AÜMMiEMH ORGAAN. N'. 1453. 1894. Nieuws- en Advertentieblad voor Zuid-Holland en Utrecht o Goedewaagen Zonen, MARKT, naast „DE WAAG", GOUDA, nemen gelden A deposito: 1 dag opvragens it 2#/„, op overeen te komen des verkiezende tegen Woensdag 7 Maart. 'ing en Lijfrente, I 11 BUITENLAND. VRAAGT: orst- of Geiondheids- ROGGEBLOEM, uit de fabriek van KANT VAN ANDEL ZOON i s - 8 39 h 9 57 ::Ëp’ De Bekwame VEEARTS. BINNENLAND. SALMIAK-PAS11LLES WRIJFWAS van H. W, KBUU3 Zoon ’a Boech. H.H. Wielrijders. •4* OaderdOM. last van SCBOOifflOfflffl COURANT. 45 50 55 60 65 70 zooals de acht lig >p de ►laats Overuieht. De kansen voor het Duitsch-Russlsch handelsverdrag worden met den dag beter. Men schat de meerderheid ten gunste der Proefnummers van het GRATIS en FRANCO TOEZENDING. Degelijk, actueel, interessant. Adres: Redacteur Dr. FUS8 te St. Pieter (bij Maastricht.) te GORINCHEM, pakt in pakjes van Kilo (5 ons) 10 cent en in zakjes van 5 Kilo if 1,15. Verkrijgbaar bij: P. SANTMAN, ossier, Schoonhoven C. SPEIJER, ïerkerk; A. RIETVELD, Lexmond. L 1»»O. No. Q8. BLANKENBERG. Dadelijk Inconde Jaarlijksene lljnvnte roe» f 100 g.ntort kapitaal, voor mannen. voor vroawun. 6 65 i 7 24 7 99 10 VOLLEDIG HANDBOEK DER GENEES* VERLOSKUNDE VAN HET VEE, bevat- de een grondig en gemakkelyk te he pen onderricht tot herkenning, behan- ing en genezing van de ziekten en treken der Paarden, Koeien, Schapen, rkens enz., met 9 uitslaande Platen en i Buerentijdwjjzer, naar den 12den druk i Dr. WAGENFELD, bewerkt door W. STEYGERWALDT, Ryks-Veearts. Voor eiken Veebezitter is dit Werk, terlyk gezegd, onmisbaar. Verkrijgbaar bij D. BOLLE, Bazaar van edkoope Boeken te Rotterdam. Franco lis na ontvangst Postwissel ad slechts 2,40, waarop vermeld: De Bekwame tarts. langer termijn oorwaarden en nderpand in fondsen; erstrekken gelden op Effecten voor: ragen onder f 1000,— a 4 ®/0 ’s jaars; ragen daarboven tot den prolongatie- oers, volgens Amsterdamsche beurs- oorwaarden uiten zich met het koopen en verkoopen an Effecten, tegen een provisie vaar ®/0 voor fondsen boven de 30®/,, 6°/0 onder 30®/,; (ook oor loten;) verlangd worden orders in de meeste ondsen verantwoord tot den eerstvolgen- len middenkoers der Amsterdamsche teurs; selen Coupons in boven de Amsterdam* che beursnoteeringzonder berekening an provisie; asten zich op voordeelige voorwaarden net het incasseeren van wissels op binnen in buitenland. Tarieven op aanvrage gratis verkrijgbaar. ent voor schoonhoven de Heer A. VAN DEN HEUVEL, aldaar. tusschen de Kamer, die het volk vertegen woordigt en het Huis, welks leden slechts benoemd worden, moet blijven voortduren tot eene oplossing is gevonden en die oplossing moet gevonden worden; andors blijft het altijd een conflict. De conservatieve Lord Balfour oordeelde dezen krachtigen uitval eene oorlogsverkla ring aan de onde grondwet. Naar zijne meening had het Huis der Lords het toch daarnaar niet gemaakt door zijne handelingen. Volgens Gladstone’s voorstel heeft het Lagerhuis met 273 tegen 37 stemmen zich neergelegd bij de amendementen der Lords op de wet betreffende de Districts en Parochiale Raden. Marokko heeft zijne schadeloosstelling nog niet betaald of weer beginnen de Kabylen, ditmaal die van Besi Sioar, die het aan Spaansche visschers- vlooten zoodanig hebben lastig gemaakt, dat ze naar Melilla moesten terugkeeren. De ongelukken, achtereenvolgens over komen aan de drie schepen der Brazlli- aansche opstandelingen, zullen waarschijnlijk een handje helpen, om een einde te maken aan