w, ILAND. inde VILLENS M. len). 1894. N°. 1448. Zaterdag 17 Februari. Nieuws- en Advertentieblad voor Zuid-Holland en Utrecht swoning ioop, 1 kooping M, KOOP: est Hooi, Ie Ringvaart te SEN BLITZ, Dam, 'AM. (DOPING Van Scholen en Onderwijzers. BINNENLAND. BUITENLAND. Overaietit. Blad. HoofdartikelMartel-* 8CHOONHOVEHSGHE MEANT. S. W. N. VAN NOOTEN te Schoonhoven, Uitgeven. n ERF aan de No. 131. Ter- RF en TülN in o. 123. (Huur- ititiën zijn van e bekomen ten ris FORTUIJN AREN RS, de Lande- ie Woning tot r jaar. jft voornoemde OGLEEVER te inrichting, VANNOOTIN, IE HUIZEN en teren, Wijk P. I te aanvaarden. ERF aan het k L. No. 126. iricht HUIS en fjjk K. No. 253. SN met BOVEN- RVEN aan den Nos. 214, 214a, en 2176. (H uur- ontvangen bij Dordrecht. lerdag en Vrlj- 14, te spreken en KUNST- andag 19 Fe- I 1 8 9 4, des i te elf uren, in fiehuis „Habmo- tn de Markt, >n Notaris roogleever, te Gouda gele- b en de meesten EN en ERVEN Wijk G. Nos. 47, -, f0,90, fl,-.) '.EN en ERVEN Bldemakerssteeg, on 71. (No. 71 de overigen in te aanvaarden.) ERF met TUIN, et Vergunning, k M. No. 124. 94. BOVENHUIS en istraat, Wjjk H. rprys f 1,25 en 3>A, i overstaan n Notaris G. O. UIJN DROOG- 15 Februari uren, in het aan de Markt, Prijs der Ad vertentiënVan 1 tot 5 regels 0,50; Iedere regel meer 0,10. Groote letters naar plaatsruimte. Inzending franoo uiterlijk tot Dinsdags-avonds 8- en tot Vrijdags-namiddags 5 uren. Alle binnenlandsche Ad vertentiënvoor 3 maal plaatsing opgegeven, worden slechts 2 maal in rekening gebracht. die door zym vertrok met kleeren, na inrichting at kocht en Ik De heer De Savornin Lohman, die de kalme omgeving van de Eerste Kamer weer is gaan verwisselen voor het meer levendig tooneel, waar de rechtstreeks door de kiezers afgevaardigde leden der Staten-Generaal aan de verbetering onzer wetgeving arbeidenheeft van eerstge- noemdén tak der Volksvertegenwoordiging geen afscheid willen nemen zonder zijn denkbeelden over de bedendaagsche inrich ting van ons onderwijs en zijn opinie over de mannen en vrouwen ,/uie daar werkzaam zyn, duidelijk uiteen te zetten. Immers, waar men klaagt over de ver breiding van verkeerde leeringen onder het volk, daar moet men, volgens den heer Lohman, niet vergeten, dat de publieke opinie op die dwaalbegrippen is voorbereid. Wetenschappelijke mannen zijn begonnen het gezag van den Bijbel te ondermijnen, en daarmede is schade toegebracht aan het godsdienstig geloof, dat alleen bij machte is den strijd tegen het gezag der overheid en tegen de maatschappelijke orde te voor komen. De geachte oud-Minister kan zich niet losmaken van de gedachtedat godsdienst niet staat of valt met een bepaalde, dat is mot zijn persoonlijke opvatting van den Bybel en met de leerstellingen, die de theologie op de uitspraken van den Bijbel als „de eeuwige en onveranderlijke wet, van God zelven ontvangen”, heeft gebouwd. Aan dergelijke begripsverwarring zijn wij van die zijde reeds lang gewoon gemaakt. Het godsdienstig geloof, uitsluitend een zaak des harten, wordt verlaagd tot een zaak van het hoofd; het is, volgens die meening, de leer, die den mensch vormt tot hetgeen hij zijn moet. En aangezien nu het zich noemend christelijk bijzonder onderwijs, in tegenstelling met alle ander, dat dan „onchristelijk” zou moeten heeten, zich beijvert die leer reeds op jeugdigen leeftijd in te prenten ligt de gevolgtrekking voor de hand omtrent het geen van Regeeringswege gedaan kan wor den om met goed succès strijd te voeren tegen de booze inblazingen dergenen, die het op den ondergang der maatschappij toeleggen. Intusschende beer Lohman wil de Re- geering den lof niet onthouden, dat zij blykbaar niet wenscht te reageeren tegen hetgeen in de laatste