THEB. 1 frente, 1894 N’. 1481. Woensdag 13 Juni. Nieuws- en Advertentieblad voor Zuid-Holland en Utrecht. isch Atelier. o Zonen, IDSMA, •dam. JOCHMANN. B. GOUDA. ?tsen JON BLITZ, ■te huls v/d Dam, {DAM. IN BLITZ m 11 tot 2 aar te EEREN-LOGEMENT HOLM’s BINNENLAND. i S D A, iposito: i 2 7., SLCêLO id, aangenaam ,k, ken zeer aan te lulden BUITENLAND. Overzicht. SCHOONHOVEÏISCHE MRAJT j een ds bij kunstlicht.) ven de Amsterdam- sonder berekening aan, niet te vrees voor het Bij de heden een doctors Men Ofschoon senaj, ‘enj Kg. HOLM, Zeist, den Heer H. T. Lpotheker. ARNOLD, /exstrasse II. en de Heer HEUVEL, aldaar. en Vrjjdags van Markt 154. ide bij iedere weêra- J. De Gr W88, Op brand. leelige voorwaarden ui wissels op binnen leven op aanvrage ren en Gouden I. Genees- en gen. 8TATEN-GENERAAL. ig der Eerste Kamer van rerd de heer Van l'ieuhoven, -1 - ring, voorkeur Min. verkl Ijk ln.as.de he Uitrente voor istort kapitaal. »n. voor vroawea. J f 6 65 i 7 24 1 10 720 L 13 03 Billyke pryztn. legenheid aan huis ,DE WAAG”, overeen te komen sverkieiende tegen p Effecten voor: - «7. ’ajamf >t den prolongatie- iterdamsche beurs- liug des waarneem- overwegen kennis to coopen en verkoopen een provisie van: aven de 30 ider 30 (ook ■den in de meeste tot den eerstvolgen- er Amsterdamse!) e van de loon f" iring, ja tellen te jir-Anker onder garantie mooiste goud- niet te onder- kte kast, sonder en, met inrioh- plaatsen en slechts f5,— f 13,50, 6 stuks voor f 45, -e-Kettings per voor f 10, porto tegen nde geldinsen- voor een groot deel gescheurd aan ’t hout. Voor de meeste pachters is de kans op verdienen dan ook al wéér verkeken en voor hen, die zich gaarne aan deze heerlijke vrucht vergastenen wie doet dat niet graag? staat ’t te vreezen dat de gelegen heid daartoe ook dit jaar weór vau zeer korten duur zal zijn. ♦AMMERSTOL, 11 Juni. De vangst van zalm was in de afgeloopen week zeer ge ring. Ook kenmerkten zich de vorige weken door een zeer middel matigen loop van zalm. Voegt men hierbij de geringe vangst van elft, dan kan men nagaan dat het er voor de groote zalmvisschenjen niet zeer roos kleurig uitziet. De handel is ook zeer gedrukt, hetwelk duidelijk blijkt uit den lagen prijs, die zich bjjoa uitsluitend regelt naar dien der buitenlandsche markten. Deze week was de prijs van f 0,95 tot f 1,10 per half kilo •HAASTRECHT, 11 Juni. Heden waren 20 paarden aan de Ign. Do handel was niet zeer levendig, zoodat de .meeste naar hunne eigene stallen moesten terugkeeren. Hedenmorgen is het varken van n" Grdat gisteren morgen gestorven last van den districts veearts ver liet was aan vlekziekte overleden. De Tijksveldwachter R. deed in de vroegte reeds eeno bekeuring, diar een visscher fuilym h id geplaatst in eens anders vischwater. Hij was van af 3 uur in den morgen op de loer geweest en omstreeks 6 uur kwam de visscher de fuiken ophalen. Met ingang van heden hebben ain het hulpkantoor dc-r posterijen alhier de volgende veranderingen plaatsf e. de derde verzending van brieven enz. van hier naar Schoonhoven wordt opgeheven; 2e. het kantoor zal des avonds van 8—9 uur geopend zijn 3e. de laatste buslichting is bepaald op 10 uur 30 min. des avonds. JAARSVELD, 11 Juni. Van don vee handelaar M. alhier stierf de vorige week eene koe die op het punt stond van te kalven. Bij het slachten kwam het kalf te voorschijn, hetwelk, gewogen, de zwaarte had van niet minder dan 80 kilo. Het gewone gewicht van