ffl. i GTEBS jprij.an, bjj EROM, ohoonhoven. Nieuws- en Advertentieblad voor Zui olland en Utrecht. va ng. ,rkt 1894. Zaterdag 23 Juni. idveL ding. iten", R. Kuikens. JVET, van de vak van sten De- nonde erg mak IDS ’AABD, (ave pooten, d. BINNENLAND. BUITENLAND Overzicht. VLEESCHKEURING. SCH O ON! O COURANT neren, Juni 1894, Zoon, )TSK S. W. N. VAN NOOTJEN te Schoonhoven, Uitgevw». Hoer lianen forten. i den Heer Ier. te voren, inco aan- andelaarg uda. PRUIT te Franco p“’ neeren bij 194 ral Minister nizoens- steed roornoemd, oIJPE. franco uren, plaatsing opgegeven, IJ 189 4, des it Kottijhuis len WelEd. door den EN Sr. te lanbesteed: dien van het her- van den jlder te Prijs der AdvertentiënVan 1 tot 5 regels 0,50. Iedere regel meer f 0,10. Groote letters naar plaatsruimte. Inzending uiterlijk tot Dinsdags-avonds 8- on tot Vrijdags-namiddags 5 Alle binnenlandsche Advertentiën, voor 3 maal plaatsing op_ worden slechts 2 maal in rekening gebracht. ïESTER van 1, dat de len op J 1894. der pokken ouders enz. ïordrecht, Dinsdag ddags ton pand, bij besteden iren van j in het jk, be- iet daar- ESTAL, STEE- eenen behalve ovenge- lesing. int, ndant 2L. duizelingwekkend snel. En juist toen Lat- temann, die zijn tegenwoordigheid van geest behouden had en zich stevig vasthield, den nf&nfchen op straat toeriep„Maakt ruimte! Ik spring naar beneden!” sloeg de ballon nog eens om. Lattemann viel op de stee- nen en was onmiddellijk dood. Het ongeluk heeft groote onsteltenis veroorzaakt. Men dringt er op aan, dat zulke gevaarlijke vertooningen verboden mogen worden. Bij de mijnontploffing te Karwin (Oostenr. Silezië) zijn, naar thans gebleken is, 225 mannen omgekomen. Daarvan waren 437 gehuwden; men rekent dat ruim i000 per sonen door het ongeluk hunnen kostwinner verloren hebben. Bij de pogingen tot redding verloren 20 menschen het leven. De nagelaten be trekkingen der slachtoffers zullen uit een fonds, de „Brüderladen”, ondersteund wor den maar de Staat zal ook nog moeten helpen. De deelneming is algemeen. Ook Keizer Frans Jozef zond een telegram om zijn smart en deelneming te betuigen. Er kan nog in maanden niet gewerkt worden, wat groote schade is zoowel voor Graaf Luritsoh, den eigenaar der mijnen, als voorde arbeiders. In Marokko blijft tot nu toe alles nog verwonderlijk rustig. De verschillende Mo gendheden, welke den nieuwen Sultan hebben erkend, schynen voorloopig eene meer of min afwachtende houding aan te nemen. Voortdurend worden nog sche pen naar de Marokkaansche wateren ge zonden. Het fregat, dat naar Marokko vertrokken is, om den vervallen termijn der verschuldigde oorlogsschatting te halen, is zonder geld te Melilla teruggekomen. Het schip gaat nu naar Rabat, de verblijf plaats van den nieuwen Sultan, naar het heet om hem te huldigen, doch inderdaad om den zoon de verplichtingen te herin neren, door den vader op zich genomen. De Fransche en Spaansche regeeringen zouden gaarne zien, dat Marokko verdeeld werd in tweeënéén deel onder Prins Mohammed, het andere onder Abdul Azziz. De Spaansche Senaat heeft met 127 tegen 72 stemmen een votum van vertrouwen geschonken aan het Ministerie-Sagasta. De Spaansche Minister-President had ver klaard, dat het Ministerie zou altreden, als het handelsverdrag met Duitschland niet aangenomen werd. Dat met Rusland is door het Uongaarsche Volkshuis met eene groote meerderheid goedgekeurd. Nu komt de voordracht tot invoering van het verplicht burgerlijk huwelijk aan de beurt. Mocht zy voor de tweede maal verworpen worden, dan zal de