iVariee, rtet „Enphonltt", nde KOMISCHE I ST SF ♦tails W. J. U. ROOSENDAAL 'inchem zal op 8. Augustus in de „DRIE in het open- N°. 1494. Zaterdag 28 Juli. Nieuws- en Advertentieblad voor Zuid-Holland en Utrecht I AVER, 189^ SCHOMHOVÏHHÏ GOMT U3EN JHTEN echt, uwhuis olman, EIN. ’IIMG J te* 'e Lek, ND, ar, groot 18 L, UT, erschillende1 PALEN en i Schoeiin- 4NDHOUT„ ♦chip, zien. OOI EN ND, nd, IS, BUITENLAND. Overzicht. KAMERS VAN ARBEID. BINNENLAND. 4 DE WIT, JiGOTEN, S. W. N. VAN NOOTEN te Schoonhoven, Uitgevers. to bekomen mden Notaris in vaarden by gen, den 27. i d. KOP, I, Schoonhoven. le Notaris. A AREN to op Zater- 4des voor- jstus 1894, Lokaal J. STUUR- verkoopen: n. IIEMSC IIEV- Bergambacht, er 1 blok 280 en. Afzonderlyk iN, Notaris. Nadat genoemde Regeering de aan Japan gegeven belofte had ingetrokken, nl. om binnenlandsche hervormingen toe te laten, heeft het Coreaansch garnizoen van Seoul een aanval gedaan op de Japanache be zetting, die evenwel werd afgeslagen. Volgens de „Kölnische Zeitung” zijn de diplomatieke betrekkingen tusschen China en Japan echter nog niet officiéél verbroken. Tjjf hunner rich aan soortgelijken dieft. op oenen dag in de De weggenomen 100 HL., die i Notaris DE MOOIJ to kerk zal in tchtwageii portieren zeer licht. een Ilaiid- 'eeren, met jrzien van 3i' geschikt gebruikt en inder dan Prjjs der AdyertentiënVan 1 tot 5 regels meer f 0,10. Groote letters naar plaatsruimte. liilb uiterlijk tot Dinsdags-avonds 8- en tot Vrydags-namicu«^B v Alle binnenlandsche Advertentiënvoor 3-maal plaatsing opgegeven, worden slechts 2-maal in rekening gebracht. en des Zaterdags- drie maanden ƒ0,75. kan zich abon- 30 JULI 1894, is 11 ure, in van de Wed. t verschillende tr de gemeenten ustus 1894, het Gemeente- nima. JEd. Dw. Dr. r II O I. M A N. nu wil genoemd wetsontwerp, dat deze pachters weder op hunne hoeven zullen terugkeeren en zulks op voor de eigenaars gunstige voorwaarden. Verscheidene land bezitters hebben nu reeds vrede geslóten met hunne pachters. Er is slechts een som van 1 millioen pond noodig. Immers voor eene begrooting als die van Groot-Brit- tannië van weinig beteekenis? Het Engelsche Hof heefteen moeieiyken tijd doorgemaakt door het verblyf van den Russischen Czarewitch. Geen wonder, dat men er nu weer wat vryer ademhaalt en zich min of meer verlicht gevoelt. Er is waarlijk ook wel reden voor. Men hield zyn hart vast voor het leven van den hoogen gast en de uiterste voorzorgen werden dan ook genomen. Voortdurend werd hy bewaakt en kolonel Byny, die den Russischen Kroonprins gedurende zün verblyf in Engeland was toegevoegd, heeft werkeiyk ook een angstvollen tyd achter zich. „Natuurlyk is het niet anders dan ten hoogste aangenaam, vreemde vorsteiy'ke personen bij ons te hebben,” zoo schryft een Engelsch blad, „maar, wanneer zulk een persoon het voorwerp is van diepen haat, is het geluk wel een weinig gemengd.” De hoofden der geheime politie zullen voorzeker hiermede instemmenze zullen nu dit baantje aan die der Parysche politie overlaten In Engeland heerscht groote vreugde over de bezetting van de stad Kassala (op de grens van Abessynië gelegen). Italianen komt hiervan de eer toe. Zeer waarschynlyk zal deze plaats nu gevoegd worden by het Italiaansche bezit in Eritrea. Tusschen Engeland en Italië werd des- tyds reeds zoo afgesproken. En hoe de vreugde van eerstgenoemde mogendheid te verklaren? Wel, omdat het nu mis schien weer doenlyk wordt Kartoum „aan de beschaving terug te geven!” m. a. w. ttw» OiitovtzDgj ptfovhv izuavlit) w brengen. Ondanks de hevige regens is de gezond heidstoestand der Italinansche troepen uit stekend. Een