I f EN, i I 'I 1 IS, HDSWERK- ien 1894. N’. 1482. Zaterdag 16 Juni. echt. Nieuws- en Advertentieblad voor Zuid-ïïolland en Utrecht loiland. jep •P- LEER. chting irts tegenover Ginneken jurs 4 Officiëele Kennisgevingen, Gemeente SCHOONHOVEN. s! en AND PARTIJEN. BINNENLAND. buitenland; Overslcht. ANKEN. marck” 4 N, SCH001MMH1 COURANT. S. W. N. VAN NOOTEN te Schoonhoven, Uitgeven. lede, ver- gratis. g der koop- 4. re ksteleijn voornemens 1 6. J unij ure, bij de ik, voor het m. j van linnen- zeepsoorten. tij den Heer K”, 1894. en 5 gld. ng Kuuat- ng ’s mor- per g NOLDj itrasse II. JAN NO'ITKN. van den rto tegen geldinzen- Anker ir garantie 4ste goud- te onder eet, zonder net inrich- laateen en hts f 5, ,50, 6 stuk» or f 45,- ettings per ir f 10,—. om tegen dit uiteengaan We hebben steeds ons best gedaan om aan te dringen op het behoud van de een heid in de liberale partijdut schijnt echter een verouderd denkbeeld te zijn. Men wil anders. De geavanceerde groep der libe- dót zij bedrogen zal uitkomen. In haar’ orgaan is een verkenningstocht gedaan in de richting van het radicale kampen daar heeft men dien stap begroet met een woord van heel voorwaardelijke inge nomenheid zullen we maar «eggen, ’t Was z/o iets van: O, zijt ge daar eindelijk? iöu, je kunt ook moeielijk anders. Zeker, tot samengaan zijn we dadelijk bereid ziehier ons programma, er staat erg veel op maar dat doet er niet toe teeken het maar. Hoe, ge aarzeltP Dun hadt ge even goed thuis kunnen blijven! Wij hebben niet de meening dat de groep der geavanceerde liberalendie in de partij de meerderheid vormen, in dienst behoort te gaan bij de enkele radicalen aan wie een mandaat is opgedragen. Wie dat wenscht, ga over met pak en «ak en «onder onder handelingenwant deze wor- RIJEN, ITAS1E ■ak lar; van de UN, W. RO- i A AANEN STOK. Prijs der AdvertentiënVan 1 tot 5 regels f 0,50. Iedere regel meer f 0,10. Groote letters naar plaatsruimte. Inzending franco uiterlijk tot Dinsdags-avonds 8- en tot Vrijdags-namiddags 5 uren. Alle binnenlandsche Advertentiënvoor 3 maal plaatsing opgegeven, worden slechts 2 maal in rekening gebracht. Deze Courant wordt des Woensdags- en des Zaterdags morgens uitgegeven. Prjjs: voor Schoonhoven per drie maanden ƒ0,75. Franco per post door het geheele rijk f 0,90. Men kan zich abon- neeren bij alle Boekhandelaren, Agenten en Brievengaarders. 1J zat, belend Modder». 952, groot zou hebben verzameld om zijn arbeid voort te zetten, inmiddels na te gaan, of misschien bier of daar in de snelheid der voorwaartsclje beweging het gezag een duwtje of eed scheurtje had gekregenten einde de werkelijke of vermeende schade zoo goed mogelijk te herstellen, dat scheen, in hoofdzaak, do roeping te zijn van de conservatieve partij in den consti- tutioneelen staat. Ook bij ons. Doch dat duurde niet lang. Het feit, dat tot die partij een groot aantal recht zinnige Protestanten en Katholieken be hoorden, die verband wenschten tusschen de richting van het staatsbestuur en hun kerkelijke inzichtenmoest in haar wel een splitsing doen komen toen kerkelijke be langen aan de orde werden gesteld en deze niet geheel met elkander bleken overeen te stemmen. De weinige conservatieven, die van oordeel waren d it dusdanige vraag stukken niet tot de competentie van het publiek gezag in den neutralen staat be- hoorenzagen zich weldra door de anderen overvleugeld en versmolten bij elke ver kiezing; daarentegen vatten de antirevo- lutionnaire en