kunstmatige vermeerdering van het aantal liberale Pairs (de zoogenaamde Pairsclub) volgen, waartegen Keizer Frans Jozef zich tot nu toe met kracht heeft verzet. Te Brussel heeft eene geweldige ont ploffing plaats gehad in de rue Royale. Het parket, vertegenwoordigd door den procureur- generaal Van Schoor, den heer Willamaers on andere rechterlijke ambtenaren onder vroeg verschillende getuigen. Men gelooft algemeen, dat de ontploffing veroorzaakt is door dynamiet of eene andere stof, die aan het smeulen is gegaan, na aldaar door eene misdadige hand te zijn neergelegd of aan- gebracht. In een vertrek op de eerste ver dieping der hoedenmaker^ van Canonne moet het vernielingswerktuig verborgen ge weest zyn. Daar bevonden zich de bureaux van de assurantie-maatschappij Sunn. Men zegt, dat de hoeveelheid der ontplofbare stof zeer groot geweest moet zjjn. De aangerichte schade bleek aanmerkelijk te wezen, doch persoonlijke ongelukken hadden niet plaats. De straten zyn versperd. Er heerscht groote opgewondenheid. Ook te Washington (Amerika) is men zijn leven niet zeker. Daar schijnt eene samenzwering te zijn geweest, ten doel hebbende, de regeeringsgebouwen in de lucht te doen vliegen. De politie houdt zich heel geheimzinnig, doch het schijnt zoo goed als bekend, dat zekere Jackson meer van de zaak weet. De pest in China sleept honderden, ja duizenden ten grave. Ook te Canton is de ziekte uitgebroken, beginnende met de dieren, die bij groote hoeveelheden dood gevonden worden. De onder-Koning, de Gouverneur en verschillende overheden van Canton brachten in ’t openbaar otters aan de booze geesten, ten einde de ziekte te stuiten. Als een bewijs hoe fel de ziekte is, wordt het volgende, door een der plaatselijke bladen gemeld In één huis was eene geheele familie van acht personen gestorven, met uitzondering alleen van een jong meisje, ’s Nachts werd door een dief ingebroken, en het meisje gaf hem verlof alles mede te nemen, als hij de doodkisten wilde gaan bestellen voor haar overleden huisgenooten, waarvoor zij hem het geld ter hand stelde. De dief deed zulks, maar toen hij terugkwam van zijno bestelling, vond hy het meisje dood, en bij het ledighalen van het huis bezweek hy ten slotte ook zelf. Verregaande onzindelijkheid der lagere klassen en gebrek Mn goed drinkwater zyn, Deze Courant wordt des Woensdags- en des Zaterdags morgens uitgegeven. Prijs: voor Schoonhoven per drie maanden ƒ0,75. per post door het geheele rijk f 0,90. Men kan zich abon- bij alle BoekhandelarenAgenten en Brievengaarders. i ter inzage egen beta len WelEd. nd, en bij te Capelle dichtingen ■s K L, aan begunstigd door eene aanhoudende droogte, volgens deskundigende hoofdoorzaken der ziekte. 8TATEN-GENERAAL. De Tweede Kamer hervatte Dinsdag haar zit ting. De geloofsbrieven der nieuwgekozen leden werden gesteld in handen eener commissie, be staande uit de heeren De Beaufort (Amst.), Th. Mackay en Kerdjjk. Overeenkomstig haar advies besloot de Kamer tot toelating van de heeren Heemskerk, Donner, Van Karnebeek en De Lange. Het rapport omtrent de verkiezing van don heer Pjjnacker Hordjjk, tegen welke een bezwaarschrift was ingébracht, was nog niet gereed. Voor het wetsontwerp, ingediend door den heer Hartogh, tot wjjziging van het Wetboek van Burgerlyke Rechtsvordering, werd een com missie van voorbereiding benoemdbestaande uit de heeren Pijnappel, Borret, Heemskerk, Rink en Smeenge. Prof. Van Boneval Faure heeft de benoeming tot lid van de Eerste Kamer der Staten-Generaal aangenomen. De generaal-majoor, inspec