Vrouwe A. van Boelens van der Haer Browhb. Advertentiën. J. H. van Boelkns van der Haer. Bal Soden a/Taunusl00 T 1QQ bit Frankfurt a/Main,)29 Juni 189t Eenige en algemeene kennisgeving. DANKBETUIGING. Boomvruchten. S. 4 JULI 1894. de Firma Van Nooten en de Schoonh. Courant, „ZIEZOO!" So w Mi. BUITENLAND. BINNENLAND. BURGERLIJKE STAND. Officiëelo Kennisgevingen. SCHUTTERIJ. TE LOPIK, TE WILLIGE-LANGERAK, Wanneer een goed vriend een zilveren feest viert, gaat men hem gaarne bezoeken om hem de hand te drukken. Hem van harte geluk te wenschen op een dag, waarop hij een verleden achter zich en nog een toekomst vóór zich heeft, is ons dan een aangename plicht. Wartneer een blad vjjf en twintig jaar lang als een vriende- 'lyke bode lief en leed uit eigen kring heeft medegedeeld, kunnen wy niet andere doen dan in het feestnommer van dat blad den wensch uitendat het nog lang en in steeds ruimer kring gelezen gewaardeerd moge worden, dat, al schittert net niet in de breedste kringen, nog vele lichtbronnen moge doen ontsteken, wier stralenbundel tot in de kleinste schuil hoeken leven wekken en dat het steeds moge medewerken aan de verspreiding van denkbeelden, die het goede en edele in den mensch ontwikkelen! Krimpen a/d Lek, 4 Juli 1894. D. HAGE. By gelegenheid van 't Zilveren feest der Scboonhovensche Courant, ben ik zoo vry - om my eens heel plat uit te drukken - een paar vliegen in één klap te slaan: 1°. Aan redactie en uitgevers d( Courant myne - neen - zonder gelastigd te zyn durf ik het wel uit naam aller Oudewatersche abonné's te doen -"onze beste wenschenmet dat jubilé, en-dat er altyd zoo gretig - liever gretiger naar uw blad verlangd wordt, bijgevolg meer teer lezers, - en steeds uw gewyd aan de belangen uwer Courant, met gunstig resultaat bekroond worden. Laat dan gerust de jaren het zilver doen verbleeken en naar den achter grond dringen, - op 't dalende zilver volgt 't vaste standaard-eoud! 2°. Plicht acht ik het tevens, myne stadgenooten, die 't geluk nog ontberen de Schoonhovensche Courant te kennen, aan te raden vooral niet te verzuimen kennis met haar te maken. De lezers hier kunnen het getuigen: zy is de Cqu rant als by uitstek geschikt voor Oude water en niet alleen om er in te lezen, meer nog om er in te adverteeren. Dit stadje toch, dat zich als een centrum kan beschouwen van een grooten platte- landsomtrek, alwaar de Schoonhovensche Courant schering en inslag, ja 't begeerde blad is, met dien omtrek staat men hier, zoo door koopmanschap als anders zins, in 't nauwste verbandik overdryf niet als ik schrijf, dat, hoewel op ver schillende dagen, wekelyks een paar 1000 buitenlui voor verschillende doeleinden deze stad bezoeken. Wie dus gesteld is om die gemeenschap met zyne buiten- buren levendig en den handel florissant te houden, abonneere zich op- en adver teer e by voorkomende gelegenheid in de Schoonhovensche Courant. En 3°. Uit 't bovenstaande behoeft men niet af te leiden, dat er onder die woorden eigenbelang zou schuilen; ik deel met meerderen hier ter plaatse alleen* 't voorrecht abonné te zyn van 't be_ af, en kan daarom dus vry een gunstig oordeel over de Courant vellen, 't richten* opgeven door ray dateert slechts sinds één jaar en wel op verzoek van een ingezetene van Schoonhoven, om by ontstentenis van een berichtgever tijdelijk als correspondent op te treden. Ik als ray wat belangrijks voorkwam, daaraan voldaan, en hoehet antwoord is aan redactie en lezers overgelaten. Verder hoop ik, zoolang de redactie een vasten berichtgever en my geen tyd of lust ont breekt, er mede voort te gaan, en liefst geen berichten die rampen of kwaad ver melden, maar die getuigen van Oude waters welvaren en hoog zedepeil! Achtend en aanbevelend aan redactie, uitgevers en lezers, De berichtgever voor Oudewater en hare naaste omgeving. Polsbroek, 3 Juni. In 't zelfde onplezierige geval, waarin de jager verkeert, die met 't geweer onder den arm en de weitasch op den rug, rusteloos ronddwaalt, maar hair noch veer onder schot krygt, bevindt zich op 't oogenblik uw berichtgever, die, wat hy ook zocht, ditmaal geen enkel be richtje kon snappen. Hy, die omtrent 20 jaar lang op eigen jachtterrein, of op vreemd nieuwsveld soms immers lang geen ongelukkig jager was, is thans buiten staat een recht smakelijk nieuwtje te leveren voor den disch der feestvierende „Schoonhovensche". Hy doet nu als jagers in gesloten tyd, hy leeft by her innering. En dan moet hem een woord van dank; van het hart: aan de redactie, die hem, al wat zyn weitaèch opleverde, steeds gunstig afnam, aan het personeel der drufckery, die zyn beestjes netjes op pooten zette in de krant, aan den cor rector, die met argusoogen toekeek, dat alles precies naar eisch werd opgedischt. Voor' al die welwillendheid houdt hy zich tevens aanbevolen voor het vervolg; „'t kan verkeeren," zegt Brêeroo en wie weet, hoe gauw hy weer de prenten ziet van het opgejaagde wild. Met heel veel nieuws hoopt hy nog te komen aaudra- genmet flinke raadsbesluiten, zooals hy er reeds zoovele mocht melden, met pol- derberichten, die getuigenis geven van 't zelfde beleid, dat de zaken van het water schap tot nog toe zoo flink deed mar cheeren; in 't voorjaar een vroegen uitslag ten nutte der boeren, verder hooge kaaspryzen, duur verkocht vee en hooi voor alle koeien tot illustratie van het landbouwbedrijf een bok b. v., die uit wandelen gaat of een hond, die biggen zoogt, maar - liefst zoo weinig mogelijk ongelukken. Onze lieve landjeugd echter, zoolang ze zóó dol op 't water blijft, tusschen beiden in de sloot, maar met geen ander gevolg, dan den traditioneelen schrik en een nat pak, of 't moest wezen een warm broekje soms! H. J. KNOL. Op de Zilveren Bruiloft VAH 1869-4 JULI 1894. Gegroet, gegroet, gjj waarde Echtelingen! Gegroet, gij Bruid, in 't feestkleed van papier! Gjj Bruidegom, die eenb haar dorst te dwingen, Zioh mee te scharen onder Üw banier! Uw rrienden treden U thans juicl Zjj wenschen U geluk met 't Zilr'rc En danken U oprecht roor si den Waarran gjj beiden de oorsaak ijjt De geest des Bruigoms, die van 't Trjje denken, Die weldoet, sender iemand ooit te krenken, Ging door de Bruid de wjjde wereld in. Een kwart-eeuw reeds heeft dese nu gesproken In stad en dorp, bp vreugde en bjj smart, En nimmer heelt de Bruid haar woord gebroken En wat sjj sprak vond weerklank in elks hart. op de ingeslagen wegen! lang de stenn der Bruid! van jaren tegen Gjj Bruigom bljjT' nog Haar woord klink' ons nog i Met „Attisohsout" zjj steeds En mooht dan eens het Goud Uw schedel sieren, Dan weusoht voorseker heel Uw vriendenschaar Dat gouden feest met U te mogen vieren. God spare U en ons dan voor elkaar! Stolwjjk. D. O. DE KONING. Met een gemengd gevoel van vreugde en leed doorbladert men de 25 jaargangen van de Schoonhovensche Courant. Maar ale medearbeider aan dit blad gevoelt men, hoe gering ook het aandeel in dien arbeid moge zyn, eene zekere zelfvoldoe ning datna een kwart eeuw levens, de Schoonhovensche Courant zich in een krachtig voortbestaan mag verheugen. De bekende woorden mogen ook in deze toepasselijk zyn „Niet in eens is zy ontstaan, maar zij „is uit vaste grondslagen ontwikkeld ge worden en ontwikkelt zich nog dagelijks." GEELHOED. Schoonhoven. 