THEE. I I 1894. Woensdag 7 Februari. N°. 1445. Nieuws- en Advertentieblad voor Zuid-ïïolland en Utrecht. loedewaagen Zonen IRKT, naait „DE WAAG”, C O U D A, emeu gelden 4 deposito: dag opvragens i 2| Kerkboeken! BRAND8MA, Amsterdam. a tl T J. DE VEN, Gouda. r jjn-, Bier- en Spritazjjnen, n de meeat concurreerende prjjzen. orst- of Gezondheids- ROGGEBLOEM, uit de fabriek van KANT VAN ANDEL ZOON briefkaarten. BINNENLAND. SALMIAK-PASTILLES BUITENLAND. Overzicht. Ja ver- e iiuiuu uviti 46; tegen f 105,60 len, /an i «OMOÏfflffl COURANT. jen het J tegen aan J. D. G tegen een yen, het anomen. iere by- k. V. D. T. A. iwpoort, Ide, rdeloos, rkerk, GOUDSCHE 4zijnfabriek „de Bel”. PDA, Kantoor Peperstraat K 244. eer aan te bevelen zjjn VAN DE VELDE SMITS. te GORINCHEM, pakt in pakjes van Kilo (5 odb) 'O cent en in zakjes van 5 Kilo kf 1,15. Verkrijgbaar bij: P. SANTMAN, ossier, Schoonhoven C. SPE1JER, ïerkerk; A. RIETVELD, Lexmond. In den Boek- en Kantoorhandel n S. W. N. VAN NOOTEN Schoonhoven zijndeBEIEFKAAB- ;N tegen denzelfden prijs ver- ijgbaar als aan het Postkantoor, iij minstens 300 stuks tegelijk worden briefkaarten mede tegen gewonen js geleverd met den naam des afzen- 8 gedrukt op de adreszijde. Dngefrankeerde briefkaartennaar ver gen bedrukt, worden geleverd tegen <80 per 1000 stuks. jomsnelperadr, S* A W N. VAN NOOTEN. stigd op 8OUCHON THEE, A f i,3O 5 ons. f met zijne wenschen. Zulk eene Koningin- Moeder ia inderdaad beter gezelschap voor een jeugdig Vorst, dan de Koning-Vader. De jeugdige Bulgaarsche Kroonprins heeft bij zijne geboorte den echt Slavischen naam van Boris gekregen en den titel van Prins van Tirnova, erfprins van Bulgarije en Hertog van Saksen. De gelukkige Vorst benoemde zijn spruit tevens tot Ridder der eerste en vierde klasse der Militaire Orde voor Dapperheid en der Orde van St. Alexander, tot chef van het 4e regiment infanterie van Plevna, van het 4e regiment cavalerie en van het 3e regiment artillerie. Tot welko dwaasheden een gelukkige vader toch al niet in staat is 1 Te Ocio, in de Spaansche provincie Alme ria, is een dynamiotbom ontploft, waardoor aanmerkelijke schade, maar geen verlies van menschenlevens, veroorzaakt werd. In den omtrek van Alanis (Sevilla) hebben boerenarbeiders zich meester gemaakt van weilanden en die onder elkander verdeeld. De plaats is door gendarmes bezet en de leiders van het oproer zijn gevangen genomen. Te Sermicola op Sardinië komen eerst daags niet minder dan 295 huizen in gerech telijke veiling omdat de eigenaars de belas ting de hoogste som blyft nog beneden de 25 gulden! niet kunnen betalen. Bevestiging wederom van wat in onzen jongsten „brief uit Rome” omtrent de ellende der bevolking en de uitgeputheid van het arme land gemeld werd. In het Huis van Vertegenwoordigers der Noord-Amerikaansche Unie is met uitbun dige vreugde door de democratische meer derheid den gunstigen uitslag der stemming over het nieuwe toltarief begroet. De Afgevaardigde Wilson, de ontwerper, werd in triomf op de schouders door de zaal gedragen. Overal werd hij toegejuicht; de democraten wierpen daarbij hunne hoeden in de lucht! Natuurlijk werkte dit vreugde betoon aanstekelijk op het publiek in de tribunes, waardoor de zitting geruimen tijd moest geschorst worden. Wanneer nu ook de Senaat het nieuwe tarief goedkeurt, zal het 1 Juni a. s. in werking treden. De berichten uit Brazilië zijn voor de Regeering verre van gunstig Het is nog niet bevestigd of tegenge sproken, dat de opstandelingen Nichteroy zouden veroverd hebben. Hun zaak staat echter niet kwaad, hetgeen hieruit blijkt, dat de meeste buiteniandsche zaakgelas tigden te Rio aan hunne Regeeringen per telegraaf den raad gaven, hen als oorlog voerenden te erkennen. Verder loopt het gerucht, dat het trans portschip „Itaipu”, van de nieuwe, door Peixoto bestelde vloot, te Bahia tot de op standelingen is overgeloopen. En tot slot nam general Mourra, Peixoto’8 Minister van Oorlog, zijn ontslag, wegens oneenigheid met den President over het al of niet wenschelijke van den staat van beleg. 