THBE. ren tal cao, 1894. Nieuws- en /ffivertentieblad voor Zuid-Holland en Utrecht OFFEN! lafsboschuit. ht en goedgekeurd oratorium te Am- i door den Heer e Bleskensgraaf. rijgen by G. VAN enaarsgraaf, tegen istwissel ad f 1,10 lis, afgehaald f|,— ÏDSMA, DAM, R teGouderak. .molenaars tiers. <fc HOLM’s DA, deposito 4 2 overeen te komen Bsverkiezende tegen an op Effecten voor: 4 'sjaara; »t den prolongatie- sterdamsche beurs- IIJFWAS ium’s IEEL, BUITENLAND. Overzicht. BINNENLAND'. is eene gerechtelijke vervolging tegen hem ers gevraagd tegen ken zeer aan te bussen en boven de Amster- ring, zonder bere- inde biedt zich .EN van KOREN- de zoozeer gere- arde Amerikaan- fc HOLM, Zeist, len Heer H. T. leker. 8CHOONHOVENSCHE COURANT. Gouden Medailles. 3. Genees- en gen. aangenaam van „De Waag”, toopen en verkoopen een provisie van: aven de 80 ader 30 (ook jrders in de meeste tot den eerstvolgen- er Amsterdamsche V. KRUIJS Zoon 's Bosch. verkrijgbaar voor cht bij W. J. van x)r Bergambacht van den Dool; olwijk by Joh. i by de Firma i a 17} Cents. 9 pakjes, voorzien neerd handelsmerk, hoven bij •GENDIJK. Spelt. s dries Kruijt. G. van der Rest. Spei.ier. Pannekoek. de Jong Czn. van der Steegt. ed. Knoers. Homburg. Scheer, Abrechs. van Eindhoven. wordt de aandacht N THEE, f 1,30 Hoeren Schoonhoven ‘PE, Oude water; n; G. J. GOEDE- 1EE, Vreeswjjk: I; F. VAN REES, DEIN, Sliedrecht; 4 D J.DUCROO VERMAAS Sr KUM, Meerkerk; neide: 0. VAN leelige voorwaarden m van wissels op land. Tarieven op nygbaar. m de Heer HEUVEL, aldaar. Hoog •politiek nieuws is er op ’t oogen- blik nergens en ook voor Frankrijk zal nu wel een tijd van rust aanbreken, nu er wederom een flink man aan het Hoofd der Republiek staat. Een tijd van rust, ten minste als de heeren anarchisten zich kalm houden, want die kunnen heel wat leven in de brouwerij brengen 1 De Fransche Kamer van Afgevaardigden heeft den oud-Minister van Financiën, Burdeau, tot Voorzitter benoemd, met 259 stemmen meerderheid, terwijl de candidaat der radicalen, de hepr Brissan, slechts 157 stemmen verwierf De roode Parysche Gemeenteraad is er allesbehalve over gesticht, dat Périer President is geworden; nu kunnen de heeren zich nog minder vrijheden veroor- looven, dan toen Carnot nog aan het Hoofd van den Staat stond. Om nu hunne ontevredenheid te luchten, hebben ze besloten, verzet aan te teekenen tegen het besluit der Regeering, om de feesten van 14 Juli wegens den tragischen dood van den heer Carnot te doen vervallen. Het lid Lucipia verklaarde, dat de Regee ring daartoe niet het recht had. Boven dien was door wykcomité’s reeds alles in gereedheid gebracht, zoodat de Parijsche winkeliers er te veel onder zouden lijden., De prefect der Seine merkte daarop aan, dat de Regeering niet bedoeld had een by de wet vastgesteld feest te beletten, maar dat het hier alleen de vraag was, of nu, evenals anders, de feestdag met zooveel vreugdebetoon zou worden ge vierd. Het slot van deze redeneering was, dat een motie van den heer Lucipia werd aangenomen, waarbij het feest zal gevierd worden, ondanks den gruwelyken moord op den heer Carnot. De nieuwe President zal op genoemden feestdag aan 374 veroordeelden gratie verleenen. In September zal de heer Casimir Périer op zijn beurt naar Lyon gaan, om een bezoek te brengen aan de tentoon stelling. By de begrotingscommissie der Kamer is een Regeerings-amendement ingekomen, waarby gesproken wordt van eene ver- hooging der uitgaven met 31 millioen, hetwelk waarschijnlijk wel zal toegestaan worden. De achtjarige Koning van Spanje leert na zyn moedertaal, Spaansch,in de eerste plaats Duitsch, de