ttiflüD. THEE. N'. 1464. 1894. Zaterdag 14 April Nieuws- en Advertentieblad voor Zuid-ïïolland en Utrecht NDSMA, vrdam. ESBURG Bewaarschool en voor de School Soort Officiêele Kennisgevingen. JMi 103 112} 107/. BINNENLAND. UITSLAG DER VERKIEZING van Leden voor de Tweede Kamer der BUITENLAND. Overzicht. HERSTEMMING van een lid voor den Gemeenteraad HERSTEMMING BOTERGEKNOEI. per 3 mod. f 1,37* j ï;,j smeester, 1880. 00. 87. Dr. H. J. VAN NOOTÏN, per 3 mnd. Modeplaten. S. W. N. VAN NOOTEN te Schoonhoven, Uitgevon. SCÏÏOONHOVEHSCHÏ COURANT. Utgebr. stemmen. 719 99 56 29 91 31 51 47 95 108 130 28 80 61 30 115 140 50 132 45 42 39 101 43 2422 Uitgebr. stemmen. 955 282 28 204 102 155 138 57 118 67 162 2223 van 8. W. N. VAN ihoven teekent men Jtrechtsche LEVENS- iTSCHAPPIJ. jverijsselscheBRAND- JCHAPPU. [EEK BANK „Oranje- enhage hikbaar als 1ste Hy- volgens beursprijs. Getal kiezers. 817 120 73 62 163 59 78 39 52 186 •NHOVEN, i met het van EFFECTEN. PONS. SSELS, ook Buiten- De Burgemeester, Mr. A. D. H. KOLFF. fl,— 13 gekl. platen, f 1,25. 6 -1,50. 1ELD, idere I Ide pakjes, vooraien poneerd handelsmerk, nhoven bij Lopikerstraat. Haven. JEN, Lopikerstraat. C. SPELT. ANDRIES KRUIJT. J. G van der REST. C. SPEIJER. M PANNEKOEK. G. de JONG Czn. J. VAN DER STEEGT. Wed. KNOERS. A. HOMBURG. A. SCHEER. A. ABRECHS. G. van EINDHOVEN, er wordt de aandacht JN THEE, i f 1,30 pereboomgaarden staan dan ooit, in vollen bloei. Niet minder dan de hyaointenvelden tus- sohen Leiden en Haarlem, is *t aanschouwen dier boomgaarden thans een reisje waard. 4 150,1854. 00,1860. 1864. Bs. 100. H. G. GEELHOED. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Sohooshoven maken bekend, dut de toe lating van Kinderen voor de is UITGESTELD en een nadere Oproeping sal worden gedaan. Schoonhoven, 14 April 1894. De Secretaris, H. G. GEELHOED. Gorinchem Herwijnen Vuren Nederhemert Wijk en Aalburg Veen Andel Giessen Ryswyk Woüdrichem Bewerken en Sloeuwijk 165 Werkendam Schelluinen Arkel Kediohem Heukelum Asperen Hardingsveld Giesen Nienwkerk Giesendam Molenaarsgraaf Hoog-Bloklind Hoornaar Noordeloos Nieuwland >r half kilo; eieren uks; kippen f0,7O Tarwe. De beste,, en mindere qual. je f4,— A f4,60. Aangevoerd 360 jere dito, 130 vet',e ichtere kalveren 37 174 varkens. ren le qual. 66 ct., 1. 46 ct.k.al veren qual. Q5 4 50 ct. Je qual. 40 ct., alles uaL 23 ct., 2e qual. icht soGrt 20 A 22 ct. lid der f’ Gemeente 8CH00NH0VEH. Prijs dar AdvertsntiSnVan 1 tot 5 regels f 0,50. Iedere regal maar f 0,10. Groote letters naar plaatsruimte. Inzending firanae uiterlijk tot Dinsdags-avonds 8- en tot Vrijdags-namiddags 5 uren. Alle binnenlandsche Advertentiênvoor 3 maal plaatsing opgegeven, worden slechts 2 maal in rekening gebracht. sn Boekhandel van PEN te Schoonhoven ERSCHENEN DUETTEN, iet zoo preoi-s! Monnikendam, listige vriendenpaar. 1 van JOHAN, prijs f 0,60.) verkrijgbaar. 78} 7» 79 79^ 23H 621 50 J 101? 