden geeft een duidelyk antwoord beiden zyn Israëlieten, mannen met edel hart en groote wysheid, van wie getuigd kan worden ze zjjn ware steunpilaren der Ned., der Wereld- maatschappy, die zelfs geen oogenblik eenig onaangenaam denkbeeld gevoelen in bet bjjzyn van en de samenwerking met den feitelijken hoofdpersoon, den Algemeenen Secretaris, den Hervormden predikant. Waar men zóo zioh broeder van elkaar gevoelt, daar is men, om zoo te zeggen, zeker van een nuttig een krachtig optreden. Waar nu de stichters het oog hadden op het belang van den „eenvoudigen burger, den ge- meenen man," daar vinden ze hunne denkbeel den thans terug in de handelingen der meer dan honderdjarige Maatsch., die nog op de bres kan en wil staan voor algemeene volks belangen, voor het bevorderen van volksgeluk, die het thans doen wil met jeugdig vuur, over tuigd als zy is, dat de mensohenmaatsehappy op verkeerd spoor geleid wordt door volksmen ners, die zichzelf te hoog op wierpen, of uto pieën najagen, of botvieren aan laakbaren wraaklust. De leidende gedachte: ons land zy behoed voor dolzinnigheid, en het bereide ruime plaats aan het algemeene volksgeluk, die wil de Maatschappij tot Nut v. 't Alg., nu mogeljjk meer dan ooit, tot de hare maken. Dat streven verdient niet alleen waardeering, het komt krachtige steun toe en daarom is een woord tot opwekking wel op zyne plaats. In deze beschouwingen ruimde spreker eene eereplaats in voor de vrouw, door haar steun, haar vormende kracht in een helder licht te plaatsen; en met genoegen constateerde hy, dat het hem goed deed, de vrouw in deze verga dering vertegenwoordigd te vinden, om hare aandacht te schenken aan het onderwerp zynt rede, dat uitteraard iets droogs heeft. Dat l_ vrouw zioh niet terugtrekke voor de groote vraagpunten van den dag! Met een woord van waardeering voor den yver van dit dept, eindigde spreker zyne rede. •LOPIK, 23 Jan. Ter inschrijving voor de nationale militie hebben zich alhier 10 personen aangemeldwaarvan er 7 redenen van vrijstelling hebben. Voor de overigen is dus het vooruitzicht niet zeer schoon. LOPIKERKAPEL, 18 Jan. Om overtuigd te zyn van het gehalte van hun veevoeder hebben eenige landbouwers van een zestal soorten lijnkoek een proefje gezonden naar de rykslandbouwschool, teneinde naar het daardoor verkregen verslag hunne inkoopen te regelen. De uitslag van dit onderzoek zal later bekend gemaakt worden. •NOORDELOüS, 22 Jan. Voor de nationale militie hebben zich alhier 11 jongelingen aangegeven. ••OUDE WATER, 23 Jan. Uit een schuurtje nabij deze gemeente (eigenaar H. van der M. alhier) zijn in den nacht van 19 op 20 dezer zes kippen ontvreemd De politie is er mede in kennis gesteld en het is te hopen, dat de dader of daders, die in den waan schijnen te verkeeren dat bij pluimgedierte het mijn en dijn niet in aanmerking komen, spoedig ontdekt worden, daar in den laat- sten tijd op dat gebied veelvuldig diefstallen plaats hebben. •TIENHOVEN, 22 Jan. Op de zalmzegen- visschenj alhier zyn van gister-avond tot heden morgen 4 en waren 1.1. Zaterdag 2 zalmen gevangen. ♦VL1ST, 22 Jan. De landbouwer J. N. had Zaterdag het geluk eene groote rot te vangen. Hij hield het dier aan den staart vast. Al spoedig wrong het beezt zich zoo om, dat zij N. in de hand beet en wel zoodanig dat hij spoedig genees kundige hulp moest inroepen. Tien jongelieden hebben zich ter

Schoonhovensche Courant | 1894 | | pagina 1