1894. N°. 1452. Zaterdag 3 Maart. Nieuws- en Advertentieblad voor Zuid-ïïolland en Utrecht Valk”, Woonhuis, sl Schuur IK, HOLM’s jao, aangenaam Officiêele Kennisgevingen. uht, <1 ET, oht, zal in DHT, De nieuwe belasting voorstellen. Wilgepoten. BUITENLAND Overalchl. BINNENLAND. Daags voor den intore van den wegens sterf- Omstreken is JSELS enz. enz te ven 2} pCt. rolongatierente jens of bij ge en tienden lenees- en zeer aan te FAN NOOTKN. I S. W. N. VAN NOOTEN te Schoonhoven, Uitgevers. PRIJZEN. ifd-Agent. Gemeente SCHOONHOVEN. no. lOOó.c.d., weinige jaren IRTJE, Erf en Is vorenkad. (ged.) en 613, urd voor f 2, Grondlasten 4» Jen {Kg. OLM, Zeist. Heer H. T. beker. SGHOOÏÏHOmSCHE COÜRABT. ho Kade, met den Grond tot 0 jaarlijks, ten gambacht. Da- N BERG. of GRASLAND. SR DONK te O 416. i s o h a d e. dswaar dige voorbehouden, ling 1 Mei 1894. rden verstrekt ser B. C. TOM temden Notaris. uur en des a Zondag, ïezicht 4 AL, Notaris, iman. TEIJINCK te op W o e n s- •uari 1 894, titad s-Herberg 1, in het open- n Gorinchem. LEEÜWIJK, rijk. goed onder- no. 104, met toor, Keuken, is, Stalling en te SCHUREN, mende tot BRIJ, ES- en BLOE- le en liggende ra. 1110, 1059 In eigen ge- ,35. 'slagerij, welke ere. III wordt ing voortzetten ondstoffan enz. welk geval ook tot de zaak hem afgestaan dat vele ledei zoenenden gee van art. 3 is Woensda- 4's morgens erhooging en >open 100a, met rij met Ver- BERGPLAATS n liggende te e O, no. 982, ir. 1473. Ver- 17,— per jaar. Deze Courant wordt des Woensdags- en des Zaterdags morgens uitgegeven. Prijsvoor Schoonhoven per drie maanden f 0,75. Franco per post door het geheele rijk f 0,90. Men kan zich abon- neeren bij alle Boekhandelaren, Agenten en Brievengaarders. Van alle politiek is die der belastingen de lastigste. Over het algemeen is ieder gaarne geneigd te erkennendat in de kosten der staathuishouding moet voorzien worden uit de beurzen der staatsburgers, dat wy allen daarvoor een offer moeten brengen maar de wijze waarop en het bedrag waartoe de vervulling van dezen plicht van ons ge vergd wordt, ja, daar Komt het juist op aan. Belasting naar draagkracht is een mooi woordmaar zegt nog nietswant wie zal met nauwkeurigheid die kracht bepalen? Daarom zijn velen ook van oordeeldat van hen en huns gelyken te veel wordt geëischt, in vergelijking meten dan volgt een opsomming van personen van wie, indien de billykheid werd betrachtheel wat meer te halen zou zijn. Die onevenredigheid is niet daaraan te wjjtendat de fiscus nu juist een „pik” heeft op de in eigen oog te zwaar belastenmaar zij ligt aan het stelselaan de wetten. Dat liedje heeft geklonken zoolang de oudste menschen heugenis hebben, en wat er ook veranderen mogedeze klacht zeker niet. Zy heeft altyd een grond van waar heid; nooit zal de schranderste fiuancier er in slageneen belastingsysteem uit te den ken en toe te passen dat volkomen recht vaardig is, dat bij den aanslag met alle omstandigheden rekening houdt. Al wat kundige mannen op dat gebied geven kun nen, is gedeeltelijke verbeteringis wegne ming van de groiste gebreken en onbillijk heden waaróp het evenwel niet altyd mogelyk ishet vervallen in nieuwe lonten geheel te vermyden. De ontzaglijke moeieljjkheidverbonden afin belasting herzieningheeft niet minder dan een kwarteeuw öf van pogingen daartoe afgeschriktöf ze vruchteloos gemaakt. Toekomstmuziek is er dikwyls genoeg ge blazen in troonreden, bijvoorbeeld, of in ministeriëele verklaringenis verbetering dikwyls genoeg beloofd op zoo ruime schaal zelfs dat men er duizelig van werd maar als het er op aankwam bleek de noodige eenstemmigheid