'HEE. m&Zonen, E PULP. N°. 1491. 1894. Woensdag 18 Juli. cl Atelier. DSMA, Nieuws- en Advertentieblad voor Zuid-Holland en Utrecht /ANEN IFFEN! f BUITENLAND. Overzicht. 8. Gouda, anée by iedere OP: >A, TSEN nBlitz, N BLITZ ifsbeschuit. IJFWAS BINNENLAND. SMOfflOW» COÜRAIT MEESTER van L’OG, eenig Agent, Is by kunstlicht) JOCHMANN. rs gevraagd tegen Sectie B. Effecten voor: - Èi 4 ’sjaara; den prolongatie- erdamsche beurs- iers in de meeste )t den eerstvolgen- Amsterdamsche oven de Amster- ng, zonder bere- ilige voorwaarden van wissels op ad. Tarieven op jjgbaar. de Heer «EUVEL, aldaar. roensdag en Vrij- arkt 154, Gouda. de zoozeer gere- rde Amerikaan- >ren door de muiiekver- Woensdag een aan vang kR veken oudallen )e Waag", posito 2 >vereen te komen verkiezende tegen fabriek bied ik a f i,25 de 1OOO i f 1,- de 1000 open en verkoopen m provisie van: en de 30 °/n er 30 °/0 (ook b hui» v/d Dam, D A M. 11 tot 2 uur te REN-LOGEMENT t en goedgekeurd ratorium te Am- door den Heer i Bleskensqraaf. jgen by G. VAN naarsgraaf, tegen itwissel ad f 1,10 s, afgehaald f I,— AM, pakjes, voorzien erd handelsmerk, ven bij ENDUK. iPELT. BIES KrüIJT. van der Rest. FEUER. ’annekoek. •e Jong Czn. AN DER STEEGT. Knoers. lOMBURG. 1CHEER, iBRECHS. an Eindhoven. órdt de aandacht THEE, f 1,30 KRUI JS Zoon s Bosch. verkrijgbaar voor ht bij W. J. van or Bergambacht nks den Dool; 'Iwijk bij Joh. by de Firma a 17 J Cents. VAN h’OUÏEA Billijke prijzen. jenheid aan huis voren besloten, niet aan dien eisch te voldoen. Wie gedaan genomen heeft, blijft ïzlïzz. Duizenden hebben dus zoodoende hunne broodwinning verspeeld. President Cleveland heeft een. onderhoud gehad met de hoofden der werkstakers, aan wie hij beloofde, eene afzonderlijke commissie te benoemen, belast met het instellen van een onderzoek naar de ge schiedenis der werkstaking. Dit kan nog eenigszins nuttig werken. Te Sacramento, in Californie, is de staat van beleg afgekondigd. Het is gevaarlyk iets uit te leenen naar Amerika. Dat heeft de Spaansche Regee ring ondervonden. Het oorspronkelijk testament van Isabella de Katholieke, dat zij geleend had voor de wereldtentoon stelling te Chicago, is zoek geraakt en nergens te vinden. De Spaansche Minister van Binnen- landsche Zaken heeft bij de Regeering der Vereenigde Staten krachtig aangedrongen op teruggave. Maar of dat helpen zal is zeer te betwijfelen. In de Spaansche Ka mer wordt de Regeering over de zaak geïnterpelleerd. Bij Kon. besluit is: lo. be noemd tot eerste officier by de Kon. Mil. Academie, onder eervolle onthefïling uit zijne tegenwoordige betrekking, de majoor P. C. De Wilde, van den staf der artil lerie, hoofd der IVde afdeeling aan het dep. van oorlog; 2o. eervol ontheven uit de hem bjj Kon. besluit van 27 Febr. 1894, no. 2 opgedragen function van eerste-officier bij de Kon. Mil. Acad., de luiL-kolonel C. L. Van Pesch, gouverneur In Frankrijk zal men wel weer tijd te gedaan houden, kort komen voor de wet tegen de anar chisten. Nu is men druk bezig met het belastingstelsel, dat heel wat hervormin gen zal ondergaan. Het voorstel van den heer De Cavaignac, gesteund door den socialistischen. afge vaardigde Jaurès, om nl. de vier recht- streeksche belastingen te vervangen door een belasting op het inkomen, werd met eene groote meerderheid verworpen. Met goedvinden der Regeering nam de Kamer vervolgens een motie aan van den afgevaardigde Cadet, waarbij ver klaard wordt, dat de Kamer de invoering eener belasting op het inkomen wenscht en haar vertrouwen stelt in de Regeering, die de zaak zal bestudeeren en daarop