wia Nieuws- en Advertentieblad voor Zuid-Holland en Utrecht. Mwaagen Zonen IRKT, naast „OE WAAG’, COUDA, emon golden h deposito: dag opvragens A 9 BRAND8MA, Amsterdam. Woensdag 16 Mei. - p Offlciëele Kennisgevingen. BINNENLAND. INENTING en HERINENTING. TE KOOP: Groote ■^Geldloterij^ •»4*r wutrbnrj m het Goaveraeatat tu Haalbars. 10 ralllioen 452,425 Hark ----- f BUITENLAND. Oventcht. heersch- of irgemeester, H. KOLFF. voorzien «i Gemeente SCHOONHOVEN. 1.500 1.000 S? 150, X op olküdor voljeado 70,000 van getale van 6734) werd 208.018 mindor dan Kantongerecht te Sliedrecht. Zitting 10 Mei 1894. C. d. K Langerak, overtreding arbeidswet, 2 X f 1.of 2 X 1 dag hechtenis. A. N.Alblasserdamals voren, f 1,:of 1 dag hechtenis. J. d. W.Sliedrecht, overtr. rivierreglement, f 0,50 of l dag hechtenis. J. d. W., Sliedrecht, straatschenderij, f 10, UITSLAG DER VERKIEZINGEN van leden voor de Tweede Kamer der Staten-Generaalop 11 Mei 1894. ’s GRAVENHAGE. Uitgebrachte geldige stemmen 5033. Herstemming tusschen de heoren Mr. J.G. 8. Bevers (R.-K.) die 2094, en J. M Pynacker Hordijk (liberaal) die 1697 stemmen bekwam. Op den heer Mr. Van Royen (liberaal) waren 1242 stemmen uitgebracht. KATWIJK. Uitgebracht 3394 stemmen. Daarvan verkregen de heeren Mr. F. J. M. A. Reekers (R.-K) 1518, J. H. Donner (anti rev.) 1160, Mr. O. J. E. baron Van Wassenaar van Catwijck (anti-rev.) 448 Mr. Van Assendeift de Coningh (liberaal) 251 stemmen. Herstemming alzoo tusschen do heoren Mr. F. J. M. A. Reekers en 3. H. Donner. ROTTERDAM. Uitgebracht 4027 geldige stemmen. Gekozen de heer Mr. J. Van Gennep (liberaal) met 2664 stemmen. Op den heer P. R. Mees (liberaal) waren 821, op den heer Voorhoeve 322 stemmen uit gebracht. SNEEK. Uitgebracht 2444 geldige stem men. Uitgebracht op de heeren Mr. J. A. VanGdse (liberaal) 857, Mr. Th. Heemskerk (anti-rev.) 717, Mr. U. II. Huber (anti-rev.) 626Bekhuis (R.-K240. Alzoo herstem ming tusschen de heeren Mr. J. A. Van Gilse en Mr. Th. Heemskerk. 100,0110 100,000 SO,000 100,000 100,000 122’222 verder prijzen 55.000.—50. Bij Kon. besluit is bepaald: de buitengewone zitting van de Staten Generaal wordt op Woensdag 16 Mei 1894, des namiddags te 1 uur, in eene ver- eenigde vergadering der beide Kamers, in Daam van Hare Majesteit de Koningin, ge opend door eene commissie, waartoe worden benoemd de Ministers, hoofden van Minis- teriëelo departementen. De Eerste en de Tweede Kamer ver gaderen na de openings-plechtigheid beide te 3 uren. De Tweede Kamer ter be noeming van commission voor het onder zoek der geloofsbrieven. Bij Kon. be si. is tot voorzitter van de Eerste Kamer der Staten Generaal SGHOONHOVBME C0ÜRA1ÏT. KOSTELOOZE BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Schoonhoven maken bekend, dat de gele genheid, gegeven wordt tot kostelooze Inenting en Herinenting: iederen werkdagdos morgens van 8—9 nnr, ten huize van Doctor GALLANDAT HUET, en des Zaterdags om 1 uur, op het Raadhuis. Schoonhoven, 15 Mei 1894. D» Secretaris, De Burgemeester, H. O. GEELHOED. Mr. A. D. H. KOLFF. stellen, door nienwe benoemingen van een aantal liberale Pairs de meerderheid in het Huis der Magnaten aldus te wijzigen, dat de aanneming der voordracht zal verzekerd zijn I Do Minister President acht de her vorming eeno noodzakelijkheid. Het is wéér uiterst woelig te Pesth ge weest na het besluit der Kamer, en de studenten speelden daarbij een hoofdrol. De voornaamste