H, U1LAKD 1894. Zaterdag 24 Februari. N°. 1450. Nieuws- en Advertentieblad vooi Zuid-Holland en Utrecht UT ER ik. Jouwland, 'EK, cht T: van het ihuis 'INC. PING. MHUIS, 40, cht, SEN BLITZ. Dam, •AM. BINNENLAND. BUITENLAND. Overwicht. W0H0W1B COURANT intore van voor* n aanstaande. ver- inrichting. te Kiuderdyk VAN NOOTIN. Franco neeren RANCO G. nteressant. r FUS8 8TRICHT. S. W. N. VAN NOOJEN tb Schoonhoven, Uitgenra. ■loofd-Agent udew.ter eigendommen Vliet en Andr. otte van O Centiaren. leryen terstond Betimmeringen NEN, perceelen ID 1samen groot 96 Centiaren. e wij zing. inlichtingen te •05, gebouwd, met •aarden en vee, i gelegen onder ILLIGE 'e Notaris MAHLsTEDE ergambaoht is i Vrijdag 2 3 en combinatiën )4, telkens des en huize van dorp aldaar, in 130 April 1894. aningen kunnen b perceelen be- ILLIGE MAHL8TEDE is voornemens Februari en eus ten 11 ure, R HEE, op het ar te verkoopen VE, staande en der erdag en Vrij- >4, te spreken en KUN8T- Deze Courant wordt des Woensdags- en des Zaterdags morgens uitgegeven. Prijs: voor Schoonhoven per drie maanden f 0,75. - per post door het geheele rijk 0,90. Men kan zich abon- bij alle Boekhandelaren, Agenten en Brievengaarders. weinige jaren 1ANS WONING, HUUR, LOODS benevens D PER, in de ge- gepleegd. Het uitdiepen van de Lek vóór deie gemeente vordert goed, ofschoon het storm achtig weder het eeuige dagen vertraagd heeft. Een groote waterkom, die op som mige plaatsen meer dan 3 M. diep was, is reeds grootendeels met het uitgebaggerde - --geruid. Eiken dag wordt daarin maar wy sera gehoudenwaarin als spreker optrad dan 2000 M’ sand uitgutoct W Prijs der AdvertantiënVan 1 tot 5 regels 0,50. Iedere regel meer f 0,10. Groote letters naar plaatsruimte. Inzending franee uiterlgk tot Dinsdags-avonds 8- en tot Vrgdags-namiddags 5 uren. Alle binnenlandscha Advertantiën, voor 9 maal plaatsing opgegeven, worden slechts t maal in rekening gebracht. de betrekking van »f, en den kapt, ter Steyo, de betrekkingen van l““a**** pamoneel bij het in lid der éommissid zeeofficieren en F. CARRIER te Lopik zal 20 Maart .1 ure, in het UTÏN te Ben- •ALBLASbER WAARD en V1JFHEEREN- LANDEN 23 Febr. De bundel in kaas was deze week flauw en de prijs fO,5O f 1 per 60 kilo lager, ook die in boter was minder vlug en de prys iele flauwer. Men besteedt thans in deze streken voor: kaas van f 20 tot 1 23 per 50 kilo, naar wicht en kwaliteit; goêuoter f 0,60, weiboter f 0,47 per kilo. BENSCHOP20 Febr. Heden had alhier in het logement „de Zwaan”, ten overstaan van notaris N. F. Cambier van Nooten, te Lopik, de openbare verkooping plaats van eene bouwmanswoning met 3 hectaren 59 aren en 94 centiaren wei en hooiland, lig gende in deze gemeente, op de noordzijde, en toebehoorende aan de erven van Adri- anus Brouwer. In twee perceelen geveild, werd het eerste, het huis met 0.2512 H.A. grond, weg en water, ingezet door W. Kool al hier, op fl3U0, het tweede perceel, het daarachter liggende wei- en hooilandgroot 3.3482 H.A., door P. Schep alhier, op f4500; beide perceelen aizonderlyk afge slagen, werden nietgemynd, doch in com binatie werd het geheel afgemijnd door A. J. Kastelein alhier, op f 600, soodat dese voor eene som van 16300 eigenaar werd. De kosten van deze verkooping zijn voor den kooper 7 procentplus 1 procent voor het uitgegeven trekgeld. •BRANDWIJK, 21 Febr. Voorde vacante betrekking van onderwijzeres aan de openbare lagere school alhier op eene jaar wedde van 1 600, heeft zich slechts 4óu soli- citante aangemeld. KAMERIK, 20 Febr. Woensdag 11, des avonds omstreeks 6 uur, ontstond er brand in de arbeiderswoning van J. 8., in den Hout- dyk. Zyue woning en die zijns buurmans Jv. d. 