491 140[ 96J 96} lObH Dezo Courant wordt des Woensdags- en des Zaterdags morgens uitgegeven. Prijs: voor Schoonhoven per drie maanden ƒ0,75. Franco per post door het geheele rijk f 0,90. Men kan zich abon- neeren bij alle Boekhandelaren, Agenten en Brievengaarders. de begrafenis van Ge- voor onvoldoende ver sprekers sloten zich hierbij aan, bet beweerd verzuim wijtende aan den voorzitter en daarom oen motie van at keuring tegen hem of zelfs zijn ontslag verlangend. Minister President Weckerle koos partij voor den voorzitter en verklaarde, d ft deze gehandeld had in overleg met de Regee- ring; deze dus is aansprakelijk, niet hy. Met 67 stemmen meerderheid is toen de motie van afkeuring tegen den voor- Her- Q. v.) (1. L) bekwam 533 st Zierikzee. Uitgebracht 2465 st. Her kozen J. J. van Kerkwyk (1. v.) met 1657 st Mr. Th. Heemskerk (a. r. v.) bekwam 630 st Verklaring der letters: 1. Liberaal. a. r. Anti-revolution^ir. k. Roomsch- Katholiek. r. Radiotal. Met de letters v en t wordt aangeduid wie voor of tegen het kieswetontwerp-Tak zyn. Bij Kon. besluit is benoemd tot hoogheemraad van het groot waterschap van Woerden, prov. Z.-Holland en Utrecht, G. H. L. baron van Boetzelaar. De heer G. J. Guichard, Oud- offioier van administratie bij de Kon. Ned. marine, thans leeraar aan het gymnasium en de hoogere burgerschool te Gorinchem, is benoemd tot ridder der 4e kl. in de orde van het Borstbeeld van den Bevrjjder van Venezuela. Aan het ministerie van water staat, handel en ny verheid te 's Hage werd Woensdag aanbesteed: le. het uitvoeren van baggerwerk tot voortzetting der verruiming van het vaarwater in de rivier de Noord, behoorende tot de werken der Dordsche waterwegen. Minste inschrijver was A. Volker Lzn. te Sliedreeht, voor f6000. 2e. Het uitvoeren van baggerwerk tot verruiming der vaargeul Van den beneden- moftd van het Spui op do Bieningen. Minste inschryver was T,Voikerte Dordrecht, voor f0,153 per M’. Bij de verkiezing voor een lid der Tweede Kamer in het hoofdkies district Gonda is in de tot dit district behoorende gemeenten het volgende aantal stemmen uitgebracht. Getal Gouda Boskoop Moerkapelle Waddiugsveen Moordrecht Nieuworkerk Ouderkerk Krimpen a/d Usel Krimpen a/d Lek Gouderak Lekkerkerk kiezers. 1150 377 47 312 142 156 187 89 155 123 296 3034 de verkiezing yoqf één 'weede Kamer in het hoofdkies district Gorinchem is in de tot dit district behoorende gemeenten het volgende aantal stemmen uitgebraebt. 169 38 91 82 104 140 199 74 240 68 65 59 127 56 3362 Men schryft ons uit de Lek streek dd. 12 April: Dank zij het buitengewoon sohoone en warme voorjaarsweder, is het schillen der teen reeds aangevangen. Geeft deze industrie gedurende enkele weken aan vele arbeidersgezinnen goede verdiensten, voor de gemeentebesturen is ’t oen oorzaak van grooten last. Bij hon derdtallen toch moeten arbeidskaarten wor den afgegeven, omdat men de dwaasheid heeft dit werkdat altyd in de open lucht, langs wegen en straten, nu hier dan diar, niet zelden door kinderen van 3 en 4 jaren reeds geschiedt, onder fabrieksarbeid te rangschikken. De kerse- en reeds, en schooner Staten-Generaal op Dinsdag 10 April 1894. Amsterdam. Uitgebracht 9330 at. Her kozen B. H. Heldt (1. v.) met 6147. Mr. A. F. K. Hartogh (1. v.) met 5784. Mr. A. Kenly k (1. v.) met 5748, .1. T. Cremer (1. v.) met 5260 at* Gekozen Mr. J. P. R. Tak van Poortvliet (1. v.) met 5506 at. Herstemming tusschen. W. K. M. Vroiik (1. v.) met 4201, Mr. M. W. F. Treub (r. v.) met 4139, Mr. J. G. Gleichman (1. t.) met 3518, Jhr. Mr. J. W. H. Rutgers van Rozenburg (1.) met 3456, Mr. W. H. de Beaufort (i. t.j met 3421, Mr. J. A. Levy (1. v.) met 2883, Mr. W. van der Kaay (1. t.) met 2571 en Mr. M. J. Pynappel (1. t.) met 2841 