leden der clericale partij werden uitgejouwd, overal waar ze zich vertoonden, en de politie moaaUJMMMMt kracht optreden, om hen te beschermen. Bij de botsingen tusschen de werksta- kende mijnwerkers en de gendarmerie te Ostrau (Moravië) zijn, naar nader wordt bericht, 10 menschen gedood en 33 gewond. Toen do sergeant bevel gaf aan te leggen, ontblootte een dor leiders van het volk de borst en riep: „Schiet toe. Mijn ellendig leven is toch niets waard”. Daarop droog de menigte op de gendarmes in en weer klonk het bevel „vuur”. Er stonden slechts 10 gendarmes tegen een menigte van minstens 1500 man. Na het eerste salvo werd het volk nog woester; toen er nog een paar salvo’s waren gevallen, deinsden de menschen echter terug bij den aanblik van 10 dooden en meer dan 30 gewonden. De mijndirecties vaardigden besluiten uit, waarby de eischen van een 8 nurs- werkdag en hooger loon worden afgewezen en verklaard, dat allen, die niet onmiddellijk het werk hervatten, worden ontslagen. Gisteren-nacht bad de begrafenis van de slachtoffers plaats. Er was geen mensch op straat, behalve de soldaten, die ook als lykdragers en doodgravers dienst moesten doen, omdat dezen weigerden dat werk te verrichten. De Italiaanaclie Kamer is nu bezig met de begrooting van oorlog. De minister van oorlog hield eene lange redevoering, waarin bij uitdrukkelijk herhaalde, dat er zonder gevaar niet meer op het leger kon bezui nigd worden. Uit Rome wordt gemeld dat de legerbegrooting zal worden aangenomen, zooals de Regeering dat wenscht en dat ook eeno schikking in aantocht is aangaande de groote flnanciëele maatregelen. In de ^paansche Cortes heeft de ond- Minister Canovas de Castillo de Regeering geïnterpelleerd over bet gebeurde te Melillt. Hij vond het zeer te lakendat aan de onderhandelingen met den Sultan van Ma rokko niet eene kustyding der Kabylen was voorafgegaan en stelde eene motie van af keuring voor van het gedrag der Regeering welke motie echter verworpen werd met eene meerderheid van 100 stemmen. Bij Pueblo in Colorado is door eene af- deelmg van Coxey’s Commonweal leger een trein vermeesterd waarmede de lieden zijn opgestoomd in Oostelijke richting, achter volgd door een anderen trein met politie. Meu verwachtte een verwoed gevecht,daar deze afdeeling van het „leger” uit hoogst kwaadaardige individuen echte desperado’s, moet bestaan. ,nger termijn op overeen te komen rwaarden en desverkiezende tegen lerpand in fondsen; strekken gelden op Effecten voor: gen onder f 1000,— a 4 ’s jaars; gen daarboven tot den prolongatie- irs, volgens Amsterdamsche beurs- irwaarden; ten zich met het koopen en verkoopen i Effecten, tegen een provisie van: ft voor fondsen boven de 30 onder 308/,;(ook >r loten;) irlangd worden orders in de meeste idsen verantwoord tot den eerstvolgen- n middenkoers der Amsterdamsche ars; den Coupons in boven de Amsterdam- ie beursnoteering, zonder berekening n provisie; ■ten zich op voordeelige voorwaarden )t het incasseeren van wissels op binnen- buitenland. Tarieven op aanvrage atis verkrijgbaar. it voor schoonhoven de Heer A. VAN DEN HEUVEL, aldaar. jKi 4 MOOIE JONGE J IZEW1HBHO»DEN, ras. Te bevragen bjj W. KRÜIJT, kerstraat, Schoonhoven. niets van hunne gevreesde vernielzucht doen blijken. JAARSVELD, 12 Mei. De rekening van het waterschap „het Groot Generaal” onder deze gemeente, over 1893, bedraagt in ontvang f3796,20* in uitgaaf (3363,80 en alzoo het