M DE, iktaren 1894. N*. 1476, Zaterdag 26 Mei. Nieuws- en Advertentieblad voor Zuid-ïïolland en Utrecht. as. >HT. uring lesgewas laat, voorden n de Lek, ook gelegen in de n aan de Lek, eep ZET. EDE el, iERAK, 43200. iWAS \JK, in Stolwijk )p. LLEH. EWAS - EN ND, ’kerk, •oek. BUITENLAND. Overzicht. DEMOCRATIE. BINNENLAND. van de Damweg, SCH00NH0VEN8CHB COURANT i Nooten. rer- JAN NOOTW, - 7500. S. W. N. VAN NOOTEN te Schoonhoven, Uitgever.. o 22. Mei 1 hebbende het JACHT- fweg naar zou ook d, gelegen in e Lekonder t f 29500. - 6200. VAN 1894, an den te inden Notaris (JLTZ VAN Woensdag i 10 uur, van: i.des voorm. by den Heer DE. by den Wel- e Nieuw-Lek- voorn. Notaris. rte bepalen de maand xal te Go- n de Doelen, aan van den Gorinchem, oht: E gratis ver- van Notaris te 'sGraven- ?6, en van I, by wie in- n vóór of op kantore van te Gorinchem. an.’ n van linnen- e zeepsoorten. er Dinsdag in bet Kof- WOERD te Prys der AdvertsntiönVan 1 tot 5 regels 0,50. Iedere regel meer f 0,10. Groote letters naar plaatsruimte. Inzending franse uiterhjk tot Dinsdags-avonds 8- en tot Vrydags-namiddags 5 urea. Alle binnenlandsche Advertentiënvoor 3 maal plaatsing opgegeven, worden slechts 2 maal in rekening gebracht. van de staatsinstellingen, onder welke wij leven. Haar te 3o4*t erkennen in de wet geving, is de taar der democratie. In Frankrijk is geheel onverwacht een ministriëele crisis uitgebroken. Het is haast niet te gelooven en toch is het waar dat Casimir Périor, die voor zes maanden de onmisbare persoon heette en gedwongen werd de plaats van Dupuy als Minister- President te vervullennu weer onbruik baar wordt verklaard en bij den grooten hoop geworpen. Hoe dit alles geschiedde In de Kamer was, naar aanleiding van een vraag, gedebatteerd over de toepassing der wet op de werklieden-vereenigingen op de werklieden van den Staatwelke laat sten de Regeering meer wil beschouwen als onder strenge tucht staande. Nu was het de quaestie om tot sluiting der discussie te komen met de gebruikelijke motieom over te gaan tot de orde van den dag. Twee „gemotiveerde” ordes werden door de Regeering verworpen, die eenvoudig tot de orde van den dag wilde overgaan. Doch het gebeurde, dat deze door de Kamer op baar beurt werd geweigerd met 40 stemmen meerderheid. De Munster-President en de andere Ministers verlieten toen de saai onder luide toejuichingen van de uiterste linkerzijde, terwijl het centrum (de gema tigde Republikeinen) zeer terneergeslagen was, dat het Kabinet in de minder heid was gebleven. De agitatie duurde steeds voort, en om nu een einde aan de zaak te maken, werden twee voorstellen gedaan, waarvan het eene reeds door de Regeering verworpen was en nu werd aan genomen. Het was sen motie van De Ra- mei, die de Regeering had voorgesteld geen onderscheid te m*k£p tuascbeu de twee bovengenoemde klassen van werklieden. Na de aanneming van dit voorstel, begaven de Ministers zich naar bet Ely«ée, om aan President Carnot hun ontslag aan te bieden. De heer Casimir Périer deed aan den Pre sident getrouw verslag van wat er voor gevallen was, en achtte ontslig onvermij delijk. Wie zouden er nu weer optreden? Alle verandering is geen verbetering 1 Emile Henry, de bommenwerper, is Maan dag ochtend jl. te 4 uren onder de guillo tine gevallen. Zonder eenige aandoening te verraden en blijkbaar zeer kalm onderging hij zijn vonnis. Met vaste stem riep hij nog; „Leve de anarchie 1” Drie personen uit de toegestroomde menigte riepen hem dit na en werden oogenbiikkelyk ingerekend. Uit bovenstaande regelen blykt, dat