taal zijner moeder, en de Koningin-Regentes heeft zelve een Duitsch taal- en leesboek voor haren Alfonsino geschreven. Daarin spelen gemakkelijk te onthouden versjes een groote rol en in een van die versjes komt de rsgel voor: „Koningen moeten goed regeeren”. Toen nu onlangs Z. M. AlfonsusXIII naar bed gebracht werd en zyn moeder goeden- nacht kustevroeg hy haar als gewoonlyk of zy tevreden over hem was, en toen de Regentes toestemmend antwoordde, zei het Koninkje met een blij gezicht„Ja, ik heb ook van daag heel goed geregeerd.” Uit Pretoria bericht men, dat generaal Joubert een hevig vuur geopend heeft op de holwoningen, waarin de aanhangers van Malaboch zich hebben teruggetrokken. Ofschoon hy hen te voren had gewaar schuwd, opdat zy met vrouwen en kinderen nog zouden kunnen vluchten, weigeren ze echter zich over te geven. Malaboch’s hoofdstad is nu genomen en twee boeren zijn daarbij gedood en zeven gewond. Zes tien honderd stuks rundvee en paarden werden buit gemaakt. De werkstaking te Chicago breidt zich hoe langer hoe meer uit en neemt allengs de verhoudingen van een burgeroorlog aan. Treinen tegenhouden, plunderen, vechten en dooden is aldaar aan de orde van den dag. Met recht schynt de duivel los te wezen. Alle eerbied voor het gezag is weg. Uit de werkstakers ontstaan muiter- benden, die de spoorwagens in brand steken, het electrisch licht afsnijden en moedwillig treinen tegen elkailr laten loopen. De politie maakt dan ook druk van de vuur wapenen gebruik, zoodtft reeds verschei dene personen gedood werden. Debbs, de aanvoerder van de ruwe bende, is nog steeds op vrije voeten, doch wel Vt*7d j i u 11 4. u i. 'is eene gerechtelijke vervolging togen hem Het denkbeeld tot het oprichten van j j^gg^d Gouda, -6 Juli.. In de heden gehouden vergadering van den gemeenteraad werd eervol ontslag verleend aan den gemeente ontvanger, den heer W. Lotsy, wegens zyne benoeming tot burgemeester van Maassluis, tegen 15 Juli. Tot heden zijn 11 sollicitatiön ingekomen naarde betrekking van gemeente ontvanger. By den raad kwam in een adres van een 27-tal ingezetenen, verzoekende dem ping van een gedeelte van de Nieuwe Haven, dat om bericht en raad in handen werd gesteld van Burg, en Weth. donderdag den 19. dezer zal in den Doelen alhier eene gecombineerde vergadering gehouden wor den van de besturén der Hoogheemraad schappen „de Alblasserwaard met Arkel beneden de Zouwe” en .de Vyfheeren- landen”. In deze vergadering zal de re kening van ontvangsten en uitgaven voor het dienstjaar 1898-94, betreffende de gemeene belangen der beide Hoogheem raadschappen in het openbaar behandeld worden. Alfen a/d Rijn, 7 Juli. Vanwege de afd. der Holl. Maatsch v. Landb. zal op 16 Augustus hier eene stierenkeuring en eene harddravery voor paarden van zessen klaar worden gehouden. ‘Ameide, 10 Juli. In de voorgaande week liep een persoon, werkzaam in een der kersenboomgaarden, met een geladen geweer. Ongemerkt schynt de haan te zyn overgegaan en trof het volle schot een in de nabijheid loopend kalf in den kop, zoodat het beest dood neêrviel. Ge lukkig is hier slechts een dier het slacht offer geweest, maar het had even goed een mensch kunnen treffen. 'Berg-Ambnclit, 7 Juli. De begrooting van dezen polder, voor het dienstjaar 1894, is vastgesteld tot een bedrag van f 14113,94*, zoowel aan uitgaaf als ont vangst. Berg-Ainbacht, 7 Juli. Heden morgen omstreeks 8} ure sloeg de bliksem in de woning van de wed. V. alhier. Ge lukkig ontstond er geen brand, alleen werden eenige pannen weggeslagen, zoodat het vermoeden voor de hand ligt, dat het onweer daar is ingeslagen en zich vervolgens doof de openstaande deur een’ weg heeft gebaand, na eene kachelpijp een eind ver te hebben voortgeslingerd. ‘Bcrg-Ambaclit. 