THBB. I IBONBONS, rakend recept, uit ten hardnekkigsteo 1894. N°. 1443. Woensdag 31 Januari. •eken acao, i4 Zenen, DSMA, dam. Nieuws- en Advertentieblad voor Zuid-Holland en Utrecht. VEN, Gouda. \J AN DRAAT, noler-Banketbakker. HOLM’s 1TSEN N BLITZ, wudheids- LOEM, •EL ZOON ;hem, IJFWAS ?.KEUU84Zoon Bosch, m7uh~koow« o A, BINNENLAND. ■4 Gemengd Nieuws. BUITENLAND. Oreraleht. SCHOONHOVENSCBE COURANT. den feestdag :en» een uur omhel* loor. Ned. Bijbelgenoot- ren en Gouden P8. Genees- en gen. isen a l, 1 en 4 Kg. HOLM, Zetel, den Heer H. T. Apotheker. -reeg oolleg nd, Aangenaam uk, eken aeer aan te in, in Limburg kermis gel imburgsohe t( vindt in b/d Dam, IDA.M. londerdag en Vri|- it 154, te spreken DE en KUNST- ijntooe. )dige inrichting. Effecten voor: - 4'/, ’.jam; den prolongatie- erdamsche beurs en de Amsterdam- zonder berekening telige voorwaarden i wissels op binnen- sven op aanvrage trekt door den Heer X, Schoonhoven. ■open en verkoopen an provisie van: ren de 30 Ier 30’/,; (ook erg in de meeste )t den eerstvolgen- r Amsterdamsche ik van 7, Kilo (S on.) ran S Kilo if 1,15. P. SAS TM AN, N; C. SPE1JER, ELD, Lexmond. de zoozeer gere ide Amer ikaansehe o verkrijgbaar voor cht bij W. J. VAN oor Bergambacht bö AN DEN DOOL; 'tolwyk by JOH. voor Schoonhoven IONG, 7| Cents. )E WAAG”, osi to: ’17., overeen te komen rerldezende tegen pakjes, voorzien neerd handelsmerk, oven bij ■pikerstraat. Haven. N, Lopikerstraat. SPELT. NDRIES KRUIJT. G VAN DpR REST. SPE1JER. PANNEKOEK. DB JONG CïN. VAN DER STEEGT. 'ed. KNOERS. HOMBURG. SCHEER. ABRECHS. van EINDHOVEN, wordt de aandacht THEE, k f 1,30 Bij Kon. besluit is Jozef Israëls, kunstschilder te 's Gravenhage, be noemd tot commandeur in de orde van Oranje Nassau. De Minister van Binnenland- sche Zaken, erkennende de gegrondheid van het in den laataten tijd der regeering kenbaar gemaakt verlangen, dat voor schriften worden gegeven tot verzekering van eene billjjke regeling der jaarwedden van de onderwijzers bij het lager onderwijs, heeft de tusschenkomst en medewerking van Ged. Staten in de onderscheiden provin ciën ingeroepen ter bekoming van opgaven omtrent die jaarweddenwat betrelt de onderwijzers, zoowel by het openbaar lager, als by het by zonder lager onder wys, ten einde daardoor eenen maatstaf te bekomen, om in dezen algemeene regelen vast te stellen. Daartoe heeft de minister eene reeks van vragen vastgestelddie de gemeente-besturen vóór 1 Mei aan Gedep. Staten hebben te beantwoorden, waarna de minister van die colleges algemeene staten, volgens een vastgesteld formulier, vóór 1 Augustus inwacht. Die staten zyn bestemd voor: 1° mannelijke hoofden van scholen 2’ vrouwelijke hoofden van scholen 3°. onderwijzers en onderwij zeressen tot bystand van het hoofd der school. De gemeenten worden daarbij verdeeld naar eene bevolking van1°. 50.001» zielen en meer; 2° 20.000 tot en met 49.999; 3®. 10.000 tot en met 19 999; 4°. beneden 10.000. Men meldt nit Ridderkerk: Ten einde werkloosheid te bestryden en de vlasindustrie te begunstigenheeft de burgemeesterde heer L. Kruijff Lz. Sr., voorgesteld behalve de twee reeds vermelde premiën, nog eene premie uit te reiken a f 500aan dengene binnen deze gemeente, die het meeste vlasland zal hebben gehuurd en het product er van in de gemeente zal hebben laten verwerken in 1894. De geneeskundige staats commissie te Amsterdam liet voor het Iste gedeelte van het artsexamen toe den heer D. Herman de Groot, van