8 I s a a PDLP. TER idkoop, «el 1893/94. róle N°. 1490. Zaterdag 14 Juli. 1894. Nieuws- en Advertentieblad voor Zuid-Holland en Utrecht as. iep AS \NEN 'SCHAPPIJ ISJE, a klein gezin, getuigen voor- dezer Courant. >P: Hl 1 iwe en ran jen EWAS eep. ER. ’TEIN «I: EEN fBODE, mende werken om dadelijk s aan J. DE E A SEN Blitz, BLITZ BINNENLAND. BUITENLAND. SPORT. Deze Courant wordt des Woensdags- Agenten ESTER van 'men bij den eenig Agent, ■dags en Vrij- Tusschenper- N AOOTJUL A S. &W. N. VAN NOOTEI te Schoonhoven, Uitgever». SGHOOïiHOVMSCHE COURANT. an den Polder nens op Vrij- Juli 1894, ten huize van trecht, ten: het Zwel, in en, by de ver- van linnen- zeepsoorten. ij den Heer UIMENS Wzn. ER Co., :n. TNKELHUIS i a/d Lek. m oudallen «riek bied ik 2,25 de 1000 2,- de 1000 IE ijke gevolgen jen net 1982. 1869. 1824. 1778. wujjun iivvituuui veienui HiuLiuvuu, uicuii veel te weinig door die van hygiënischen aardis bepaald geworden. „In plaats, dat deze daarop gericht was Ie v/d Dam, 4 M. tot 2 uur te LLOGEMENT voor roeien en voor zwemmen levendige geen *ur in de bovengenoemde vergadering van gezegd iswaar uitsluitend de hygië nische z|jde van het yraagstuk is be handeld. En inderdaad, ook van dien kant zyn de nadeelen van het toenemend misbruik duidelijk merkbaar. De begeerte, om een „record te slaan”, - dat wil zeggen te laten zien dat er altijd „baas boven baas” is, vervoert de roemlustigen tot een overspanning van krachtendie in menig geval de gezondheid voorgoed knakt. Niet het minst z|jn het de wielrijdersdie zich aan deze buitensporigheden overgeven. Men moet hen zien zitten op neen, zien hangen over hun „kar”, om maar zoo weinig mogeljjk tegenstand van de lucht te hebben, in een houding, die de ademhaling belemmert, en zoo lang achtereendat onherstelbare storing van de inwendige organen niet kan uitblyven. Voeg daarbij de zware proef, die de ze nuwen hebben te doorstaan in den strijd om het meesterschapen men zal erken nen, dat een sport, die tot zulke totale miskenning van de allereerste eischen der güwüuntauslüüï voert, niet onvoorwaar delijk is aan te moedigen. En wat is het loon voor deze zelf- Prijs der Advertentiën: Van 1 tot 5 regels f 0,50. Iedere regel meer f 0,10. Groote letters naar plaatsruimte. Inzending franco uiterlijk tot Dinsdags-avonds 8- en tot Vrydags-namiddags 5 uren. Alle binnenlandsche Advertentiën, voor 3 maal plaatsing opgegeven, worden slechts 2 maal in rekening gebracht. volk noodzakelijke voorwaardebestaat er 1'o--o - i van een Dat alles moeten we toejuichen: het i beperkt aantal kampioenen, die de natio- --j--. De tallooze wedstrijden, die hoe langer hoe meer een van het geneeskundig stand punt onverdedigbaar karakter krijgen, zijn de hoofdmiddelen om het bewandelen van dezen verkeerden weg in de hand te werken.” De afdeeling Rotterdam wilde nog een stapje verder gaan en den wensch uit spreken dat by het voetbalspel altijd ver bandmiddelen en antiseptica aanwezig moeten zijn, hetgeen Haarlem ontried, omdat men daardoor aan dat gevaarlijk spel zekere sanctie zou geven. Eigenlijk was het Rotterdamsche voorstel ook on volledig: er moest bepaald worden dat bij het voetbalspelwaarbij de liefhebbers elkander soms zoo ongenadig kunnen schoppen dat er ernstige verwondingen ontstaan, altijd een geneesheer aanwezig moest zijn, en een brancard om de ge kwetsten naar huis te vervoeren. Bedie nend personeel voor dat voertuig is on- noodig, de deelnemers kunnen zelf de