den burgeroorlog. Ook wachtte men met verlangen o; verkiezingen, die 1 Maart moesten pl hebben. Daarvan hangt haast alles af. Wordt een burger-President gekozen, dan zal de hoofdoorzaak komen te vervallen, n.l. het Presidentschap van een militair. Waarlijk, een burger President is gekozen, mot name Prndenti de Moras, oud-onder voorzitter van den Senaat. Het is nn maar te hopen, dat deze be noeming de gemoederen wat zal kalmeeren en er spoedig een einde komen zal aan den burgeroorlog! STATEN-GENERAAL. Bg de voortzetting der beraadslagingen over art. 4 der Kieswetin de vergadering der Tweede Kamer van Donderdag 1 Maart, beant woordde de Minister van Binnenlandache Zaken de verschillende sprekers. Met vooropstelling van art. 3 acht hij den wetgever geroepen dit uit te werken. Noch belastingcensusnoch woningh uur waarde of bezit bewgzen voorziening in eigen onderhoud. Toelating van allen die het kenteeken bezitten, zynde vaste woning, voorziening in levensbehoeften zonder steun vervulling zijner staatsplichten en bezit van eenvoudige kundighedenzal geen moeiolgk- heden opleveren. De Min. handhaaft den woningeisohmaar is tegen het stelselMackay om die alleen voor niet-belastingbetalenden voor te schrgven, omdat men bg de voorgenomen vermindering der per- soneele belasting zou afdalen tot kiezers voor 24 cents aangeslagen. Hg is bereid aan de woningbezwaren tegemoet te komen door ais kiezers aan te nemen degenen die in het laatste jaar niet of hoogstens tweemaal van woning zijn veranderd. De Min. vereenigt zich met het amendement—Van der Feltz tot versterking van het woningbegrip; hg bestreed een driejarigen termgn van bedoeling en gelgkstelling van in stellingen tot voorkoming van armoede met wel dadigheids vereenigingen (Levy); de uitsluiting ook van Jtedirect ondersteunden (Tydeman)het brengen van geneeskundige hulp bg onderstand (Roëll). Tusschen ordeverstorende en niet-or- deverstorende dronkaards maakt de Min. geen onderscheid. Onthouding van kiesrecht aan nalatigen in de betaling van belasting blgft in beginsel noodig. Splitsing tusschen onwilligen en onmachtigen kan hy niet aannemen waar het personeel tot zulk een lage grens zal dalen. Het amendement betreffende de 70-jarigen verwees hij naar art. 1. De Min. handhaafde den eisoh van lezen en schrgven, reeds gesteld in de Staatsregeling der Bataafsohe Republiek en in 1890 ook van anti-revolutionaire zjjde verdedigd. Een voorstel op andere beginselen, heer De Beaufort (Amst.) wenschte strgdig met zjjn plicht. Hierop volgden de replieken. De heer De Kanter verdedigde nader zjjn am. tot uitsluiting van dronkaards, en verdedigde met warmte deze wet als rechtvaardig, getuigende van vertrou wen in de natie. Bg de anti-revolutionairen drong hij er op aan, de schrijfproef niet te laten ver rallen, opdat zij niet den schgn op zich laden dat zjj kiezers begeeren, die niet kunnen lezen of schrgven. De heer Van Houten bestreed uitvoerig arf. 4, als missende de noodige kenteekenen. Dit vaar tuig zal door eigen gebrek vergaanomdat de Min. vasthoudt aan zjjn weigering om belasting huurwaarde en bezit in aanmerking te nemen. In het am.Van der Feltz ligt wel iets goeds, maar de personeele belasting is het beste criterium. De heer Lohman blgft na al het gehoorde van oordeeldat het beginsel van art. 3 in art. 4 slecht is toegepast. Na bespreking der verschil lende amendementen ontried hg het voorstellen van nieuwe. Indien er een meerderheid voor deze voordracht isneme men haar royaal aan zoo niet, dan zal later