10 Juli. De onlangs gehouden collecte voor het gesticht „Bethel” te Dordrecht, bracht alhier f36 op. De hooioogst valt over het algemeen in dezen polder zeer mede. De hooilanden langs den Kerkweg zyn ruim voorzien. Men ziet zelfs hier en daar schelven opzetten, wat sinds enkele jaren niet mogelyk was. Ook de stand der veld- en boomvruchten is zeer voldoende. ‘Brandwijk, 9 Juli. De gemeente reke ning over 1893 is voorloopig vastgesteld in ontvang op f 4849,42}, in uitgaaf op f 4522,99}, alzoo met een goed slot van f326,48. ‘Haastrecht, 9 Juli. Gisterenavond omstreeks 8 uren ontstond by de Wed. K. een schoorsteenbrand, die, wanneer hy niet spoedig opgemerkt was, ernstige ge volgen had kuiiaen hebben. De wandelaars merkten den rook op en waarschuwden den timmerman v. D., die met den ma chinist ,D. Gr. alle pogingen aan wendde om den brand te> stuiten, hetgeen hen gelukte. ‘Hoornaar. 9 Juli. In de raadsverga dering van 11. Zaterdag is de geméente- rekening over 1893 vastgesteld. Zy heeft voor ontvangst f4412,96}, voor uitgaaf - Aan eenigo postboden te Ameide, Leksmond en Moerkerk is om de 14 dagen, enkele om de 8 weken, een vrye Zondag toegestaan. Hun dienst zal alsdan door anderen voor Rykarekeniug worden waargenomen. Door den secretaris der voor- loopige commissi» medegedeeld, in t richt, dat 12 verej van te Gorinchem wordt fenspraak met het be dgingen bij den bond gemengde èan£ vereen i gingen zich zouden hebben agn^loten, dat dit getal verleden Zaterdag reeds 15 bedroeg, terwy 1 met 7 andere over toetreding wordt gecorrespondeerd, De aangesloten veree- eenigingen tellen by na 500 leden. Te Utrecht had de promotie plaats tot doctor in de oude letteren van den heer J. J. Ter wen, geboren te Gouda, na verdediging van een proefschrift, ge titeld „De Areopaga atheniensium Quaes- tiones variae.” Bij het te Wageningen gehou den overgangs examen van de 1ste klasse tot de 2de klasse der afd. B. van de Ry’ks- landbouwschool is o. a. bevorderdD. A. He^hsius te ’s-Gravenhage. De provinciale synode der Gereformeerde Kerken in Zuid-Holland heeft aangaande den candidaat M. H. A. Van der Valk,'wiens beroep naar de ge meente Langerak werd vernietigd, ver klaard, dat genoemde heer in de Gerefor meerde Kerken niet beroepbaar is, totdat hy schuldbelijdenis heeft afgelegd in zake het opzeggen van het lidmaatschap by de Gereformeerde Kerk te Scheveningen- en het stichten eener „scheurkerk" te Aarlan- derveen. van het ontw< gevolge zou l Voorlezing van den Franschen i zjjn Regeering, c die de Voorzitter van President Carn< een dames comité voor het verzamelen van geld voor een liefdadigheids instelling, gewijd aan de herinnering van Carnot, heeft voor een deel zijn ontstaan te dan ken aan de reactie van de weelde in het geven van bloemen en kransen voor de begrafenis van Carnot. Men vond ’t en terecht jammer, dat op deze wy'ze dui zenden en duizenden zyn verspild voor hoogstens één dag, want den volgenden dag reeds waren de bloemen verlept. Zoo kwam men vanzelf op het denkbeeld om een meer blyvende en meer doelmatige herinnering te hebben aan Carnot. Een onderzoek ingesteld in de zaak van den anarchist Lega, die onlangs een aanslag deed op het leven van Crispi, den Italiaansclieii Premier, heeft aan het licht gebracht, dat er eene samenzwering was tegen de hoofden van Staten en dat Lega was aangewezen om Cqspi en Case- rio Santo om Carnot te dooden. Beide moordenaars bevonden zich het laatst te Cette, dat het hoofdkwartier der samen