slachtoffers wel transporteeren. De afdeeling Arnhem behandelde de zaak met zekere leukheid. Zij verklaarde zich tegen het voorstel-Haarlemomdat het niet op den weg der „Maatschappij” zou liggen, zich met de zaak te bemoeien. De geneesheer dient hier persoonlijk op te treden de huisdocter behoort de ouders genoeg in zijn hand te hebbenom steeds dobr dezen te worden geraadpleegd over de takken van sport, welke de kinderen zullen beoefenen. Alsof de afgevaardigde van Arnhem niet wist, dat men voor zulke zaken den docter gewoonlyk niet raad pleegt, en mocht hy eens een misbruik of verkeerd gebruik ontdekken en daar tegen een waarschuwing doen hooren, men die heel kalm voor kennisgeving aanneemt. De discussie eindigde met de aanneming van het voorstel-Haarlem. Of hieruit, voor de belanghebbenden, een aansporing tot matiging zal gelezen worden, waaraan gevolg wordt gegeven? Misschien niet. De menschen z|jn wel geneigd zoo in het algemeen te erkennen, dat er misbruiken plaats hebben, doch niet, dat zij die persoonlijk plegen. Zij achten zich sterk genoeg om schadelijke invloeden te weerstaan. Zij hebben van hun inspanning nooit nadeelige gevolgen ondervondenevenmin als die dame, van wie we onlangs lazen dat zij, na onge- woon lang op een rijwiel gereden te anarchisten. Nu, óo jnmusvwrxüBiueuu hebbenhoofdpijn voelde - en den nacht Crispi spant er zich ter dego voor. Reeds Deze Courant wordt des Woensdags- t/n des Zaterdags- i morgens uitgegeven. Prijs: voor Schoonhoven pér drie maanden fQfa 1 Franco per post door het geheele ryk f 0,90. /Men kan zich abon- neeren by alle Boekhandelaren, Agenten en Brievengaarders. betalen, en die derhalve door de Regeering niet voldaan zijn, benevens een viertal mernorieposten, waaronder de schade door aan Joseph de uitbreiding van hot stations enplacement te Groningen te weigeren, niettegenstaande hij de minste inschrijver voor det werk was. De heer Joseph heeft nu een uitgebreid adres aan de Tweede Kamer gezonden, waarin hij aan dit college verzoekt, „om aan de Regeering en speciaal aan den Minister van Waterstaat in ernstige overweging te geven, of zelf den wensch uit te spreken, dat vanwege den genoemden Minister vooralsnog aan adressants billijke eischen worde tegemoet gekomen en hem te willen voldoen het hem naar billijkheid toe komende bedrag zijner vorderingen.” De uitslag der op 7 Juli jl. door voorzitter en heemraden van het Waterschap „de Overwaard” te Nieuw- Lekkerland gehouden aanbesteding, van het maken van beschoeiing-, aarde- en basal twerk, aan het westelijke lage boe- zemsluishoofd in de rivier „de Lek” aan het Eïbhout, was als volgt: A. J. Stuurman te Ammerstol f 2183. J. Kamsteeg te Giesendam J. R. Briedé te Streefkerk L. Boele te Kinderdijk Chr. Streefkerk te Ameide Aan welken laatsten het werk is gegund. De begrooting bedroeg f 1913,24. De „Staatscourant” behelst de statuten der vereeniging, erkend volgens de wet van 22 April 1855Gorinchemsche kegelclub „Concordia” te Gorinchem. Het vonnis van de Middel- burgsche rechtbank, waarbij Michiel Lam- pier tot levenslange gevangenisstraf is ver oordeeld wegens den drievoudigen moord te Marolleput, is door het gerechtshof te ’s-Gravenhage bevestigd. Een vermogend weldoend Am sterdammer heeft aan de „Prins Hendrik Stichting” te Egmond aan Zee eene gift van f70.000 geschonken, waardoor de bouw van -een nieuw gesticht voor 200 personen is verzekerd. Met den bouw zal nu zoo spoedig mogelijk een aan vang