teur van den geneeskundigen dienst, is Woensdag naar Zwolle vertrokken om zich te vergewissen van den sanitairen toestand in de legerplaats te Oldenbroek. Aan het Ministerie van water staat, handel en nijverheid te ’s Hage, werd Woensdag aanbesteed: het onderhoud van de rijksrivierwerken on hun toebehooren op de Boven-, Beneden- en Nieuwe Mer- wede, met daartoe noodige leveringen, her stellingen en vernieuwingen, van 1 Juli 1894 tot en met 30 Juni 1895, in 4 per- ceelen. Minste inschrijvers waren le perc. C. De Jong Jzn. te Hardingsveldvoor f 16.676; 2e perc. C. Boer Azn. te Slie- drecht en L. Brand Dzn. te Gietendam, ieder voor f 15.972 (het lot beslist)3e perc. A. Kraayeveld te Sliedrecht, voor f 22.030 4e perc. Q. Bos Azn. te Dordrecht, voor n 3.500. Dinsdag hebben dijkgraaf hoogheemraden van Schieland in het u meenelandshuis te Rotterdam in het open baar aan besteed: lo. het uitvoeren van eenig bagger werk in de boezems, het ophoogen van het terrein ter weerszyden van het Kralingsche verlaat en bij de Molènwerven, benevens het le veren van grintzand. Hiervoor waren in gekomen de volgende biljetten: J. H.Rol- loos, te Capelle a/d IJsel, voor f798; T. Mudde, te Lekkerkerk, voor f 872; D. Broere, voor f 998 en G. Do Jong, voor f1005, beiden te Krimpen a/d IJselA. Dubbeldam, te Dordrecht, voor f 1111 D. Kruit, te Kralingen, voor f 1249 en P. M. Bot, te öliedrecht, voor f 1250. 2o. het doen van eenige herstellingen aan Schieland’s Hoogen Zeedijk, in drie perceelen: le perceel, verschillende her stellingen aan de aardewerken, laagste inschrijver T. Van Herk, te Nieuwerkerk a/d IJsel, f1593; hoogste inschrijver J. G. Swets, te Hardingsveld, f4170; 2e perceel, herstellingen van steenglooiingen, laagste inschryver H. De Man, te Amraerstol, f890; hoogste inschrijver T. Van Herk, te Nieuwerkerk a/d IJsel, f 971; 3e perceel, herstellingen aan de dykmuren, laagste inschryver P. 0. Oudenaarde, te Capelle a/d IJsel, f 1275; hoogste inschryver C. Zaane Hz., te Ammerstol, f1740. Te IJselstein zal, vanwege de afdeeling van het Genootschap voor Landbouw en Kruidkunde in de provincie Utrecht, Donderdag 2 Augustus e. k. eene tentoonstelling worden gehouden van paar- denrundvee en kaas, en daarna eene ringrydery met paren op tweewielige ry- tuigen. De uitgeloofde prijzen bedragen te zameu meer daa f 600. Bij de verpachting van de Bossche waard, nabij Vreeswijk, werd voor het uiterwaardsch hooigras gemiddeld 25 h 30 gulden voor de 1000 KG. besteed. Op aanstichting van de hee ren A. De Man en J. L. Mussert, direc teuren van zangverenigingen voor gemengd koor te Hardingsveld en Werkendam zijn een aantal afgevaardigden uit verschillende gemeenten te Gorinchem bijeengekomen om over het opriohten van een „Bond voor Gemengde Koren” te beraadslagen. Een concapt-reglement werd opgemaakt, voor loopig geldig tot 1 Mei 1895 en eene voor- loopige commissie benoemd om de zaken te regelen. Deze commissie bestaat uit beide ontwerpers en den heer J. H. Drees te Lekkerkerk. Binnen 14 dagen moeten de verenigingen zich verklaren of zij toe treden of niet. Einde Augustus wordt eene algemeene bijeenkomst op een nader te bepalen plaats gehouden, waar door alle leden te zamen één koornommer moet wor den gezongen en elke vereniging verder afzonderlijk een nommer naar keuze ten beste geeft. Voor de Martha-Stichting, inrichting voor onverzorgde kinderen te Alien a/d Ryu, is van D. J. v. d. V. ont vangen f500. Verder werden nog ontvangen 6 giften, ieder van f 100, en een groot aantal giften ran