jaren op het stuk van onderwijs is tot stand gebracht. Toch zou hij gaarne willen, dat zij verder ging, en „gevoelde dat juist het bijzonder onder- wys een der krachtigste bondgenooten is tot verzekering van rust veiligheid, gezag en, wil men dit er bijvoegen, van het eigendomsrecht.” Wat te bewijzen isl Welk soort van onderwijs degenen genoten hebben die thans het meest in de weer zijn om de orde aan té tasten, is niet uitgemaakt, en voor het overige zou men er nog geen besluiten van vertrouwbaren aard uit kunnen aflei- den. Er zyn toch zooveel invloeden, die den mensch in een bepaalde richting drij ven, dat die van de school daarbij niet in de eerste plaats in aanmerking komt en ook gewoonlijk wordt overschat. Verder dit onderwerp besprekende, kwam de heer Lobman tot de stelling, dat het geheele openbaar onderwijs moet worden vervangen door bijzonder, in dien zin, dat elke richting, godsdienstige, politieke, economische, haar eigen scholen sticht en de Staat al de kosten voor zijn rekening neemt. „Dan kan elke particuliere kring de onderwijzers aanstellen die hij goed vindt, terwijl de gemeente slechts optreedt voor zoover de particulieren het niet doen, en dan slechts alleen voor de eigenlijke volks school. Wanneer er dan onderwijzers komen die allerlei dwaze voorstellingen aan het volk verkondigen, dan kan de particulier zeggendat wordt in onzen kring niet toegelaten; gij kunt een andere school zoeken. Ik wil volstrekt niet aan de on derwijzers, hoe socialistisch of anarchis tisch, of hoe ook zij gezind mogen zyn, beletten hun onderwijs te geven naar eigen overtuiging. Maar ik wil evenmin dat de Nederlandscbe natie feitelijk moet toezien dat haar kinderen tegen haar zin worden toevertrouwd aan onderwijzers die dergelijke dwaalleeren verkondigen.” Waar verkondigen, mogen we wel- eens vragen. In de school? Het zal den heer Lohman zeker niet gemakkelijk vallen te bewyzen, dat zulks geschiedt. Ja, één geval werd toch aangevoerd. Dezer dagen kwam uit een visschersdorp iemand mij iets vragen voor de oprichting van een bijzon dere Christelijke school. Ik vroeg hem hebt gy geen goede openbare school? Neen, was het antwoord. Waarom niet, is de onderwijzer niet goed? Neen, want hij leidt de kinderen in een verkeerde rich ting. Hoe weet gij dat? De man vertelde mij toen o. a. dat de kinderen het woord „meester” moesten schrijven. Een der kin deren had geschreven „Meester”. Waarom schrijft gij dat woord met een M? vroeg HKEL-, W00N- IZEN en ERVEN K. Nos. 225, 109 verhuurd i eigen gebruik aanstaande. ERF aan het 571 en 571a. tN HUIZEN en it afzonderlijke Bekvelden daar- maamde Louw- laven, Wjjk N. 1«, 295, 295a, 301. (Huurprys beneden fl en 96 tot 298 elk 101 elk f 1,30.) No. 301 wordt sht. lezichtigen den ruari a. s., van rerkoopdag van gekleede Sofa’s, hadden gevuurd op Engel- sehen in negligé. ’t Gerucht loopt, dat de verwonnen Ma- tabolekoning Lobengula zou zijn overleden. De Duitsche „Reichsanzeiger” heeft nu den tekst van het handelsverdrag met Rusland bekendgemaakt. De duur van het tractaat is bepaald op 10 jaar, dus tot December 1903, waarna het telkens weer voor een jaar wordt hernieuwd. Het bevat 21 artikelen en komt in hoofdzaak hierop nederDuitschland en Rusland zullen elkaar op handelsgebied steeds als meest begun stigde Mogendheid behandelen. De onder danen van beide zijden zullen bij het internationaal verkeer op handels- en nijverheidsgebied, dezelfde rechten en de zelfde behandeling hebben tegenover Justitie en Administratie. Het wederzijdsch verkeer zal door geo- norlei in- of uitvoerverbod worden belem merd, terwijl de Duitsche en Russische schepen en hunne ladingen, onder zekere beperkingen, in beide landen worden be handeld als