de natie doen blgken wat zjj verlangt. Maar noch Spr. noch iemand die in art. 4 do Grondwet niet nageleefd acht, kan er zjjn stem aan geven. Vergadering van Vrjjdag. De Voorzitter ver zocht niet terug te treden in algemeene beschou wingen. De heer Roëll verdedigde nader de gelgkstelling van kostelooze geneeskundige hulp met bedeeling. De heer Levy handhaafde zjjn amendement (uitsluiting van hen die, of wier vrouw of minderjarige kinderen gedurende de drie laatstverloopen jaren onderstand hebben ge noten van een instelling, hetzjj van weldadig heid, hetzjj ter voorkoming van armoede of wel van een gemeentebestuur, en bleef de. schrgfproef noodzakelgk achten. De heer Smidt stelde een sub-amendement voor op het amend.-A. Mackay en Van Alphen, met het doel geen kiesbevoegdheid toe te kennen- aan hem die in de drie laatstverloopen jaren onherroepelijk is veroordeeld wegens bedelarg of landlooperg, of tot plaatsing in een Rgks- werkinnohting of daar krachtens vonnis verblgf heeft gehouden. De heer Vrolik zal zgn amen dement (70-jarigen leeftgd) bjj art. 1 voorstellen. De heer Rutgers herhaalde zjjn bedenkingen tegen verschillende bepalingen van art. 4 en verklaarde met zjjn uitdrukking „stemvee” nooit te hebben bedoeld den minderen man, den mf** Een algemeen als goed erkend niddel bg HOEST en VERKOUDHEID jjn de oplossende en verzacntende KRAEPELIEN HOLM, Apothekers te Zeist. Verkrijgbaar bij Apothekers en Irogisten in tiescnjes ÏO Lem Ce Schoonhoven by den Heer H. 1 iAN DKN BRAAK, Apotheker. toestand van den man ia redelijk welhoewel hij zeer over pijn in de borst klaagt. ♦BOLNES, 3 Maart. De 10 jarige Jan van K. had het ongeluk door onvoorzichtigheid met zijne hand tusschen eene door stoom gedreven machine te geraken. De hand is half verplet. Onder smartelyke pijnen is hij naar het ziekenhuis te Rotterdam gebrachtop aanraden van den genees heer alhier. CAPELLE a/d IJSEL, 5 Maart. Zaterdag is by de Gebr. Van Dyk alhier met goed gevolg te water gelaten een sleepkaan groot 200 lastgebouwd voor rekening van den heer Kemfer te Niederdoilendorf a/d Rijn en daarna de kiel gelegd voor een sleepkaan groot 250 last voor rekening van den heer W. Van Driel te Rotterdam; voorts is de kiel gelegd vöor een sleepkaan groot 110 last voor rekening van den heer F. Rutten te Wamel. •HAASTRECHT, 6 Maart. Voor de vacante betrekking van onderwijzeres aan de open bare school alhier hebben zich drie sollici tanten aangemeld. Als voorzitter der rederijkerskamer „’t Ontluikende Bloempje” werd ji. Zaterdag gekozen de heer 0. C. J. Kroon en als vice-voorzitter de heer J. Den Hartog JDz. HOENKOOP, 2 Maart. Door burgemeester en wethouders zijn vastgesteld de lysten van kiezers van leden voor de 2de Kamer, Prov. Staten en Gemeenteraad. Deze lysten bevatten 55 namen. •LOPIK, 6 Maart. Zondag-avond geraakte de dochter van de wed. De G. alhier door de duisternis twee malen te water. Beide keeren werd zij spoedig op het droge geholpen. •NOORDELOOS, 5 Maart. By de gehou den aanbesteding van een woonhuis met schuurtje voor den heer A. Bovekerk waren 8 biljetten ingekomen: L. Baron te Hoornaar, f2000, P. v. Houwelingen, Noordeloos, f 1850, J. Maasland, Goudriaan, f1833, L. van Daalen, Noordeloos, f1828, J. Duijm Dz., Noordeloos, f 1796, J. Den Besten, Noordeloos, f 1790, P. Papenhuizen, Hoog-Blokland, f1781, H. J. Papenhuizen, Hoog-Blokland, f1765, aan welken laatste als laagste inschrijver het werk is gegund. Het door verschillende couranten verspreid en ook in dit blad opgenomen bericht, als