't Was Vrydagavond, 29 Juni, ruim half acht. Het telkens weer aangepunte potlood had het, (£eueu ÖL." zichtbaar gemaakt onder de drukproef of z. g. „strook", de laatste in 25 jaren van al hare oudere zustere, by duizenden reeds verdwenen in de snippermand. „Ziezoo'." en het potlood verdween ter wijl in den welgevulden borstzak van het jasje, dat al zooveel „campagnes op pa pier" had meögemaakt; het hoofd zette zich tot peinzen, hierin gesteund door eene gemakkeiyk leunende houding in den trouwen rieten stoel onder den kastanjeboom. Ziezoo (met meer of minder gerekten nadruk op dat zie en een beslissend korten toon op zoowas eene veelbeteekende ontboezeming, onmiddellyk gevolgd door de bliksemsnelle herinnering van hetgeen myne 25-jarige Dochter voor my - en wat ik voor haar was, van het oogenblik af, dat myn te spoedig overleden en nimmer vergeten vriend, oudste lid der firm* S. enW. N. va^Noombn, my verzocht zrv* m. allee te willen zyn voor den geest van dat papieren kind, alles behalve de be zorger en bewerker der advertentiön, al zouden ook deze zóó onder den invloed dier jonggeborene komen, dat b. v. weldra de vroeger als mannelijk beschouwde woor- pener-, Albla^ser- en Lopiker- den (de Krimpener- waard) zich met een vrouwelijk bestaan moesten behelpen. „Ziezoo!" was hier ook ten deele de uiting van zekere voldaanheid by het bereiken van een' myipaal, maar voor het grootste deel de veel beteekenende som der gemengde ervaringen, als tallooze verbe teringen (of veranderingen) werden of waren aangebracht by het papseeren van millioenen letters voor het vaak overspan- „Ziezoo't Mag soms ook de vrucht zyn eener welverdiende verademing, als men gevoelt dat een vry zware last voor eene wyie ons niet drukt. Mocht dit hier ook van toepassing zyn, nu die soms druk kende druk in netten afdruk werd ge bracht? En inocht zich daaraan de overtuiging paren, dat verreweg de mees ten, die dien druk bijeenbrachten, tevreden waren over de wijze, waarop 't „vittend potlood" hunne bouwstof behandelde? „Ziezoo!" zy voor byna alle harten, hoofden en handen, die iets (soms zeer veel!) deden voor den voorspoedigen groei en bloei onzer 25 jarige, eene welverdiende hulde, by den terugblik op eene flink volbrachte taak, voor enkelen slechts (en dan met een langgerekten nadruk op zoo eqne zalvende aanmoediging, by het be speuren van herstellende of herstelde ge breken, die de gevolgen waren van wat minder correctheid by het zetten of schrij ven van niet altyd even belangwekkende pennevruchten. „Ziezoo!" (met een gerekten, sarcasti- schen nadruk op beide deqlen) besta voor of door niemand onzer, maar 't klinke allen, medearbeiders In *t der Heldin van dit Zilveren Feest, steeds als de gulle, ronde, ongekunstelde toon van tevreden, elkander wederkeerig geluk- wenschéhde Vrienden, die met een krach handdruk bezegelen„Heil U, thanS, by dezen „Zilveren mijlpaal! Heil U, vöörtaan, op den weg naar 't Goud!" De Corrector L. AKKERHUIJS J. Wy, werklieden op de drukkery - wier stoffelijke belangen voor een groot ge deelte van 't welslagen dezer Courant afhangen voelen ons gedrongen in dit feestnommer redactie en uitgevers (vertegenwoordigd door onzen waardigen patroon, den WelEd. Heer W. N. VAN «POTEN) te felieiteeren met het 25 jarig bestaan van hun Courant. En n*)ge al in vervolg van tyd de stryd van bestaan feller, de concurrentie scherper worden,— geen nood- het bewijs schijnt geleverd, dat 't gevolgde voetspoor de .richtige weg is en op dien ingeslagen weg wenschen wy hun het grootst De Schoonhovensche Courant blyve in uitbreidenden en toenemenden trap het geliefkoosde blad by uitnemendheid! Onder aanbeveling in HEds. gunst, belovende onzerzijds de noodige plichts betrachting en activiteit by de technische uitvoering, Het personeel der Courant-drukkerij. Schoonhoven, 4 Juli 1894. Overzicht. De befde l'rnnsclie Kamers hebben, op het slot te Versailles, in Congres veree- nigd zynde, den heer Casimir Périer tot hoofd van het Gemeenebest gekozen, tec vervanging van wijlen Sadi Carnot. Casimir Périer is dus nu President van Frankrijk en heeft alzoo het doel van zyn streven bereikt. Binnen zes weken tyds heeft hy in zyn land de drie hoogste posten bekleed, nl. het Minister-President schap, het Voorzitterschap der Kamer van Afgevaardigden en nu: het Presidentschap der Republiek! Zou de heer Carnot ook zyne goed keuring gehecht hebben aan de verkiezing van Casimir Périer tot President der Republiek? Stellig en zeker, want by zyn leven heeft hy meermalen dien wensch uitgesproken. Jiftt ist daarom ook, dat Casimir Përier ojPuicdrtikkeiyken raad van den overledene, het Voorzitterschap van den Ministerraad aanvaardde, als voorbe reiding tot het Presidentschap, wané de heer Carnot was niet voornemens, zich in November a. s. herkiesbaar te stellen. Men heeft echter altyd gezegd en ge dacht in Frankrijk, dat Carnot met opzet aan Casimir Périer het Minister-President schap zou hebben opgedrongen, teneinde hem op die moeitevolle loopbaan i de kansen van impopulariteit bloot te stellen, hetgeen naüuuriyk hem veel na deel zou doen, als hy zich candidaat wilde stellen voor het Presidentschap. Doch gelukkig biykt dit laatste onwaar te zyn. Mevrouw Carnot zelve verzekerde aan deh tegenwoordigen President, toen deze haar een condoleantie bezoek bracht, dat haar echtgenoot hem altyd als opvolger beschouwd had. De heer Dupuy zal hoogstwaarschijnlijk outslag aanvragen, om door den heer Burdeau vervangen te worden en h(j zelf zal dan Weder de betrekking van Kamer- President waarnemen. De heer Casimir Périer belooft een goed President te worden. Toen de heer Chal- lemel Lacour hem op welsprekende en treffende wyze toesprak, antwoordde hy met tranen in de oogen: „Ik zal aan myn land wyden, al wat ik bezit aan geestkracht en aan vaderlandsliefde. Aan de Republiek zal ik geven al den gloed mijner overtuiging en aan de democratie al mijne toewyding en heel mijn hart, gelijk hjj het deed, dien wy nu betreuren." De nieuwe President zal nog zoolang verblijf, houden in het Ministerie van Buitenlandsche Zaken, dat mevrouw Oarftot, mie opgiet «Elysée verbiyf houdt, voorloopig nog üiet aan verhuizen behoeft te denken. Carnot'» stoffelijk overschot is op het Elysée tentoongesteld geworden, zoodat ieder nog een stillen afscheidsgroet kon werpen op den te vroeg overleden uit stekenden President Zondag jl. te