betrekking hebbende wetsontwerpen zal indienen. Maakt men in Frankrijk niet veel haast met de wet tegen de anarchisten, ofschoon het anders hoogst noodzakelijk is, in -Italic wordt de daad bij het woord ge voegd. De heer Crispi, Italiö’s Minister- President, treedt flink op. De .anarchis tenwet”, door de Italiaansche Kamer van afgevaardigden goedgekeurd, bepaalt hoofd- zakelyk, dat de Regeering het recht zal hebben, aan anarchisten en andere kwaad willige lieden een gedwongen verblijfplaats aan te wijzen voor hoogstens drie jaar. Wel belemmerde de wet de persoonlijke vrijheid, dit erkende Crispi, maar h(j voegde er by: „Maken de ernstige tijds omstandigheden strenge maatregelen niet noodzakelyk De maatschappij moet zich verdedigen o tegen lieden zonder vaIerland, die alles J dier inrichting; 3o. aangewezen tot hoofd willen vernietigen en ieder land is zedelyk ”rJ- J— verplicht, al het mogelijke in het werk te stellen, om dit te voorkomen. Het is waarlyk te hopen, dat dit goede voorbeeld spoedig moge gevolgd worden! Een anarchist uit Spanje wordt ver dacht van het beramen van een aanslag op het leven van den nieuwen President van Frankrijk. De anarchist Salvador, die de bom wierp in den Liceo schouwburg te Barce lona, waardoor 20 menschen om het leven kwamen, zal ter dood gebracht worden en is daarenboven nog tot 20 maal 17 jaar tuchthuisstraf veroordeeld, welke straf natuurlijk onuitvoerbaar is. In som mige landen echter sluit de veroordeeling ter dood, het opleggen van andere straffen niet uit, al kunnen ze ook niet ten uitvoer gebracht worden. De Spaansche Cortes zyn tot October uiteengegaan. By het uiteengaan hoorde men nevens den kreet„Leve de Koning I" ook uitroepen„Leve Don Carlos!" en „Leve de Republiek!” Vorst Von Bismarck heeft tor gelegen heid van den 70sten jaardag Van den be kenden Dulteehen nationaal liberalen lei der Von Bennigsen aan dezen een schrijven gericht, waarin hij zijne hartelijke geluk- wenschen aanboórd. Wy hebben niet altijd hetzèlfde spoor gevolgd, „zoo zeide hy,” maar wel het- zelrde doel nagestreefd. Het doet my bij zonder veel genoegen, dat ik u heden mijn gelukwensch en mijn dank voor uwe medewerking, nog in leven zijnde, kan doen toekomen. Vriéndelijk verzoek ik u, my ook in de toekomst, die wel niet meer zoo lang wezen zat, de welwillend heid te blijven toedragen, welker weder- keerigheid gevolg is geweest van onzen gemeenschappelijken arbeid in ons vroe ger leven! Ex-Koningin Nathalie van Servië zal den 2den Augustus, den verjaardag van Koning Alexander, naar Belgrado komen. Hoogstwaarschijnlijk zal dit het middel zijn om Vader Milan weg te krijgen. Wel zyn beide echtgenooten verzoend, doch ze zien elkaar Iwver niet dan wel. Eene vreeselyke aardbeving heeft te Constantinopel (Turkije) groote verwoes tingen aangericht. Het aantal dooden wordt op 180 geschat. Vele gebouwen zijn ingezakt, spoorweg stations zwaar be schadigd. Ook de omliggende eilanden hadden veel te lijden. Op het eiland Walki o. a. moesten alle huizen ontruimd wor den. De orthodoxe kerk en het klooster zijn daar ingestort, terwijl de priesters, die den dienst Verrichtten gedood werden. Op het eiland Antigoni bleef geen huis onbeschadigd. En nu een kijkje in Chicago (Amerika)! De Puliman-maatschappij heeft voet bij stuk gehoudenzij is niet in schikkingen of redeneeringen getreden, maar heeft het recht gehandhaafd, om de loonen vast te stellen en zoo hoog mogelyk. Zij ver kiest voor het maken der wagens niet meer te betalen dan zy er bij verkoop voor krijgt. „Eens gezegd, blijft gezegd!" De maatschappij is