een kalf is 35 b 40 kilo. KRIMPEN a/d IJSEL, 11 Juni. Het rijn schip „Borneo”, greet ongeveer 260 lasten, van staal en jjzer vervaardigd en gebouwd voor rekening van den hear I. J. Vah Rietschoten, te Rotterdam, werd Zaterdag met goed gevolg te water gelaten van de werf „Hoop”, van de heeren C. Van der Giessen Zonen, alhier, (Stormpolder), terwijl aldaar de kiel werd gelogd voor een rijn?chip groot 500 lasten, te bouwen voor rekening van den heer J. Hermann, te Neckargerach. Zaterdag werd alhier van de scheeps- bouwwerf van mej. dewed Van Duijvendijk met goed gevolg een zeer fraai paviljoen - schip te water gelaten, groot pl. m. 50 last en gebouwd voor rekening van den heer C. M. Teekens, te Delfshaven. Daarna is de kiel gelegd voor een dergelijk schip, groot ongeveer 80 last, te bouwen voor rekening van schipper J. Stouthart, te Ouderkerk a/d IJsel. •LEKSMOND9 Juni, gehouden aanbesteding van woning zijn 13 inschrijving»-biljetten in gekomen, ais volgt: Joh. Diepenhorst, Ameide, f4560; J. Van Klaveren, Ameide, f4550 A. De Bes, Groot Ammers, f4400; J. Van der Wal, Streefkerk, f4393; E. G. en G. Dumolio, Vianen, f4390; J. J. Ho gendoorn, Vianen, f 4360; G. Schouten, Vianen, f4345; C. Verheij, Ameide f4193; J. Van Oostende. Langorak, f4192; J. Duijm, Noordeloos, f4182; 0. De Jong, Leksmond, f 4167, L. Burggraaff, Lopik, f4073; G. Van der Kwast, Lopik, f 4063. Aan den laagsten inschrijver is het maken van het werk gegund, dus aan G. Van der Kwast. ♦LOPIK, II Juni. Bewusteloos werd het kind van den arbeider G. alhier uit de we tering gehaald. De geneeskundige, die on middellgk werd ontboden, mocht er na veel moeite in slagen, de levensgeesten van het kleine meisje weder op te wekken. •MOORDRECHT, il Juoi. Aan de over wegen bij de wachtposten van A. Scheffer en L. Van Tilburg zullen wachterswoningen worden gebouwd. Voor beide is het terrein reeds afgebakend Er zal alzoo in eene reeds lang bestaan hebbende behoefte worden voorzien. Naar wij vernemen, zal onze pastoor, de Zeer Eerw. beer A. J. v. d. Drift, onze gemeente eerlang gaan verlaten. Ongeveer zes en dertig jaren was Z Eerw. hier onafgebroken werkzaam, thins ziet hij zich echter genoodzaakt, door moer en meer toenemende gezichtsverzwakking, ons vaar wel te zeggen Zil menigeen zijner parochianen een traan voelen op wellen bij het vertrek van den dierbaren herder, ook de andere gezindten, waarmede de goede verstandhouding in die reeks van jaren geen oogenblik is verbroken geweest, zullen hem noode zien vertrekken. D^t er eensgezind heid bestond, hiervan getuigen de blijken van toegenegenheid, die hem bij ziju zilveren feest, maar vooral ook die, welke hem bij zijn veertig-jarig jubileum van verschillende zijden ten deel violen. Behalve een bekwaam herder zullen wij in den geachten pastoor ook eeuen weldomer verliezen, bij wien de armen nimmer te vergeefs aanklopten. ♦N1EUWLAND, 8 Juni. Gepasseerden nacht is alhier overleden de heer Peter De Hoop, wethouder dezer gemeente, hoog heemraad van de Vyfboerenlanden enz. Een langdurende ziekte 49-jaiigen leeftjjd een einde aan zyu Beroepen naar Kamerik Da. 0. J. Leenmanste Hoogeveen. ♦ALBLASSER WAARD, 8 Juni. De tgd waarop de beschrijvingsbiljetten der bedrijfs belasting zullen worden opgehaald, nadert met rassche schreden. Bij verreweg de meesten echter, die geen hulp van hooger- hand hadden, liggen ze of oningevuld èf verknoeiden geen wonder 1 voor een ge woon menschenverstand