zou de oandidaat J. Zweed ijk de beroeping naar deze gemeente hebben aangenomen, is geheel voorbarig geweest, daar het door hem te nemen besluit nog niet is ontvangen. ••OUDEWATER, 6 Maart. Door Burge meester en Wethouders is aanbesteed het verrichten van eenige herstellingen aan gemeentewerken en het onderhoud van deze tot einde December 1894. Ingeschreven werd door P. H. Hardenbol voor f 1565, H. Berkhof voor f 1534 en G. Van der Poll, voor f 1531,90, allen alhier. Aan den laagsten inschryver gegund. Door de heeren De Jongh Co., machinefabrikanten alhier, is onderhands aan besteed het af breken van het bestaande en in de plaats daarvan bouwen van een houten gebouw voor de ketelmakerij, ter lengte van 30 meter en ter breedte van 18 meter; voor zoover het timmerwerk betreft aan den timmerman H. Berkhof en het benoodigde metselwerk aan den metse laar H. Van der Poll. ♦REEUWIJK, 5 Maart. Bij gemeente raadsbesluit van Woensdag j.l. zyn de art. 2 en 3 der verordening op het lager onderwijs alhier gewijzigd, in dier voege, dat te beginnen met den Isten April a. s. kinderen, die in het jaar van insohryving zes jaren zijn of worden, tot de school zullen worden toegelaten. SLIKKERVEER, 2 Maart. Gistoren is van de werf van den scheepsbouwmeester M. Van der Kuijl alhier te water gelaten de stalen goederen-schroefstoomboot „Wil liam Egan <k Co. No. 6”, groot 250 last, gebouwd voor de Rbeinische Transport- Gesellschaft William Egan Co. in Frank fort a/Main. Machine en ketels worden vervaardigd by den heer B. Wilton alhier. De kiel wordt gelegd voor een Rijnschip, gfoot 45.0 laat, van den heer Heinrich Fisober I te Assmanshausen. §SfÖRMPOLDER (Krimpen a/d IJsel), 2 Maart. Heden werd van de werf „De Hoop” van de heeren C. Van der Giessen en Zonen met goed gevolg te water gelaten het yzeren kraakschip „Op hoop van zegen”, gebouwd voor rekening van den heer J. Hassing te Schiedam en de kiel gelegd voor een rijnschipgroot ongeveer 260 lasten, voor rekening van den heer J. Van Rietschoten te Rotterdam. Op de werf „Nijverheid”, eveneens van genoemde hee ren werd onlangs nog de kiel gelegd voor een rynsohip groot ongeveer 570 lasten, hetwelk voor rekening van den heer As. Schippert te Siegburg zal gebouwd worden. gVLIST, 6 Maart. Heden-morgen om streeks 4 uur verkeerde de landbouwer W. alhier in groot gevaar van te verdrinken. Op weg naar zyn buurman, met wien hij naar Rotterdam zou gaangeraakte hy, door de duisternis misleid, in de Vlist en daar niemand op dat uur nog in de weer was, klonk te vergeefs zyn hulpgeroep. Na bovenmenschelyke inspanning evenwel ge lukte het hem eindelyk den kant te be reiken en doornat en geheel verkleumd van de kou, kwam hy we4r op den wal. Een mand met boter werd even later op- gevischt. W1LLIGE-LANGERAK, 6 Maart. In de gepasseerde en iu deze jteek is op de salm- r overeenkomst op ongeveer twintig stemmen. Verscheidene personen hebben in de I Rijksdag zitting het woord gevoerd, o. a. de leider der Vrijzinnige Volkspartij, Eugen Richter, die, door zyne ondeugende zetten, vriend en vyand heeft vermaakt. Met nadruk drong hij aan op de tot stand- koming van de overeenkomst; hij noemde haar eene staatkundige noodzakelijkheid. De Afgevaardigde Schultze sprak namens de sociaal-democratische party ten gunste van het verdrag, evenals de Afgevaardigde Stumu het deed voor de vnj-conservatieve of Rykspartij. Van de Ministers namen de heeren Von Marschall, Von Heijden en Miquel deel aan het debat. Keizer Wilhelm heeft den Rykskanselier Von