'L brandden tot den grond toe af. De inboedel van den eerste verbrande geheel, maar die van den laatste is gedeeltelijk verbrand. Beide woningen en de inboedel van den eerste (J. 8.) zyu verzekerd, maar de in boedel van den laatste niet. Oorzaak van den brand onbekend. KINDERDIJK, 19 Febr. Zaterdag jl. werd te Kiuderdyk een vergadering van onder- met het doel ze tot dekking te doen dienen. Het O. M. noemde het misdrjjf van zeer brutalen aard en vorderde 6 maanden gevangenisstraf. De verdediger Mr. Jos. Van Kaalte zeide, dai het OvM. hstKMdrjjf vrjj brutaal achtte, pleiter daarentegen achtte het requisitoir zeer streng. Het feit is toch gepleegd in een guur jaargetijde, niet uit weelde, doch om tot dekking te doen dienen, terwjjl aan den eigenaar geen nadeel is toegebraoht. Pleiter vertrouwde dan ook dat de rechtbank het vrjj ernstige requisitoir in hooge mate zou verminderen. Aan W. K., 30 jaar, touwslager te Borg- Ambacht, werd ten laste gelegd het wegnemen van 2 fuiken ten nadeele van D. B., eene kribbe ten nadeele van C. O. on een aalfuik ten nadeele van C. O, en wel in de maand Augustus 1893 of daaromtrent. Bedoeld visohtuig was te zijnen huize in beslag genomen. Bekl. ont kende den diefstal en beweerde de in beslag genomen voorwerpen deels zelf gemaakt te hebben, deels verkregen te hebben uit de na latenschap van zjjnen vader. De eigenaars daarentegen herkenden in bedoelde voorwerpen pertinent hun eigendom. Het O. M. was dan ook van gevoelen dat de aanklacht zoowe^wettig als overtuigend bewezen was, en vorderde, met het oog op eene vroegere veroordeeiing, 9 maanden gevangenisstraf. Uitspraak over 8 dagen. De directeur der wees- inrichting te Neerbosch meldt, dat de bouw van het ziekenhuis reeds zoover is gevorderd, dat alle localiteiten van de tweede verdieping geheel zijn afgewerkt. Was in het oude ziekenhuis vervolgt de direo teur gebrek aan ruimte en heeft dit arme gebouw de geeselslagen van alle mo gelijke critici moeten verduren, terwijl toch zoo menige arme kranke wees er liefderjjk is verzorgd geworden, het nieuwe zieken huis heett ruimte te over, en hij hoopt dat nooit de tijd zal aan breken dat alle kamers en zalen voor zieken in gebruik zullen moeten genomen worden. Intusschen is hij zeer dankbaar dat de bouw van deze inrichting zoover is voleindigd. Echter is er nog meer dan f 2000 noodig om het geheel te knnnen voltooien. Verder heeft de directeur besloten, dat voortaan aan de giften die inkomen de na volgende bestemming zal worden gegevon, als: 1. Voor het onderhoud der weezen. 2. Verbetering van de bestaande woningen. 3. Voor het bouwfonds tot voltooiing van het ziekenhuis. Hij geeft de weezenvrienden in overweging zelf aan te wijzen waarvoor zij hunne giften wenschen besteed te zien. Tevergeefs heeft het gemeen tebestuur van Ridderkerk onderwijzers op geroepen op f500 jaarwedde. Toen is de jaarwedde verhoegd tot 1550. En nu, na herbaalde advertentiën, zijn er twee solli citanten gekomen voor twee betrekkingen, en wel ééu op het dorp en één te Bolnes. Ds. E. C. Gravemeijer te Go- rinchem is beroepen bij de Ned. Herv. Gem. te Monster. Ds. G. W. H. Esselink te 81ie- drecht heelt bedankt voor het beroep naar de Gerei. Gem. te Haarlemmermeer. hem op te houden, maar deze nitnoodiging beantwoordde hij met het uitbraken van een vloed van scheldwoorden aan het adres van den Minister van Binnenlaudsche Zaken, den heer AsquitB. Deze heeft van andere zijde anders ook heel wat te duchten, want men verwijt hem, dat hij veel te toegevend is voor de anarchisten. Men legt hem en aan Engeland