8TATEN-GENERAAL. Al de Hoofdstukken der Staatsbegrooting «jjn verleden week door do Eerste Kamer aangeno men. Van de tallooze onderworpen, bjj de dis cussie ter sprake gebracht, is zelfs geen overzicht te geven; op enkele der voornaamste stellen we ons voor nader terug te komen. De aanneming geschiedde eenparig en zonder hoofdeljjke stemming, met uitzondering van Hoofdstuk Waterstaat, dat het laatst, Vrjjdag, aan de orde kwam. Op die begrooting komt een post voorsubsidiën aan tramwegen. De heer Fransen Van de Putte verklaarde, dat eerst bjj afzonderlijke wet de quaestie dezer subsidies had moeten uitgemaakt «jjn, dewjjl de Eerste Kamer, die het recht van amendement mist, nu geplaatst wordt voor een beslissing, van welke zjj zioh niet anders kan losmaken dan door de begrooting te verwerpen. De Mi nister bestreed met nadruk de meening, dat een voorafgaande wet hier noodzakeljjk zou «jjn geweest. Het bezwaar werd nog door enkele andere leden gedeeld; de heeren Van de Putte, E. Cremers en de voorzitter stemden tege Hoofdstuk, dat aangenomen werd met 40 8 stemmen. Bovendien heeft de Kamer nog eenige ont- eigenings-ontwerpen afgedaan. Da4 ten behoeve van den aanleg oener duinwaterleiding voor de gemeente Haarlem vond oppositie, waarvan do heeren Ppnappel en Melvil van Ljjnden de tolken waren. Nadat de voordracht verdedigd was door de heeren J. Prins, Van Lier en den Min. van Binnenl. Zaken, werd zij met 85 tegen 10 stem men goedgekeurd. De vergadering van Zaterdag is besteed aan de beraadslaging over het wetsontwerp tot ont eigening voor een spoorweg ter verbinding van het gemeenschappelijk station Delftschepoort te Rotterdam met het station van den spoorweg naar Utrecht, met af buigingen in de richting naar Schiedam en naar Capelle. Het ontwerp vond bestrijding, geljjk vroeger in de Tweede Kamer, op grond dat de subsidie van 12 ton voorloopig was bepaald met het oog op een plan, dat naar berekening 4 millioen zou kosten, ter- wjjl het tegenwoordige op 19 ton is begroot. Nadat ten opzichte van de quaestie van het mede gebruik van deze verbindingslijn door de Exploi- tatie-maatschappjj de Min. van Waterstaat beslist geruststellende verzekering had gegevei waarvan de heer Qeertsema acte nam, werd L< ontwerp met 25 tegen 14 stemmen aangei De Kamer scheidde vervolgens tot nade eenroeping. Bij Kon. besluit is Van Slype, burgemeester van Nieuwkerk, Peursum en Schelluinen, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend als burgemeester van de beide laatstgenoemde gemeenten. Omtrent het dragen van buitenmodelkleeding bjj de korpsen infanterie verscheurd, terwijl een andere, ofschoon nog levend, geducht gebeten was. Hoe honden, die van een muilkorf voorzien moeten zijn, zioh nog zóó kunnen weren, lijkt haast een raadsel. SLIEDRECHT, 3 Febr. Naar men verneemt, is het kapitaal der alhier op te richten naamlooze vennootschap tot verzekering van ijzeren schepen tegen vaste premie voltee- kend. Vermoedehjk zal 1 Mei de gelegen heid tot deelneming der verzekering worden opengesteld. •STOLWIJK, 5 Febr. Een