eigene. Als tegemoetkoming tegenover de land bouwers, die in ’t eerst niets van het verdrag wilden weten, is er eene verorde ning openbaar gemaakt, waarbij het tol tarief van 1879 in zooverre wordt veranderd, als voortaan bij den uitvoer van tarwe, rogge, haver en peulvruchten, in hoeveelheden van minstens 500 kilo, op aanvrage van den afzender voor hoogstens 9 maanden geldige invoerbewijzen zullen worden afge geven. Eigenaars van molens en moute rijen wordt het invoerrecht op buitenlandsch graan voor hun bedrijf onder zekere bepa lingen kwijtgescholden. Keizer Wilhelm heeft Vrydag te Potsdam, van zijn geheele gezin vergezeld, feestelijk het feit herdacht dat hij 25 jaren dienst heeft gehad bij het aldaar in garnizoen liggende eerste rigimont garde-infanterie. Het geheele regiment, waarin op het oogen- blik ook de beide oudste zoons des Keizers dienen, was bij die gelegenheid voor het paleis opgesteld. In Spanje schijnt weer een ministeriëele crisis te dreigen, wegens den toestmd in Marokko. De Kabylen, die, zooals men weet, de gevraagde schadeloosstelling moeten opbrengen, vinden de som veel te hoog en zijn niet bij machte die te betalen. Nu is een deel der Ministers er sterk voor, Maarschalk Campos te seinen, maar aan te nemen wat de Sultan aanbiedt, liever dan zich bloot te stellen aan een eindeloos uitstel of de tusschenkomst van eeue of andere Mogendheid uit te lokken. In Brazilië blijft de toestand nog steeds dezelfde. De opstandelingen winnen hoe langer hoe meer veld. Krachtig optreden van de zijde der Regeering is hoogst nood zakelijk, doch zoolang deze nog door innerlijke oneenigheden wordt verdeeld, omtrent het al èf niet verlengen van den staat van beleg, kunnen geen doortastende maatregelen genomen worden. President Peixoto heeft tegen Maart nieuwe verkiezingen uitgeschreven, ook voor het Presidentschap, waarvoor hij zich zelf geen candidaat heeft gesteld. De ver kiezingen moeten echter geschieden bij opgeheven staat van beleg. STATEN-GENERAAL. De Tweede Kamer hervatte Dinadag-namiddag haar vergaderingen. Na goedkeuring zjjner ge loofsbrieven nam de heer De Savornin Lohman, nieuwgekozen lid voor Does, zitting. De opnieuw samengestelde afdeelingen kozen tot voorzitters de hoeren A. Mackay, Rutgers, Roëll, Van Houten en Sohaepman; tot onder voorzitters de heeren Van der Kaay, Van Deiden, Schepel, A. Van Dedem en Brantsen van de Zjjpe. Besloten werd, deze week te besteden aan het onderzoek in de afdeelingen van de ingekomen wetsontwerpen, en Dinsdag 20 Febr. do beraad slagingen te hervatten over de Kieswet, te be ginnen mot de artt. 35. De vroeger inge diende amendementen worden beschouwd als te zyn vervallen, daar zy niet of niet geheel op hot gewjjzigd ontwerp passen; blyvende elk lid vrjj ze weder in te dienen. Bij Kon. besluit is benoemd tot ontvanger der dir. belastingen, invoerr. en acc. te Tiel, M. J. Römer, ontvanger der dir. belastingen en acc. te Naarden o. a De 2de luit. J. R. Van der Moer is op zijn verzoek overgeplaatst van het 6de reg. inf. te Geertruidenberg bij het 7de reg. van dat wapen en is ingedeeld bij het 5e bataljon van dat korps te Naarden. Naar men verneemt, heeft de heer H. J. Augustijn tegen 22 Maart eervol ontslag aangevraagd als burgemeester der gemeente Zoetermeer. Dinsdag overleed te ’s-Gra- venhage de gepensionneerde luitenant- generaal dor infanterie A. baron Klerok, adjudant generaal van wijlen Z. M. den Kouing, voormalig commandant van het regiment grenadiers en jagers, bij wolk corps hij by na voortdurend in alle officiers rangen diende, en oud-commandant van de eerste divisie. Door de Ged. Staten van Zuid- Holland is bepaald dat de uitoefening der jachten op waterwild wordt gesloten op Dinsdag