niet bij machte de eischen der werklieden in te willigen. De werkstakers hebben dus maar eieren voor hun geld gekozen. Debs, de voor zitter van de Unie der spoorweg beambten, weder op vrije voeten gesteld, heeft het wachtwoord „Genoeg!” gesproken en de werkstaking, ondernomen om de Puliman- maatschappij ton onder te brengen, is nu geëindigd. De lieden zullen nu eene scheids rechterlijke uitspraak aanvaarden en ver langen, dat allen weder tot den arbeid zullen worden toegelaten. De directien hadden echter al van te der IVde afdeeling aan het dep. van oorlog, met gelijktijdige overplaatsing bij den staf der artillerie, de majoor W. F. Rid der van Rappard, van het 8de reg. vest.-art. - By Kon. besluit is de kapitein jhr. S. M. 8. De Ranitz, van den grooten staf, adjudant van Hare Majesteit de Koningin, op zijn aanvrage, op pensioen gesteld en het bedrag van het pensioen bepaald op f1517 ’sjaars. De bij het 1. regiment vesting artillerie aangekomen kapitein C. M. E. Van Löben Seis is belast met het commando over de 8. compagnie, te Utrecht in gar nizoen. De le luit P. H. Specht Gryp, vaq het 4e regiment infanterie, is overgeplaatst van Leiden naar Gouda. De 2e luit. W. Scherpenhuy- zen, van het 4e reg. inf. te Gouda, wordt van 16 dezer tot 31 October gedetacheerd by de normaalschietschool te ’s-Graven- hage tot het volgen van den 2den cursus. Vrijdag werd aan het gebouw van het ge westelijk bestuur in Zeeland aanbesteed: het verdiepen en verbroeden der havengeul, het maken van eene los en laadplaats met scheepszate en bijko mende steenglooiing- en zinkwerken in de haven te Breskens, behoorende tot de havenwerken in Zeeland. Raming f85.000. Minste inschrijver de heer J. P. De Groot te Giesendam, voor f29.967. Het driedaagech muziekfeest te Oorinohem, uitgerahreven door de musiekver- eeniging „Aurora", nam Woensdag een aanvang met een festival, kraaraan seven muziekveree- nigingen deelnamen. Nadat de aangekomen muziekgezelschappen verwelkomd waren, toog men in optocht door de stad. Ondanks het ruwe weer en den regen, die nu en dan by stroomen nedervie), werd deze optocht door eene groote massa menschen ge volgd, tot op de Oroote Markt, voor het stad huis. Op het midden van dit plein nam nu het feestgevend geselschap „Aurora” plaats en schaarden zich de andere muziekvereenigingen er omheen. Door de gezamenlijke muziekge zelschappen werd een marsch gespeeld, voor deze gelegenheid gecomponeerd door den heer Ludwig, directeur van „Aurora”. Te 2 uur nam het festival een aanvang, waar aan door alle vereenigingen werd deelgenomen. De prjjzen werden behsald als vol^t: le prys. Zilveren medaille, voor het grootste getal werkende leden, „l’Espérance” uit Waalwyk. 2e prys. Trombone (by loting) idem idem. 3e prys. Zilveren medaille, „De Repelaar” uit Spykenisse. 4e prys. Cornet i piston, „De Eendracht" uit Herpt. Donderdag had het concours plaats, waaraan 12 gezelschappen deelnamen. De bekroningen waren: Sectie A. Harmonie-gezelsohappen. le afd. le pr. Rozendaal, „Vlyt en volhar ding”, een zilveren lauwerkrans; 2e pr. Zeist, „Harmonie-gezelschap"; 3e pr. niet toegekend; 4e pr. Alkmaar, stedeljjk muziekkorps. 2e afd. le pr. niet toegekend; 2e pr. Har derwijk, „Harmonie”; Be pr. niet toegekend. 3e afd. le pr. niet toegekend; 2e pr. Helle- voetsluis, „Concordia”; 8e pr. Stratum, Stratums muziekkorps. 4e afd. le pr. Bussnm, „Crescendo”; 2e pr. No. 1, Vlaardingen, dd. Schutterij; No. 2,Bem- mel, „Uitspanning door inspanning”; Be pr. Sliedrecht, „Crescendo”. Lecture a vue. le pr. niet toegekend; 2e pr. Zeist, „Harmonie- gezelschap”; 3e pr. Vlaardingen, dd. Schutter^. Sectie B. Fanfare-gezelschappen. 