ten laste, dat men de vreemde anarchisten, zooals b.v. Emile Henry, op Engelschen bodem maar stil samenzweringen laat sluiten tegen andere landen. „Waarom," zoo wordt gevraagd, „maakt de Britsche Regeering geen gebruik van de wet, waarbij bet in het bezit zijn van dynamiet reeds met 14 jaar dwangarbeid wordt gestraft, terwijl een aanslag die gevaar voor men- schenlevens oplevert, levenslangen dwang arbeid eischt?” De Minister van Binnenlandsche Zaken, de heer Asquith, heeft in antwoord op al die beschuldigingen eene breedvoerige rede- neering gehouden, waarin hij alle beweeg redenen van zjjne handelwijzen heeft uit eengezet. Hij eindigde met de verklaring, dat Engeland bereid is met andere landen samen te werken tot bet nemen van alle doeltreffende maatregelen tegen anarchisten en meer van die lieden. Engeland schijnt dus van systeem veranderd te zijn en niet meer die ontwjjkende, ja, afstootende hou ding aan te nemen. Het Hooger- en Lagerhuis zijn nog aan het debatteeron, het verwerpingsspel duurt nog steeds voort. Terwijl de politie in Frankrijk nog ijverig bezig was huiszoeking te uoen by den bommenwerper Emile Henry, werd haar nog handen vol werk gegeven door twee nieuwe ontploffingen, achtereenvolgens in twee verschillende hótels. De eerste ver oorzaakte geen dooden, maar wel gekwetsten en wus door een man, die zich Ra bard y noemde, in een kamer van het hótel ach tergelaten. De persoon, die na het huren vau de kamer vertrok, zeide, dadelijk te zullen terugkeeren, doch men zag hem niet weder. De concierge, wien dit verdacht voorkwam, opende tuen voorzichtig de deur en ziig in de onmiddellyke nabijheid een verdacht voorwerp liggen, dat by nader inzien bleek een bom te zyn. De politie werd geroepen en door het onvoorzichtig openen van de deur had de ontploffing plaats. De tweede bom, in bet hótel „Renais sance”, werd onder gelyke omstandigheden ontdekt, doch toen de bom viel, ontplofte by niet. Men had hier n. 1. te doen met een van die bommen, die slechts ontploffen, als men ze omkeert. Wat nu te doen? Het geheele hótel en de huizen in de na bijheid werden ontruimd en men zou het ding kunstmatig laten springen. Dit ge schiedde en zeker is het onnoodig te zeggen, dat alles uit elkaar sloeg; muren kraakten en ruiten rinkelden. De geheele verdieping vloog uit elkaar. Wil men verder bewijs van demoralisatie, ook bij het publiek? Welnu, zeker deel der Parysche modewereld, steeds op iets nieuws beducht voor zyne overprikkelde zenuwen, maakt, nu het geteem over Var iants dood al weer ouderwetsch is geworden, thans ziekelyk sentimenteele bedevaarten naar Brevaunes, waurde moeder van Henry een wynhuis houdt, en praat er dan hon derd uit met de oude vrouw, dieniet moede wordt in het uitweiden over de voortreffe lijkheden haars zoons en de slechte be handeling van hunne voorname familie. Vroeger heette dat de verkeerde wereld! Nu raakt men er aan gewoon. Er is sprake, dat de Servische Minister president Simitsch een reis zul ondernemen naar Weenen en 8t. Petersburg, om de regeeringen aldaar beter te Stemmen voor do tegenwoordige orde van zaken. By den Czar zal dit echter wel niet gelukken, want die wil vóór alles, dat de heer Milan zich zal verwijderen. Deze schijnt daar echter niet veel plan op te hebben. De toestand wordt hoe langer hoe ernstiger. Immers Kouing Alexander loopt tegenwoordig ge heel aan Milan’s leiband! Een nieuwe staatsgreep of een volksop stand,een van beid» heelt men te wachteu. In Brazilië heuben de opstandelingen weder eene schitterende overwinning be haald by Nichteroy. Ze maakten zich meester van 18 stukken geschut en