mindor bedrag. niet afdoende kunnen geregeld worden zonder tusschenkomst van den wetgever. Zoo behoort duidelijk tewprden uitgemaakt, dat vlepschdoor de i^tegdo autoriteiten - schadelijk verklaard voor de gezondheid, zal worden in beslag genomen en, op kosten van den verkooper, vernietigd, anders blijft men nog het gevaar loopen, dat be dorven vleesch uit de eene naar de andere plaats wordt gesleept en daar den liefheb bers aangebodeniets waaraan men thans voortdurend blootstaat overal, waar een nauwgezette keuring ontbreekt. Dat zijn evenwel slechts ondsrdeelen van het vraagstuk', aan welks oplossing het hier besproken rapport, naar we hopen, eenmaal zal blijken een krachtigen stoot te hebben gegeven. In de Italiaansche Kamer is het debat 1 begonnen over de gewijzigde finanoieële voorstellen der Regeering. Na eene heftige woordenwisseling werd besloten over te gaan tot eene artikelsgewijze behandeling. Algemeene verontwaardiging verwekte een moordaanslag, gepleegd op Minister- 1 President Crispi, die, toen hij zich met zyn secretaris per rijtuig naar de Kamer begaf, door een 25 jarig schrijnwerker, Pietro Lega l geheeten, werd aangevallen. Deze loste een revolverschot op de koets, maar ge lukkig vloog de kogel er door, zonder iemand te treffen. Aanstonds sprongen de heeren het rijtuig uit en de bedrijver van den aanslag werd door de voorbijgangers aangehouden. Crispi stapte weer in en 1 ging naar de Kamer, waar hij den President alles meedeelde en hem tevens het pistool overhandigde, dat door den dader was weg geworpen. De President gaf kennis van het voorgevallene in de Kamer en betuigde terzelfder tijd zijne hartelyke deelneming, vergezeld van geiukwenschen, waarmede de geheele Kamer instemde. Crispi, diep be wogen, dankte hartelijk voor de bewezen sympathie. ’s Avonds kwamen koning Umberto en de Prins van Napels hem bezoeken. Beide personen omhelsden hem en verklaarden, dat het bericht hen zeer had getroffen. Toen Z. M, en de Kroonprins huiswaarts 1 reden, juichte het volk vol geestdrift: „Leve 1 Crispi! Weg met den moordenaar!” Ook i verscheidene andere personen, als Von Ca privi, Von Bismarck en Lord Rosebery zonden telegrammen van gelukweneohing. De genoemde Pietro Lega blijkt een anarchist I te zijn; zyn grootste verdriet is, dat zyn 1 toeleg is mislukt; daar heeft hij enkel spijt van. i Niet geheel onmogelijk is het, dat het i gebeurde met Crispi diens kansen van slagen in deze zal doen toenemen, doch natuurlijk kun het geen einde maken aan alle oppositie, n.l. tegen de gehate be- lasting op de rente der staatsschuld. Te Berlijn (Duitschland) heeft met groote plechtigheid plaats gehad de eerste steen- i legging voer de nieuwe Protestantsohe Dom kerk, in tegenwoordigheid van Keizer Wil- i helm, de Keizerin en de Prinsen, die allen, i toen de hoeksteen was ingemetseld, daarop 1 de gebruikelijke slagen gaven met den klophamer. Keizer Wilhelm laat geen gelegenheid voorbijgaan, om zich eens te doen hooreni zoo heelt Z. M. na de inspectie der kolo niale troepen, die naar Zuid-West-Afrika vertrekken, de volgende redevoering gehou den „Soldaten, voor dat ge naar het verre Afrika vertrekt, wil ik u nog een laatst vaarwel toeroepen. Ge gaat een zwaren strijd tegemoet; vergeet nooit, dat ge een deel zijt van het Duitsohe leger en zorg, dat ik over u tevreden kan zijn. Krijgt ge ginds met zwarten te doen, vergeet dan nooit, dat zij menschen zyn, evenals gij. Behandelt hen met zachtheid! Eene andere toespraak, met name die van Hertog Günther van Slees