Gouda. Zaterdag 3 Februari zal in het bötel „De Vergulde Wagon” te Alfen Mn den Ryn, onder voorzitterschap van Dercksen en „Truitje”, door Bogaers. Zoowel de lezing als de bijdragen werden met boeiende aandacht en genoegen aangehoord, en bij afloop werd mej. DeVries, na eene waar- deerende dankzegging, een tot weerzien toegeroepen. •NOORDELOOS, 29 Jan. Vrydag jl. ontstond bij de wed. R. alhier een begin van brand, doordien eenige op den zolder geborgen turfkolen waren aangegloord. Op het hulpgeroep van drie alleen thuis zijnde kinderen, schoten eenige buren toe, aan wie het gelukte met eenige emmers water den brand te blusschen. Ware het eenige oogenblikken later ontdekt geworden, dan waren zeker zeven gezinnen van hunne woning beroofd geweest. ♦•OUDERKERK a/d IJSEL, 26 Jan. In de Zaterdag gehouden vergadering van den gemeenteraad, die met eene nieuwjaars toespraak van den voorzitter werd geopend, is met 4 tegen 3 stemmen eene gunstige beschikking genomen op het tweede adres der muziek-vereenigingom gebruik van een sohoollocaal voor hare bijeenkomsten. Voorts werd bekrachtigd een bereids aan den Minister van Justjtie gezonden adres om Ouderkerk te handhaven als standplaats van een notaris, en is aan Burg, en Weth. opgedragen dit adres bij den Minister per soonlijk te gaan ondersteunen op de eerst volgende audiëntie. Naar men verneemt zal de regeering dezer dagen eene beslissing nemen ten aan zien van de benoeming van een notaris alhier. ♦♦OUDEWATER, 29 Jan. Jl. Vrijdag avond gaf de rederijkerskamer .Borger” voor hare kunstlievende leden eene uit voering, ditmaal met gewaardeerde mede werking van eenige dames. Zoowel met de opvoering van het tooneelspel „DePleeg zoon of de Alpenherders” als met Justus van Maurik’s blijspel „De Buren” verwierf bet gezelschap zich zeer veel bijval. Het stnjkorchest, onder directie van den heer J. Posthumus, luisterde de uitvoering op. Ook voor de liefhebbers van den dans deed deze muziek na afloop nog eenigen tijd goeden dienst •STOLWIJKERSLUI8, 27 Jan. Door de schutsluis in den IJseldyk alhier zijn in het afgeloopen jaar binnengekomen 661 schepen, waaronder 105 geladen met mest en 123 met veevoeder. Daarvan waren bestemd voor Stolwijk 487, Gouderak 35, Berkenwoude 80, Zuid broek 27 en Berg- Ambacht 32. VLIST, 29 Jan. Door een paar wan delaars, die jl. Zaterdag-avond omstreeks 7 uur Bonrepas passeerden, werd een eigen aardig natuurverschijnsel waargenomen. Eensklaps stonden ze in het volle licht, alsof hot midden op den dag was, waarop onmiddellijk weêr diepe duisternis volgde. Het verschijnsel herhaalde zich eenige minuten later, doch minder krachtig. Waar door het licht veroorzaakt werd, konden ze niet ontdekken. ♦WILLIGE-LANGERAK, 30 Jan. In de Lek vóór deze gemeente tegenover de openbare school, op de plaats waar wegens ondiepte der rivier de scheepvaart zeer belemmerd wordt, zijn van wege den Water staat dezer dagen peilingen gedaan met het oog op een uitdieping der rivier. De zalmvissohery met de zegens is alhier weer geopend, maar er werd niets gevangen. Ook is er met de dryfnetten tot nu toe geen enkelen zalm bemachtigd. IJSELSTEIN, 26 Jan. In de voorwaarden der verpachting van het rijksveer over de rivier de Lek tusschen Vreeswijk en Vianen, welke 20 Februari door den ontvanger der registratie en domeinen te IJselstein zal worden gehouden, is ditmaal voor het eerst de bepaling opgenomen dat de pachter het personeel, dat hij voor de bediening van