1894, N°. 1461. Woensdag 4 April. Nieuws- en Advertentieblad voor Zuid-Holland en Utrecht. ELEN I N LL ERLAAN Jr. JERSII! BINNENLAND. BUITENLAND. Overzicht. één na tot definitief eem Tgadenng, in kennis J 2 1 3 2 1 5 2 8 3 2 7 2 2 3 pa» Versailles had afgereisd en nog op N. VAN NOOTEN. 3 1 2 2 1 1 2 HOMHOVEJME COURANT. Billetten Menu’s, Bestekken Etiquetten. Facturen, ingsbrieven. l l l 1 f I 1 1 1 2 9 2 2 2 2 3 5 7 2 I 2 2 2 2 1 9 3 n den dienst van ry vingen te doen, hoeren Gedep. en jzing 6 2 illt.lt ien, Aantal der even- qjn. ek- Rjj- den paarde I S 3 mtvangen, waarbij N voor zware per il., verkrijgbaar bij STOLWIJK. ♦LOPIK, 2 April. Bedankt voor het be roep bij Ds. A| jn a/d Lek is voorloopig tot candidaat de heer Th. G. G Valette en te Wad- ieen de heer C. J. Graaf Van Bylandt, t het bestuur dus oene nieuwe vergade- zoo °1 van I slugs i plaatst n, waaruit het ver- i hebben op Zater- e loting is bepaald. ring tueel te leveren paarden. Trek- ien paarden 6 2 2 selheid puike DIF- i. Te bevragen by Turfmarkt, Gouda, ar prima kwaliteit (Moes), bg groote Isakeljjkhaid bfr iar is dan ook door iwesig sjjnde rjj- en forde weder op een en paai wt iec i de prov.u nz. 1882 voor deze pr no. 20 is in in deze provincie aam aantal paarden zoo zijn eenige ge in leveren. O. a. is e gemeenten moeten ■arden. iedere gemeente '■•■'ivinoie Zuid- rjj paarden provincie in evon- I CHUREN, ClBOULAIBIS ouwkaarten Nota’s Registers Cwitantiën. De kolonel H. W. Alma heeft te Gorinchem het commando over het 3de regiment vestig-artillerie aanvaard. In eene vergadering van libe rale kiezers te Alfen a/d Rijn word unaniem besloten den heer C. A. Zolvelder te Utrecht als candidaat aan te bevelen. De Roomsch-katholieke kies- vereeniging .Recht maakt macht” toWoerden heeft tot voorloopigen candidaat voor do Tweede Kamer gesteld don heer A. J. T. Hofman, likeurstoker aldaar. Door do Centrale liberale kiesvereeniging in het kiesdistrict Ridder kerk is candidaat gesteld de oud afgevaar digde A. Smit, mot 32 stemmen. 2 Stemmen waren uitgebracht op Mr. üieiohman. Door de vryzinnige kiosver- eeniging .Algemeen Belang van Gorinchem” is tot candidaat voor de Tweede Kamer gekozen de heer J. F. W. Conrad. In de te Utrecht gehouden vergadering der Grondwettige Kiesvereeni ging in het boofdkiesdistrict Wijk-bjj- Duurstede, is het aftredend lid, Jhr. Mr. W. H. De Beaufort, te Driebergen, weder candidaat gesteld. ♦GOUDA2 April. In de heden namid dag gehouden vergadering van heeren kerk voogden der Ned. Herv. Gemeente alhier is tot kerkelijk ontvanger gekozen de heer S. F. Toolingprocuratiehouder van de firma de wed. Knox en Dortland en zulks in de plaats van den heer D. Ruyteraan wien als zoodanig op diens verzoek eervol ontslag was verleend. ♦GORINCHEM, 2 April. In de 11. Vrijdag avond gehouden raadsvergadering is het kohier der plaatselijke belasting op de inkomsten over 1894 alhier vastgesteld tot een bedrag van 145277,50, zijnde 3 percent van het belastbaar inkomen. §AMEIDE, 4 April. De voordracht ter benoeming van eene onderwyzeres aan de openbare school alhier bestaat uit de dames G. Weidema te Haarlemmermeer, E. J. M. Lankenau te Willige Langerak en C. Mo lenaar te Wirdum. ♦AMMERSTOL2 April. Vrijdag j. 1. vierde de rederijkerskamer mot genooaigden het feest van