batig slot f 432,40*. •LOPIK, 15 Mei. De werkzaamheden aan het nieuwe raadhuis zijn thans afge- loopen. Het gebouw ziet er zoowel van binnen als van buiten keurig uit en is zeer doelmatig iugericht. Boven de deur van den ingang prijkt het prachtig geschilderd wapen dezer gemeentezoodat -niemand meer te vergeefs naar het gemeentehuis behoeft uit te zien. LOPIKKR-KAPEL, 10 Mei. Hebben velen met leedwezen den aanleg der Kuilen- burgsche booten aan hot Klaphek zien ver dwijnen, met genoegen kan melding gemaakt worden van den bloei eener andere onder neming, en wei van den wagendienst tus schen Schoonhoven on Utrecht. Driemaal per week doet de postiljon zijne vroolijke tonen door het dorp weerklinken en zelden gebeurt het, dat de wagen niet vrywel van passagiers of pakjes is voorzien. Vooral Zaterdags is de wagen soms meer dan vol reden waarom de ondernemer besloot, een ruimer en beter ingeriebt voertuig in dienst te stellen. Mogen zyne meerdere uitgaven door bet pnbliek op dien prijs gesteld wor den, dat de wakkere ondernemer nog lastiger dan gewoonlijk zyne komst aan de inwoners bekend maakt I In zijn welvaren zullen velen zich blijven verheugen. U. D. ••OUDEWATJER, 12 Mei. Heden had al hier op ’t terrein bij de gasfabriek de keuring plaats van remonte-paarden uit de gemeenten Oudewater, Papekop, Hekendorp en Langeruigeweide. Hoewel deze gemeenten een schoone landbouwstreek omvat, waren slechts twaalf paarden ter keuring aange boden, waarvan er vier werden goedgekeurd. Als men over ’t algemeen de uitkomsten nagaat, gelooven wij wel, dat de kenring van remonte-paarden eene kostbare ’s lands noodzakelykheid is, die op verre na de onkosten niet loont. Onze vroegere stadgenoote, mej. A. E. Van Ingen, overleden te Ermelo, heeft bij testamentaire beschikking aan de Diakonie- urmen der Herv. Gem. alhier een legaat van f 400,vermaakt PAPEN DRECHT. II Mei had alhier de verkiezing plaats van 2 heemraden van het polderbestuur, die als zoodanig am de beurt van aftreding waren, en van 1 ge committeerd ingeland, in plaats van den heer J. v. d. Kevie Herkozen als heem raden de heeren A. Verheul Ts. en W. Kraal. Gekozen tot gecommitteerd ingeland de heer L v. d. Velde. RIDDERKERK, 11 Mei. Bij den ge meenteraad was een verzoek ingekomen van den heer B. Visser, lid van den Raad, om hem een stukje grond bij zijn woonhuis te verkoopen. De eerste moeilijkheid was mag aan een lid van den Raad iets van de gemeente verkocht worden? De tweede zwarigheid was noch op den legger, noch op het kadaster was het bekend wie de eigenaar van dat stukje grond aan den openbaren weg was. Daar de gemeente sedert lang bezitster iswerd besloten het te verkoopen, behoudens recht van derden, voor eene som van f 100. Van een en ander zal goedkeuring aan Ged. Staten ge vraagd worden. ♦TIENHOVEN, 14 Mei. Van gister-avond tot heden-morgen zijn op de zalmzegen- visschenj alhier slechts een paar zalmen gevangen. VIANEN, 12 Mei. In de vergadering van stemgerechtigde ingelanden van den nolder „de Eendracht” is opgemaakt het tolgende drietal voor het benoemen van lin commissaris door de periodieke aftreding in den heer G. H. Van Benden: 1. De „jer G. H. Van Senden te Amsterdam, aftredend lid; 2. De heer C. De Vor Dz. te Vianen3. De heer B. A. Van Houten te Vianen. WILLIGE LANGERAK, *1 Mei In de laatstgehouden vergadering van den raad dezer gemeente werd vastgesteld het kohier van den hoofdelyken