Ml N’. 1474. Nieuws- en Advertentieblad voor Zuid-ïïolland en Utrecht :ch Atelier. 'dappelen, zen. cao, Zaterdag 19 Mei. JOCHMANN. HOLM’s p. XER. Officiëele Kennisgevingen, Gemeente SCHOONHOVEN. TOR. R i H GOUDA. 36p TSEN BLIIZ, huls v/d Dam, UAM. Y BLITZ JFWAS KKUUStkZoon Batch. beekum, ikant, Culemborg. s gevraagd lalitelt Kookspek, i, door VERMEIJ, ‘ger, Schoonhoven. BUITENLAND. Overzicht. INENTING en HERINENTING. Het geschil met Engeland. BINNENLAND. SCHOONHOVEKSCHE COÜRAIT nderdags en Vrg- i by kunstlicht.) ’geer ijdei i en Gouden i zeer aan te lodeplaten. kN NOOTEN. S. W. N. VAN NOOTEN te Schoonhoven, Uitgever». ij den Heer ’ECHT e. a. i band, in Billyhe pr ijzen. ijeniieid a*u huis van dunkt menin manier hun te van c G, e bij iedere wcêrz- in. i van linnen- zeepsoorten. aangenaam 11 tot 2 nar te iREN-LOGEMENT w. N. VAN teekent men i h 1 en l Kg. HOLM, Zeiat. n Heer H. T. itbeker. mnd. f 1,37*, I. platen, f f,25r 1,50. per 3 mnd. Genees- en de zoozeer gere- ie Amerikuansche verkrjjgbaar voor bjj W. J. VAN •r Bergambacht bil -N DEN DOOL: Iwyk by JOH. voor Schoonhoven »NG, Cents. m gezochte KUM'S MEEL, f 0,30 on KG. - •rtdurondo oontróle SAMEL BOOS en Atnaterdara. Let ebriekamerk. D. DE JQNG, ehoouhoven, zgn te gaan, waardoor het tijdverlies hoogstens een maand zou zijn gowèest en hij nog walvisschen genoeg JjaiJninnen snappen om si Jlan ,.ga^t hij eerst naar Aust&wTBm net gebeurde te rapporteeren, en vervolgens eens kijken hoe zijn schip het wol maakt. Dat bereikte hij drie*maanden na zijn arrestatie. „Hij vond zijn bemanning bedlegerig door ziekte, het schip geheel verwaarloosd en zeer in waarde gedaald door zoo lang stil te liggen in tropische wateren-, de touwen en zeilen waren aan ’t rotten, alle hoop om de „C. R. P.” voor het walvischseizoen te benuttigen was vervlogen.” Ja, aan wien de schuld dat het zoo’n erbarmelijke janboel was geworden? Niettemin heeft het comité uit den wet- gevenden Raad van New-South-Wales uit- gerekend, hoeveel dat schip wel had kun nen verdienen, indien het een buitengewoon voordeelige reis had gemaakt, en dat be drag, zoo ruim mogelijk getaxeerd, ver langt de Australische kolonie dat door het Britsch gouvernement van het Nederlandsche zal worden geeischt als schadevergoeding behalve een som voor kapitein Carperter persoonlijk, om hem het door hemzelven ondervonden nadeel wat te vergoeden. En die eisch wordt voorgedragen met een na druk, dat een bezadigd Engelsch staatsman er van zou schrikken. Men neemt het Lord Roseberry, den Britschen Minister van Bui- tenlandsehe Zaken, zeer kwalijk dat hij in een schrijven aan den Britschen gezant te ’s GravenhageSir Horace Rumbold, alleen erkent dat er zelfs geen voldoende redelijke verdenking was tot rechtvaardiging der ar restatie van kapitein Carpenter, en dat H. M Regeering daarom van meeniug is dat bij afwezigheid van een aannemelijk getuigenis hij aanspraak heeft op vergoe ding van persoonlyk geleden schadeen komt dan met een becijfering voor den dag die lang niet malsoh is. De Nederlandsche Regeering is geneigd zich neder te leggen by "de beslissing van het Engelsch Ministerie van Buitenlandsohe Zakenom den kapitein 2500 pond Ster ling toe te kennen. Den Australiërs en hun woordvoerder, den heer Hogan, komt dit een bespottelyke vergoeding voor, en bet schijnt dat de onderhandelingen tus- ic'ien Londen en Den Haag nog tot geen beslissing nebben geleid. Met het oogniet ophet geïncrimineerd feit zelf, want Carpenter heeft, door een drijvende prauw te berooven en den inhoud