haar tienjarig bestaan. De zaal was voor die gelogenheid keurig ver sierd en er heerschte eeno recht feestelijke stemming. Zaterdag gaf zij een volksvoor stelling, waarbij de werkende leden zich uitmuntend van hunne taak kweten. Moge de redory kerskamerdie in ons dorp de sympathie van zeer velen heeft verwor ven nog lang tot nut en genoegen blijven bestaan 1 •BERG-AMBACHT, 3 April. Gemengd Nieuwe. De cholera is opnieuw te.Kon- stantinopel uitgebroken. Op Paasch-Zondag zijn door den gomeonte-veldwachter van Berg-Am- baoht een viertal knapen bekeurd, die van rnim 20 populierpoten de toppen afge broken hadden. •—Gisteren had in de gemeente Jaarsveld eene ontruiming plaats onder zeer bijzondere omstandigheden. Een zekere J. v. R. had tegen den wil van don eigenaar op een atuk land een houten gebouw op- gericht en woonde daarin met zijn gezin. In weerwil de eigenaar van het land alle moeite had gedaan, om het wederrechte lijke gebruik te voorkomen, zoo werd echter aan het verzoek tot afbraak geen gevolg gegeven. Op last van hooger hand werd door den heer C. B. Van Baaren, deurwaarder, ge assisteerd door 10 politie beambten onder commando van den brigadier der rijksveld- wacht J. Spuyman, de afbraak en ontrui ming bewerkstelligd; verzet had er niet plaats, wel aanhoudende beleedigingen door eenige leden van het gezin, waarvan dan ook proces-verbaal is opgemaakt. Willekeurige inbezitneming van anders eigendom is hierdoor op afdoende wijze gestraft. Óp de werf „Nyverheid” te Krimpen a/d IJsel van de heeren Van der Giessen en Zonen heeft de werkman Jan Bruinstroop het ongeluk gehad van de kielplank te vallen. Hij brak een arm en bekwam een schedelbreuk. Zaterdag-morgen is in de nabijheid van de gasfabriek tussohen Amsterdam en Sloterdijk gevonden hot lijk van oon 16-jarigen jongen, die den vorigen avond door den trein 11.40 was overreden het hoofd was bijna geheel van de romp gescheiden. Men trof bij hem aan een briefje, houdende verzoek zijn lijk, bij vinding, te willen brengen aan de ouderlijke woning, De Wittekade te Amsterdam. Overgebracht naar het lijkenhuis te Sloter dyk, werd het door deter plaatse ontboden familie herkend. Het jongmensoh genoot oone opleiding tot onderwyzer aan eene der inrichtingen te Amsterdam. De tram van Utrecht op Vrees wijk ontspoorde in de Vaartsohostraat aldaar. Eenige jongens deden ijverig mede om den wagen weêr op de rails te krijgen en meenden nu als belooning een eindje te mogen medenjden. De conducteur wilde dat niet toestaan en joeg hen weg, waarbij een jongen viel en onder de wielen geraakte. Hij werd dadelijk naar het ziekenhuis gebracht, doch men kon daar slechts den dood oonstateeren. Door het struikelen van het paard viel op Vrijdagjl. op den Achterweg, te Berg-Ambacht, een boerenwagen om. Doze sloeg uit elkander, maar werd spoedig woder in elkander gezet. De beide per sonen, die den wagen bereden, zoomede een daarop vervoerd wordend kalf, bekwa men geen letsel. STADSNIEUWS. Schoonhoven, 3 April. De gemeenteraad stelde he den vast het kohier der belasting op de honden ad f 306. In de Zaterdag-avond alhier gehouden vergadering der Liberale Kies vereeniging deed het bestuur mededeeling van een ingekomen schrijven van den heer A. Kuijff Hz.waarin ZEd. verklaart, zich met den geest en de strekking