THEE 1894. Woensdag 6 Juni. N°. 1479. Nieuws- en Advertentieblad voor Zuid-Holland en Utrecht. ch Atelier. -MEEL, FDSMA, dam. [en Zonen „DE WAAG”, 'I I' ROFFEN! aafsbeschuit. )cht en goedgekeurd laboratorium te Am en door den Heer »er te BLisRKNsoRAAr. krijgen by G. VAN Molenaarsgraaf, tegen postwissel ad f 1,10 luis, afgehaaldf 1,— IOCHMANN. GOUDA. !TSEN V BLITZ, huls v/d Dan, DAM. I BLITZ BEEKUM, rikant, Culemborg. JFWAS ïBUUSiZoon Swell. I D A, BINNENLAND. BUITENLAND. Overzicht. ‘4 nderdags en Vrij- bij kunstlicht.) WOWll» COURANT. Veluwe bouwen bjj iedere weêrs- II tot i nor te 2REN-LOGEMENT in de zilte bad al heel kroop overlat brei uit >m gezochte IKUM'S i f 0,30 en KG. lortdurende contröle HAMEL ROOS en Amsterdam. Let fabrieksmerk. Uilijke prijzen. enheid aan huis koopen en verkoopen i een provisie van: boven de 30 onder 30»/,; (ook orders in de meeste 1 tot den eerstvolgen- der Amsterdamsche aders gevraagd tegen pakjesvoorsien neerd handelsmerk, oven bij GEND1JK. SPELT. NDRIES KRUIJT. G VAN DER REST. RPEIJER. PANNEKOEK. de JONG Czn. VAN DER STEEGT. ed. KNOERS. HOMBURG. SCHEER. ABRECHS. van EINDHOVEN. wordt de aandacht THEE, k f 1,30 e zoozeer gere- 9 Amerikaansohe erkrggbaar toot bij W. J. VAH Bergambacht DEN DOOL; «tf* bg JOH. lor Schoonhom 10, Conti. deposito: 2«/., p overeen te komen desverkiezende tegen en; op Effecten voor: •0,— a 4 ’s jaars; tot den prolongatie- msterdamsche beurs- Te Bologna geschiedde hetzelfde, waarby een portret van den Minister-President plech- tiglijk verbrand werd. Een Orsini-bom werd naar eene afdeeling politie-agenten geworpen zonder echter te ontploffen. Verscheidene personen zijn in hechtenis genomen. Keizer Wilhelm’s derde zoon, Prins Adel- bert (geb 14 Juli 1884), wordt benoemd tot oücier in het Pruisische legor en zal heden bij een groote parade voor het eerst ver schijnen voor het front van het 1 e regiment der lijfwacht te voet. Het is in Pruisen het gebruik, gelijk men weet, dat de Prinsen op hnn tiende jaar in het leger worden opgeuomenmaar men heeft ditmaal deze plechtigheid zes weken vervroegd, om de Noorsche reis plannen des Keizers. Üit Buenos Ayres wordt gemeld, dat aldaar op de beurs „twintig” faillissemen ten plaats hadden van speculanten op de daling van het goud-agio, o. a. ook dat van den oud-Minister Hansen. Hunnesse te Ruhrort. 9” •GDUDERAK, 4 Juni. Door de arbeiders aan de steenfabriek van de wed. P. Van Lange alhier is het werk gestaakt, wegens het niet uitbotalen van hot door hen ver diende weekloon, hetwelk zij gewoon waren te ontvangen. HOOG-BLOKLAND, 4 Juni. Bedankt voor het beroep nuar deze gemeente door den hoer W. M. J. Engelberts, caud. te Hedel. JAARSVELD, 4 Juni. De rekening van het waterschap „Vyfhoeven” onder deze gemeente over 189J bedraagt in ontvang f 929 77®, in uitgaaf 829,25®, batig slot i 1 <10,52. ♦•JAARSVELD, 5 Juni. De hooibouw is in vollen gang en de verwachting van den hooioogst is over het geheel zeer gunstig. Het aanhoudend schrale weder deed zijn invloed op onze nog al hoog gelegen weiden minder gevoelen, dan in de omliggende lagere streken, doch ook hier heerscht grasgebrek en ziet men ver langend uit naar warmte en moer regen. De aardappelen, die weinig hebben gele den van de jongste nachtvorsten, staan over hot algemeen vrij goed; de bieten, ofschoon onder de meest gunstige omstan digheden uitgezaaid, vallen tegen, op enkele