zeldzaam schoonen nuts-avond hebben de leden der vereeniging „Excelsior” gepasseerden Vrij dag gehad: een avond vol kunstgenst. De spreker, de heer K. Van Woude van Drie bergen, toonde zich in elk opzicht een uitnemend declamator. Tal van voordrach ten, zoowel van ernstigen als van komi- schen aard, bewezen, dat men onder ’t gehoor was van iemand, bedeeld met bui tengewone gaven niet alleen, maar die tevens door studie, ernstige studie, was gekomen tot het vertolken der schryvers, zooals hij dat deed. Telkens en telkens weer beloonde een luid applaus den spreker voor wat hij te hooren gaf, en toen ein delijk de voorzitter de vergadering sloot, deed hij dat met woorden van warmen dank namens de gansche vergadering, voor den genotvollen avond, door den heer Van Woude zoo belangeloos geschonken. Niet licht zal zeker zulk een nuts-avond vergeten worden door hen, die het voor recht hadden, zulk een’ spreker te hooren. VREESWIJK, 2 Febr. V. L., uit ’t Waal, die op Nieuwjaarsdag hier zekeren P., van Vianen, met een scherp werktuig ernstig verwond heeft, is heden morgen door twee rijksveldwachters geboeid naar Utrecht ge bracht. Gemengd Nieuws. In de gemeente ’s-Graven- zande zijn thans 30 gevallen van pokken voorgekomenen zonder krachtige maat regelen dreigt dit aantal zich nog voortdu rend uit te breiden. Opmerking verdient hetdat de ziekte meerendeels menschen aantastdie zich niet hebben laten vacci- neeren. Van de 30 zieken waren er slechts 2 ingeënt. In de vorige week is men tot de ontdekking gekomen van een complot, dat zioh op groote schaal toelegde op de vervaardiging en het uitgeven van valsche bankbiljetten. Te Leiden heeft men het eerst zoodanige in beslag genomen, terwjjl o. a. ook aan het hoofdpost kantoor te Amsterdam een valsch bankbiljet van f 300 in ontvangst is genomen, evenwel zonder dat men weet van wien bet afkomstig is. Het onderzoek naar de vervaardigers en verspreiders der valsche bankbiljetten heeft reeds gele d tot de arrestatie van 8 9 per sonen, en wel: de zinkograaf Krause die de biljetten vervaardigd sohjjnt te hebben, Thum, vroeger uitgever to Haarlem, die zjjn naam leende tot het verkrijgen der benoodigde in strumenten; verder als vermoedeljjke verspreiders van het onecht papier Van Liemt te Haarlem; Rempt; Joseph Frey te Amsterdam; Arentz, een colporteur van het „Nieuwsblad voor Neder land” Keese, een tapper, en de vrouw van een zekeren Lafleur, allen te Amsterdam woonachtig. Een zekere Gompertz, Zaterdag-avoud te Haarlem in verband met deze zaak in hech tenis genomen, heeft gisteren-ochtend in zjjne cel door verhanging een einde aan zjjn leven gemaakt. De officier van justitie met een inspecteur en andere justitie- en politiebeambten hebben gisteren-morgen eene nieuwe huiszoeking onder nomen in perceel no. 14 op de Heerenmarkt te Amsterdam, waarvan de zinkograaf Krause de bovenverdieping heeft bewoond. Vjjf der wegens vermoedeljjke medeplichtig heid gearresteerden (Krause, Rempt, Bunnige, Thum en Frey) werden tevens in den gevan geniswagen derwaarts vervoerd om desgevorderd aanwijzingen te doen. Tegen den middag had men alle werktuigen en instrumenten, al wat tot de vervaardiging der valsohe biljetten gediend kon hebben, bjjeen. Men verzekert, dat thans al het vervaardigde papier, tot een bedrag van 3 ton, in handen der justitie is. Te Nieuwveen werd in de vorige week een verpleegde uit de Johannes- stichting ter aarde besteld. Een der aanwe zigen, een 70-jarige verpleegde, zakte ineen en bleek, toen hij opgenomen werd, overleden te zijn. Te Vianen heeft