zweerders schijnt geweest te zyn. In by na alle landen van Europa, „zegt men", moet het complot vertakkingen hebben gehad, o.a. ook in Rusland! De Italiaansche Kamer van Afgevaar digden heeft een crediet van 100.000 francs beschikbaar gesteld, om arme, in Frank rijk gevestigde Italianen, te doen repa- trieeren. Niettegenstaande deSenaats-commissie zich tegen de verlaging der Staats rente heeft verklaard, werd ook in den Senaat de zegepraal van Crispi’s financieel pro gramma als zeker verklaard. De Italiaansche Regeering heeft aan den gezant te Rio Janeiro opgedragen, toch nadrukkelyk op te komen voor de belan gen van de Italiaansche onderdanen in Brazilië, waarop inbreuk schynt gemaakt te zyn. De Engelsche Regeering zal aan een nauwkeurig onderzoek onderwegen een wet, door Markies van Salisbury verde digd, en die met recht den naam van zuiveringswet mag dragen. Krachtens deze wet, zal aan de Regeering het recht worden toegekend, zekere soorten van lie den uit het land te weren en derhalve de ontscheping te beletten van volslagen krankzinnigen, lieden zonder middelen van bestaan en van lieden, die lyden aan eene gevaarlijke of besmettelyke ziekte. Verder wordt haar de bevoegdheid ge schonken, vreemdelingen uit het land te verwijderen, die voor de openbare orde gevaarlijk worden geacht. By weigering zal gevangenisstraf worden toegepast. Het Huis der Lords heeft dit ontwerp van wet in eerste lezing goedgekeurd. De Hof ceremoniemeester Von Kotze is weder op vrije voeten gesteld, óp eigen telegrafisch bevel van Keizer Wilhelm. Een onderzoek heeft aangetoond, dat Von Kotze de schryver niet zyn kan. De Huis- Minister Von Wedel en andere Hofdig- nitarissen hebben Von Kotze voor de mi litaire gevangenis opgewacht en hem har- telyk begroet. De ontslagene vertrok onmiddellijk naar zyne familie. De Spaansche Minister-President Sa- gasta heeft by de Spaansche Cortes machtiging aangevraagd, met zekere mo- weder een 30-t^l jongens, kennelyk met I het doel om de ruiten in de woning van den eigenaar van het water in te werpen. Zy werden echter door de politie to Kra- lingen met stokslagen verdreven. •- Als eene bijzonderheid kan I uit Dalem gemeld wordendat de 82 jarige landbouwer G. v. W. nog dagelijks in het i hooiveld tegen den krachtigsten jongeling opwerkt, 's Avonds verklaart de oude man i wat meer vermoeid te zyn dan vroeger, en gaat dan ook ty lig naar bed, om echter I den volgenden morgen, even vroeg als de jongeren, met lust het werk weêr op te vatten. En dat dit werk nog al van be- teekenis is, kan blyken uit het gezegde van den grijsaard „myn leven lang is er zooveel hooi niet gewonnen". Iemand die te Amersfoort .eene waarde verlóren had van f 1000 aan bank en muntpapierkwam daarvan weder in bezit door den eeriyken vinder, zekeren Meyereen hoogstbehoeftigen jongen. De eigenaar gaf den jongen eene belooning van f 25. - Donderdagavond,kort na het vertrek van de stoomtram uit Schiedam, waar het kermis is, wilde M. Saad, een 52 jarig man, tooneel machinist aan den groeten schouwburg te Rotterdam, op do Koemarkt te Schiedam op de in be weging zijnde stoomtram springen. Hy stapte mis en geraakte onder de tram, waardoor hij als het ware geheel verpletterd werd. Saad, die ruim 20 jaren in dienst van den schouwburg is, was met anderen naar Schiedam gezonden om hulp te ver leenen by het verzetten van decoration. Hy laat eene kinderlooze weduwe achter. - In verregaanden staat van ontbinding is Vrijdagmiddag tusschen de bessenboomen aan den spoordyk te KriUn. burg -tet hjk goyonaen van vrouw v. O. die reeds eenige dagen vermist was.’ Misbruik van sterken drank schijnt oorzaak van haren dood te zyn. - Eene vrouw te Franeker zoogtbehalve haar kindookeen jongen hond. - Zondag namiddag had te Ingen (Ned. Bet.) een droevig ongeluk plaats. Twee jongens van tien en veer tien jaar gingen in den Ryn tusschen twee kribben baden. Plotseling verdween de jongste in de diepte, en do oudste, die hulp wilde bieden, zonk op dezelfde plaats. Beiden worden na eenigen tyd zoeken met een net en haken levenloos opgehaald. - Te Diever heeft eon noodlot tig ongeluk plaats gehad. Twee zoontjes van A. L. klommen, op weg naar school zijnde, op een wagen, gelalen met den nen. Beiden vielen er af en een hunner een jongen van zeven jaar, ging de wagen over den hals, 1 zoodat hy onmiddellijk een lijk was. De ander kreeg den wagen over de dy, zoodat het dybeen brak. - In 110 Peel, by Gemert, is de bliksem geslagen in eene schaapskooi waarin een herder met 130 schapen tegen het noodweer schuilde. Verscheidene scha pen werden doodelyk getroffen, terwijl ée schaapskooi in brand geraakte. De her- van een maand, heeft plaats gehad. Woensdag kwamen met de feesttreinen voor het zendingsfeest op Middachten, aan de Middachterallee aan ruim 3200 personen. -Sedert eenige dagen maakten een groot aantal jongens van het Kra- lingsche Verlaat by het Jaffa gebruik om te baden. Daar dit veel aanstoot gaf, wilde de eigenaar van het water daaraan een einde maken, doch toen hy de jon gens van zyn terrein wilde verwijderen, werd hy begroet met een hagelbui van steenen. Een steen trof de dienstbode tegen het hoofd, zoodat zy bewusteloos neêrzonk en een ernstige wond bekwam. Ook een 18 jarige knaap kreeg een wond aan het hoofd. Donderdag middag verzamelden daar ‘l.ekkerkrrk. 9 Juli. Het torenuurwerk hier heeft thans een verleden achter zich, waarop men in den laatsten tijd niet heeft kunnen roemen. Voor eenige weken is het onder toezicht van den heer P. Velthuyzen alhier geheel in orde gebracht en beantwoordt het thans weder volko men aan het doel. Zaterdagmorgen sloeg de bliksem hier in een opgaanden boom. Het vee, daarby in de weide op 5 meter afstand, bleef ongedeerd. De proeven genomen tot het ver delgen van muizen slagen hier uitmun tend. Men neme een spons, late deze in zeer kleine stukjes knippen, om daarna in vet gebraden te worden, totdat zy hard zyn. De stukjes worden gestrooid waar de muizen zich veel ophouden en weldra vindt men de opgezette lykjes. MolenaarHgi-naf. 9 Juli. De gemeente- rekening over 1893 is voorloopig vastge stold in ontvang op f3484,23, in uitgaaf op f3192,20}, alzoo met een goed slot van f292,02}. ‘Polsbroek, 10 Juli. Jl. Donderdag kwam by den graanhandelaar Zyderlaan alhier een postduif aanvliegen, die blykbaar uit geput was van honger en vermoeienis. Het beest draagt op den eenen vleugel het merk O. O., op den anderen II en een stempel, waarvan alleen de naam LAFE- BER en het getal 23 duidelyk leesbaar is. Slikkerveer, 9 Juli. Op de werf van den heer M. Van der Kuyl alhier is ge bouwd de stalen kaan „Karl Schroers 16”. Daar deze nog grootore afmetingen heeft dan de kanen „Karl Schroers 14 en 15” (zy is 3 meter langer en 35 cM. breeder) zoo is zy de grootste kaan, welke den Ryn bevaart. Zy werd gebouwd voor rekening der firma Karl Schroers te Duisburg, voor wie ook nog 2 andere kanen van dezelfde afmeting en grootte in aanbouw zyn. ‘Stolwijk, 9 Juli. Voor den geladen hooiwagen van den landbouwer M. B. I stonden verleden week twee paarden ge spannen: een jong, vurig diertje en een meer bejaarde, kalmer viervoeter. By het opnemen schoot no. 1 veel sneller vooruit dan no. 2, de wagen nam zijn draai op de sloot aan en de