de katholieke partij, tot welke laatste ook mannen overgingen die voorheen in de liberale gelederen hadden gestaan, post in de geschiedenis onzer constitutioneele instellingen. Ook de liberale partij kon, onder den drang der omstandigheden, moeielijk haar eenheidskarakter bewaren. Men kan wel zoo in het algemeen verklaren te zijn vóór vooruitgang, maar dat is nog geen maat staf om te beoordeelen of iemand met ons overeenstemt en met ons wil samenwerken. Het komt er op aan te wetenof hetzelfde doel gemeenschappelijk zal worden nage- streefd, of men inderdaad wenscht, het te bereiken en bereid is over de middelen in onderling overleg te treden. Hoe grooter nu het aantal vraagstukken is, die een oplossing vereischen, des te ernstiger ook het gevaar, de partij, die zich geroepen acht dien arbeid te verrichtente zien uiteengaan; immers, verschil van meening en inzicht bestaat altijden we hebben nu eenmaal de gewoonte aangenomen om bij die verschillen altijd, noodig of niet, van „beginselen” te spreken, als een dui delijke kennisgeving dat men maar niet behoeft te probeeren ons tot andere ge dachten te brengen. Wie onze staatkundige geschiedenis on derzoekt, moet erkennen, dat de liberale partij in ons vaderlanden inzonderheid haar leiders en vertegenwoordigers in de Staten-Generaalzelden iets verzuimd heb ben wat kon dienen om de verschillen zoo duidelijk mogelijk te doen uitkomen. Niet bij ons alleen geschiedt dat: ’t is de eigen schap van alle liberalen dat zij slechts bij uitzondering tot gemeen overleg zijn te brengen. Die fout want dat is zij wer kelijk, neemt in beteekenis toe, naar mate men, de liberale gelederen langs gaande, meer links komt, vermoedelijk omdat men daar ook de vraagstukken scherper formuleert en dus ook gemakke lijker de streepjes ziet over welke het niet mogelijk schijnt heen te stappen. Er is geen quaestie van eenig gewicht te noemen, of er wordt verschillend over gedacht, en dat maakt de oplossing hoogst bezwaarlijk. Doch aan dat gemis van sa menwerking in de parlementaire groepen is nog een ander gevaar verbonden; zoo de splitsing een big vend karakter verkrijgt, zullen we spoedig, evenals in Frankrijk en Italiëministerie’s krygen van zes maanden, die komen en gaan zonder iets te hebben tot stand gebracht. Dat zal inzonderheid het geval wezen, als vooruitstrevende groe pen aan het bewind zijn; uit den aard der zaak zullen dan steeds de maunen van het behoud samenwerken met de oppositie om alle voorgestelde maatregelen te doen mis lukken. In de Staten-vergaderingen zal dan wel veel gepraat maar heel weinig gedaan worden. Is het nog tijd te waarschuwen? stemmen. De heer P. C. Thooft verkreeg 1, de heer Van Velzen 2 stemmenblanco 18. De uitslag der verkiezing van een (lid der Tweede Kamer in het hoofd kiesdistrict Eist isgetal kiezers 3011 uitgebracht 2830 stemmen; geldig 2804. Daarvan verkregen de heeren Mr. W. Van Basten Batenburg (R. K.) 1388; E. D. De Meester (liberaal) 1057.; Mr. v. d. Velde (antirevol.) 263; baron Van Lijnden (anti revol.) 