at. Mr. H. Goeman Borgesiua (1. v.) bekwam 2562, Mr. W. Heineken (r. v.) 2460 en Mr. G. van Tienhoven (1. t.) 2020 at. Dokkum. Uitgebracht 2422 at. Her stemming tusschen Air. E. Schaafsma (1. v.) met 1027 en P. van Vliet Jr. (a. r. v.) met 1008 at. Mr. U. H. Huber (a. r. t.) bekwam 381 at. Enkhuizen. Uitgebracht 3022 st. Her kozen J. Zyp Kz. (1. v.) met 1842 at. Dr. H. J. A. M. Schaepman (k.v.) be kwam 923 at Goes. Uitgebracht 2451 at. Herstem ming tuaschen Jhr. Mr. A. F. de Savornin Lohman (a. r. t.) met 1224 en D. Stigter (1. v.) met 699 at. C. J. Huvera (a. r. v.) bekwam 485 at. Helder. Uitgebracht 1198 at. Her kozen 8. T. Land (1. v.) met 1021 at. Demmen bekwam 72. at. Hilversum. Uitgebracht 2728 at. Her stemming tuaschen Mr. Th. Ph. Baron Mackay (a. r. t.) met 1120 en Dr. H. J. A. M. Bchaepman (k. v.) met 804 st. H. Waller ^a. r, v.) bekwam 421 en soms in de couranten, dat de politie hier of daar op do markt procesverbaal opmaakt tegen boeren en boerinnen, die vervalschte wzar aanbieden. Maar één zwaluw mankt geen lente, en de boete, die men na zoo'ij bekeuring oploopt, wordt er bij volgende gelegenheden, als het wakend oog van de handhavers van recht en wet op iets anders is gericht, heel gemakkeiijk weder uitge haald. Bovendien weten we maar al te goed, dat de meeste huismoeders niet naar de markt gaanzij halen de boter in een winkel, of laten ze thuis bezorgen door een eerlijken boer, die van het in hem gestelde vertrouwen schandelijk misbruik maakt. Daarop bestaat niet de geringste contróle. Nooit wordt eoaig onderzoek ingesteld naar de qualiteit van hetgeen in de winkels voorhanden is, en wat den landbouwers betreft, die met een rijtuig vol gevulde potjes bij de klanten wekelijks rondgaan om de benoodigde hoeveelheid af te leveren, het is bekend dat er bij zijndie er nau welijks anderhalve koe op nahouden en toch een „eigengemaakten" voorr.iad rondbren gen, waarvoor de melk van een twintigtal runderen ter nauwernood voldoende zou zijn. Dat de groote meerderheid onzer land bouwers, die niet ruim genoeg van geweten zijn om zich met kwade practijken in te laten, dat gruwelyk vervelend viudenbe hoeft niet gezegd te worden. Vandaar ook die steeds luider wordende protesten in landbouwvergaderingen over de slechte handhaving der Botcrwet. Die wet wordt zelfs een onding genoemd, nu zij aan den eerlijken handel een schijnbare bescherming verleentdie in werkelijkheid niet bestaat. En er is inderdaad wel eenige reden voor de bewering dat zij bij de minder naden kenden de meening vestigt, dat, nu zij er eenmaal is, zij voldoende zekerheid tegen bedrog verschait, en daardoor de knoeierij eigenlijk nog meer in de hand werkt. Zon dor die wet zouden de menschen meer uit eigen oogea zieaen minder goed van ver trouwen zijn. Moet men dan maar aandringen op in trekking dier wet, gelijk van sommige zijden geschiedt? Wij gelooven dat zulks, onder de tegen woordige omstandigheden, de zaak nog verergeren zouen zeer stellig in het bui tenland den indruk zou geven, als stond voor bet vervolg de deur voor de knoeierij wagenwijd open. En de vervaardigers van vervalschte praeparaten zouden licht overhellen tot de gedachte, dat nu niets meer hun industrie in den weg stond. Van bevoegde zyde is de wensch uitge sproken dat de llegeering overga tot de aanstelling van speciale boter