wijk-Holstein, broeder van de Keizerin van Duitschland, heeft ook zeer de aandacht getrokken. Daarin heeft de Hertog aan de Pruisische Jonkers eens duchtig de les gelezen over de vijandige houding, door hen aangeno men tegenover Regeering en Kroon. Moet de land-adel dan ook altyd maar hulp ver wachten van den Staat, of zou het niet beter zyn, als hij voor zich zelf zorgde? Verder keurde Günther het ten strengste af, dat de Pruisische adel in zijne klaag tonen den persoon des Konings betrekt, alsof deze alle kwaad kan koeren. Neen, het eindwoord van eiken Pruisi- schen edelman moet in voor- en tegen spoed altyd zijn: „Leve de Koning!” Het is wel te begrijpen, dat die stoute toespraak diepen indruk gemaakt heeft in Duitschland. De luchtreiziger Lattemann is Zondag avond te Crefeld jammerlijk verongelukt. Hij steeg uit do „Central Halle” op, mot een dame, Fraulein Paulus. Toen de bal lon op een aanmerkelijke hoogte gekomen was daalde de dame met een valscherm neer, en zij kwam behouden op den vasten grond. Maar Lattemann’s poging om den ballon tot een valscherm te maken mislukte. De luohtreisiger en de ballon vielen samen De Maatschappij ter bevordering der Vee artsenijkunde heeft een belangj-yke taak ten •indagebM^-ht. Voldoende aaifeen opdacht der 30e algemeene vergadering, in Aug. 1890 te Utrecht gebonden, heeft haar commissie, (voorzitter en secretaris van het Hoofdbe stuur) een rapport samengesteld, waarin op grond van nauwkeurig opgezamelde gege vens de toestand van het vleeschverbruik hier te lande met het oog op de eenstem mig erkende noodzakelijkheid van verplichte keuring wordt aangewezenen wenschen worden uitgesproken aangaande een ver betering in dezen. Dat rapport is zeer uitvoerig, want het bespreekt ook de regelingen, die in het buitenland reeds zyn vastgesteld, en de daarmede verkregen resultatende quaestie der abattoirs, en wat verder met dat vraagstuk in verband staat. Dat het niet weinig cijfers en tabellen bevat, ver hoogt de waarde van het werk zeer. Wij, die enkele bijzonderheden e^ uit willen aanstippen alleen als een middel om in wijden kring belangstelling voor deze drin gende zaak te wekken, moeten natuurlijk, om gelezen te worden, met cijfers wat zuinig zijn. De zorg voor de zuiverheid van het vleesch is bier te lande aan de besturen der gemeenten overgelaten. Van de 1123 gemeenten zijn er 674, dus de grootste helft, die verordeningen op de keuring hebben vastgesteld; van de laatste gaat nog bijna een derde af (214), waar on danks de verordening nooit wordt gekeurd. Daarentegen zijn er 104 onder de niet van een kenriugswet voorziene waar het wél geschiedt, doch, aangezien de wettelijke regeling en derhalve de strafrechterlijke sanctie ontbreekt, kan daar, al zouden de ergerlijkste feiten blijken, geen vervolging worden ingesteld. Dat niet vervolgbaar zyn neemt nog veel grooter omvang aan, als wij lezen dat in 346 gemeenten de rechtsgeldigheid der bestaande verordening heeft opgehoudenomdat zij niet uiterlijk vijf jaren na haar vaststelling is vernieuwd. De keuring geschiedt dus, in de eerste plaats niet algemeen genoeg; maar ver volgens is zij ook op vele plaatsen verre van voldoende. Het rapport noemt slechts 15 gemeenten waar dit wel het geval is; in 141 gemeenten heeft alleen keuring plaats bij slachting in geval van ziekte, zoogenaamde noodslachting. En dan nog, als het onderzoek maar altijd met de noodige stiptheid geschiedde I Maar niet zelden is dit niet mogelijk. Zoo wordt byv. verteld, dat in Den Haag, waar een verordening op de keuring