1 1894. Zaterdag 9 Juni. If. 1480. Nieuws- en Advertentieblad voor Zuid-Holland en Utrecht. SWAS! EWAS, ni 189 4, ’snamid- fiehuis van de Wed. i Hooiland. besteding. mson n Hooiland. Perkooping •echt - r der oude- en der Nesser- lafstroom te de Grasgewas n Haastrecht, Hoog- Achterpoortin de nschrjjving RING HLAIND. miners, 1894, te verhuren: )R. HEIJNIS. HOOILAND dierland, )ILAND HOOILAND der Streefkerk, aan n 2 perceelen. 1ILAND BINNENLAND. Brieven van Barend. BUITENLAND. Ovoraleht. dat menig eene TO0W1M1 COURANT. S. W. N. VAN NOOTEN te Schoonhoven, Uitgeven. I voor het seizoen sd in den Buiten- »r K. SMIT te i/d Lek, iarna te beweiden, A. CA8TELEIJN c is voornemens op f den 7. Junij 6 nre, by J. DE Groot-Ammers, in 1894, te verharen: I van de Diaconie* Beren L TERNEDEN i van Mevrouw de 2HR. WILL. i A. CA8TELEIJN c is voornemens op n 8. Jon ij 1894, ij A. DE KOGEL te erk 1894, te verhuren: Polders Streefkerk de Burgerlijke* en eeikerk en van den STREEFKERK. I liggen ter inzage VklNKELHOFF te D, van af Woens- alsmede bij den te Molenaars- 1, tegen betaling zgn. Aanwijzing ormiddags 11 uurv nden voornoemd, Lo.-Voorzitter. ISecr.-Penn. ft onder de ver* of op Vrijdag zes ure, ingewacht FBI OEN aldaar. EEMRADEN van rwaard zullen op Juni a. s.des GEMEENELAND8- iu het openbaar zakjes bij den Bkocht is of aan sburgwal 25. lei viel de prijs 2NK, Spiegelstr. ie firma G. H. Op 23 Mei de 2. M. DE ZOET,, am, vóór 1 Meii de premie aais IJS aldaar. Op V. GEERL1NGS, den Heer C. A. een ander stuk te kannen overgaan. Het heeft zoo niet mogen weien, en of we nu nog vóór het eind van deze eeuw de plaatsvervanging ver/nigtfande piattelands- schutterjj opgedoekt, dienstdoende eer vol ontslagen en door een flinke reserve vervangen zullen zien, begin ik hard in twijfel te trekken. Doch telkens als mij zulke zwaarmoedige gedachten overvallenroep ik mijzelven tot de orde met de woorden van Coeu. Ook wij zullen maar niet desespereerenwant dat helpt zeker heelemaal niets. Uw lezers en u groet ik met kameraad schappelijke gevoelens. Uw Vriend, BAREND DE SCHUTTER. Deze Courant wordt des Woensdags- en des Zaterdags morgen s uitgegeven. Prijs: voor Schoonhoven per drie maanden ƒ0,75. Franco per post door het geheele rijk 0,90. Men kan zich abon- neeren bij alle Boekhandelaren, Agenten en Brievengaarders. |,75 tot f 2,— te Schoonhoven HEHEWERTH, ESSEN, D. DE UN, Haven. VANNOOTIN, s A. CA8TELEIJN k is voornemens op g den 7. J u nij i ten 10 ure, bij UITSLAG DER VERKIEZINGEN voor Leden van de Tweede Kamer der Staten-Genoraal. ALKMAAR. Uitgebracht 3095 geldige stemmen. Gekozen Mr. A. P. De Lange (liberaal) met 1961 stemmen. De heer Mr. Smidt (liberaal) had er 1075. UTRECHT. Uitgebracht 2204 geldige stemmen. Gekozen Jhr. Mr. A. P. C. Van Karnebeck (liberaal) met 1284 stemmen. De heer Seyffardt (liberaal) had er 617, de heer De Waal Malefijt (anti-revol.) 274, de heer Van Beuningen (liberaal) 23. Art, 34 Wet Bedrijfsbelasting. Onder de artikelen der Wet op de Be drijfsbelasting, die tot eene zeer verschil lende toepassing aanleiding geven, neemt Art. 34 eene voorname plaats in. Han- delsreitigers, kramers en alle verdere per sonen, die hun bedrijf of beroep rondtrek kende uitoefenen, moeten zich in Mei bij een gemeentebestuur aanmelden om een Bewijs van aangiltopdat zij bij de beschrij ving der belasting niet zouden worden overgeslagen. De vraag was nu: moeten kramers die dagelijks en schippers die we kelijks thuis komen en die allen woning en gezin in de gemeente hebben, zoodat ze niet kunnen worden