inspecteurs- Men is bescheiden genoeg in zijn wenschen, om er sLchts een paar te vragen, aan wie dan eenige ondergeschikte ambtenaren zou den worden toegevoegdterwyl zij en hun onderhebbenden dsn ook moesten kunnen rekenen op de hulp der politie Het denk beeld verdient ernstige overwegingindien er maar iets in die ricuting gedaan wordt, mag men het beschouwen als een goed begin. Dochéén man kan slechts op één plaats te gelijk zyn, en om een afdoende contróle te verkrijgen, zou men een zoo groot aantal inspecteurs en onder inspeoteura moeten hebben, dat de kosten een groote hinderpaal tegen de vervulling van dien wenech zouden zyn. Kan er, in afwachting van dien maat regel, niets gedaan worden ter bestryding van het kwaad Een groot deel van de schuld ligt bij bot publiek. De menschen laten zich te veel door „koopjes” verleiden, en geven hun klandizie te spoedig aan personen die lagere prijzen dan de marktwaarde vragen. Dat is in alle opzichten verkeerd, maar inzon derheid waar er sprake is van een voe dingsmiddel aan hetwelk hooge eischen behooren te worden gesteld. Op die manier wordt de koopman, die toch liever niet wil blijven zitten met zijn waar, en tegen de concurrentie van oneerlijke vakgenooten niet op kan zeilen, gedwongen om mee te doen. De boeren, die den goeden naam van de Hollandsche boter weer in eere willen brengen, gaan meer en meer over tot fa briekmatige bereiding. De toekomst van onzen zuivelhandel ligt in de fabrieken voor het verkrijgen van een voortreffelijk en gelijkmatig product zijn werktuigen noo- dig, die één man, al heeft hij een groot bedrijf, zich niet kan aanschaffenen zeer kostbare inrichtingen. Langs den weg van coöperatie kan men het diarheen leiden, dat de geheele winst den veehouders ten goede komt. Wordt dit algemeen ingezien, dan is de tweede stap de vorming van een Bond van boterfabriekenvooral met het oog op on zen buiteulandscben bundel. Wanneer Hol- landsohe boter ergens ter markt komt, moet de vreemde kooper zonder nadere aandui ding kunnen wetenwat hem wordt aan geboden, en het handelsmerk van zooda- nigen Bond zou een voldoende waarborg zyn. Dan kon ook gelet worden op do bijzondere eischen van kleur en zoutgehalte, die elders worden gesteld} alsmede op de sitter verworpen. De zaak Kossuth is hiermede dus afgeloopen en nu maar weer voortgegaan met de beraadslaging over de kerkelijk staatkundige ’hervormingen In eene bijeenkomst met de leden der Ifaliaansche Kamer commissie, diedeiuan- ciëele voorstellen moet onderzoeken, heeft Minister-President Orispi met nadruk ver klaard, dat bezuinigingen op militair gebied niet mogelijk waren. Generaal Mocenna, Minister van Oorlog, sloot zich hierbij aan en achtte het bovendien nog noodzakelijk, dat de versterkingen te Maddalena, het tuighuis te Tarente enz., zouden worden voltooid. De Minister van Marine van zijn kant achtte ook do zee verdediging onvoldoende; op de marine mocht niet meer bezuinigd worden. Dat alles herhaalde Orispi in de Kamer, waar hij met stilte werd aangohoord. Het werd tijd, dus besloot Orispi, dat men ophield, de legeruitgaven te beknibbelen, want het geldt hier eene zeer ernstige zaak I Koning Umberto heeft een onderhoud gehad met den heer Calinette, een der redacteurs van de Parijsche „Figaro”. Z M. heeft bij die gelegenheid verklaard, dat de meeste tusschen