bestaat en een ambtenaars-personeel werkzaam is, waar in, de instructie van den eersten keur meester staat dat hij zorgen moet het on derzoek op trichinen met de daarvoor be- noodigde hulpmiddelen te verrichtende districts veearts in Febr. 1891 ontdekte dat genoemde ambtenaar niet eena een bruik- baren microscoop tot zyn beschikking had. De heeren van het gemeentebestuur hadden tooh zeker niet zulk een overdreven voor stelling van de uitgebreidheid van een trichinen-corpus, dat zij het dier mot het bloote oog zichtbaar waanden. Verder is de bevoegdheid van vele zoo genaamde keurmeesters aan twijfel onder hevig- In 320 gemeenten geschiedt het keuren door politie agenten of andere niet- deskundigen. Vooreerst beteekent dat nie mendallen tweede geeft het licht aanleiding tot onrechtvaardige beslissingen. Nu zyn er niet in alle gemeenten slach ters. Maar in de kleinere wordt het be- noodigde van elders binnengebracht, en als zulkswat vaak het geval is, geschiedt nit plaatsen waar geen keuring is, dan behoeft men niet te vragen wat de lui daar soms te genieten krijgen. Ook heelt men er de neringdoenden, die een „voet vleesch” koopen en „uitvillen”deze men- schen staan hier alleen niet onder contróle maar zijn zelf ook niet in de gelegenheid om te vernemen wat zij van den vleesch- houwer in het groot ontvangen. Vervolgens heeft men nog de varkenssluchtersdie door vele gemeentebesturen gewoonlijk niet worden meegeteld omdat het varkensvleesch er niet wordt gekeurd, en de paarden- slachters. Dezen kunnen met hun allen ook aardig wat in consumtie brengen zonder dat er een haan naar kraait. Sommige menschen beweren, dat het er zoo erg niet op aankomt, of het vleesch wel afkomstig is van een gezond beest. Als de huismoeder het maar zorgvuldig gaar laat koken, dan worden de ziektekie men vernietigd en men eet maar toe. Dat praatje raakt kant noch wal. Vooreerst laat net koken weleens te wonsohon over, zoo- dat de warmte niet genoegzaam tot het binnenste van het vleesch is doorgedrongen. Maar het is bovendien volstrekt niet waar, dat alle kwaad wordt geneutraliseerd op een temperatuur van 100 graden Celsius, kookhittedaar zyn bacillendie nog heel wat meer kunnen doorstaan. Met die soort van dingen is de veilige weg altyd de beate; en al ware men verzekerd, dat er van bacillenvrees geen grond bestaat, dan nog zou niemand ons kwalijk kunnen nemen indien we vriendelijk bedankten voor dier- lyk voedsel dat reeds op den weg der ont binding een min of meer grooten afstand heeft afgelegen. En dergelijke kost wordt ons werkelijk voorgezet. Het ondersoek der commissie heeft smakelijke dingen aan het licht ge bracht, te veel om ze zelfs te noe men,inzonderheid wat betreft het Zuid oosten van de provincie Overijsel, waar men veel worstfabrieken heeft, die haar waren overal heen zenden. Wie er niet tegen opziet zijn trek tot eten voor een halven dag in gevaar te brengen, moet eens lezen wat ongure overblijfselen van gestorven beesten, uit Wijhe, daar worden bijeengebracht voor de worstmakerijen te Deventer, te Olst en natuurlyk te Wijhe ook. Tronwens, daar langs den geheelen noordoostelijken zoom van ons land is het niet pluisen de instinctmatige eerbied, die velen aandnjft tot onthouding van het gebruik der dusgenaamde „Geldersohe waren” onder dezen naam komt die heerlijke worst niet zelden voorofschoon zij Gelderland nooit gezien heeft vindt wèl reden in hetgeen wy hier te lezen krijgen. Krengen, uit hei water opgehaald, uit den grond opgedolven, van allerlei dieren aan alle