tien uur heeft de begra fenis plaats gehad, waarby verschillende deputaties uit alle oorden des lands tegen woordig ^aien. Zooveel bloemen, als by dezen tocht werden meêgedragen, heeft men nog nooit gezien. Byna alle Vorsten hadden voor kransen gezorgd, o. a. ook onze Koningin-Regentes, die een prachti- gen krans van rozen en orchideeön zond. Een meer dan Koninkiyke uitvaart heb ben Parys en Frankrijk bereid aan het stoffelijk overschot van President Carnot. Duizenden, ja tienduizenden gaven den overledene het laatste uitgeleide en onder die groote menigte heerschte zulk eene wijding, zulk een eerbied, dat de plechtig heid onvergetelijk zyn zal! Klokslag 10 uur reed het rytuig van President Casimir Périer op het Elysée voor. De President heeft te voet het over schot langs den geheelen weg gtvogld. Achter de, door zes paarden getrokken lijkkoets ging eerst het dienstpersoneel van de Elysée, vervolgen de drie zonen van Carnot en de overige familie. Voorts Casimir Périer, Generaal Borius, de Pre sidenten van Senaat en Kamer, Minister- President Dupuy en verdere notabiüteiten. Aan de „Notre Dame," gekomen, werd de stoet opgewacht door den Aartsbis schop. Daarna begon de plechtige lijk- dienst, boven alle beschrijving indrukwek kend schoon door het prachtig orgelspel en liefelflk gezang:' Mgr. Richard hield verder eene treffende lijkrede en de Aarts bisschop besloot de plechtigheid met eenige woorden van lof voor den overledene. Toen trok de stoet naar het Panthéon; de voorgevel van het gebouw was geheel in rouwfloers gehuld. Toen het overschot werd binnengedragen,donderde het geschut en speelden alle muziekkorpsen treur- marschen. Met ontblooten hoofde liep President Périer achter de kist. Nu werden achtereenvolgens verschillende toespraken gehouden, o.a. door den heer Dupuy, den heer Challemel Lacour enz. Daarna defi leerden de troepen voor de kist en werd deze in de groeve neörgelaten. San tof de moordenaar, maakt er geen geheim van dat hy verheugd is de aarde van „een dwingeland" te hebben verlost. Hy blykt van brave, ja vrome familie te wezen en moet als knaap zich door bij zondere schoonheid en lieftalligheid heb ben onderscheiden, zoo zelfs dat men hem in eene processie de rol van Johannes de Dooper als kind deed vervullen. Slecht gezelschap bracht hem op den kwaden weg. In het Brltarlie Huis der Gemeenten is door een der leden tot de Regeering de vraag gericht of, met het oog op den pas gepleegden moord op Frankryk's President en andere anarchistische aanslagen, de Regeering trachten wil met de Europee sche Mogendheden in overleg te treden over maatregelen ten einde dergeiyke mis daden te vermyden. De Minister van Fi nanciën, Sir William Harcourt, antwoordde hierop, dat dit een zaak van veel te grooten jomvang was, om hierop dadelyk antwdord te kunnen geven. Volgens bericht uit Pretoria, verklaarde President Krüger, na een onderhoud met Sir Henry Loch, zich bereid, oin voortaan geen Engelsche onderdanen tot den Trans- vaalschen krijgsdienst te pressen. In Schotland werken nog maar 500 arbeiders; reeds staakten 78.000 het werk, naar men vreest, voor langen tyd. Natuurlijk lijden het scheepsverkeer en de staal industiiè onder al dat kolengebrek. Te Berlyn (Üiiifeelilmid) begint men hoe langer hoe meer te gelooven aan de onschuld van den ceremoniemeester Von Kotze. Er zyn al' weer vier andere laster - brieven ontvangen. Keizer Wilhelm belastte den Duitschen Gezant te Parijs, Graaf Von Manster, hem te vertegenwoordigen by de begrafenis van President Carnot en voor hem een krans op de kist te leggen. De Keizer is zeer getroffen over het gebeurde en toont dit door allerlei atten ties. De muziek aan de Hofkapel moet des middags zwijgen en het programma der zeil- en roeiwedstrydfeesten te Kiel werd aanmerkelijk vereenvoudigd. Bij het vernemen der doodstijding barstte de Keizerin in snikken uit. In TurkU« mochten de bladen wel het overly den yan Carnot meódeelen, maai niet dat hij vermoord is. Wel een bewys hoe hoog daar de burgers geschat worden In het Turksche Ryk hebben ook al hevige onweders en hagelslag groote ver woesting aangericht, vooral in het district Koniak en den omtrek van Aleppo. Daar zyn vele dorpen verwoest, alle gewassen vernield en een aantal menschen omge komen. De schade bedraagt millioenen piastere. De Regeering heeft terstond het hare gedaaan om den nood te lenigen, door het zenden van tenten, voedsel en andere benoodigheden voor de dakloozen. En de Sultan gaf, als gewooniyk, zyn onderdanen weder een goed voorbeeld door een milde gift uit eigen middelen. Koningin Elizabeth van Ruiiuiiiié (Car men Sylva) is nu zoover hersteld, dat zy voornemens is, naar Rumanié terug te keeren. Z(j blijft nog eenige weken te Wiesbaden en gaat dan naar Zwitser land, waar zy Koning Karei ontmoeten zal, om met hem naar Bucharest te gaan. De Itnllnaiiarlic Kamer van Afgevaar digden heeft de flnancieele hervormings voorstel leri van den Ministerpresident Crispi in hun geheel aangenomen met eene meerderheid van ruim honderd stei men. Met recht eene voldoening! Marokko heeft aan HpaiU» nu 1.500.000 peseta's van de oorlogsschatting afgelost. Moge de rest spoedig volgen! By Kon. besluit is de lui tenant generaal adjudant in buitengewonen dienst van H. M. de Koningin, F. M. B. ridder Alewyn, chef van den generalen staf, op zyne aanvrage op pensioen gesteld en het bedrag van het pensioen bepaald op f 3.000 'sjaara, en zulks met dank betuiging voor de zeer goede diensten, door hem gedurende zyne veeljarige mi litaire loopbaan aan den lande en aan het leger bewezen. By Kon. besluit is benoemd tot chef van den generalen staf de gene raal majoor A. Kool, thans souschef van dien staf. By Kon. besluit is goedge keurd dat aan J. A. Van Buma, burge meester der gemeente Benschop, op zyn verzoek, eervol ontslag is verleend als secretaris der gemeente. By Kon. besluit is tot 2den luitecomm. van het korps, gevormd uit de Weerbaarheidsvereeniging van den Kinderdyk en omstreken, gevestigd te Kinderdyk, gem. Nieuw Lekkerland, noemd W. H. M. De Gelder, vroeger 2de luit. by de dd. schutterij te Vlissingen. Hare Majesteiten zullen den 11. a. s. Vulpera (Zwitserland) verlaten, doch niet ineens door naar Nederland terugkeeren. Het gewezen kamerlid, de kapitein der artillerie C. M. E. Von Löben Seis, is wederom in activiteit hersteld en by het lste regiment vestingartillerie ingedeeld, naafloop van zijn buitenlandsch verlof. f In het gebouw van het pro vinciaal bestuur te Utrecht werd Zater dag onder nadere goedkeuring van den minister van Waterstaat, Handel en Ny- verheid in het openbaar aanbesteed: 1. Het maken eener afheilng langs den oosteiyken boord van de schutkolk der sluis op het Merwedekanaal, bewesten Utrecht; het herstellen der steenglooiing aldaar en het schoren der keerpalen in de schutkolk met bybehoorende werken. (Begrooting f5070). 