den 18en Maart a. s.; een groote M. te schrijven, zeide de Ne- derlaudsche volksonderwijzer, want indien er een God was die onze meester was zouden er niet zoovele armen en rijken zijn.” De heer Lohman is indertijd door zijn partijgenooten het philosophisch hoofd ge noemd. Een bewijs voor de juistheid van deze schatting ligt in het feit, dat hij op zoo’n praatje, waarvan de waarheid niet eens door hem persoonlijk is nagegaan en dan nog wel met een o. a. er bij, waarin natuurlijk nog eenige dozijnen van soort gelijke mededeelingen opgesloten kunnen liggende beschuldiging durft bouwen „al geeft de Minister dit niet toe, ik weet het toch en de geheele Nederlandsche natie weet het ook wel, dat er vele onderwijzers zijn, die aan de kinderen dag in dag uit allerellendigste en gevaarlijke dingen ver kondigen.” Maar de heer Lohman is zelf, niet lang geledenMinister van Binnenlandsche Zaken geweest. Hij stond toen aan het hoofd van het geheele Nederlandsch on derwijs; alle onderwijzers, alle leden van het schooltoezicht waren aan hem onder- gesèhikt. Was toen de toestand anders, en zijn in zoo kort tijdsverloop de onder wijzers zoo verschrikkelijk verbasterd en ontaard? Dat is toch moeielijk aan te ne men. Welnu, dan moeten er toen ook vele van die slechterikken voor de klasse hebben gestaan. Hoe komt het dan, dat de Mi nister Lohman van zijn groote macht geen gebruik heeft gemaaktom zulke geweten- looze bedervers van de jeugd onsohadehjk te maken? Wist hij toen niet, wat hij nu zegt wel te weten? Dan is bet wel zeer te betreuren, dat die kennis zoo laat is gekomen. Wat voorts die phantaisie over eon nieuwe schoolregeling betrefthet is onnoodig daar veel van te zeggen. Wanneer een kring van socialisten er in kon slagen, een school op te richten waar hun „beginselen” den kinderkens worden verkondigd, de kosten te dragen door den Staat, dan zou men daar ook wel socialistische onderwijzers krygen, want die zijn er ook. En het curieus schouwspel zou zich voordoen, dat op Staatskosten de strijd tegen het Staats gezag werd aangebonden, de eerbied voor de wet werd aangerand. Diezelfde socia listische opvoeders vinden nu hun plaats in do school, waar zjj verplicht zyn zich te onthouden van leeringen, in strijd met de gevoelens van andersdenkenden. Zij laten hun begrippen van maatschappelijke regeling en welke andere ook, stil rusten en bepalen zich tot de getrouwe waarne ming van hun plicht. Of kan dat niet? De ondervinding leert dat het wèl kan. Met de godsdienstige meeningen is het juist hetzelfde. Er zijn tal van openbare scholen, waar leden van onderscheiden kerkgenoot schappen en van verschillende richtingen werkzaam zijn, zonder dat er ooit één kwet send woord wordt gesproken niet alleen, maar waar ook in niets te kort wordt ge daan aan den eisch eener op de vatbaar heid der kinderen berekende opleiding tot alle christelijke en maatschappelijke deugden. Nadrukkelijk is door den Minister van Binnenlandsche Zaken de eer van de open bare volksschool en van haar onderwijzers verdedigd. Op waardigen toon, „met de meeste beslistheid en kracht” kwam de Min. op tegen de „even onjuiste als on rechtvaardige tegenstelling”, van het „Chris telijk Onderwijs”, dat wil zeggen „die vorm van onderwijs, welke door den heer Lohman en zijn geestverwanten wordt voorgestaan,— hetwelk uitsluitend de steunpilaar van orde en gezag in de maatschappij zou wezen, en het andere, dat orde en gezag niet steunt, en waarvan de onderwijzers bij voortduring gevaarlijke leeringen verkon digen.” De Minister zei dat niet op losse gronden. Ten vorigen jare waren dezelfde klachten, als zou de Min. blind zijn voor den verkeerden geest waarin hot openbaar onderwijs wordt