het veer en voor het onderhoud en herstel van het materieel in dienst heeft, gedurende de pacht verzekerd moet houden tegen ongelukken, overeenkomstig de voorschriften, vastgesteld door den Minister van Water staat bij resolutie van 31 Maart 1891. Afloop van Publieke Verkoopingen van Onroerende Goederen. ag veilingvan huizer Gouda, op 29 Januari 1894, iris G. C. Fortujjn Dn plaar van de grondwet boven op een langen stok, ’t welk ze vervolgens midden op het paleis-plein vertoonden, onder de kreten: „Leve bet volkl Leve de grondwet I” Cava lerie kwam er aan te pas om de jongelieden uiteen te drijven, die vervolgens nog eene ovatie zijn gaan brengen voor het huis van den afgetreden Minister-President Gruitch. Het Hof van Cassatie, waarop de Fraiwche anarchist Vaillant zich beroepen had, heeft de bezwaren afgewezen, door advocaten ter verdediging aangevoerd en bevestigde alzoo de uitspraak der jury, dus doodstraf. Nu is er nog één weg opennl. dat Vaillant zelf gratie vraagt aan den President der Replubliek, waartoe echter Vaillant wel niet zal overgaan. Forain geeft in „Figaro” een hniselyk tooneel te zien. Een anarchistisch vader houdt een klein kind in den arm en zegt tot zyn vrouw: „Malligheid, hoor. Ik zeg je, dat ik ze allemaal in de lucht liet sprin gen, als ik zeker wist dat een hertogin het kind aannam I” In Italië is het nu vrijwel rustig. De uit Palermo teruggekeerde Afgevaardigde Colajanni verklaart echter, dat ingrijpende maatregelen moeten genomen worden, ten einde de oorzaak der ontevredenheid te doen verdwynen. Met de soldaten kan men bet overigens wel vinden, vooral in dood arme, kleine gemeenten, waar door het ver- blijf der militairen nu wat geld in omloop komt. In sommige dorpen zou men wel altijd „een staat van beleg”, willen hebben. Maarschalk Martinez Campos is te Ma- zagan door de Marokkaannche overheid schitterend ontvangen, o. a. met een salvo van 21 kanonschoten. De aldaar gevestigde vreemdelingen brachten hem bezoeken en een escorte van 600 ruiters zal hem verder naar Marrakech vergezellen, waar hij spoedig verwacht wordt. Hy heeft den Sultan van Marokko toege- staan, in plaats van 35 millioen peseta’s, dertig milhoen te geven. Spanje eischt als waarborgen voor de prompte betaling, tijdelyken afstand van de Marokkaansche tolkantoren tusschen Centa en de Molwya-rivier. Spaansche beambten zullen daar dan de rechten innen tot geheele afdoening der som. Een gedeelte van de „Karlsbrüeke” te Praag (Bobemen) is zwaar beschadigd en gespleten, naar men vermoedt door een dynamiet ontploffing van anarchistendie het vooral voorzien moeten hebben op het beeld van St. Nepomuk, dat de brug versiert. Aan dat beeld werd van oudsher al, maar wordt bij toeneming weer sedert kort door het volksgeloof een byzondere beteekenis gehecht. Men scbryft het aan zyne wonder dadige kracht toe, dat, toen de brug eenige jaren geleden door ijsgang en overstrooming gedeeitelyk werd vernield, de verwoesting zich niet verder uitstrekte, dan tot vlak voor het beeld van den beschermheilige. De opstandelingen voor Rio Janeiro (Brazilië) beginnen gebrek te krijgen aan levensmiddelen. Admiraal Saldanka Da Gama heeft zich met een verzoek om be middeling gewend tot den Amerik.iansoben Admiraal Benham, met wien hy een on derhoud had van vier uur. den heer C. A. Zelvelder, arrondissements- zchoolopziener, eene vergadering gehouden worden door de openbare onderwijzers in het arrondissement Woerden, waartoe