2. Het leveren en plaatsen van een ijzeren brugschip over de rivier de Lek tusschen Vreeswyk en Vianen (Begrooting f3380). Ingeschreven was als volgt: Voor 1. R. Barneveld. Vreeswijk, f5850; J. Monster, Vreeswyk, f5273; D. Barne- veld, Utrecht, f5150; J. Volker, Jutphaas, f5000; H. De Jong Pz., Ammerstol f5000; A. J. Stuurman, Ammerstol, f 4925 P. W. Wapperen, Gorcum, f4917; J. H. M. Terwind, Amsterdam, f 4989; Ch. Streefkerk, Ameide, f4800; M. De Bruijh, Amsterdam, f4787; G. Scherwere, Dussen, f4640; A. Korteweg, 'sHage, f4540, en M. Visser, Papendrecht, f4450. ▼oor 2 was ingeschreven door de hee- rénP. Kloos en ZonenAlblasserdam, f8500; J. en K. Smit, Krimpen a/d Lek, f8225; R. Barneveld. Vreeswyk, f8140; D- Ooms, Ammerstol, f3075, en de firma wed. C. Boele en Zonen, Slikkerveer f2980. Gisteren is door dijkgraaf en hoogheemraden van Schieland in het Gemeenelandshuis in hef openbaar aan besteed: het vernieuwen van Maashoofd no. 4 en het uitvoeren van eenige her stellingen aan de Maas- en IJselhoofden onder de gemeenten Kralingen, Kapelle a/d IJsel en Nieuwerkerk a/d IJsel. In gekomen waren de volgende biljetten: T. Mudde Tz. te Lekkerkerk, f 4996; H. J. Nederhorst te Gouda, f5343; H. Van Wienhoven te Schiedam, f5079 Kloot wijk te Papendrecht, f5750; W. Bokhoven te Gouda, f6000; G. Key te Rotterdam, f 6500 en H. De Jong Pz. te Ammerstol, f6860. - Het provinciaal kerkbestuur van Zuid-Holland heeft aan den heer Andreas Van Oosten, predikant by de Nederlandsche Hervormde Gemeente te Lekkerkerk, uithoofde van voortdurende ziekte, tegen 30 September e. k. eervol emeritaat- verleend. - De provinciale synode van de Gereformeerde kerken in Zuid-Holland heeft het beroep van Ds. M. H. D. Van der Valk naar de gemeente Langerak nietig verklaard. - Ds. W. De Lange te Gorinchem is beroepen te Waarde. tiorincliein, 2 Juli. Bij het eind-examen aan het gymnasium alhier zyn alle candidaten geslaagd, nl. de heereh H. J. Van Veen (extraneus), P. C. Bloys van Treslong Prins, L. C. B. Van den SteenhovÖ, L. Magnée, H. A. Kindermann voor A, P. Verschoor, S. W. Praag voor B, en J. Pot voor A en B; allen leerlingen der 6e klasse. Ameide en Tienhoven, 2 Juli. Na de vernieuwde oproeping voor een onderwijzer aan de openb. school r dezer gemSénte, hebben zich 10 nieuwe sollicitanten aan gemeld. Alfen a/d Rfln, 30 Juni. Van de scheeps timmerwerf van den heer A. Pannevis alhier, werd met goed gevolg te water gelaten het yzeren rynschip „Wilhelmina," groot pl. m. 220 last en gebouwd voor rekening van den heer L. C. Jongenbur ger Cz. te Alfen. Daarna werd de kiel gelegd voor een yzeren lichterschip, groot p. m. 90 last voor rekening van de heeren Kuyper, Van Dam en Smeer te Rotterdam. 'AimncrHtol, 3 Juli. De zalm vangst was deze week zeer middelmatig, doch door de zachte weersgesteldheid is deze voor de benedenvisscheryen beter dan voor de hooger gelegene. De handel was ook niet zeer levendig, van daar dat de prijs, by die der vorige week vergeleken, weinig verschil oplevert. De prijs van zomerzalm was van f0,65 tot f0,75envan winterzalm van f 0,80 tot f 0,90, per kilo. "Berkenwoudr, 2 Juli. In eene verga dering van leden van ons Nutsdepartement werden de bestuursleden met op een na algemeene stemmen herkozen. Uit de rekening van den penningmeester bleek, dat er nog f421,78 in kas was, terwijl het verslag van den bibliothecaris omtrent de volksbibliothèek heel gunstig kon genoemd worden. "tiroot-Ainnier*, 30 Juni. Heden middag te 2 uren had alhier eene ver gadering plaats van eenige onderwyzers en onderwijzeressen uit den omtrek. Er werd besloten, zich tot eene afdeeling van het Nederl. Onderw. Genootschap te con- stitueeren. Tot leden van het bestuur werden gekozen de heerenL. Zeven bergen, H. d. S. te Ottoland, als pres.; S. Velsing, idem te Berg-Auibacht, als vice pres.G. G. Van Wagensveld, idem te Groot Amrners, als lste secr.A. De Jong Kz, onderwyzer te Ammerstol, als 2de secr.; T. Den Hertog, H. d. S. te Streefkerk, als penningmeester en P. K. Magielse, idem te Brandwyk,als corresp. der Levensverzekering-Mij. Lekkerkerk, 80 Juni. Aan de werf van den scheepsbouwmeester T. Van Duyven- dyk alhier is met goed gevolg te water ge laten het van ijzer en staal gebouwde zeil - jacht, genaamd „Vertrouwen", gebouwd voor rekening van schipper Jan Frederik Aaldyk te Streefkerk, en bestemd voor de beurtvaart op Rotterdam. Lekkerkerk, 2 Juli. De schoolkinderen zyn reeds in biyde verwachting van de dingen die komen zullen. Het is de commissie tot bevordering van getrouw schoolbezoek gelukt, de noodige gelden byeen te krijgen, om aan de kinderen der hoogste klassen een stoombootrei^je en de kleintjes een feestdag te bezorgen. Waar schijnlijk zal zulks den 16. dezer plaats Llnaclioten, 29 Juni. Door een onbe kenden gever is aan de Geref. Kerk alhier een kabinet pijporgel geschonken, welk geschenk door hare bestuurders zeker met erkentelykheid zal worden aanvaard. Zondag 8 Juli a. s. zal het vermoedelyk in gebruik worden genomen. Menw-Lekkerland29 Juni. De zang- vereeniging „Amicitia" heeft vastgesteld in hare repetitie van 28 Juni, om zich aan te sluiten by den Zangersbond, on langs te Gorinchem opgericht. - De eolleete voor den gewapendhn dienst heeft opgebracht ruim 18 gulden. 'RnriiwUk, 2 Juli. Uit het tweetal sol licitanten voor de vacature van onderwyzer aan de school op Nieuwdorp is no. 1 op de voordracht geplaatst de heer M. Bon tenbal uit Gouda. De heer H. G. Vogelaar staat no. 2. Streefkerk, 3 Juli. By het examen fer verkryging van een diploma ais adspirant gemeente secretaris of ambtenaar ter secre tarie, afgenomen vanwege de Nederlandsche vereeniging voor gemeente-belangen, js o. a. toegelaten de heer G. J. Gautier, alhier. 'Tienhoven, 2 Juli. Van gisteravond tot heden morgen is op de zalmzegen vis- schery alhier niet gevischt. Weinig aan wezige zalm en lage prys deden voorzien, dat de kosten niet door fle vangst zouden worden goed gemaakt. Willige-Langerak2 Juli. Op <|e vis- schery alhier zyn van Zondag op Maandag 11. 