UT ER lik. (JOEN, j W. KRUIJT, >n. N°. 1475. 1894. Nieuws- en Advertentieblad voor Zuid-Holland en Utrecht, t cel. hem. landen. ET, ffecten, en Woensdag 28 Mei. I n, b Zonen, WAAG", lomson at, Ho. 4. OOP: A, ito: 7., sreen te komen ■kiezende tegen BUITENLAND. BINNENLAND. waar ,Ke- 21 Mei. uitenland. gave naar keuze N. K 132. i in de meeste den eerstrolgen- Amsterdamsche r geurigegoed- 9 hebben en bo en de Amsterdam- nder berekening aan de voor ieder verloting van ffecten voor: ik 4 on prolongatie- lamache beurs- )MSON gebruikte t deze theesoort beidt door hare -egen- ii alhier Alblas. Op de ij den Agent Ij den Agent I" de Heer UVEL, aldaar. JONOB SCÏÏOONHOVENSCHE COIJILW'. Thee Thomson, per 5 ons alom sn deel aan Mej. 8 te Zutfen; de ir den Heer A. Ai de prijs aan ummarutn (Fries* en winkelier den ige voorwaarden issels op binnen* )n op aanvrage t dooreenmengen eiker studiejaren en en verkoopen provisie van: t de 30 30*/.;(ook meldt, H. M. de Koningin een ingezetene dier gemeente geholpen. Een handenlooze, Heintje Oele, ontving thans vanwege de Koningin een hondenwagentje. In de vergadering der afdee- ling Hardingsveld—Giessendam van den Bond van Nederlandsehe onderwijzers is de volgende motie aangenomen De afdeeling is van meehing, dat de jaar wedden der onderwjjsers ten plattelande niet geljjk, maar hovger moeten sjjn dan in de steden, en verzoekt den anderen afdeelingen hare adhaesie aan deze motie te schenken. Bedankt voor de toezegging van beroep naar Boskoop door Ds. Scher merhorn te Beets (N.-H.) •ALBLASSERWAARD EN VIJFHEEREN- LANDEN, 21 Mei. In den vroegen morgen van heden beeft het hier sterk genacht- vorst, zóó dat alles met een dikke laag rijp bedekt was; met name aan de reeds zoo mooi te veld staande aardappelen is daar door groote schade veroorzaakt •AMEIDE, 19 Mei. Op de heden alhier gebonden publieke verpachting van hooi landen zyn hoogere prijzen besteed dan het vorige jaar, doch de opbrengst aan hooi belooft ook voordeeliger te zyn. BENSCHOP, 18 Mei. Heden herdenkt H. W. Wolring den dag, waarop hij vóór 25 jaren bij het politiewezen werd aange steld. De eerste vier jaren was hij agent van politie te Utrecht, de overige jaren gemeente-veldwachter alhier. De krasse man, die, vóór bij bij de politie in dienst trad, reeds een eervol militair verleden van vele jaren achter zich had, mag zich steeds verheugen in de sympathie van zyne dorpsgenooten, en door hen wordt hem nog menig dienstjaar toegewenscht. BENSCHOP, 21 Mei. Tot predikant alhier is «beroepen Ds. H. W. M. Hapkes te Menaldam •BENSCHOP, 22 Mei. Enkele dagen ge leden zag men op een hofstede in deze gemeente iets gebeuren, dat haast Aan tooverij deed denken, ’t Was doodstil en eensklaps sloegen do roeden van de hooiberg overzij en stortte de kap met een vervaar lijken plof naar beneden Terwijl de be wouers der hoote ufcï groote oogen de ruïne in oogenschouw namen, hoorde men binnenshuis weer een groot spectakel, ver oorzaakt door een kaasstelling, die brak en met kaas en al holderdebolder naar beneden kwam. Onnatuurlijk waren beide voorvallen echter niet, al kwamen ze ook wat onver wachts en ongelukkig te zamen: de kaas- stelling bleek van een niet al te soliede constructie te zijn geweest en de roeden van de hooiberg, die, mager en versleten, al lang op zij gezakt waren