Woensdag 4 Juli. Nieuws- en Advertentieblad voor Zuid-Holland en Utrecht. E. LAURILLARD. fflOOIHOÏÏKII COÜRAKT. Deze Courant wordt des Woensdags- en des Zaterdags morgens uitgegeven. Prijs: voor Schoonhoven per drie maanden f 0,75.' Franco per post door het geheele ryk f 0,90. Men kan zich abon- neeren b\j alle BoekhandelarenAgenten en Brievengaarders. S. &W. N. VAN NOOTEN te Schoonhoven, Uitgevers. Prijs der AdvertentiënVan 1 tot 5 regels f 0,50. Iedere regel meer f 0,10. Groote letters naar plaatsruimte. Inzending franco uiterlijk tot Dinsdags-avonds 8- en tot Vrijdags-namiddags 5 uren. Alle binnenlandsche Advertentiën, voor 3 maal plaatsing opgegeven, worden slechts 2 maal in rekening gebracht. vieren feesthofe-feeat van ons vijf en-twintigjarig bestaan. In een klantenleven is een kwarteeuw een tijdperk van beteekenis. De terug blik, dien men aan 't eind van zulk een ruimte laat gaan langs den afgelegden weg, wordt getroffen door vele dingen. Het eerste gevoeldat over de jubila- risse komt ten dage als zy haar feest beleeft, is dankbaarheid dat zij er nog is. Immers, broos is vaak de levens draad van de papieren kinderen der courantenpers, en menige telg, met hoopvollen moed bij de intrede in de wereld verwelkomd, bezweek na korten strijd, ondanks trouwe verzorging. En vooral zijn talrijk de gevaren, waarmede het jonge leven wordt bedreigd van die in nederigen kring geboren weekbladen die niet, om zich staande te houden, den steun hebben van het kapitaal of van politieke betrekkingen, met geen andere waarborgen van duurzaamheid optreden dan die gelegen zijn in den gehoopten bijval van het publiek I Wij hadden daar reeds besef van op den eersten dag van ons aanwezen. Om die reden hebben we toen, in ons „Woord vooraf", geen grootsche plannen aange kondigd; wat er van ons worden zou, de toekomst zou het bepalen; we hadden ons voorgenomen ons best te doen, en vertrouwden verder op een gunstige lots- bedeeling. We vertelden eenvoudig dat de afschaffing van het dagbladzegel de gelegenheid had geopend om dag- of weekbladen „in het leven te roepen", wat in vele gemeenten reeds was geschied, dat wij gemeend hadden gehoor te moeten geven aan de vele aanzoeken om ook hier ter plaatse „niet achter te blijven", gelijk vroeger, op het eind der vorige eeuw, en toen de tijdsomstandigheden veel ongunstiger waren, een „Schoonhovensche Courant" een waardige plaats te midden van haar tjjdgenooten had ingenomenwe voegden er bij, dat we de eigenaardige moeielyk- heden, verbonden aan de vervulling dier taak, wel begrepen, „maar de hoop op de algemeene belangstelling deed veel bezwaren ter zijde stellen". Die hoop is ten volle verwezenlijkt. Van den aanvang af hebben we vrienden gevonden, die ons de levensreis tot een aangenamen tocht hebben gemaakt, vrienden in onze naaste omgevingin de gemeente die ons boven elké andere dierbaar is, vrienden ook in steeds wijdere kringen. Het publiek heeft onzen bescheiden arbeid met welgevallen aan vaard, heeft ons gedragen, steeds verder in de richting van het ideaal, dat van den aanvang af den aard van onzen arbeid heeft aangewezen. Wantal hebben we by onze eerste verschijning geen breed geformuleerd programma gegeven, we hadden een ideaal, we hebben het nog en zijn zeer vast besloten het tot het laatste oogenblik dat wü bij onze lezers toegang verzoeken, na. te streven. Wij wilden nuttig zijn, door in beknopten vorm zoowel gebeur tenissen als berichten en nieuwtjes ter kennis onzer vrienden te brengen; dat is voor een courant de voor de hand liggende plicht Maar verder wilden we ook met hen samenwerken aan den voor uitgang op zedelijk en stoffelijk gebied, door de openhartige bespreking van alle onderwerpen, die daarop betrekking heb ben, door de aandacht te vestigen op vraagstukken van maatschappen ken en staatkundigen aardaan welker oplossing ieder redelijk mensch verplicht is zijn krachten te leenen omdat het. welzijn der menschheid er van afhangt.' Met onze vrienden wilden we gezamenlijk naar waarheid zoeken, in alle oprechtheid; we wilden het onze toebrengen tot de algemeene -ontwikkeling, in vooruitstre- venden geest, onpartijdig ten