N°. 1488. Zaterdag 7 Juli Nieuws- en Advertentieblad voor Zuid-Holland en Utrecht. TT BURGERPLICHTEN. BUITENLAND. BINNENLAND. SCHOOBHOVEHSCHB COÜRMT. j r Deze Courant wordt des Woewsdag9- en des Zaterdags morgens uitgegeven. Prys: voor Schoonhoven per drie maanden ƒ0,75. Franco per post door het geheele rijk 0,90. Men kan zich abon- neeren bij alle Boekhandelaren, Agenten en Brievengaarders. S. &W. N. VAN NOOTfEN te Schoonhoven, Uitgevers. Prijs der AdvertentiënVan 1 tot 5 regels f 0,50. Iedere regel meer f 0,10. Groote letters naar plaatsruimte. Inzending franco uiterlijk tot Dinsdags-avonds 8- en tot Vrijdags-namiddags 5 uren. Alle binnenlandsche Advertentiën, voor 3 maal plaatsing opgegeven, worden slechts 2 maal in rekening gebracht. „De Amsterdammer" wist dezer dagen te vertollendat in den loop van een enkel jaar door de gemeente politie te 's Hertogenbosch niet minder dan drie duizend processen-verbaal zijn opgemaakt. Bat iswerd er bijgevoegdgemiddeld één op de ongeveer negen inwoners, wan neer men de zuigelingen meetelt. In de „Zwolsche Courant" wordt door een Rotterdammer, iemand die blijkbaar bij zijn schrijven niet in een erg vroolijke bui verkeerdeeen boekje opengedaan no pens de zeden en gewoonten zijner mede burgers, en wel naar aanleiding van het feit dat Burgemeester en Wethouders van genoemde gemeente by herhaling en zon der veel succè3zich verplicht hebben gezien te waarschuwen tegen het ongehoord wa- tervermorsenwaarin men daar behagen schept. Die schrijver beweert dat de wa terverspilling slechts een der vormen is, onder welke de verregaande onverschil ligheid der Rotterdammers ten opzichte van de voorschriften der overheid zich openbaart. „Voor een beminnaar van orde en netheid", zegt hy„is het wonen in onze stad een gruwelondanks bepalingen loopen op onze groote bruggen voetgangers niet aan den rechterkant; wie aan een gracht woont ontdoet zich van zyn keu- kenvuil door het ter sluiks in de gracht te werpenzooals des winters blykt als de grachten bevroren zyn en de hoopen zich op het Ijs opstapelen; trots de ver ordening op het rijden, hollen de hand wagens door onze drukke straten, twee naast elkander soms om het hardstvoer tuigen met paard bespannen kan men dagelijks onbeheerd voor de een of andere herberg zien staan; vloerkleeden uitklop pen, zoodat de vieze stofwolken door de straten dwarrelen, is buiten den daartoe bepaalden tijd regelhet beschadigen van het beetje plantsoen dat wy bézitten is een gewoon verschijnsel; by het uitgaan van sommige scholen kan men de straat als urinöir zien gebruiken door tientallen van jongens tegelijk; losloopende honden zonder halsband of belastingpenning kan men iederen dag langs den weg zien en zoo gaat de schrijver voort met zyn klachtennog een heel eindtot hy zich- zelven moe gepraat heeft. Hy wijt deze aaneenschakeling van on hebbelijkheden aan het feit, dat de Rot terdammers van oudsher een volkje zyn geweest dat niet houdt van „massregeln", zooals de geschiedenis dier stad uit tal van voorbeelden aantoont. Met die eigen aardigheid zou de overheid wat al te veel rekening hebben gehouden, waardoor ieder tot de meening is geraakt dat het'hem vrijstaat zich zoo min mogelijk aan ver ordeningen en voorschriften te storen. Zoodat, summa summarum, de reeds zoo onrustwekkende verhouding van Den Bosch tusschen het aantal processen- verbaal en het cijfer der inwoners, voor