akkers zei s staat een tweede zaaisel pas boven den grond. Tarwe, ofschoon weinig verbouwt, belooft een goeden oogst, evenaid rogge en haver, die prachtig te veld staan. De appelboomen hebben weinig vrucht, de pereboomen staan volgehden, de kersen beloven een middel matigen oogst. KRIMPEN a/d IJSEL, 4 Juni. Alhier doet zich een vijfde geval van pokken voor. Se dert 18 Mei had zich geen nieuw geval voorgedaan. ♦LOPIK, 4 Juni. Door het bestuur van het waterschap „den Hoogen Boezem achter Haastrecht” is vastgesteld de reke ning over het dienstjaar 1893, opgemaakt in eutvangsten op f 19397,44, in uitgaven op (14007,34®, batig slot f5390,09». MOORDRECHT, 2 Juni. In de vergade ring van stemgerechtigde ingelanden van den Zuidplaspolder is met algemeeno stem men herbenoemd tot heemraad Jhr. Mr. W. Th. C. Van Doorn te ’s-Gravenhage. MOORDRECHT, 2 Juni. Onze gemeente secretaris, de heer D. Nugteren, heeft om gezondheidsredenen voor eenigen tijd deze gemeente met de stad Arnhem als woon plaats verwisseld. Van af 1 Juni zal zijne betrekking tijdens zijne afwezigheid worden waargenomen door den heer P. Van der Schee uit Koon. NIEUWERKERK a/d IJSEL, 31 Mei. Tot lid van het bestuur van den polder Esse- Ganadorp en Blaasdorp is herkozen de heer E. Hoogendijk Az., terwijl iD de plaats van den heer E Hoogendijk van Lange, die niet meer in aanmerking wenschte te komen, gekozen werd de heer M. Moons. *NOORDELOOS, 4 Juni. Op eon paar stallen ua is de laatste hennep (schil) verleden week afgeleverd voor f 22 de 50 kilo’s, voorwaar een goede prjjs. Mocht deze zich bestendigen, ook voor het thans te veld staande gewas, zoo is het wel te verwachten dat dit product een volgend jaar weer meer zal worden verbouwd, wat vooral voor de arbeiders zeer wemoheiyk sou ijjn. K>ven de Amsterdam- zonder berekening rdeelige voorwaarden ran wissels op binnen- irieven op aanvrage ven de Heer HEUVEL, aldaar. GOUDA, 1 Juni. Naar wij vernemen, heeft de heer W. Lotsy, gemeente-ontvanger alhier, tegen 1 Juli zyn eervol ontslag uit die betrekking gevraagd, wegens zijne be noeming tot burgemeester der gemeente Maassluis. GORINCHEM, 2 Juni. Door de liberale kiesvereeniging „Algemeen Belang” zijn tot candidaten voor het lidmaatschap van den gemeenteraad gekozen do heeren J. H. O. Van der Beek, P. J. Dingemans en L. Do Beer. Tot de algemeene vergadering der Libe rale Unie zijn afgevaardigd de heeren A. G. W. Boll, G. Blokhuis en Mr. A. O. I Visser. Nog werd besloten tegenover de Libe rale Unie voorloopig eene afwachtende houding aan te nemen. GORINCHEM, 2 Juni. Door de firma Rijcken, Driesen en Van der Heiden zal alhier eeue roomboterfabriek worden opge richt, en laatstgenoemde als directeur daar van optreden. Naar men verneemt, zijn reeds zoodanige maatregelen getroffen, dut eene spoedige in werkingtreding der fabriek kan worden verwacht. N. G. C. *BERG-AMBACHT, 4 Juni. In den na middag van gisteren verscheen te Bergstoep eon stoet van 67 wielrijders60 hunner zetten de reis voort in de richting van Lekkerkerk, de 7 overigen reden over Berg Ambacht verder. De kaaspryzen beginnen te stijgen. In de verloopen week wer'den er puike partijen afgoieverd voor f31,50 de 50 kilo. ♦BERKEN WOUDE, 4 Juni. Tot onder wijzeres aan de o. 1. school is met alge- neene stemmen benoemd Mej. N. A. Mispel- blom van Altena te Rilland-Bath. Naar mon verneemt, zal er over de vaart in