ook de onderwyzers uit het arrondissement Leiden zyn nitgenoodigd, ter behandeling van de volgende punten: a. Opname van de openbare onderwij zers in het pensioenfonds voor burgerlijke ambtenaren. b. Regeling van de financiëele positie der openbare onderw^rs. Het onderwijzend personeel aan de openbare lagere school No. 1 te Leerdam heeft bij de ingezetenen eene lijst laten rondgaan, om gelden bijeen te brengen, ten einde de arme schoolkinderen te voor zien van kleeding en schoeisel. Er is voor ruim f 100 ingeteekend, waarvoor de kinderen wollen ondergoed en schoeisel krijgen. •GORINCHEM, 29 Jan. LI. Donderdag overleed hier de heer J. A. Kattenbusch, rustend kostschoolhouder te dezer stede. Bij velen, ook buiten deze gemeente, zullen de aangename omgang en het degelijk on derwijs van den waardigen man voorzeker in dankbare herinnering blyven. Hij mocht den ouderdom van 83 jaren bereiken. •AMMERSTOL, 29 Jan. De drie dienst plichtige lotelingen alhier hebben zich allen voor de zeemilitie doen inschrijven. In het afgeloopen jaar zyn alhier 53 kaarten afgegeven voor personen beneden den leeftijd van 16 jaren, die werkzaam waren in fabrieken en werkplaatsen. De heer A. Oskam alhier heeft bedankt voor de betrekking van wethouder. ♦BERG-AMBACHT, 29 Jan. Ds. W. H. Dekking heeft voor het beroep naar Ouder kerk a/d IJsel bedankt. Het college van kerkvoogden en notabelen heeft het trak tement van Ds. Dekking verhoogd met f 200 personeele toelaag. Op 31 December 1893 telde de late openbare school alhier 168 leerlingen. BOLNES, 27 Jan. Heden is van de werf der heeren Gebroeders Pot alhier met goed gevolg te water gelaten het eerste lichter- schip, groot pl. m. 750 last, van eene serie, voor rekening van de heeren Raab—Karcher Co. te Duisburg, Dif schip is gebouwd onder speciaal toezicht van den beer W. Walker te Rotterdam, voor, en verkrygtde hoogste klasse 4- 100 A. (met 4 er in) I van den üermanischon Lloyd. De heer P. Willemsen te Dusseldorp heeft het toe zicht voor eigenaren gehad, terwijl het schip gevoerd zal worden door schipper H. Welker. Tevens zal de kiel worden gelegd voor een lichterschip, groot pl. m 700 last, voor rekening van den heer J. Schoenmakers te Dutsen. GIESEN-OUDEKERK, 29 Jan. Op Zondag 1 April hoopt onze geachte predikant, Ds. Ph. S. Niemeyer, in de Ned. Herv. kerk alhier zyne afscheidsrede uit te spreken. ♦HAASTRECHT, 30 Jan. De stalhouder E. uit Gouda zou jl. Zaterdag langs den IJseldyk naar hier rydon. Dicht bij „Het Roosje” schrok het paard van iefedat langs den weg stond. Het ging op hol en werd eerst dicht bij het dorp door een voorbij ganger gegrepen. De berijder was onderweg van het rijtuig gesprongen en had gelukkig geen letsel bekomen. Zondag-avond hield de heer B. H. Heldt, lid der Tweede Kamer, alhier eene voordracht tot opwekking om lid te worden van het algemeen Nederlandsch Werklieden verbond. ZEd. sprak over verhooging van loon in verhouding tot de behoeften van den tyd, waarin wij levenover verkorting van den arbeidsdag om de werkeloosheid te beperken; over betere verzorging van ouden van dagen; over gezonde en doel matig ingeriohte arbeiderswoningen en over verplicht en goed onderwijs. Na de pauze waren er enkele werkgevers, die inlichtingen verzochten. Een zeer groot aantal toe hoorders was tegenwoordig. ♦HOOG-BLOKLAND, 29 Jan. By de op jl. Zaterdag gehouden verkiezing van een voorzitter voor den polder het Oudland o. a., in de plaats van wijlen den heer