aanzien van de personen die aan beginselen hun naam geven of zich daarbij aansluiten, - eerlijk en beslist in het uitspreken onzer overtuiging ten opzichte van die begin selen zelf. Dat denkbeeld stond ons voor den geest toen we vóór vijfentwintig jaren te midden onzer medeburgers optraden en al aanstonds met sympathie werden ontvangen, en we hebben ons best gedaan om het te verwezenlijken. Of we daarin geslaagd zijn, althans voor zoover be scheiden krachten en beperkte middelen zulks vermogen? Het is niet aan*ons, op die vraag een antwoord aan te bieden: het oordeel verblijve onzen vrienden en onzen vijanden zoo we die misschien hebben mochten. Maar één ding durven we plechtig verzekeren: in eerbied voor waarheid en oprechtheid van meeningen zijn wij nooit een dyjmbreed afgeweken van de lijn onzer plichten. En morgenals onze feestdag voorbij is, gaan wy weer rustig, met gelijke voornemens, op dezelfde wijze onzen weg. Hoe ver die zich nog zal uitstrekken, wij weten er niets van. De toekomst van „boeken en van Waren' - zooals Vondel eenmaal zei ter wille van het rijm, ligt in de hand dengenen, die in het verleden hun steun niet onthielden. In het vertrouwendat wy dien nog wel eenigen tijd zullen mogen ondervinden, zetten wy onze taak voort. Een korte bladzijde eigen geschiedenis zullen onze lezers zich zeker vandaag wel laten welgevallen: een jubilarisse mag immers wel even over haar verleden 4 Juli 1869 verscheen ons eerste num mer, juist een vierde van het tegenwoordig formaat. In den aanvang waren de arti kelen meest van de hand van den heer L. Akkerhuijs JEz., aan wien de courant gedurende den gfeheelen loop van haar bestaan groote verplichtingen heeft. Reeds drie maanden later waren we genoodzaakt noodig. April 1878 de derde, Juni 1881 vierde en laatste yergrjoting, behalve dat nog met het be&u yan 1891 gevolg werd gegeven awi «ÊSFia ernstiger^ter- weging genomen besluit om, ter voldoe ning aan veler verlangen en om in het chronisch gebrek aan plaatsruimte te voorzien, voortaan tweemaal per week te verschijnen zonder noemenswaardige prijs- verhooging. Eerste Woensdagnummer 7 Jan. 1891. Tot dusver bepaalden we ons tot een half blad op Woensdag; wellicht zal dat ook in een heel moeten veranderd worden zoodra verdwenen is de bij velen nog aarlwezige, door niets gemotiveerde meening, als zouden berichten en adver tentiën in dat Woensdagnommer verschij nende, minder kans hebben van gelezen te worden. Daar is natuurlijk niets van aan. Door deze uitbreidingen, het vormen van nieuwe rubrieken, door verschillende ver beteringen van lieverlede in de courant aan gebracht, is het aantal geabonneerden en het publiek, dat ons zoo krachtig steunde, en bij hetwelk wij ons bij voortduring aanbevelenaan het personeel onzer druk kerij stèeri» lie£d«"<feetoonde voor de courant, inzonderheid aan deh heer A. Lasonoeb, den chef der drukkerij, die gedu rende het geheele bestaan van het blad met de leiding van het technisch gedeelte was belast en de drukvormen voor de pers gereed maakte. Bü den spoed, waar mede dit steeds moet geschieden, mag deze arbeid van zeer veel belang worden geacht. En wat den inhoud betreft, dank zij gebracht aan de nagenoeg 50 correspon denten in de omliggende gemeentendie allen, de een meer, de ander minder, zooveel bijdroegen om de "belangstelling te wekken of te verhoogen, en waarvan enkelen gedurende de volle 25 jaren hun gewaardeerde medewerking hebben ver leend; aan den correspondent voor Schoon hoven, voor zijn juiste niet altjjd gemak- 't Zilver ie, -wie zou 't niet wet^n? s 'k Denk agai 't Zilver van de grijsheid In rvaardü gedaalde,Maar, 'V'ym -rtt t>'l"itlfli.il'iaSwi[ Meen'ge soort hield t>y die daling Steeds dezelfde waarde nog En aan 't Zilv'ren lioogtijds-cijter, Waar het echtpaar feest tyi viert. 