Rotterdam, bij strenge handhaving der politie-bepalingen, weieens een omgekeerde zou moeten worden en men daar \iegen per jaar zou krijgen voor eiken ingeze tene, zuigelingen meegerekend? De mate der gegrondheid van de klacht kunnen wij evenmin contröleeren als een oordeel vellen over de bewering aan gaande de oorzaak van het verschijnsel. Of Rotterdam in dit opzicht de kroon spant onder de zustersteden, we moeten het in 't midden laten. Gaarne willen wy erkennen, dat in groote gemeenten, die onder haar bevolking altijd een vlot tend percentage hebben, het altijd moeielyk is tegen kleine verstoringen der openbaro orde voldoende te waken, al geeft ook onze pessimistische schrijver grootendeels den oer-Rotterdammers- zijn er die wel veel? de schuld. Doch het feit op zichzelf willen we even bekijken, in meer algemeenen zin, afge scheiden van het al of niet vervolgen der overtreders. En dan is het niet te ont kennen, dat by zeer velen in toenemende mate heerscht zekere onverschilligheid ten aanzien van politie-verordeningen. Men- schen, die van de hooge eischen der vrij heid geen het minste begrip hebben, ver oorloven zichmet een beroep op „hun vrijheid", allerlei onbetamelijke dingen; en als men hun daarvan spreekt, dan heet het: Nu ja, op 'tlaatst zul je geen vinger in de asch kunnen steken zonder eerst te vragen of 't wel mag van de politie En wat nu ook gek is? Dezelfde lui, die zich zoo weerbarstig toonen als het de vervulling van hun eigen plichten geldt, stielen het meest op wanneer zy van an deren iets onaervinden dat hun eenig na deel of eenigen overlast bezorgt. Zij komen met ingezonden stukken by de Redacties der Courantenzich beklagen over de bru taliteit van straatjongens, de ruwheid van volwassenende lakschheid van de politie zij sommeeren de autoriteiten om betere voorschriften te geven en die nauwgezetter t» handhaven. Natuurlijk zeggen wy dat piet met het oog op den correspondent der „Zwolsche"; hem laten wij verder buiten het geding. Is een gemeentebestuur wat ijverig in het maken van bepalingendan wordt het beschuldigd van „keuromanie"; gaat het naar den zin der klagers niet ver genoeg, dan houdt het geen rekening met de eischen der beschaving. Inderdaad, al te veel voorschriften zijn niet wenschelijk, omdat het aantal straf vervolgingen daarmee gelijken tred houdt. Doch de belangen van de gezondheidvan de openbare zedelijkheid en van de vei ligheid mogen niet worden overgelaten aan het goedvinden van een onnadenkend publiek; de ingezetenen moeten weten, dat die belangen beschermd worden. En nu is het een allerongelukkigst ding in ons vaderlanddat wy met de hand having der politie-verordeningen nog zoo slecht op streek zyn. Wat is het geval? Als iemand gesnapt wordt dat hij op een verboden tijd zijn vuile tapijten op straat uitklopt, dat wil zeggen, als de toevallig in de nabijheid vertoevende politie-agent het niet gemakkelijker heeft gevonden, ten einde moeielijkh'eden te vermijden, even een straatje om te kuieren, dan wordt proces verbaal gemaakt." Hoopen papier worden over dat zaakje volgeschre ven; er hebben getuigenverhooren plaats, en het duurt een half jaar of langer eer de kantonrechter uitspraak heeft gedaan. Nog een half jaar daarna gaat de délin quent die het geval reeds vergeten was, voor een- dag de kast in. Doch het is niet het ontbreken eener goede regeling van het politierecht, waar over we thans in de