van het ontwerp-kieswet te kunnen vereenigen. Daarna overgaande tot stemming werd de heor A. Knyff Hz. met nagenoeg ulgemeene stemmen van wege de Liberale Kiesver- eenigiug alhier candidaat gesteld voor het lidmaatschap der Tweede Kamer. In de gisteravond door de plaatselyke Anti-revolutionaire kiosyereeni- ging „Vryheid en Reoht” in hot gebouw van het Militair Tehuis alhier gehouden vergadering, welke, bij afwezigheid van den voorzitter, den heerJ. W. Valk, geleid werd door Ds. G. A. De Jong, was aan de orde het stellen van eon candidaat voor de ver kiezing van een lid van den Gemeenteraad, op 10 April a. s. Bij meerderheid van stemmen werd als zoodanig gekozen de heer J. W. Valk. Tot bestuurslid der vereenigiog werd in deze vergadering benoemd Ds. G. A. De Jong. Vrijdagjl. had in de zaal van het Heeren-Logement alhier voor geïdtro- duceerden eene tooneeluitvoering plaats der onderofficiers vereeniging „Onderling Ge noegen”. Niet minder verdienstelijk dan de vorige maal werd ook thans het pro gramma uitgevoerd. Het eerste nommer, „’tLied van Moeder”, tooneelspel in drie bedrijven en óen voorspel, gaf blyk van grondige studie en ontlokte aan menigeen door hot gevoel vol spel oen traan. „Het bedrogen Drietal”, blijspel met zang in één bedrijf, na do pppze ten tooneele gevoerd, wist de aanwezigen weêr in eene vroolyke stemming te brengen. Nadat de heer Mr. A. D. H. Kolff, burgemeester, in schoone bewoordingen dank had gebracht voor den genotvollen avond, die op alle aanwezigen zeker wol een aangenamen indruk zal heb ben achtergelaten, werd ook deze uitvoering woder met een zeer geanimeerd bal besloten. Wij eindigen dit kort verslig met den wensoh, dat „Onderling Genoegen” nog meermalen in ons midden moge optreden. De Berengraoht, die door aanplemping en afloopen van water in hu NIEUWPOORT, 31 Maart. Tot gemeente veldwachter alhier is benoemd de agent van politie 2de klasse S. Stellingwerf, te Delft. OUD-ALBLAS, 2 April. Onze predikant, Dr. J. D. Do Lind van Wijngaarden is beroepen to Heferen. ♦♦OUDEWATKR, 30 Maart. Hoden had alhier het navolgonde tragische doch ge lukkig afloopend voorval plaits: Een jong paard van D., onbeheerd staande, scheen hot niet zeer te bevallen, dat zijn meester zijn geduld zoo zoer op de proef stelde. Het zwartje aarzelde dan ook niet lang, maar zette het op een loopen en sloeg op hol on vloog zoo in pijlsnellen vaart door, totdat hij in zijn loop werd gestuit door eene rij huisjes. Echter werd het beestje niet eerder tot staan gebracht, dan nadat hij eon bezoek had gebracht in eene dier woningen on daarin de deur en eenige meubelen had vernield. De be woonster van dat huisje en zij, die bij dit voorval tegenwoordig waren, kwamen met den schrik vrij. PAPENDRECHT, 30 Maart. Heden werd met goed gevolg te water gelaten, aan de werf van den heer A Van Du y vend ijk alhier, een ijzeren Rijnzeilschipgenaamd: „Mer- westroom”, groot 150 last, gebouwd voor rekening van den heer W. J. De Voogd te Dordrecht. Daarna werden de kielen ge legd a. voor een stalen schroef bootvoor rekening van C. Van der Tak Co. te Papendrecht. Machine en ketel (30 paarden kracht) worden vervaardigd bij de firma DiepenveenLeis A Smit te Kinderdyk b. voor een stalen Rijnzeilschip groot 60 lastte bouwen voor rekening van P. Beis te