overgeslagen, toch voor zien zijn van een bewijs, öf kan volstaan worden met een uittreksel uit het bevol kingsregister dat niet jaarlijks vernieuwd behoeft te worden en evenzeer als legitima tie bewijs kan dienen. Groot was het verschil van opvatting, In de eene gemeente werden biljetten uit gereikt aan allen die ze vroegen, in de andere werden ze botaf geweigerd, als volstrekt noodeloos. Om aan deze verwar ring een einde te maken, heeft de Burge meester van Ouderkerk a/d IJsel zich met eene desbetreffende vraag gewend tot den tegenwoordigen Minister van'Financiën en, naar wij vernemen, als antwoord ontvan gen: dat slechts die personen van oen biljet moeten voorzien zgn, die in hun bedrgfof beroep „van plaats tot plaats trekkende, öf geen vaste woonplaats hebben, öfinden regel niet dagelijks naar hunne woonplaats terugkeeren.” Inlandsche kramers, boodschaploopers en bestellers, die ’s avonds thuis komen, hebben Prijs der Advertentiën: Van 1 tot 5 regels f 0,50. Iedere regel meer 0,10. Groote letters naar plaatsruimte. Inzending franco uiterlijk tot Dinsdags-avonds 8- en tot Vrydags-namiddags 5 uren. Alle binnenlandsche Advertentiën, voor 3 maal plaatsing opgegeven, worden slechts 2 maal in rekening gebracht. Het is gemakkelijk te begrijpen, hoe Stambouloff zich te moede gevoelt onder al die gebeurtenissen. Hij hondt voet bij stnk en zal steeds voortgaan, allen te be strijden, die het ongeluk van Bulgarije be- oogen, in de eerste plaats dus de nieuwe Ministers, die echter wel spoedig zullen inzien, dat een strenge hand noodig is, om Bulgarije te besturen. Vorst Ferdinand heeft een langdurig be zoek afgelegd bij den gewezen Minister- President Stambouloff. De warn redenen van diens ontslag worden geheim gehouden, doch zoodra de vijanden het hem lastig maken, zal alles worden openbaar gemaakt. Heel onverwacht heeft de Minister-Pre sident Crispi in de Italiaansche Kamer een eind gemaakt aan het debat over den finan- ciëelen toestand, door eene Kamer-commissie van 18 leden te benoemen, die nog vóór het einde van Juni voorstellen zou kunnen doen tot permanente bezuinigingen. Crispi noemt dit voorstel een middel tot verzoe ning, doch de oppositie dat het Crispi is te doen, om tijd te 'Winnen en te ver doelen, daar hij wel ziet, dat hij met zijne financiëele plannen niet slagen zal. De Czar van Rusland moet zeer ont roerd geweest zijn, toen hij vernam, dat er weer een komplot tegen hem en de zijnen was gesmeed. Men had het eerst geheim willen houden voor hem, en er werd hem alleen gezegd, dat er weder een aantal personen in hechtenis genomen waren te St. Petersburg en te Smolensk. Maar de Keizer ontbood het hoofd der St. Petersburgsche politie on liet zich door dezen het komplot in alle bij zonderheden mededeelen. Toen hij alles wist, ging hij naar zijn dochter, Grootvorstin Xenia. „Zg wilden ons weer in de lucht laten vliegen I” riep hij bij zgn binnentreden, en door aandoe ning overmand zonk hij op een canapé neer. De Grootvorstin Xenia snelde naar haren vader toe en viel hem woenend om den hals. Ook de Keizerin en de Kroonpins kwamen hem troosten. Maar het duurde geruimen tijd vóór men den Keizer, die, gelijk men weet, voortdurend neerslachtig en zenuwachtig is, eenigszins tot kalmte had gebracht. Hij herhaalde steeds: „Ze willen ons vermoorden, die ellendelingen, evenals zij mijn armen vader delen!” Te Canton in den Ainerlkaanscben Staat Ohio is „Generaal Coxey” candidaat voor het Congres gesteld. Hg schijnt er echter niet erg op gesteld te zijn en daarom schreef hijdat