worden gemaakt. Ter eere van den milden gever wap perde van de stichting de vlag. Aangenomen het beroep te Kruiningen door Ds. J. Willemsen te Hardingsveld. - Ds. F. P. L. C. Van Lingen, predikant der Chr. Geref. gemeente te Rotterdam, is door do synode dier kerk benoemd tot docent der Theologische School te Kampen en heeft deze benoe ming aangenomen.. De heer Vap Lingen zal z|jne lessen voorloopig te Rotterdam geven, en tegen Mei des volgenden jaara naar ’s-Gravenhage zich verplaatsen, waar volgens besluit dier synode deTheol. School zal worden gevestigd en Ds. Wisse mede eenige hulp in het onderwijzen verlee- nen zal. maak, het in voorraad hebben en het vervoer van ontplofbare stoffen, en ver volgens dat tot verscherping der wet op de dagbladpers met 199 tegen 41 stemmen. Toen de heer Crispi echter met een voorstel voor den dag kwam, waarby aan de Regeering de macht zou gegeven worden, aan anarchisten een gedwongen verblijfplaats aan te wijzen, verlieten alle Afgevaardigden der oppositie de vergader zaal, zoodat het Huis niet by machte was, een wettig besluit te nemen. De quaestie der laster-brieven in Dnitseh- land wordt weder een tintje geheimzin niger. Mevrouw Von Kotze n.l. heeft ook weer een brief ontvangen, zonder onder teekening, waarin wordt aangeboden den geheimzinnigen lasteraar aa$ te wijzen voor de som van f 60.000. Mevrouw Von Kotze wil gaarne die aanzienlijke som afstaan, om uit die pijn lijke onzekerheid te geraken! „Het geld, dat stom is, maakt recht, wat krom is!” De Duitsche Bondsraad (de Vertegen woordiging der verschillende Duitsche Staats Regeeringen) heeft met algemeene stemmen geweigerd, het met eene kleine meerderheid genomen besluit van den Rijksdag te bekrachtigenwaarby de wet, die den Jezuïeten het oponthoud in Duitschland verbiedt, wordt buiten wer king gesteld. Op aandringen van Beieren echter zullen de orde der Redemptoristen en die van den Heiligen Geest voortaan weer in Duitschlahd worden toegelaten. Deze zullen dus niet meer beschouwd worden als aan de „Jezuïeten orde” ver want. Op eene te Edinburgh (Schotland) ge houden bijeenkomst, is het schryven van den heer Gladstone voorgelezen, waarby hij verklaartby de eerstvolgende alge meene verkiezingen geen vernieuwing van zyn mandaat als vertegenwoordiger in het Lagerhuis te zullen vragen. Tevens be tuigt hij zijn dank voor het gedurende dien langen tyd in hem gesteld ver trouwen. De heer Gladstone heeft dit besluit genomen, alleen met het oog op zijnen hoogen leeftijd. Of het echter „on herroepelijk” is, zal nog moeten bewezen worden, b.v. wanneer onder de Home- Rule-leuze vroeg of laat de stryd weer uitgeschreven wordt. „Toestanden als die der Parysche Com mune,” noemt men en terecht wat in de laatste dagen te Chicago (Amerika) ge schiedde, waar plundering en brandstich ting elkaar als om stryd afwisselden. De toestand was er in één woord ver schrikkelijk! Nu is er gelukkig eenige verandering waar te nemen ten goede' Ten eerste is Debs, de hoofdaanlegger der weikstaking, eindelijk gearresteerd, na te lang vry te hebben rondgeloopen en kwaad te hebben gestookt. Men is inmiddels tot de ontdekking gekomen, dat genoemde Debs voor twee jaar als een onverbeter- lyk dronkaard in een krankzinnigenge sticht is opgesloten geweest. Inmiddels is tot algemeene werkstaking besloten en dan zullen niet minder dan 120.000 man op straat staan. Met het oog daarop komen nog steeds nieuwe afdee- lingen Bonds troepen aan. In