eerste plaats willen sprekener mankeert heel iets anders, iets van meer ernstigen aard. Dat andere is het besef van onze burgerplichten. Er zyn in onzen tyd een heel groot aantal lieden, die zich beroepen op de verplichtingen der gemeenschap. Daar hebben zij gelijk aan. De éénheid, die wy vormen of heeten te vormendwingt ons om ^zooveel mogelyk zorg te dragen voor de belangen en het welzyn van allen, die er toe behooren. Maar diezelfde menschen veronachtza men heel dikwyls datgenewat zy zonder eenige moeite, zonder opoffering hunner- zyds, ten gemeenen nutte kunnen en moeten doen. zy gaan eenvoudig hun gang, zonder zich aan anfleren testoren. Wat kan 't hun schelen of zy de grachten verontreinigen, gevaarlyke voorwerpen on beheerd buiten laten staandoor hun on voorzichtigheid publieke eigendommen beschadigen Dat niet kunnen schelen is het groote kwaad. We gelooven niet dat er in de meeste gevallen opzet in 't spel is; en dat de menschen, door zich van de ge boden der overheid niets aan te trekken, daardoor zeker historisch recht op orde verstoring trachten te handhavenwil er by ons moeielyk in. 't Is louter gebrek aan nadenken, afwezigheid van het ge meenschapsgevoel. Dat de eene mensch verantwoordeiyk is voor de gezondheid van anderen, vinden de meesten onge rijmd. Toch is het, tot op zekere hoogte, niet te ontkennen. Wy moesten geen behoefte hebben aan zooveel politie voorschriften. Ieder mensch behoorde, eenmaal door zyn opvoeders ingelicht aangaande hetgeen hy te doen en te laten heeft, er prys op te stellen dit in acht te nemen. Enwanneer voor zekere onvermydelyke verrichtingen be paalde tyden zyn aangewezenhet uit kloppen van tapyten, by v., kan niet ge schieden in een op nonactiviteit gestelde bedstede, dan moesten we allen begrij- pon dot dio regeling gemaakt is in het belang van allenom het hinderlyke van de reinigingskuur tot een minimum terug te brengen. Indien het waar isdat het tegenwoordig geslacht, wy bedoelen de vniwaauonan op het punt van burgerplichten wat slap geworden is, laten we dat niet in de eerste plaats aan de autoriteiten ten laste leggen. Zy maken niet louter voor hun pleizier verordeningen, maar kunnen evenmin alle bestaande en nieuw te bou wen gevangenissen vol stoppen met politie- overtreders. Zy hebben recht, eenigszins te rekenen op de medewerking van het publiek, anders wordt de uitoefening van hun betrekking of de vervulling van hun mandaat een onmogelijkheid. Ook moeten we nu en dan eens met de jeugd praten over deze dingen. Niet tegen onze dochter zeggen: „Jans, kyk eens of je een agent zieten als er geen isklets dan even gauw dien emmer leeg in de havenof het antwoord geven dat we dezer dagen een kleinen jongen hóórden beweren van zyn vader te hebben ontvangen„Je mag wel een bloem pluk ken in het plantsoen, als je maar zorgt dat geen diender je snaptwant dan krijg je nesten!" Den kinderen moeten wo leerendat die verordeningen nuttig zyn, en dat het plicht is ze na te levenniet om uit dei nor te biyven, maar om dei naam van goedé burgers waard te zijn Voorts moeten we de ierbetering in deze niet. laten beginnen bü onzen buurman. Haar aanvangspu# li#jyderby. Overzicht. De nieuwe Fransche Minister President Casimir Périer heeft met de gebruikelyke boodschap zyne betrekking aanvaard. Het stuk werd in de Kamer door den Minister- President Dupuy en in den Senaat door den Minister van Justitie voorgelezen