te ontbreken en bleef alles by het oude. Er was om met hoop op goeden uitslag het groote werk te ondernemeneen krachtig man noodig met een machtige hervormings gezinde politieke partij achter zich. De laatste ontvingen we door de jongste alge- meene verkiezingen; de man werd gevon den bereid om den arbeid voor zyn reke ning te nemen. Erkend moet wordendat hij er een heel eindje mee op streek is gekomen. Weinig financie-ministers van den tegenwoordigen tijd zullen zich er op kunnen beroemen zooveel te hebben tot stand gebracht als de heer Pierson. En is men nu tevreden ’t Mocht wat wie heeft ooit gehoord van tevreden belas ting betalers? Wie zoo iemand verlangt te ontmoetenzou evengoed een drogen dren keling willen opvisseben. Doch niet slechts de betalersook de deskundigen of die zichzelven daarvoor hou den, mopperen na. Waarom, zeggen dezen, gaf de Minister niet heel eenvoudig een ongesplitste inkomsten-belasting, in plaats van een die verdeeld is in twee brokken ieder een verschillenden naam dragende zoodat de moeite en kosten van de inning zeer zyn vermeerderd? Waarom, wel, dat is heel gemakkelyk te zeggen. Voor eerst hebben verschillende pogingen tot heffing van een algemeene inkomstenbe lasting schipbreuk geledenen een ver standig man stuurt zyn schuit niet op een klipwaarop anderen zyn lek gevaren. In de tweede plaatsen dat is het voornaam ste, heeft de Minister nu gelegenheid gevonden om de inkomsten uit bedrijf of beroep, die waarvoor men werken moet, met een lager percent aan te slaan dan dezulke welke men verkrijgt zonder arbeid, voor welke het den gelukkigen bezitter vol doende iste bestaanwat in den regel niet zoo heel veel inspanning kost. Ja, maar die nieuwe belastingwetten hebben, zeggen anderen weer, teleurstel- ling g.burd. Voorwr.t cyn de ontheffingen Vóór 15 Maart a. s. wordt prijsopgave gevraagd voor de levering van omstreeks 300 stuks poten voor Knotwilgen, by partyen of in massa. De Architect der gemeente Schoonhoven L. F. REDEKER. van accijns, op zeep heelemaal, op zout gedeeltelijk, van weinig beteekenis, omdat zij niet gevoeld worden. En met de zeep is het nog bovendien een vreemde geschie denis. In de meeste burgorgezinnen doet men de wasch niet zelf, maar stuurt bet goed naar den bleeker. Deze gebruikt dus heel wat zeep en betaalt voor dat onmis baar ingrediënt veel minder dan vroeger. Wie heeft nu ooit vernomendat één van deze brave industriëelen zijn klanten een dubbeltje minder laat betalen P Hij hand haaft doodkalm het oude tarief. Deze ont heffing is dus maar schijnbaar. De opbrengst der vermogensbelasting is tegengevallen dus er zal weer iets anders moeten komen om het gaatje te stoppen. Erger is bet, dat de bedrijfsbelasting nu gaat drukken op een groot aantal personen, die tot dusver niet betalen aan het patent voor hetwelk het in de plaats komten wel op inkomens waar niet veel af kan, en die men hoogst zuinig moet beheeren om rond te springen. Zij die in dat geval verkee- ren hebben allerminst reden, om het optre den van deze Regeering als een heugelijke gebeurtenis te waardeeren ’t Is gedeeltelijk waar. Maar toch, ofschoon schrijver dezer regelen een der velen is, die om persoonlijke redenen die zienswijze kunnen zijn toegedaan, moeten we toch vragenof het niet belasten van vaste tegenover het wel belasten van wis selvallige en minder zekere inkomsten uit een rechtvaardigheidsoogpunt te verdedigen is Men kan dat door allerlei redeneeringen mooi praten, weg te cijferen is het onbil lijke van het patentrecht niet. Het bezwaar, dat middelmatige inkomens duchtig worden belastgeldt