van verdriet, waren eindelijk bezweken onder den last van den zwaren kap, die bovendien door weekt was van den pas gevallen regen. G1ESENDAM, 17 Mei Bij de verkiezing van twee beomr idea van den polder Giesen- Oudebenedenkerk werden de twee altredende hoeren W. Look en 8. Van Harten herkozen. •HAASTRECHT, 22 Mei. In de laatste huishoudelijke vergadering van de Haast- rechtsche IJsclub deed de penningmeester, de heer G. O. Rateland, rekening en ver antwoording over 1893. Daaruit bleek dat de ontvangsten waren f330,44 en de uit gaven f315,631, derhalve een batig saldo van f 14,80®. JAARSVELD 21 Mei. De rekening van het waterschap .Graaf” onder deze gemeente over 1893 bedraagt in ontvang f 221,91, in uitgaaf f 213,20, batig slot f8,71. KRIMPEN a/d LEK, 21 Mei. Bedankt voor het beroep naar Ter Heide en naar Wateringen door Ds. P. Bartstra alhier. KRIMPEN a/d IJSEL, 17 Mei. Heden werd van de werf van den scheepsbouw meester A. Van der Giessen Sr. met ge- wenscht gevolg te water gelaten een ijzeren jachtschip groot plu^nus 60 ton, voor re kening van den heer P Aardoom te ’s Gra vendeel en daarna de kiel gelegd vooreen der gelijk schip voor den heer D. De Korte te Herkingen. •LEKSMOND, 21 Mei. Doordien er alhier geen geschikte woning voor een Docter te verkrijgen is, heeft de gemeenteraad met algemeene stemmen besloten, om tot den bouw van een huis over te gaan. Er is een zeer geschikt terrein aangekocht en nu zal op 9 Juni e. k. het bouwen eener wo ning worden aanbesteed. Ook zal alhier weldra worden overgegaan tot de aanbesteding van het bouwen van eene kerk voor de Gereformeerde Gemeente. Tot nog toe moest die gemeente hare godsdienstoefeningen houden in het gedeelte eener bouwmanswoning, doch nu zal de stichting van eene eigen kerk geheel voor rekening van één lid dier gemeente ge schieden. •LU PIK, 21 Mei. Het teenschillen is hier zoo goed als afgeloopen; de meeste werkgevers hebben ged.an. Tal van men- schen zullen nu op eene andere wijze hun kost moeten verdienen. LOPIKERKAPEL, 19 Mei. Donderdag middag ongeveer 4 uur werd tussohen hier en IJselstein een felle brand waargenomen. Bij onderzoek bleek de hofstede .Ouders vrucht” in den lagen dijk in brand te staan. In één uur tijds waren huis, hooiberg en schuurtje een puinhoop. De inmiddels toe gesnelde spuit uit IJselsteiU kon niet anders verrichten dan eene andere schuur in de nabyheid ten deele behouden, zoodat de bewoners, G. Van der Hee met vrouw en I kinderen, althans nog eenig dak konden Ie andere soorten, die zij door deze schappen verkre- der, die deze thee ikt len. Men behoeft zakjes der THEE duidelyken naam re, waar men de in in deze niet werkeloos blijven. Verschil lende andere sprekers lieten zich uit in denzelfden geest. De Regeering heeft dan ook de circulaire afgekeurd en aanstonds is naar den Fran- sohen gezant by den H. Stoel getelegra- pheerdwaarop de nuntius een brief heeft geschrevenwaarin hij zyn leedwezen be tuigt ever de uitvaardiging der circulaire. Daarmede is de zaak weder afgeloopen. Op het mijnwerkerbcongres te Berlyn dat eerst dreigde te mislukken door hevige oneenigheden tusscheh Engelsche en Duit- sche gedelegeerdenzijn nu toch de ge schillen weder bygelegd. De meerderheid heeft zich verklaard voor den acht-uurs- werkdag. Het aantal der bezoeken, aan Bismarck