reiken de tallooze vragen, in die biljetten gedaanveel veel te hoog, terwijl de Onbescheidenheid van vele dier vragen schier ongeëvenaard is. Nooit zal dan ook eene belastingwet zijn ingevoerd, die zoovele malen verwenscht was, reeds vóór het op betalen ainkwam, als deze. Het doel er van moge goed geweest ziju, iu de practijk heeft zij nu al de blijken gegeven eene ware misgeboorte te zgn. •ALBLASSERWAARD en VIJFUEEREN- LANDEN, 12 Juni. Het gure, natte weder der laitste dagen oefent een allernadee- ligsten invloed op het kersengew.is enz. Was ze, zooals onlangs, toen de vrucht nog groen was, werd medegedeeld, in verschil lende boomgaarden bij massa’s atgewaaid, thans hangen de vroege soorten, die eerst daags tot plukken geschikt souden syn, Een treurig ongeluk heeft onlangs te 8t. Gilles, bij Brussel, België, de kermispret verstoord. Een kist vol kruit, welke bij den ingang der menagerie van Missonnier stond ont plofte opeens hoe weet men niet en in een oogwenk stond de dierentemster Virginie Klatt, die in Oostersch costuum bij de kas zat, in lichte laaie. Men wist spoedig hare kleoderen to blusschen en een dokter kwam weldra do arme vrouw hulp verleenen, die ernstige brandwonden bid bekomen en jammerlijk schreeuwde. Ondertusschen snelden de 300 toeschou wers in de menagerie naar den uitgang, in wilden angst voor een begin van brand, dat door de ontploffing was ontstaan. In het gedrang viel een kind voor het hok van de beren, die bet met hunne klauwen naar zich toe trokken en verscheurden. Een ander kind, dat viel, werd door de dringende menschee massa doodgetrapt. Een paar dieven maakten van de ver warring gebruik om 300 francs uit de kas te stelen de ontvangst van verscheidene dagen. De eigenaar der menagerie was wanho pig over al die rampen. Hij wilde in het hok van eenige woeste leeuwen springen, om zich te laten verscheuren, en slechts met moeite kon men hom weerhouden van dat dolzinnig voornemen. In Amerika schijnt do kolen-a/ruke en de daaruit voortgekomen crisis thans haar toppunt te hebben bereikt. De houding der werkstakers is zoo dreigend, dat in verschillende Staten troepen tegen hen gezonden worden, zoo o a. in Ohio, waar do werkstakers bezig zijn de spoorweg bruggen te verbranden, ten einde het vervoer van steenkolen te beletten. De pogingen om de geschillen iu het kolenbedryf in Noord Amerika bij te leg gen duren voort. Morgen zal in Illinois een groote conferentie van mijnwerkers worden gehouden. Elders schijnt nog niet veel uitzicht op een vergelijk te zijn Duizenden werksta kers uit do mijnen in Ohio hebben de spoorlijnen en de spoorwegstations bezet en verhinderen alle kolenvervoer. Het spoorwegpersoneel doet vergeefsche pogin gen om het voortduren van den geregelden dienst te bewerken.Pr00‘ der- w' e pakjes, voorzien meerd handelsmerk, iovcd bij JGENDIJK. SPELT. lNDRIES KRUIJT. G VAN DER REST. SPEIJER. I. PANNEKOEK. I. de JONG Czn. VAN DER STEEGT. Vod. KNOERS. k. HOMBURG. l. SCHEER. ABRECHS. 