voor alle in komens binnen zekere grenzen, onverschillig uit welke bron zij voortvloeien. De Minister heeft dit erkend, en beloofd er aan te gemoet te zullen komen door een gedeeltelyke her ziening van de wet op bet personeel. Hij heeft zich een man van zijn woord getoond. Of door de aanneming van het aanhangige ontwerp, waarvan de Regeering hoopt dat het tegelijk met de bedrijfsbelasting in werking zal kunnen tredenomdat het er als het ware de aanvulling van vormt alle bezwaar zal weggenomen zijn, dat kunnen we niet onderstellen. Maar zeker is het toch een flinke stap in de gewenschte richting. Het ontwerp betreft vooreerst en in hoofd zaak den aanslag voor woningen die niet in de termen vallen van remissiewegens haar geringe huurwaarde. Er wordt nu tegemoet gekomen aan de grief, dat sy die voor een groot gezin hebben te zorgen precies hetzelfde moeten betalen als lieden met een klein gezin daarom wordt met de getalsterkte rekening gehouden, en wel door vermindering van den aanslag in hoofdsom wegens huurwaarde. Dit geschiedt naar gelang van het getal leden des gezins, zich zelven niet meegerekend, maar overigens alles, echtgenoot, kinderen, inwonende bloedverwanten 12} percent per stuk, tot een maximum van 75 percent. Voor een weduwnaar of weduwe bovendien de eenige inwonende vrouwelijke dienstbode. Deze bepaling geldt voor woningen beneden een gestelde huurwaarde, verschillend naar het bevolkingscijfer der gemeente. Het maxi mum is f 500 voor alle gemeenten, f 600 voor Arnhem, Leiden en Haarlem (bevol kingscijfer 36.000—48.000), f 700 voor de vijf grootste gemeenten des lands. Ziet daar den hoofdinhoud der wijzigings wet. Elk kan nu zyn belastingbiljet even voor den dag halen, de neuzen tellen van zyn huisgezinen weet dan precies met welk bedrag zijn aanslag voor „huurwaarde” zal verminderd worden, als de wet er onveranderd doorgaat. Er zijn aanmerkingen te makenen zij worden gemaakt ook. Laat ons even zien. Vooreerst is gevraagd: Waarom onthef fing voor huurwaarde alleen en niet voor de andere grondslageninzonderheid deuren en vensters en haardsteden Door deze vraag te stellenmiskent men het karakter der voorgestelde regeling. Het is slechts een voorloopige maatregelstrek kende tot verlichting van den belastingdruk voor een bepaalde klasse van ingezetenen. En waar die nu gezocht wordt, is vrijwel onverschilligmits het doel worde bereikt op een wyzë die overeenkomt met de eischen der billijkheid. Of ge minder zult behoeven te betalen op uw huurwaarde of op uw schoorsteenendat doet er weinig toealleen zou de quuestie opgelost moeten worden indien het een definitieve regeling gold. Nu hebben we alleen te letten op het cijfer. Waarom bepaalt de Min. zyn ontheffing tot een maximum van zes gezinsleden Eten de anderen misschien op den koop toe mee, of kan men hen gram onderhouden? 't Zou zeker voor de patriarchen onder onsdie een kroost om zich heen zien ge schaard, 't welk het dozijn nadert, heel aardig zyn als de Min. het beginsel van 12} percent per stuk consequent had doorge voerd. Dan zou menboven de zeven kin deren met vrouw, geld toe krygen uit de schatkist: een premie voor practisohe oppo sitie tegen het malthusianisme. Maar of de Minister dsn zijn financiëel geweten tot rust en zj.vt ysgrooting tot een be vredigend eindcijfer zou kunnen brengen mag betwijfeld worden. Het komt er niet alleen op aaneen goed stelselmen moet ook dubbeltjes weten te vinden. Daarom was het noodigeen grens te ma ken. Grenzen zyn altijd willekeurig doch het komt ons voor dat de bier gestelde zoo heel kwaad niet is. Het maximum voor het