91. Herstemming alzoo tusschen de heeren Van Basten Batenburg en De Meester. De vereenigde vergadering van Rijnland heeft in hare bijeenkomst van Woensdag benoemd tot secretaris van het hoogheemraadschap Mr. H. P. Berdenis van Berlecom, commies-chef 2de afd. ter prov. griffie van Zuid-Holland. Voor de betrekking van se cretaris van den polder Spijk zijn door heem raden op de voordracht geplaatst de hh. C. J. O. A. Nnijs, hoofd der school aldaar en Penning te Gorinohem. Beroepen bij de Chr. Ger. Ge meenten te Montfoort en Linsohoten Ds. M. J. Bouman te Amersfoort. GORINOHEM, 13 Juni. De uitslag der verkiezing van drie gemeenteraadsleden is Uitgebracht (rood biljet) 664 stemmen. Gekozen de heeren J. C. Den Haan met 332 en R. D. Van Slype met 359 stemmen (beiden anti-revolutionair)wit biljet aitgebraeht 663 stemmen. Herstemming tusschen de heeren v. d. Beek (liberaal) die 324 en H. Van Andel (anti-revolutionair) die 299 stemmen verkreeg. •ALBLASSERWAARD en VIJFHEEREN- LANDEN, 15 Jnni. De handel,in kaas was deze week flauw; de prjjs ook van boter bleef ongeveer dezelfde. Men be steedt thans in deze streken voor kaas van f 19,50 tot f22,50; le kwal, zware tot f25 per 50 kilo goêboter f 0,60, weiboter f 0,50 per kilo. BODEGRAVEN, 12 Juni Aangevoerd: 272 wagenste zamen 16496 stukswegende 72963 kilo; prijs le soort Goudsohe f23} il f27, zwaardere f30; 2e soort rf 19 A f 211hieronder 22 wagens Derby- Mkaasprijs le soort f24 a f25|, 2e soort f23; 32 wagens Edammerkaas, prijs ie soort f28 A 30, 2e soort f24 26}; 1 wagen Leidsche kaas, prijs f 39 het schip pond. Handel matig. i GIESSEN NIEUWKERKj 13 Juni. Bedankt voor het beroep naar deze gemeente door Ds. Joh. Vinke te Gramsbergen. ’HAASTRECHT, 13 Juni. By het biljart- conoours, heden-avond bij Mej. de Wed. Blanken gehouden, waren 20 deelnemers. Er werd meesterlijk gespeeld; de eerste prijs werd behaald door den heer Radder van Nieuwerkerk a/d IJsel, de tweede door den heer Bakkes van Gouda en de derde door den heer J. Bezemer van Berg-Ambacht. ’LEERDAM, 13 Juni. In de heden alhier gehouden algemeene vergadering van de afd. Vtanen en omstreken der Hoil. Miat schappij van Landbouw zijn benoemd tot afgevaardigden naar de dit jaar te Gouda te houden algemeene vergadering de heeren G. 8. A. Stuart te Vianen en J. Van Kla veren alhier en tot plaatsvervangers de heeren Sterk en Van Meeuwen te Nieuw- land. Tot eere-voorzitter der op 6 Sept, e. k. te Ameide van wege deze afdeeling te houden tentoonstelling en harddraverij, zijn by acclamatie benoemd resp. de hh. A. P. H. A. De Kleijn te Ameide en H. Van Eeten te Meerkerk. Verder zijn be noemd diverse commission voor de tentoon stelling en harddraverij, is vastgesteld het programma dier tentoonstelling en bepaald dat de volgende vergadering «al gehouden worden te Ameide. NIEUW LEKKERLAND, 13 Juni. Tot predikant dezer gemeente is beroepen Ds. J. Ph. Hattiuk Jr. te Nieuwerkerk a/d IJsel. *STEIN, 13 Juni. De eerste snede gras gewas van den polder Stein is heden pu bliek verpacht voor f746. In 1893 bracht het f989 op. WADDING8VEEN11 Juni. Zondag morgen had alhier de bevestiging plaats van Ds. T. De Jager, beroepen predikant bij de Gereformeerde Kerk. Zijn vader hield eene rede naar aanleiding van 1 Petrus 5, vers 2, 3 en 4. Des avonds te halfzeven trad de nieuwe leeraar op met eene iutröê-radë naar aanleiding van Mattheus 28, vers 18, 19 en 20. Beide koeren was het kerkge bouw geheel gevuld met eene belangstel lende menigte. “WILLIGE-LANGERAK, 14 Juni Op de zalmvisscherjj alhier zijn van Zondag op Maandag 11. 