1. van EINDHOVEN, wordt de aandacht f THEE, k f 1,30 Noch in Italiënoch in Hongarije is de ministerieels crisis opgelost. Beide landen big ven elkaar gelijk In Hongarije schijnt het groote punt van verschil te zijn tusschen keizer Frans Jozef en Wickerlc, de al of niet handhaving van graaf Szilagyi als Minister van Justitie. Wickerle wil den grooten vooritander van het ontwerp tot invoering van hot burger lijk huwelijk niet loslaten. Zelfs toen ge noemde graaf zich bereid verklaarde heen te gaan, omdat bij de antipathie des Keizers tegenover hem kendekwam men toch niet veel verder, zoodat er nu sprake is, een ander dan Wickerle met de vorming van het Kabinet te belasten. In Italië is men oak nog niet veel ver der. Het publiek begint ongeduldig te wor den en met recht. Koning Umberto heeft den Minister Pre sident Crispi de vorming van het nieuwe Kabinet opgedragen, Holst zooveel mogelyk met behoud van de elementen van het vorige. Crispi is nu aan het onderhandelen met de heeren Zanardelli en Di Rudiniten einde hunne medewerking te verkrijgen; gevolgen ziet men er echter nog niet van. Kamer ontbinding wordt meer en nieer verwacht. Omtrent de geweldige hagelbui te Wee nen deelt de Neue Freie Presse uitvoerige bijzonderheden mede, dio werkelijk aan iets noch nio da gewesenes doen denken. In bijna alle straten eu op de pleinen zien de huizen am den windkant er uit, alsof de stad beschoten was geworden. ,11e vensterruiten zijn verbrijzeld en de muur- versierselen weggeslagen. In de tuinen, parken en plantsoenen ziju de hoornen ge heel ontbladerdalle bloemen zyn vernield en do grond ligt er met takken bestrooid- In den Plantentuin zijn vele zeldzame plan ten geheel vernield. Door den geweldigen ijskogelregen zijn vele vogels duiven, sijsjes, musschen, enz. getroffen. Men zag overal doode vogels liggen. In de laag gelegen straten, welke over stroomd werdeu, hebben vele meuschen iu gevaar van verdrinken verkeerd, maar zij konden nog tydig door de vensters de deuren waren versperd gered worden. Een slachtoffer van de telephoon is te Berlijn al sinds geruimen tijd onder be handeling van de voornaamste zenuwen specialiteiten. Het is een 21 jarige tele phoonjuffrouw, die lijdt aan verlamming van den rechterarm en hevige zenuw-aandoe- ningen, door den telephoondienst veroor zaakt. Zij heeft 18.000 zenuwtrekkingen per uur of 432.000 per dag. Haar geest vermogens hebben'niet geleden. Do telephoondienst moet al veel zenuw ziekten veroorzaakt hebben, en men acht dien dienst voor meisjes veel te zwaar. Dat blykt trouwens genoeg uit de bediening. In Berlijn (Dui(schland) heeft men maat regelen genomen tegen de anarchisten en socialisten, die verschillende bierbrouwerijen en bierlokalen dood hebben verklaard. Tweehonderd twee en vijftig eigenaars van vergaderlokalen te Berlijn hebben in over leg met den brouwersbond besloten, hunne looaliteiten niet beschikbaar te stellen voor bijeenkomsten van socialisten en anarchis ten. Wie de overeenkomst schendt, be taalt 3000 Mark boete. Groote vreugde heerscht er in Engeland, waar de Premier, Lord Rosebery, bij de Derby-wedrennen te Epsom met glans den prijs won. Het aanwezige publiek gaf vele bewijzen van barteijjke deelneming bij de vervulling van de laatste van het drietal voorspellingenaan lord Rosebery in diens jeugd gedaan door eene heidin die hem zeide1 dat bij de rijkste vrouw van zijn tijd zou trouwen2°. dat hij Premier van En geland zou worden; 3°. dat bij winner zou worden bij de Derby wedrennen. Wie weet, of' dit laatste feit hem niet ten goede komt bij de eerstvolgende stemming over de be groeting en alzoo het cijfer zyner meerder heid doet toenemen. In eene andere paarden quaestie heeft de Hertog van Devonshire een tnumf behaald. Het sebyntdat de werkstaking der huur koetsiers nu toch een einde zal nemen. De coniereutiën tusschen de afgevaardigden der beide partyenin het gebouw