plattelandzegt men, is te hoog of dat voor de steden te laag, een van beiden. Met dat bezwaar kunnen we ons voreenigen als het ontwerp niet gewijzigd wordt, zal in de kleinere gemeenten ieder van de ontheffing profitee- renal is hij ook de croesus van zijn dorp te Amsterdam en te Rotterdam zullen velen van de niet bemiddelde burgerklasse er buiten vallen. Een huis van f700 in de hoofdstad is nog zoo heel veel niet, in tal van kleine gemeenten heeft men er het prach tigste en ruimste gebouw voordat uren in den omtrek is te vinden. Minder gegrond alweer vinden we be denking dat niet tegemoet wordt gekomen aan de billyke wenschen der neringdoenden, die ter wille van hun bödrijf een ruimer woning noodig hebben en dus meer aan personeelook wegens de grondslagen deuren en venstersmoeten betalendan zij zonder de eigenaardige noodzakelijkheid uan het winkelierschap verbonden zullen behoeven. Zooals reeds gezegd is we heb ben hier een voorloopigen maatregel, met het bepaalde doeleenige ontheffing van druk te verleenen voor degenendie door de invoering van de bedrijfsbelasting in slechter conditie zijn geraakt. Met de win keliers is dat niet het gevalintegendeel van het patentdat zij tot dusver betalen, nemen degenendie tot hedon zijn vrijge steldeen gedeelte over; de meeste nering doenden zullen du^wtorachyuiyk minder te betalen krijgen en er is geen reden om hun door een bijzonder op hen toe te passen regeling nog verdere verlichting te bezorgen. Zulks doet niets toe of af aan de hoofd zaak dat bij een latere definitieve regeling van het personeel de rechtmatige grieven van de handelaars en magazijnhouders in aanmerking moeten komendat geven we grif toe; maar op dit oogenbhk en bij deze wet behoort het niet te geschieden. De voorgestelde vermindering zal de schat kist te staan komen op een verlies van f 1.468 000. Want men vergete niet, de gemeenten behouden haar deel van de op brengst der personeele belastingdat deel is gefixeerd, er kan niets af noch by. Dan is er nog iets. .Voor woningen, die reeds wegens lage huurwaarde remissie heb ben, wordt bovendien de belasting op deuren en vensters opgeheven. Dat is een vermin dering ten bate van de minvermogenden gelijk ook het geval is mat een nadere be paling, die het heffen van belasting op het meubilair van zeer bescheiden in boedeltjes doet verdwynen. Het gezamenlyk verlies der schatkist wordt daardoor f 1.557.000, waarvoor de Minister een aequivalent zoektvooreerst in verhooging van de successiebelasting in verwijderden graad van bloedverwantschap, 'twelk, gevoegd bij eenige andere wyzi gingen in deze heffing, f 1.350 000zal geven. Wie dus van een verren, hem bijna onbe kenden neef zal erven, moet voortam iets meer dokken't geen hem waarschynlyk niet beletten zal met gepasten ernst het buitenkansje in ontvangst te nenjen. Dan komt ervolgens becijfering van den Minis ter nog een goede drie ton te kortdie hij wil zien te krygen uit een verhooging op den grondslag meubilairmet 15 procent. We wenschen den Minister goed succes met de behandeling en afwezigheid van te leurstellingen bij de uitvoering dezer wetten. Ofschoon het niet gebruikelijk is, 's mor gens vroeg verjaars-visite af te leggen, toch heeft keizer Wilhelm van Duitschland eene uitzondering gemaikt op don regel. Reeds des morgens om 9 uur maakte Z. M. zijne opwachting bij den Rijkskanseii^ Von Ca privi, om den graaf geluk te wenschen met zijn 63sten jaardag. De keizer komt niet graag met leege handen en daarom had hy medegebracht twee groote bokalen van groen en een kom als middenstuk, voor deze gelegenheid vervaardigd en versierd