en is ongeveer van den volgenden inhoud Door de Nationale Vergadering geroepen tot de hoogste waardigheid desRyksaan vaard ik myne betrekking met de verkla ring, dat ik geheel toebehoor aan Frank rijk en aan de Republiek. Moge de herinnering aan den overledene, den rechtschapen mensch, den uitsteken den staatsman, my bezielen en leidenMoge het my gegeven zyn, de noodige kracht te vinden om Frankryk op waardige wyze te dienenVast besloten, om over 7 jaren Frankrijk's lot weer in andere handen over te geven, zal ik echter, zoolang het my is toevertrouwddoordrongen van myn plicht, de rechten, die de Grondwet mij schenkt, evenmin laten miskennen, als my voorschrijven. Senaat en Kamer zullen, gevolg gevend aan den wensch des la?nds, zich wyden aan het onderzoek van alle maatregelen, die Frankrijk's goeden naam kunnen verhoogen. Het verleden heeft zyn lessen, maar naar de toekomst is het, dat Frankrijk zyne blikken slaat. Aan vooruitgang te gelooven en dien te willen, op die wyze worden de openbare orde en de maat- schappelyke vrede het meest verzekerd! Het laatste woord dezer boodschap was nauwelyks over de lippen,, of de Afge vaardigden begonnen aan hunnen arbeid een ongehoord schandaal volgde, veroor zaakt door den Afgevaardigde Vaillant, die de benoeming eefrtSr"com'missie wilde voorstellen, om een antwoord op te ma ken tegen de zooeven voorgelezen bood schap. Hy slaagde er echter niet in, zyn voorstel voor te lezendaar twee derden der Afgevaardigden het niet wilden. De socialistische Afgevaardigdenin woede ontstoken, maakten nu zulk een oorver- doovend rumoer, dat de Minister-President Dupuy, die inmiddels de tribune had be klommen, zich niet verstaanbaar kon ma ken. Een kwartier lang duurde dit tumult voort; toen begon de stemming en Vail- lant's voorstel werd met 450 tegen 77 stemmen verworpen. Eerstdaags benoeming vaneen nieuwen Kamer-Voorzitterde heer Burdean, Mi nister van Financiën, schynt de meeste kansen te hebben. Sedert de heep Casimir Périer President is, ontvangt hy voortdurend dreigbrieven gelukkig trekt hy zich dit niet erg aan. Een dag vóór de begrafenis van Carnot heeft de Fransche Regeering een 200 tal anarchisten doen arresteeren, om eene mogelyke demonstratie te beletten. Nadat de plechtigheid was afgeloopen, werden allen weder losgelaten. Wel een eigenaardige wyze van han delen Nu Carnot's overschot in de groeve is nedergelaten, verheffen zich dan ook vele ontevreden stemmen,-die krachtige maatregelen en strenge bestraffing van den moordenaar eischen. Toch is het niet onwaarschydlyk, dat weder vele pogingen in het werk zullen gesteld worden om het hoofd van den Italiaan te redden. De Minister-President Dupuy en de Vice-Voorzitter der Kamer De Mahy hebben, in hunne toespraken op het Panthéon gezinspeeld op de noodzakelykheid om krachtig en verstandig'te Werk te gaan, het onkruid met wortel en al uit te roeien. Daarvoor is in de eerste plaats meer politie toezicht noodig, want dit blykt niet voldoende te wezen. Zeer wenschelyk is 4no, «tot do x«...otiK on derzoek instelle der zedelyke oorzaken van het kwaad. Mevrouw Carnot heeft onder hartelyke dankbetuiging geweigerd het pensioen aan te nemen, dat men haar wilde verleenen. Ook sloeg zy alle mogelyke aanbiedingen van vrienden af," die haar gulweg hunne huizen aanboden. Zy heeft eene andere woning betrokken, totdat het huis, dat zy en haar man reeds gehuurd en