zekere P. M., die lijdende is aan epileptische toevallen, Zaterdag-nacht, in een vlaag van verstandsverbijstering, zijne vrouw met een hamer op het hoofd geslagen en haar daarna met eon mes doodelijk verwond. De nood lottige daad werd eerst in den loop van den dag ontdekt. Toen, in tegenwoordigheid van de politie, bij hem de deur geopend word, vond men ook M. in zijn bloed badende. Ook hij had aan den hals zich ernstig verwond. Terstond werd om heel kundige hulp uitgezonden, ook naar Dr. C. M. Snellen, uit Vreeswijk. De ongelukkige werd verbonden en langs kuustmatigen weg in staat gesteld adem te halon, en wel door het inbreugen van een buisje in de luchtpijp. Een aantal jaren geleden heeft deze P. M. zich ook op soortgelijke wijze van het leven willen berooven. Tengevolge van het groote bloedverlies zou hjj toen zeker bezweken zijn; doch dokter Teljer, uit Vreeswjjk, wiens hulp toen ook was ingeroepen, wist hem nog in het leven te behouden, door eene groote hoeveelheid bloed van zjjn won in zijne aderen over te brengen. Donderdag is aan de brouwerij der Trappisten te Tilburg een ongeluk voorgevallen. Terwijl men bezig was met het pikken der 4000 liters groote la£r‘ nger termijn op overeen te komen rwaarden en desverkiezende tegen orpand in fondsen; itrekken gelden op Effecten voor: jen onder f 1000,— a 4°/, ’sjaara;' jen daarboven tot den prolongatie- rs, volgens Amsterdamsche benrs- rwaarden en zich met het koopen en verkoopen Effecten, tegen een provisie van: e voor fondsen boven de 30 */t 7» onder 80 (ook i r loten;) rlangd worden orders in de meeste isen verantwoord tot den eerstvolgen- i middenkoers der Amsterdamsche irs; len Coupons in boven de Amsterdam- e beursnoteeringzonder berekening i provisie; ten zich op voordeelige voorwaarden t hot incasseeren van wissels op binnen- buitenlaud. Tarieven op aanvrage’ .tin verkrjjgbaar. irmatiën worden verstrekt door den Heer AN DEN HEUVEL, Schoonhoren. IIJBELS van het Ned. Bijbelgenoot- by Vraag de zoozeer gere nommeerde Amerikaansche WRIJFWAS van H W. KRUUS Zoon Bosch. Alleen verkrjjgbaar voor Haastrecht bij W- J» VAN DAMvoor Bergambacht by Gebr. VAN DEN DOOL; voor Stolwijk bij JOH. QUINTvoor Schoonhoven ie Firma JOH. DE JONG in flesohjes h 17 J O»®*"- fF Een algemeen als goed erkend iddel bij HOEST en VERKOUDHEID n de oplossende en verzachtende KRAEPELIEN HOLM, Apothekers te Zeist. Verkrjjgbaar bij Apothekers en rogisten in O fleschjes h 10 Cent, e Schoonhoven bij don Hoer H. T. AN DEN BRAAK, Apotheker. Het senaatie-bericht, in een Londensch dagbladals zon de heer Gladstone als Minister-President willen optreden, is ge bleken, geheel onwaar te zijn. Het antwoord op een telegram van Biar ritz, waar de Engelsche Premier zijne vacan tia doorbrengt, luidde, dat de heer Gladstone geenszins besloten had, zjjn ontslag te vragen, niettegenstaande sedert eenigen tijd zijn leeftyd, en de vermindering van zijn gezicht en gehoor het voor hem wenschelyk maken, dat hij van de zorg voor hot alge meen belang worde ontheven. Men kan uit dit bescheid dus afleiden, dat hij toch, gaarne eenige verlichting van werkzaam* heden zou willen hebben. Zou b. v. het vermoeiend leiderschap der party in het Huis der Gemeenten den 85-jarige niet te zwaar op de schouders drukken? Ware het niet wenschelyk, dat aan jongere krachten over te dragen, b. v. aan Morley of Harcourt? Als redenen voor Gladstones besluit had de „Pall Mali”, nevens hoogen leeftyd en teleurstelling over de verwerping der Home- Rule-voordracht en de hevige bestrijding der wet op de Parochiale