2e afd. le, 2e pr. Dordrecht; 2e, 2e pr. Am- merzode. 2e afd. le pr. Middelharnis, met algemeene stemmen der jury. 4e afd. Be pr. Gorinchem (hors concours). Lecture i vue. Sectie B. le pr. Ammerzode. De feesten zyn uitmuntend geslaagd. De rechtbank te Rotterdam veroordeelde Vrijdag A, D., schoenmaker, gemeente, dienst 189&, in ontvangsten f 6589,48®, in uitgaven f 5144,30, batig slot f 1445,18®. Werd besloten de jaarwedden van de onderwijzeressen te verhoogen en vast te stellen op f 550. IJselatein, 16 Juli. De heer A. M. E. des Tombe, burgemeester dezer gemeente, heeft tegen 15 September eervol ontslag aangevraagd. Gemengd Nieuws. De cholera maakt te Peters burg steeds meer slachtoffers. Van 8 Juli tot 9 Juli 89nieuwe gevallen, 30dooden; van 9 tot 10 Juli 77 nieuwe gevallen, 35 dooden. Te Den Helder heeft zich een geval van cholera met doodelyken afloop voorgedaan. Te IJselmonde zijn in de laatste 14 dagen geene gevallen van pokken meer voorgekomen, zoodat die ziekte als geweken kan worden beschouwd. In het geheel zjjn sedert Januari jl. 56 personen door die ziekte aangetast, waarvan er 21 zyn overleden. Dezer dagen is te Eist de arbeider v. d«. H., uit Huisen, by het hooien van den wagen gevallen en aan de gevolgen overleden. Hy laat eene vrouw met 5 kinderen achter. Te Abbekerk is een arbeider in het hooiland door zonnesteek getroffen en spoedig daarna overleden. Tijdens het jaarfeest op de weesinrichteng te Neerbosch, Donderdag- namiddag, barstte boven het gesticht een geweldig onweder los, dat de gebouwen op hunne grondvesten deed sidderen en de aanwezigen deed ontstellen. In de Weeshuislaan werden door den bliksem een zestal telephoonpalen gedeeltelijk tot splinters geslagen, alsmede eenige boomen gespleten of van hunnen bast in lange reepen beroofd. Van een postbode, die juist in die laan op weg was, werd door 'den bliksem de pet van het hoofd en de sigarenpijp uit den mond geslagen, terwijl groote splinters van een telephoonpaal om hem heen vlogen, zonder hem echter verder te deren. Zate.rdag sloeg de bliksem in de twee watermolens van den Broeker- meerpolder, aan den weg van „het Schouw” naar Broek in Waterland. Persoonlijke ongelukken hadden niet plaats en de brand werd intijds gebluscht. By den molenaar Schippers waren de tegels uit den schoor steen geslagen, terwijl in den molen van Butter stukken verkoold hout tot in de bedstede te vinden waren. De ketting der klok is aan stukken geslagen. By het onweder van Zaterdag namiddag is een schoorsteen van school 5 in den Hillepolder door den bliksem getroffen. De aangerichte schade is gering. Te Wamel is de bliksem geslagen in het huis van den herbergier H. Wittekamp, dat oogenblikkelyk in brand stond. Van den inboedel is weinig gered kunnen worden. Te Leeuwen werd eveneens een huis getroffen. Te Druten en te Puiflyk werden eenige boomen siuk geslagen, terwijl het hemelvuur te Winsen een schoorsteen van een huis sloeg, zonder echter eenige schade aan te richten. Tijdens het onweder van Zon dag middag, hetwelk gepaard ging met zware regens, sloeg de bliksem in de wo ning van den voerman Nieuwenhuis in de Hoven te Zwolle, met het ongelukkig gevolg, dat zyn paard werd gedood. Zijn zoon, die in de woning in de nabijheid van den schoorsteen zat, werd eenigszins door den bliksem getroffen en bemerkte later dat het haar van zijn hoofd ge schroeid was. Twee varkens, die mede in dezelfde schuur, waar het paard stond, aanwezig waren, bleven ongedeerd. Zaterdag-nacht omstreeks half