de on middellijke nabijheid van de hofstede van den heer B. Van der Bas oen fl<nke ophaalbrug worden gemaakt. Voor waar eene groote verbetering tot groot ge rief van velen. CAPELLE a/d IJSEL, 4 Juni. Heden is van de werf van Gebr. v. Dijk alhier met goed gevolg te water gelaten eene sleepkaan,' groot 250 last, gebouwd voor rekening van den heer W. Van Driel te Rotterdam en daarna de kiel gelegd voor eene sleepkaan groot 500 last, voor rekening van den heer Bij Kon. besluit van 30 Mef is benoemd bij het wapen der art. bij den staf van het wapen tot magazijnmeester te Gorinchemde kapt. G. A. baron Van Tillvan het Te reg. vest.-art. Bjj Kon. besluit zijn, met in gang van 1 Juli, benoemd J. A. Waltheer, thans rijkshavenmeester aan het Zederik- k au aal te Gorinchem, tot rijkshavenmeester van het kanaal van Amsterdam naar de Merwede, bezuiden de Lek, en van den zjjtak uitgaande van dat kanaal bij Schot deuren, langs de Linge dóór Gorinchem tot de Merwede; J. Van Zijl, thans sluiswachter aan de Wilhelminasluis te Vianen, tot sluismeester aan de beide schutsluizen van het kanaal van Amsterdam naar de Mer wede te Vianen; G. Hoevens, thans sluis- of sasmeester aan de schutsluis te Arkel- schendam, tot sluismeester aan de schutsluis van het kanaal van Amsterdam naar de Merwede, te Arkelschend im. Naar men meldt, zou Mr. H. G. Romer, lid van Ged. Staten van Utrecht, wonende te Jutfaas, wegens hoogen leeftijd besloten hebben zijn ontslag als lid van dat college te nemen, waarin hij sinds 1876 zitting heeft. Op Maandag 18 en Dinsdag 19 Juni zal de jaarlijkscheSt Odolphischouw langs de dijken van de Krimpener waard gehouden worden. Deze schouw vangt op Maandag te 9 uren ’s morgeus te Schoon hoven aan en wordt op Dinsdag te 10 uren te Stolwijkersluis hervat. Door den Dijkstool van Over- Beiuwe is aanbesteed het uitdiepen en normaliseeren der groote Landweteringen in Over Betuwe, van af 16 Meter boven paal do. 32 onder Eist tot en mot 120 Meter beneden paal no. 46 onder Zetten, ter lengte van 7136 Motor, en van de vereenigde Wetering van af de brug te Hemmen tot en met de scheiding van de Over- met de Neder Betuwe, tor lengte van 426 Motor. Van de 33 inschnjvings-biljetten was het laagste dat van Corn. Van der Plas, te Hardingsveld, voor f 7100, aan wien het werk is gegund. HH. MM. de Koninginnen zyn in goeden wolst ind to Tarasp aangekomen. Op hare reis naar Zwitserland hebben de Vorstinnen een bezoek gebracht am de vorstin Von Wied op Segenshausenbij Neuwied, alsmede aan Davoa waar vooral de daar aanwezige Hollanders HH. MM. met geestdrift ontvingen. In het personeel der ryksveld- wacht worden met 9 Juni a. s. verplaatst: de ryksveldwachter (brigadier-majoor) W. J. A. Krimp, van Amsterdam naar Woer den; de rijksveldwachter (brigadier) J. Groen, van Woerden naar Amsterdam. De Hoilandsche Maatschappij van landbouw herdenkt in 1897 haar 50 jarig bestaan. Het plan bestaat dan een groote, algemeene zoo mogelijk internationale landbouw tentoonstelling te houden. A. Radder te N ie uw erkerk heeft deze week bjj een biljartconcours te Rotterdam den isten prijs verworven, zijnde een prachtige klok. Inhoud van het Juni-No. van „de Nederlandsche Politiegids”: Hoofdartikel: Het gezag over de Rijks politie: 1. Minister Smidt; II. Minister Van der Kaay, door Jac. Van Waning. Bydra gen: De Gemeonte-Politie I, door Mr. J. Bool. De Marechaussóe (Vervolg), door Mr. Egter Van Wissekerko. Staten-Gene raai: Beraadslagingen in de Eerste Ka mer. Rechtspraak. Bargoensche littera tuur. Vraag en antwoord. Adverten- tiën. Thans is te Beekbergen op de Veluwe een aanvang gemaakt met het vor- van de boerderij tot een toevluchts oord voor landloopors en bedelaarswanneer dit werk gereed is zullen daarin 25 a 40 mannen kunnen worden opgenomen. Ofschoon hot comité reeds vele giften heeft ontvangen, zal, alvorens deze inrich ting kan geopend wordeo, nog minstens f5000 noodig zijn. Door de erfgenameJFVan wylen Mr. J. R. E. Uytermark—Rietveld is aan de Nederl. Hor.ormde gemeente te Heusden een kapitaal van f'10 000 geschonken. Ds. W. J. Pyzel te Linschoten is beroepen te Erichem. Ds. A. Verheg te Delft heeft een beroep naar de Vrjje Gereformeerde Gemeente te Viaardingen aangenomen. kkerij van NOOTEN te "den 100 Naam Ier wit carton, irtaan geleverd 5ENT8. Op fijn uxe-4tuirli— In Frankrijk is het nienwe Ministerie Dupuy gereed gekomen en zooals gebrui kelijk is, volgde ook de „verklaring.” De Minister-President wijst daarin vooral op de moeielijkhedon van don toestand, maar hij rekent op de medewerking van de Kamer, om die te boven te komen. Een lang pro gramma acht de Regeering overbodigzij zal trachten de reeds gestelde vraagstukken op te lossen. In de allereerste plaats eisoht het financiëele programma dringende voor ziening. Terstond na de voorlezing van deze ver klaring interpelleerde het strydvaardige lid Lehérissé de Regeering over de zaak-Turpin. Men wete, dat deze, de bekende uitvinder van het meliniet, tegenwoordig te Brussel, aldaar het geheim eoner nieuwe uitvinding van een nog geduchter oorlogsmiddel aan Duitschland hoeft verkocht. Naar het oordeel nu van genoemden heer Lehérissé, heeft Turpin, door de uitvinding van een belangrijk oorlogswerktuig te verkoopen, landverraad gepleegd. En wie zijn daarvoor ▼erantwoordelykaldus vervolgde hij? Nie mand anders dan President Dupuy de af getreden Minister Presi lent Casimir Périer en generaal Mercier, die allen Turpin, om zijne minder aangename manierenuit de hoogte hebben behandeld. Generaal Mercier verklaarde Turpin voor een zwendelaardie de heele wereld beet neemt, en dien men dus niet kan vertrouwen. De vraag van Lehérissé werd nu in eene interpellatie veranderd en met 416 tegen 102 stemmen „een orde van den dag," goedgekeurd, waarin do Kamer verklaart, alle uitvindingen, die nuttig kunnen zijn voor de landsverdediging, nauwkeurig te zullen onderzoeken. Volgens de vrienden van Turpin bestaat diens nieuwe uitvinding in een soort van bijzonder sterk werkende, door electriciteit bestuurde „mitrailleuse”, die, in plaats van in rechte lyn te schieten, zich automatisch verplaatst en dan vuurt waaierswy ze, zoo dot ze met haar projectielen een opper vlakte van 20.000 vierkante meters besinjkt. Anderen weêr willen, dat het hier de uitvinding geldt van eene machine, die tege lykertyd ontploffende en verstikkende pro jectielen uitwerpt, in den geest dus der veelbesproken, evenwel altijd in ontwerp gebleven „stinkbommen” uit den Fransch- Duitschen Oorlog. Na een langdurig onderhoud tusschen Keizer Frans Jozef en den iiongaarschen Minister-President Dr. Weckerle, die eene wijziging in het ontwerp tot invoering van een burgerlyk huwelijk niet doeuiyk achtte, is het Hongaarsche Kabinet afgetreden, doch niet, zooals verwacht was, werd