met het Rykswapen en de wapens der Bonds staten. De kanselier ontving dien dag verder heel veel bezoeken, o. a. van al de leden van het Hof allen bewijzen van waar- deering van hooger hand, die dubbele be teekenis hebben in een tijd als deze, nu het handelsverdrag met Rusland aan de orde van den dag is. In den Ryksdag hebben de algemeene beraadslagingen over genoemde overeen komst een aanvang genomen. De Afge vaardigden komen in grooten getale op en de tribunes zyn ook goed bezet. Van conservatieve zijde worden hevige aanvallen gedaan op het verdrag, als zynde schadelyk voor don landbouw. Graaf Von Prijs der AdvertentiënVan 1 tot 5 regels f 0,50. Ieder* regel meer 0,10. Groote letters naar plaatsruimte. Inzending franco uiterlijk tot Dinsdags-avonds 8- en tot Vrydags-namiddags 5 uren. Alle binnenlandsche Advertentiën, voor 3 maal plaatsing opgegeven, worden slechts 3 maal in rekening gebracht. sggen van het straf- ag acht hy niet ge~ icht niets liever dan en doet een ernstig irnaar te streven door id aan te nemen. een brief aan een zyner partijgenooten, leden der Kamer, waarin de gewezen dic tator seide, dat men zich nooit moest verzetten tegen „hervormingen in liberalen geest”, ware het ook, dat de Satan self ze had voorgesteld In Oostenrijk is door den Minister van Financiën voorgesteld, den muntstandaard te hervormen. De nieuwbenoemde Voorzitter Biancheri heeft het Presidentschap der Italiaansche Kamer van Afgevaardigden aanvaard met een zeer toegejuichte toespraakwaarin hij een beroep deed op de offervaardigheid der Kamer, tot herstelling van het crediet des lands. De Sultan van Marokko is even als het weder, veranderlijk van aard. Eerst werd in Spanje bericht ontvangen, dat hij alle eischen tot schadeloosstelling zal in willigen, doch alleon geen termyn kon bepalen en nu weêr verklaart hij, niets meer dan (5 millioen schadeloosstelling te kunnen geven, maar contant; het is hem onmogelyk, meer te geven. Maarschalk Campos echter is ook aan het „loven en bieden” gegaan en heeft geant woord, dat het minimum van zijne Regee ring 15 millioen is en niets minder, en dat de overeenkomst voor 1 Maart moest getoekend zyn. Anders stelde hy den Sultan verantwoordelijk voor de gevolgen. Hierop is nog geen nader antwoord ont vangen In den treurigen burgeroorlog te Rio Janeiro (Brazilië) blijkt herhaaldelijk, dat men zeer onvoorzichtig omgaat met het materiaal. Twee schepen van de opstande lingen, de Jupiter en de Venus waren dit maal het tooueel van groote verwarring. Het eerste schip is in den grond geboord en met man en muis vergaan, geen enkele der bemanning is gered en dat tengevolge van hot vuur der batteryen van Niohteroy. Op het tweede heeft eene ontploffing plaats gehad, waarvan velen het slachtoffer werden 33 man werden gedood en 50 gewond. De bisschop van de stad heelt eene op roeping tot acht dagen vasten en bidden uitgevaardigd, om het einde van den bur geroorlog te verkrygen. ST ATEN-GENERAAL. 't Was Dinsdag, en nog altyd wies de vlood der amendementen. Door den heer Vrolik is voorgesteld het recht tot uitoefening van het kiesrecht te doen ophouden met den leeftyd van 70 jaren. De heer Schepel stelt vobr art. 1 der wet te lezen als volgt„De leden van de Tweede Kamer der Staten-Generaal worden gekozen in enkelvoudige kiesdistrictendie grooter zyn naarmate zy nader by den zetel der Regeering en van de Staten-Qeneraal liggendoor de mannelyke meerderjarige ingezetenen des Ryks, tevens Nederlanders, die de kenteekenen be zitten van geschiktheid en maatschappelyken welstand in deze wet bepaald en aan wie de uitoefening van