omslag, opgemaakt tot een bedrag van 1823, gelyk met het kohier van de belasting op de honden ópgewaakt tot een bedrag van f87. Aan de Instelling van Weldadigheid „het burgerlyk-armbestuur van Willige Langerak” werd naar aanleiding van het verzoek dier instelling eene- subsidie uit de gemeentekas van ten hoogste f 450 toegekend. Werd besloten de jaarwedden der onder wijzeressen te Willige-Langerak en te Cabauw met f25 te verhoogen en vast te stellen op f 525, behoudens goedkeuring van Ged. Staten. IftADA «ARK. -Héén in verzegelde pakjes, voorzien bovenstaand gedeponeerd handelsmerk, rijgbaar te Schoonhoven bij A. MEUTER, Lopikerstraat. A. v. d. LEUN, Haven. T. A. ROOIJEN, Lopikerstraat. iwpoort, ride, rdeloos, rkerk, •GOUDERAK, 14 Mei. Tot tegenschatters I pol voor de personeele belasting, dienst 1894/95,'ukol zijn herbenoemd de heeren C. Ooms en Bht L. Scheijgrond. Iw Aan vergunningsrecht werd alhier net opgebraoht de som van f 160voor acht dranklokalen. HEKENDORP, 11 Mei. Heden werd een geacht ingezeten dezer gemeente, de heer O. Hoogenboom, in den ouderdom van 69 jaar op het roomsch-katholieke kerkhof te Oudewater ter aarde besteld. Eene groote menigte, waaronder de burgemeester, leden van den raad, gemeente-ontvanger en bode, volgde de lijkbaar. Deze stoet gaf blijk, dat de hoer 0. Hoogenboom zeer geacht werd. Steeds was hij flink op zyn post en humaan tevens. Drie en dertig jaar raadslid, waarvan zeventien als wethouder, had hij de achting der geheele gemeente verworven. Ook als armeester der roomsch-katholieke gemeente kweet hij zich steeds nauwgezet van zyn plicht. Door velen betreurdzal zyn heengaan nog lang in herinnering blyven. Eene kortstondige ziekte maakte een einde aan zijn dierbaar leven. •HOORNAAR, 14 Mei. Terwijl alles op veld en akker, in tuin en boomgaard voor- beeldeloos groeit en bloeit, was menigeen Vrijdag, Zaterdag en Zondag niet weinig bezorgd, dat de nachtvorst hierin ver andering en groote schade zon te weeg brengen. De wind toch liep naar ’t noorden en de algemeen verspreide meening, dat genoemde dagen 11, 12 en 13 Mei, de Daae door dar. Slaat rcfaraixlearda lotarij alt 110,000 ori|l»wb lotea, waar» an 55,400 prtji.n <n 1 premie. I AUa 55,400 prljiea badrafaa la bat faheel mat da premia De frootote prlja la in hot gelukkigete geval ot. 500,000111. 6 h A50.000 8 4 15.000 26 4 10.000 56 4 5.000 106 4 8.000 258 4 5.000 6 4 - 756 4 BB 0V.«H>U| 1287 4 14 40.000138950 4 - is;;; 4 a. abv, xuv, io 117, 100, 94, 07, 40, *0 Alle SS,400 prijaen komen blnnea weü maanden In 7 apoedlg op elkander volfai kiaaaen ter verdeellng. De hoofdprlja In de tante kiaa ia A (0,000 on Torhooft aloh In de Sde klaa op A M.OOO, In de Sde kl op X 40,000, lu de 4de kl. op A SS.OOO, in de Sde kl. op A 70,000 in de Sde kl. op A 71,000 en In de 7de kl. rr. op A MO,000, In elk geval eehter op A 800,000, A 200,000 etc etc. De prlja der loten It of- fleieel vaatgeeteld en bedraagt voor de letekla* fl. S.50r«or»ba«le 1.1.1 1.75 halve <>.»0 kwart Tegen Intending von het bedrag In bank biljetten. poataegela of per Internationale poatwlaael ontvangt ieder laatgever dadelijk I de verlangde orlglneele loten. Aan elke lotlevertng wordt het offlrleele plan gratie bijgevoegd, waaruit Juist te herzien la, welke p rij ten in elke klu ter verdeellng komen en hoeveel de prlja voor leder lot in elke klaa bedraagt. Na elke trekking wordt de offlcieele trekkiagalljat door