ver brandden het tuighuis. Voorts brachten ze aan de Hegeenngstroepen een verlies toe van 728 man. Mello’s partijgenooten te Rio deden eene poging, om daar, door middel van dynamiet, de bureelen te vernielen van het Regee- ringsblad. Bij Kon. besluit zijn, met in gang vau 1 April, de schout-by nacht G. Kruys en de kapt, ter zee H. A. Öchippers, beiden gedetacheerd by het departement van marine, eervol ontheven, eerstgenoemde van de betrekking van chef van den marine stal, laatstgenoemde van de betrek kingen vau cuei der aldeeling personeel bij gemeld departement en lid der commissie tot het examineeren van zeeofficieren en adelborsten; den kapt, ter zee H. A. Het bezoek van den Keizer van Duitsch- land aan Vorst Von Bismarck heelt in alle stilte plaatsgehad, zonder uiterlijke vertoo- ning, op uitdrukkelijk verlangen van Z. M. Om 3 uur uit de hoofdstad vertrokken, kwam de keizerlijke trein ongeveer te 6 uur aan het station Friedrichsruhe aanwaar de grijze oud-kanselier in den bekenden grjjzen mantel gehuld en met den zilveren helm opzijnen hoogen gast verwelkomde. Na elkaar hartelyk de hand gedrukt te hebben, geleidde de vorst Z. M naar het slotwaar mevrouw Von Bismarck het ge zelschap dat bovendien nog uit Dr. Schwe ninger en den secretaris Chrysander be stond aan de deur opwachtte. De Keizer bood haar den arm en geleidde haar naar het salon. Het bezoek, dat slechts drie uur duurde onderscheidde zich door huise lijkheid en vertrouweiykheid. Het diner, waaraan in ’t geheel 12 personen deelna men, was ook heel gewoon en eenvoudig en alles was er op berekend, om de bui tenwereld zoo weinig mogelyk te zien te geven. De gordijnen waren heel zorgzaam gesloten. Veel is er dus niet meer te zeggen aangaande het bezoekdat het groote ver zoeningswerk besloot. Na den maaltijd stak de Keizer een sigaar en Von Bismarck zijn lange pijp op en hadden beiden een lang gesprek. Ongeveer 9 uur in den avond vertrok Keizer Wilhelm weer. Met fakkellicht werd aan Z. M. uitgeleide gedaan. Von Bismarck nam hartelyk afscheid en de Keizer drukte den ijzeren kanselierdie er weder frisch en krachtig uitziet, herhaalde malen de hand. Aan toejuichingen van de zijde vau het publiek, dat in groote mate was toege stroomd ontbrak het natuurlijk niet. Denzelfden dag kwam, zooals reeds gemeld werd, bij den Duitschen Rijksdag het ontwerp handelsverdrag met Kuslaud in. Eene ulgemeene vergadering van Duitsche Dijverheids-mannen heelt er zich beslist vóór verklaard, in tegenstelling met den Duitschen landbouwersbond, die te Berlijn eene vergadering hield, waarop 6bOU per sonen uit alle oorden van het Kijk tegen woordig waren, die zich allen op de heftigste wyze verzetten tegen het handelsverurag. Wat zal dus de uitslag zijn? Keizer Wilhelm heeft aan den kapitein van de „Brandenburg” een hartelyk tele gram van deelneming gezonden. Aan de mannen, die dus in truuwe plichtsvervulling den heldendood stierven, zul in de herin nering des Keizers en in de jaarboeken der Marine voor altoos eene blij rende eere- plaats zyn verzekerd. Ter henunering aun de gevallenen zul Z. M. een gedachtenis steen doen plaatsen in de garnizoenskerk te Kiel. De „Reichanzeiger” wijt de ramp aan het losraken van de klep, waardoor de stoom werd afgesloten. Doordoor kwam de stoom uit al de 12 ketels vry en drong in de machinekamerwaar een groot aantal menschen bijeen waren en waar ook de deuren, tot andere vertrekken toegang gevend (omdat het hier een proefneming gold), upenstondeu. Door den heeten damp moeten allen 43 volgens de laatste opgaven aanstonds zyn gedood. Het gedrag van het machine- personeel bij de ramp