gebracht, is wederem met twee vermeer derd. Een aantal onderwijzers en kweeke- lingen meenden den ouden Vorst eens te moeten gaan opvroolijken en kregen ook weder een toespraak tot beloening; een toespraak, waarin hij recht aardige dingen zeide en o. a. den heeren nog een lesje in de paedagogie gaf. Het tweede bezoek was dat van eenige hardjoopers, vegetariërs en vleescbeters, welke laatsten hij ook met een toespraakje beloonde. De Kroonprins van Denemarken schijnt meer een goedhartig man dan een goed paedagoog te wezen. Hy bracht onlangs met de Kroonprinses een bezoek aan eene meisjesschool, waarvan hij beschermheer is, en kwam daar in een der laagste klassen, waar men juist be gonnen was met godsdienstonderwijs. De meisjes waren verlegen; zij stotterden en raakten in de warDaar nam opeens de Prins het meest verlegen meisje op zijn knieën en liet haar toen ondervragen. Nu ging het uitmuntend. Het meisje wist op alles vlot te antwoorden. Toen de Prins en de Prinses vertrokken waren, begon de blij verraste onderwijzeres haar knappe leerling te pryzen, maar nu bekende deze het geheim van hare knap heid. De Prins had haar alles voorgezegd I Koning Alfonso van Mpanje’e achtste verjaardag is Donderdag door het geheele land als een nationaal feest gevierd. De Regentes aan wier rechterzyde staande het Koninkje ten paleize receptie hield schonk by die gelegenheid aan 1200 ver oordeelden kwytschelding en aan een aantal anderen vermindering van straf. De Senaat der Vereenigde Hiaten, men nog steeds debatteert over de nieuwe tanefwet, heelt nu besloten eene commissie te benoemen, om een onderzoek in te stellen naar de beweerde pogingen tot omkooping van Senatoren om in deze op bepaalde wyze hun stem uit te brengen. Coxey’s .leger” richt nog steeds allerlei gruwelen en geweldenarijen aan. Treinen bespringen en stelen is dagelyksch werk. Zelfs worden dynamiet-aanslageu gepleegd. Het wordt hoog tijd, om de maatscnappy te beschermen tegen deze .dwepers” 1 Te Helena, in Montana, zyn 48 personen, tot Coxey’s leger” behoorende, wegens het stelen van een trein, veroordeeld tot gevapgenisstrsffen van twee tot zes maanden. zelfs, die vrij wel beschut liggen, waren aardappelen afge^roren. Het gure weder werkt zeer ongunstig op de landerijen en grasgebrek doet zich reeds bij verscheidene veehouders gbvoelen, zoodat velen van hen reeds genoodzaakt zyn, hun hooiland voor weiland aan te spreken. Hier en daar vertoonen zich in het weiland de gevreesde rupsen, die heele stokken kaal houden. WADDINGSVEEN, 21 Mei. Tot te(- schatters voor het jaar 1894/95 zyi benoemd de hh. A. v. d. LooptiC. WILLIGE-LANGERAK, 22 Mei. Op de visscfrery alhier zyn van Zondag op Maan dag 11. 13 zalmen en eenige elften gevangen. Op een verzoek van het hoofd der school alhier om een gratilcatie wegens meer dan gewone scbooldiensten is door den Raad afwyzend beschikt. Het hoofd heeft reeds ruim een jaar zyn geheele school dus 6 klassen onderwys moe-’ ten geven. ♦WILLIGE-LANGERAK, 22 Mei. Heden werden de eerste nieuwe aardappelen van den kouden grond onze ambachtsvrouwe, mevr. Le Fèvre de Montigny te Haastrecht, aangeboden door mej. de wed. Conrads alhier. Gemengd Nieuwe. Tot 17 dezer zyn te ’s-Graven- zande 258 gevallen van pokken aangegeven, waarvan 70 met doodelijken afloopt Men schrjjft ons