van het La gerhuis gehouden en gepresideerd door den Minister van Binnenlandsche Ziken Asquitb, hebben tot resultaat gehaddat men spoedig tot een vergelyk zal komen. In de FrauHche Kamer van Afgevaardig den heeft de beer Deloncle tot de Regeenng eeneinterpellatie gericht betreffende het door Engeland mot deu Congo-dtaat gesloten grensregeling» verdrag. De oud-vice Minister Etièune lichtte de interpellatie toe, daarbij herinnerende, hoeveel hinderpalen door Engeland aan Frankryk in den weg waren gelegd. De nieuwe Minister van Buiten- landsche Zaken ging in denzellden trant voort, terwijl zoowel te Brussel als te Londen de Fransche Regeering met nadruk is opgekomen tegen de overeenkomst. Door Frankryk is het gesloten verdrag beschouwd als van nul en geener waarde en ook Duitschland en Turkije hebben verzet am- geteekend. De Engelsche bladen laten zich kalm uit over Frankryk’s klachten en verlangen niet anders dan zijne aanspraken te eerbiedigen. Ze twyfelen dan ook niet aan den goeden uitslag der aangeknoopte onderhandeliogen. Gelukt dit niet, dan zal te Beriyn, te Londen of te Brussel eene nieuwe Congo-conlerentie belegd worden. In de vergadering Donderdag 7 Juni w« na onderzoek van geloofsbrieven en beëediging, toegelaten. Do heer Fransen Van de Putte vroeg en ver kreeg verlof, den volgenden dag te interpel- leeren over de jongste ontbinding der Tweede Kamer; de heer Pijn acker Hordijk over de be richten omtrent een expeditie naar Loihbok. Vrjjdag waren de tribunes der Kamer overvol ook waren al do Ministers tegenwoordig. De Voorzitter deelde mede, dat de heer Van Eysinga om gezondheidsredenen sohnfteljjk ontslag had genomen als lid der Kamer, den wensch uit drukkende, dat de Kamer werkzaam moge bljj- ven tot heil van het dierbaar Vaderland en het geliefde Huis van Oranje. De Voorzitter bracht warme hulde aan den 44-jarigen arbeid, waar van 8 als Voorzitter, van den heer Vau Ejjsinga. De heer Van de Putte hield nu zjjn inter pellatie. Spr. wees op de uitzondering, die nu had plaats gehad, doordien niet, gelyk vroeger bjj geljjke gelegenheden, medede ling is gedaan vau de stukken, betrekking hebbende op het overl.g tusschen Kroon en Regeering. Alleen is in de sluitingsrede gesproken van gemis van overeenstemming tusschen Kamer en Regeering. Die onthouding van publiciteit moet een slechten indruk hebben gemaakt, daarom vroeg hij in lichting van de tegenwoordige Regeenng. Ofschoon geen tegenstander van de afgetreden Regeering, ja zelfs besloten vóór haar kiesrecht- voorstellen te stemmen, kon spr. toch de wjjze, waarop de ontbinding is uitgelokt, niet goed keuren. Onverklaarbaar is het hem, dat niet tusschen 8 en 9 Maart getracht is Let gerezen misverstand uit den weg to ruimen, dat niemand in den Ministerraad zich aan de intrekking der Kieswet liet gelegen liggen. Ondanks zekere onthullingen vau een warm doch onhandig vriend der Regeering, den heer De Kanter, bleef over de ontbinding de duisternis hangen. De gevolgen, een finale nederlaag, betroffen wel de Kieswet, maar veeleer het beleid der afgetreden Regeering, aan welker goede trouw nu door baar vrienden zelf» getwyfeld werd, 's Lands belang vordert openbaarheid, vooral nu de ontbinding de politieke partjjen heeft ge desorganiseerd: Toch heeft het gebeurde deze goede zyde, dat fractiën der rechterzijde en allo liberalen zich verklaard hebben voor ruim kies recht. De Regeering raadt spr. angstvallig te zjjn, zich