zieh_foe .te eigenen zonder van het geval naar internationaal zeemansgebruik melding te maken in zjjn praaibrief, een ongehoorde handeling gepleegd, maar wegens de niet zeer practischeniet boven critiek verheven wyzo waarop de Neder landsche autoriteiten in Indiö de zaak heb ben behandeldzullen we wel een geldelijk offer moeten brengen. Mochten de beide Regeeringen het niet eens wordendan zal wellicht een scheidsgericht de oplossing van het vraagstuk moeten bepalen. Voor den nieuwen Minister van Buiten- landsche Zaken e,en schoons gelegenheid, om in deze onaangename zaakdie bij den aanvang van zijn optreden hem als een buitenkansje ten deel valt, te toonen dat de begrippen van nationale waardigheid en van internationale rechtvaardigheid zeer goed vereenigbaar zijn. De Fransclie Kamer van Afgevaardigden heeft met 252 tegen 242 stemmen verwor pen een voorstel van Reinach tot opheffing der voltrekking van de doodstraf in het openbaar. De Minister van Justitie sprak vóór het voorstelom de schandalen te voorkomen die dikwyls by de terechtstel ling door het gepeupel plaats hebben. Slechts een beperkt aantal personen zou daarbij tegenwoordig mogen zijn. Verschil lende andere sprekers verklaarden zich voor de geheele afschaffing van de doodstraf. Het debat, hetwelk aan den vooravond van Emile Henry’s terechtstelling plaats had ;was uiterst levendig. Voor- en tegenstan ders stonden nagenoeg man tegen man tegenover elkander. De politie heeft den bedrijver van den dynamiet-aanslag in de „Avenue Kleber” in handen. Het is n.l. een zekere Beau- soleileen gewezen huisknechtdie op last van anderen handelde en zijn bom ook voor een verkeerd huis plaatste. De aanslag gold den oud Procureur-Generaal Beaurepairedie nog medegewerkt heeft tot den dood van Ravachol. De Minister van Ouderwijs, de heer Spoi ler, en nog eenige andere leden van het Ministerie hebben redevoeringen gehouden over het wenschelyke eener gematigde sta it- kunde tegenover de geestelykheid. Voorts achtten zy het noodzakelyk, door gematigd maar kloek optreden te toonen, dat men de burgerij weet te beschermen. KOSTELOOZE BURGEMEESTER en WETHOUDERS ren Schoomhovzn maken bekend, dat de gele genheid gegeven wordt tot kostelooze Inenting en Herinenting: iederen werkdagdos morgens van 8—9 uur, ten huize van Doctor GALL ANDAT HUET, en des Zaterdags om 1 uur, op het Raadhuis., Schoonhoven, 15 Mei 1894. De Secretaris, H. G. GEELHOED. Generaal Dodds is uit Dahomey naar Marseille teruggekeerd, alles volkomen rus tig achterlatende. Nu Behauzm verwijderd is, zal het bezit dezer kolonie aan Frankryk ia.»*. up «.u x<m.w>u. wel gewaarborgd zyn. direct per stoomboot naar Ternate terug Te Berlijn (DulUchland) is een inter* Deze Courant wordt des Woensdags- en des Zaterdags morgen s uitgegeven. Prijs: voor Schoonhoven per drie maanden ƒ0,75. Franco per post door het geheele rijk f 0,90. Men kan zich abon- neeren bij alle Boekhandelaren, Agenten en Brievengaarders. „Much ado about nothing” („Veel drukte om niets”, de titel van een van Shake speare’s tooneelstukken), plaatste de redactie van „Het Vaderland”, in het begin dezer maand, boven een tweetal artikelen, waarin de geschiedenis wordt verhaald van en be schouwingen worden gegeven over het ge beurde met den kapitein der „Costa Rica Packet”, een walviscbvaarder, toebeboo- rende aan een in de Engelscbe kolonie Ne w-South- Wales (Australië) gevestigde reederij. Over hetzelfde onderwerp vinden we, in het Mei nummer van „De Indische Gids” de vertaling van oen stuk, door het En- gelsoh