gegeven, uitgesproken. „Eenerzjjds” zegt de Min. „had ik toen door het schooltoezicht een opzettelijk onderzoek doen instellen naar de gegrond heid der geuite klachten, en anderzyds allen uitgenoodigd, om, zoo er soms klachten mochten geuit zyn, de mededeeling daarvan niet achterwege te houden, die in te brengen bij het schooltoezicht of bij de Regeering. Het ingestelde onderzoek heelt de uitkomst opgeleverd, dat de klachten waren, zoo al niet ongegronddan toch sterk overdreven.” Niet geheel ongegrond. Er is geen corps op do werelddat uit niets dan vlekkelooze leden bestaat, en ook van onderwijzers worden somtijds, men denke aan de algemeene vergadering van den Bond, te Groningen in de Kerstdagen gehouden woorden vernomen die hun geschiktheid voor hun taak in twijfel doen trekken. Dat zijn de vijanden, die de volksschool meer kwaad doen dan elke andere soort van te genstanders. Hun roepen wij toe: Deukt wel na bij wat gij doetde Regeering stelt vertrouwen in de mannen van het lager onderwys, zorgt, dat gij dien goeden dunk niet bescu&amt. Want het Deze Courant wordt des Woensdags- en des Zaterdags morgens uitgegeven. Prijsvoor Schoonhoven per drie maanden f 0,75. Franco per post door het geheele rijk 0,90. Men kan zich abon- neeren bij alle Boekhandelaren, Agenten en Brievengaarders. u bedreigddan zou tegenover u de meeat gestrenge maat; igel volkenen gerechtvaar digd zyn. Frankrijk meende door het onschadelijk maken van den anarchist Vaillant, voor- loopig een einde te hebben gemaakt aan de ontploffingen doch het heelt buiten den waard gerekendwant nu staan er personen op, die den dood van hunnen kameraad willen wreken en die niet zullen rusten voor de burgermaatschappij vernietigd is. Zoo gebeurde er Dinsdag jl. te Parijs weer ietsdat alles in rep en roer bracht. (Zie Courant van 14 Febr.) Namens de Regeering is, te midden van levendige toejuichingen, in de Kamer mede gedeeld, dat de agent Poisson, die den arnarchist aanhield, benoemd is tot ridder in het Legioen van Eer. Om de botee- kenis van deze onderscheiding nog te verhoogen, is de prefect van politie, ver gezeld van zijnen secretaris-generaal en eenige andere hooge politie-beambten, naar de woning van Poisson gegaan, om per soonlijk den gewonde, die buiten gevaar is, het eereteeken op de borst te spelden. Aan de vrouw overhandigde hij tegelijker tijd eene som van 500 franken, ter bestrij ding van de onkosten der verpleging. Terecht zeker wordt deze wyze van be- loonen zoo waardig, zoo mild en zoo spoedigl door een derParijsche bericht gevers in de Regeering geprezen. Het wordt voor de burgermaatschappij, wier vernieling men op het oog heeft, tijd zich terdege te wapenen tegen eene dergelijke martelaars-vereeniging. Het is te hopen dat er niet veel zyn, die den dood van Vaillant willen wreken, want op dergelijke bewijzen van menschenmin is de Regeering niets gesteld I Zondag jl. leverde het kerkhof van Siry, de begraafplaats van Vaillant, een hoogst ergerlijk tooneel op. Eene menigte van belangstellenden en nieuwsgierigen is daar den goheelen dag bezig gewoest met het leggen van bloemen en kransen op het graf van den terechtgestelde. De kransen droegen soms de meest uittartende op schriften en bij het nederleggen van al dat schoons werden door de deponeorenden kreten geslaakt als; „Leve de anarchie!” „Leve de commune 1” „Vaillant, gij zult gewroken worden I” Waarschijnlijk werd door deze sentimen- teelehalf bloeddorstige vertooningen den bommenwerper Breton wel de moed ingebla zen, om uit te voeren, wat hij gedaan heeft. In de Fransche Kamer heelt de radicale Marseillaansche afgevaardigde Bouge er den Minister van Binnenlandsche Zaken een verwyt van gemaaktdat hij die anarchis tische manifestatie