6 zalmen gevangen. De graslanden zijn hier over ’t alge meen goedkooper verpacht dan verleden jaar. Die van de Hervormde Armen brachten nu f 101,50 op. Een buitenwaard van den landbouwer Ronswoude werd verpacht voor f 249, eu een stuk van ongeveer 3 morgen in dezen polder bracht f274 op. WOERDEN, 13 Juni. Kaas. De aanvoer ter markt op heden bedroeg 280 partijen prys van Goudsohe le soort f 24 a 26 00; 2e soort f 19 23, zwaardere f29; Edam mer f24 per 50 kilo. Handel redelflk. >taris INCK te m zal op 14 Juni vonds 7 uur, 4 VUUREN >en: DEN BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Schoonhoven geven kennis: 1*. dat op Woensdag 20 Juni a. s. op de Secretarie aangifte kan gedaan wor den van Leerlingen, die, na af te leggen toelatings-examenop de school 3de soort (Hoofd de Heer G. H. WESTBROEK) wenschen geplaatst te worden; 2*. dat de COLLECTE langs de buiten, ten behoeve van het fonds tot aan moediging en ondersteuning van den gewapenden dienst in de Nederlanden, zal plaats hebben op Maandag 18 Juni a. s. (herdenking Slag bij Waterloo). Schoonhoven, 15 Juni 1894. De SecretarisDe Burgemeester, H. G. GEELHOED. Mr. A. D. H. KOLFF. De laatste vijftig of zestig jaren hebben firoote veranderingen zien ontstaan in den politieken toestand der staten van ons we relddeel. De onderlinge verhoudingen der landen zijn gewijzigd, gescheiden doelen zijn tot eenheid gebracht, nieuwe regee- ringsvormen zijn ingevoerd in de verwach ting, dat deze zouden blijken meer te voldoen aan nationale behoeften. Dit is nog niet eens het allerbelangrijkste. Van het midden dezer eeuw dagteekent een meer zuivere toepassing van het parlemen tair beginsel, gelijk men dat in Engeland zich had zien ontwikkelen on dat de Fran- sohe revolutie van het eind der vorige eeuw niet was geslaagd op het vasteland in te voeren. Sedert dien tijd werd de richting des bestuurs niet meer uitsluitend bepaald door een kleine groep van personen, die door toevallige omstandigheden als gebo rte, hofgunst, tot de omgeving van het joofd van den staat behoorden doch door zekere stroomingendie in de natie zelve waar neembaar waren. Van de ruimere of minder ruimere matewaarin de Grondwet van eiken staat het denkbeeld der volksvertegenwoor diging toepaste, hing de diepte en de breedte I dier strooming afmaar zelfs bjj het meest beperkte stemrecht kon zij zich eenigormate openbaren. Hiermede kreeg ook het woord „partijen” een geheel andere beteekenis dan vroeger. Onder den ouden toestand had men voor namelijk te rekenen met de coterieën en kliekjes in de omgeving van den Vorst; personendie zekeren invloed hadden weten te krygenhadden hun vriendenhun gun stelingen hun bewonderaars, de mede dingers bezaten ze ook, en zoo werd het over en weer dikwijls een gehaspel om elkaar te verdringen. Zelfs in het consti- tutioneele Engeland kon nog in het begin der achttiende eeuw een kleine woorden wisseling over het aanreiken van een glas water tusschen de Koningin en haar vrien din een geheele omkeering in do Staatkunde, mitsgaders den val van een ministerie, ver oorzaken. In andere landen regeerden tij delijk dikwijls de nietswaardigste personen, vrouwen van slechte zeden en mannen «onder eergevoel. Sedert de stembus haar woord mede- spreekt, is alles heel anders geworden. De partijen vertegenwoordigen iets anders dan personenin haar ziet men beginselen be lichaamd, die bij den feilen kamp om de waarheid naar den voorrang dingen. Dat de toepassing van het stelsel der medewerking op wetgevend gebied niet eerst van het midden dezer eeuw dagtee kent, weet ieder; maar evenzeer is het bekend, dat van een geregelde inachtne ming van de eischen van dat stelsel slechts gesproken kan worden sedert het hoofd van den staat zich boven de partyen ziet ge plaatst, en dus, door de