het voorstel van de Regeering, nl. om de dood vonnissen niet meer in het openbaar te voltrekken, verworden is, en wei met 267 tegen 232 stemmen. Met eene meerder heid van 200 stemmen werd een amende ment, om de geheele doodstraf al te schaffen, aigewezen. Generaal Dodds heeft uit Dahomey ook de kroon van Koning Behanzin medege bracht. Die kroon, een vrij merkwaardig product van goudsmeedkunst, zal in een der Fran- sche nationale museums worden bewaard. In (servië heeft nu een geheele omkeer van zaken plaatsgehad. De jeugdige Vorst Alexander, het huichelen moede, zooais hij het noemt, heeft heel eenvoudig de grond wet van 1888 afgeschaft en die van 1869 weer ingevoerdvoorgevende dat de eerste te veel gebreken had. Verder zijn alle wetten op de drukpers, alle gemeente-verorde ningen en alle kieswetten buiten werking ge steld, die in tegenspraak zyn met de „oude” grondwet. Het Hof van Cassatie en alle rechtbanken zullen vernieuwd worden. Mi nister Niooiajevitch heelt ontslag genomen, doch tot nu toe bleven de andere ministers aan. Van verzet wordt nog niet veel gemerktdoch het zou niets te verwon deren zijn, als den eeu of anderen dag een burgeroorlog uitbrak. Het geduld raakt eoi.s uitgeput I On verdragelijk haast is de gedachtedat al die veraudenugen ge schieden ter wille van een doorbrenger woordbreker en verkwisteralle drie ver- eenigd in den persoon van ex-kouing Milan. In het llougaareche volkshuis is met eene meerderheid van 150 stemmen beslo ten het wetsvoorstel tot invoeriug van het verplicht burgerlijk huwelyk nogmaals op te zenden aan bet Huis der Magnaten. By de jongste arbuidersongereld heden te Ustrau (Jloravlë) heelt men voor de tweede maal de vreuselijke uitwerking vau de senoteu der Mauniicher geweren gezien en bevonden, dat men met, gelyk eerst ge daan werd, bij dat geweer van aumauiteit kan spreken. De kogels hebben door hun ne geweldige kracht zeer erge wonden ge maakt. Vyf der gewondeu liggen byua hopeloos, en de overigen zullen waar- sctiynlijk zeer* langzaam herstellen. Kon.Dg Karei van Huiuanië heeft het nieuweSulina Donau kanaalgeopeud, waaroy allo belanghebbenden door schepen waren vertegenwoordigd. De opening bestond in het doorvaren van een verspernngskabel door de koninklijke boot onder een geschat- politieke invloed is verkregen, hoe vele, vaak tegenstrijdige uitzichten de drijfveer zyn tot den yver, waarmede de democratie erkenning harer rechten vraagten hoe groot de overeenkomst iswat het verschil van groepen en nuanceeringen aangaat, tusschen hen die wel en degenen die nog niet tot de staatkundig toerekenbaren zyn gebrachtlaat ons dan niet zoo kinder achtig willen zyn om spoken te zien op klaarlichten dag. Zeker, als de leden der minbevoorrechte standen gelegenheid krijgen hun weuschen door een politieke daad het uitbrengen eener stemkracht bij te zetten, dan zal er wat meer gelet worden op belangen, die tot dusver niet genoeg in acht werden genomen. Doch het zal niet mogelyk zyn die zóó sterk op den vourgrond te doen treden, dat het publiek welsyn er schade door iydtdaarvoor waar borgt de noodzakeiyke samenwerking met heu, die tegenover de vraagstukken die in behandeling zyn een ander standpunt innemen. En het is juist die samenwerking, die van een gezonde democratie, gelijk wy die in Nederland verlangen en ook zeur stellig verkrygen zuilen, de kern uitmaakt. Geen klassen die zich speciale rechten aan matigen, maar het geheele volk zyu con- stitutioneele bevoegdheden uitoefenende, in gemeensshuppelyk overleg doende wat der burgers is in den