ona toegaaondon en do uitbetaling dor prezen geachledt prompt volgeaa het plan onder garantie van den Stent Omdat het ondergeteekende banklerahala dagelijka van alle kanten een zeer groot aantal orders voor loten deser groote geldloterij ontvangt, wordt men verzocht alle opdrachten voor do eerste trekking zoo spoedig mogelijk toe te senden. In elk geval voor den 18. MEI a. s. Stuurt a. v. p. uwe opdrachten direct on In goed vertrouwen aan het banklerahuie Windüs& Co., Hamburg.' PS. WIJ kunnen niet nalaten, Uwe aandacht te vestigen op het succes, dat velen van onze clientèle ten deel viel, zoodat wij reeds In do aangename gelegenheid waren, aan onze cllonton jtprenilitanxsoo.ooo 250,000 en de prijzen ven A 500,000 op No. 58767 100,000 55224 100,000 64096 - 77726 58714 64826 74838 n n Ö-IÖ2» I A 50,000 rekening van de herver- zoodat de Brandschade bedroeg f 472.805 of in 1892. c. SPELT. ANDRIES KRUIJT. J. G VAN DER REST. C. 8PE1JER. icrkerk a/d UmI, M. PANNEKOEK. G. de JONG Czn. streebt, J. van der STEEGT. Wad. KNORRS. A. HOMBURG. A. SCHEER, oen, A. ABRECHS. G. van EINDHOVEN, f- In het bijzonder wordt de aandacht »stigd op 80UCH0N THEE, k f 1,30 5 ona. zich naar Soestdijk begeven, ten einde in banden van II. M de Koningin-Regentes de vereischte eeden af te leggen, opdat hij, daartoe gemachtigd, den eed van de leden der nieuwe Kamer kunne afnemen. Bij Kon. besluit is de heer L. A. Dittlof Tjasseus, gep. Oost-Indisch hoofdambt., met 16 Mei a. s. benoemd tot secretaris-generaal bij het Dep. van Marine. De Opper ceremoniemeester naakt bekend dat, ingorolge de bevelen van Hare Majesteit do koningin Rogontas, het Hof den lichten rouw zal aannemen voor den tijd van drie dagen, ingaando op 13 Meiwegens het overlyden van Hare Koninklijke Hoogheid, mevrouw de Hertogin Amalia van Beieren, geboren Prinses van Saksen -Coburg en Gotha, weduwe van Hertog Maximiliaan Emanuel van Beieren. Bij de ternghaling van de bil jetten der bedrijfsbelasting, bestemd veor personen, van wie men vermoeden kan dat zij bij de invulling der hier uitgereikte biljetten de hulp van den beschrijver zouden kunnen noodig hebben, kan de voorlichting of hulp van den ontvanger of zyn gemach tigde worden ingeroepen. Niemand is gehouden by de terugzending of de teruggave der beschryvingsbiljetten gebruik te maken van den bygovoegden briefomslag. Deze voorlichting is niet noodig voor kooplieden,, industrieelen, hoogere ambte naren, naamlooze vennootschappen enz. enz., van wie men verwachten kan. dat zij de hulp van den beschryver niet zullen inroepen. Aan de marine te Amsterdam werd Zaterdag aanbesteed het maken van 2 ketelbemetselingen met schoorsteen op 's rijkswerf en het doen van herstellingen en vernieuwingen benevens het gewoon onderhoud der gebouwen tot 31 Dec. e. k. Ingekomen 13 biljetten. Minste inschrijver de Ned. Aannemings-maatsch. te Gouda, f22945. Aan het jaarverslag der Assu- rantie-Maatschappij tegen Brandschade „de Nederlanden” te Zutphen over 1893 ontlee- nen wij het volgende Aan Premie werd geboekt f 1.682.000 of f266.391 minder dan in 1892. Hiervan werd in herverzekering afgegeven f 932:241, zoodat het premie-inkomen voor eigen rekening bedroeg f 749.7® of f 109.007 minder dan in 1892. Aan Brandschaden (ten geboekt f 1.117.027 of f in 1892. Hiervan komt voor rekeninj zekeraars f 644.222 voor eigen rekening f 187.047 minder dan De gezamenlijke provision en kosten voor igon