Caprivi zynen dank betuigd voor de voortreffelyke verdediging van het verdrag, dat nu tot nader onderzoek in handen eener commissie is gesteld. De vrijzinnigen en sociaal democraten stemden hier tegen, omdat ze het al meer dan voldoende toe gelicht achtten. Ook OostenrIJk-Hongarije sal met Rusland onderhandeiingen aanknoopen over een han delsverdrag. De Oostenrijksche Minister- President Kalnoky is reeds naar Buda- Pesth vertrokken, om daar met de andere Ministers, die zich ook derwaarts begeven hebben, de grondslagen voor eenehandels- overeenkomst vast te stellen. Servië en Rusland staan op zulk een gespannen voet, dat ieder oogenblik eene uitbarsting te wachten is. Tusschen Koning Alexander en de hooge geestelijkheid schynt het echter ,al boter tot den boóm” te zijn. De kerkvorsten schynen gewonnen te wezep voor de nieuwe orde van zaken. De jeugdige Koning nl. heeftin zijn toast op de Regeering ook de orthodoxe kerk herdacht, terwijl hij zich zelven haar trouwen zoon noemde. Aartsbisschop Michael en de Bisschoppen hebben daarom Z. M. eene zeer onderdanige dankbetuiging gesonden, waarop de Koning antwoordde, ditmaal schriftelijk, dat hij zijne betuiging van getrouwheid aan de orthodoxe kerk herhaalde en vast besloten was, die kerk weer tot glans en aanzien te brengen. Te Parijs (Frankrijk) is men nog druk bezig anarchisten te arresteeren. Er is weer beslag gelegd op twee bommen, die naar het laboratorium zijn gebracht, om ze te onderzoeken. De gouverneur van Fransch Soudan meldt, dat het troepje, nu door eene tweede bezending versterkt, Tomboctoe bezet houdt. Die tweede expeditie kweet zich gelukkiger van haar taak en verzamelde bovendien nog de overblyfselen van de vroeger ge sneuvelden, die naar Tomboctoe zyn over gebracht. De bevolking aldaar heeft eene welwillende houding aangenomen tegenover de Franschen. Er valt niet meer aan te twijfelen: de „groote oude”, op wien Engeland zoo trotsch is, gaat heen, ^oe geheimzinnig, boe weinig oprecht ging de „gryze Premier” in deze zaak te werk. Welk een verschil tusschen dit voetje voor voetje heensluipen en het aftreden b.v. van Von Bismarck, die, hoewel gedwongen, toch in het volle daglicht heenging, terwyl Gladstone, die uit eigen beweging verdwijnt, daartoe den donkeren nacht koos. Jammer is het, dat deze groote man niet op een meer waar dige wyze zyn ’taak heeft nedergelegdl De reden van dit onverwacht aftreden ligt hoofdzakelyk in de verzwakking van het gezichtsvermogen. De heer Gladstone moet eene belangryke operatie ondergaan. Voor zyn doen was de secretaris gisteren al heel mededeelzaam en oprecht, toen hij verklaarde, dat in de laatste maanden het gezichtsvermogen van zyn meester sterk was achteruit gegaan. Den eersten schok kreeg het, toen verleden jaar, bij een be zoek aan Chester, de heer Gladstone een hard stuk peperkoek in het oo£ kreeg, door eene oude vrouw naar hem geworpen, zy het dan uit boosheid of, wat men later heeft willen beweren ’s lands wys ’s lands eerl by wyze van hulde. In elk geval, ’t was er nu zoo mede, dat het ontslag nu niet lang meer zou kunnen uitblyven. Bij zyne jongste audiëntie ten Hove had de heer Gladstone dan ook de gelegenheid waargenomenom te „zinspelen op de toenemende moeilijkheden, door hem onder vonden, bij het vervullen zijner ambtelijke verplichtingen”. Lord Rosebery zal de vermoedelijke opvolger zyn. Men twijfelt er ten minste niet aan, of deze zal het hem aangeboden Premier schap aanvaarden. Overigens zullen geen wijzigingen van beteekenis in het