modernen staat ^pduar hetgeen door vreedzame eu met bezadigdheid aangewende middelen moet verkregen worden. Is etryd daartoe nog noodiglaat deze dan 'gevoerd worden op zoodamge wijze, dat hij na de beslissing geen verbittering achterlaat waaruit daden van weerwraak zouden voortvloeien. Gelykheid op maatsohappelyk gebied is een herseuschim kou zy werkelykneid worden, ’tzou slechts voor een oogeuolik zyn. Ducn politieke gelykheid is met alleen bereik baar, zy is een noodzakeiykneid voor de handhaving en de regelmatige ontwikkeling Het is in onzen tijd bijna een gemeen plaats geworden, te gewagen van „de de mocratische. strooming.” Men ziet haar in alle beschaafde landen aanzwellenmeer omvang verkrijgenin kracht toenemen. De onmogelijkheid wordt erkend, haar tegen te houden, veeleer wordt het raadzaam geachthaar een bed ding te bereidenwaarin zij zonder schade te veroorzaken, haar loop kan vervolgen. Afdammen baat hier niet; de golven zou den de kunstmatige belemmering over- schryden of verbreken. Zelfs is het van het uiterste gewichtde maatregelenge schikt om baar in de goede richting te leiden, niet te lang uit te stellen, opdat de geweldige stroom niet eenmaalin teu gellooss vaart aanrukkendeals een onheil aanbrengende massa zich over het land verspreide. Of zijdie over deze dingen spreken en schry ven met de uitdrukking „democratie” allen hetzelfde bedoelen, mag betwyield worden. Er zyn vreesachtigendie hierby in de eerste plaats of uitsluitend denken aan de heerschappij der ruwe menigte. Hun blik richt zich meest naar het verleden, naar de treurige dagen van het Parysche schrik bewind op het eind der vorige eeuw, naar het korte muar bloedige tijdperk van de Commune in Fraukryk’s hooidstad. Toen had het gepeupel de macht in handen ge nomen, en maakte daarvan op de schro- melykste wyze misbruik; het recht werd vertreden, de vryheid aan banden gelegd; wie niet de afgoden huldigde van den grooten hoop, verbeurde bezittingen en leven. De stroom was een stortvloed ge worden, die weldra, moegerend, zich te pletter stootte tegen de rotsen. Dit was een gevolg hiervandat aan gegronde grieven en rechtmatige eischen geen voldoening was gegeven, toen het gunstige oogeiibbk daar was. De macht hebbenden, te zwak evenwel om de teugels met de onversettelyke kracht van een Rus- Bischen autocraat vast te houdenaan den anderen kant te baatzuchtig om iets van hun voorrechten prys te geven hadden ge meend door schyu concessie’» oen storm te kannen bezweren. Hadden zij den geest des tyds beter begrepenlosgelaten wat niet meer gehandhaafd kon ol mocht wor den, zich aangesloten bij de beweging door de voorstanders van gematigde hervormin gen in het leven geroepende massa zou nooit het overwicht hebben verkregen dat haar in staat stelde wet en recht te schen den, kerk en maatschappij onder den voet te halen. Vreezen kannen slechts zy, die vreemd zyn aan het leven van hun tyd en angst vallig zich vastklemmen aan het bestaande; die niet gelooven aan den vooruitgang en blind zyn voor de lessen der geschiedenis. Want is niet de geheele mautschappelyke etryd, die in het laatste kwartaal dezer eeuw een scherper karakter heeft aange nomenmaar, om welks aanvaug te ont dekken we zeer, zeer ver in het verleden zouden moeten teruggaan, is hy niet ge richt tegen allerlei voorrechten, waarvan het niet gemakkelyk zou zyn het recht matige te bewysen? De man uit het volk, die nadenkt, vindt geen antwoord op de vraag, op welke gronden van billykheid staatkundige rechten zyn vastgeheont aan de zeer toevallige omstandigheden