uit Dalem: Dat bestellingen per- post zoo dikwijls aan verkeerd adres bezorgd worden, of in het ge heel niet terecht komen, is in negen van de tien gevallen zeker aan de afzénders te wjjten. Afgetrokkenheid hier, onnauwkeurigheid dóór, onleesbaar schrift elders, zjjn van een en ander zoo vele oorzaken. Leidden verschillende om standigheden er de postbeambten niet toe, om met gezond verstand en practischen blik som mige adressen als het ware te raden, eq diens- volgens' te wjjzigau-en aan te vullen, er zou van de massa stukken nog veel meer als onbe stelbaar terugkomen. Om eenige voorbeelden te noemen. 1°. Reeds sedert een jaar komt aan dit hulpkantoor wekeljjks eene courant aani, geadresseerd „Alem”, nbjj Gorinohem”, hetwelk toch bjj nden Bosch” ligt. Gemelde courant ging dan ook in het begin geregeld op den dwaalweg, en heeft geruimen tjjd werk gehad, om trots haar opachrifj, den juisten weg te raden, en ter eigenlyke plaatse van bestemming aan te komen. 2". 't Is volstrekt geen zeld zaamheid, dat aan dit hulpkantoor brieven wor den aangeboden: a. geadresseerd .Hoorn”, ter- wijl men het alzoo in de wandeling genoemde „Hoornaar” bedoelde, „Pussum” of „Bussem”, wat echter „Peursum”, „Erkel”, wat „Arkel” moet beteekenen. Of men schrijft „W(B)inger- den” voor .Wjjngaarden”, „Kekem” voor „Ke- dichem”, Hello” (bjj na „Heiloo") voor „Hcl- louw”, enz. b. van welken de geadresseerde toevallig een plaatsnaam als familie naam draagt, die dan dikwijls met groote letter is aangege ven, terwjjl de eigenlgke plaats van bestemming, waar het natuurlijk veel meer op aankomt, in een vergeten hoekje, met soms onleesbaar schrift, „verstoppertje” speelt. Als in' deze en hon derden andere gevallen van dien aard, het adres door den postbeambte niet werd aangevuld of gewjzigd, dan zou het totaal der „onbestel bare” brieven nog aanmerkelijk vermeerderd worden, ’t Behoeft voorts geen betoog, dat vooral, zoo niet alleen, de beambten van kleine of hulp-kantoren dergeljjke diensten kunnen bewjjzen. Donderdag-ochtend is in eene sloot bij de Van Stolkstraat, gemeente Hille* gersberg, het lyk gevonden eener 35 A 40-jarige vrouw, gekleed in zwart triqot, zwarten rok en stoffen schoenen; andere kleedingstukken wer den niet op het Ijjk gevonden. Men vermoedt dat het het lijk is eener bedelares, die in eene der slaapsteden te Rotterdam thuis behoorde. Bjj het vinden van het lyk meende men nog eenig teeken van leven te bespeuren, doch wel dra bleek, dat alle leven geweken was. Dat de vrouw een gewelddadigen dood moet gestorven zynmaakt men op uit de op het lijk geconstateerde verwondingen. Op den rech- terschedel bevond zich een zware gapende wond, terwyl de linkerwang blauw was en sterk op gezet. In liet gras aan den Bergweg naby het lyk lag een plas bloed, terwijl daarby een lat werd gevonden, die door den gemeenteveld wachter in beslag is genomen. Vanwege de justitie is omtrent deze zaak het volgende bekend gemaakt: Aan den straatweg te Hillegersberg is óp 17 Mei jl. gevonden het lijk van eene vrouw Ever- dina Grobe, wed. van Gerardus Breegart, op welke vrouw vermoedelyk doodslag gepleegd is. In verband hiermede rust verdenking op Mar- tinus Kuipers, geboren te Doesburg of Duisburg, 28 jaren, doch er ouder uitziende, reizend koop man, gestalte kort en stevig, bol opgeblazen