Parlementslid Ho'gan geplaatst in de „Westminster Review”. Beide lezingen loopen, vooral wat de appreciatie der feiten betro t, nogal uiteen Het Engelsche artikel is geschreven in een hoogbartigenopgeschroefdon toon, en dmdelyk blijkt er de toeleg nit, .om door groote woorden indruk te maken. Het heet daar, dat de Britsche vlag, volgens de Palmerstonsche traditie een veilige en meer dan voldoende bescherming tegen beleedi- ging of onwaardige behandeling in elk deel der beschaafde wéreldis gehoonddat een Britsch kapitein door de vertegenwoor digers van het Nederlandsch gezag in Indië gearresteerd, een duizend mylen van zijn schip verwyderd, in een vuilen, ongezonden kerker opgesloten, en na een geheel on gerechtvaardigde gevangenhouding van acht- en-twintig dagen zonder een schijn van verhoor of een woord van verontschuldiging ontslagen werd om daarna zoo goed moge lijk den weg naar zijn schip terug te vinden. Ziehier de historie! In 1888 ontving de officier van justitie te Makassar een schrif- telgke klacht van een te Amboina gevestigd koopmanpachter van den verkoop in ’t klein van gedistilleerd, dat in denabyheid van Kajeli op ’t eiland Boeroe eon hom toebehoorende prauw, beladen met kisten arak en andere dranken, van haar ankers 1 was geraaktterwijl de bemanning zich aan wal bevonden dat de inbond van het vaar tuig was geroofd door de bemanning van bovengenoemden walviscbvaarder. Later is gebleken, dat de kapitein op Bat jan fles- sohen, van des koopmens merk voorzien, aün Chineézen heelt verkocht. Inmiddels was de „C. R. P.” reeds ver weg toch werd een onderzoek ingesteld, dat de juistheid der klacht bevestigde, zoodat tegen kapi tein Carpenter door den Raad van Justitie te Makassar rechtsingang werd verleend met bevel dot inhechtenisneming, zoo hij te eeniger tijd weer in een Ned - Indische ha ven mocht verschijnen. Djt geschiedde eerst in November 1891. De ,C. R. P.” liep te Ternate binnentot het innemen van proviand, en onmiddellijk werd kap. Carpenter bij den Resident ont boden, vervolgens iu arrest genomen. In lichtingen omtrent de reden kon, zegt de heer Hogan, de Resident niet geven; de aanbieding eener borgstelling, opdat Car penter zyn walvischvangst zou kunnen voortzetten, werd niet aangenomen. Dat alles is zeer natuurlijk; de Resident had slechts gevolg te geven aan de opdracht van de rechterlijke macht, en borgstelling kent onze wetgeving niet. Dat laatste nu is, vooral in dit geval, te betreuren; er is alle grond om te wenschen dat daar, waar slechts materiöele schade is toege bracht, een instituut, dat in deEngelsche rechtspleging uitstekend werkt, ook ten onzent en in onze koloniën ware ingevoerd, teneinde de schade te voorkomendie door preventieve inhechtenisneming kan geleden worden. Lntnsschen, de kapitein kun niet zeggen dat by anders is behandeld dan ook een Nederlandsch onderdaan ouder gelyke omstandigheden zou gedaan worden. Inmiddels was de „C. R. P.” rustig te Ternate bly ven liggen. De bemanning kreeg het niet in de gedachtende reis voort te netten, en onder bevel van den hoogsten De Burgemeester, Mr. A. D. H. KOLFF. Prijs der AdvertentiënVan 1 tot 5 regels 0,50. Iedere regel moer 0,10. Groote letters naar plaatsruimte. Inzending franse uitorlijk tot Dinsdags-avonds 8- en tot Vrijdags-namiddags 5 uren. Alle binnenlandsche Advertentiën, voor 3 maal plaatsing opgegeven, worden slechts 2 maal in rekening gebracht. in rang na den gezagvoerder op de wal- viscbjaoht te gaan. Volgens de Engelsche lezing was hij eigenlijk de eenige, die