Sandvliet. •POLSBROEK, 2 April. De ruim 60 jarige H. K., die jl. Vrydug met zijn visschers- schouw door de achterwetering voer, had het ongeluk, dat zijn vaarstok brak, waar door bij het evenwicht verloor en uit het rank vaartuigje in het breede en diepe vaarwater viel. Gelukkig wist hij de schouw te grypen en zich, hoewel niet zonder inspanning, binnen boord te werken. “STOLWIJK, 2 April. Zaterdag-avond vergaderde alhier de liberale kiesvereeni ging „Stolwijk” tot het stellen van een candidaat voor hot lidmaatschap der Tweede Kamer. Nadat de voorzitter io zijn ope ningswoord een overzicht van den stand deelde hij mede, op de bijeenkomst der centrale vereeniging genoemd waren en wat men naar zyne meaning van die heeren zou kunnen verwachten. Uit de bespre kingen, die nu volgden, bleek, dat er geen geneigdheid bestond, om zich te scharen I in de gelederen der uiterste linkerzijde en om dus elk kiesrecht-voorstel van den Mi nister Tak zonder tegenspraak te aan vaarden. Een zoer ruime uitbreiding van het kies recht verlangde wel iedereen, maar toch wenschte men art, 80 der Grondwet tot geene doode letter te maken. Met op twee na algemeene stemmen werd toen de heer A. Knyff Hz. de candidaat der vereeniging. Nadat nog verschillende leden inlichtin gen aan het bestuur hadden gevraagd om trent de wijze, waarop in de centrale ver eeniging het stellen van candidaten plaats heeit en men ’t algemeen betreurde dat dit niet anders gebeurde, sloot de voorz. met een woord van opwekking de ver gadering. WADDINGSVEEN, 2 April. Bij de Ge- reform. Gem. alhier is beroepen Ds. T. De Jager Sz. te Nijega. •WJLLIGE-LANGERAK, 3 April. Op de zalmvisschery alhier is van Zondag op Maandag 11. 1 zalm en 1 elft gevangen. Een treurig ongeval deed zich alhier voor. Een der kinderen van den landbou wer C. De H. had het ongeluk voorover in eon sloot te vallen. De vader vond het in dien toestand en haalde het or voor dood uit. Terstond werd geneeskundige hulp gehaald, om te beproeven de levens geesten wéér op te wekken. Gedurende een vol uur werden daartoe pogingen aan gewend, doch te vergeefshet kind, een aardig meisje van 5 jaar, was een lijk. Gemeenteraad te Berg-Ambacht. Zitting op 30 Maart. 1894. Tegenwoordig al de loden, behalve de heer v. d. Leoden. De notulen der vorige vergade ring worden gelozon on goedgekeurd. De Voorz. leest voor eene ingekomen missive van den heer J. v. d. Leeden, d. d. 21 Maart, vermeldende dat hg, wegens vertrek, zgn ontslag neemt als raadslid, met dankbetuiging voor de welwil lendheid en bljjken van toegenegenheid, zoowel binnen als buiton don Raad ondervonden. De heer D. Oskam stelt voordeze missive voor kennisgeving aan te nemen onder dank betuiging voor de bewezen diensten. De heer Mahlstede verzoekt den heer Oskam zgn voorstol aan te vullen met de woorden „Onder dankbetuiging voor de vele en goede bewezen diensten.” Nadat de heer Oskam aan dit verzoek vol daan heeft, wordt het voorstel met algemeen» stemmen aangenomen en besloten hiervan den heer v. d. Leeden in kennis te stellen. Do Voorz. deelt mede, dat door Burg. Weths. do dag voor deze buitengewone verkies is bepaald op 10 April, en de herstemming, --- noodig, op 24 April. >p voorstel van den Voorz. worden tot leden hot stembureau benoemd de hoeren G. Voor- en K. Hoffland, en