Kabinet worden ingevoerd. Nog juist even voor zyn altreden hepft Gladstone ook al geheel onverwacht, hij had zelfs aan zyne collega’s niets gezegd, eene „oorlogsver klaring”, afgestoken tegen het Huis der Lords. Al vijftig jaar lang zoo verklaarde de heer Gladstone is de werking van het Huis der Lords van weinig bevredigenden aard. Nu is echter de toestand onhoudbaar. Moeten de Lords ons werk eenvoudig ver beteren of is het haar geoorloofd, den arbeid van een geheel zittingjaar te niet te doen? Neen, aan dezen toestand moet een einde kpmen. Het geschil, gerezen werkman, maar allen die afgericht worden door geestelgke en leeken-drgvers. Wordt deze wet aangenomen, dan is zg de vrucht van het dry ren der Liberale Unie, die met de sooiaal-democratie wedgvert. De heer TydeiQan weerlegde de mee ning alsof hg met zgn amendement, dat het onderscheid wegneemt tusschen rechtatreeksche en indirecte bedeeling, het begrip „bedeeling” «on uitbreiden. De heer Smoenge meende dat men, om de schippers niet van stemrecht te berooven, vaar tuigen van minstens 20 ton als woningen moet aanmerken. De heer Van Karnebeek wil uit gemaakt zien, dat wie t^isiyk in een logement of slaapstee verblgf houdt, geen kiesrecht uit oefent en acht verduidelijking van het begrip „woning” noodig. De heer Beelaerts heeft in de rede des Ministers de verdediging van het reëele der bepalingen gemist en hield vol dat het ontwerp een kiesrecht wil invoeren strjjdig met de Grondwet. Het doet Spr. leed, dat de Min. de schrgfproef verdedigt met een beroep op het tjjdperk onzer geschiedenis, toen Oranje was verjaagd. By Kon. besluit is benoemd: met ingang van 8 Maart 1894, tot burge meester van Schoonrewoerd, A. C. De Leeuw, secretaris dier gemeente. Bij Kon. besluit is goedge keurd dat J. Bos, burgemeeater der gemeente Ammerstol, is benoemd tot secretaris dier gemeente. De conceptbegrooting voor het hoogheemraadschap „Krimpenerwaard”, dienstjaar 1894/95bedraagt zoowel voor uitgaven als inkomsten f58963,06. De om slag per HA. belastbare grond wordt voor gesteld op f3,25. Door den heer A. Ph. Van der Ploeg, civiel-ingenieur te ’s Gravenhage, is aan den Raad der gemeente Aarlanderveen concessie verzocht tot het aanleggen van eene drinkwaterleiding, waarvan de „prise d’eau” zou worden geplaatst te Bodegrave. De Algetneene Trammaat- schappy „Gouda-Bodegraven” zal over het afgeloopen jaar een dividend van 1pot. uitkeeren. Men meldt het overlijden van don heer J. Van der Breggen, lid der Eerste Kamer, dykgraaf van Rynland, oud lid der Provinciale Staten van Zuid-Holland, ridder der orde van den Nederlandschen Leeuw. De overledene was 65 jaar. Door bestuurders t»u hot Historisch Genootschap is tot gewoon lid van dat genootschap o. a. benoemd de heer Dr. J. D. De Lind van Wyngaarden te Ood-Alblas. Door de vereeniging ter ver betering van het paardenras op het eiland IJselmonde zal in deze maand eene ten toonstelling worden gehouden van afstam melingen, geboren in 1893, van den be kenden hengst „de Gelre”, eigendom der vereeniging. Als prijzen zijn uitgeloofd 1ste prys f 15, 2de prijs f10, 3de prijs f5. Het Staatsblad no. 2 behelst het besluit van don 3den Januari 1894, tot vaststelling van een nieuwen uiterlijken vorm voor de muntbiljetten van tien gulden. H. M. de Koningin-Regentes heeft aan de pachters der bouwlanden van het Kroondomein rentambt Culemborg eene belangrijke restitutie van pacht gegeven. H. M. de Koningin-Regentes heeft aan Hendrik De Graaf, een werkman te Kralingen, die sedert maanden