van dezq,*augst pp de hoogte kon zijnlondoa hem was het dool van den tocht niet te bereiken. Ieder, die even nadenkt,1 zal dat onmogeljjk noemen. Den kapitein kan immers een ongeluk overkomenwelke reederij zal niet zorgen, dat er aan boord minstens éón persoon isdie hem kan vervangen F Voor het overige schijnt die bemanning een ordeloos zoodje te zgn geweest. Car penter zelf vertelt, dat, toen hij het „wrak” van de prauw had aangohaald en de arak aan dek was gebracht, sommigen van de lui er zich dadelijk aan te buiten gingen en begonnen te vechtenwaarop hij bevel gaf alles weer over boord te gooien. Aan dien last werd zóó goed voldaandat, toen hij teBatjan kwam, zijn matrozen arak ver kochten aan een Chinees Vervolgens komt een lang en sterk ge kleurd verhaal van de behandeling, die Carpenter moest ondergaan sinds het oogen- blik, dat do Resident van Ternate hem in arrest nam. Er zijn aanmerkingen te ma ken, althans zoo er eenige juistheid is in de beweringen van den kapitein. Op den vierden dag na zijn arrestatie kwam men hem zeggen, dat hij dadelijk naar Ma kassar zou worden opgezonden dat uitstel is verklaarbaar, doordien er niet dadelijk bootgelegenhoid was. Dat hij vervoerd werd als dekpassagier, onder de koeli’s, en om beter verpleging aan boord te krijgen uit zijn eigen zak een plaats in de tweede klasse moest betalen, schijnt ons kwalijk ver schoonbaar toe. De reis naar Makassar duurde tien dagen, en bij aankomst der stoomboot aldaar werd kapitein Carpenter iu de gewone gevangenis voor misdadigers „geworpen”. Volgens zijn beschrijving is de toestand daar ellendig; en het was slechts nadat hij twee etmalen lang geweigerd had hot odzindeli,k toebereid voedsel der ge vangenen te eten, dat het hem, door tus- schenkomst van een te Makassar verblyf- houdend Engelschman werd vergund, zijn maaltijden van buiten te ontvangen. „Het Vaderland” zegt daaromtrent„Dat de gevangenis te Makassar wel wat te wen- schen overlaat, kan niet worden ontkend, maar als Nederlanders, die een rekening met de justitie te vereffenen hebben, het eenvoudige voor lief moeten nemen, kan een Engelschman, die in hetzelfde geval verkeert, geen hooger eischen stellen. In de Engelsche koloniën zullen de gevange nissen ook wel niet alle aan alle eischen den modernen tijd voldoen.” Dat is, ons, een gezochte vergoelijking. Dat het belang van het justitiöel on derzoek, iemand in hechtenis hondtis tot daar aan toe, maar dan mag hij niet als een reeds veroordeelde behandeld worden. En al staat dit geval volstrekt niet op zich zelf, zulks verandert aan do zaak niets. Het schijnt ons geenszins uitgemaakt, dat men hem, gedurende den tijd van het onderzoek en de tien of vijftien dagen voor zijn verdediging toegestaangeen meer passend verblijf had kunnen aanwijzen. Het was toch niet te verwachten, dat hij op den loop zou gaan? Verder lezen we in het Engelsch artikel „Lang voordat deze tien of vijftien dagen om warenhadden de Hollandsche autori teiten gehoord, dat de onrechtmatige ar restatie en gevangenhouding van kapitein Carpenter teijjonnis gekomen was van den Britschen CtiwM*te Batavia en den Gou verneur der Straits Settlements, en toen waren zij blijlfbaar tot het besluit gekomen, dat het verstandigst zou zgn de geheele zaak in den doofpot te stoppen.” Zoo is het echter niet gegaan. Doch het getui genverhoor, ofschoon een hooge mate van waarschijnlijkheid aanbiedende voor de mee- ning dat het oppikken van de bewuste prauw plaats had gehad binnen de drie geographische mijlen van de kust, dus