ge- deeltelyk gemeubileerd hadden tegen No vember, gereed is. De* moordenaar Caserio Santo begint spraakzamer te wonjen en heeft al half erkend, dat men hier met een complot te doen heeft. Het schynt, dat uit een acht tal anarchisten, die den dood van Vaillant enz. wilden wrekenhy door het lot werd aan gewezen, wat hy met blydschap aanvaardde. Het is hem, dus verklaart hy, ook erg medegevallen, dat het volk hem na zyn dood slechts mishandelde, niet doodsloeg. Op den dag van de begrafenis van Carnot heeft Keizer Wilhelm van Duitschland gratie verleend aan de twee Fransche officieren, onlangs wegens spioneering veroordeeld. Dit besluit heeft te Parys een zeer gunstigen indruk gemaakt, zooals men begrijpen kan. Dit feit, gevoegd by het aantal condolleance-telegrammendie alle van de grootste hartelykheid getuig den. mafrkfceden J Keizer te Parijs een dag populaii7 In Duitschland zelf wordt de daad eenigszins overdreven geacht. Ongeveer 200 deelnemers aan den te Hamburg gehouden journalistendag zyn derwaarts gekomen, om Von Bismarck te begroeten. Een Oostenryker hield een kleine toespraak en na een „hoch!' voor Mevrouw Bismarck keerden de bezoekers weer huiswaarts. Von Bismarck kon niet nalaten, even te herinneren aan de tegenwoordige goede verhouding tusschen Duitschland en Oostenryk. Keizer Frans Jozef heeft voor 't eerst weer eens een bezoek gebracht aan Xrente, de hoofdstad van Waalsch-Tyrol. De ontvangst was by zonder hartelyk. Te Londen (Engeland) heeft verleden week de Prins van Wales, vergezeld dóór zyne gemalin en eenige andere leden van het Vorstelyk Huis, de nieuwe brug over de Theems geopend, de Tower-brug ge- heeten, en in de eerste plaats bekend om de merkwaardige constructie. Door een vingerdruk op een electrischen knop, gingen de kleppen der brug, die voor groote schepen geopend kan worden, om laag. Militaire muziek en kanonschoten luisterden de plechtigheid op. Op zeer eigenaardige wyze gaf het pu bliek zyne vreugde te kennen over de verschyning van den nieuwen wereldbur ger in de Koninklyke familie. Het be groette den troonopvolger met den roep: „Grootvader van Wales!" De conservatieve oud-Minister en tegen woordige leider in het Lagerhuis, de heer Balfour, heeft aangeboden, bemiddelend op te treden tusschen de werkstakende Schot - sche mynwerkers en hunne patroons. Dit is aangenomen en algemeen wordt hetzefde succes verwacht als destyds de Ministers Rosebery en Asquith mochten verwerven by het vervullen van een dergelyke taak. Minister-President Crispi heeft by de Italiannsche Kamer verschillende ontwer pen ingediend tot bestraffing van ver- goelyking van misdryven tegen het alge- meene recht. Ondanks het hevig verzet van de uiterste Linkerzyde, heeft de Kamer toch besloten genoemde voorstellen als spoedeischend te behandelen. De Journalist Bandi is met een dolk door een anarchist vermoord, wegens een artikel waarin hy het anarchisme had bestreden. Natuurlyk verwekte dit bericht veel sensatie in de Kamer. Die stilte, die rust, welke eerst in Marokko heerschte, is wel degelyk de voorbode geweest van storm. In Fez staan de zaken geheel stil en ernstig maakt4 men zich ongerust over de stammen in den omtrek, die den nieuwen Sultan, toen deze op weg was naar Fez, geheel insloten, onder den schyn van hem hulde te brengen. Muley-Abbas, een nabestaande van den Sultanis te Marakesch tot Khalifa uitgeroepen in plaats van Muley-Mo