is boven allen lof verheven geweest. In Engeland, te Londen, is thans de hoofd zetel uuidekt van een permanent interna tionaal anarchistisch complot. De Louden- ■che politie met den inspecteur Melville aan ’t hoofd heeft waarlijk beiungryke dingen aan het licht gebracht door haar onderzoek, dat op zeer eigenaardige wyze geschiedde. Met een aantal keur-agenten had Melville zich in het clubgebouw genesteld, nog voordat er iemand aanwezig was. Hy deed toen achtereenvolgens al de bezoekers open, die zich door een bepaalden klop aan meld den, arresteerde ze en liet ze in een bene denkamer brengen. Zoo had hij er tegen middernacht ongeveer 80 bij elkaar van allerlei natiën. Franschen, Engelschen, Duitïchers en ook een Nederlander. Allen werden echter latei1 weer vrygelaten, om den volgenden avond weer in de gelegen heid te kunnen gesteld worden, byeeu te komen. Dit gebeurde ook. Op de volgende vergadering spoorden ze elkaar om’t hardst aan, het voorbeeld van Vaillant en andere anarchisten na te volgen en vooral de schei kunde te bestudeeren in ’t belang van de goede zaak. Het wordt hoog tyd, dat de Engelsche Regeering eens een stokje steekt voor der - gelyke studiën. Toen te Greenwich de schouwing zou beginnen van het iyk van Bourdin, den Franschen anarchist, die daar het slacht offer geworden is van zyn eigen boos bom- menopzet, het lyk werd door den broeder herkend en de gezworenen daartoe de plaats des ouheils bezochten, klom plotse ling een Fransch anarchist op het nek en maakte, met een „Vive l’anarchie” aan beffend, daar aanstalten, om op dezen zon derlingen tyd en plaats eene toespraak tot ds aanwezigen ts richten. De politie beval de heer M. F. Ko o ij man van Rotterdam. Deze besprak op zeer verdienstelijke wijze de salarissen der onderwijzers en het stre ven, der onder wijzers naar meer zelfstandig heid terwijl nog in het kort de overige punten van het programma van den Bond van Nederlandsche onderwijzers door de sprekers werden toegelicht. Op punt 2 legde de inleider vooral den nadruk. Na de inlei ding ontspon zich een warm debatwaaraan door verschillende onderwijzers werd deel genomen en dat voornamelijk liep over het uitsluiten der hoofdende roode tint van den Bond en het weinige succes der plat- tehndsafdeelingen. Nadat ook nog menig aanmoedigend woord door den voorzitter der vergadering, den heer Ver burg uit Rotterdam den aanwezigen was toegespro ken werd tot de oprichting eener afdeeling overgegaanwaarbij zich reeds dadelijk 10 leden aansloten. Ook een bestuur werd nog denzelfden avond samengesteld en verblij dend mag het heetendat daarin eene onderwijzeres werd benoemd, die met de meeste bereidwilligheid die betrekking aan nam. Met de hoop, de nieuwe afdeeling Alblasserdam en Omstreken” krachtig zou mogen mee werken tot de behartiging der belangen van het onderwijs in het algemeen en die der onderwijzers in het bijzonder, sloot de voorzitter deze geanimeerde ver gadering. LOPIK, 2! Febr. Onze predikant Dr. J. H. Gerretsen heeft een beroep ontvangen bij de Ned. Herv. Gemeente te Meppel. •MOLENAARSGRAAF, 21 Febr Voor de betrekking van gemeente-geneesheer, tot de aanstelling waarvan door de gemeente besturen en diaconie-armbesturen van Brand wijk en Molenaarsgraaf besloten is op eene jaarwedde van f650, waarvoor de armen praktijk behandeld moet wordenhebben zich zes sollicitanten aangemeld. OUDEWATER, 20 Febr. Het is bekend dat hier onlangs pogingen zyn gedaan om eene zuivelfabriek op te richten. De ontwerp statuten waren goedgekeurd en de in- schrjjvingslijsten verzonden. Nu echter verneemt men dat aan de plannen geen gevolg zal