gezicht, kleur rood, haar rossig (verschoten), dragende misschien een snorneus en mond gewoon, eenigszins kaalhoofdig en erg pokdalig, sprekende Holiandsch met Duitsch accent, ge kleed in een bruin-grjjs geruit colbert pak en slappen hoed met gleuf. Hy heeft Zondag jl. met die vröuw gelogeerd in een logement in ds Schavensteeg te Botterdam en werd ook wel Mattheus genoemd. De officier van justitie te Rotterdam verzoekt dien man op te sporen, aan te houden en voor hem te geleiden. Volgens latere berichten is Zondag uit Ou- dewater geboeid naar Rotterdam overgebraoht en ter beschikking van de justitie gesteld de door den veldwachter aangehouden 28-jarige Martinus Kuipers, verdacht van den doodslag, den 17den dezer onder Hillegersberg gepleegd op Everdina Grobe weduwe Gerardus Breegart. Hij werd te Oudewater aangehouden op aan- wyzing van een beambte van den stoomboot- dienst „Estafette”, wien hij inlichtingen vroeg aangaande het passeeren der booten van Rot terdam naar Utrecht Een jougmensch (Hagenaar) is Zaterdag op de Staatsstoomtrambaan te dcheveningen van de tram gesprongen om zijn hoeddie afgewaaid waste grijpen en werd deerlijk gekwetst door den wagen die zyn arm overreed. Hij werd verpleegd door de geneesheeren Coronel en Roessingh v -- - en daarna naar het ziekenhuis overgebraoht. Tolden waren geheel en al wit on op akkers Zjjn toestand is seor ernstig. e 'n Overaieht. Hongarije verkeert op ’t oogenblik in groote spanning. Men weet dat de wet tot invoering van het verplicht burgerlyk hu* welyk door het Hnis der Magnaten verwor pen is en door de Regeering beschouwd wordt als zynde een uitstekende maatregel. Do Minister-President, Dr. Weckerle, heeft nu het volgende voorgesteld. Het Hongaarsche Volkshuis moet het eenmaal goedgekeurd ontwerp tot invoering van hot verplicht burgerlijk huwelijk hand haven en het nog eens aanbieden aan het Hnis der Magnaten, met uitnoodiging het nog eens tO behandelen en daarover te stommen. Het is behoorlyk zoo besloot de Minister dat het Huis der Magnaten, welks bestaan rust op voorrechten en pri vilegiën, zich voege naar den Volkswensoh. Te Blaj, in Trans-Sylvanië, hebben, ter gelegenheid dat ettelijke duizenden Rumaan- sche boeren daar den jaardag van hun op stand (1848) vierden, bloedige botsingen plaats gevonden met de Hongaarsche gen darmes (pandoeren) die zulks trachtten te verhinderen. Vijf boeren syn gedood en zestig gekwetst, wat natunrlyk de heer- schende opwinding onder het Rumaansche element sterk heeft doen stijgen. Wat reeds lang verwacht was, is nu ge komen. In Servië en voornamelijk in de stad Belgrado heerscht een geest van verzet. Daar is eene samenzwering ontdekt tegen de tegenwoordige dynastie; de radicale leider Paschitch wordt van medeplichtigheid ver dacht. Stellig „De kruik gaat zoolang te water tot zij breekt” Het was immers te voor zien dat het den eenen of anderen dag tot •ene uitbarsting sou komen. En nu moet de Regeering natuurlijk overgaan tot daden van geweld Zoo is het ééne een gevolg van het andere. Ware Milan „een man hy zou zich al lang verwyderd hebbenom zoodoende het land te bewaren voor een uitputtenden partij-oorlogl In de Itallaanache Kamer van Afgevaar digden is men nog druk bezig met de oor loge begroot in g die afgehandeld moet zyn voor de heer Sonnino aan zyne