lydende is aan eene ongeneeslyke kwaal, en met vrouw en 5 hulpbehoevende kinderen in hoogst armoedigen toestand verkeert, eene gift van f 40 doen toekomen. ♦AMEIDETTMaart. Jl. Vrydag 2 Maart heeft de ooievaar zyn nest op de kerk alhier betrokken, ’t Vorig jaar arriveerde deze trekvogel hier op den 9den Maart. ♦AMMERSTOL, 5 Maart. Zaterdagjl. ge raakte in een onbewaakt oogenblik een kind van 2 jaar te water. De moeder, het onheil bemerkende, sprong te water, doch geluk- kig dat een ander toesnelde en beiden met levensgevaar redde. De oudste inwoner onzer gemeente, 1 de heer H. J. S., vierde Zaterdag zyn 87sten verjaardag. De man geniet eene goede ge zondheid, is in ’t volle bezit van zijn zin tuigen en kras ter been. Wanneer hy zijn 88ste levensjaar mag vieren, is hij 60 jaargetrouwden heeft hy ééne dochter, die 40 jaar en twee zoons die 25 jaar ge trouwd zyn. BENSCHOP, 1 Maart. In de heden ge houden vergadering van burgemeester en wethouders zijn vastgesteld de lysten van. kiezers voor leden van de Tweede Kamer der Staten GeneraalProvinciale Staten en Gemeenteraad. De lysten zijn gelykluidend en wijzen een totaal van 170 kiezers aan. Door de vergadering van stemgerech tigde ingelanden van dit waterschap is be sloten, onderhands te verharen aan W. Timmer te Hoenkoop een perceel bouw land liggende in de gemeente Hoenkoop nabij den Rolafweg, voor den tijd van zes jaren, tegen een jaarlykschen buurprys van f 40. BERG-AMBACHT3 Maart. Heden-mor gen omstreeks half negen geraakte door ’t schrikken van ’t paard een vrachtwagey, met lynkoeken beladenaan de Hemstoep in een sloot. Doordat de voerman den kan telenden wagen nog trachtte tegen te hou den, geraakte hy mede de sloot in, doch erg bekneld tusschen den wagen en den wal. Gelukkig was er spoedig hulp bij de handzoodat de man uit zijne benarde positie kon worden verlost Hy begaf zioh dadelyk naar de naastbygelegen boerenwo ning om van Meederen te verwisselen. De Vraag de zoozeer gere nommeerde Amerikaansohe Alleen verkrygbaar voor Haastrecht bij W. J. VAN DAM.voor Bergambacht bQ Gebr. VAN DEN DOOL; voor Stolwyk by JOH. QUINT; voor Schoonhoven de Firma JOH. DE JONG, in flesohjes k 17| Cents. ROMEIJN, Giessen-Nieuwkerk, Igenl in Eng. Rijwielen 1 verschillende Fabrikatengebruikte i f40 en hooger, onderdeelen als Banden, ntaarns, Tassohen, Bellen, Sleutels, eto. tegen coucurreereude pryzeu. 9*" Reparation spoedig en billyk. visscherij te vergeefs gevischt, zoowel met de zegens als met de drylnetten. Na zjjn hier en daar eenige fuiken in de rivier geplaatst. ZEVENHUIZEN, 5 Maart. Wat nog nooit hier te zien is geweest is na te riea, nl. een tuin met crocussen, hyacinten, tulpen en narcissen te zamen 10.000 stuks. De eigenaar stelt zioh voor, zyn geheelen tuin te beplanten met bloembollen en alzoo een nieuwen tak van ny verheid hier te vestigen. GenengS Nieuws. Te Zevenbergen «peelden Zaterdag namiddag kinderen van den spoor wegarbeider B. in de nabijheid v«n eene tim mermanswerkplaats, waar eenige oude spoor- wegdwarsleggers tegen eenen muur waren geplaatst om te drogen; een dezer leggers kantelde om, met het ongelukkig gevolg dat een kind hieronder geraakte en geheel werd verpletterd. Vrydag is in eene sloot van den polder Schaik onder Leerdam het lylqe gevonden van een pasgeboren kind. Hot was geheel naakt en verkeerde reeds in vergevorderden staat van ontbinding. Vrydag-avond togen nit de gemeente Kapelle a/d IJsel een tweetal kinderen met een kar, waarvoor een hond was gespannen, huiswaarts. Ongeveer aan