'k Denk aan 't altijd sohoone Zilver Van den berkestam in 't woud, En aan 't Zilverblank der lelie, Hulsel van een bart van goud En 'k denk ook aan 't Zilv ren looker, Dat als feestrand tooien mag 't Blad, dat vijf en twintig jaren Langs zijn pers voorbijgaan zag, 'k Denk aan 't Zilv'ren net, door 't En dat thans op ied'ren jaargang [maanlicht Uitgespreid op stroom en land, Dien die pers geleverd heeft, En aan 't Zilver, dat als boordsel 't Zwarte wolkgevaarte omspant. In een Zilv'ren krans mag zetten j 't Opschrift: „Niet vergeefs geleefd." tot formaatvergrooting over te gaan wegens den ruimen oogst van nieuwsberichten en advertentiën. In het begin van 1870 kregen we de gewaardeerde hulp van Mr G- A. van Hamel thans Hoogleeraar te Amsterdam, die ons met schoone veertiendaagsche hoofdartikelen verrijkte. De eerste April 1872 bracht een belang rijke verandering: 1#. werd het formaat vergroot; 2°. kwamen er voortaan alle weken hoofdartikelen, doordien de arbeid des pas genoemden medewerkers werd aangevuld met dien van den tegenwoordi- gen schrijver van dat gedeelte der cou rant; 8°. begon ook de werkzaamheid van hem, die tot op heden de buitenland- sche overzichten levert. Destijds geacht inwoner van Schoonhoven, bekleedt h[j thans een eervolle betrekking in de residentie. In 1876 moest. Mr. van Hamei, wegens drukke werkzaamheden zjjn medewerking staken. Zijn taak werd overgenomen door den anderen schryver der hoofdartikelen, die nu ook zyn tot dusverre, ter onderschei ding gebezigde initialen H-e atlegde. Het ging de courant als Amsterdam in vorige eeuwen, telkens was uitbreiding Het ia bier de plaata om een woord vaa hulde eo dank te brengen aan onzen geaehten vriend H—e te Leiden, den aohrgrer der hoofd artikelen, die gedurende ruim 22 jaren met ioo- ▼eel ijver, toewjjding en saakkennia xjjoe ge waardeerde medewerking aan ona blad verleende. De Uitgever*. in zoodanige mate toegenomen, dat zij wel een der meest verspreide lo kale bladen mag heeten. Met Jan. 1882 vierden we ons 12J jarig feest, o. a. dóór een gezellige samenkomst aangeboden aan het personeel der druk kerij, dat van zijn zijde den uitgevers een attentie beweesdie door hen ten zeer'bte werd gewaardeerd. Wat we tot dusver verhaalden was enkel zonneschijn; helaas! één gebeurte nis, onvergetelijk voor ons, smartelijk boven alle beschrijving, bracht een don kere bladzijde in. de overigens zoo ver blijdende geschiedenis vaïj onze onderne ming: wy bedoelen het overlijden, op den 8Bt?nMei 1884, van den heer S. Van Nooten, oudste lid der firma S. en W. N. Van Nooten, die op 44jarigen ouder dom dus in de volle kracht zyns werk- zamen levens, aan zyn betrekkingen en vele vrienden ontviel. Van den aanvang van het bestaan der courant had hy het grootste deel der redactie op zich genomen hoe h<j deze taakalsmede die van medeuitgever van het blad, volvoerde, bewijst de steeds toenemende sympathie welke het onder zijn leiding mocht ver werven. De trekken van zijn vriendelijk beeld zullen in onze herinnering nooit verflauwen. We zyn nagenoeg aan het einde van onze beschouwing. Doch alvorens weer in den gewonen toon over te gaan, voegt ons een woord van erkentelijkheid aan al onze vriendenin de eerste plaats aan kelyk samen te stellen verslagen van lezingen, vergaderingen, enz.; aan den geaehten samensteller van het Bulten- landsch Overzicht voor zyn getrouw ver richten arbeid; aan dien van het „Varia," dat door zoo velen met graagte wordt gelezenaan den heer L. Akkerhuijs JEztr. voor zijn raad en steun zoowel bij de oprichting als in vele gevallen later, tevens voor zyn medewerking als cor rector, 25 jaren lang. Mogen allen die ons de vruchten van hun arbeid met zooveel toewijding brach ten, nog jaren lang kracht en lust behouden om ons verder ter zijde te staan; mogen zij in het voortdurend welslagen onzer onderneming het bewjjs zien, dat zij een dankbare taak verrichten. En nu voort maar alweer! Met moed en vertrouwen het werk hervat! Ameidc, 8 Juli 1894. WelRd. Heeren, Hartelijk gelukgewenscht met het voor U zoo heugelijk en gedenkwaardig feit op 4 Juli a. s. Moge Redactie en Uitgevers ook het gouden feest der onmisbaar ge worden „Schoonhovensche" beleven en zij hun blad van jaar tot jaar in bloei zien toenemen. Voor zooveel zulks van mij afhangt, zal ik daartoe steeds met lust en ijver medewerken. Uw Correspondent te Ameide o. t. 1869 - 4 JULI - 1894 Toen vóór 25 jaren het 1ste nommer der SchoonhfeveneCbt» Ooimwrt veisclieeu, was dit een verblijdend