geduld heelt. De Minister van BinnenlandscheZaken antwoordde hierop, dat de Regeering de vereering van welke dooden ook niet had willen beletten. Nu werd het echter te erg. De Regeering is nu voldoende gewapend, zoo voegde hij er by tegen de anarchisten en zij zal door haar optreden een bemoedigend voorbeeld geven aan allen. De Engeteche Premierde heer Gladstone, is weer te Londen teruggekeerd, na zijne vacantie te Biarrits te hebben doorgebracht. Hij word door eene groote menigte aan het station opgewacht en de krasse oude met zijn frisch en opgewekt uiterlyk reed, onder ge juich in een k—- Het Lagerhuis heeft i zoo dat de uitoefening van het weispel met kwor telen met steekgaren of vliegnet is toegelateu van den 25. April a. s. tot en met deh "4.’ Juli d. a. v., doch dat het vliegnet in geen geval tot het tirasseeren van kwartelen mag worden ge bruikt dat de visscherjj in de binnenwateren, waar onder ook worden verstaan rivieren door sluizen afgesloten, zal zijn gesloten van den 15. Maart a.a. tot en met den 1. Juni d. a. v., met enkele uitzonderingen dat hot vissohen met kuilnettenwaaronder ook behooren ankerkuilen en staalboomonvan den 1. April a. s. tot den 15. Juni d. a. v. is verboden dat de kooilieden hunne kooieenden in dit jaar moeten opsluiten ot ophokken van het tjjd- etip der sluiting van de jacht op eenden tot en met den 21. April en van den 2. Juli tot de opening der jacht op waterwild. Ter nadere verdediging van het wetsontwerp tot afschaffing der heffing van scheepvaartrechten aan de oude sluizen op het Zederikkanaal ta Vianen, aan den Arkelschen dam en te Gorinchem, heeft de Minister van Financiën, in zijn antwoord op het verslag der Tweede Kamer nopens het daartoe aanhangig wetsontwerp, nog maals doen uitkomen, dat de strekking van het wetsontwerp geenszins is om de groote vaart op Amsterdam te ontlasten, maar integendeel om de kleine vaart, die het Zederikkanaal gebruikt als toegang naar Gorinchem en naar de Linge, gelijk te stellen met de groote vaart tussohen Amsterdam en de Merwede. De Staatscourant bevat de statuten der naamlooze vennootschap „Go- rinchemscheVianensche Stoomboot-maat- schappij”. Naar men verneemt, is door den Minister van Oorlog bepaald, dat de naohtelijke verlichting van de soldatenka mers in de kazernes waar gas wordt ge bruikt, voortaan zal geschieden door middel van kaarsen in goed gesloten lantaarns. De rechtbank te Rotterdam veroordeelde Dinsdag o. a. H. 8., A, L. en S. T. K., sjouwers te Gouda, wegens diefstal van 2 zakken met haver, ieder tot drie maandenJ. De M., werkman te Ouderkerk a/d IJsol, wegens mishande ling van een diertot f 3 boete. T. De B., 30 jaar, arbeider te Jaarsveld, bevond zich in den avond van 17 Decem ber jl. op den openbaren weg aldaar, toon de onbezoldigd rij ks veld wachter 0. L. het in het belang van orde en rust raadzaam oor deelde, hem aan te manen huiswaarts te gaan. B. voldeed hieraan nietvoegde den veldwachter eenige beleedigende woorden toe en bracht hem moedwillig een stomp tegen de borst toe. Beklaagde ontkende het geven van een stomp; het was echter mo gelijk, dat hij den veldwachter had belee- digd. Het O. M., mededeelendedat be klaagde een man is, die het de politie seer lastig maakt en op wien eene kleine straf geen invloed schijnt te hebben, requireerde drie maanden gevangenisstraf. Uitspraak over 8 dagen. Inhoud van het Februari-No. van de „Nederlandsche Politiegids”, Eerste Blad. HoofdartikelMartel- holen? door Jac. Van Waning. Bijdragen; Grondslagen voor de samenstelling eener Alg. Politiewet IV, door Mr. Heyligers; Een costuum voor de Comm, van Politie III; Persen Politie. Staten-Generaal: Beraad slagingen over Politie in de Tweede Kamer. Tweede