van ge boorte, van rang of van bezit; en hoe zal men hem duidelijk kunnen makendat het belang van den staat, die hem als burger erkent, niettemin vordert hom geeueriei aandeel te verleenen in de beslissing ten opzichte van de wyse waarop die gemeen schap bestuurd moet worden, welker wel- zyn toch ook hem moet ter harte gaan? Wie de dingen beschouwt met een kal- men blikvrij van vooroordeelen en zonder vrees, denkt er anders over. Hy bejegent de opkomst der democratie met als een gevaar, dat wy met de uiterste krachts inspanning moeten trachten ai te weren evenmin als een ruw bevel om de tot dus ver bezette plaatsen te ontruimen, aan anderen ai te staan. De ontwikkeling der natiën stelt haar onverbiddelyke eisshen. De meer bevoor rechten hebben zich gedrongen gevoeld, door het uit breiden van her onderwys, door de gelegenheden om het te verkrygen tuegaukeiyk te maken voor ieder, de ge schiktheid tot zeliregeenug voor te berei den. Zy konden niet anders, al zou ook het klasse-egoïsme onthouding raadzamer, in eik geval voordeeliger geoordeeld hebben. De vraag is soms gesteld, ol zoo’n een voudige arbeider, in rustigen eenvoud zyn dagelyksche taak verrichtende, eigenlyk niet gelukkiger is dan iemand, die, onder gelyke omstandigheden levende, door ver meerdering van kennis beboetten heelt ver kregen, welker bevrediging met gemakkeiyk is. Als eemg antwoord kan men slechts de schouders opualeu: een „geluksstaat” bestendigenongeveer overeenkomende met het halfbewust bestaan van het vee, al sou men het willen, ’tie even onmogslyk saluut van alle schepen. Aan een feestmaal, dat volgde, werd gedronken op koning Kareldie het zijne bijdroeg tot het tot stand komen van het werk vervolgens werd den Vorst een beker van gedreven zilver aangeboden. Voor het een en ander dankte de koning in hartelijke bewoordingen. Ongelukkig is het gesteld met den Re- geeringstoestand in Beieren, waar Koning Otto, de ongelukkige broeder van den treu rig omgekomen Ludwig, die reeds jaren lang verpleegd werd op het kasteel Für- stenried en onmichtig was verklaard de teugels der Regeering in handen te nemen, totaal krankzinnig is geworden. De tyd is dus gekomen, hem van den troon vervallen te verklaren. Voorloopig zullen de Beieren geen verandering brengen in de wijze van regeeren en uit piëteit tegenover het Vor stenhuis, de dingen laten, zooais ze zijn. Koningin Victoria van Engeland heeft evenals Koning Karei ook een kanaal inge wijd, ter verbinding van Manchester met de zee. Met de grootste geestdrift werd H. M. begroet. Het Huis der Gemeenten heeft bij tweede lezing de Regeerings voordracht goedgekeurd, tot regeling van het plaatselijk zelfbestuur in Schotland. Eene commissie van Scbot- sche aangelegenheden zal nu het overige wel behandelen. De koetsiers werkstaking te Londen duurt voort, met weinig kabs, naar bet schijnt, op eeu spoedig eiude. Eenige kleine njtuig- eigenaurs gaven toe en stonden hunne cabs af tegen verltagden huurprijs, maar deze vertegenwoordigen nog maar de kleinste helft der Londensche rijtuigen (4000 van de 110110) en de groote eigenaars blijven weigeren De 4000 rijdende koetsiers dragen nu zeker deel hunner verdienste bij tot het werkstakers fonds, dat ook van andere voer lieden vereenigmgen ondersteuningontvangt. Het groote ongerief van in het geheel geen cubs is echter voor het publiek weggenomen. De begrooting van oorlog is door de Italiaauache Kamer met 229 tegen 198 stemmen goedgekeurd. Daarna is men overge, aan tot net in behandeling nemen van de finauciëele voorstellen