Raden, ook nog het veelzeggende: „huiselijke omstandig heden” opgegeven. Het Britsche Hoogerhuis houdt zich nu druk bezig met de artikelsgewijze behande ling der Wet op de Districts- en Parochiale Raden. Veel vorderingen maakt men ech ter niet en doordat in de goedgekeurde artikelen veel wijzigingen zjjn gebracht door het Huis, is het wel te voorzien, dat deze voordracht weder een pant van ver schil zal worden met het andere Huis. Hoewel de felle tegenstanders der her vorming in Dnitschland onmiddellyke ver werping hadden voorgesteld van het ontwerp tot betere regeling der fiuanciëele verhou ding tusschen het Rijk en de Bondsstaten, heeft de Rijksdag aan deze roepstem geen gehoor gegeven. Integendeel, de voordracht werd opgezonden aan de commissie voor de belasting-ont werpen. Heeft de Rijksdag dus nu niet oen bewijs gegeven van goe den wil? Dnitschland is zijnen Keizer uitermate dankbaar voor de verzoeningsdaad. Van alle kanten stroomen hem nog steeds be wijzen van innige blijdschap toe. Ook Zuid-Duitschland deelt volkomen in die vreugde. De Wurtembergsche Staats Anzei- ger schrijft o. a.„De vervulling van een wenach, welken ieder vaderlander reeds vier jaar lang in zijn borst koesterde, heeft dit maal aan ’s Keizers verjaardag eene hoogere wijding gegeven I” Keizer Wilhelm blijkt aan Von Bismarck niet alleen de stof voor den grijzen mantel te hebben gogeven ook voor het maken deed hij zorgen. Adjudant Von Moltke bracht het kleedingstnk gisteren kant en klaar naar Friedrichsruhe, waar de Vorst het dadelijk aanpaste. De mantol kleedde hem uitstekend en hij reed er dadelijk mede uit, terwijl zjjn ge laat straalde van gezondheid en vroohjkheid. De ond-Kanselier is druk bezig, toebe reidselen te doen maken voor eene behoor lijke ontvangst voor het geacht geval van een plotseling tegenbezoek van Keizer Wilhelm. In de Fransche Kamer van Afgevaar digden zijn uitvoerig de bezwaren wederlegd, in de redevoering, die de radicale Afge vaardigde Lockroy tot toelichting zjjner in terpellatie heeft gehouden, ingebracht togen den tegenwoordigen toestand der Fransche Marine. Verscheidene Ministers voerden het woord. Admiraal Lefèbvre, Minister van Marine, erkende volkomen, dat hervormingen noodig waren, maar daarentegen ontkonde hij, dat de marine in een staat van verval was, zooals de heer Lockroy had beweerd. De Minister van Oorlog, Generaal Mer cier, ontkende dat de kustverdediging te wenschen o verliet. Die was in goeden staat. Meer dan 200.000 man zyn voor de kustverdediging beschikbaar, de mobile garde niet eons medegerekend. De Minister-President Casimir Périer erkende ook, dat hervormingen noodzakelijk waren, doch dat daarvoor eene commissie was, welke by het vervuilen van haar taak, van de Regeering alle mogelijke mede werking zou verkrygen. Het debat eindigde met de aanneming eener motie van den volgenden inhoud „De Kamer vertrouwen stellend in de samenwerking der openbare machten tot het tot standbrengen der noodige hervor mingen, gaat over tot de orde van den dag.” Deze motie werd met eene meer derheid van 200 stemmen door de Kamer goedgekeurd. In de Russische kerk te Parjjs is reeds een dankmis gehouden voor het herstel van den Czaar, die gedurende langen tijd lydende was aan eene hevige longontste king. Z. M. is echter nu dermate hersteld, dat hij het bed heelt knnnon verlaton. De koorts is geheel geweken. De heer Milan vertoeft nog steeds te Belgrado en naar het zeggen zal hij, wanneer Koning Alexander op reis is, zoolang het Regentschap waarnemen. Koningin Nathalie heeft dezer dagen, niet geheel in den geest van baren gemaal, aan haren zoon Alexander geschreven, om hem te raden, zich van gevaarlyke proef nemingen te onthouden en te regeeren in overleg met het volk en in overeenstemming deze school op last van het bestuur van B.