de overige heeren tot t ivervangers. Verder wordt besloten, op 1893 eenige af- en oversolirjj' en deze tor goedkeuring aan Staten op te zenden. Niets meer aan de orde zgnde, wordt de I vergadering door den Voorz. gezloten, De Oosfenrljksche keizer hoeft onlangs eenige dagen doorgebracht op Fmnsrli grondgebiedbij welke gelegenheid er be- leefdheidstelegrammen werden gewisseld met president Carnot. Nauwelijks vau zijn reis teruggekeerd liet keizer Frans Jozef den heer Carnot de Stephanas orde over handigen vergezeld van een waardeerend schrijvenyaarin Z M. don president zijnen dank bettiijyre^’ffiH 'Fdfleven Z. M. tijdens zijn verbljjl te Cup Martin zoo aangenaam was gemaakt. Heel toevallig had de over- reiking van het grootkruis plaats op den zelfden dag, waarop de ontmoeting van de keizers van Oostenrijk en Duitschlnnd plaats had te Abbazzia. Beide monarchen wissel den daarbij de gewone hartelijke begroetin gen. De bevolking van Abbazzia die haren vorst voor het eerst daar ter plaatse zag, had overal de vlaggen uitgestoken en juichte H.H. M M toe. Het stoffelyk overschot van Kossuth is Woensdag j. 1. van de Protestantsche kerk te Turyn naar het spoorwegstation over gebracht alwaar verscheidene redevoerin gen en toespraken werden gehouden. Togen den avond vertrok de trein met het lijk en kwam te Buda-Pesth aan, waar alles in rouw was. Eene dichte volksmenigte vulde de straten en overal zag men deputation. Alles stond dien dag stil en de beurs was gesloten. Zondag j. 1. is het overschot mot de beide andeie kisten, de uit Genua overgebrachte overblijfselen van Kossuth’s vrouw en dochter bevattendetor aarde besteld Vrydng en Zaterdag is Kossuth's overschot in het Nationaal Museum voor ieder te «ien geweest, en duizenden, soms van zeer verre en te voet naar de hoofdstad gestroomd, zijn derwaarts ter bedevaart getogen. Tot laat in den avond bleef de menschenstroom men schat het aantal buitenlieden op 80.000 voortgolven en honderden vrouwen zaten den ganschen nacht voor het gebouw, met Kossuth's beeld op de borst, psalmen zingend en biddend voor Kossuth’s op standing. De dag van rouw over Kossuthwas Von Bismarck’s vreugdedag. Hijde ge wezen kanselier vau het Dultschu rijktoch vierde zijnen 79sten verjaardag op Frie drichsruhe. Dat het hem niet aan bewijzen van deel neming ontbrak, behoeft zeker niet gezegd te worden Dit jaar vooral waren die be wijzen vele. Van al de geschenken en hul debetuigingen was wel het eigenaardigst de hulde aan den Rykskanselier gebracht in een adres, door meer dan honderdduizend vrouwen uit Zuid-Duitschland onderteekend. Eene deputatie van een veertiental uit haar midden overhandigde het, daarbij voegend den sleutel voor een mede aangeboden kist met 400 flesschen allerheerlyksten wijn. De aanvoerster der dames, Barones Von Heijlbood met een toepasselyk gedicht het adres aan, waarbij zeden Vorst uit een grooten gouden beker met Rijnwijn toedronk. De oud-Kanselier ledigde daarop verder den beker en hield daarna eene toespraak. In de grootste verrukking omringden thans de dames den oud-Kanselier, naar zijne handen grijpend om die te kussen; maar Von Bismarck, bewerend, dat dit de verkeerde wereld zou wezen, kuste achter eenvolgens het veertiental hortelyk op wan gen en mond, een en ander in tegen