van den Mi nister Sonnino. Reeds hebben do Alge-' vaardigden het woord gevraagd, o. a. ook de oud-voorzitter der Kamer, de heer Za- nardelli, die tegeu stemde. Te Barcelona (Spanje) zyn 5 anarchisten, die zich schuldig maakten aan bommen- aanslagen, geiusiileerdondanks de nog aangewende krachtige pogingen van eenige socialistische en radicale Cortesleden. Zoo ais het gewoonlijk met die lieden schynt te gaan, toonde niemand berouw en de meesten hielden zich kloek. De Coxeyanen, volgers van den beruchten „dweper” Coxey, schyuen het pluuderen en vernielen nog met moede te zyn, want voort durend hoort men nog van allerlei ongeregeld heden. In Montana o. a. heeft eene bende van 25 zich meester gemaakt van een trein, waarop de maatschappij dien uit het spoor heeft doen brengen en in een ravijn vallen, waarbij de roovers werden gevangen ge maakt, nadat een zestal hunner door den val nog al ernstig bezeerd wared. Generaal Coxey zelf eu twee zijner lui tenants zyn door het Hof te Washington ieder tot twintig dagen gevangenisstraf ver oordeeld wegens senade aan planten, strui ken enz. berokkend by de bekende demon stratie van het kapitooi. De gevaren van het geld zijn vele, miar gevaar luopen van onder geld begraven te worden, dat o vei komt niet iedereen. Eenige beambten van de Munt te Phila delphia (Amerika) hebben dezer dagen in dat gevaar verkeerd. Zy moesten een groote som geld natellenwelke jaren lang daar gelegeu had. De opgestapelde zakken, vol zilveren dollarswaren doorgesleten en openge barsten. Toen een der beanibten naar boven klauterde, om de dollars, die er uit gevallen waren, te verzamelen, be gon de stapel te waggelen, en eeu oogen blik later stortte de geldberg ongeveer 2 millioen dollarstukken ineen met een donderenden slag, waarvan het geheele ge bouw schudde. De beambten hadden gelukkig nog juist den tyd om uit den kelder te vluchten. STATaN-GENERAAL. In de vergadering der Tweede Kamer van Dinsdag wunBChte de waarnemende voorzitter, de heer Van der Schrieck, den heer (Jieichman geluk dat hy, in drie der talrijkste gemeenten als Kamerlid herkozen, opnieuw met het trouwen der Kouingin-Re^entes en der Kamer was vereerd. De heer Gleiehman aanvaardde het presidium met een rede, waarin hij er op wees dat de korte zitting slechts dient tot af doening van dringende zaken, in afwachting van den tyd ter behandeling der toegezegde regee- rings-voorstellen, en der hervatting van de on verwacht afgebroken taak. De heeren Sanders, Rastert en Beelaerts van Blokland zyn als leden toegelaten en b-ëedigd. Met 49 tegen 35 stemmen is besloten tot toelating van dun heer Burret (Beverwyk). Om trent de verkiezing in Eist zal een onderzoek worden ingesteld. By Kon. beslait zyn benoemd: met ingang van 1 Juni, tot burgemeester an het water- likerkapel en lornemens op des middags o. 1, bewoond l, publiek te hooyen als dat men een stroom den terugi de bronnen zou voorschryven. Al het eigenbelang eener heerschendo klasse, gelijk in het oude Griekenland nn en dan gezien is de verstandelijke vorming ont houden aan degenen, die door handenarbeid hun levensonderhoud moeten vinden, slechts met de grootste krachtsinspanning is dit voor korten tijd mogelijk. En als nu do klassendie van eeoigen politieken invloed zijn verstoken gebleven, tot het besef zijn gekomen dat men hun iets onthoudt waarop zij aanspraak hebben als zykennis nemende van hetgeen er in de wereld omgaat, van oordeel zijn dat er geen enkele reden bestaat om een lijn te trekken, aan welker óénen kant zij moe ten blijven, terwijl de