-A. moeten verlaten, aangezion het getal leerlingen daardoor zoodanig geklommen was, dat de aanstelling van een onderwijzer noodzakelijk was en de gemeente B.-A. hiertoe niet genegen is. Nadat onze nieuwe burgemeester Vrijdag 11. zijn eerste bezoek aan ónze gemeente bracht, is hij heden op plechtige wijze in eene openbare raadszitting geïn stalleerd. Benoemd tot ambtenaar van den bur gerlijken stand alhier de heer J. Bos. Klaagt men algemeen over het heer- schen der influenza, ook in onze gemeente heerseht zij byna in elk huisgezin on eischt, helaas! vele droeve sterfgevallen. In de afgeloopen maand werden niet minder dan 7 aangiften van overlijden gedaan. BENSCHOP, 5 Febr. Bedankt voor het beroep naar deze gemeente door Ds. P. Kuijlman Jr. te Bunnik en Vechten. •BERGAMBACHT, 2 Febr. Door schout en heemraden van dezen polder werden heden gehouden de jaarlijksche verhuringen van „de Visscherij” en de „Vlieten”. Deze brachten op f 98,50 en 1'46; tegen f 105,60 en f 41,60 in 1893. GIESEN-NIEUWKERK, 5 Febr. Bij de Ned. Herv. Gemeente is een beroep uit gebracht op Ds. P. J. Steenbeek, predikant te Lochem. •GOUDERAK, 5 Febr. Voor de nationale militie hebben zich 12 jongelingen aange geven, waarvan 3 wegens broederdienst en 1 door een gebrek redenen van vrijstelling hebben. Het aantal in 1893 uitgereikte arbeids kaarten bedraagt 39, uitgóreikt aan perso nen beneden 16 jaren. Het aantal in deze gemeente school gaande kinderen van beneden do 12 en bovendo 6 jaren bedroeg op 1 Januari jl. 161. •GOUDRIAAN, 5 Febr. In den nacht van Vrijdag op Zaterdag j.l. heeft men bij een armen daggelder met een groot gezin al de kippen gestolen, 14 in getal. In het afgeloopen jaar hebben 15 leerlingen de dagschool voor goed verlaten. Zes hebben de zes klassen doorloopen, zoodat er van 9 leerlingen moet getuigd worden, dat zij niet voldoende ontwikkeld de school verlaten hebben. •HAASTRECHT, 6 Febr. In den nacht van V njdag op Zaterdag heeft men bij den landbouwer H. alhier ruim een 20 tal kippen gestolen. •LEERDAM, 5 Febr. Voor predikant bij de Gereform. Kerk A alhier is het vol gende tweetal geformeerd: Ds. A. Den Hartog te Heerjansdam en Ds. Varekamp te Tiel. LEKSMOND, 5 Febr. Gisteren is door de rijkspolitie alhier een 4^1 personen betrapt, allen uit Ameide, die zich bezig hielden met wildstroopen op den Achthoven- schen polder onder deze gemeente. •LOPIK, 5 Febr. Heden-morgen schrikte het paard van den winkelier C. alhier, met het gevolg, dat hij met paard en rijtuig te water geraakte. Niet dan na vele moeiten, mocht men er in slagen, alles weer op het droge te brengen. Door beschadiging van den wagen en verlies van kruidenierswaren bekwam C. een be langrijke schade. Ton gerieve der schippers is door het bestuur van het waterschap Lopik c.a. nabij het schutslnisjo „het Lopiksche Ver laat” een lantaarn geplaatst, die bij duister weder uitstekende diensten bewijst. Ook de bewoners van het gehucht Uitweg, alwaar het sluisje is gelegen, hebben daar van veel genot. •NIEUWERKERK a/d IJSEL5 Febr. Het college van kerkvoogden heeft tot zijnen voorzitter gekozen den heer E. Hoogendijk en tot secretaris den heer D. Vis. NIEUWPOORT, 3 Febr. Onder de kloeke zeelieden van het stoomschip „Amsterdam”, die op 14 Januari op zoo noodlottige wyze zijn omgekomen, bevond zich onze