6 zalmen gevangen. De predikant van de Hervormde Ge meente alhier, Ds. Bruyel, deed 11. Zaterdag een rytochtje naar Jaarsveld met de leer- litigen zyner Zbndagsschool. Eenige land bouwers spanden daartoe hun rytuig in. Op Jaarsveld werden ze in het koffiehuis van den heer Kentie onthaald op kersen en andere versnaperingen. Vry willige gel- delyke bydragen van belanghebbende ouders stelden den heer Bruyel daartoe in staat. f VARIA. Aan de orde ié'-, allereerst een hartelijke felicitatie aan de jubileerende „Sohoonhoven- Bohe" natuurlgk, een oprecht gemeende betui ging van warme «ympatbie, zoo mogelpk nóg warmer dan de lo Juli was, waarop haar 25ste verjaardag viel! Vele, zeer vele jaren van toenemenden voorspoed worden haar deel en steeds grooter worde de krinï van dankbre en voldane lezers I Onder al dien voorspoed blyve de „Varia" haar bescheiden plaatsje in de „Schoonhovensche" innemen en de niet te veel eiscbende lezer bewyze ook deze rubriek bjj voortduring dezelfde attentie, die men haar nu reeds een 13-tal jaren schonk! Iemand te Wormorveor was dezer dagen 85 jaar ge trouwd met zjju vierde; een mjjnheer te Leiden 69 jaan met zijn derde vrouw en nog een by zonderheid: van een 7é-jarig moedertje lezen we, dat ze dezer dagen een 10 uur lange wandeling naar haar zuster ondernam, die te Broek in Friesland woont. Te Amsterdam heeft men dezer dagen een hoepelwedstrjjd gehad nfcg zoo mooi, verklaarden de 500 jongens, die van de party waren heel bin nenkort krygt men te Amsterdam een dames zwemwedstrijd, wat ons een beter middel tot verkoeling met de tegenwoordige warmte toe- lykt, dan de wedrennen, die men dezer dagen, zeker tot veredeling van bet menschen- en paardenras, te Arnhem en Utrecht ondernam, waarby men Snoek, den bekenden Amster- damBohen bardlooper, op een baan van 15 duizend en meer meters het draven tegen een paard I Een groot spectakelstuk kregen ver leden week de Kleino Raamstraters in Den Haag te zien. Ze zagen: in een kroeg, op de 2e verdieping, twee „heeren", die piet allerlei ongewoon wapentuig den strjjd aanbonden tegen een sterke politiemacht op straat. Potten, pannen, een petroleum-toestel, een nachttafeltje, een half afgebroken yzeren ledekant zelfs werd der heilige hermandad naar 't hoofd gegooid I In 't spookuur, 't waB al haast een uur in den nacht, kon men verleden week op een stuk weiland buiten Rotterdam een kerel zien, die als razend een kinderhemdje heen en wéér slierde door 't natte gras. Wat dat beteekenen moest P Een van 's mans kin deren leed aan „dauwworm" en een buurman had hem geraden, een hemdje van het aan „dauwwurm" lydende wurmpje flink door de dauw te slaan! „Zyn er spoken?" Twee herbergbezoekers in 't Friesche Terwispel werden het hierover, ook na lang over en wéér praten, niet eenB, ook nog niet eens, toen do een zyn meening met de vuisten bewezen, de ander zyn diep gewortelde overtuiging met de soherpte zyner nagels zyn tegenstander ingeprent had. Toen moest de rechter uitspraak doen en ja, daar kwam het spook, in den vorm van een veroordeelend vonnis nl. voor allebei 1 „Wel te rusten", riepen verleden week een paar straatjongens te Utrecht, want ze zagen een levensmoeden jongeling, die eerst zyn jas nittrok en dien netjes opgevonwd aan den waterkant lei en toen—plompI de gracht in ging; den dood in de armen P Mis! nauw voelde by het lauwe vooht, of erg dank baar greep hy een hem toegestoken ragebol, en met een van vreugde kloppend hart onder zyn natte pak liep by op een pruikemakersdratje naar syn huis. Een gezelschap Amsterdam mers zat verleden week te Aalsmeer, gewapend met pierenbak en bengelroe, een deel aan deze, een ander deel aan gene zyde van het kanaal. „Zeg, hé-je nog wur-re-me, main zooitje is op", riep een der visschers zyn overbuur toe. „Kom ze haleDl" was het bescheid en dadelyk ging de vrager zich ontkleeden en te water en op het „wurreme bakje" van zyn milden gever af. MildP neenl dat vond hy met. Tussohen hem en zyn weldoener kwamen woorden, er vielen slagen zelfs, wel wat h&rd voor den man zonder pantser! Wip, gaat hy weer te water en de ander, onder de poging, om hem nog een por met zyn hengelroe tot afscheid te geven, wan kelt en gaat ook 't water in. 't Verkoelend bad werkt verkoelend op beider zinnen; een hetf uur later zit bet heele gezelschap byeen om met afzakkertjes de paoificatie te bezegelen, in eene inriufeting met een uithangbord, waarop „hier snjjdt toen haar en vergunning" staat. In het plantsoen by het weerkundig observa torium te Utrecht zoo ongeveer vertelt de „Telegraaf" zat Maandag-morgen een jonge, schoone Engelsohe, met haar schetsboek op de knie, op een klein vouwstoeltje te aquarellen. Een nieuwsgierige slagersjongen stond achter haar en observeerde haar werk en ook haar schoon gewelfden hals, waarop telkens een paar vliegen zich nederzetten, die door den galanten of jaloerschen? jongen met zyn pet werden verjaagd. De dame dankte hem met een vrien- delykeu blik, dien zy aohter zioh om wierp. De vliegen gaven het eohter niet spoedig op en zoo was de jongen verplicht, al zyn aan- daoht aan den hals te wyden. Dat was hem bljjkbaar te machtig: plotseling bukt by zioh eu drukt een vurigen kuB op den hals der En gelsohe, die verschrikt opspringt en in haar moedertaal luidkeels roept om hulp. De euvel- dader verwijdert zich met haastigen tred en de sohoone Engelsohe ylt naar het stadhuis, waar zy alle bureaux in opsohuddmg brengt zoowel door haar schoonheid als door haar klacht. Zy eisoht onmiddellyk voldoening, maar waar is de slagersjongen P Om internationale verwik kelingen te vermyden, is er maar één ding op: men logge alle slagersjongens gedurende vier maandeu vast, of late ze gedurende dien tyd niet losloopen zonder voorzien te zyn van een muilkorf, naar een sekuur model want liefde zoekt list! te bepalen by oen speciaal voor dit geval gemaakte wet! Harder. De smid Hard r ging naar het postkantoor en vroeg aan een klerk of er jfeen brief gekomen was. „Hoe is uw naam?" „Harder" was 't antwoord. De klerk, die meende, dat de man hem verzocht, watluider te spreken, vroeg met meer kraoht„Hoe ia uw naam?" De smid zei by zioh zei ven: „die pennelikker Bcbynt een beetje doof, want hy ver- siaat mij niet". Hy riep dus veel luider dan de eerste maal: „Harder". „Droftmeli, daoht de klerk, dat zoo'n doove pot zelf zjjn brieven komt halen." Hy haalde eens flink adem, kuchte eens en schreeuwde met een stem als een misthoorn: „Hoe is uw naam?" „Dezen keer tal ik my wel doen verstaan," dacht de smid; hy zette de handen by wyze van Boheepsroei er aan den mond en schreeuwde, dat al de klerkon gelyk opsprongen: „Uarderl!" Uehoel het bureau kwam toeloopen en 't duurde nog een tyd, voor men wist, dat de man, die zoo mal deed, de smid Harder was! De vrouw van den arbeider J. d. B. te Streefkerk viel Zondag nacht van den zolder harer woning, met het gevolg dat zjj tyjna onmiddellyk dood was. Een 4-jarig meisje, dat te Lekkerkerk in het rnim van een op de scheepshelling van den heer T. Van Duy- vendyk liggend schip speelde, heeft een zwaar stuk ijzer op het hoofd gekregen. Het kind was onmiddellyk dood. Vrydag avond to vyf uren ontstond er brand te Moerkapelle, waardoor in korten tijd eene bouwmanswoning en een winkelhuis totaal werden vernield. Van den inboedel werd tyjna niets gered, doch het raeerendeel hiervan was verze kerd tegen brandschade. —Te Waarder stortte Vrydag een boerenknecht van een voer hooi. De man kreeg eene hersenschudding. Zondag schrikte ^e Zeven huizen een paard, voor eén wagen