het kiesrecht niet, op grond van do bepalingen dezer wet, tjjdeljjk of bljjvendis ontzegd.” De heer Van der Kaay ontwikkelde verschil lende principiöele en vormelyke bezwaren tegen art. 4, dat de#noodige waarborgen niet geeft en aan den anderen kant in het ontzeg het kiesrechtveel verder gaat dan recht. Den eisoh van woninf noeg oinschreven. Hjj wensc uitbreiding van kiesrecht, beroep op den Minister, daar de hem toegestoken ham De heer Mees kan aan het niet noemenswaard gowyzigd ontwerp zyn stem niet geven. Art. 4 werkt het beginsel van art. 8 onvoldoende uit. Continuïteit van woning komt met zyn denk beelden overeen en in de laagste belastinggrens ziet hy een waarneembaar kenteekenomtrent het begrip van woning verlangt hjj nadere in lichtingen. De uitsluiting van inet-belasting- betalend, n acht hy volstrekt noodig. De heer T. Mackay zou wenschen een be- lasüugoonsus en een verplichting voor de kiezers om een abonmment op de Handelingen der 8taten-Ueneraal te nemen. De heer Michiels is tegen art. 4maar dringt aan op het maken vaneen nieuw stelsel tegen over dat der Regeering. De heer A. Mackay verdedigde nader zyn amendement en verklaarde dat van hem geen nader prinoipiöel amendement is te wachten. De heer Borgesius verheugde zich er over den, die bezwaren hebben, een ver leest doen bljjken. Door de aanneming is over het tegenwoordig kieestelsel het doodvonnis geveld, en van vele amende menten ia daarmede ook het bestaansrecht ver dwenen. De Regeering is er uitnemend in ge slaagd art 4 by het vorige te doen aansluiten. Waarom nu niet naar overeenstemming gezocht by de uitwerking Als regeVmag toch wel gel den, dat de niet-bedeelden, met vaste woning met veroordeeld die hun belasting betalen, en lezen en sohryven kunnen, in hun onderhoud voorzien. Men wyze het voorstel niet af om de détails en wachte evenmin op grondwetsherzie ning. Niet om 't getal kiezersmaar om het beginsel is spr. een warm voorstander van dit art. en van de wet. Vergadering van Woensdag. - De heer Levy, voorstander van de grondgedachte van het ont werp, erkende dat de regeling van den woning- duur volgens het amendoment-Maokay hem wel toelacht, maar daarvoor wil hy eerst het ge voelen der Regeering vernemen. Hy bestreed echter het weglaten van de uitsluiting der on- waardigen, die zich aan de gemeenschap hebben vergrepen, en verdedigde krachtig de schrijfproef. Ds heer Sutidt wsuscht het amendement- Viral j Mirbach vooral verzette zich heftig tegen Caprivi, die geen gelegenheid laat voorbij gaan, om' de noodzakelijkheid van dezen maatregel te betoogen, zoowel op gron den van staathuishoudkundigen als van staatkundigen aard. Duitschland wil den roemdat het de beschavingstaak helpt volbrengen en mede streeft naar het lichter maken van het op vreedzame wyze samen leven der volkerenopdat Europa’s krach ten mogen zijn aaneengesloten tegen een lateren tyd. Deze redevoering werd met stormachtige toejuichingen begroet. Nadat nog de anti semiet Kênig en de conservatief Von Lutz het verdrag hadden bestreden, werd het debat tot nader order uitgesteld. Niet oneigenaardig was het op te merken, hoe dikwijls in het debat Bismarck werd geciteerd en boe ieder spreker schier zich er op beriepin den geest te wezen van Von Bismarck’s vroegere staatkunde. Sprak men in den laatsten tijd over den grooten man in vele kringen haast niet anders dan „met permissie,” nu de zon der keizer lijke gunst weêr schijnt, wordt dat ook weêr geheel anders. Zoo gaat het in de we reld in Duitschland althans Keizer Wilhelm heeft aan het jaarlijk- sche feestmaal van den Provincialen Land dag