rekening bedroegen f 281.994. Ter voldoening aan art. 3 der statuten werd besloten de Vennootschap voor een nieuw tijdvak van. 30 jaar voort te zetten. To Haarlemmermeer is niet ver van de bekende Wilhelminabron een tweede bron ontdekt, waarvan het water dezelfde eigenschappen en gelyk gehalte schijnt te besittende eigenaar dezer bron heeft eenige flesschen tot scheikundig on dersoek opgezonden. In het noorden des lands heeft zich een commissie gevormd samenge steld uit de heeren J. P. Schoonhoven en J. P. C. Tichelaar, beiden te Uithuizen R. De Haas, predikant te Winspm en Dr. L. A. Bahler te Tenboer om voor den heer G. Van Deth de 2 4 3000 gld. bijeen te brengen, die hij zegt noodig te hebben tot gerechtelijke vervolging van den weesvader J. Van ’t Lindenhout, ten einde te geraken tot eindelijke oplossing van de veel bespro ken zaak Neerbosch. In Engeland heeft het feit, dat de Re- goering onlangs bij de eerste stemming over de nieuwe kieswet een meerderheid verwierf van slechts 14 stemmen, aanlei ding gegeven tot vele geruchten aangaande aftredingsplannen van het Kabinet. Door Sir William Harcourt, evenals door Lord Rosebery zyn die geruchten tegengespro ken. De Regeering zal voortgaan met strij den tot het einde toe, al mocht zij slechts eene meerderheid verwerven van twee stemmen. Bij tweede lezing heeft het Britsche La gerhuis aan de Regeering de begrooting bewilligd met weer slechts 14 stemmen meerderheid. Dat is nog een meevallertje, want men had slechts op 10 stemmen ge rekend. Het zal echter wel minder worden. Wanneer men in Engeland genoeg begint te krygen van eene Regeering, blijkt dat gewoonlyk door een langzaam verminde rende meerderheid en herhaalde nederlagen bij verkiezingen enz. Het is da* voor het Ministerie nog maar eene quaestie van tijd. Engeland heeft na lang en rijp beraad in handen der Fransche Regeering overge leverd den te Londen gearresteerden Fran- schen anarchist Meunior, den vermoedelyken bedrijver van den dynamietaanslag in het restaurant Very. Merkwaardigerwyze valt dit bericht samen met de tijding van eeneu nieuwen aanslag, van onschuldiger en als men zeggen mag meer particulieren aard dan de vorige. Gisteren-avond om half 12 heeft men na- melijk voor perceel No. 42, „Avenue Kleber”, een particulier bétel, een mot dynamiet gevulde helsche machine doen springen voor den hoofdingang. De bewoner, zekere Massing, fluweel fabrikant, was gelukkig afwezig, en de aangerichte schade, van zuiver materieelen aard, bepaalt zich tot een gebarsten deur en gesprongen ruiten. Toch is het voor de burgery een on rustig, ja angstwekkend gevoel, dat men dergelyke van zyne medeburgers te wach ten heeft, en dat, nu men meende den gehee- len anarchistenvy ver te hebben afgevischt, er nog zulke gevaarlijke roofvisschen zyn overgebleven. Heeft men, dus vraagt men zich af, de kwaadaardige lieden nn allen in handen? Blijkbaar niet, en er loopen nog eenige zeer stoutmoedige los. In de Fransche Kamer heeft de Afge vaardigde Habert den groot-zegelbewaarder geïnterpelleerd over Cornelius Herz. Hij vroeg of de Regeeringnu ook na de be kende schikking van Herz met de Panama- maatschappy 's mans uitvoering van En geland bleef eischen. Do minister ant woordde dat de Justitie den eenmaal inge- slagen weg zal blyven volgen. Het gerechtshof te Berlyn heeft nn een vonnis geveld in het geding, op aanklacht der politiewegens beleediging ingesteld tegen