Frankrijk en Italië gere zen mtiverstanden de schuld zijn van de pers, m^tname van de Parijsche, die heel eenvoudig misverstanden, tusschen de beide landen gerezen, heeft geëxploiteerd ten nadeele van beide landen. Uit Madrid (Spanje) wordt gemeld, dat men voor de woning van den gemeente secretaris te Manacor op Majoroi, een bom deed springen, die de trap vernielde, zoo- dat de familie van den secretaris zich langs een touwladder redden moest. Verschei dene personen zijn gearresteerd. In de steengroeven bij Bilbao zijn twee bommen gevonden, welke men vermoedt, dat daar door anarchisten waren nedergelegd. Onder de slachtoffers van htfLanarchisme te Parys zou men ook een Deensoh beeldhouwer kunnen rekenen, die, verdiept in zyn werk, eenzaam leefde en nooit couranten las De politie deed huiszoeking, en de jonkman toonde zich toen zéé verschrikt en verward, dat hy gevat werd. Hierover werd hij zoo verontwaardigd, dat men hem krankzinnig waande en naar een inrichting bracht. Wanhopend hierover beproefde hij zelfmoord en wondde zich ernstig aan het hoofd Na bevindt hy zich in een hospitaal en hebben een paar belangstellende landgenooten zich zijner aangetrokken. In plaats, dat in Draaide de burgeroor log als geëindigd kon beschouwd worden, is hij weer opnieuw begonnen. De insur- genten-admiraal De MeUo bevindt zich met twee schepen voor Rio Grande do Sul en reeds is het begin van een bombardement op de stad geopend. Tevens zijn er troe pen aan wal gezet, om de st^d van de land zijde aau te vallen. Men zegt, dat Da Gama met zijne aanhangers van de Portugeesche schepen gevlucht is, en zich bij den op stand heeft aangesloten. President Peixoto zal zich wel haasten een eskader te zenden naar de plaats des onheils. Zoo is dus het tooneel van den opstand van Rio Janeiro naar Rio Grande do Sul overgebracht. verpakking, die ook al van invloed is op hot debiet. Die verschillende eischen zijn niet overal dezelfde als men ze kent is het niet moeiehjk er rekening mede te houden. Binnenlandschegebruikers, die niet wen schen te knibbelen op den prijsdoen ver standig als zij zrch laten bedienen door fabrieken welker product vertrouwen ver dient. Of, zoo men de voorkeur blijft geven aan zijn gewonen winkelier of leve rancier dat men zich dan een enkele maal de moeite en de kosten van een weten schappelijk onderzoek getrooste. Misschien zouden eenige gezamenlijke afnemers van denzelfden handelaar of producent dat met elkander van tijd tot tijd kunnen doen. Het resultaat van dat onderzoek, indien het ongunstig mocht zijn, zou niet gepu bliceerd kunnen worden, omdat men daar mee in moeielijkheden kan geraken met de justitie, tenzij vooraf maatregelen zijn ge nomen om te zorgendat de echtheid van het aangeboden monster vaststaat. Maar men is dan toch gewaarschuwd. Er is ten slotte wel een middel te vin den om de knoeierij den kop ia te drukken, dat wellicht beter zou helpen dan wetsbe palingen het is wat omslachtigwe erkennen het, maar geven het toch ter overweging uit het beginsel, dat niemand beter wordt geholpen dan wie ziohzelven helpt Eenige personen vereenigen zich om den knoeihandel te bestryden. Zij geven aan het Bestuur de namen van hun gewone leveranciers op, en betalen een kleine con tributie om de kosten van het onderzoek te bestryden. Op ougelgke tyden worden van die