woordigheid zijner wettige echtgenoot, die op den achtergrond hartelijk over het vroo- ]yk tooneel stond te l«chen. Een ontbijt met de veertien in den fami liekring volgde, waarby nog verscheidene hartelyke toespraken werden gewisseld. Na tafel rustten de dames nietot Von Bismarck moest zyn groote pyp stoppen ze staken die zelfs voor hem aan en in haar ge zelschap rooken. Ieder voorzien van een portret met handteekening, keerden de be zoeksters opgetogen huiswaarts. Te Eriürt is een jonkman gevat wegens een eigenaardige majesteitsschennis. Die majesteitsschennis werd echter niet geploegd met gesproken, geschreven ol gedrukte woorden. De jonge vorstenhater had zich verscheidene socialistische en anarchistische leuzen laten tatoeëeren op borst en rug. Bij zijne keuring voor de militie zagen de militaire dokters de majesteitsschennende lectuur, die hun zoo onverwachts voor oogen werd gesteld. De jonkman werd toen on- middellyk naar de gevangenis gebracüt, waar hij nu wacht op zyn vonnis. Tegenwoordig is de Parijsche politie druk bezig dieven en oplichters te arresteeren de anarchisten geraken nu eenigszins op den achtergrond. De gearresteerden zijn mannen en vrouwen, meest Duitschers, o. a. zekere Leder, eeu gedeserteerde luitenant uit Hamburg. Bij een Franschen schoenmaker, Grignon, met zijn vrouw eveneens in hechtenis, had hij een bij dezen in beslag genomen grooten voorraad valsche stukken en papieren te bewaren gegeven, als: valsche visitekaartjes van aunzienlyke personen, postpapier met allerlei hoofdjes gedrukt, zegels van gods dienstige vereenigingen van alle mogelijke soorten, echte stukken, waarvan alles was uitgewasschen, behalve de stempels en onderteekeningen, zoodat zy naar verkiezing konden worden ingevuld enz. Met deze hulpmiddelen voorzien, zond de Pool, die het opperhoofd der bende schynt te zyn, zyn handlangers uit, ook zyu vrouw, die Krimpei gesteld dings»! zoodat ring moest uitschrijven. De heer De Jong van Lekkerkerk vraagt aan den voorzitter of hem iets bekend is van de wjjze, waarop in Waddingsvcen do heer Bylandt candidaat is gesteld. voorzitter deelt mede, dat te Waddings- de vergadering slechts 8 leden tegon- ig waren en dat de heer Bylandt daar stemmen tot voorloopig candidaat gesteld De heer De Jong vjneent, dat er dan weinig gewicht aan deze candidaatstelling moet gehecht worden. De voorzitter beveelt op nieuw mot warmte de candidatuur van den hoer Valette aan. Tot stemming overgaande wordt de heer Valotte met algemeene stemmen op één na tot definitief candidaat gekozen. De heer M. Boogaerdt Bz. wjjst er op, dat nu de volg, het regl. der C. V. morgen in Gouda uit de processen-verbaal van de gehouden stemmingen te Gouda, Boskoop, Waddingsveen en Krimpen a/d Lek bljjken zal, wie de definitieve candidaat der C. V. zal zijn. Hij spreekt de mogelyk- heid uit, dat uit die stemming bljjken kan, dat de heer Van Bylandt gekozen is. De vorige maal kwamen te Gouda slechts een 50-tal leden ter vergadering, maar „Burgerplicht" van Gouda telt circa 300 leden, het is dus niet zeker wat Gouda heden avond doen zal. Wat moeten wij doen in geval de heer Van Bylandt mocht ge steld zjjn? Wg kunnen onmogelyk mede gaan. Hij acht de tegencandidatuur vau den heer v. Bylandt, door een deel der liberalen gesteld, eeno zeer