niet uit radicalisme te werpen in de armen van het con servatisme, want, het gevaar ligt rechts! Zyn vraag tot de Regeering luidde, aan de Kamer, met vryheid van openbaarmaking, al do toelichtende bescheiden te zenden, bjjzouder het zoogenaamd protocol omtrent de ontbinding. Do heer Roéll, Minister van Buitenlandsche Zaken, de interpellatie beantwoordende, deed een beroep op de samenwerking van de Kamer met de Regeering. De inwendige beweeg redenen der vorige Reg. nopens de ontbinding ter zyde latende, erkende hjj het recht lands op kennis van de uitwendig bare gronden; de Reg. zal ernstig in hoeverre het mogelijk is die bevorderen. De heer Van de Putte zou voorloopig in het antwoord berusten, al gloorde het licht nog niet aan den horizon. Du openbaarmaking der stukken zal mogelyk elders aanleiding geven tot discussie, en dat is voor spr. vol doende. Mocht het noodig zijn, dan zal hy later heropening van het debat vragen. Vervolgens interpelleerde de oud-Üouv. Gen., de heer lJynacker Ilordjjk, over de Lomboksche zaak. Hy vroeg of het waar is, dat tot een expeditie derwaarts is besloten, en zoo niet, of het waarsohynlgk of onmogeljjk is, dat werkzaam leven. Veel, zeer veel zal er aan De Hoop worden verloren en vooral op financiëel gebied, want daarin genoot hij een onbeperkt vertrouwen door geheel Ne derland Zijne familie verliest veel, maar niet minder ver buiten dien kleinen kring zal dat grooto verlies sterk gevoeld worden. ♦NOORDELOOS, 11 Juni. In de gisteren morgen gehouden godsdienstoefening is onze predikant Ds. J. Zweed ijk door Ds. Oberman van Leiden in het ambt bevestigd geworden. Zjjn Eerw. had voor deze plech tigheid tot onderwerp zijner rede gekozen Ez. 33 7. Des namiddags werd door den bevestigde zijne intrede in de gemeente gedaan, waarbij hij sprak naar aanleiding van Jae. 1 21 ft. Trots het ongunstige wéér was zoowel des morgens als ’s middags in het ruime kerkgebouw geene plaats onbezet. Tot voorzanger bij de Ned. Herv. Gemeente is benoemd do heer B. Slob. •SCHELLUINEN, 11 Juni. Verleden week zijn er weer een aantal vette varkens van 100 130 kilo vooï het buitenland op gekocht en aan het station te Gorinchem geleverd. Ofschoon er weer meer vraag is, wordt er niet veel hooger dan 41 en 42 ets. per kilo besteed. De visscherjj op de Merwede is zoo goed als geëindigd. Enkele gelukkige vis- schers hebben verleden week nog zal men gevangen, die voor 12 èf 2,10 per kilo zijn verkocht. De meeste visschers zijn naar het Hollandsch diep gevaren op de eteurvangst. Alweer heeft de elftvangst woinig beteekend, zoodat er in den besten tijd veel armoede is geleden. .♦STOLWIJK, 11 Juni. Tot onderwijzer aan de Ie openb. school alhier is benoemd de heer J. Mulder, van Haarlemzijnde No. 1 der voordracht. ♦TIENHOVEN9 Juni. De rekening van het Algemeen Armbestuur dezer gemeente, over 1893, bedraagt in ontvang f212,62*. in uitgaaf f205,75*, goed slot f6,87. ♦TIENHOVEN, II Juni. Van gisteravond tot hedenmorgen zijn op de zalmzegen- visscherij alhier 4 zalmen gevangen. VIANEN, H Juni. Het schip, dat de vorige week werd aangevaren en spoedig zonk, is thans na veel moeite boven water gebracht. Het ligt thans bij de Wilhel- minasluis, in afwachting van de uitspraak van het kantongerecht. IJSkLSTFIN, 9 Juni. Als eene zeldzaam heid kan worden medegedeeld, dat in de afgeloopen maand Mei geen enkel sterfge val hier in deze gemeente is voorgekomen, hetwelk op eene bevolking van 