hg belangnjker dingen te doen had. Wie een paar zittingen beeft bijgewoond, zoo schreef hijweet al genoeg van de be- teekenis van zulk een Congres. De leden gedragen zich als schooljongens en scha teren om aardigheden, die niets waard zijn. LI. „Present, waarde heer Redacteur I Dit in antwoord op uw vriendelyke, van zooveel teedere belangstelling in mgn lot getuigende briefkaart: „Barend, leef je nog?” Waarlijk, ik begin al tot de oude paaien onder de sergeant-majoors onzer dienst doende te behoorenen als het niet was om zoo lang mogelijk de eer van ons corps te helpen ophouden dan zou ik er ernstig over denken den dubbel gestreepteu rok aan den kapstok te hangen en een welver diende rust te gaan genieten, mij verge noegende met het uitzicht op het genot aan mijn toekomstige kleinkinderen het verhaal mgner krijgsverrichtingen te doen. Kyk, ik had er mgn zinnen op gezet, te schutteren zoolang er in ons vaderland ge schutterd zou wordenomals de laatste der Mohicanenhot veld van eer te ver laten op het oogenblik dat de nieuwe le- gerinrichting ons met een betuiging van hooge waardeering van onze diensten zou ontheffen. Maar helaas, die illusie begint mg te begeven; voor en na strijken de militaire hervormers de vlag, vanwege de politiek, beele stapels met plannen en ontwerpen worden opgeborgen zonder dat er iets van overblijft dan de herinnering aan wat krantengepraaten er komt geen verandering! Eén ding begin ik in den laatsten tijd hoe langer hoe minder te begrijpenik vat niet, hoe tegenwoordig iemand ernogplei- zier in kan hebbenminister van oorlog te zijnU zult het misschien vreemd vin den, dat ik, als schutter, praat over dien hoogen mijnheer en niet liever over mijn eigen opperbaasden minister van binnen landsche zaken tot wiens departement ons corps toch eigenlijk behoort. Ja, dat zijn van die gekke dingen, die heel bestendig van duur zjju in een landwaar men geen kans ziet ze beter te makenstrikt geno men is de heele schutterij dan ook een binnenlandsch zaakje, omdat wij niet over de grenzen mogen gestuurd worden om te vechten (1) dan met toestemming van de Kamers. Enfin, ik heb nu eenmaal als mgn roeping aanvaardhier in uw blad de heele militaire quaestie met al wat er bij behoort te besprekenen dat kan men moeielijk doen sonder het hoofd van de landsverde diging nu en dan te noemen. Ja, heusch, diens hooge ambt vind ik oen van de ondankbaarste, die op de we reld zijnzelfs verbeeld ik mij dat menig rustend schatterongegradueerdmet’meer zelfvoldoening op zijn militaire loopbaan zal terugziendan meer dan één excellentie, die met goeden wil en groote bekwaamheid aan het werk was gegaanen eensklaps het oogenblik zag gekomen dat zijn kameraden tegen hem zeidenLeg den boel maar neer, generaal, we gaan opkrassen I En al is dan die grootmeester van het krijgs wezen bij de quaestie, waar de ruzie over is ontstaan, heelemaal niet betrokken, hij moet toch al zijn werk laten steken of lijdelijk toesien dat aan hetgeen hij afheeft en weldra hoopte in openbare behandeling gebracht te zien, een plaatsje wordt inge- ruimd in de groote kist, die reeds bijna gebarsten is van al de hervormingsplannen, die er zgn ingestampt. Toch lijkt het, dat er wel altijd lief heb bers zijn voor de mooie betrekking. Is dat, omdat het een zoo aangenaam gevoel geeft, voor oen korten tijd zoo gansch en al de eerste te zijn, door de vroegere makkers met zekeren eerbied te worden begroet, hun audiëntie te verleenenvan de hoogste hoogheden in het leger ais meerdere op te treden f Stel evenwel