gegeven worden, daar er eene zuivelfabriek zal worden opgerioht door eenige Rotterdamsche hoeren. Zoo zoetjes aan krijgt ons stedeke het aanzien van een nijver fabrieksstadje. In de kom der gemeente of daar dichtbij zyn gevestigd1 machinefabriek, 2 stoomwal- schenjen, waarvan eene met ontsmettings- inrichting, 1 stoomolieslagerij, 1 8 toom touw slagen), 1 stoomververii en 1 gasfabriek. Ook de verkeersmiddelen zijn in de laatste jaren toegenomen. De stoomtram naar Gouda vergoedt wat wij missen door den afstand, gelegen tusschen bet Station der 8. 8. en de gemeente. Bovendien is het een goed teeken als ondernemers van vervoer middelen hunnen dienst moeten uitbreiden, zooals hier b.v. de beurtman op Amsterdam zich genoodzaakt heeft gezien eene sleep boot aan te schaffen om zijne diep geladen bakken, vletten, pramen of hoe ze verder mogen heeten, voort te trekken, en ook ds ondernemer van den stoombootdienst „Estafette” beeft het vorige jaar zijnen dienst moeten uitbreiden. SLIËDRECHT, 20 Febr. In eene op 17 dezer alhier gehouden vergadering vau aandeel houders is besloten tot oprichting eener naamlooze vennootschap „Bliedrecht”, tot verzekering van jzeren schepen. Benoemd zyntot directeuren de hoeren A. Volker Lz. en W. B. Van Hiaften alhier en T. 8 wéte Az. te Hardingsveldtot commissarissen de heeren M. C. De Jong en A. Prins Thz. alhier en T. 0. Hoogendoorn te Hardings veld. Het bestuur hoopt de gelegenheid tot verzekering op 1 April a. s. open te stellen. •T1ENHOVEN23 Febr. Het verbruik van gedistilleerd in deze gemeente bedroeg in 1892 per hoofd 2.55 liter, tegen 2.69 liter in 1891. WADDINGSVEEN, 19 Febr. Donderdag, avond werd altrier in de openbare school aan de Brug de gewone jaarlijksche vergadering gehouden van de vereeniging „De Workman”, eene vereeniging, die aan de contribueerende leden bij ziekte uit- keeringen doet. Uit de rekening van den penningmeester bleek, dat in het afgeloopen boekjaar nagenoeg f700 aan contributies was ontvangen en f 60 van de donateurs, terwijl men 1 50 aan renten had. De uitgaven bedroegen ruim f 680, zoodat men een mooi batig saldo had. Dat deze vereeniging vooruitgaat blijkt hieruit, dat het geheele batig saldo reeds bijna f2000 bedraagt sn het ledental is geklommen tot 134. Hadde men toch op meer plaatsen vereenigingen in den geest van „De Werkman” alhier. Schippers opgedrai chef van den marii zee G. H. Van I chef der afd( département van man tot examineeren van adelborsten. Bij Kon. besluit is de kapitein- luitenant ter zee E. 0. A. L. Jansen van Afferden benoemd tot officier der orde van Oranje-Nassau. Bij Kon. besluit is: lo. be noemd tot inspecteur der posterijen en telegraphic, in algemeenen dienst, B. J. R. Engelbregt, thans directeur van een der ryks-telegraafkantoren, gedetacheerd bij het hoofdbestuur der posterijen en telegraphie; 2o. benoemd bij het hoofdbestuur der pos terijen en telegraphie: tot hoofdcommies, W. J. Geerling, thans commies. Bij Kon. besluit is benoemd tot aotaris binnen het arrondissement Rot terdam ter standplaats Ouderkerk n/d IJsel, J. Van der Leeden, candidaat-notaris te Berg-Ambacht. (DU bericht is reeds geplaatst in een ge deelte der oplaag van het vorige nummer.) De le luit. J. Vervloot, van het Ie reg. vesting artillerie, is van zijne detacheering op bet fort Uitermeer te Utfecht in garnizoen teruggekeerd. De Koninkiyke Militaire Aca demie zal in September 1895 geheel zijn verlaten door hen die nu nog studeeren. Ter voltooiing hunner studiën zullen dan als nieuwelingen daar binnentrekken de in 1893 te Alkmaar geplaatste adspiranten- cadetten. Als een bewijs nu, hoe er