anderen zich vrijelijk aan de andere zijde bewegen wat zal men daar tegen zeggen? Er zyn gronden van billykheid aan te voeren voor de uit sluiting van maatschappelyk onmondigen, personen die geheel of ten deele ten koste der gemeenschap leven, zoodat hetgeen zij kunnen doen tot haar instandhouding niet opweegt tegen hetgeen zy van baar vra gen mederegeeren onderstelt minstens zooveel zelfstandigheid dat men voor zich- zelven kan zorgen. Maar dan rust ook op die gemeenschap de verplichting, al het mogelijke te doen, teneinde het aantal dier onmondigen tot het kleinste cyter terug te brengen. Het wantrouwenwaarmede men de op komende democratie bejegent, en de poli tieke gelijkstelling aller maatschappelijke klassen zooveel doenlijk tracht te belem meren heeft nog een andere oorzaak. Als de lagere klassenzegt men*, den invloed van haar stemmencijfer kunnen aanwenden, dan zullen zy het overwicht bekomen en daarvan een egoïstisch gebruik maken. De macht, tot heden in handen van de be voorrechte klassen, zal overgaan op lieden, die niet gewoon zijn haar uit te oefenen, niet door de ondervinding hebben kunnen loeren, dat de eischen van het algemeen welzyn de natuuriyke grenzen ziju, binnen welke de voldoening aan particuliere be geerten moet beperkt blijven. Men zal dan zien dat de proletariërs een stelsel van berooving in toepassing brengendat nood lottig is voor de welvaart, en de verplant sing van maatschappelyken rykdom gepaard doet gaan met een zoo groot verlies, dat bet resultaat gelyk zou staan met een ver huizing waarby de transportwagens in een afgrond zijn gevallen. ludien dergelyke verwachting op redelijke gronden steundedan zou inderdaad ieder, wien de toekomst van zijn vaderland en van de maatschappij uiet onverschillig is, verplicht zyn het terrein voet voor voet tegen de democratie te verdedigenal bezat hij ook de overtuiging, dat deze in het laatst zou zegevieren. Aan het ont staan dezer beduchtheid hebben de volks leiders schulddoor stemrecht voor te stellen als het middel om opeens arbeid en brood voor allen te verwerven en de armoede voor altijd te doen verdwijnen. Doch als meu opmerkt, van hoe velerlei verwachtingen de verwezenlijking wordt te gemoet gezien zoodra slechts de begeerde Deze Coanót wordt des Woensdags- en des Zaterdags morgens uitgegeven. Prijs: voor Schoonhoven per drie maanden /0,75. Franco per post door het geheele rgk f 0,90. Men kan zich abon- neerea bij alle Boekhandelaren, Agenten en Brievengaarders. van Gouda, Mr. A A. Van Bergen IJzendooro, met ingang van 13 Junitot burgemeester van Everdingen en van Hagestein Mr. H. W. Waarden burg, secretaris dier gemeenten. Bij Kon. besluitis: 1. aan Dr. R. J. Fruin, met ingang van 18 Sep tember 1894, eervol ontdag verleend als hoogleeraar in de faculteit der letteren en wijsbegeerte aan de ryks-universiteit te Leiden, met dankbetuiging voor de door hem gedurende vele jaren bewezen dien sten; 2. tot hoogleeraar in de faculteit der letteren en wijsbegeerte aan de rijks-uni- versiteit te Leiden benoemd, om onderwys te geven in du vaderlandsche geschiedenis, Dr. P. J’. Blok, hoogleeraar aan de rijks-oni- versiteit te Groningen; 3. aan Dr. P. J. Blok voornoemd, eervol ontslag verleend als hoogleeraar aan de rijks universiteit te Groningen, met ingang van den dag, waarop hij zijne lessen als hoogleeraar aan de rgks- universiteit te Leiden zal aanvangen. De opper-ceremoniemeester maakt bekend dat, ingevolge de bevelen van Hare Majesteit de Komugin-Regentes, het Hof den lichten rouw zal aannemen voor den tyd van