daar tegenover de groote kans, ik zou bijna zeggen de zekerheid, over een poos weer in zijn oude doen te moeten terugkeeren zonder van zijn arbeid, hoe gverig en met hoeveel hoop ook aan gevat, iets te zien terechtkomen, dan vind ik de schaduwzijde nogal van betee- kenis. En het zou mij ook volstrekt niet verwonderen als bleek, dpt het geraobt waarheid bevatte, vólgens hetwelk de nieuwe minister Schneider aan mijnheer Roëll heeft gezegdtoen deze hem kwam vragen of hij ook altemet genegen zou zijn om minister te worden met mjjnheer Van Houten en mijnheer Van der Kaay en nog een stuk of wat andere heerenHoor eons, veel trek heb ik er niet in om mgn ge- makkelgk leventje als gepensionneerd ge neraal er aan te geven, terwijl ik vooruit weet dat het toch niets uithaalt wie of er minister van oorlog is. Maar komaan, ik wil probeeren bij jelui te gaan zitten onder één voorwaardo. En dit is F De geweren van de infanterie bevallen me niemendal: daar moeten andere voor komen. Wat, nieuwe gewerenI En die de lui nu hebben zijn pas vernieuwd, zijn nog haast nergens voor gebruikt. Bedenkt u welgeneraaldat daar millioenen mee gemoeid zijn? Natuurlgk bedenk ik dat. Maar collega Bprenger van Eijk zal daar dus geen bewijs noodig; daarentegen schip pers, die gewoonlijk langer dan een dag van huis zijn, wèl. Tot voorzitter v*n het bestnar van den polder Barwoutswaarder o. a. is herkozen de heer A. Knijff Hz. Tot lid van ’t bestuur van den polder Rietveld is herbenoemd de heer J, Sterk Vroege. Bij de infanterie zgn op last van den Minister van Oorlog, grijs linnen werkkielen ingevoerdovereenkomende met die der bereden wapens. Aan het ministerie van water staat handel en nijverheid is Woensdag aanbesteed: het onderhoud van de rijks- rivierwerken en hun toebehooren in de Noord, de Oude Maas, het Mallegat, de Dordtsche Kil en het Spui, met daartoe noodige leveringenherstellingen en ver nieuwingen, behoorende tot de werken der Dordtsche waterwegen, van 1 Juli 1894 tot en met 30 Juni 1895. Minste inschrijver was W. Volker te Sliedrecht, voor f 14.200. In de zitting der Arrond.- Rechtbank te Rotterdam, van Dinsdag, werd o. a. veroordeeld A. A., oud 21 jaren, landbouwersknecht te Berg-Ambachtbeklaagd van mishande ling, tot 7 dagen gevangenisstraf. Het gerechtshof te Amster dam, uitspraak doende in zake de oplich ting van den café houder Kramer door den bekenden H. De Jong, veroordeelde De Jong tot eene gevangenisstraf van drie jaren, echter zonder aftrek van den tjjd in preventieve hechtenis doorgebracht. Door het O. M. was eene gevangenisstraf van vier jaren geëischt. De Jong heeft onmiddellgk cassatie van dit vonnis aangeteekend. Van de kort geleden by den uitgever N. Samsom te Aifen a/d Ryn verschenen brochureHet gezag der Politie, door Jac. Van Waning, Burgemeester van Ouderkerk a/d IJsel, is een tweede druk verschenen. De eerste oplaag, groot 3000 ex., is verkocht. —Met groote opgewektheid werd Woensdag het jaarleest gevierd der Marthastichting te Alfen a/d Ryn, chris telijke inrichting ter verzorging van ver waarloosde kinderen en jeugdige bestede- lingen. De inrichting zelve en het voor komen der jongens en meisjes maakt een hoogst gunstigen indruk en getuigt voor de directie. Het besluit van het bestuur om het aantal inwonenden tot 400 te be perken, schijnt ons zeer verstandig toe, daar bet toch een zeer moeielijk op te lossen opvoedkundig vraagstuk is, inéóne inrichting een groot getal kinderen van dergehjk gebulte te verplegen. Naast het kroost der paria’s onzer maatschappy vindt men