vroegere stadgenoot Arie Van Vliet. ••OTTOLAND, 6 Febr. Het verbruik van gedistilleerd in deze gemeente bedroeg in 1892 3,54 liter per hoofd, tegen 2,83 liter in 1891. ♦♦OUDEWATER, 6 Febr. De heer v. d. M. ontkwam jl. Zaterdag ternauwernood aan een groot onheil: Door eeno sterke gaslucht gewaarschuwd, veronderstelde hij een lek aan de leiding, en met een lichtje gewapend op verkenning uitgaande op welke plaats de lek zich bevond, had er plotseling eene ontploffing plaats, waardoor eenige voorwerpen in den omtrek omver rolden en de heer v. d. M. eenige brand wonden in het aangezicht bekwam. Door zyne tegenwoordigheid van geest, om, niettegenstaande die wonden, didelijkde hoofdkraan af te sluiten, voorkwam hij stellig oen ongeluk van grooteren omvang. De firma De Jongh Co., machine- fabrikanten alhier, zijn de minste inschrijvers voor het maken en daar ter plaatse leveren van de noodige ijzerwerken voor de in 1894 te bouwen bruggen enz. over de Leeuwarder—Harlinger trekvaart, voor de som van f 12.645. •POLSBROEK, 5 Febr. De gemeenschap pelijke openb. lag. school van Polsbroek en Vliet telde op 1 Jan. jl. 81 mann. en 86 vr. leerlingen, totaal 176. Hiervan behoor den tot Vlist 31 mann. en 30 vr. leerlingen. De landbouwer L. alhier deed gister morgen de onaangename ontdekking, dat honden hadden huisgehouden onder zijn ganzen. Een dezer dieren was letterlyk verneemt men nader, dat het alleen aan onderofficieren toegestaan zal zijn halve laarzen en een verlakten koppel te dragen, echter ter breedte van den modelkoppel. Op Vrijdag 9 Februari a. s., des morgens tien nar, zal te Goudriaan, ten huize van F. Trapman, eene vergade ring worden gehouden van de afdeeling Al- blasserwaard der Hollandsche Maatschappij van Landbouw. Onder de punten van behandeling komen voor Benoeming van bestuursleden in de plaats van de aftredende heeren F. Don Hartog en J. Kloek (herkiesbaar). Idem, van een bestuurslid, in de plaats van den heer B. Kooij. Coöperatieve aankoop van Meststoffen. Voordracht van den heer H. C. Reimers te Wageningen, over voeding en pleging van vee. Uitreiking van den prijs aan den heer A. Van Kekem te Ameide, toegekend wegens eene inzending van hoepels op de Tentoon stelling te Amsterdam in September 1893. Elk lid heeft recht 2 personen uit te noodigen de vergadering bij te wonen. Door do vergadering, gehouden op Zaterdag 3 Febr. j.l. te Alfen a/d Rijn zal een adrea gericht worden aan de Tweede Kamer. De inhoud is als volgt: Aan de Tweede Kamer der Staten-Generaal. Onderwijzers (Hoofden en klasse-onderwjjzers) uit de kiesdistricten Bodegraren, Katwjjk, Kreu kelen, Haarlemmermeer en Gouda nemen met verscbuldigden eerbied de vrjjheid onder de aandacht van de Tweede Kamer der Staten- Generaal te bren.en: dat zjj in een vergaderinggehouden den Sden Februari 1.1in tegenwoordigheid van de heeren (volgen de namen der autoriteiten, die ter vergadering waren) de slechte positie, waarin de onderwijzers verkeeren, wat betreft de jaar wedden en het verzorgen der nagelaten betrek kingen, hebben besproken; dat «jj eenparig van oordeel waren dat er een verandering ten goede moet komen ook in het belang van het onderwjjs; dat naar hun meening die verandering moet bestaan in a. Een verhoogmg der minima; b. Een betere regeling der jaarwedden naar anciënniteit en bekwaamheid c. Opneming van weduwen en weezea iu het Burgerlijk Pensioenfondsredenen waarom zjj zich volkomen aansluiten bjj de adressen van het H. B. van den Bond van landsche Onderwjjzers van 1 Sept. '93 dat van het H. IL van het N. O. G. van Oct. ’93, beide gericht aan H. M. de Koningin- Regentesen vooral van dat van de ono wijzers uit Limburg, gericht aan Tweede Kamer. 