van Brandenburg een toespraak ge houden, waarin hij vooral wees op de innige verknochtheid tusschen het Huis Holenzollern en de Mark Brandenburg. Vervolgens van het een op het ander over gaande, kwam hij op zijn geliefkoosd on derwerp de groote daden van zyn groot vader Wilhelm I. „Zien wij terug,” zoo besloot hij, „op het jaar 1866, op het jaar 1870, dan kunnen we zeggen: „Dat is Wilhelm!”” De Fransche Kamer voorzitter en oud- Minister-President Dupuy heeft een ont wijkend antwoord gegeven aan eene depu tatie der Uiterste Linkfersijdo, die hem kwam ondervragen over het subsidiëeren van het dagblad Cocarde tijdens zijn Ministerschap. Zeer waarschijnlijk komt de zaak nu voor do Kamer en is Dupuy in dezelfde netelige positie als destijds de voorzitter Floquet, wiens niet herkiezing volgde. Kort geleden nog was hij een oogenblik de populairste man uit het land, door zyn flinke houding bij den aanslag van Vaillant. „Het kan verkeeren”, zei Breêroo. Het was ook een tamelijk onrustige Ka merzitting, toen het betrof de al- of niet- geldigverklaring der verkiezing van den heer Wilson, den beruchten schoonzoon van den President Grevy. Daar zat hy alleen op een baiffi, door iedereen gemeden met bewonderenswaar- dige zelfbeheersching de geldigheid zijner verkiezing te verdedigen, maar zij werd door de Kamer met eene meerderheid van 460 stemmen ongeldig verklaard. Het zal nog wel langen tijd duren eer Henry’s zaak in openbare behandeling komt, want self heeft hij bekend, dat hij nog eeu dynamiet-aanslag op hot geweten heelt n.l. dien van November 1892 in het politie bureau. De tegenwoordige tijd kenmerkt zich door namaak, d it ziet men bij de bankbiljetten, die heden ton dage in grooten getale worden nagebootst. Zoo houdt meu er in Frankryk ook „valsohe” bomaanslagen op na tegen woordig, om zich een naam te verwerven in de geschiedenis. Het was een jong gemeente ambtenaar, die een pseudo-bom in het stadhuis te Versailles had gelegd, om die zelf weer te verwijderen, in de hoop daardoor een held te schynen en snel pro motie te maken. Zijn plan mislukte echter, hy werd gevat, en thanê heeft de recht bank hem veroordeeld tot een jaar gevan genisstraf en een boete van 100 francs. In het geheel zyn van dit jaar te Parijs nu al niet minder dan 2'61 „aardigheids"- bommen, die by onderzoek niets onplofbaars bleken te bevatten, door „grappenmakers” op verschillende punten te Parys neergelegd. Geestige luidjes toch Het Britsche Huis der Gemeenten heeft een aantal amendementen der Lords op de voordracht betreffende de Districts- en Pa rochiale Raden verworpen, maar goedge keurd de amendementen, wat betreft de be palingen omtrent den aankoop van grond. Wederom loopen er geruchten, dat de heer Gladstone zijn ontslag zou nemen als Premier, nu wegens algeheel verlies van gezichtsvermogen. Hiermede, brengt mon nu ook overeon de talrijke bezoeken van Lord Rosebery. De heer Gladstone heeft echter zyn ontslag niet genomen, doch het zou kunnen zyn, dat hij eenigen tyd verlof neemt, om eene oog operatie te ondergaan en dat dan Lord Rosebery tydelyk zijne betrekking waarneemt. In Hongerije is men nog steeds druk bezig- met de beraadslaging over de Re geeringsvoordracht tot invoering van het verplicht burgerlijk huwolyk. Veel indruk maakte eene dezer dagen gehouden rede voering van don nationalist Horvath, die ten gunste der vo «rdraoht sprak, in tegen stelling met Graaf Apponyi en den oud- Minister Ssapary, die hevig verzet heb ben aangeteekend en niets willen wat in liberalen geest is. Lodewjjk ^oisuth sohreef

Schoonhovensche Courant | 1894 | | pagina 1