er kinderen van betrekkelijk nette familie en dan jongens en meisjes van den zuigelings- tot volwassen leeftijd. Wil eeue dergelijke philanthropische inrichting duur zaam moge lijk blijven, dan kan het aantal verpleegden niet te beperkt zgn. Voor het examen tot toela ting als cadet bij de cadettenschool te Alk maar hebben zich in het geheel 205 jon gelieden aangemeld50 plaatsen zijn be schikbaar. Bij het vergelykend examen tot toelating aan de opleidingsschool voor machinist der marine te Hellevoetsluis zijn o. a. geslaagdJ. De Groot, van Giesendam, en J. J. V. Van Ouwerkerkvan Gorinchem. Te Vreeswgk heeft zich oene commissie gevormd om, zoowel als in bui ten de gemeente, gelden in te zamelen, teneinde aan den verwaarloosden toestand van het kerkgebouw der Ned. Herv. ge meente zoo mogelijk een einde te maken. BODEGRAVEN, 5 Juni. Aangevoerd222 wagens, te zamen 13702 stuks, wegende 58763 kilo; prijs le soort Goudsche f 23 f 26}, zwaardere f 2e soort f19 a f21; hieronder 23 wagens Derby* kaas, prijs le soort f24} a f26, 2e soort f23; 33 wagens Edammerkaas, prijs le soort f30, 2e soort f2'* 26}. ♦GOUDRIAAN, 6 Juni. Tot brieveube- steller van hier en de gemeente Ottoland is benoemd C. Den Haan alhier. •KRIMPEN a/d IJSEL, 6 Juni. Op den 1'sten dezer deed zich het vijfde geval van pokken voor, thans bij eene 32-jarige vrouw in Stormpolder, wonende in de nabgheid van een gezin, waar evenzeer de pokken heersqhen. Sedert 18 Mei II. had zich geen geval voorgedaan. Op denzelfden dag werd aangifte gedaan van twee gevallen van mizelen. WADDINGSVEEN, 6 Juni. Vrgdag 1 Juni werd door den raid dezer gemeente tot onderwijzer aan school B. benoemd de heer W. F.v. Dartel uit Klaaswaal. Voor do tweede vacature aan genoemde school zal nieuwe oproeping worden gedaan. Dinsdag onstond alhier bij een inge zetene een begin van braud; het mocht echter den eigenaar in vereeniging met eenige buren gelukken, den verderen voort gang van het tow te statten. nooit geld voor willen toestaan, ’t is haast ondoenlijk om zelfs voor de aller- noodigste dingen wat los te krijgen, dus zal bij de beurs wel dicht houden als wij over geweren beginnen I Dat moet bij wetenvoor mgn part leent bij dan maar wat. De menschen in het buitenland denken toch dat de Hollan ders stikken in hun rijkdom, dus als wij met een leening aan de markt komen, vliegen zij er als zwaluwen naar toe. Of dat gesprek nu precies met dezelfde woorden is gehouden, zou ik niet durven bezweren, en ook niet, of er van het ge heele verhaal iets waar is. Doch de kranten vertellen het, en die liegen nooit. Heel best kan ik mij voorstellen, dat de oude generaal gedacht heeftKomaan voor groote maatregelen, die mgn naam zouden kunnen vereeuwigen en mij mis- schi'en reeds bij mijn leven een standbeeld bezorgen, is de tijd te ongunstig, en het vermoedelijk bestaan van het Kabinet dat we bezig zijn in elkaar te timmeren hoogst- waarschijnlijk te kort ook. Om toch iets te doenzullen we de geweren onder han den nemendat is een dankbaar vak, want aanhoudend wordt er wat nieuws verzonnen. Misschien zullen we geduld moeten oefe nen tot de eerstvolgende begrooting, eer vernomen wordt wat er van die geschiedenis waar is. En of, als werkelijk het gerucht waarheid blijkt, de Tweede Kamer toe schietelijk genoeg zal zijn op het punt van nieuw schietmateriaalzal nog te bezien staan. Want als men den hap in ééns zou willen doen, met of zonder leening, dan zullen selfs de ijverige voorstanders van onze landsverdediging zeggen Tracht ons nu eerst eens aan de mannetjes