aanvaarding van het beginsel der ministeriëele verantwoor delijkheid waarmede dat van de koninklijke onschendbaarheid nauW iö verbonden, uiët meer persoonlijk bij den strijd is betrokken. Het aannemen van deze leer was reeds een vooruitgang, en het meeningverschil over de wenschelijkheid tot die ingrijpende politieke hervorming over te gaan, gaf reeds ia den aan vang het aanzijn tot de twee groote partijen, die evenals in En geland bestemd schenen te zijn elkander m het gezag al te wisselen. Niet dat het streven der conservatieve partij daarheen zou gericht zijnom weer af te breken wat door de liberalen was opgebouwd of terug te gaan op den weg, door dezen ingeslagen; in dien zin is het woord „be houd” nooit opgevat. Doch voor een poos te remmen als de wagen wat hard scheen te gaan, den geest van vooruitgang uit- noodigen, een wyle uit te rusten van de vermoeienis tot hy weer nieuwe krachten verschillig waar. Vroeg in den morgen b. v. wordt er geklopt en even daarna kijkt een politie dienaar om den hoek van de deur of de anarchist er nog is-, knikt vrien delijk en verdwijnt. Zit de anarchist rus tig zijn maal te gebruiken in een restaurant, dan klopt hem een detective vriendschap pelijk op den schouder met de opmerking: „Zijt gij daar?” en gaat door. Heeft de anarchist zijne dagtaak volbracht, dan ont moet hij meermalen een onbekende, die hem heel lief glimlachend vertelt: „ik be hoor tot de politie en bon eens komen zien of gij vandaag nog gewerkt hebt. Ga nu maar gerust lekker eten en wel bekome ’t u 1” Op deze wijze gevoelt de anarchist den heelen dag, dat bespiedende oogen op hem gevestigd zijn en bij zelfs in zijne woning nog niet daarvan bevrijd is. Vorst Ferdinand van Bulgarije heeft den afgetreden Minister Stamboulolf ten gehoore ontvangen. Eene dichte volksmenigte, voor het paleis samengestroomd, riep den „Bis marck” een tamelijk overbodig: „Weg met Stambouloff toe!” De politie echter zorgde wel, dat men zich niet te buiten ging. Het nieuwe Kabinet ontving uit elke pro vincie gelukwenschen. In Hongarije is de crisis geëindigd en hoogstwaarschijnlijk ook die in Italië. De liberale partij heeft o ver wonnen en ander maal werd de afgetreden Minister President Weckerle door Keizer Frans Jozef belast met de vorming van een Ministerie, waarin hij uitstekend slaagde. Het oude Ministerie heet gereconstrueerd, doch eigenlijk is alles hetzelfde gebleven. De meeste leden heb ben hunne portefeuilles behouden, o. a. ook de Minister van Justitie, de heer Özilagyi, die de wet zoo krachtig verdedigde. Weldra zal het nieuwe Kabinet den eed afleggen in de handen des Keizers, die nu wel spoedig naar Weenen zal vertrekken. Er worden van liberale zijde toebereidselen gemaakt, om hem nog eene ovatie te bren gen vóór zijn vertrek, eu dan beginnen de werkzaamheden der Kamer weder. In Italië wil men de crisis trachten op te lossen door den Minister Sonnino van het Departement van Financiën naar dut van de schatkist te verplaatsen. Zooals men weet zijn dit in Italië 2 afzonderlijke departementen, waarvan schatkist aan Fi nanciën ondergeschikt is. De Minister van Landbouw zou dan belast worden met de portefeuille van Financiën, terwijl alle an dere Ministers aanblijven. Nu is het wachten op de definitieve beslissing. Dertig duizend mijnwerkers zijn op Si cilië broodeloos, en zij dreigen den te veld staanden oogst plat te branden. Als zij honger moeten lyden, zullen anderen ook niet te eten hebben, zeggen