verschillende handelaars monsters beproefd. Zijn deze ondeugdelyk bevonden, dan plaatsen zij eenvoudig een advertentie van dozen inhoudDe leden der veroo- mging tot bevordering van den boterhandel verklarendat X. niet tot hun leveranciers behoort Een aanklacht kan daar niet uit gedistilleerd wordoq^ on het publiek weet precies hoe laat het is. Sir William Harcourt heeft bijzonder veel tijd noodig voor zijn begrotingsvoorstellen. Met veel belangstelling worden dan ook die voorstellen tegemoet gezien de begrooting moet op democratische leest geschoeid zijn en vele veranderingen invoerendie aan het volk zullen ten bate komen. Een der grootste veranderingen, die men verwacht, betreft de geheelo of gedeeltelijke vervul ling der wenschen van hen die voor een „vrij ontbijt” y veren. Reeds jareu lang is erkend dat de invoerrechten op de eerste levensbehoeften grootendeels de middel- of lagere klassen treffenmaar de meer bemiddelden vrij laten. Het is dus noodigde belastingen te verhoogendie de ryken treffen en daardoor andere belastingen af te schaffen met één woord „het ontbyt vry te maken I” De invoerrechten op thee, koffie, cacao eto. dienen te worden afgeschaft. De „belasting op het ontbyt” brengt nu 4 millioen p St. op. Is het nu te begrijpen, dat met meer dan gewone belangstelJJBg naar de begroo- tingsvoorstellen wordt uitgezien en men er hooge verwachtingen van koestert? Keizer Wilhelm van üaitachlaud heeft een bezoek gebracht aan Venetië, alwaar Z. M. door Koning Umberto recht hartelyk werd ontvangen. De bevolking juichte den Duitschen Vorst met veel geestdrift toe. Op het Casino to Pola hoeft men den Keizer een feestmaaltijd aangeboden en op hem getoost. De Keizer antwoordde, met een dronk te wijden aan de Oostenrijksch- Hongaarsche Marine. Werwaarts die vloot ook door mijn besten vriend Keizer Frans Jozef, worde gezonden, sprak Keizer Wil helm altijd wensch ik haar toe dat zy met volle stoom voortga. Keizer Frans Jozef, de vriendheeft een bezoek gebracht by zijn dochter, de Aarts hertogin Maria Vulene. Dun 20sten zal Z. M. de tentoonstelling voor volksvoeding openen te Weenen. Bij de inleiding van het begrootingsde- bat in het OostenrijkHclie Volkshuis heeft do Minister van Financiën, Von Planer, verklaard, dat de geldelijke toestand zeer gunstig is en dat, ondanks de vermeerde ring van sommige uitgaven, het volgend jaar waarschijulyk mot een batig saldo zal sluiten. In hot llongaaraclie Volkshuis heeft oen der loden van de nationale partij, de Af gevaardigde iloitseiiy, de deelneming bij het overlijden en neraal Kossuth klaard. Andere A. N. J. Fabius (l.v.)371 si (Kertetorrf bericht). v Honteniase. Uitgebraebt 2467 st. Her stemming tusschten Mr. F. J. F. M. Walter (k. t.) met 1196 en Mr. J. G. van Deinse (1. v.) met 653 st. C. J. Hu vers (a. r. v.) bekwam 609 st. Oostburg. Uitgebraebt 2188 st. kozen Mr. P. 0. J. Hennequin met 1586 st. Mr. J. G. Gleichman DICHTEN. pC. 10 April. 2| 88} 3 1001 3f 102/r 4| 102} r 4f 82} Mei-Nov. 5 Feb.-Aug. 5 Jan.-Juli. 5 Apr.-Oct. 5 3 n 2e uitg. 4 1867/69. 4 4 4 4 4 Oblig. 3 landeel. M2000M. 4 2000 Mk. 4 K)0. .5 rw.