A. Blob, is gekozen de heer A. Van Beest met 48 van de 73 geldige stemmen. •LANGERAK, 29 Jan. Door den com missie-handelaar Ant. Gelderblom te Goudri- aan is voor rekening van den heer Brandwijk te Gorinchem, alle hennep onder onze ge meente tot varieerende prijzen opgekocht. De hoogste prijzen die besteed werden, waren f 14 voor gelling en bind, f20 voor schil en f 17 voor het gewas, alles per 100 KG. ♦LEKKERKERK, 27 Jan. Door J. Mndde werd heden in de rivier gevangen een zalm van 51 pond. Zeer zelden worden zy op die zwaarte hier aangetroffen. Aan de aandeelhouders in „de Waag” alhier is uitgekeerd f 7,50 per aandeel. Voor den hennep worden aanvankelijk hier vrij goede pryzea bedongen; voor de gelling f 14,— en het heele gewas f 17, per 100 pond. ♦MOORDRECHT, 25 Jan. Dinsdag-avond trad alhier voor eene goed bezochte lees- vergadering van het Nut van ’t Algemeen als spreekster op mejuffrouw 0. De Vries van Amsterdammet eene dramatische schets van haar hand, getiteld: „Zyn Kind” en na de pauze „Tante Koos” en een paar kleinere bydragen, als: „Waarheiden Logen” en „In Artis”. Ook gaf de heer P. W. Mari nog een paar bydragen ten beste, als: NTrada in ’i Sehemeruur”, van wjjk O. no. 524. voor f700. en 6. Twee dito’s, in de Houtesteeg, itn, O. nos. 176 en 177. Kooper A. üoe- te Gouda, voor f900. V A R I ÏL Te Stein, in Limburg, heeft men een drie- daagsche kermis gehad en bij die gelegenheid echt Limburgaohe tooneeltjes, die men netjes beschreven vindt in../. 58 processen-verbaal. Stof voor een mooie beschrij ving leverde vooral het groote spectakelstuk op den iaatsten ker misdag, toen met kortjan gewapende kermis klanten in heele regimenten tegen mêkaar op trokken en ’t mes er doorhaaldep, of het door Dokkumer taai-taai of Deventer koek ging. Prins, burger, politie. Een Utrechtsche joffer, die den prins gesproken had, vloog ver leden week een rustig burger in 't haar. Ze I maakte lawaai voor drie en daarom al heel gauw I kennis met een politie-agent, die haar ter ont- Uitslag veilingvan huisen, allen gelegen te Gouda, op 29 Januari 1894, ten over staan van notaris G. C. Fortujjn Droogleever aldaar. Pero. 1. Winkel- en woonhuis mat tuin, schuur en erven, in de Heerenstraat, wijk K. no. 122. Kooper D. Van der Heiden te Gouda, voor f 1860. Pero. 2. Huis en erf, aan de oostzjjde van de Raam, wjjk O. no. 60. Kooper J. A. Nieuw- veld te Gouda, voor f 570. Pero. 3. Een dito, in de Lange Dwarsstraat, wyk H. no. 140. Kooper P. De Gruijl te Gouda, voor f890. Pero. 4. Een dito, aan het Verlorenkost aan de Raam, wjjk O. no. 524. Kooper C. Vlak te Gouda, Pero. 5 aan de Raat dewaagen I nuohtering naar het bureau op de Ganzenmarkt bracht. Te Leeuwarden zwaaide verleden week een kerel over straat, die wel heel wat Schie dammer achter de knoopendoch niettemin nog daden in de vuisten had. Een politie-agent, die hem achter de tralies meende te plakken, verzocht eerst een tweedenlater een derden agent, om hem een handje te helpen, maar eerst toen 13, zegge dertien, handhavers der wet bjj mêkaar waren kwam de dronken Simson waar hij wezen moest!13 is een ongeluks getal zeker; in Engeland vooral vindt men knappe lui bjj menigte, die het vast gelooven en men heeft er nu een 13-vereenigingdie deze bggeloovigheid krachtig bestrijdt. Op 18 dezer hield die vereeniging een feestmaaltijd waarbjj de gasten in zaal No. 13 van ’t Holborn Restaurant te Londen by dertienen aan tafel zaten en de ry van 13 toasten werd