in territoriale wateren, had het niet op on- wederlegbare wijze aangetoonden zoo moest de Raad van Justitie te Makassar wel van de rechtsvervolging afzien. Er rijzen hier weer een paar vragen, waarop een duidelijk antwoord moet gege ven worden. Kon dezelfde conclusie, voort vloeiende nit het niet volkomen overeen stemmen der getuigeuverhooren bij de in structie, niet genomen zijn in het tijdsver loop tusschen het plegen van het in ieder geval ongeoorloofd feit, en de wederver schijning van de „C. R. P.” te Ternate? Dan zou men den kapitein ongemoeid heb ben gelaten en ware de geheele drukte voorkomen. En verderToen hij ontsl igen was van rechtsvervolging had men hem, met den meeaten spoedop gouvernements- kostenmoeten terugbrengen na <r Ternate, in plaats van hem aan zichzelven over te laten „om soo goed mogelijk den weg terug te vinden naar zyn 10U0 mijlen verwyderd schip.” Hoe hij dit gedaan heeltis eon nieuwe bijdrage tot de kennis van de zonderlinge Ar, waarop de heeren walvischvuarders taak sctignea op te vutten. In plaats de Btaten-Generaal in naam der Koningin te openen. „De uitslag der jongste verkiezingen voor de Tweede Kamer der Btaten-Generaal, raadzaam geoordeeld om tot cene bevredigende regeling van het kiesrecht te komen, heeft het vorig Kabinet aanleiding gegeven tot het verzoek van zijne taak ontheven te mogen worden en het Ministerie dat in zjjno plaats met do leiding van ’s Lands zaken werd belast, ziet zich daartoe geroepen als gevolg van buitengewone verkie zingen met het oog op een bepaald staatkundig vraagstuk uitgesohreven. „Bij de bepaling der taak die het nieuw op getreden Bewind zal hebben te vervullen, staat regeling van het kiesrecht op den voorgrond. „Die regeling zal, wil zjj aan «rechtmatige wenschen voldoen, op breeden grondslag moeten worden gebouwd, en behoort, naar het oordeel dor Regeering, voor do Tweede Kamer der Btaten- Generaal, de Provinciale Staten en de Gemeen teraden gelijktijdig te geschieden. „Eene herziening der wet op de personeele belasting, reeds lang in uitzicht gesteld, is te méér noodig geworden na de invoering van de belasting op bedrjjfs- en andere inkomsten. „Eene nadore regeling van de verhouding tusschen de Rjjks- en Qomeente-financiën, ge paard met wijziging der bepalingen omtrent belastingheffing door de Gemeenten, is mede te beschouwen als een dringende eisch des tyds, waaraan zal moeten worden voldaan. „Aan deze hoogst gewichtige, ofschoon be perkte taak, wenscht de Regeering in het bjj- zonder hare krachten te wjjden; andere ont werpen van wetgeving zullen mede naarmate ’s Lands belang dit vordert, worden voorbereid en ingediend, waarby echter rekening zal wor den gehouden met de noodzakelijkheid dat daar door, hetgeen in de eerste plaats moet worden afgedaan, niet worde vertraagd. „Moge, onder Gods zegen, onze gemeenschap pelijke arbeid strekken tot heil van het Vaderland! „Door de Koningin-weduwe, Regentes van het Koninkrijk, daartoe gemachtigd, verklaren wij deze zitting der Btaten-Generaal, in naam der Koningin te zjjn geopend.” Daarna vergaderden de Kamers afzonderlek. In de Eerste Kamer aanvaardde de heer Van Naamen van Eemnes het presidium ook in deze buitengewone zitting, in het leven geroepen door buitengewone omstandigheden, waarvan de eigen lijke oorzaken nog niet openbaar zyn. De nieuwgekozen leden, Bchimmelpenninck van der Oye en Pynaoker Hordyk, namen zitting. Aan de nagedachtenis van het overleden lid, den heer Van der Breggen, werd door den Voorzitter hulde gebracht. De