Californio is de toestand hoogst ernstig. Zes compagnieën zijn van San Fransisco per stoomschip naar Sacramento vertrokken, voorzien van mitrailleuses. De werkstakers wachten hen in hunne stellingen af en beschikken over 1500 geweren. President Cleveland heeft zyn eerste proclamatie, waarin hij Chicago in staat van beleg verklaart, door eene tweede doen volgen. Het zal nu te bezien staan, of de leids lieden dezer werkstakers de verantwoor ding van eene algemeene werkstaking op zich zullen durven nemen. Van eene scheidsrechterlijke beslissing willen Pullman en de spoorwegdirectiën niets hooren. By Kon. besluit zyn o. a. de volgende pensioenen verleendJhr. Mr. E. J. C. M. De Kuyper, commissaris der Koningin in Limburg, f2538; Mr. J. P. R. Tak van Poortvliet, Minister van Bin nenlandsche zaken, f2001, met instand houding van het pensioen groot f1999, hem verleend by Kon. besluit van 7 Oc tober 1879. By Kon. besluit is aan W. Lotsy, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend als kantonrechter plaatsvervanger in het kanton Gouda. De heer Fr. J. Joseph, aanne mer te Utrecht, heeft met de Regeering een geschil over uitbetalingen in zake het bouwen van een stoomwatermolen op den Ouden Zederik te Ameide en van woningen voor het personeel bij dien molen in het werk. Dit geschil loopt over een 15-tal posten, samen van f19.108, die de directie en commissie geadviseerd hebben niet te daarop overleed. Onzön aqrirant kampioen zijn twee ontwerpen door de Kamer goed- zal zooiets natuurlek njet overkómengekeurd. Het' eene, betreffende den aan- daar past hy wel oj- JL Doch er zijn ooi iregfiWenk-ende en verstandige lieden jn de wereld, vooral ook onder de oudlrs. -Dat voor hen de wenk uit Arnhem liet verloren ga. Den kinderen een of meer takken van sport te doen beoefenenis ieder aan te raden maar niet alles Is voor allen nuttig. Raadpleging van d$n geneesheer is zeker het beste middel «m gevaren te voorko men mits merf zich dan ook houde aan zyn advies. Eh danin ieder geval betrachte men de nfatigheid. Snelheid is goed voor een locomotief of voor een postduif, maar voor in beweging zijnde menschen geenszin^hoofdvereischte. Sport moet steeds uitspanning blijven, geen le vensdoel; zy moe| ons geven een flink en krachtig geslacöt, dat door die eigen schappen zyn arbeidskracht, ook op gees telijk gebied, ziet benemen en zyn weer standsvermogen grooter worden. Ovirzicht. Door de Fransci|e Regeering is een ont werp opgemaakt, waarin van strenge maat regelen gesproken wordt tot beteugeling der anarchisten, ntar aanleiding van den gepleegden moord te Lyon. Opwekking tot of verdediging van anar chistische misdaden door middel van de drukpers zal voortaan zwaar gestraft wor den. Ook opwekking van bedoelde mis daden door middel van het gesproken woord, benevens moord, plundering, het gebruik maken van ontplofbare stoffen enz. Dit ontwerp is door den Minister van Jus titie, den heer Guerin, aan de Kamer voor gelegd. Het grootste gedeelte der Kamer was er mede ingenomen, doch van de Uiterste Linkerzijde kreeg het een andere ontvangst» Spottende kreten als: „Vrij heid naar Russisch model!” ^Waarom niet de staat van beleg?” „Ge hebt de pijnbank nog vergeten I” klonken door de zaal. Ondanks dat geschreeuw en dat getier echter, werd toch besloten het ontwerp in handen eener commissie te stellen. Nog voortdurend hebben arrestatiën van anarchisten plaats, vooral vreemdelingen, die in het openbaar den moord