-aand. 5 6 3 3 101*' 123{ 1154 119 117H 1591 156 144 RICHTEN? Ristarwe f6,25 h - a 6,25, witte dito ogge f 5,— A 5,10. nderen, 20 nuchter© :ens en 758 biggen. >eien f220 k 250r 10, melkkoeien f 170 f 100 A 120, guistw nken f50i70, gras- shtere kalveren f7 8 h 20 ct. per half BURGEMEESTER en WETHOUDERS van ScHOONHOVKK maken bekend, dat eene herstemming van een Lid voor den Ge meenteraad zal plaats hebben op Dinsdag 24 April 1894, in een lokaal op het Raadhuis, van des morgens 9 tot des na middags 4 uur. Schoonhoven, 14 April 1894. De Secretaris, De Burgemeester, -- Mr. A. D. H. KOLFF. van een lid voor de 2e Kamer der Staten-Generaal BURGEMEESTER en WETHOUDERS ni ScuooMHOvKS maken bekend, dat eene her stemming van een Lid voor do 2e Kamer der Staten-Generaal alhier zal plaats heb ben op Dinsdag 24 April 1894, in een Lokaal op het Raadhuis, van des morgens 9 tot des namiddags 4 uur. Schoonhoven, 14 April 1894. De Secretaris, De Burgemeester, H. G. GEELHOED. Mr. A. D. H. KOLFF. Een ware noodkreet gaat over ons Va derland, eertyds wydvermaard wegens de voortreffelijkheid zyn er zuivelproducten. In landbouwvergaderingen klaagt men steen en been, en zelfs het deftige, officiêele Landbouw comité heeft zich met een be spreking van den treurigen toestand bezig gehouden. De pers helpt trouw mede om de klachten te verspreiden, die zelfs krach- tigen steun erlangen in de verslagen van eenige van onze consulaire ambtenaren, in het buitenland gevestigd op plaatsen, waar vroeger de edele voortbrengselen der Ne- derlandsche weiden een gewild artikel waren, terwyl thans de gelijknamige producten met den nek worden aangezien. Vooral met de boiar is het droevig gesteld. De gegrondheid dier klachten is boven allen twytel verheven. En evenzeer staat het vast, dat alle tot dusver aangewende middelen om ze te doen verdwijnen door wegneming van de oorzaak, gefaald hebben. In het buitenland is het vertrou wen weg, wegens het ontbreken van waar borgen, terwyl de binnenlandsche consu menten onder den indruk verkeeren, dat zij met open oogen worden bedot. Dat heeft ons de margarine-fabricatie geleverd, zullen de meesten beweren. Wie dus spreken, oordeélen eenzijdig, om niet te zeggen onjuist. Bij de voortreffelijke wijze, waarop de bekende en veel gesmade plaatsvervangster van de boter hier te lande wordt vervaar digd, is zij een weldoenster voor de min gegoede klasse, dio nu eenmaal het duurdere zuivel niet kan betalen. Goede margarine staat, vooral wanneer zij verach genuttigd wordt, noch in smaak, noch in voedings waarde, beneden goede boter. Alleen mag geëischt worden, dut zij onder haar eigen naam en voor haar eigen prijs wordt ver kocht, en dat de leverancier niet, door de beide wuren te vermengen, en dat samen stel tegen de waarde van boter te verkoopen, een bedrog pleegt, hetwelk door den kooper niet is te constateeren. En het is daarover, dat juist de quaestie hoofdzakelijk loopt. De eerste fout is be gaan, toen men, wat nu meer overeen komstig de waarheid margarine heet, welke imam ontleend is aan het voornaamste ingrediëat, by de bewerking gebezigd, als „kunstboter” aan de markt bracht, en daardoor, by wyze van tegenstelling, de zotte benaming van „natuurboter” in zwang deed komen, die nu vry algemeen wordt gebruikt on waaronder de onsmakelykste en onoogelykste composities van allerlei verdachte vetsoorten aan den man worden gebracht. Maar we hebben toch een „BoterwetP” Zeker hebben we die. En een enkele maal wordt iy toegepast ook. Men leest

Schoonhovensche Courant | 1894 | | pagina 1