afdeelingen, opnieuw samengesteld, kozen haar Voorzitters en Vice-Voorzitters. De Tweede Kamer kwam bjjeen onder Voor zitterschap van het oudste lid in jaren, den heer Van der Sohrieok, die de vergadering opende met een in warmen toon uitgesproken beroep op den y ver en do toewyding zjjner mede- afgevaardigden. De geloofsbrieven werden ge steld in handen vun twee commissiën, elke van drie leden. UITSLA0 DEK VERKIEZINGEN van leden voor de Tweede Kamer der Staten-Generaal op 15 Mei 1894. HAARLEM. Uitgebracht 2087 geldige stemmen. Gekozen Mr. A. J. W. Farncombe Sanders (liberaal), met 1221 stemmen. Op Jhr. Mr. A. P. O. Van Karnebeek (liberaal), waren er 863 uitgebracht. UTRECHT. Uitgebracht 2503 geldige stemmen. Gekozen de heer J. N. Rastert (liberaal)met 1542 stemmen. De heer A. Brummelkamp (anti rev.) had er 557; de heer H. A. Van Beuningen (liberaal) 396. Bij Kon. besluit is aan de Sta ten van Zuid-Holland en van Utrecht mach tiging verleend tot het gemeensohappelyk regelen van eene wijziging van het regle ment van het grootwaterschap van Woerden. Bij besluit van H.H. Gedepu teerde Staten van Zuid-Holland en Utrecht, d.d. 1/10 Mei jl., is de heer J. Boer, te Snelrewaardherbenoemd tot voorzitter van het waterschap Noord-Linsohoten. Naar men verneemt, zal de heer Van Löbon Seisoud-lid van de Tweede Kamer en kapitein der artillerie binnenkort weder in den actieven dienst bij het leger treden. De post- en telegraafdiensten te Gorinchem worden in September a. s. vereenigd onder het beheer van één ambtenaar. Bij de Zaterdag j.l. in het kof fiehuis „de Kap” bij Gouda gehouden on- derhandsche aanbesteding, voor het maken van een houten rybrug voor den polder Willens, naar bestek en voorwaarden van den architect O. P. W. Dessing, is het laagste ingeschreven door O. W. Den Hoed, aannemer te Stolwykersluisvoor f738, aan wien het werk is gegund. In publieke aanbesteding was het laagst ingeschreven door J J. Dnijm te Gouda, voor f 1080. De begrooting bedroeg f743,75. HH. MM. de Koningin en de Koningin-Regentes vertrekken den 31 sten Mei a. s. naar Tarasp, in Zwitserland, en keeren na het buitenlandsch verblijf te Soestdijk terug. Het gerechtshof te ’s-Graven- hage bevestigde het vonnis der rechtbank te Rotterdam, waarbij toegewezen werd de vordering van dijkgraaf en hoogheemraden van Schieland tegen de gemeente Gouda, tot betaling van het onderhond van een „De Koningin-weduwe, Regentes van het Ko- gedeelte van den hoogen Sohielandwhen nkryk, heeft ons opgedragen deze zitting van zeedijk. nationaal mijn werkers-congres geopend on der voorzitterschap van den Engelschen vice-Minister Bnrt. De Dnitsche sociaal democratische .Rijksdag-Afgevaardigde Sin ger heette de deelnemers welkom.'Een ander lid van den Rijksdag achtte eene goede organisatie der bergwerkers als eene zaak van hat grootste gewicht. Uit Duitschland kwamen 42, uit Enge land 32, uit België 10 en uit Frankrijk 5 gedelegeerden op. Tegen half Juni zal te Leeds (Engeland) eene groote bijeenkomst plaats hebben der Engelsche liberale party, teneinde eens in overleg te treden over de houding, aan te nemen tegenover het Huis der Lords. Men weet, dat dit Huis eene voortdurende be dreiging is voor elke hervorming, door het Huis van Vertegenwoordigers voorgesteld. De UongaarHche Minister-President Wec- ifterle is te Weenen aangekomen om den het bericht over te brengen van de verwerping der voordracht betreffende het burgerlijk huwolijk. Zeer tevreden was hij over de ontvangst. Veel opzien verwekt het te Klausenburg in Zevenbergen