verheer lijken van President Carnot 't Blijkt overigens, dat de arme me vrouw Carnot dezer dagen aan een harer bezoekers heeft verklaard, dat, sedert het oogenblik waarop zy met haren man het „Elysée” heeft betrokken, nooit een dag is voorbijgegaan, waarop door hen geen dreigende brieven of waarschuwingen met betrekking tot tegen hen beraamde aan slagen werden ontvangen. Ge kunt u dus voorstellen sprak de weduwe - in welk een staat van voortdurenden angst ik al dien tyd geleefd heb, voornamelijk wanneer myn man op reis was of ook maar eenvoudig uit, om eene wandeling of een rijtoer te maken. Steeds sidderde ik voor zyn leven, en wanneer hy dan, na korter of langer afwezigheid, tot mij wederkeerde, vielen we elkander in de armen, gelukkig en misschien zelfs een weinig verbaasd er over, dat we elkander mochten wederzien. Is het dus wonder, dat Carnot niet naar eene herbenoeming streefde? De moordenaar Caserio zal door een landgenoot verdedigd worden, nl. dooi den Italiaanschen advocaat Podreider. Of schoon, volgens de Fransche wet, vreemde advocaten voor Fransche gerechtshoven mogen pleiten, is het echter in dit geval minder wenschelyk. De tot President benoemde oud Minister Burdeau heeft met eene korte, kernachtige redevoering zyn ambt aanvaard. Hij be loofde o. a. met onpartijdigheid en gema- tigheid, doch zonder zwakheid te regeeren. Ofschoon de Regeering, ten teeken van rouw over President Carnot, verboden had, het feest van de inneming van de Bastille (14 Juli) te vieren, is zy echter op haar besluit teruggekomen. Het feest zal dus wel plaats hebben en wel gevierd worden, evenals vorige jaren, echter met die uit zondering, dat er geen parade zyn zal en de weg naar het Panthéon, van af de Champs Elysées niet in het feestvertoon zal deelen. President s,Casimir Périer heeft onder zyne schilderijen een stuk van Corot „Biblis”, dat hem door dien schilder—een vriend van hem - onder een eigenaardige voorwaarde werd afgestaan. Toen hy namelijk in het atelier van Corot die schilderij bewonderde, zei de schilder: „gij kunt het krijgen, als ge de bakkers- en de slagersrekeningen van mijn vriend Millet betaalt.” Périer nam met graagte dat aanbod aan. Maar de prys viel hem niet meê. Want de bakkers-en de slagersrekening van Millet, die een jaar of twaalf op crediet had geleefd, bedroegen te zamen 46.000 fr. Het kunstwerk is echter nu wel driemaal zooveel waard. In Italië is men ook druk bezig met het nemen van maatregelen tegenover de Nu, de Minister-President Onder de hoogst belangrijke zaken, be handeld op de onlangs gehouden 45ste algemeene vergadering van de „Nederland- sche Maatschappij bevordering der Ge neeskunst”, is er éépdie we zeer geschikt achtten ook eer^s met onze lezers te be spreken. W|j bedoelen het voorstel van de afdeeling Haarlem en omstreken, aldus op de agenda omschreven„De N. Maat schappij t- b. d. G. spreke als haar over tuiging uit, dat de beoefening van sport in ons vaderland, hoe belangrijk z|j deze voor de volksontwikkeling acht, zich vooral in de laatste jaren beweegt in' een richting, in strijd met de eischen der gezondheidsleer; en dat met name het houden van wedstrijdenzooals dit tegen woordig geschiedt, daarom op hygiënische gronden ten zeerste moet worden afge keurd.” Er is een tijd geweest, dat de oefening van het lichaam hier te lande werd ver waarloosd. Er werd niet aan gedacht, dat er harmonie moet zijn tusschen den - geest en datgeen, wat de een het stoffelijk