met alle kracht gewaakt wordtdat vroegere misbruiken te Breda niet meer zullen voor komen moge golden dat te Alkmaar in de vorige maand 45 van de 50 jongelieden gelijktijdig waren gestraften zulks nage noeg allen voor zeer kleine overtredin gen. Zoo b. v. werd het hardop spreken onder eene les met politiekamer beloond. Daarentegen beijvert zich de directeurde majoor De Vlaming, het den jeugdigen mi litairen aan geenerlei uitspanning te doen ontbreken. Voor het lawntennis en bet footbalspel zijn goede gelegenheden biljar ten eene pianino enz. ontbreken in de recreatie-zaal niet. Aan het internationaal genees kundig congres te Rome zullen uit ons land o. a. deelnemende heer Dr. J. K. H. Brumuod en mej. J. J. C. Brumund, beiden van Arnhem. H. M. de Koningin-Regentes schonk f250 voor de brood en koffieuitdee- liagen vau den „Christelijkeu Volksboud” in den Haag. De Staatscourant behelst de statuten van de vereeniging „Alblasser- damsche Ijsclub”, te Alblasserdam. De Rechtbank te Rotterdam oordeelde Dinsdag j.l.: T. de B-, arbeider te Jaarsveld, wegens be- leediging en mishandeling van eenen ambtenaar, tot 6 wekenA. den O. en J. L., arbeiders te Jaarsveld, wegens strooperjj, ieder tot 14 dageu; J. de B., baggerman te Uouda, wegens strooperjj, tot 7 dageu. Terecht stond B. v. d. W., 23 jaar, boeren arbeider te Berkenwoude, ter zake van: als zoude hjj op den 9. Januari j.l., ter terechtzitting van de arrondiSHomentB-reohtbank aldaar, als getuige in de strafzaak tegeu C. P., vervolgd wegens mishandeling van eenen amb tenaar, mondeling, persoouljjk, opzetteljjk, val- sobeljjk onder eede hebben verklaard: „in den avoud vau 26 November 1893 beu ik iu gezel schap geweest van den beklaagde en bjj hem gebleven tot het oogenblik dat hjj werd ge arresteerd en heb mjj daarbjj steed» naast hem bevonden. Ik li'eb gezien dat hjj, beklaagde, dien avond getuige 8. niet geslagen heeft, en weet dus zeker, dut deze vau den beklaagde toen geen klap heeft ontvangen.” Bekl. bekeutopzetteljjk, in strjjd met de waarheid, bovenstaande verklaring te hebben afgelegd. Wel is hjj in deu avond van 26 No vember tegenwoordig geweest bij ongeregeld heden die te Gouderak hebben plaats gehad, doch hjj was er niet meer bjj toen P. aan 8. eenige slagen heeft toegebraoht. Bekl. gevraagd, waarom hy vroeger niet ge luisterd had naar goeden raad, zegt berouw te hebben over het gebeurde. Het O. M. achtte den’ aard van het hier ge pleegde misdrjjf niet gering, zelf» een van de ernstigste die kan worden gepleegd. Eene ver klaring toch af’ te leggen, waarmede het alge meen belang gemoeid is, en die men niet kan vertrouwen, is een misdrjjf, dat een van de ergste soort kan genoemd worden. Niet te excuseereu is het, als iemand pertinent volhoudt dat er niet geslagen is, en hjj zelfs op dat oogenblik daarbjj niet tegenwoordig was. Voor dit misdrjjf, waartegen een maximum van 6 jaar gevangenisstraf is bedreigd, moet aan beklaagde eene strenge straf worden opgelegd en wel 2 jaar gevangenisstraf. De toegevoegde verdediger Mr. K. G. Van Schouwen, die het met net O. M. volkomen eens wasdat hier een ernstig misdrjjf is ge pleegd, hoopte dat de rechtbank tooli aan bekl. eene mindere straf zou opl ggen dan de ge vorderde, en daarbjj in aanmerking zou nemen de reeds ondergane prev. hechtenis. J. v. d. H., 47 jaar, werkman, zonder vaste woonplaat*, bekende op den 19. Januari j.l. te Nieuw-Terbregge, gemeente Hillegersberg, uit een schuurtje, staande achter het erf van (i. v. H. aldaar, twee deken* te hebben weggenomen. Beklaagde gaf op, ze te hebben weggenomen

Schoonhovensche Courant | 1894 | | pagina 1