voorman B. tuimelde van do wogonkiai mot het ongelukkig ge volg, dat hy een been brak Op drie verschillende plaatsen in onze gemeente is Zaterdag morgen tydens het onweer de bliksem ingeslagen. In Benederheul, by den landbouwer De V., I werd een boom getroffen; hetzelfde hal plaats in 't Beiersche by den landbouwer i L. B. Te Stolwykersluis is het nieuw gebouwde brandspuithuis nog al bescha- I digdhet dak heeft veel geleden, terwy 1 het lood op sommige plaatsen geheel ge- I smolten was. Nergens echter werd brand veroorzaakt. ‘Tienhoven, 9 Juli. Heden zyn op de zalmzegenvisschery alhier 5 kleine zalmen gevangen. Vlist, 7 Juli. Berichtte men vóór twee jaren in deze courant, dat de 80 jarige landbouwer Aart Neleman nog als jong- mensch aan het hooien was, nu zag men den 82 jarigen in het begin dezer week aaür het maaien. Waarlyk'* menig jong- mensch kon een voorbeeld aan hem nemen, met zooveel yver en vlugheid was hy aan hetwerk en dan by zulk een tropische hitte. By den landbouwer A. B. S. werd in den loop dezer week een kalf geboren, dat met drie ooren versierd was. By het heden-morgen plaats gehad hebbende on weder zyn 5 op elkander vol gende telegraafpalen by de Vrouwenbrug door den bliksem vernield. Volgens" het zeggen van een ouden inwoner is dit reeds de derde maal, dat op deze plaats telegraafpalen door den bliksem vernield zyn geworden. §VliNi, 9 Juli. Zaterdag-avond reed de landbouwer K. met een vracht hooi Bon- repas in, toen, by het afryden van de Schansbrug, het paard den dissel togen ‘zich voelde aankomen en, met den zwaren wagen achter zich, het op een loopen zette. Een paar huizen verder sloeg het hooi overzy en begon het paard zóó ge ducht te slaan, dat het zich eindelyk los werkte en wist te ontkomen. K., die inmiddels van den wagen was gesprongen, bezeerde zich een weinig aan het eene been; zyn arbeider, die mede op den wa gen zat, kwam met den schrik viij. Het voorste gedeelte van den wagen was letter lijk uit elkander geslagen; het paard holde voort tot aan de hoeve van O., waar het vastliep en gegrepen werd. Dat men niet te voorzichtig met een stier kan omgaan, ondervond jl. Woensdag weêr de veehouder S. alhier, die in het weiland door zoo’n dier aangevallen en tegen den grond geworpen werd. Een dun stokje, dat S. by zich had, bleek een on voldoend wapen en was spoedig stuk ge slagen, waarom een klomp als verdedi gingsmiddel werd te baat genomen, met het gelukkig gevolg, dat het woedende beest zich eindelijk op een afstand hield. S., die pyn in zyn borst voelde en hevig was 'Wfechrikt, moest zich den volgenden dag onder geneeskundige behandeling stellen. W(jnganrdrn9 Juli. De gemeente- rekening over 1898 is voorloopig vastge steld in ontvang op f 2717,19}, in uitgaaf Gemengd Nieuws. Het aantal nieuwe gevallen van pokken bedroeg de afgeloopen week te Rotterdam zeven Te Schiedam heeft zich weêr een geval van pokken voorgedaan. Te Delft zyn weder twee nieuwe geval len van pokken vóórgekomen, zoodat thans 3 personen aan die ziekte lijdende zyn. De pokken blyven te Werkendam heenohen en steeds komen nog gevallen voor van de kwaadaardigste soort. Van het begin der siekte af tot heden zijn 25 personen aan getast en 13 overleden, dus 50 percent. Dit ojjfer «egt genoeg omtrent den aard der siekte. Eigenaardig is het, dat de gevallen tot hoden alle voorkomen in een bepaald gedeelte van het dorp, terwjjl het niet ongegronde ver moeden bestaat, dat het water van de binnen haven besmet is door weggeworpen water, waarin besmette kledingstukken ijjn gewas- seben, misschien selfs door de daarin geworpen urine enz. van lijders aan deze