ernstige. Hij meent dat de houding van de Nieuwe Rotterdamsche Courant ook in het district Gouda ernstig af breuk zal doen aan de candidatuur van een voorstander van het voorstel-Tak. Hij kan zich niet begrgpen, hoe de N. R. C. zich op dat standpunt kun plaatsen. H| stelt daarom voor, dat, ingeval het mocht blijken, dat de heer Van Bylandt de candidaat der C. V. is, de vereeniging „Burgerplicht” te Krimpen a/d Lek zich nfscherde van de C. V. en de candidatuur van den heer Valette blgve handhaven. De heer De Bruine kan zich met dit voor stel vereenigen en verzoekt deu verslaggever het gesprokene door den heer Boogaerdt ten opzichte van de N. R. C. vooral in zgn verslag op te nemen. Hg zelf heeft een" stuk ingezonden in de „Amsterdammer”, waarin hij o. a. ook vraagt, aan wien men zich bij het lezen der N. li. C. te houden heeft, aan Zaaijer I of aan Zaajjer II. De heer Hage kan wel met het voorstel medegaan om dosnoois zich af te scheiden, maar wil de beslissing, omtrent dit punt liever genomen zien in eene volgende vergadering, «pda. «lle leden met dit voor.t.l in kentü» der“ z,kon hod g de8[de h0 m((d gesteld kunnen worden. a Het W.tuur meent aan dit laatste niet to I «elke candidaten op de d- kunnen voldoen met het oog op het spood- eisohende der zaak. Het voorstel van den heer Boogaerdt wordt I met algemeene stemmen aangenomen. Mot een opwekkend woord aan de leden om i het hunne te doen ten einde do candidatuur van den heer Valette, die in alle opzichten een waardig vertegenwoordiger is, te doen zege vieren, sluit de voorzitter de vergadering, er nogmaals op wgzende, dat uitbreiding van kiesrecht een eisch des tjjds is en tevens een stroom, die niet te keeren is. §LEKSMOND, 2 April. Gisteren-middag had in onzo gemeente een ongeval plaits, dat door spoedige hulp gelukkig vrij goed afliep. Ds. Postma had, vergezeld van zijn’ broeder, een vacaturebeurt in de gemeente Hei- en Boeicop vervuld. Op den terug weg ontmoetten zij even voorbij ons dorp eenige dames, die de onvoorzichtigheid begingen, hare parasols bij het naderen van het rijtuig niet te sluiten, ’t Jonge paard verschrikte, begon te springen, en weldra stortten paard en rijtuig van den dijk in het water. De twee mannen, die voorop zaten, hadden nog tijd eraf te springen, doch Ds. Postma en zijn broeder kwamen met rytuig en paard in het vry diepe water terecht. Terstond waren echter talrijke handen tot hulp gereed, zoodat de beide drenkelingen gelukkig spoedig weer op het droge gebracht weidun. Een nat puk en eenige lichte verwondingen hadden zij echter opgedaan. Ook het paard word gered; het rytuig had echter belangrijke schade geleden. Vooral aan onze arbeiders komt voor hun flink en kloek optreden een woord van dank toe. Den tston April herdacht de heer J. Vink den dag, waarop hy vóór dertig jaren als hoofd der school van deze ge meente optrad. a2 April. Bedankt vuur hei be de Ger. Gemeente alhier, door Ds. Appeldoorn te ticherpenzeel. Komende van de markt te Utrecht braken do boomen van het wagentje vau den bouwman De G. alhierwaardoor hij voorover op den grond viel en linker arm brak. Het paard, dat zich angstig maaktebegon te slaanbracht De G. zware verwondingen toe aan het hoofd eu ging op holdoch werd spoedig weór gegrepen. Twee andere personen, mede iu het rytuig