hammed, die nog altyd in de gevangenis zit. Te Chicago (Amerika) is het spoorweg verkeer geheel gestaakt, ten gevolge van de werkstaking ter doodverklaring der Pullman wagen maatschappy. Infanterie, artillerie en cavalerie zyn afgezonden, om te beletten dat de lieden geweld gebruiken. De Senaat der Noord-Amerikaansche Unie heeft de nieuwe tariefwet in haar geheel goedgekeurd. Woi en wollen goe deren zullen echtpr vrij biyven van invoerrechten. Door de firma M. H. Salomon- son te Rotterdam is aanbesteed; bot maken van yprsehiiioado werken aan de cnemische fabrieken te Capelle a/d IJsel. De volgende biljetten k,wamen inP. Van Linschoten, f19.280; Gebrs. Lockhorst, f20.405, beiden te Kralingen; G. Key te Rotterdam, f22.638; H. Van Wienhoven te Schiedam, f 23.280W. Van Verre te Kapelle a/d IJsel, f 24.400; J. H. Stelwagen te Rotterdam, f24.900; M. H. Th. H. Eysvogel te Rumpt, f25.413; W. Bokhoven te Gouda, f26.348; G. Klootwyk te Papen- drecht, f 26.400; H. J. Nederhorst te Gouda, f26.648. In de sitting dor Arron d.-Recbt- bank te Rotterdam van Dinsdag had lioh te verantwoorden A. D42 jaar, anhoenmaker, wonende te Arnhem, beklaagd van op den 22. Mei 1893 te Krimpen a/d IJsel, 1*. met het oogmerk van wederrechtelijke toeëigening te hebben weggenomen een broek, een veat, een aakdoek en een paar tokken, toebehoo- rende aan M. B.; 2*. opxetteljjk een tabaksdoos van M. B. en een boeieroen van K. v. d. 8., welke voorwerpen hjj respectievelijk van deien ten gebruike had ontvangen, sioh wederrechte lijk te hebben toegeëigend. Beklaagde ont kende. Uit /het getuigen-verhoor bleek, dat na het vertrek van beklaagde in den morgen van bedoelden aag uit de woning van den ■ohoenmaker v. d. 8., bjj wien hjj 1/2 week in diemt waa geweest, mede verdwenen de nan B, toebehoorende goederen, f vau oen 1/2 wMk sneu «Ak roen van v. d. 8. beweert beklaagde van desen ten geschenke te hebben ontvangen, terwfjl hg van de tabaksdoos niets afweet. Op de vor dering van het O. M. stoucfte de 'rechtbank van r. d. 8. Beklaagd van valsohheid in geschrifte, stond tereoht L. De H., 86 jaar, werkman te Ben- Bchop. Uit de behandeling bleek, dat beklaagde, die eene woning in huur had van C. L., op den len April jl. aan dezen moer dan een jaar huur sohuldig was. Ten einde beklaagde alsnu die woning te doen ontruimen, was hg gedag vaard voor den rechter te Bohoonhoven. Ten dienende dage verscheen beklaagde en legde over eene quitantie, luidende „Ontvangen van L. De Heer fgf maande huishuur. De lomma achttien' guide vgf en «eventig oents, wolk ver schenen is negentien Januari 1894, zegge f 18,75, Benschop 1894. C. Lekkerkerker," waarmede hg alsoo wilde aantoonen geen jaar huur sohuldig te sgn, doch tot 19 Januari betaald te hebben. Getuige L. verklaarde bedoelde quitantie in 1891 aan beklaagde gegeven te hebben, en toen daarop geen 1894 te hebben gesohreven. Beklaagde ontkent en beweert niet in 1891 maar in 1894 deze quitantie van L. te hebben gekregen. Het O. M.beklaagde's sohuld aannemende, vorderde zes maanden gevangenisstraf. Nog stond tereoht W. 8., 84 jaar, koetsier te Berg-Ambacht, beklaagd van op 16 Mei jl. aldaar een geldzak met f97,61 aan specie te hebben weggenomen ten nadeele van J. J. v.d. K. Een en ander was door v. d. K., bg bet ver- laton van het rgtuig, waarop beklaagde als koetsier had dienst gedaan, vergeten daaruit te nemen. Toen hg daar later ondersoek naar kwam doen, was het verdwenen en bleek be- klaagdo het daaruit genomen te hebben. Deze bekende dan ook de soliuldige te sgn. Het O. M. vorderde zes maanden gevangenisstraf. Uitspraak over 8 dagen. 