soort van ziekten gestor ven de opkoopers weten er wel raad mee en de hakmachine is heel onpartijdig. In den loop van 23 jarenzegt het rap port, zijn in 102 gemeenten vleeschvergif- tigingen, somtijds op groote schaal, ge constateerd. In de laatste 7 jaren 60, wat ook al geen vooruitgang aanwyst. Verplichte keuring van alle vleeschdat in den handel wordt gebrachtonverschillig onder welken vorm, bij de wet voorge schreven dat is het eenige wat verbetering kan brengen in den toestand. De commissie verklaart zich vóór Rijkskeuring. Ons is het tamelijk hetzelfde of de zaak van het Rijk of van de gemeente uitgaat, als zij maar tot stand komt. Wij zouden zelfs aan het laatste de voorkeur gevenware het niet dat men met de kleine gemeenten dan in moeielykheden kwam: daar is het niet mogehjk een deskundige er op na te houden, en zou hij ook zeer weinig bezig heden vinden. Combinatie van een zeker aantal dier gemeenten tot een onderzoe- kingskring is hier onvermydelyk, en we weten niet of dat op den duur wol goed zou gaan indien niet oen ambtenaar van ’t Rijk met de zorg wordt belast. Toch zou op dezen voet de oplossing van de quaestie wellicht reeds lang gele den tot stand zyn gekomenals de politiek ons geen parten had gespeeld. In 1868 heeft de Minister Heemskerk, (meer dan eenig staatsman op de hoogte van koeienzaken in het door hem ingediend wetsontwerp tot regeling van het veeart- senij kundig Staatstoezicht de bepaling op genomen, dat in elke gemeente (met uit zondering van de kleinere, die gecombi neerd kunnen worden), een of meer door de gemeente te salariöeren keurmeesters zullen zijn, minstens 23 jaar oud, geëxa mineerd, en wier taak het is alle dieren eerst levend, vervolgens ook na de slach ting, te keuren. Vóór het ontwerp in behandeling kon komen, was het Kabinet- Heemskerk verdwenen, sijn opvolger aan het hoofd van bet Departement van Binnenlandsche Zakende tegenwoordige Commissaris der Koningin in ons gewest, diende het later opnieuw inmaar ontdaan van de bedoelde artikelen. Zoo is het wet geworden. Sinds dien tijd is van alle zijden op wettelijke regeling aangedrougentot dusver te vergeefs. Maar we moeten ook erkennendat nog nooit met zooveel nadruk de noodzakelyk- heid eener afdoende verbetering is bewezen als thans dn het rapport der Maatschappij t. b. d. veeartsenijkundedat nooit zulk een verpletterend aantal feiten is samen gebracht, waaruit blijkt hoe het er eigen- lyk uitziet. Misschien zal de wetgever nog geen reden hebben om zich do zaak aan te trekkenzooals we reeds meermalen zeiden en zullen blijven zeggen totdat het tegendeel ons duidelijk blijktvun het wet gevend vermogen onzer tegenwoordige man nen hebben we geen groote verwachting. Maar dan zyn er toch nog do besturen der gemeenten, die behooren te waken, en voor nalatigheid in deze niet verant woord zyn met een eenvoudig beroep op bet klein getal personen die in den kriug van hun beheer schadelijke gevolgen van het gebruik van slecht vleesch hebben on dervonden, want daar weten zij niets van. Elk gemeentebestuur kan en moet zorgen, dat geen vleesch wordt ingevoerd on verkocht, ’t doet er niet toe van welk bpest afkomstig, zonder dat het onder zocht is. De kosten betalen de slagers, die het op hun vleeschprijzen verhalen in plaatsen van eenige betoekenis is reeds een zeer geringe verhoogiog van dien prijs voldoende om al de uitgaven voor keuring te dekken. Er zijn ten aanzien van dit onderwerp nog enkele quaestiea te behandelen, die <1 y. 1484.

Schoonhovensche Courant | 1894 | | pagina 1