versohrikkelyko kiekte. De plaatseiyke overheid zorgt voor het verbranden van beddegoed ens. en voor het desinfocteeren, maar het bezoeken van Ijjders door gezonden kan niet belet worden en of schoon dit minder wordt, is het nog altjjd vol doende om de besmetting over te brengen. ’-Als eene bijzonderheid wordt ons uit Nieuw Lekkerland medegedeeld, dat in die gemeente op een bevolking van 2842 zielen van af den 28. April jl. tot heden slechte één sterfgeval, een kindje ST ATEN-GENERA AL. In de Donderdag geboudeqf vergadering der Eerste Kamer nam de heer Van Boneval Faure zitting, na goedkeuring zijner geloofsbrieven en beëediging De Voorzitter drukte in harteljjke taal de deelneming der Kamer uit wegens den moord op President Caruot gepleegd, en ver zocht de Regeering die gevoelens over te bren gen aan het Fransch gouvernement,welke opdracht de Min. van Buitenlandsche Zaken met i dank aanvaardde. Vervolgens gaf de heer Van Tienhoven eenigé ophelderingen aangaande de crisis-stuk ken, door te doen uitkomen dat, al itf- aan 11. M. de Koningin-Regentes het zoogenaamd protocol niet overgelegd, Bpr. toch H. M. iu een mondeling onderhoud bekend heeft gemaakt met de grond stegen der Kabinets-formatie, zoodat H. M wist dat van de regeling van het kiesrecht ejjn Kabi nets quaestie zou worden gemaakt en eventueele verwerping van het ontwerp een ontbinding der Kqmer ten gevolge zou hebben. Vrjjdag. Voorlezing werd gedaan van een schrijven van den Franschen gezant, waarin deze, namens zjjn Regeering, dank zegt voor de woorden, die de Voorzitter wijdde aan de nagedachtenis van President Carnot, onder bij voeging dat het bewys van sympathie der Eerste Kamer door de Fransohe natie zeer op prjjs zal worden gesteld. Vervolgens werden 17 kleine wetsvoorstellen aangenomen. Bjj No. 8, verhooging van Hoofd stuk V der begrooting (uitgaven wegens be- smetteljjke ziekten), zei de Min. van Binnen- landsche Zaken geen aanleiding te hebben om een onderzoek in te stellen of in geval van pokziekte ontsmetting de onteigening zou kun nen vervangen, daar steeds wordt gehandeld op deskundig advies. Bjj No. 17, omtrent een wjjziging in het plan van de Spoorwegljjn van Probolinggo naar Pa- naroekan beloofde de Min. van Koloniën te zullen voldoen aan het verzoek, om voortaan by de indiening van voorstellen aangaande deze soort van werken schetsteekeningen over te leggen. De Kamer is tot nadere samenroeping uit- eeugegaan. By Kon. besluit is voor het tydvak, ingaande 16 Juni 1894 en eindi gende met den dag waarop mr. H. L. Drucker, hoogleeraar aan de ryksuniversi- teit te Leiden, mocht ophouden lid te zyn van de Tweede Kamer der Staten Gene raal, benoemd tot tydelyk lector in de faculteit der rechtgeleerdheid aan voor noemde rijksuniversiteit, om onderwys te geven in het ronreinsche recht en zyne ge schiedenis, mr. P. A. Tichelaar, substituut- griffler by de arr. rechtbank te Amsterdam. Door Burg, en Weth. van Delft is de verbetering en oeverbekleeding langs het Jaagpad naar Overschie gegund aan den heer W. ’t Hoen te Alblasserdam, voor f 42.710. Gistera^UTVerd te Krimpen a/d Lek van wege de maatschappy „Nassau La Lecq” tot exploitatie van onroerende goederen aan besteed Het omkaden der kleine of Krimpensche zaag en daarby komende werken. Van de 17 inschryvers was de laagste de heer C. Boelhouwer te Giesendara voor de som^van f7576, aan wien het werk is gegund. Door aandeelhouders der zalmvisschery „Stad Dordt" is besloten werkzaamheden niet meer te hervatten. saldo van f218,68. dtya te klem was en de roods gedood^ jo sluiten. van f202,10.

Schoonhovensche Courant | 1894 | | pagina 1