te helpen die we noodig hebbendie ge weren zgn een ding van later zorg. En indien men het wil probeeren bij stukjes en beetjes, bijvoorbeeld één regiment per jaar, om den belastingschuldigen geen al te leelijk gezicht te doen trekken, dan zgn er al weer een stuk of zes nieuwe systemen uitgevonden voor wij deze „transformatie” ten einde hebben gebrachten kunnen we, als wij de beweging willen bij houden, den oudroest wel voortdurend nering verschaffen. In het buitenland is men gek genoeg om al wat men maar grijpen en vangen kan uit de schraal voorziene beurzen der bur gers, aan de militaire toerustingen op te offeren. De verdedigbaarheid wordt daar zoo hoog opgevoerdhaar verhooging zoo ver uitgebreid, dat er op het laatst niets meer te verdedigen zal vallen dan een arm eu berooid vaderland, ’t Is waar, men beweert op die wyze tot heden toe er in te zijn geslaagd, een grooten oorlog, die onmetelijke verwoestingen zou aanrichten, te hebben voorkomen. Maar zijn wij, rus tige Nederlanders, die niets liever willen dan met al onze buren in vrede te leven, dan verplicht aan dien wedstrgd van naijver mede te doen? Gesteld eens het alleron gunstigste geval, dat de krgg losbrandt tussohen Duitschland en Frankrijk, en een van beide kampioenen op het idéé kwam om een legercorps te werpen over de Bel gische en onze grenzen, hetgeen de Dyitschers bg voorbeeld binnen tweemaal vierentwintig uren kunnen klaarspelen, dan hebben wij alleen te zorgen een flinke krijgsmacht daarheen te zenden om het te voorkomen, en als deze iets beduidt, zal de bloote bezetting der bedreigde pun ten voldoende zgn om van een inbreuk op onze neutraliteit terug te houdenzonder dat er een schot behoeft gelost te worden. Zou het er dan wat op aan komen, of de geweren, met welke onze infanterie naar de grenzen oprukt, juist van de aller nieuwste constructie zgu? Ook de geweren, waarmede de Transvalere de vreemdelingen van hnn bodem wisten te verwijderen, be antwoordden niet aan de laatste eischen, maar zij wisten ze te gebruiken, en dat was eigenlyk de zaak. Op de mannen komt het aan. En terwijl nu al de deskundigen volhouden dat met onze tegenwoordige militie- en schntterij- regeling de vorming van een behoorlijk defensielegerdat men onmiddellgk kan beschikbaar hebben waar het noodig is, onmogelgk moet heeten, daar hebben wij recht om te zeggen Zoolang dat zoo blyft geen cent meer uitgeven dan het strikt noodzakelijke. Al het andere is geld in ’t water gooien. Mijn hoopdat de minister Seyffart, wiens heele militaire loopbaan door de Maart-crisis gebroken werdnog met de oude Tweode Kamer volgens zgn plannen de legerquaestie zou oplossenwasgij zult het u misschien nog uit een vroegeren brief herinneren, niet groot. Maar er was een kans dat de Kameruit het kiesrecht van den heer Tak voortgekomeneen liberale meerderheid zou oplevereu die het ministerie aan het werk zou latenen dan hadden we natuur lijk heel gauw de wetten over de militie enz, aan de orde zien stellen. Het was dan ook voornamelijk om die reden dat ik, evenals gij, Mijnheer de Redacteur, tot de voorstanders van finale kiesrechtuitbrei- ding behoordedie quaestie, docht mij en dankt mij nog, moest van de baan om tot Omstreeks oen half jaar geleden verwis selde de Fransche Kamer-Voorzitter Casimir Périer, met den tbenmaligen Minister-Pre sident Dupuy van zetel en thans heeft de heer Périer den Voorzitters-zetel weer be stegen nu Dupuy tot het Voorzitterschap van den Ministerraad werd geroepen. In de Kamer van Afgevaardigden interpel leerde de