flnanciëele hervormingsplannen begint. Wederom werd met eene meerderheid van 36 stemmen door de Regeering een voorstel verworpen om een post van 50.000 lire te schrappen terwyl het Ministerie Crispi andermaal eene overwinning behaalde, door met 140 stem men tegen 76 een voorstel te verwerpen tot vermindering der militaire rechtbanken. Het geldt op ’t oogenblik in Noorwegen „dezelfde f uaestie”, als waarmede men zich reeds maanden lang in België bezig houdt n.l. het invoeren van het stekel van even redige vertegenwoordiging. Het Noorweeg- sche Storthing heeft alle voorstellen ver worpen die met het oog daarop werden ingediend. Verder werd nog van socialisti sche zijde een adres ingediend waarin ge dreigd werd met geweld en werkstaking wanneer men niet bewilligde in algemeen stemrecht. De voorzitter is wegens den onbe- hoorlyken vorm van het stuk overgegaan tot de orde van den dag. Eene zeer eigenaardige werkstaking is uitgebroken in Engeland, nl te Londen, waar de huurkoetsiers natuurlijk tot groot verdriet van het publiek, niet met hun arbeid willen voortgaan, omdat de eigenaars der „oabs” hun de voertuigen niet voor 14 shilling per dag willen afstaan, in plaats van 17 shilling. Van de 10.000 „cabs” en hansoms” in Londen rijden er du maar enkele, die, waarvan de eigenaars toegaven. Ze syn voorzien van een beschermend plakkaat, daar de werkstakers allerlei gewelddadig heden plegen tegen de nog rijdende „sabs”. Londen zal nu wel weer leeren loopen. Deze „strike” heeft voor het publiek ten minste een heilzaam gevolg, daar er nu eens eene pauze is in het oorverdoovend geraas van wielen, dat soms onhoudbaar is. Aan de andere zijde geeft de werksta king aanleiding tot ongeregeldheden. Bij „Hyde-Park” o. a. is het rijtuig van een niet-werkstakend koetsier door een troep werkstakers aangevallen en omvergeworpen, waarbij de koetsier een been brak. Een moord is onlangs te Parys het ge volg geweest van een dronkemansgrap. Een beschonken marinier liep met een kameraad langs de straat en trachtte een vrouw te kussen, die hy voor den winkel van haren man vond zitten. Het vrouwtje riep haren man, die in den winkel was, en toen deze buiten kwam, gaf de beschonken soldaat hem een bajonetsteek in de borst, waaraan hij binnen weinige minuten stierf. De twee mariniers werden door toege schoten voorbijgangers en bewoners der straat gegrepen en aan de politie overge leverd. Emile Henry, de ter dood veroordeelde Fransche anarchist, heeft een poging be raamd om uit de Masas gevangenis te ont vluchten. Maar zyn plan mislukte. Een xijner bewakers, dien hy trachtte om te koopen, bracht het uit. In de Fransche Kamer heeft de Afge vaardigde Roberti zich beklaagd over eene circulaire, door den Panselyken nuntius gezonden aan de Fransche bisschoppen met betrekking tot de aangelegenheid der kerk fabrieken. Hy wilde n.l. weten, of de Re geering daartegen niet zou optreden, daar de nuntius geen recht had op staatkundig gebied aan de Fransche bisschoppen wenken H geven. Zyns inziens mocht de Regeering By Koninklyk besluit is Mr. J. G. Gleichman benoemd tot voorzitter van de Tweede Kamer der Btaten-Generaal, voor het tydperk der tegenwoordige zitting. Bij Kon. besluit is benoemd tot ontvanger der invoerr. en acc. te Vlodrop (station) J M. Van der Minne, surnumerair uit de