geopend met die op de koninginwelke toespraak precies 13 minuten duurde. Als in China een dame trouwt, worden de leelykste en oudste jonge- juffers verzocht om voor bruidsmeisjes te spelen. Uiterlyk schoon is dan eens geen aanbeveling want hoe leelyker de bruidsmeisjes zyn, doste meer valt in ’t oog, hoe mooi de bruid wel is. Te Brussel heeft men tegenwoordig van die lieve juffertjesdie by de aankomst van den spoor trein haast altyd een oom of zoo iets om den hals vallenplotseling hun vergissing bemerken en dan beschaamd de vlucht nemen. Gewoonlyk is dan het horloge of de portefeuille van den oom ook gevluchtwat verleden week weêr een Pa- ryzenaar ondervond, die in zoo’n innige o zing zyn geldbeurs met 130 francs verlt Een der trouwste bezoekers van de Amsterdam- sche universiteits bibliotheek bleek bij slot van rekening een der minst trouwe lezers te zyn want pas had „mynheer" even eën blik in den catalogus geslagenof hy ging er trouw met een andermans jas vandoor. Op wandelstokken en paraplu’s bad hy ook nog al een zwak, waarom de politie temet een zwak op hem kreeg, met dit gevolgdat hy al heel gauw achter de tralies werd geplakt. Een dienstmeisje te Amsterdam moest ’s avonds haar vryer ont moeten en om er nu eens heel netjes uit te zieninspecteerde ze de kleerkast van me vrouw. Een mooi winterhoedje vooral stond haar beeldig mooi en ’t was hieraan voor namelijk, dat haar eigen mynheer, dien ze op straat tegenkwamhaar herkende toen ze op haar Kloris uitging, die, tusschen twee haak jes, zyn liefje eens niet te zien kreeg dien avond, omdat het mooi opgetuigde kind eerst afgetakeld en toen nit haar djenst werd ge jaagd. Een week of wat geleden verspreiddde een photograaf te Amsterdam reciame-plaatjes, die zóóveel overeenkomst vertoonden met tram kaartjes, dat de conducteurs er dikwyis meê inliepen. Om het weer goed to maken geeft nu diezelfde photograaf aan alle conducteurs te Amsterdam, die het willen, hun fraai uitgevoerd portret in kabinet-furmaat cadeau. Tjaarda, een herbergier ie Oranjewoud, noodigde verle den week de armen van zjju woonplaats in zyn herberg. Hy gal den mannen een klare, de vrouwen een brandewyntje met suiker en toen kwam het mooiste nog, want allemaal kregen ze een flink stuk spek van een pas geslacht varken meê naar huis. Op het landgoed de „Lothmer” te De Wilp heeft een arbeider 9 dagen werk gehad, om een boom te vellen, maar 't was er me ook oen boom naarl Aan den voet had de kolossas, die waarschynljjk meer dan twee eeuwen over zyn kruin zag gaan, een omvang van 5 meter, wat hem een begeerlyk stukje hout doet zyn voor een mo lenmaker, die dan ook f 220 voor den oud-vader heeft neergeteld. Een matroos te W illemsoord had laatst op een keer nog geen 220 centen op zak en hy verkocht daarom eén twintigste in de staatsloterij voor f4 aan een krygsmakker, 't Bleek een koopje te zyn, toen even later op hetzelfde nummer de 50.000 viel. De bur gemeester van Borger, iu Drente, vroeg en be kwam dezer dagen zes maanden verlof. Een slechte tyd om uit te gaanmeende de vroed schap en ze zond een adres aan den Commis saris der Koningin met verzoek om het reeds toegestane verlof maar weêr in te trekken. Een schoenmaker te De Wilp, die zijn eigen lief vrouwtje met den rug en een weeuw^je in zyn buurt met verliefde oogen aankeek, kreeg verleden weck met zijn verontwaardigde dorps- genooten te doen. Midden in een intiem on derhoud met zyn liefje, de straat opgejaagd, kreeg men