een negental Berlynsche dagblad re dacteurs die het hardhandig optreden der politie by het ontbinden eener byeenkomst van werkloozten, gelaakt hebben. Ofschoon verschillende getuigen het forsche optreden der politie bevestigdentoch beeft in deze bet gerechtshof 5 der beklaagden tot gevan genisstraf en drie tot geldboeten veroordeeld De negende had zich uit de voeten gemaakt. In de Hongaarsche Eerste Kamer is de veelbesproken wet tot invoering van het verplicht burgerlyk hnwelyk verworpen met eene meerderheid van 21 stommen. Voor het besluit was genomen, hud er nog een zeer levendig debat plaats. Verscheidenen voerden het woord, o. a. Kardinaal Vaszary, die sterk tegen het voorstel was. „Ik heb gezworen,” zoo zeide hy, „getrouw te zullen blyven aan de kerk en aan het Va derland. Welnu, zal ik ontrouw plegen aan het vaderland, door tegen de wet te stemmen? Neenl Maar zal ik ontrouw plegen aan de kerk, door voor de wet te stemmen? Ja zeker! En daarom zal ik niet stemmen voor deze wet.” De Minister van Justitie protesteerde tegen deze redeneering, terwyl Graaf Khnon ook voor het ontwerp stemde. H. C. 't H., Sliedrecht, als voren, fO.50 of 1 dag hechtenis. A. B., Ottoland, als voren, fl, of dag hechtenis. Gemengd Nieuwe. Woensdag tegen den avond ia te Breda eene schandelyke daad gepleegd, die do schromelijkste gevolgen had kunnen hebben. In de kathedraal heeft men namelyk een der altaren, de communiebank en de toetsen van het orgel met vet besmeerd, de gaskranen opongeset op het altaar en op de orgeltoetsen een altaardoek gelegd en dezen in brand gestoken. De doek heeft echter niet doorgebrand, slechts een stuk ervan werd verbrand. Het gesmolten vet is tusschen de toetsen van het orgel geloo- pen, zoodat dit tijdelijk onbruikbaar ia. Vele altaarkaarsen waren gebroken. Ook in de St. Antoniuskerk waren de gaskranen opengezet en versieringen van het altaar omgeworpen. Te Gent (O. B.) is op de steen fabriek „De Zandberg” een 14-jarig meisje in aanraking gekomen met de kamraderen eener steenmachine. Zij werd medegesleurd en te pletter geslagen, zoodat de dood terstond intrad. Een werkman in de stoom- branderij van de firma Th. C. Melchers te Schiedam hoeft in die fabriek Woensdag nacht ten 2 ure, ten gevolge van eene verstopping' in de zoogenaamde spoeling- kolom, het onderst» gedeelte van zyn lichaam en zyne armen deerlijk aan kokende spoeling gebrand. Per brancard is hy door de politie naar het ziekenhuis vervoerd, waar hij reeds na enkele aren is overleden. Hij laat eene vrouw en drie kinderen achter. Door de politie te Weesp is aangehouden een persoondie by een veehouder te Weesperkarspèl een valsch bankbiljet van f 100 had gewisseld. By onderzoek bleek het biljet niet anders te wezen dan een opgeplakt uitknipsel uit een der dagbladen, bevattende de afbeelding van de onlangs verspreide valsohe bank biljetten. De dader is ter beschikking van de justitie gesteld. Dr. «Ph. Kooperberg te Leeu warden waarschuwt in de „Leenw. CL” tegen de slechte gewoonte van zeer vele moeders, om ’s-nachts hare pasgeborenen en zuigelingen bij zich in bed te nemen. Het is hem in zyne hoedanigheid van ge neeskundige, volgens de wet aangewezen tot het verrichten van den doodschouw, alleen in den loop van het laatste jaar niet minder dan zes malen voorgekomen, dat hij in dergelyke gevallen, met vry groote mate van waarscbynlykheid, yeor hemzelf de zekerheid kon vormen dat de