directie Rotterdam. Voor de op Vrydag 11. gehou den verkiezing van een lid der Tweede Kamer in het hoofdkiesdistrict Delft zyn uitgebracht 2017 stemmen; van onwaarde 40; volstrekte meerderheid 989. Gekozen Jhr. Mr. G. J. T. Beelaerts van Blokland (anti-revol.) met 1120 stemmen. Op den heer Mr. W. M. H. Boers (liberaal) waren 657, op den heer Mr. H. A. v. d. Velde (anti re vol.) 195 stemmen uitgebracht. De nieuwe Minister van Oorlog heeft, naar men verneemt, als bepaalden eisch bjj zjjn optreden gesteld, dat het leger zal bewapend wurden met de nieuwe ge weren van minimaal kaliber, waarvan de kosten desnoods uit eene buitengewone leening zullen moeten worden gevonden. De Secretarie van het hoog heemraadschap „Krimpenerwaard” is ver plaatst van Berg-Ambacht naar Ouderkerk op d’ IJsel. De Minister van Waterstaat heeft voor uitlovingen op de tentoonstelling, die door de aideehng Gouda en omstreken van de Holl. Maatschappij van Landbouw by gelegenheid der algemeene vergadering zul worden gehouden, een rykasubsidie verleend van t 300. Van Maandag 14 tot en met Zaterdag 19 dezer zyu op de zalmzegen- visschery „Stad Dordrecht” gevangen 68 zalmen en 103 elften. Prys van zalm per hall kilo van f 1,10 A f 1,15. Elft per stuk van f0,70 A f1,10. Op de Vrydag te Rotterdam gehouden paardenmarkt werden aangevoerd 171 paarden, 1 veulen en 4 ezels. Voör een zeer groot gedeelte waren het flinke werkpaarden en varieerden de pryzen vau f45 tot f400. De handel was tamelyk levendig. Voor ds vierde maal binnen Mn jaar tyds heeft, naar men uit Kruiningen behouden. Van den inboedel ia weinig gered: een paar bedden en eenjg goud en zilverwerk. Wagens en karren werden door de toegesnelde buren nog tijdig in veilig heid gebracht. Naar men verneemt, waren gebouwen en inboedel tegen brandschade verzekerd, en moet de brand zijn ontstaan door een gebrek in den schoorsteen. De nabyzynde vruchtboomen zyn 4f verkoold kf geheel geblakerd •NOORDELOOS, 21 Mei. Kon zich niemand herinneren de aardappelen om dezen tijd des jaars reeds zoo gegroeid te hebben gezien, in het vooruitzicht spoedig nieuwe aardappelen to kunnen eten is echter door de strenge nachtvorst van heden eene on aangename verandering gebracht, daar deze op vele akkers, voornamelijk op de vlakte, totaal zyn afgevroren. Ook de beetwortel- verbonw heeft nog al met tegenspoed te kampen, daar veel vaq, bet uitgezaaide zaad niet is ontkiemd, zoo dat veel akkers op nieuw gezaaid zullen moeten worden. Door sommige landbouwers is daartoe reeds over gegaan. De oorzaak daarvan wordt toe geschreven aan slechte hoedanigheid van het gebruikte zaad. ••NIEUW-LEKKERLAND, 21 Mei. Als een bewijs van de vroege ontwikkeling der planten in dit voorjaar kan gemeld worden, dat door den heer Ads. Van der Wiel alhier, reeds op 19 Mei aardappelen zijn gedolven, die, op den kouden grond ge teeld, in grootte en kwaliteit niets te wen- schen overlieten. Niettegenstaande hij alhier steeds de eerste aardappelen tracht te delven, heeft moedor natuur hem thans al bijzonder geholpen. OUDERKERK a/d IJSEL, 21 Mei. Bedankt voor het beroep naar deze gemeente door Ds. J. L. Tichelaar te Nijland. •♦OUDEWATER, 22 Mei J.l. Zaterdag avond maakte een van de vele rond- of dóórtrekkende reizigers, welke alhier io een slaapsteé nachtlogies had genomen, kennis met