't Welk doende enz. (Volgen de handteekeningen). In zjjn openingsrede noemde de voorzitter schoolopziener in het arr. Woerdenhet een verbljjdend teeken dat de onderwijzers zoo hink optraden voor hunne belangen. Hij sympathi seert met het streven van den onderwijzer. Deze vergadering is een protest tegen de bewering van sommigen, die meenen, dat de onder wjjzer dien strijd niet mag aanbinden. Vergaderingen in alle arrondissementen moeten gehouden wor den. Adressen moeten opgezonden worden ter Tweede Kamer om de zaak te bespoedigen. In zjjn sluitingsrede bracht de voorzitterde heer Zelvelder, hulde aan den Bond van N. O., die aan deze beweging den stoot heeft gegeven en ook nu weder toont krachtig mede te werken door het zenden van een afgevaardigdeden heer Ketelaarlid van het Hoofdbestuur. Na afloop der vergadering werd een afdeeling van den Bond van N. O. opgerioht met aanvan kelijk 7 leden. Wjj hopen op deze zaak nader terug te komen. Wegens ongesteldheid van den heer J. E. K. Van Wjjnendie door de vergadering van de afd.,Schoonhoven en Omstreken van het N.O. G. tot afgevaardigde was benoemdwerd daze ver gadering van wege die afdeeling bjjgowoond door den heerC. L. Vinck, onderwijzer te Schoonhoven. Te Gorinchem is in eene ver gadering van onderwijzers en onderwijze ressen met algemeene stemmen de wensche- Ijjkheid uitgesproken, dat het onderwijzend personeel zich en corps tot den gemeenteraad richte met bet verzoek, betere regeling der jaarwedde ter hand te nemen. De vergadering werd bygewoond door den districts- en den arrondissements-schoolopziener en den Secretaris der plaatseljjke schoolcommissie. Door den Bisschop van Haar lem zijn benoemdtot pastoor te Oude water, de WelEerw. pater F. A. F. Royakkers en tot kapelaan te Woerden de WelEerw. pater P. J. A. De Graaf. AMEIDE, 5 Febr. Dat men alhier nog al bedreven is in het bemachtigen van wild, is algemeen bekend, doch waarschijnlijk niet, dat ook de vrouwelijke sekse daarbij zoo handelend weet op te treden. Dat dit ’t geval is, blijkt uit het navolgende, dat voor een kortelings gebeurd feit ver haald wordt. Iemand die, op den polder alhier, zonder acte of vergunning, op de jacht was, ontwaarde dat een politieman nem op de hielen zat, en koos in den volsten zin des woords het hazenpad met achter lating van zijn vuurwapen en een dood stuk wild. De vervolger ijlt een en ander voorbij ten einde het levende en loopende corpus delicti in te halen, waarschijnlijk denkende: die voorwerpen zal ik straks wel krygen, die loopen niet weg. Inmid dels echter maakte eene Ameidesche zich dat oogenblik der vervolging ten nntte om wild en wapen in te palmen, wat haar, zon der ontdekt te worden, gelukte. •AMMERSTOL, 5 Febr. De schoolspaar- bank alhier geeft over het afgeloopen boekjaar 3 */0 rente aan de deelhebbers. De vier leerlingen van hier, die ge bruik maakten van het onderwys der 2de openbare ichool to Berg-Ambaoht, hebben Neder- uo, Oct. igin-- Kier de IiiAOE MARK. Héén in verzegelde pakjes, voorzien bovenstaand gedeponeerd handelsmerk, rygbaar te Schoonhoven bij A. MEUTES. Lopikerstraat. LEUN, Haven. ROOIJEN, Lopikerstraat. C. SPELT. ANDRIES KRUIJT. J. G. VAM DER REST. C. SPEIJER. erkerk a/d Usel, M. PANNEKOEK. G. de JONG CïN. streebt, J. van der STEEGT. V Wed. KNOERS. A. HOMBURG. A. SCHEER. A. ABRECHS. G. van EINDHOVEN. p In het bijzonder wordt de aandacht 5 ons.

Schoonhovensche Courant | 1894 | | pagina 1