gezondheidsleer voert hulseleen ander het werktuig van den 22“ wil riemde; dat de spieren niet gehard, Lvt de vrije ademhaling en de frissche bloede- i vernietiging zouden we haast zeggen p niui weid™ bvvu.dcid Guu» kïóóh- Medailles, pryzen, de toejuichingen der stelselmatig geregelde bewegingen, j toeschouwers, een relaas van zyn helden- feiten in alle kranteneen nationale ver- maardheid, straksswellicht een beroemd- I heiddie over de enge grenzen des eigen vaderlands gaat! Ongetwijfeld zyn dat erg mooie dingen. Maar of zy opwegen tegen het verlies van datgenewat ten allen tijde beschouwd- is als de kostelijkste schatverkiezen we niet te gelooven. De Haarlemsche afdeeling der „Maat schappij” gelooft het evenmin. In de toelichting van het voorstelwaarvan wy, wegens het gewicht der zaak, het voor tuiste gedeelte overnernenzegt zy Ieder, die de ontwikkeling der ver- i van sport in de laatste wil n^mde; dat de spieren niet gehard, omloop niet werden bevorderd door krach- tigeSieiauiiiiitiig guiugciuv uewcgmgcu. .uvmvuvu..v.m, Men is*die dwaling gaan inzien; men is feiten in alle kranten gaan begrijpen dat, door zoo eenzijdig alle zorg te wyden aan de vorming van j den geest, niet alleen het doel niet be reikt, maar ook een zwak, zenuwachtig, weerloos, verschrompeld ras van Neder landers verkregen zou wordenniet waard om aan te kijken. Toen is de gymnastiek of het turnen in zwang gekomenen heeft, aanvanke lijk kampende tegen dwaze vooroordeelen, in alle klassen der maatschappij vorde ringen gemaakt. Daarmede kwamen we wegens nee gewient uer zaan, uut vm op den goeden weg. Onder den invloed naainste gedeelte overnemenzegt zjj der ontwakende overtuiging, dat de ont- I „leuur, die de wikkeling van het lichaam het voorwerp I schillende takken moet ziiff onzer aanhoudende zorgenen jaren in het algemeenin ons vaderland dat wij in dit opzicht zeer verre achter- in het bijzonder heeft nagegaanis zeker stonden by onze buren aan de overzijde 1 tot de overtuiging gekomen, dat de rich- der Noordzeekregen de Engelsche spelen j tingwaarin deze ontwikkeling zich be- toegang tot ons land, eerst cricket, daarna wogen heeft, door velerlei motieven, maar voetbal. Intusschen was ook de liefhebberij voor roeien en voor zwemmen levendiger I geworden. Eindelijk kwam ook het rywiel, „In plaats, d-- nadat de nieuwste verbeteringen in de j de gezonde lichaamsoefening zoo algemeen constructie het voor alle soorten van wegen mogelyk te maken tot een vervulling eener geschikt hadden gemaakteen belangrijke j voor de harmonische ontwikkeling van ons rol vervullen in de sport beweging onzer volk noodzakelyke voorwaardet--*—4 -- dagen. I veeleer neiging tot het kweeken Dat aiies moeten we toejuichen; het i uvpcikt aantal kampiuuncudie uo imuv- wijstop een beter inzicht dan men vroeger nale eer schijnen te moeten hooghouden, had in de eischen der gezondheid, en toont dat begrepen werd hoezeer het voor komen van ziekten de voorkeur verdient boven het genezen. Maar het is nu zoo gesteld in de wereld, dat men slechts moeielijk den gulden mid denweg kan bewandelen; zijn we tot het idéé gekomen dat we te ver naar rechts zyn gegaan, dan dwalen we, om dit te herstellen, zoo ver af naar de tegenge stelde zijde, dat de ware richting heel niet meer te vinden is. Wat aanvankelijk slechts dienen moest om, door middel van een gepaste afwisseling en ontspan ning evenwicht te brengenkreeg spoedig het leeuwenaandeel in de belangstelling. Al