de politie; zijn signalement kwam nl/ overeen met een door de politie gezocht persoon. Hem werd toen vrij logies bezorgd in het arrestantenlokaal, vanwaar hij den volgenden morgen zwaar geboeid naar Rotterdam is getransporteerd. Mocht de gearresteerde de gesignaleerde persoon syn, dan zal zyne kennismaking met de justitie voor hem geen te best gevolg hebben, daar "volgens gerucht zijne aanhouding in verband staat met het verdwijnen eener vrouw, die hier en in den omtrek bij de ingezetenen als bedelares wel bekend was. •STOLWIJK, 21 Mei. Verleden week werd f hier op verzoek van vele inwoners en met toestemming van den eigenaarkoopman S een hond doodgeschoten over wiens toe stand men zich ernstig ongerust maakte: iedereen dacht, dat het dier dol geworden was. Uit een onderzoekingesteld door den rijks-veearts O nit Goudais echter gebleken, dat men zich gelukkig ten onrechte bevreesd had gemankt. De heer J. ’t Hart, onderwijzer te Westzann, hoopt den 15en Juni zijne be trekking van onderwijzer met höofdakte aan de 1ste openbare schooi alhier te aanvaar den. Gedeeltelijk zal dan in het gebrek aan personeel voorzien zyn, want voor de be trekking van onderwijzer heeft zich zoo- als reeds gemeld is niemand aangeboden. Thans echter, nu zooveel jongelieden met gnnstigen uitslag examen hebben gedaan zal eene nieuwe oproeping plaats hebben en hoopt men beter te zullen slagen. Van onze kermis was Donderdag avond geen spoor meer te vinden. Ja toch er liep hier nog een hond rond, die door zyn eigenaar, een kermisreiziger, was achter gelaten. Brutaalzooals honden gewoonlijk zijnliep hij de weilanden in en veroor zaakte daar groote onrnst onder het vee. Tevens was hij velen tot overlast en geen wonder: het dier had volslagen gebrek aan voedsel. Om mogelijke onheilen te voor komen is hij gisteren morgen op laat der politie doodgeschoten. Het zyn toch vreemde luidie kermisklanten onze centen nemen ze moe en hunne honden laten ze, mis schien wel als oen bewijs van dankbaarheid achter. ♦TIENHOVEN, 21 Mei. Op de zalm- zegenvisscherij alhier zijn van gister avond tot heden-voormiddag 13 zalmen gevangen. •VLIST, 22 Mei. De rekening van den polder Bonrepas over 1893 bedraagt aan ontvangsten f 1911,22s en aan uitgaven f 1673,15, derhalve een batig saldo van f 238,07*. De begrooting voor 1894 bedraagt aan ontvangsten en uitgaven f 1694,58*. VLIST, 22 Mei. Een koopman nit Polsbroek, die jl. Zaterdag een bezoek aan Schoonhoven had gebracht, werd op de terugreis, in Bonrepas, ’door een duizeling overvallen, tengevolge waarvan hij eerst achterover en na een tweede buiteling met het hoofd voorover in het water sloeg. De postbode Sloof, die den man even te voren was voorbijgegaan, merkte gelukkig het ongeval, en toen ook de zoon van den vee houder Oskam ter hulp was toegesneld, stond de drenkeling yrij spoedig op het droge. Na' een iiefderyke verpleging bij genoemden veehouder te hebben genoten, werd hy door dezen per rijtuig naar zijn woning gebracht. Zondag moest de patiënt het bed nog houden, doch op het oogenblik is zyn toestand zeer bevredigend. Zijn manufaeturen, die hy in een zak op den rag droekregen nog al wat waterschade. In den nacht van jl. Zondag op Maandag heeft het gedacht gevroren. De Telden waren geheel en al wit

Schoonhovensche Courant | 1894 | | pagina 1