een sloeg de bliksem in de kapitale boerenhofstede van den landbouwer J. W. Baltink in de buurtschap Harfsen, onder Gorsel. Van buis en inboedel is bijna niets overgebleven koeien en paarden waren in de weide, doch vyf varkens en een kalf kwamen in de vlammen om. Van de gereedschappen, als wagens, karren enz. is ook ongeveer gered kunnen worden. Het hooi voor den winter was op een weinigje na binnen; ook dit alles is verbrand. Alles was ver zekerd, doch niet hoog. Zondag middag te 4 uur was men het vuur eerst geheel meester. Er was maar ééne spuit aan wezig en wel uit Harfsen, daar de Almensche niet uit de gemeente mocht gaan. - Vrijdag jl. had op de kustbat- terij op het vuurtoreneiland te Durgerdam een droevig ongeluk plaats. Drie werk lieden van het aldaar in uitvoering zijnde geniewerk hadden Zich in zee gewaagd om te zwemmen. Twéé gingen weder aan wal, meenende door hun derden ka meraad gevolgd te worden. Toen zij ge kleed waren, zagen zij hem echter niet en vermoedend dat hy verdronken was, gingen zy andere kameraden halen om hen te helpen den ongelukkige te zoeken. Toen de met het opzicht belaste lui tenant der genie, Van Panthaleon baron van Eek, het geval vernam, snelde hij naar de plaats des onhiels, bedacht zich geen oogenblik, ontdeed zich van zijn uniformjas en sprong, overigens gekleed, in zee om den drenkeling te zoeken. Aangezien men niet nauwkeurig wist waar deze Ir de diepte was verdwenen. last, te bouwen voor den heer F. L. Kissel te Gernsheim. Lekkerkerk, 13 Juli. Aan de scheeps- bouwweff van den heer T. Van Duyven- dyk alhier is met goed gevolg te water gelaten het op zeilage gebouwde ijzeren klipperschip Adriana,” groot 150 ton, gebouwd voor rekening van den heer P. Den Breejen Tzn. te Hardingsveld. Lopik, 16 Juli. Beroepen by de Ger. Gem. alhier Ds. A. Middelkoop -te Nykerk o/d Veluwe. Molenaarsgraaf, 14 Juli. In de heden te Alblasserdam gehouden vergadering van hoofdingelanden van het waterschap „De Nederwaard”, werd de heer K. Baan, heemraad te Oud-Alblas, tot voorzitter van dit waterschap gekozen. Oudewater, 12 Juli De heer L. J. Vriesman, zoon van den heer J. A. Vries man alhier, die den 22. Juni met goed gevolg het eerste gedeelte van het theo retisch geneeskundig examen heeft afge legd, is den 5. Juli geslaagd voor het tweede gedeelte aan de Universiteit te Utrecht Oudewater, 13 Juli. Heden-morgen om 11 uur had door den notaris W. Kruiswijk in den buitentuin „Rozenburg” de toeslag plaats der hofstede enz. van de erven C. Verleun te Hekendorp. Perceel 1 op f 10.700, bleek verhoogd te zijn met f1600, stond dus op f12.300; by afslag niet gemijnd. Perceel 2 op f3050, verhoogd met f 100, stond dus op f3150, by afslag niet gemijnd. Perceel 3 op f 175, verhoogd met f25, stond dus op f200, by‘afslag niet gemijnd. Perceel 4 op f3900, verhoogd met f400, stond dus op f 4300, by afslag niet gemijnd. Combinatie perceel 1 en 2 stond op f15.450, gemynd door C. Hoogenboom te Hekendorp met f 100, stond dus op f 15.550. Combinatie perceel 1, 2 en 3 stond dus op f15.750, by afslag niet gemynd. Combinatie perceel 1, 2, 3 en 4 stond op f20050; gemynd door Cornells Verweij uit Langeruigeweide met f700, stond dus op f 20.750. Na gehouden beraad verklaarden de verkoopers al het geveilde op te houden. '‘Polsbroek, 17 Juli. De heer H. N. Brouwer, vroeger onderwijzer alhier, thans ambtenaar aan - het Miuisterié van Bui- tenlandsche Zaken, is by Kon. besluit benoemd tot Kanselier by de Nederland- sche legatie te Londen. Jl. Zaterdagavond had in het lokaal van den heer J. De Gilde alhier een druk bezochte