acht dagen, ingaande den 24sten dezer, wegens het overlijden van Hare Keizerlgke Hoogheid mevrouw de Groot Hertogin Catharina Michaölovna van Rusland, weduwe van Zyne Hoogheid Prins George, Hertog van Mecklenburg-Strelits. Tot surnumerair by de Staats spoorwegen is o. a. benoemd E. K. Ebben hout te Woerden. De directeur-generaal der posteryen en telegraphie heeft bepaald, dat voortaan op het ontvangbewijs voor aan- getuakende brieven, postwissels enz., afge geven of uitbetaald aan vreemdelingen die met ten kantore bekend zyn, moet worden aangeteekend welk identiteitsbewijs door hen als bewijsstuk is vertooud. Do generaal-majoor, inspecteur van den geneeskundigen die. st, heeft bepaald, dat voort tan alle millitiepiicatigen, die voor herhaling* oefeningen onder de wapenen komengeneeskundig moeten worden onderzocht. Aan het ministerie van Wa terstaat, Handel en Ny verheid te ’s Huge is Woensdag o. a. aanbesteed: Het onderhoud en herstel der ryksrivier- werken van de Noordgeul, de Botlek, den bartel en de Nieuwe Maas langs Rozen burg en Brielle tot zee, van 1 Juli 1894 tot 30 Juni 1895. Minste inschryver C. Visser, te öliedrecht, voor f12.138. Het ondernoud van de ryksri vier werken en hun toebehooren op het Paunerdensch Kanaal, den Neder-Ryn en de Lek, met de daartoe noodige leveringen, herstellingen en vernieuwingen, van 1 Juli 1894 tot en met 30 Juni 1895, in vier perceelen. Minste inschrijver 4de perceel J. Van der Plas te Hardingsveld, voor f21.288. Bij eene aanbesteding vanwege het Departement van Koloniën was voor perceel 13: passement, zeiigaren, koord, vlaggedoek, vlaggehjn, vlaggen en sajet, minste inschr. „de Goudsche Machinale Garenspinnerij’’ te Gouda, voor f5OO,75. De af getreden Minister van Koloniën, de heer Van Dedem, is voorne mens tegen Augustus zijne reis naar Oost- ludië te aanvaarden. In de zitting der Arrond.- Rechtbank te Rotterdam van Dinsdag wer den o. a. de volgende persopen veroordeeld M. K. O.oud 33 j.dienstbode te Gouda, beklaagd van diefstal van manufacturen, tot zes maanden gevangenisstraf. M. V., huisvrouw van W K., oud 28j., zonder beroep te Berg-Ambacht, beklaagd van diefstal, tot 14 dagen gevangenisstraf. C. de F., schipper te Haastrecht, we gens wederspannigheid, tot 14 dagen. Een 25 jarige schipperskneoht uit Goa- derak, Fraus v. d. 8. genaamd, had zich te ver mtwoorden, omdat hy op 25 Maart jl. te Moordrecht moedwillig zekeren Willem Visser een slag op het hoo d zou hebben gegeven. Volgens den beklaagde had hy in drift gehandeld toen hy bemerkte dat Visser in zijn zak wilde tasten, doch laatst genoemde verklaartdat er een gansch andere oorziak bestaat, namelijk het: „cherchez la femme”. Beklaagde was ja- loersch op den mishandelde, daar hy een goed oogje op de jonge dociter geworpen had, met wie Visser verkeerde. Na het hooren van een tweetal getuigen, vorderde het O. M.bij monde van den suost. othcitr, Air H. J. K. Dyckmeesterbeki’s veroor- dueling tot zes waken gevangenisstraf. Uitspraak over 8 digun. Voor de eiud-examen der Hoo- gere Burgerscholen in Zuid Holland, dat dit jaar te Schiedam zal gehouden worden, hebben zich uaugeuieid 124 candidateu, en wei: 38 van de d. B. S. te ’s Gravenhage; 29 van die te Delft; 20 van die te Rotter dam; 11 van die te Dordrecht; II van die te Gouda; 6 van die te Gonncuem; 6 van die te Schiedam en 1 extraneus. Onder deze candidaten zya 5 meisjes, n.l. 2 uit Del.t, 2 uit Rotterdam en 1 uit Scniedam. •- Ds. G. Boer te Er melo - Veld- wyk u beroepen te Monster.

Schoonhovensche Courant | 1894 | | pagina 1