in eens een optocht met muziek, waarby de schoenflikker natuurlijk als hoofd persoon fungeerde en zelfs ging men met hem naar den burgemeester, die te Marum woont en waar Fike, zoo wordt gewoonlyk de schoen maker genoemd, moest bolooven, dat hij zich voortaan bij zyn leest, of eigenljjk by zyn eigen Vrouw zou houden. Op de Nieuwmarkt te Amsterdam kreeg een visebkooper het met een vrouwelyke collega te kwaad. Hy gaf zijn schelvisoh voor 15 ct. en zy vertelde aan 't publiek, dat ze dan zeker opgeblazen waren en dat er 7 j cent wind by was. De koopman gaf haar daarom een klets met de vlakke hand in het gezicht, waarop zy hem een streek door zyn tronie gaf met een schelvisch van haar wageneen zonder wind. Toen ze echter niet opgewasschen bleek te zyn tegen den pootigen concurrent, verwisselde zy haar slymerig wapen tegen een haarspeld en al heel gauw werden zulke grillige figuren op des visohkoopers aan gezicht geteekend, dat hy den strjjd moest op geven en naar het gasthuis ging. Twee beschonken personen maakten het Zondag in eene tapperij te Zoeterwoude wat lastig, zoodat da ge- meente-veldwachter het noodig oordeelde hen in verzekerde bewaring te stellen. Toen zij waren opgesloten, riep een hunner den boel in brand te zullen steken, wanneer zij niet los gelaten werden. Werkelyk be- nierkte men eenige oogenblikken later, dat er rook uit de arrestantenkamer kwam, terwijl de arrestanten om hulp schreeuw den. Het bleek toen, dat zij het in die kamer aanwesige stroo in brand gestoken hadden en dat het hoog tijd was om hen te verlossen, daar zij anders gestikt «ouden zyn. In de bewaarplaats werd een doosje lucifers gevonden, dat bij fouilleering door den veldwachter niet opgemerkt schijnt geworden te lyn. Desaak is ter kennis ge bracht tan den burgemeester dier gemeente, De groote gebeurtenis, de verzoening tusschen Keizer Wilhelm en den oud-Kan- selier Von Bismarck, bracht, vooral in Dultaehland, de gemoederen in beweging. De „kluizenaar van Friedrichsruhe,” heeft werkelyk zijn kluis verlaten, om gevolg te geven aan zijn voornemen, nl. den Keizer een bezoek te gaan brengen. Onder ge leide van Graaf Herbert, Dr. Schweninger en den heer Chrysander nam Bismarck te Ham burg in een voor hem geroedstaanden salon- wagen plaats en stoomde onder daverende toejuichingen naar de hoofdstad Berlijn, waar eene dicht opeengepakte volksmenigte hom aan het station opwachtte. Den Keizer self was het niet vergund, Bismarck aan het station zijne opwachting te maken, daar Z. M. den Koning van Saksen moest afhalen, hetgeen volgens étiquette voorging. Om streeks te één uur kwam de grijze Staats man aan en vertrok reeds weer denzelfden dag te 7 uur, daar Schweninger een langer verblijf te vermoeiend achtte, ’s Keizers verlangen, om ook den jaardag ten paleize mede te vieren, werd dus niet vervuld. Von Bismarck heeft een gesprek met Keizer Wilhelm gehad, dat ongeveer 20 minuten duurde; wat er echter tusschen de beide personen besproken is, is niet bekend. Men zegt, dat Von Caprivi en daarna al de Ministers hunne kaarten bjj Von Bismarck hebben afgegeven. Het déjeuner was aan gericht slechts voor drie personen nl.voor den Keizer, de Keizerin en Von Bismarck, na afloop daarvan liet Z. M. zijne kinderen binnenkomen, ten einde die ook aan den „groeten oude,” voor te stellen. Te zeven uur kwamen de hofnjtuigen weder voor en de Keiser zelf geleidde zijnen gast station- waarts, natuurlyk onder de uitbundige toe juichingen