de vorming van een nieuw Kabinet opgedragen aan Dr. Weckerle, maar aan Graai Khün-Hedewary. Deze ia lid van de Magnaten tafel en hee:t daar wel vóór het burgerlyk huwelyk ge stemd, maar schyut toch ook wei geneigd te zyn eenige wijzigingen in het voorstel ook goed te vinden. Het is te begrypend it de houding van den keizerdie nog steeds blijkt te zyn tegen de invoering van het verplicht bur gerlyk huwelyk, diepen indrak maakt. Aan die gevoelens is door de volksme nigte te Pesth op treffende wijze uitdruk king gegeven door de wyze, waarop Weckerle gisteren bij zyn terugkeer uit Weenen aan het station werd ontvangen. De geestdrift der menigte kende geen palen. Men wierp hem met bloemen, spande de paarden van zijn rijtuig en was niet tevreden voor hij een paar woorden gesproken bad. En die woorden waren woorden van dank, in de eerste plaats voor de hartelyke ont vangst. Verderga!de in den steek gelaten minister te kennen, dat hg genoeg vertrou wen stelde in den constitutioneelen zin des keizers om te geloovendat vroeg of laat de invoering van het verplicht burgerlyk huwelyk zal worden bewilligd. Stambouloff volhardt nog steeds bij zijne ontslag-aanvrago ofschoon vorst Ferdinand van Bulgarije alle mogelyke moeite heeft gedaan hem te behouden. Te Bofia hebben ten gevolge van dat ontslag onderscheidene demonstratiën plaats gehad van voor- en tegenstanders van Stambouloff. Bloedige gevechten volgden elkander opde militaire macht heeft de politie vervangen en de streng ste bevelen zijn uitgevaardigd. Het was ook hoog noodigwant men was zyn leven niet zeker. Algemeen denkt mendat Stam bouloff vooral wijken moest voor den in den laatsten tijd aanmerkelyken invloed van vrouwen ten Hovè, die naar verzoening met JRusland streeft, terwijl Stambouloff juist het tegenovergestelde wil. Vandaar de felle partyhaat. Naar gemold wordt zou de heer Stoiïoff er in geslaagd zyn een -Ministerie te vormen bestaande geheel uit tegenstanders van Stambouloff. In Italic is men nog altijd bezig, om te onderhandelen over den finanoiëelen toe stand. Minister Sonnino heelt zijne plannen andermaal toegelicht. Bezuinigd moet er, worden, óf op het eon óf op het ander. De rapporteur van de commissie voor de finnuciëele voorstellen dor Regeering, de heer Vacielli beval ook bezuiniging aan op de begroeting van Oorlog. Naar aanleiding der veroordeeling door het gerechtshof te Palermo van den sooia- listisohen Afgevaardigde De Felice hij kreeg achttien jaar gevangenisstraf weger.s opruiing heeft aldaar eene demonstratie tegen het Ministerie Crispi plaats gevonden. V A R I A. Een levende reclame voor het huw’lijk is iemand in ’t Nd.-Hollandsch Akersloot, die, 81 jaar oud, in ondertrouw is opgenomen met zjjn 31-jarige dienstbode. De man is wonder in zjjn nopjes, want zjjn aanstaande hoopt hem heel binnenkort met een erfgenaam te verrassen! Als zijn Turksche majesteit verjaart, krygt hij steeds een schoone vrouw present. Die van dit jaar deed bjj dadeljjk aan eon ander over, wat bewjjst, dat zelfs een Sultan van het goede te veel kan ontvangen. Een Rotterdammer, die het verleden week niet heelemaal eens kon praten met zjjn vrouw, gooide, gedachtig aan „alle vrachtjes lichten”, zooals do schipper zei, zjjn tweede-ik in het water, waarna hij zelf ook golven sprong. Hem scheen het 31 sleoht te bevallen, ten mlnjte bjj een-twee-drie naar den kant, aan anderen