de begraafplaats bij Keten schoot een man, die zich achter een boom verscholen had, op de kinderen toe en eischte onder dreigementen hun het geld af, dat zij van de verkochte petroleum by zich hadden. De knaap, die den hond geleidde, maakte daarop jujn dier van den wagen los en joeg den hond tegen den aanrander op. Deze koos toen onmiddellyk het hazenpad. Donderdag-avond werd in de stoomdrukkery van Gebrs. Oukoop te Breda een 14-jarige knaap door de machine ge grepen. Hoewel deze onmiddellyk tot stilstaan werd gebracht, was het reeds te laat, en kon men slechts het verminkte lyk van den knaap te voorsohyn halen. Op de historisch vermaarde heksenwaag te Oudewater liet de heer W. Rozenthal aldaar onlangs twee rood ko peren ketels wegen, die samen de «waarte hadden van 720 KG. eu welke afkomstig waren van de Stiohtsche Bierbrouwerij te Montfoort. Dit nu sou niet zoo’n by zon derheid zyn, als hot niet het zwaarste wai, dat daar ooit op de waag is gewogen. STADSNIEUWS. Schoonhoven, 0 Maart. Zaterdag 11. is eene voer de Krimpenerwaard en vooral voor onze ge meente zeer belangryke zaak tot stand gekomen. In het hotel „de Zalm” te Gouda word ten overstaan van den heer D. Teijinok, notaris alhier, gepasseerd de acte van op richting eener locaalspoor tusschen Schoon hoven, Ammerstol, Berg-Ambacht, Stolwyk, Haastrecht en Gouda. De leden van het bestuur zyn de heeren Mr. A. D. II. Kolff, burgemeester yan en te Schoonhoven. P. Group, wethouder te Schoonhoven. M. J. Chevallier, oud-Burgemeester van Schoonhoven te Ermelo. J. P. Mahlstede, notaris en wethouder te Berg-Ambacht. D. Oskam, hoogheemraad van de Krim penerwaard en wethouder te Berg-Ambacht. Als leden van den raad van toelicht treden op de heeren: G. J. baron van Hardenbroek van Am merstol te Amersfoort. T. P. Viruly, lid van de Eerste Kamer der Staten-Generaal te Leiden. F. Lieftiuck, lid van de Tweede Kamer der Staten Generaal te Htarlem. Mr. A. A. Van Bergen Uzendoorn, lid der Prov. Staten en burgemeester van en te Gouda A. Oskamoud-wethouder te Ammerstol. Tot directeur-ingenieur werd benoemd de heer A. J. Krieger, ingenieur te Amers foort, en tot secretaris-boekhouder de heer H. G. Geelhoed, secretaris dezer gemeente. De nieuw benoemde 1e luit. J. E. Krieger blijft in garnizoen bij de artillerie-instructie-compagnie alhier. •—Door de geneeskundige staats commissie te Amsterdam is toegelaten voor het 1ste gedeelte arts examen de heer T. Bgleveld, geboren te Schoonhoven. Dezer dagen is, blijkens ach terstaande advertentie, de kegelbaan in bet café „Van Zessen” voor het publiek ge opend. De eigenaar heeft geene kosten ontzien om deze zoo doelmatig en flink mogelijk in te richten, terwyl des avonds voor eene ruime verlichting wordt «org gedragen. Langs een der zyden zijn stoelen en tafeltjes geplaatst, die den toe schouwers gelegenheid geven het spel rustig in oogenschouw te nemen. Voegt men hierby dat voor eene flinke consumptie wordt zorg gedragen, dan mag verwacht worden, dat velen van dit oud vaderlandsohe spel zullen gaan gebruik maken en de ondernemer de kosten en moeiten, aan de totstandkoming dezer zaak besteed, ruim- schoota vergoed zal zien. INOBZONDEN. Buiten verantwoordelijkheid der Redactie. Geachte Redacteur der Schoonh. Courant l Toen ik het blad van ÜEd. van 24 Fsbr.il. ter inzage nam, zag ik daar een ingezondsn stuk in, waar mgn naam in voorkwam. Dade lijk zag ik naar de ouderteekening, van wieu dat mocht ajjn. Doch het was al w«4r: Berg-

Schoonhovensche Courant | 1894 | | pagina 1