van de nieuwsgierige en belang stellende menigte. De Keiser bracht den Vorst naar den salonwagen, drukte hem hartelyk de hand en kuste hem herhaalde malen. Luide en levendige Hooh-kreten stegen uit de menigte op en bij het vertrek van den trein scheen aan het gejuich geen einde te zullen komen. Vriéndelijk lachend en buigend zag men Bismarck heenryden. De voor-viering van het feest, dat den volgenden dag moest plaats hebben was dus glansrijk. Zulk een verjaarfeest als dit geweest is, zal de Keizer wellicht niet meer vieren. Die heerlijke verzoening doet over dese jaarfeest viering een luister schy- nen, die niet te overtreffen is. In geheel Duitschland en vooral in Pruisen, wordt de verjaardag des Keizers als de groote feestdag in eere gehouden. Op den „vooravond” en op d - zelven driemaal, worden, telkf lang, de klokken geluid. Bovendien wordt ’s morgens in alle kerken een plechtige godsdienstoefening gehouden. Ook de jeugd doet aan het verjaringsfeest mede. Op alle volksscholen wordt de beteekenis van het feest in herinnering gebracht en krijgen de kinderen verder vryaf. Dikwijls worden ze eerst onthaald. Op de inrichtingen van hooger onderwys hebben meestal réunies plaats. In vele gemeenten krygen de armen van wege het bestuur een buitengewone bedoeling, enz. enz. De Ryksdag, die evenmin als de Beurs, dien dag was gesloten, behandelde een voorstel, nl. om voorloopig 67 millioen uit het Invalidenfonds te leenen, teneinde in den geldnood te voorzien. Het werd in han den gesteld der begrootings-oommissie na een debat, waarin de nationaal-liberale Af gevaardigde Criola verklaarde, dat men op dezen grooten historischen dag nog in hooger mate om de belangen des lands moest denken. Belgrado, de hoofdstad van Servië, geniet nog steeds de eer, ex-Koning Milan te herborgen, en volgens zeggen zou ex-Ko- ningin Nathalie ook terugkomen. Het nieuwe Ministerie Simitsch is met zyne verklaring voor do Skupschtina ge treden, doch toen zy werd voorgelezen, was het zulk een oor verdoo vend geraas, dat het Ministerie genoodzaakt was, de zaal te ver laten. De Afgevaardigde Dopovitch ver klaarde, dat dit Kabinet nooit het vertrouwen der Skupschtina zou kunnen bezitten. De zitting moet zoo rumoerig geweest zyn, dat de Ministers feitelijk zyn gevlucht voor een aantal Afgevaardigden, die op hen in drongen met de kreten: „Er uit met de Mi nisters! Weg met de geweldenaars! Leve de grondwet!” Minister President Simitsch had nog juist den tyd aan den voorzitter het ontbindings-beslnit over te reiken. Te Belgrado is nu een door 106 radicale leden der Skupschtina onderteekeqd manifest verschenen, waarin de handelwy ze van Milan ten strengste wordt gelaakt en verzet wordt aangeteekend tegen diens inmenging in de deelneming aan de behandeling der open bare aangelegenheden. Inmiddels heeft zich het ongehoord feit voorgedaan, dat namens het Kabinet Simitsch aan al de leden der ontbonden Skupschtina last is gegeven, bin nen 24 uren de hoofdstad te verlaten; de meeste leden gaven aan dit bevel aanstonds gehoor. De studenten van Belgrado, die, toen ze destijds hebben belet, dat Koningin Nathalie over de grenzen werd gezet, waarlijk wel hebben getoond, dat het hun niet aan ridderlyk gevoel voor het Vorstenhuis ont brak, schijnen ditmaal slechts met moeite te weerhouden te zyn om don woord ver geten Milan er uit te werken. In optocht trokken ze naar het paleis, met een exem-

Schoonhovensche Courant | 1894 | | pagina 1