ktende zijn vrouw op vasten grondslag te mgen. Verleden week trokken de mineurs Utrecht naar het kamp en bleek wéér de harteljjke verstandhouding tusschen dit corps en de zwakke se»e. Aanvallige jonge doch ters deden den troep uitgeleide en er waren er, die, om haar schoonheid te verhooge», broches en armbanden droegen van... afgekeurde ko peren knoopen van haar geliefden I Te Poeldjjk viel dezer dagen een cavalerist, die met zjjn paard do tram ontmoette, achterover in een vaart. De soldaat met zjjn zware uitrusting had heel wat moeite om op het droge te komen, wat niet het geval was met zjjn klepper, dio een-twee-drie tegen den wal opklauterde en in het volle besef van zjjn militaire plichten weêr terstond in het gelid trad, alsof er niemendal was gebeurd I Een buitenman, die laat in den avond met den trein te Amsterdam aankwam, nam doodmoe in een vigelante plaats en begon Weldra te slapen als een marmot in den winter. Do koetsier op den bok zat al heel gauw te dutten en het paard, dat eindeljjk begreep, hoe laat het was, bleef staan om rustig een uiltje te knappen. Zoo duurde het een paar uren lang, toen een politie-agent verscheen en heel het in diepen slaap verzonken gezelschap tot ontwaken riep. Een politieman te Zwolle vond onlangs op een stoep een hoedendoos, meteen dynamiet- bom, wie weet het, dacht de agent. Op zjjn vraag, hoe hjj zoo’n gevaarljjk zaakje moest opknap pen, kreeg hjj den „voorzichtigen" raad, de doos eerst even onder water te houden, alvorens hem te openen. Gelukkig werd de raad niet opge volgd en vond men in de doos een pas ge boren kind I J3ij een kapper in Rotterdam kwamen verleden week vier klanten binnen, die 4 klare bestelden. „Wat-blief?” zei de haar- kunstenaar, met een paar oogen als tafelborden. De heeren lieten hem het adresboek zien, waarin hjj prjjkte als tapper en niet als kapper. Te Amersfoort heeft men pas geleden een groote wielerwedstrijd gehad, om het clubkampioen- sohap van Nederland. Eenige honderden wiel rijders waren preset t en een handelaar bere kende de waarde van de aanwezig zjjnde machines op over de 50 duizend gulden.—Een klein slagertje verioor verleden week op de markt te Rotterdam f 170 aan bankpapier. Benjamin Zwarenstein uit Numansdorp en eenige andere slagers hielden dadeljjk een collecte op de markt en kregen in weinig tjjds f 100 voor hun vakbroeder bjjeen. Te Haarlem had men verleden week op een avond een groote muziekuitvoering in een der sociëteiten, maar zonder harmonie. Studenten kregen het met andere burgers te kwaad en toen ook nog eon troep socialisten zich in den strjjd mengde, was in een ommezien de concertzaal in een slagveld herschapen en bleek een flinke politiemacht noodig te zjjn, om met stokken en sabels de rust te her stellen„Daar komt de leeuw”, riepen een paar heeren in den dierentuin te Dasseldorp en alles stormde naar den ingang, waar ver scheidene personen onder den voet raakten en werden gekwetst. Het alarm was gemaakt door heeren zakkenrollers, die gelegenheid vonden om in het gedrang met verscheidene portemonnaies op den loop te gaan. Aan de woning van een werkman te Amsterdam kwam verleden week haastig een jongen aanloopen met de boodschap: „vrouw, compliment, en of je het eten maar meé wilt geven, omdat jo man geen tjjd heeft om van middag thuis to komen”. Even later vertrekt de jongen met een paar schotels in een servet geknoopt