vergadering plaats van belang stellenden in zake uitbreiding van den postdienst voor de oostelyke helft der ge meente. Een adres aan den Minister van Waterstaat, Handel en Nijverheid, hou dende het verzoek, om ook in dit deel der gemeente een tweeden dagelykschen postdienst in werking te stellen, werd door al de aanwezigen geteekend. In de laatst gehouden vergadering van het waterschapsbestuur werd beslo ten, de levering van steenkolen ten be hoeve van het stoomgemaal voorshands niet meer by inschrijving te doen plaats hebben, doch de levering van betere qualjteit kolen dan in den regel by in schrijving wordt verkregen, by beurten op te dragen aan de beide hier wonende steenkolenhandelaars M. De Heer en G. De Gilde. Bij loting werd aan eerstgenoemde voor dit jaar de levering gegund van 158 kar, elk van ongeveer 20 hectoliter, tegen f 11,75 de kar, franco in de bergplaatsen van het stoomgemaal. ‘Slikkerveer, 15 Juli. Een allerliefst 8-jarig meisje had heden middag het ongeluk bij het springen over een greppel te vallen en eea beentje te breken. De dokter verscheen spoedig en verbond het kindje. In den tyd van 6 maanden is' dit nu reeds de tweede maal, dat zy een beentje breekt. ‘Stolwfik, 16 Juli. Door den rijks- veearts Lameris, van ’s Gravenhageis 11. Vrydag mond- en klauwzeer geconsta teerd onder het vee vandegebr. B. in de buurtschap „Koolwijk” onder deze ge meente. Natuurlijk zyn direct de noodige maatregelen genomen om de besmetting tegen te gaan. ‘Tlenhoven, 16 Juli. De rekening dezer gemeente over 1893, bedraagt in ontvang f 2389,86®, in uitgaaf f 1976,-», batig slot f 413,86. De in de vorige week alhier ge houden tiendverpachting heeft opgebracht f 108, tegen f 115 in ’t vorig jaar. Van gisteravond tot heden morgen zijn op de zalmzegen visschery alhier 12 zalmen gevangen. Vlist, 17 Juli. Bij den landbouwer L. L. alhier werd in het begin dezer week een bigje geboren, dat, als het ge leefd had, opgeld had kunnen doen voor een rariteiten-theatre. Voorzien van groote oogen, ongewoon lange tanden en een verlengstuk aan den snuit, leek het pre cies een olifant. Willeskop, 12 Juli. Door burgemeester en wethouders dezer gemeente is in hunne vergadering van den 11. dezer van den ontvanger overgenomen de rekening dezer gemeente over 1893. De ontvangsten bedroegen f 8485,48, de uitgaven f 2828,86, batig slot f 656,62. §Willige-Langerak, 16 Juli. In de laatst gehouden vergadering van den Raad werd voorloopig vastgestold de rekening dezer wonende te Arnhem, wegens diefstal en verduistering, gepleegd te Krimpen a/d IJsel, tot vier maanden gevangenisstraf. Benoemd.tot onderwijzer aan de byz. school te Sliedrecht de heer A. Treffers, te Oud-Alblas. - Benoemd tot onderwijzeres aan de bjjz. school te Oud-Alblas Mej. H. Van Kampen te Vlaardingen. Bedankt vobr het beroep te Boskoop, door Ds. I. M Hoog teTerwolde. Op 1 Juli 1894 bedroeg het aantal vacatures in de Ned. Herv. kerk over ons geheele land 857zijnde 15 minder dan op 1 Jan., en respectievelijk in Gelderland 41, Zuid-Holland 57, Noord- Holland 81, Zeeland 42, Utrecht 17, Fries land 73, Overysel 21, Groningen 40, Noord- Brabant 19, Limburg 5 en Drente 11 vacatures. - Bedankt voor het beroep bij de Gereformeerde Gem. te Andyk door Ds. G. H. W. Esselink te Sliedrecht. De ZeerEerw. heer G. W. Van Heukelum, Pastoor te Jutfaas, is ter ge legenheid van het 25-jarig jubilé van het St. Bernulphusgilde te Utrecht, waarvan hy deken is, door den Paus beRoemd tot Prelaat en Kamerheer van den Paus. Gouda, 14 Juli. Heden-ochtend werd het stoffelijk overschot van den