zittende kwamen er met den schrik zon der eeuig letsel af. In eene dichte koets werd de ongelukkige, wiens toestand zeer zorgwekkend is, naar huis gebracht. Schijnbaar verdronken vond men Za- terdag-middag het zoontje van den schipper B. alhier in een sloot nuby do woning. Do geneeskundige word dadelijk geroepen, aan wien het gelukken mocht de levens geesten vau den kleine weder op te wekken. MEERKERK, 2 April. Blykens do op gemaakte balans was op 1 Januari 1.1. by de spaarbank van het Dep .rtement Meer kerk, Ameide o. a der Maatschappij „tot Nut van ’t Algemeen” ingelegd een bedrag vun f 71338,63s en bedroeg alstoen het reserve- kapitaal f 17286,06. reis is. De bende schijnt uitmuntende zaken te hebben gedaan. Om een eind te maken aan de bede vaarten naar het graf van Vaillant, don pleger van den dynamietmoord in de Fran- sche Kamer, heeft nu de Parijsche politie een radicalen, door velen wat hard geoor- deelden maatregel genomen, namelijk dat graf van alle kransen en bloemen ontdaan, het mot den grond gelijk gemaakt, met kiezel overdekt. „Eu zijne plaatse kent men niet meer.” In Italië schijnt geen mogelijkheid te bestaan van overeenstemming tusschen de Regeering on do finandiöelo commissie, die de militaire uitgaven verminderd wil zien, terwijl de Regeering elke bezuiniging on doenlijk verklaart. Minister President Crispi zal niet to bewegen zijn tot eene schikking. Wel verklaarde hij, dat vermindering van militaire uitgaven eon welda id zyn zou voor het land, doch aan de andere zijde achtte hij het Majesteitsschennis, als men verder ging dan de Regeering. Uit het noordenn.l. uit Denemarken komt het belangrijke nieuws tot ons, dat eindelijk aan den jarenlangen strijd tusschen Volksvertegenwoordiging en Regeering eon einde is gemaakt. Voor het eerst sedert 188Ü zullen nu de Eerste en Tweede Kamer weder haar gemeenschappelyke toestemming geven aan de wet op de middelen. De vrede is dus hersteld en parlementaire arbeid mogelijk gemaakt I President ClevelandPresident van de Veroenigde Staten van Amerika, heeft het toto uitgesproken over een voorstel van den heer Bland, nl. om al het in de schatkist aanwezige zilver in omloop te brengen, dus te doen aanmunten. Kamer en Senaat hadden het voorstel al aangenomen, doch Cleveland verklairdo er zich beslist tegen. Men is benieuwd naar den afloop der zaak, want overeenkomstig de bepalingen der Grondwet, verliest de afkeuring van den President baar kr icht, als Kamer en Senaat het voorstel andermaal goedkeuren. ♦BERG-AMBACHT, 3 April. De teen- schiltyd zal welhaast aanbreken. De hoe veelheid te water staande toen is ditmaal zeer groot. ♦JAARSVELD, 30 Maart. In de op giste ren gehouden vergadering van den ge meenteraad werd vastgesteld het kohier van den hoofdeljken omslag voor het dienstjaar 1894, opgemaakt tot een bodrag van f 915.50, alsmede het kohier van de belasting op de honden tot eon bedrag van f 89. ‘KRIMPEN a d LEK, 2 April. Hoden-avond vergaderde de Liberale Kiesvereeniging „Bur gerplicht” voor Krimpen a/d Lek en omstreken. De voorzitter (de heer 1’. v. d. Hoog) deelt mede, dat eene tweede vergadering noodig is om volg, het regl. der O. V. tot eene defini tieve keuie te komen. In Gouda, Boskoop en wyzo, De veen op woordig mot 6 was.

Schoonhovensche Courant | 1894 | | pagina 1