enkomt de man thuis, die groote verbazing vindt bjj zjjn vrouw en... leege schotels 1 Bjj een Qoudsbloemstrater te Amsterdam, bedelaar van beroep, werd dezer dagen f 900 aan bankpapier en specie onder de bedstede gevonden, ’t Mans affaire bloeide beter dan die van een vrouw in 't Drentsohe Beilen, die eiken dag 15 koeien van een dor rjjkste veehouders uit die ge meente heeft aangenomen te melken en per week de rjjkboersohe beloouing van twee... dubbeltjes geniet. Een 45-jarige schoone, zonder vaste woonplaats en zonder beroep, werd dezer dagen uit het rasphuis te Rotter dam ontslagen met een uitgaanskas van f 18. ’t Zat er aan bjj Mina en ze nam er een paar gulden af om een madam stemmig in 't zwart te Delft te arriveeren. In een logement in een achterstraatje werd ze binnen geroepen en omdat het er aan zat, tracteerde Mina en dronk men het eene, glas voor, hot ander na op haar behouden thuiskomst. Mina kreeg eindeljjk behoefte aan wat frissohe luoht, waaraan het in den regel in dergeljjke hótels ontbreekt. Ze liep een straatje om, nam nog een afzakkertje en lag weldra in de goot. Door een politie-agent opgepakt, bleek ze nog een paar dagen te goed te. hebben voor een „drankwetje” en precies 24 aren nadat Mina te Rotterdam was ontslagen, stond ze zonder één cent op zak voor het huis van bewaring in Den Haag! Gomsngd Nieuws. Gedurende de afgeloopen week zjjn te Rotterdam 31 nieuwe gevallen van pokken voorgekomeu. Een eerste geval van pokken heeft zich ook te Moordrecht voorgedaan. Het is zekere R., hoold van een gezin, die door de ziekte is aangetast, ’t Is te hopen, dat het bij een enkel geval blyven aal. Zon dag-middag ontstond op den Zwammerdamschen tocht in deonmid- delljjke nabijheid van de bebouwde kom van het dorp Bodegraven een felle brand in de met turf en stroo gevulde schuur van den koopman C. Scheen. Ofschoon de vlammen een dreigend aanzien kregen, wilt de brandweer de belendende gebouwen te behouden. Een en ander was tegen schade verzekerd. Men sohryft uit Woerden van 3 dezer: Ons rustige stadje werd heden verrast door het bezoek van een klein aantal socialisten, die „De baanbreker” wilden colporteeren. Zij moesten echter al zeer spoedig een goed heenkomen zoeken, daar het publiek alles behalve blijken van inge nomenheid gaf. Vrij gehavend, wat hun kleereu betrof, konden er vier weg met den trein van ongeveer 3 uur, terwyl de laatste ouder geleide van den burgemeester ten half vier nog tgdig weg kon komen. Te Wirdum (Gr.) zy n drie koeien gestorven aan lood vergiftiging, een vierde is onherstelbaar ziek. Do dieren hadden gelikt aan een geverfden wring. Donderdagavond geraakte de winkelier J. Oeelen, te Sliedrecht, met zijn r met paard bespannen rijtuig, waarin nog waren gezeten drie zijner kinderen, by den stationsweg aldaar te water. In de nabijheid zytide personen verleenden onmiddeilijk hulp en redden de kleinen van onder hetrytuig van een anders wissen dood. In den nacht van Vrgdag op Zaterdag werd aan den Noldyk te Rid derkerk door den ry ka veldwachter Har5e- veld on den gemeente-veldwaohter Den Ouden aangehouden zekere F. N., uit Rot terdam, in het bezit van een zak met doode kippen. Bij onderzoek bleken die kippen door hem in de buurt te zyn gestolen by een paar arbeiders. Ook werden een paar kopareu deksels van koperen melkkannen bij hem gevonlen, zeker ook wel van dief stal afkomstig. De man