moeder, door het kind bij sich in bed te nemen en daarmede in te slapen, de schuld droeg, zij het ook onwillekeurig, van den dood haars lievelinge. Hy hoopt door zijne waarschuwing er toe bij te dragen, om aan bedoelde schan delijke en gevaarlyke gewoonte een einde te maken. Wenken by het redden van drenkelingen I. Spring nooit onbedachtzaam tot iemands hulp te water. II. Neem den tyd om u van jas en schoenen te ontdoen. III. Maak in dien tyd, al starende op den drenkeling, uw plan op. IV. Wees niet zenuwachtig, maar gebruik al uwe tegenwoordigheid van geest. V. Nader den drenkeling van achter, roep hem geruststellende woorden toe, en wacht totdat zijn spartelen verflauwt. VI. Grijp hem dan bij haren of halskraag, laat hem op den rug liggen met het hoofd oen weinig boven water en zwem zelf op den rug naar het eerste het beste vaste punt. VIL Is ’t om een paar slagen te doen, dan kan men den drenkeling ook voor sich uit duwen. VIII. Wie, ondanks alle voorzorgtoch door den drenkeling gegrepen wordt en zich niet terstond kan losrukken late zich sak ken, opdat de drenkeling door benauwd heid gedreven wordt los te laten. IX. Wie naar epn gesonkene duikt, heeft de meeste kans hem te vinden door zich plat op den bodem met de armen uitgestrekt voort te bewegen. X. Een touw zich om het lichaam te laten binden, voordat men gaat redden, is niet laf, maar voorzichtig. De „Standaard” ontving het volgend schryven: Geachte Redactie! „Ondergeteekende, werkman van beroep, in „De Standaard” gelezen hebbende, dat baron Brantsen van de Zyp als abonné bedankt heeft, verzoekt diens abonnement over te nemen en wenscht van heden af „De Standaard” te ontvangen Met hoogachting, Uw dw. dn., J. H. SPOORMAKER. Ouderkerk a/dIJsel, 7 Mei 1894. In het krankzinnigen gesticht te Bicètre (Parijs), is een der verpleegden op jammerlijke wgze omgekomen. De onge lukkige is letterlijk gekookt in zijn badkuip, door onvergeefliike nalatigheid van AAn nn. 14A800.000 14 500.000 14 100.000 24 75.000 14 70.000 n 55.000 14 00.000 14 55.000 24 50.000 18991 4 A 800, £4o, It, a nn r». .a btaten-Generaal, die zal aanvangen op Woensdag 16 a. s, benoemd Mr. A. Van Naamen Van Eemnes, lid van die Kamer. De generaal Van der Schrieck, oudste lid in jaren van de Tweede Kamer en das rechtens tydeiyk voorzitter, sal .Natuurlijk wekte net oesiuic veel sen satie; voor bet Regeeringsgebonw verza melde sich eene groote menigte, ten bewijze van sympathie. Naar men verneemt, zal het Ministerie Weckerleniet aftreden, maar de voordracht nog eens by de Kamer in- dienen. Het sal dan aan den Keizer voor dagen der drie strenge neuigen mamertus, Servatius en Pancratius, steeds eene veel lagere temperatuur hebben dan de voor gaande en volgende dagen, gaf aan die vrees heel wat voedsel. Toch zyn we tot heden van nachtvorst verschoond gebleven en hebben genoemde heiligen gelukkig p asser, die vergat de warm waterkraan te sluiten. Hij kon, door een stevig linnen dek tegengehouden, niet uit de kuip, en toen men hem eindelijk er uit bevrydde, was hy soo erg verbrand, dat hy na ver loop van een kwartier stierf. De schuldige oppasser is in hechtenis genomen. M. B., Dordrecht, rjjden zonder licht, fl, of 1 dag hechtenis. P. B. en J. P.Sliedrecht, burengerucht, no. 12 X f 8,— of 2 X 1 dag hecht.no. 2 f3,— of 1 dag heohtenis. M. E. L., Sliedrecht, dronkenschap, f2,— of 1 dag heohtenis.

Schoonhovensche Courant | 1894 | | pagina 1