2 Juli herdacht de heer D. Daalberg, onderwyzer te Hardingsveld, feestelyk' den dag, waarop hy 25 jaar b(j het onder wy s was werkzaam geweest. Hy ontving vele blyken van belangstelling. Aan het verslag van den staat en de verrichtingon van hetNederl. Onderwyzersgenootschap in het jaar 1893 is ontleend: Het getal der afdeelingen klom van 183 tot 194, dat der gewone leden van 4281 tot 4923, aat der algemeene leden van 728 tot 787. De staat der geldmid delen geeft reden tot de tevredenheid. Het jaar sloot met een batig saldo van f 2666,41, terwyl het vaste fonds tot f 11.480,55 gestegen is. De olassioale vergadering van Gouda werd Woensdag in de 8t. Janskork door eeu vjjftigtal leden bggewoond. Tot leden van het classicaal bestuur werden herbenoemd Da. J. W. Margadant, pred. to Oude water, Ds. J.Ë. Steenbakker Morilyon Loysenpredikant te Bohoonhoven, de ouderling A. Uitten boogaard te Oudewater en tot hunne quaestor Ds. J. W. Margadant en hunne secundi Ds. 8. Van Daalen, prod, te Sluipwjjk, de onderling N. Breedyk van Waddingsveen en tot seoundus-quaestor Ds. 8. Van Daalen, die allen aan de beurt van aftreding waren. Tot secundus van het lid Ds. J. E. Steenbakker Morilyon Loysen werd benoemd Ds. J. Van dec Spek te Schoonhoven. De voorgestelde wetswjjzigingenjdoor de sy node werden uitvoerig besproken. Met algemeene stemmen werd besloten een adres bg de synode in te dienen in den geest van het adres Üannegieter o. inhoudende het verzoek, de regeling van het beheer ter hand te willen nemen. De vergadering werd tot het einde met be langstelling bijgewoond en kenmerkte aioh door een recht broederlijken geest. Aan eene mededeeling van het hoofdbestuur van het Nederlandsch By belgenootschap ontleenen wy het volgende Het Nederlandsch By belgenootschap heeft de gelegenheid geopend een evan gelie in blindenschrift in eigendom te verkrijgen; het werd daartoe in etaat ge steld door do firma Joh. Enschedé Zonen te Haarlem, d»© hot boek drukte op een wyze welke alle aandacht en bewondering verdient. Immers werd tot hiertoe het Braille óf slechts op éöne zyde van het papier gedrukt, óf aan de twee zyden, maar zoo dat de regels van de vóórzyde tusschen die van de keerzyde geplaatst worden, - na langdurige proefnemingen waarby tallooze bezwaren moesten over wonnen worden, is genoemde firma er in geslaagd eene drukmethode te vinden, waarby de regels der vóór- en keerzyde van het papier in elkander vallen. Zoo doende wordt veel minder papier vereischt hetgeen prys en omvang der boeken aan- merkelyk doet verminderen. De druk mag, zoowel op zichzelf als in vergelyking met hetgeen elders is geleverd, b(j zonder duidelyk heeten, en het papier heeft de anders kwalyk te vereenigen maar hier onontbeerlyke eigenschappen van hard heid en taaiheid. Door dit alles is een resultaat verkregen, dat naar het oordeel van deskundigen alles in de schaduw stelt wat in het buitenland ten deze werd bereikt. Dit evangelie is in heel linnen band voor f8 te bekomen aan het magazijn» van het Nederlandsch By belgenootschap, Heerengracht 866, te Amsterdam, waar tevens aan onvertnogenden de weg wordt gewezen om het boek tegen verminderden

Schoonhovensche Courant | 1894 | | pagina 1