blad. Marechaussee: Begroo- ting 1894, voorl. verslag met mem. v. ant woord. Uit de PersJacht op sakkenrollers door de Londensche PolitieGewonnen 1 Ingezonden Stenographichet stelsel- Gabelsbergen, door M. Teller, met aant. der Redactie; Niet bevoegd, door een oud-O. van P.Ijdeltuiterij, door Emo. Vraag en Antwoord. Berichten. Sprokkels. Advertentiën. De directeur der Weesinrichtinir te Neerbosoh meldt, dat sedert den aanvan van den stryd over de inrichting slechts 43 kinderen door de familiebetrekkingen zijn terujr- gehaald. Sommigen van hen bedelen langs de deuren; anderen dwalen rond. Voor korten tüd ontving hy zelfs bericht, dat een van hen een meisje, in handen der politie was gevallen Wanneer familiebetrekkingen de kinderen teroffl nemen, wordt aan deze kinderen voortaan geen uitzet medegegeven, daar hij hiervan de aller treurigste ervaringen ondervonden heeft. Zoo meldt de heer Van 't Lindenhout, dat een jongen, len broeder teruggenomen werd en een goeden uitzet, eene kist met zes weken bijna naakt voor de stoqd. De broeder had do kleeren ver- u dedeur geweien. Wy waren, zegt de heer Van t Lindenhout, verplicht, zou deze jongen geen bedelaar worden, hom weder eene plaats in de stichting te geven. Ook een vader die zyne twee kinderen terug heeft gehaald’ heelt de kleeren verkocht en het geld hiervan aan jenever besteed. Hy zendt nu de kinderen in lompen gehuld langs de huizon om te bedelen en deze moeten vertellen, dat ze aldus van Neerbosoh zyn weggezonden. Een ander geval dat ook in den verloopen zomer is vóórgekomen’ is dat van eenen vader van twee weezen. Deze woont in eene van onze groote steden en heeft ook den uitzet van de kinderen verkocht en zendt ze rond langs de huizen met koopwaren. En om nu de menschen tot keepen te bewegen, moeten .g „rteiten, du i|j bgo. uuiohtmg lijn weggeionden, wnnr ijj 0„ h.t Trwieljkil louden ijQ miihnadeW (ëwèrdu, frisch ,-icu, m eeu opeu rijtuig huiswaarts. Het Lagerhuis heelt nu zijne zittingen weer hervat en zal zoo spoedig mogelyk de wet op de Districts- en de Parochiale Raden onder handen nemen, die door het Huis der Lords, zeer sterk gewijzigd, is goedgekeurd. Al dadelijk nam het Lagerhuis het wets ontwerp in behandeling tot regeling der verantwoordelijkheid van patroons voor on gelukken, tijdens den arbeid aan hunne werklieden overkomen. Het Huis der Lords heeft daarin amen dementen gebracht en met deze hield het Huis zich het eerst bezig. Een amendement van den Afgevaardigde Cobb werd met 215 tegen 213 stemmen goedgekeurd en houdt in, dat de wet niet van toepassing zal wezen op reeds loo- pende contracten tusschen patroons en werklieden, dan nadat drie jaren na de aanneming der wet zullen verloopen zijn. Uit West-Afrika zijn uitvoerige berichten ontvangen omtrent de terste Fransoh- Engelsche vergissings-botsing. De overval dor Engelschea door de Franschen ge schiedde in den vroegen morgen van 25 December en na het eerste schot werd er door de Franschen maar op losgevuurd, ruim eeu uur laug, zoodat de Engelsohen zich niet konden verstaanbaar maken. De vergissing verklaart zich hierdoor, dat de Engelschen, in plaats van in hun uniform, nog in hun witte nachtgoed waren, toen de Franschen in schemerdonker na derden. Daardoor werden ze aangezien voor Arabieren en vormden tevens een uitnemend ■cucyii. gy aai wuura mui een mr vroeg gueeeu uuubl uiev uuBcuaatav. vvaui. uuv doelwit VOur de Seuegambische schutters, de onderwyzer. Omdat ik daarmede God belang der Nederlandsche jeugd staat hoo- I die eerst later tot hun leedwezen gewaar bedoel. Dan behoeft gy het nog niet met ger dan het uwewordt het eerste door werden, hoe ae, in plaats Tan op in ’t wit

Schoonhovensche Courant | 1894 | | pagina 1