te ijverige gymnasten begonnen zich toe te leggen op toeren, die nergens an ders thuis behooren dan in een kunsten- makersspel; er werden dingen aan toe gevoegd, die gemakkelyk tot buitenspo righeden aanleiding geven worstelen, athletische oefeningen en andere zaken, die, in plaats van bet lichaam harmonisch, evenredig te ontwikkelen, een eenzijdige en daardoor vaak schadelijke spierverster- king in de hand werken. En toen nu ook de wedstiijdery in omvang toenam, werd het heelemaal mis. Want nu was het doel niet meer, geoefendheid te verkrijgen, maar anderen te overtreffenniet sterk te zijn en vlug, maar de sterkste en de vlugste. De liefhebbers lieten alle andere bezigheden varen om zich op sport toe te leggenmen ging roeien uit een treuren, maakte van zijn lichaam een machine, richtte er zijn geheele levensmanier op in. Jongelieden verwaarloosden de studie om op het cricket veld en by het voetbal spel lauweren te behalen; we hebben circulaires zien verschijnen van directeuren van Hoogere Burgerscholen aan de ouders hunner leerlingen, waarin genen waar schuwen dat er van de opleiding niets terecht zal komen, omdat de jongelui al hun tyd geven aan verschillende, soorten van sport, en aan niets anders denken dan aan hun lidmaat- of bestuurdersschap van de vereeniging, die zy gevormd heb ben om het kampioenschap te verwerven, het hoogste ideaal dat hun voor den geest staat. Er zyn tal van opvoedkundige gronden, waarop wy de overheersching van deze neiging kunnen en moeten bestrijden, doch deze zullen wy thans buiten be schouwing laten, ons bepalende bij het- Gouda, 11 Juli. Heden leed onze ge meente een groot verlies door het over lijden van den heer G. J. Steens Ztfnen, lid van den gemeenteraad en directeur der Stearine-kaarsenfabriek alhier. Aan het hoofd van eene der bloeiendste han- delsinrichtingen staande, had hij het voor recht veel te kunnen doen in het algemeen belang, en van dat voorrecht maakte hy ruimschoots gebruik. Met milde hand schonk hij rechts en links zyne goede gaven. Met onbeperkte royaliteit steunde hy alle goede zaken en nuttige inrichtin gen; zoo bood hy eenige jaren geleden een van de schoonste panden op de West- haven der gemeente als geschenk aan om daarin het gymnasium te vestigen. Zyn heengaan zal door velen diep worden betreurd. 'Alblasserwaard en VUrheereiilanden 13 Juli. De handel in kaas is by voort during flauw en de prys steeds dalende; naar boter ié ^edelyke vraag, prys onver anderd. Men besteedt thans in deze streken voor: kaas van f 17 tot f22 per 50 kilo, naar wicht en kwaliteit; goeboter f0,55, weiboter f0,45 per half kilo. ’Ameide en Tienlioven, 11 Juli. De voordracht ter benoeming van een onder wijzer aan de gemeenschappelijke open bare school dezer gemeenten bestaat uit de heeren: G. W. Van Ditmars te Delft, P. Van der Lijn te Haarlem en D. De Lango, werkzaam te Nieuwe Pekela. Bodegraven, 10 Juli. Op de kaasmarkt werden lieden aangevoerd 371 wagens, te zamen 23.064 stuks, wegende 105.330 kilo; prys le soort Goudsche f28 241, zwaardere f26,-, 2e soort f 18 20*, hier onder 35 wagens Derby kaas, prys le soort f25 k -, 2e soort f23-, 36 wagens Edammerkaas, prys le soort f 29,-, 2e soort f 23,— f 25Handel matig. Woerden, 11 Juli. Kaas. De aan voer ter markt op heden bedroeg 345 partijen- prys van Goudsche le soort f 21 fc24.-’ soort f 16 20, zwaardere -. E lam mer f - per 50 kilo. Handel zeq« tliuw,

Schoonhovensche Courant | 1894 | | pagina 1