heer G. J. Steens Zynen, lid van den gemeente raad, directeur der stearine-kaarsenfabriek enz., ter aarde besteld in tegenwoordig heid van eene groote schare belang stellenden Terwijl het mannelijk,.perso neel der fabriek zich van het sterfhuis af aan den begrafenisstoet had aangesloten, was het vrouwelyk personeel op het kerk hof geschaard rondom de groeve. Voorts waren aanwezig de leden van den gemeente raad, curatoren van het gymnasium, de rector en de conrector van die inrichting, enz. enz. By de geopende groeve werd het woord gevoerd door de heeren Mr. A. A. Van Bergen IJzendoom, burgemeester van Gouda, T. P. Viruly, lid der Eerste Kamer, die namens commissarissen der fabriek de verdiensten van den overledene in her innering bracht, en Dr. H. IJsel de Schep per, directeur der fabriek, waarna de heer A. J. B. Van der Dooa gamens de familie dank betuigde voor de eer, den overledene bewezen. Tal van prachtige kransen en grafbou- quetten waren zoovele blijken van hulde. ‘Amelde, 16 Juli. De rekening van het Algemeen Armbestuur dezer gemeente over het dienstjaar 1893, wy'st aan: ont vangsten f 1254,81, uitgaven f 1258,51, en alzoo een nadeelig slot van f 3,70. ‘Ameide en Tlenhoven, 16 Juli. De heer G. W. Van Ditmars, benoemd onder wijzer aan de openbare school dezer ge meenten en tevens te Hazerswoude, heeft de benoeming in laatstgemelde gemeente aangenomen. ‘Ameide en Tlenhoven, 17 Juli. Na het bedanken van den heer Van Ditmars te Delft, bestaat de aangevulde voordracht uit de heeren: P. Van der Lijn te Haar lem, D. De Lange te Groningen en C. M. Van Tuyl te Vuren. *Berg-Ani|>acht, 17 Juli. In de op Za terdag 14 Juli jl. gehouden raadsvergade ring is de rekening der gemeente over 1893 ingekomen en in handen der finan- ciëele commissie gesteld, ter fine van onderzoek. De gewijzigde schets, met teekening enz., van den heer A. Kok Wz. te Ammerstol, is door den raad goedgekeurd. In Aug. a. s. zal de aanbesteding van het te bou wen nieuwe gemeentehuis plaats hebben. Het gebouw zal mét een torentje worden versierd. De Zondagsschool wordt sinds korten tijd gehouden in eene woning aan den Kerkweg. Zy staat onder leiding van Ds. J. Van der Spek, van Schoonhoven. SGroot-Ammers, 17 Juli. De jongeheer E. J. v. d. Myle heeft met succès het admissie examen voor de 1ste klasse van het Gymnasium te Kampen afgelegd, en de heer J. 0. v. d. Wolf het overgangs examen van de 3de naar de 4de klasse van de Hoogere Burgerschool te Gorinchem. ‘Haastrecht, 16 Juli. Gisteren namen mej. J. E. Kikkert en de heer G. C. Van ’t Hoog afscheid van de leerlingen der Zon dagsschool van den Protestantenbond. Bij hun vertrek zongen de leerlingen een toe passelijk lied en overhandigden hen een mooi geschenk. Heden-middag stond het paard van den landbouwer W. V. op den Tiendeweg voor een leegen hooiwagen. Het dier werd ongeduldig, rukte zich los en ging op hol. Het liep het dorp in en ging hollende door de gemeente naar de 15 minuten van het dorp af gelegen woning van den eigenaar. Hoeveel moeite men ook deed het op den weg te grijpen, het was onmogelyk. Schade heeft het ge lukkig niet veroorzaakt. Hoornaar, 16 Juli. Bedankt voor het beroep naar deze gemeente door Ds. W. De Lange te Gorinchem. Kralingsche Veer, 14 Juli. Heden werd van de werf der firma A. Kalkman Zoon alhier met goed gevolg te water gelaten het stalen rynschip „Romulus”, met een laadvermogen van 260 last, en gebouwd voor rekening van den heer P. W. bouw man te Rotterdam. Daarna werd de kiel gelegd mooi een dergeiyk vaartuig van 515

Schoonhovensche Courant | 1894 | | pagina 1