is gevankelyk over gebracht naar Dordrecht. De rechtbank te Middelburg heeft naar de openbare terechtzitting ver wezen den 69 jarigen burgemeester der gemeente Graauw, die by de benoeming van een hoofd der school opzettelijk stem briefjes valsch heeft voorgelezen, om daar door zijnen candidaat benoemd te zien. Op de Waal bg Zalt Bommel, ongeveer 50 M. boneden de spoorbrug, ii gezonken het yzeren rgnschip van schipper J. Van Wandel, groot 200 last, geladen met steenkolen. Het schip was lek ge- stooten op do steenen bedekking der fnn- <1 imenten van oen der pglers. De schipper en zjju gesin hadden nog den tijd rich te redden. Het schip ligt niet «eer hinderlijk voor de scheepvaart. OUDE WATER, 31 Mei. Stemgerechtigde ingelanden van den polder Klein Hekendorp hielden heden alhier eene vergadering. De rekening over 1893 is vastgesteld als volgt aan inkomsten op f 45,41 f, uitgaven f24,25, batig slot f2l,16|. De begrooting over 1894 aan inkomsten en uitgaven f 44,99|. Op nieuw werd tot voorzitter gekozen de heer A. Van Aelst met 23 stemmen, tegen 6, die op don heer G. Van Ingen Schouten werden uitgebracht. ♦POLSBROEK, 5 Juni. In den kaashan del heerscht een gedrukte stemminglage prijzen en weinig omzet. Kaas van beste qualiteit wordt verkocht voor 20 tot f24, alleen voor eerste soort winkelkaas wordt meer besteed. Door een veehouder in deze gemeente werden kazen van ongeveer 13 halve kilo’s verkocht tegen f28. •S8HELLU1NEN, 4 Juni. Verleden week schrikte een paard, gespannen voor een boerenwagen, op den balans van de kanaal- brug alhier. De voerman kon het paard niet houdenwaardoor alles op den grond viel of in het kanaal van Steenenhoek. Een persoon heeft zich zoo bezeerd, dat hij Zaterdag 11. tengevolge van den val en de bekomen kneuzing is overleden. Door de commissie van het kanaal van Steenenhoek is besloten de in slech ten toestand verkeerende brug over het kanaal alhier geheel te vernieuwen. SLIEDRECHT, 4 Juin. Naar men ver neemt, heeft Dr. A. Knijper, lid der Tweede Kamer voor dit hoofdkiesdistrict, de afdeeling Alblasserwaard van do Hoilandsche Maat- schappjj van Landbouw verrast met eene geldelijke bijdrage voor de op 23 Aug. te Groot-Ammera to houden tentoonstelling van paarden, rundvee enz. SNELREWAARD, 1 Juni. In de jl. Maandag gehotiden raadsvergadering werd tot lid van het burgerl. armbestuur, in de plaats van den heer J. Hoogénboom, gekozen de heer C. Van der Worp met 5 stemmen, tegen 2 stemmen op den heer G. Van Sohaik. (De benoemde heeft echter bed inkt.) Aangeboden is de door den gemeente ontvanger opgemaakte rekening pver 1893. bedragende in ontvang f2481,60, uitgaaf f 1998,55, batig saldo f483,05. STEIN, 31 Mei. Herkozen tot voorzitter van den Polder Stein de heer A. Hoogen boom met algemeene (418) stemmen. Nog werden goedgekeurd de rekening over 1893 in ontvangst f 5675,96] en uitgaaf f 3925,30J, alzoo een batig saldo van f 1750,66 en de begrooting voor 1894 in ontvangst en uit gaaf op f 4710,59. De polderlasten zyn geraamd op f2,50 per hectare, tegen f3 in het vorige jaar. ♦bTOLWIJK, 4 Juni. Na herhaalde op roeping hebben zich voor de vacante be trekking van onderwijzer aan de le openb. school alhier slechts twee sollicitanten aan gemeld. De door B. on W. opgemaakte voordracht bestaat uit de heerenJ. Mulder te Haarlem en A. Van Bezooien te Dinteloord.

Schoonhovensche Courant | 1894 | | pagina 1