zy. De roovenjen nemen er schrikbarend toe en vele landeigenaars hebben het bebouwen van den grond maar opgegoveu. Het politiek en financieel gehaspel liet der Kegeering tot nu toe geen tijd, Uier de lang vereischte maatregelen te nemen. Bij het uiteenspatten in Amerika van het leger van Coxey’s Commonwhealers gebeu ren, als te voorzien was, allerlei treurig heden en ongelukken. In Colorado b. v. is een partytje, dat, naar zijn oorspronkelijke verblijfplaats terugkoerend, in zeven booten eene snelstroomende rivier wilde oversteken, te water geraakt en op slechts enkelen na verdronken. Te Newport-Mews in Virginië, heeft eene als negers vermomde troep mannen zekeren Dr. Stone, een Engelsch onderdaan, van zyn kleereu beroofd, geteerd en gevederd en ge dreigd hem te lynchen, oen en ander wegens het schrijven eener brochure tegen het mis bruik van vuurwapenen, dat daar zeer veel vuldig voorkomt. Aan den Britschen gezant, den heer Pauncefote, is door Dr. Stone mededeeling gedaan van deze mishandeling, die zeker met ongewroken zal blijven. De Sultan van tlarokko, Muley Hassan, is plotseling overleden, na een aanval van koorts, die 4 dagen duurde. De Sultan gaf juist eenige bevelen, toen hy achterover viel eu stierf. Prins Muley Abel-Azis, zijn zoon, is door het leger in het kamp van Canablanca tot Sultan uitgeroepen. Alles was er rustig, maar men vreest voor troebelen, vooral in den omtrek der door de Spanjaarden be zette plaatsen. Voor Spanje is dit sterfgeval wel beden- kehjk, daar dit het geheele verdrag, waar aan het nakomen van belangrijke financi- eele verplichtingen verhouden zijn, weer op losse schroeven zet. Met het oog op een burgeroorlog, die niet onwaarscaynlyk wordt geacht, neemt het voorzorgsmaatregelen. Zeer wel is het mogelijk, dat een der andere broeders van Abdul-Azis verzot zal aanteekenen tegen den uitersten wil zijns vaders, die den 16 jarigen lievelingszoou, uit eene Ciroassische slavin geboren, tot opvolger had aangewezen. De Provinciale Staten van Zuid-Holland kozuu tot lid der Eerste Kamer den oud-hoogleeraar Mr. R. T. H. P. L. M. Van Boneval Fame met 50 van de 71 den toch niet toegefrtaan. Doch meent men, dat het belang des vaderlands de instand houding eener krach'jge liberale partij ver- eischt, dan trachto^nx» der strijd in eigen boezem bij te leggen. Dat is, moenen we nog altijd, de aangewezen weg. Nu het gejuich en de geestdrift, onlangs betoond bij gelegenheid van het wedren- succes van den Britschen Premier, weer wat bekoeld is, komen er van eene andere zijde eenige stemmen van afkeuring. Ver scheidene bladenzoowel wereldlijke als kerkelijke, noemen het schandelijk, dat van den Eersten Minister van het Koninkrijk, aanmoediging uitgaat van het wedspel, toe- gepast op de harddraverijen. Als nadeelige gevolgen worden dan nu ook aangewezen, voorvallen als het volgende: Te Coventry nl., werd door een advocaat voor een paar arme kerels, die op straat gedobbeld had den, vrijspraak geëischt, natuurlijk op grond, dat zij in ’t klein gedaan hadden, wat het Hoofd met zooveel succes in ’t groot had verricht. Goed voorbeeld doet goed volgen I Sir Wilfrid Lawson, die er ook zoo over denkt, veroordeelde in eene vergadering Engeland’s „nationale staatkunde van geld slaan nit het bevorderen van ellende, mis daad en verlaging des volks.” Toen kwam Lord Salisbury aan de beurt, de voorlaatste Minister President, die de begrooting van Sir William Harcourt sterk veroordeelde, als