ge spannen, waarin vier personen zaten. Het paard met den wagen geraakte in het kanaal en het paard verdronk terstond. Met moeite werden de passagiers gered. Te "^inschoten kwam een jongeling beschonken thuis en wilde toen zyn vader en broêr bij het werk helpen. De vader zond hem weg, onder de be merking, dat hij toch niet in staat was iets uit te voeren. Met den uitroep„dan hang ik me op", ging hy heen, terwyl de vader leukweg „goed, ga je gang" antwoordde. Eenige oogenblikken later vond men hem levenloos aan een balk hangen. Een stal van 5#7 runderen van den veehouder B. v. d. Velden te Schiedam is besmet verklaard wegens mond- en klauwzeer. Een achttal runderen zijn in beslag genomen wegens niet tij dige aangifte. Tegen den eigenaar wordt eene strafvervolging ingesteld. Duizenden en duizenden be zoekers waren Zondag te Scheveningen. Het strand was letterlijk zwart van de menschen. Op het „Kurhaus", waar in den avond de gasversiering langs de veranda was ontstokenwas het ook stampvol. De beide stoomtraralynen hadden een dienst om de 8 minuten ingesteld en vervoerdende stoomtram Staatsspoor 15.000 en die van de Holl.-Maatsch. 17.000 personen, laatstgenoemde grooten- deels op het gedeelte Scheveningen- Anna Paulownastraat. Gemengd Nieuws. In de vorige week' hebben zich te Rotterdam 17 niéuwe gevallen van pokziekte voorgedaan. Een metselaar, te Oudewater woonachtig, is gisteren avond- nab(j Nieu werkerit aan den IJsel door den laat- sten sneltrein overreden. De ongelukkige laat eene weduwe met 8 kinderen onver zorgd achter. Zaterdag-morgen ontstond er brand in een schuur, balend aan het huis bewoond door H. Bothof te Slikker veer. De schuur met hetgeen er in was verbrandde totaalhet woonhuis bleef, door spoedig en flink optredfen der Slikkerveer- sche brandweer, behouden. De oorzaak van den brand is onbekend. De schade wordt gedeeltelijk door assurantie gedekt. STADSNIEUWS. Schoonhoven, 3 Juli. Gedeputeerde Staten van Zuid-Holland hebben de Provinciale Staten van dit gewest in overweging gegeven te besluiten: 1°. het subsidie uit de provinciale fond sen ten bedrage van f 127.500, bij besluit van 16 November 1888 toegezegd voor den aanleg eener spoorlyn tusschen Gouda en Schoonhoven, toe te kenqen aan de Krimpenerwaard-spoorwegmij. ten behoeve van den door haar aan te leggen locaal- spoorweg tusschen Gouda en Schoonhoven, onder de voorwaarden en bepalingen in gènodmd besluitomschreven, behoudens deze wyziging, dat in de voorwaarden, betreffende de exploitatie der lyn, in plaats van de Rijnspoorweg maatschappij gelezen worde: de Maatschappij tot exploitatie van Staatsspoorwegen 2°. afwijzend te beschikken op de adres sen van de heeren A. Kaptijn te Gouda, en Vas Visser en v. d. Oudermeulen, om provinciaal subsidie voor den aanleg eener tramverbinding tusschen Gouda en Schoonhoven. Rijkspostspaarbank Aan het postkantoor Schoonhoven en de daaronder ressorteerende hulpkantoren werd gedurende de maand Juni 1894 ingelegd f 4628,13, terugbetaald f 626,62. Het laatste, door dat kantoor uitgege ven boekje, draagt het nummer 2470. Wenken op het gebied van Land bouw en Veeteelt. Uiar het met den landbouwenden stand over het algemeen niet gunstig gaat, behooren de landbouwers vooral bjj aanbiedingen niet in de eerste plaats te vragen „wat kost het?" maar „hebben wy het noodig, wat is het en welke uitwerking kan het hebben voor het bedryf." Het sohynbaar goedkoope bljjkt meestal duur, dooh de suiverste, doelmatigste en deugdelykste artikelen, zoowel voor de zuivelbereiding, vee voeding en landbemesting verdienen steeds de voorkeur, daar deze voordeelen opleveren tegen over die, welke van mindere deugdelijkheid, doelmatigheid en zuiverheid blyken te wezen, te verwaohten zyn. Eene reeks van kleinig heden vormen dikwyls het groote versohil in hoedanigheid zoowel van de boter als van de kaas, van te bebalen voordeelen by de voede ring van het vee en van al wat verder tot het landbouwbedrijf behoort. "Wie stevige besseustruiken en veel mooie bessen wil hebben moet zorg dragen, dat hy van de Btruiken geen fraaie boompjes maakt, zooals men in sommige tuinen zieti kan. Een flinke kroon, beladen met blad en vruoht, vangt te veel wind en kan onmogelyk op het dunue stammetje rechtop blyren staan. Veel boompjes hangen dan ook naar den een of anderen kant over. Voor de vruchten is dit nadeelig en de eigenaar heeft er sohade van. By groote kweekers ziet men steeds vertakte struiken, zelfs zoo, dat bet onderste gedeelte der takken in den grond zit. Dit gedeelte schiet dan ook wortels, waardoor men een krachtigen struik krygt, die veel voedsel uit den grond kan opnemen en een groote hoeveelheid groote bessen kan voort brengen. Zoowel voor roode, witte en zwarte aalbessen als voor kruisbessen is deze wyze van behandeling aan te bevelen. (W. L. Kz.) Vervolg der Nieuwstijdingen. H. M. de Koningin-Regentes heeft zich by de begrafenis van wylen den president der Fransche Republiek, den heer Carnpt, doen vertegenwoordigen door onzen gelzant aldaar, den heer De Stuers, aan wfen is toegevoegd de heer Laman Trip, kolonel-commandant van het regiment grenadiers en jagers. Naar mén uit vertrouwbare bron uit Middelburg verneemt, bestaat by HH. MM. de Koninginnen het voornemen,* om in het laatst van Augustus een Yier- daagsch bezoek aan lm eiland Walcheren te brengen. De Koninginnen zullen dan haar intrek nomen in het paleis varv/den Commissaris dor Koningin in Zeeland, Jhr. Mr. N. M. De Brauw. Bevestigt zich dit bericht, dan zullen HH. MM., vermoedelyk op 25 Aug., de her onthulling van De Ruyter's standbeeld te Vlissingen by wonen en wellicht ook het te water laten van het pantserdek- vaartuig, dat aan de werf der Kon. Maatsch. „De Schelde" aldaar wordt gebouwd. Gisteren is op hoogen leef tijd te 's-Gravenhage overleden de heer Mr. J. P. J. A. graaf van Zuylen van Nyevelt. Als gezant vertegenwoordigde de overledene ons land by verschillende hoven, laatstelijk te Weenen. Tweemaal aanvaardde hij de portefeuille van buiten landsche zaken en had meermalen zitting in de Tweede Kamer. Kon men voor omstreeks 12 jaar Gouda noemen als de plaats, waar de meeste kaas op de markt werd aangevoerd, en was dit in den laatstee tijd Bodegraven, thans is het Woerden, waarvan gezegd kan worden, dat het de grootste kaasmarkt van Zuid-Holland heeft. Dit blykt uit de volgende opgaven Gedurende de maanden Mei en Juni dpzes jaars waren aangevoerdte Alfen 801 partijen kaas, te Oudewater 905, te Gouda 1111, te Bodegraven 1996 en te Woerden 2858. -* By het examen voor apothe kersbediende is o.a. toegelaten raej. F. W. Kromhout, geboren te Gouda. De heer J. D. Kromhout te Gouda is aangesteld als tijdelijk onder wijzer te Nieuwerkerk a/d IJsel. Bedankt voor het beroep by de- Geref. Gem. te Oosterbeek door Ds. G. De Braai te Kralingen. Jiet derde internationaal congres der Oud-Katholieken zal gehouden worden te Rotterdam op 28, 29 en 80 Augustus a. s. Benoemd tot godsdienst- onderwijzer bij de Israel. Gem. te Woerden de heer Ph. Cohen te Middelharnis. (■oiida, 2 Juli. Uy de heden gehouden aan besteding *an de verbouwing van het perceel in do Dubbele buurt B 12, van den beer A. Thiro, door den architect II. J. Nederhorst Jr. zyn ingekomen 7 biljetten, en wel van de hh.: W. Vonk zonder voorwaarde, voor f 2297. met voorw voor f 2428. C. W. Den Hoed, f 2810. 