3505 in woners zeker opmerkelijk is. Gemengd Nieuwe. Dertig nieuwe gevallen van pokziekte hebben zich de afgeloopen week te Rotterdam voorgedaan. Het aantal nieuwe gevallen mindert wekelijks. Te Kamerik heeft zich eerste geval van pokken voorgedaan. sohryft uit Werkendam! wij niet kunnen zeggen, dat de pokken hier epidemisch heersohen, ia de toestand toch alles b o ha Ivo rooskleurig. Sedert het eerste ziektegeval zich hier voordeed, ziju 15 personen door de ziekte aangetast en daarvan zijn tot opditoogen- blik niet minder dan 11 overleden, ofschoon er alle mogeljjko zorg aan werd besteed. Bijna allen hadden pokken van de kwaad aardigste soort, zoodat de lijken een af zie h- teijjken aaublik aanboden eu er thans bijna niemand meer te vinden is, die zich met het afleggen wil belasten. Iu het begin lieten de gezonden zich niet weerhouden, bij zieken in en uit teloopon; thans wordt een huis, waar een poklijder ligt, door ieder gemeden. De piaatseljjke autoriteiten doen wat zij kunnen orn de ziekte te be strijden. Dagelijks is' gelegenheid tot kos- telooze vaccinatie voor minvermogenden, de geneesheer doet wat mogelyk is tot ontsmetting beddegoed; enz. vau de lyders wordt onteigend en verbrand, en tooh woekert de ziekte langzaam voort. Vrijdag overleed de eerste volwassen persoon, C. J. Buurman, de president der werküeden-ver- eemging „Eendracht”, eene vereeniging die hier uitmuntend werkt en door alle gegoede ingezetenen gesteund wordt. Het overlijden van den voorzitter is voor deze vereeniging een groot verlies. Men meldt uit IJselstein: Gisteren-naoht werd alhier ingebroken in de herborg „De Strik”. Door het uitsnijden eenor ruit verkregen de dief of dioven toeging tot de gelagkamer, alwaar de lamp door hen is opgestoken en een on ander werd doorzocht. Gelukkig voor den kastelein had hij de geldlade in het buffet, waarin zich de niet geringe ontvangsten van den Zondag bevonden hadlen, vóór het naar bod gaan geledigd en den inhoud oldera geborgen. De dieven moesten nu onver richter zake aftrekken en hebben niets medegenomen dan een paar karaffen met sterken drank. Dank zij den ijver van do rijks- en gemeentepolitie is men den ver- inoodelijken dader op het spoor en hoopt hom weldra achter slot en grendel te hebben. Te Budel (N.-B.) was do land bouwer 8. aau het ploegen. Hy zelf leidde zijn nog niet geheel gedresseerdea os bij den kop, terwyl zijne vrouw den ploegstaart bestuurde. Plotseling sloeg de os op den loop. 8. struikelde en geraakte onder den pl°eg- Het ploegijzer sneed hem door oviouiuuuuu enz. onderbeen en djjbeen tot op het been. Door maakte reeds op het vele bloedverlies verkeert de man in nde mui zyn ioo «w levensgevaarlijken toestand, daartoe gedurende den ingéreden oost-moesson zal worden overgegaan. Ipr. heeft reden tot twjjfel, en vraagt daarom in de derde plaats welke omstandigheden eei militaire expeditie naar Lombok noodzakelijk kunnen maken. De opstanden daar ziju hoofdzikelyk toe te schry- ven aan Mohammedaanse) fanatisme, en dat mag het gouvernement net bevorderen. Ook waarborgt het contract me den vorst, dat het gouvernement ziob niet me de inwendige aan gelegenheden des eilands zal inlaten. Verder vroeg spr. inlichtingen ontrent de troepen macht, de eventueels kenwn van een expeditie met het oog op het ongezond klimaat, en of, bjj het zenden van een belangryke troepen macht naar Lombok voldoende troepen beschik baar big ven voor Atjeh en