radicale oud-Minister Goblet over de wijze, waarop het nieuwe ministerie was tot standgekomen. Nadat hierover gede batteerd waswerd door den Afgevaardigde Isambert „een orde van den dag” voorge steld, waarin de Kamer verklaart van de nieuwe Regeering een staatkunde van her vormingen in democratischen geest te ver wachten. De heer Dupuy verklaarde namens de Regeeringzich met deze motie te kunnen vereenigen waarop ze werd aan genomen met 315 tegen 169 stemmen. In zake Turpin wordt medegedeelddat deze zijne uitvinding niet aan de Duitsche Regeering verkocht heeft en het ook niet doen zal. Wel was het eerst zgn plan doch de talrijke beroepqn op sijne vader landsliefde weerhieldon hem. Het gevaar is dos weer afgewond. Turpin heeft in België eene maatschappij gesticht tot het exploi- teeren van zijn nieuw oorlogsmateriaal. Hij wil alle Mogendheden in de gelegenheid stellenkennis te maken met het geweldige oorlogswerktuig on zoodoende voor het ver-» volg den oorlog ónmogelijk maken. Mis schien ook is het een middel, om rijk te worden. Te Londen, (Engeland) houdt de werk staking onder de huurkoetsiers nog steeds aan. Lord Shrewsbury o. a. heeft zyne „cabs” met de paarden in heköpenbaar doen veilen. De bekende inspecteur Melville heeft in de wyk Chelsea een Duitscher, zekeren Franz Brail, gearresteerd, verdacht van het in het geheim vervaardigen van bommen zoowel als van valsche munt. De politie houdt dit voor eene zeer belangrijke vangst. Te Berlijn (Duitschland) ziju niet minder dan 13 socialistische vergaderingen gehou den, waarop overeengekomen werd, een aantal Berlynsche bierbrouwerijen dood te verklaren en het bier ervan niet te drinken. De daad bij het woord voegehde dronk het publiek gedurende de vergadering niets dan spuitwater. Voorwaar, een goede ge zondheidsmaatregel voor de driuklustige Berlyners. Aan de werklieden op de Rijkswerf te Kiel is aangezegd, dat er geen verder werk voor hen is, daar de Rijksdag de noodige credieten, door de Regeering aan gevraagd, heelt geweigerd. De werklieden hebben daarop eene overeenkomst gehou den, waarin ze protesteerden tegen nieuwe bezuinigingen in deze en bij don Rgkskan- selier beklag indienden. Wat wordt er toph raar omgesprongen met de besluiten van den Ryksdagl De crisis in Hongarije is zoo goed als voorbij. Nadat keizer Frans Jozef in de hoofdstad Buda-Pesth was aangekomen legde graaf Khüu-Hedewaydie met de vorming van eeu nieuw Kabinet belast was, deze opdracht neer, waarna door Z. M. Dr. Weckerlo werd ontboden. De keizer her haalde toen tegenover den afgetreden Pre mier de verklaring, dat hij het burgerlijk huwelijk en de andere kerkelgk-staatkundige hervormingen ook verlangtmaar zonder kunstmatige vermeerdering van het aantal liberale leden in het Huis der Magnaten (de zoogenaamde Pairs-club). Het nieuw te vormen Ministerie zal ge heel het oude Kabinet wezenop een paar leden oa, o. a. den Minister van Justitie, die echter blyven wilwanneer Z. M. er voor instaatdat de Magnaten het ontwerp tot invoering van hetburgerlijk huwelijk niet ten tweeden male verwerpen. In Bulgarije is ter vervanging van Stam bouloff een Ministerie Stoiloff opgetreden geheel en al bestaande uit tegenstanders van den afgetreden Premier wiens vijanden duidelijk hunne vreugde toonen over zijn heengaan. Het eerste werk van het nieuwe Ministerie is geweest, den Russischgezin- den Metropolitaan Clementdoor Stambou- loff naar Trinowa verbannenverlof te geven naar Sofia terug te koeren en zgn ambt te hervatten.

Schoonhovensche Courant | 1894 | | pagina 1