gevoerd rechtsgeding tegen de Rumaniërsdie zich patriotten noemen, maar door de Regeering vervolgd worden wegens hoogverraad. De opwinding is zoo groot, dat de stad in stait van beleg is moeten verklaard worden. De Rumaniërs zijn nn bezig in verschil lende dealen van Hongarije te manifestee- ren, met moeite worden ze door de mili taire macht bedwongen. Eene klacht der Oostennjksch-Hoagaarsche Regeering over dergelijke manifestation in Rumaniawerd beantwoord door de Regeering van laatst genoemd koninkrijk. Zy kon het grond wettig recht van vergaderen en manitestee- ren niet schenden maar zou er voor zorgen, dat die manifestatiën niet ontaardden. Dit antwoord viel in goede aarde. Weenen wordt bedreigd met een min nen-werkstaking. De minnen, die een ver- eeniging vormen, dreigen hnnne voedster- liugen aan hun lot over te laten, als haar niet een minimumloon van f 15 per maand, vrijstelling van alle ander werk en een afscheidafooi Van minstens f30 wordt ver zekerd- Voorts willen zy niet dienstboden genoemd worden. In Servië wordt de algemeene toestand er niet beter op. De radicale partij toont nog steeds groote ontevredenheid wegens het bly ven van ex Koning Milan. Zonder twijfel zon men die ontevredenheid wel eens goed luebtgeven op onderscheidene samenkomsten, indien dit niet door de Re geering ten strengste ware verboden. Eene uitbarsting zal er echter vroeg of laat wel eens volgen. De kruik gaat zoolang te water, tot zij breekt! De begroeting van Oorlog is slechts met 9 stemmen meerderheid in de Italiaansche Kamer van Afgevaardigden aangenomen, nadat de Minister-President Crispi nieuwe bezuinigingen onmogelijk had genoemd. Nn moet de artikelsgewijs behandeling der begrooting nog beginnen. In den Belgischen Senaat heeft de Minister van Justitie, geïnterpelleerd over de slechte maatregelen, tegen do anarchisten genomen, daarop geantwoord, dat de aanslagen hem met afgryzen hadden vervuld en dat hij nu herstel der credieten zal vragen, iu vroegeren tijd uitgetrokken voor de geheime veiligheidspolitie. In eenen Duitscher, zekeren Muller, meent de Luiker-politie thans den bedrijver in handen te hebben van den jongsten dyna- mietaanslag tegen het huis van Dr. Renson. De man moet roods bekend hebben. Maandag jl. is een 40-jarige, forschge- bouwde neger het Huis van Vertegenwoor digers te Washington binnengedrongen en heeft daar van de publieke tribune geroe pen: „Mijnheer da President, wanneer vóór den 22sten het voorstel van Coxey niet is aangenomen, dan zal in het Kapitool, het Witte Huis en het gebouw der Schatkist de bliksem slaan. „Het is God, die mij dit gezegd heeft I” De man liet zich gewillig wegvoeren, onder verklaring, dat deze zijne redevoe ring hem van Gode was ingegeven en dat hij nu tevreden ging sterven, blijkbaar geen kwaad en een welmeenend man, wiens hersens door de beweging van den dweper Coxey in de war zyn gebracht. Brazilië, reeds lang op gespannen voet staande met Portugal, wegens diens vrien delijke houding tegenover de opstandelingen, heeit nu de diplomatieke betrekkingen af gebroken. President Peixoto heeit den Por- tngeescheu gezant te Rio Janeiro zyn pas poort gezondon en den Braziliaanschen ge zant te Lissabon riep hy terug. De Minister van Marine is aigetreden. 8 T A T tel N - G E N E tt A A L. De rede, met welke de Min. van Buiteniandzche Zaken Woensdag in vereeuigde vergadering van de beide Kamers de zitting der Btaten-Generaal opende, luidde als volgt: J/yne Heeren I niakrjjk, he.fi

Schoonhovensche Courant | 1894 | | pagina 1