Itmiang. De heer Bergsma, Ministir van Koloniën, antwoordde dat nog niet tot een expeditie is besloten, maar dat een resident naar den Sultan zal worden gezonden om op sescherming van de Sassaks, die daarop aanspaak hebben, aan te dringen, met bedreiging vanexpeditiezending indien aan onze rechtmatige gieren niet woidt voldaan. Die maatregel is modzakelyk ge worden door den onhoudbare! toestand der inlandsche bevolking en door d» weigering des Sultans om in gedachtenwisseing te treden. Er zjjn voldoende troepen, er blijven genoeg voor Atjeh en Tamiang over. Je Min neemt, zoo noodig, de volle verantwvordeljjkheid op tot hand having van ons gezag i een. plicht der humaniteit. De hoer 1' L’ aan minnelijke schikking, dat deze door den vorigei geboden dat was de a, te worden door een b. Hiermede was de Na aanneming, stemming, van 11 de Kamer uiteen. Bij Kou. besluit is benoemd tot ridder in de orde van Oranje-Nassau de commies der posterijen Ie kl. O. P. M. du Celliée Muller, en is verleend de gouden eere medaille, verbonden aan de orde van Oranje Nassau, aan den machinist bij de Holl. IJzeron Spoorwegmaatschappij D. Pigge. De benoeming van den com mies der posterijen, D. P. M du Cellióe Muller, tot ridder in de orde van Oranje- Nassau is geschied ter zake van zijn beleidvol optreden tijde-.s het spoorwegongeluk te Barendrecht, waardoor hy verhoedde, dat de post met haren kostbaren inhoud eene udi der. vlanamon waul.- - Naar men verneemt, zofleu de undergo schikte postbeambten, die ook zoo krachtig medewerkten o n do post te redden, eone gratificatie ontvangen. De kapt. J. D. N. De Fremery, van het korps torpedisten te Brielle wordt met 16 Juli a. s. overgeplaatst bij den staf van het wapen der artillerie en werkzaam gesteld bij de constructie-werkplaatsen te Delft. Onder de minste inschrijvers bij de door de directie der marine te Am sterdam gehouden aanbesteding komen voor Perc. 7. Esschen stammen en esschen iepen- en beukon platen, G. F. W. Hern- groon, Dordrecht, f2173. Perc. 8 Riemen, B. Schilte Zonen, IJselstein, f 3920. Aanbesteed is de inrichting van het postgebouw te Gorinchem voor den voreenigden post- en telegraafdienst. Minste inschrijver 0. J. Verwey Jz. te Gorinchem, voor f1989. Van Maandag 4 tot en met Zaterdag 9 dezer zijn op de zalmzegen visschery „Stad Dordrecht” gevangen 36 zalmen en 1 steur. Door J. Barger, ontslagen pre dikant te Harlingenthans in hechtenis is appèl aangetcekend tegen het yonuis van de rechtbank te Leeuwarden, waarbij hij wegens moordgepleegd op mej. K. Miranda te Harlingenin den avond van 6 Maart j.l., is veroordeeld tot levenslange gevange nisstraf. De directeur der weesinrich- ting te Neerbosca ontving over het eerste kwartaal van dit jaar, met inbegrip van een gilt, groot f 1000, van iemand die onbekend wenHcbt te blijven, uit Rotterdam, de zeer aanzienlyke som van f21.456,35, voor genoemd gesticht. Bovendien werd over d>tzelfde tijdvak aan druk- en bindwerk nog 129.388,37 ontvangen Benoemd tot onderwijzer te Vreeswijk de heer P. Kok te Utrecht. ige >.uoar0i en door di ichtenwisaein; troepener t. over. x w, verantwvordelj zich voer een expeditie, die etrekt en tot volbrenging van ..u.naniteit. Hordjjk bleef de voorkeur geven j'"? De Min. verklaarde dat deze door don vorigen Gouv.-Gen. ia aan- die nu dreigt gevolgd interpellatie afgeloopen. zonder beraadslaging of kleine Wetsontwerpen, ging

Schoonhovensche Courant | 1894 | | pagina 1