1'. M. Roozeudual, z./v. f2063 m./v. f 2163. A. Snelleman, f2033 f 21 §3. E. Sliedrecbt, f2036 f2136. L. Van Blokland, f i860 f 1840. J. A. Nieuwveld, f 1500 f 1800. ('apeile a/d IJsel2 Juli. Van de scheepsbouw werf van den heer A. Vuyk alhier is met gunstig gevolg te water gelaten het van ijzer en staal vervaardigde Rynschip „Raab Karcher Co No. 12" groot ongeveer 850 last, gebouwd voor rekening der firma Raab Karcher Co. te Duisburg. Onze predikant, Ds. P. S. Meerburg, is beroepen te 'Klundert. 'Haastrecht, 2 Juli. #p de honden ten toonstelling Nimrod te Haarlem is de heer A. F. M. Dupper alhier bekroond geworden. Een zijn toebehoorende Snow of Haastrecht, pointer toef, verwierf den eersten pr(js in de nationale klasse van Nederland, eene zeer eervolle vermelding in de open klasse en eene in de limite-klasse. De heer C. J. Idénburg deed giste ren met goed gevolg zjjn examen als semi-arts aan de universiteit te Utrecht. De landbouwer H. Van der Sprong alhier wil eens het voorbeel'd volgen van eenige Gelderache collega's om het gras in te maken en niet te hooien. Hy heeft daartoe een stuk van 6 morgen bestemd en een knecht van den landbouwer Bartels uit Barneveld doen overkomen, om het inmaken te bewerkstelligen. Lekkerkerk, 2 Juli. Ter voldoening aan art. 182 d> r Gemeentewet geven B. en W. een verslag van den toestand der Gemeente aan den Gemeenteraad. Van het verslag over 1893 volgt hieronder een kort overzioht. De gemeente had op 31 December van dat jaar een bevol king van 3539 inwoners, en wel: 1793 mannen en 1746 vrouwen. Van de mannelyke bevol king kwamen op de kiezerslysten vbor 296 kiezers. By de gelegenheden die voorkwamen om hunne stemqien uit te brengen ter verkiezing voor den Gemeenteraad, werd door 207, 208, 226, 115 en 177 kiezers die plicht vervuld. Door de niet herbenoeming van den heer W. De üruyter als Burgemeester, werd by Koninklijk besluit van den 27sten Juni 1893, no. 21, tot Burgemeester dezer Gemeente benoemd Jhr. Louis de Geer van Jutphaas, die als zoodanig den 15den Juli daaraanvolgende optrad. Verder hadden eenige veranderingen in het onderwy- zers-personeel plaats; zoomede werd ter ver vanging van Dr. A. F. v. Wieringen tot Ge meente-geneesheer benoemd Dr. A. Vonok, arts alhier. Belangrjjke verordeningen welke werden vastgesteld en de voornaam*!* in den Gemeente raad behandelde onderwerpen komen in het verslag naar tjjdorde voor. dommige dezer voor naamste onderwerpen in den vorm van besluiten geven aan het Hoofdstuk Geldmiddelen een minder bevredigend beeld voor de belasting plichtigen. Bedroegen over 1893 de ontvangsten f 28.146,71J en de uitgaven f 22.385,ÖOj, slui tende alzoo met een batig saldo van f761,21, op de door Ged. Staten goedgekeurde begrootmg voor bet dienstjaar 1894 is het geraamd bedragin ontvangst en uitgaaf de somma van f 81.145,03}. De HoofdstukkenGemeente-eigendom men, wer ken en inrichtingen, zojtnede Modische- en Ge meente PoRtie, Nationale Militie en Sohuttery gaven gee™ aanleiding voor dit jaar van don gewonen vorm af te g*au. Alleen geven de cyfers daarin voorkomende de eenige verande- ztngen aan. Op de kerkeljjke zaken welke tot geen beschouwing volgen onderwys, kunsten en wetensobappen, die daartoe wel aanlei ding geven. Aan kosten van onderwys is in dit jaar uitgegeven aan jaarwedden en verschillende onderhoudskosten de somma van f 11664,48. Daarvoor wordt in het verslag gewezen op het feit, dat de schoollokalen en onderwjjzers- woningen in voldoenden Btaat verkeeren; zoomede dat de scholen van materiaal en hulpmiddelen voor het onderwys naar be hooren zyn voorzien. Wat de onderwyzers en het onderwys betreft, daarover wordt met tevredenheid gowag gemaakt. Hoewel een commissie tok bevordering van getrouw schoolbezoek veel tot vermindering van de percentsgewijze verhouding van het school verzuim heeft bygedragen, blyft het toch tot een te hoog oyfer 2.1 pero. voor niet geldende en 8.1 pero. voor geldende ve-luimen, alzoo totaal 8.2 pero. bestaan. Hit hoogste en laagste oyfer ia da laatste 10 jaraa bedroeg 14.9 psre. in 1884 en 7.8 perc. in 1892. Een zeer gunstig verslag van de volksleesbibliotheek wordt gegeven. Bovat de catalogus 1509 nom- mers, 2277 boeken werlon aan 122 lezers in den afgeloopen winter afgegeven, zynde gemid deld per zitting 190 nommers en per horfd ruim 19 deelcn. Dat de bibliotheek zich in bloei mag verheugen wordt erkend aan de goede zorgen van commi«sarii«8en te danken te zjjn. Op de zorgen voor de ontwikkeling van den geest komt men schrille overgang op het hoofdstak Armwezen. De toestand der behoef- tigen, liever mindere klasse, was gurstiger dan het vorig jaar; doch moge het gunstiger wezen, 't is nog ver van gunstig te beschouwen. Aan geld en in natura is aan diversen uitgegeven een t odrag van f' 3.'29,91 met inbegrip van het door het Diaconie-Armbestuur uitgegeven be drag (f 1832,88). Aan bezoldiging of belooning van genees-, heel- en verloskundigen is betaald f 1050. In een onderdeel van dit hoofdstuk komt voor een verslag der Spaarbank van het alhier gevestigde Departement der Maatschappij „tot Nut van 't Algemeen". Die instelling mag zich in een gunstige uitbreiding verheu gen. Het kapitaal der bank bedroeg op 81 December f 28068,51 en het zuiver bedrag van het reservefonds f279<,11. In wolk opzicht deze instelling door of van wege de gemeente beheerd wordt, is in het verslag niet aangegeven. In vergelijking met het vorig jaar was de toestand van den laudboow eu van den land bouwer zeer ongunstig, zoowel door de heer- sohende droogte als door de muizen, zegt het verslag in hoofdstuk: Landbouw cn Veeteelt. Omtrent de toepassing van nieuwe uitvindingeu komt daarin voor dat door kaasmakende bouw lieden bjj de kaasbereiding gobruik gemaakt werd ran Dr. M. Blumentlial's stremselpoeder en verder dat proefnemingen met hulpmoet- stoffen als Thomasphosphaatmeel, kainiet en schuimaarde gunstige uitkomsten hebben opge- leveid. De toestand van den veestapel wordt gunstig genoemd. Het aantal aanwezig vee is steeds vermeerderend De verdere onderdooien «an dit hoofdstuk geven geen aanleiding om te worden aangestipt. Onder het hoofdstuk: Nijverheid, Handel en Sclioepvaart komt voor dat „in deze gemeente is een stoomkorenmolen met eene machine van 8 paardenkracht en eene met eene machine van 5 paardenkracht." Dat er groothandel door twee kooplieden wordt gedreven, en er van de scheepswerven eene scheepswerf van beteekeris (met daarbjj aan gelegde sleepbelling) aanwezig is- Op stapel stonden den Sisten December drie schepen met een inhoud van 600, 160 en 160 tonnen. Met het hoofdstukInrichtingen in verband staande met de uitoefening van handel en andere be- drjjven, en du vermelding daaria dat de stooin- booten- en sohuiteiidiensten naar behooren worden waargenomen, is het verslag en alzoo ook dit overzicht teu einde. Wie der lezers meer van een en ander wenscht te weten dan hierin is vermeld, moge zelf het verslag ter band nemen. Moordrecht, 2 Juli. De onlangs in deze gemeente gehouden collecte voor den gewapenden dienst heeft opgebracht de som van f28,174. 