zijnde een slecht, slordig en vluchtig stuk werk. Voorts keurde bij het zeer af in de Re- geering, dat zij, nu toch bij do aanstaande verkiezingen hoofdzakelijk naar het gevoelen der kiezers over „Home Rule” zul worden gevraagd, maanden achtereen zich heeft beziggehouden met andere besprekingen. Frankrijk is in meer volledige beden kingen getreden tegen de door Engeland met den Oongo-StUut gesloten overeen komst, die niet in overeenstemming wordt geacht met de overeenkomsten, gesloten tusschen Frankrijk en genoemden Staat. Engeland, hiervan nota genomen hebbende, is niet daarover in debat getreden, maar tot eene algemeene herziening overgegaan, ten einde zooveel mogelijk in den vreemde, in vrede te kunnen leven. De werkstaking der Londensche huur koetsiers is door bemiddeling van Minister Asquith geëindigd. In Schotland is het juist omgekeerd. Daar hebben de mijnwerkers aan hunne patroons kennis gegeven, dat zij den 24sten Juniten getale van 70.000, het werk zullen staken. In de Belgische Kamer is men ook weer eens aan het debatteeren geweest. De radicale Afgevaardigde Janson vroeg n l., te mogen interpelleeren over het pas ge beurde met betrekking tot den Congo staat, om te weten, of die Staat nog altijd on zijdig is. Van de Rechterzijde werd toen geroepen: „Na de begrooting!” De heer Janson echter wenschte dadelijk antwoord en verklaarde, dat de Linkerzijde na 12 Juni niet meer aan de zittingen zou deelnemen, omdat zij dit in strijd acht met de grondwet. Toen kwam de Belgische Minister President De Burlett aan het woord. De Kamer zou blij ven vergaderen, ook al bleef de Linkerzijde weg. Doch toen in de Kamer de Antwerp- sche afgevaardigde Meeu ws verklaarde, dat de Antwerpsche Afgevaardigden hun mandaat als afgeloopeu beschouwden, en niet verder aan de zittingen zouden deelnemen, zag de Minister wel in, dat nu elke beraadslaging onmogelijk werd. De Kegeering nam dus alle voordrachten terug. Op bevel van den Koning werd nu aan de Kamer een ontwerp buitengewone begrooting voorgelegd, om de Regeering in staut te stellen, alle loopeude zaken af te doen. Eerst in October worden de verkiezingen gehouden voor de nieuwe Kamer, overeenkomstig de nieuwe kieswet met zijn enkel- en meervoudig stemrecht. De Fransche Kamer van Afgevaardigden heeft met 430 stemmen meerderheid beslo ten een buitengewoon crediet van 1.800.000 francs beschikbaar te stellen tot versterking der troepenmacht in Fransch-Congo! Eindelijk is dan besloten voortaan den - tweeden Zondag in Mei te bestemmen tot ralen zoekt elders voeling, wij vreezen nationalenkfeestdag voor Joanno d’Arc en «n „sn,- -r= rr—*1 tevens té *~Rouaan voor haar een stand beeld op te richten. Dit voorstel, door den Republikeinschen Senator Fabre gedaan, gaf aanleiding tot hevig debat, dat eindigde met eene verklaring van Minister-President Dupuy, dat de vereering van Jeanne d’ Are slechts strekken kan tot instandhoudingen verheffing der liefde voor het vaderland en het ideaal. De boosdoeners te Parijs van de klasse, die voor zich den naam van „anarchisten” heeft uitgevondenmoeten verwoed zijn over de nieuwe gedragslijn der politie tegen over hen, die daarin bestaat dat thans elk hunner steeds door zijne „schaduw” ge volgd of voorafgegaan wordt, en dat niet in het geheim, maar openlijk. Ieder bij de politie bekend of verdacht anarchist heeft eenige malen per dag eene onver wachte ontmoeting met syne schaduw, on-

Schoonhovensche Courant | 1894 | | pagina 1