verschijnsel voor de JCrimpenerAibiasser- en Lopiker- waarden. Tusschen die tot nog toe van het -spoorwegnet geïsoleerde streken was te dien tyde weinig gemeenschap. Daar verscheen de Schoonhovensche Courant en ziet, nu waren de drie waarden als door een', band aan elkander gesnoerd. Dat die Courant als een verblijdend teeken des tijds werd ontvangen bleek al spoedig, en nog steeds neemt de belangstelling toe. Ten blyke van een en ander nam de Courant steeds in grootte toe, wel een bewys dat het èn aan nieuws niet ontbrak ön dat de advertentiën in grooten getale toenamen. Terwijl No. 1 der Schoonho vensche Courant slechts 48 cM. breedte by 331 c^- lengte had, bedragen deze afmetingen nu 75 bij 56 cM., soms zelfs 82 bij 56 cM. Verscheen de Courant aanvankelijk slechts in één weeknom- mer, sinds enkele jaren verschijnt 2 maal 's weeks een blad. Moge deze bloei zoo blijven voortgaan en binnen een niet te lang tijdsverloop de Courant tot een dagblad bevorderd worden. Tegelijkertijd dat de verschijning van No. 1 der Schoonhovensche Courant de rondom Schoonhoven gelegen waarden als aan elkander bond, werd n«g een ander middel van gemeenschap openge steld, dat de Krimpener- en Aibiasser- waarden nader aan elkander bracht, 't Was namelijk het nieuw aangelegde pontveer dat de beide Lekoevers aan Bergatoep, aan elkander bond. (Eene desbetreffende advertentie komt voor in bovenbedoeld eerste Nommer). Ook deze verbinding blijkt aan eene gevoelde behoefte te vol doen. Nog steeds wordt dit pontveer druk i j^rnikt^n jiogjteeOai&jieieifdfi veerman J. De Wachter, bijgestaan door zijn talrijk kroost, de trouwe bedienaar van dat veer. Nog een zilveren feest zou kunnen worden gevierd, ter oorzake van het 25 jarig best aan ,van den nieuwgebouwde/1 ateenen balie korenmolen te Berg Ambacht, die den ouden houten korenmolen verving. Dit feit, namelijk de voltooiing van den nieuwen molen, wordt ook bericht in het bovengenoemde 1ste nommer der Schoon hovensche Courant. Deze molen, gesticht door den heer J. Spruij ten burg, werd na diens dood het eigendom van zijn'oudsten zoon, den heer J. C. Sprujj ten burg en is sinds 1 Juni jl. overgegaan aan den heer' B. Breedveld, vroeger eigenaar van den korenmolen te Loenen a/d Vecht. De Correspondent te Berg-Ambacht, sinds 4 Juli 1869, J. O. BEJTTINK. Berg-Ambacht, 29 Juni 1894. Mynheer de Redacteur Als bijdrage voor uw feostnommer van 4 Juli a.s. heb ik de eer UE. het vol gende te zenden: Froissard, de kroniekschrijver uit de 15de eeuw, toen de eigenaardige midden- eeuwsche instellingen, het ridderwezen, de minnehoven en do tournooien in verval begonnen te geraken, vertelt ergens van een' ridder, die met den booze in verband stonddoch dan ook eiken morgen door een' gedienstigen geest onderricht werd, van 't geen er in de afgeligenste hoeken der wereld voorviel. Wat de eenvoudige Froissard als een werk van bovennatuurlijke wezens be schouwde, is, als zoovele andere zaken, in onzen tijd werkelijkheid geworden, alleen met dien verstande, dat men de courant niet uls een démon moet be schouwen, doch als de vrucht der heden- daagsche ontwikkeling en beschaving, als de machtige helper van handel, scheep vaart en nijverheid, als de gezellige vriend des huizes, die door aangenamen kout de lange winteravonden komt op- Yioolijken, en eindeiyk als de gevleugelde Mercurius, die den wil van den machti gen god „poplos" aan de machtigen der a.irde verkondigt. S. VELSING. Ik verheug me van heelerharte in het 25jarig bestaan der Schoonhovensche, die ik reeds in myne jongelingsjaren, - immers van hare verschijning af, - zy het dan ook op bescheiden wijze, mocht helpen voeden, kleeden en verzorgen. Heb ik intusschen de middaghoogte des levens bereikt, en veel goeds gesmaakt hot voedsterkind is in volle kracht, en mrge onder tegenwoordige redactie en medewerkers nog een tal, van jaren voort gaan, om hare roeping, nl. te leeren, op te bouwen en te veredelen, getrouw te zijn. Nog lange hoopt ook ondergetee- kende, ter bereiking van dat doel, aline zwakke krachten veil te hebben. De Corresp. der Schoonh. Cour. te Dalem VOS.

Schoonhovensche Courant | 1894 | | pagina 1