'Nieuwpoort, 2 Juli. „Er is een t(jd van komen, er is een tijd van gaan". Dit werd ook weder in deze gemeente bewaarheid. Mej. A. C. Volker, benoemd tot onderwijzeres aan de openbare school alhier, kwam tot ons over en aanvaardde heden die betrekking. De heer D. Van der Heiden, gedurende byna 20 jaren beambte ter Secretarie al hier, legde heden zijne betrekking neder. Gezondheidsredenen noopten hem de Secretarie, waarop hij zoo vele jaren met ijver -en nauwgezetheid werkzaam was, vaarwel te zeggen. Hij was immer be reid zijnen mede-ingezetenen naar zijn vermogen met raad en hulp bij te staan. Hy was de vraagbaak van velen en deed zich immer als ebn humaan mensch kennen. Zyn vertrek uit deze gemeente, waar hfl zeer geacht en bemind is, wordt dan ook door zeer velen betreurd. Tot ontvanger dezer gemeente, ter vervanging van den heer D. Van det Heiden, die als zoodanig tegen 16 Jul? ontslag had gevraagd, is door den Raad benoemd de heer W. Voormolen. 'I'apekop, 30 Juni'. De alhier gehouden collecte voor het fonds voor den gewa penden dienst heeft opgebracht f3,74. Gomoente Schoonhoven. Van 80 Juni tot 8 Juli. Geboren: Daniël, s. van W. Prujjt en A. de Kwaadsteniet. Ingeschreven van den 26. Juni tot den 2. Juli 1869. Geboren: Elisabeth, ouders J. Schilt en 0. Mui: Gemeente Arkel. Van 1 tot 30 Juni. Geboren: Wiilemina Philippine, d. van A. Rietveld en W. H. de Jong. Egidius, z. van D. Rietveld en W. Versloot. Dirk, i. vaa J. den Besten en J. van Beek. Gemeente Bergambacht. Van 16 Juni tot 1 Juli. Oeboren: Johannes Marie, z. van J. Blonk en P. Rujjgrok.— Barend, van B. Verkerk en A. Kooy. Florus Tounisz. van F. Oskam en W. Terlouw. Overleden: H. Stubbe, oud 7 w. C. J. Gnodde, oud 50 j. Gemeente Berkenwoude. Van 9 tot 28 Juni. Geboren: Leondert, a. van M. Koot en G. Baas. Gemeente Giesen-Nieuwkerk. Van 1 Juni tot 1 Juli. Geboren: Barbera, d. van H. van TuyL en G. Muilwyk. OverledenD. de Bruinoud 4 j. B. de Mik, oud 66 j., echtgenoot van G. Hoeflaak. Gemeente Gouderak. Van 9 tot 23 Juni. Geboren: Hermyutje Wilhelmina, d. van A. v. d. Laan en J. G. van Dam. Arie, s. van A. Duran en J. Verboom. Getrouwd: J. Kreuk en C. Vink. H. de Jong en T. P. de Groot. Overleden: Geertje Stigter, oud 15 w. Gemeente Goudriaan. Van 1 tot 30 Juni. Geboren Teuna Cornelia, d. ran C. Ouwer- kerk en E. Vonk. Overleden: J. van der Kant, oud 52 j., echtgenoot van^C. van Duist. Gemeente Haastrecht. Van 15 Juni tot 1 Juli. Geboren: Cornelia, d. van W. Loeve en P. Hou koop. PetroMella en Paulina, doohters van J. van Leeuwen en A. H. Dirka. Gemeente Hoog-Blokland. Van 4 tot 28 Juni. Geboren: Jan, s. van A. van Klei en H. Blob. Levenloos kind, s. van F. de öreof en H. Klejjn. Gemeente Hoornaar. Van 4 tot 28 Juni. a Oeene aangiften gedaan. Gemeente Jaarsveld. Van 16 tot 30 Juni. Qeboitn) Eliiabertu»van J. de Leeuw en L. de Voe. Sophia, d. van T. ven Ee- schoten en 8. de Groot. Overleden: L. Hoogen doornoud 2 j. Gemeente Kedichem- Van 1 tot 80 Juni. Geboren: Jacoba, d. van A. de Groot en J. SchefferB. Overleden: G. van Rjjswjjk, oud 76 j^ weduwe van P. van Heukeinm. C. Bote Gs., oud 68 j.weduwnaar van J. van E*. Gemeente Krimpen a/d IJsel. Van 7 tot 26 Jnni. Geboren: Jan, i. van C.Brusséen M.den Toom. Hendrik, z. van K. de Man en E. Muilwyk. Geertrui, d. van A. Broere en T. M. 8noey. Hilligje, d. van C. J. Goudriaan en M. Zwynenburg. Jacobus, s. vanA. Brand en A. W. Littel. Gemeente Lopik. Van 16 tot 30 Jnni. Getrouwd: N. Plomp en E. M. Oskam. Gemeente Noordeloos. Van 4 tot 28 Juni. Geboren: Janna, d. van J. Bode en F. Beuzekom. Overleden: J. Dujjm, oud 36 j., echtge noot van A. Kersbergen. Gemeente Ottoland. Van l tot 80 Juni Geboren: Aagje, d. van D. Aantje* en B. Schakel. Gemeente Vllst. Van 15 Juni tot 1 Juli. Geene aangiften gedaan. Gemeente Willige-Langerak. Van 16 tot 30 Juni. Geene aangiften gedaan. Gemeente Schoonhoven. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Schoonhoven maken aan belangheb benden bekend, dat de Commissie tot het onderzoeken van- en beslissen omtrent de redenon van vrijstelling en uitsluiting, bedoeld bü art. 16 der SchutterUwet, zit ting zal houden op hot Raadhuis op •Dinsdag 10 Juli e. k-, n.m. 2 uur. Schoonhoven, den 8. Juli 1894. De Secretaris, De Burgemeester, H. G. GEELHOED. Mr A D. H. KOLFF. Ondertrouwd: G. C. VAN 'T HOOG, Hoofd der School a/d Amsteldyk en J. E. M. KIKKERT. Nieu wer-Amstel, j Tnll 1ft(U Haastrecht, j 4 Juli 1894. Bevallen van een Meisje W. J. MEIJER - KKRVEft. Schoonhoven, 3 Juli 1894. Heden overleed alhier kalmna lang durig lyden, onze hartelijk geliefde Echt genoot, Zoon Broeder en Behuwd Broeder, de WelEdelGeboren Heer FRANCOIS BROWNE VAN STREEFKERK, in den ouderdom van 45 jaren. Wed. Francois Browne van Streefkerk— Baronesse Tbonner von Waldheim. Wed. Francis Browne van Hoboken. Anthony Browne. Na een kortstondig lijden overleed heden mijn geliefde Echtgenoot JOHANNIS VAN WIJNEN Jz., in den ouderdom van 24 jarenna eene gelukkige Echtvereeniging van 1 jaar. De Wed. J. VAN WIJNEN Jz., geb. DOGTEROM. Krimpen a/d Lek, 29 Juni 1894. Nog treurend over het verlies van onze geliefde Dochter en Zuster, zoo trof ons heden weder een> gevoelig verlies door het afsterven van onzen geliefden Zoon en -Broeder JOHANNIS VAN WIJNEN Jz., in den ouderdom van 24 jaren. Allen, die hem gekend hebben, zullen beseffen, hoe diep dit verlies ons treft. Uit aller naam, de Wed. J. VAN WIJNEN Pz. Krimpen a/d Lek, 29 Juni 1894. EBEN HA EZER. Voor de ve|e bewijzen van belangstel ling, by onze 60 jarige Echtvereeniging ondervonden, betuigen Ondergeteekenden hunnen hartelyken dank aan Kinderen', Behuwd- en Kleinkinderen en vele Vrienden. G. HOOGENDOORN. M. HOOGENDOORN - ANKER. Waarder, Juli '94. J»* Notaris N.,F. CAMBIËR YAN gSSS NOOTEN te Lopik zal z(jne jaarlüksche verkoopingen van BOOMVRUCHTEN houden: Vrijdag 8 Augustus 1891, v.m 10 ure, b|j EEGDËMAN teLopiker-Kapel Woensdag 8 Augustus 1894, n.m. 1 ure, by JOHs. DE GIER

Schoonhovensche Courant | 1894 | | pagina 2