bataljon is afgezonden ter vervolging van den Emir Musaid-Guidum, die met een klein gevolg van ruiters naar Gadegub is gevlucht. Men is hem op het spoor. Van den gevonden graanvoorraad deed gouverneur Baratieri eene rykeiyke uitdeeling houden onder de half-nomadische stammen in den omtrek van Kassala, aan welke hy verlof gaf zich by Alighedante vestigen. Minister-President Crispi heeft de groote voldoening gesmaakt, dat het financieel hervormingsplan ook door den Senaat is goedgekeurd met 146 tegen 51 stemmen. Óp nadering van ex Koningin Nathalie (Servië) heeft ex-Koning Milan het hazen pad gekozen en is naar Parys vertrokken. In Turkye is een soort van samen zwering op touw gezet door den Groot vizier, den Minister van Oorlog en an deren, om den Sultan van den troon te stooten; deze vertoeft nu te Mequinez, waar hy blyven zal. De samenzweerders zyn in hechtenis genomen en in de boeien geslagen. De Sultan van Marokko heeft eindeiyk zyn intocht gedaan in de hoofdstad, al waar de bevolking hem met veèl geest drift ontving. Uit Amerika meldt men, dat uit wraak over het talmen van den Senaat met de tariefwet, het Huis van Vertegenwoordigers besloten heeft, tot eene wyziging der Grondwet, om n.l. de leden van den Senaat voortaan te doen kiezen, niet door de wetgevende lichamen in de verschillende staten, maar door de kiezers. Dit is echter meer een protest dan een in ernst betoogde maatregel. Immers, om geldig verklaard te worden, zou deze wy ziging ook door den Senaat en wel met twee derde meerderheid moeten goedge keurd worden. In Pullman-City is de arbeid hervat. Al het oude volkje is aangenomen; die beweging is dus ook weer voorby In den Braziliaanschen Senaat heeft een heftig tooneel plaats gevonden, ont staan doordien een der leden zich in be- leedigende bewoordingen uitliet over Pre sident Peixoto. Diens vrienden kwamen daartegen op en zoo ontstond een tumult en een begin van gevecht, dat wellicht algemeen ware gewordenwanneer de President de zitting, niet had opgeheven. Tusschen China en Japan loopt het geheel verkeerd. Spoedig zal de oorlog wel verklaard worden. De geschilpunten zyn op het oogenblik deze: Japan weigert de gegrondheid te erkennen van China’s eisch: dat Japansche oorlogsschepen geen Óhineesche havens mogen aandoen, dan de daartoe by verdrag aangewezene. China heeft 12.000 man van Taku naar Corea gezonden, vergezeld van 8 kanonneerboo- ten, om de landing te beschermen. De Regeering van Corea weigert het door Japan geformuleerde hervormings programma ten uitvoer te leggenals Japan niet eerst zyne troepen terugtrekt. Men vermoedt, dat China hier achter zit. G, STIGT en de gemeente In 4 perceelen ‘ii Uttel, IN en DIJK, nder Zydu al- iaren ustus 1894, iet Koffiehuis het bureau wordt aan partyen schriftelyk medegedeeld en kan openbaar gemaakt worden. Wordt zij niet... aanvaarden verklaren partijen zlcli Jtsllen onder werpen aan de uitspraak van een scheids gerecht, dan treedt het bestuur der Kamer als zoodanig op. Verder kan alzoo de Kamer niet gaan, en in de meeste gevallen zal, vermoeden we, ook wel een bevredigende oplossing verkregen worden. Doch het geval is ook denkbaar, dat zulks niet geschiedt, dat een der partyen weigert zich by de uitspraak van het verzoeningsbureau neder te leggen en evenmin een scheidsgerecht aanvaardt. Zou het dan niet wenschelyk zyn, de tusschenkomst in te roepen van den kantonrechter, die vooreerst gebruik kan maken van de inlichtingen, welke het verzoeningsbureau kan verstrekken, enzoo hem dit nog niet voldoende toe- schynt, de voorlichting kan vragen van deskundigenbuiten het geschil staande Wy werpen deze bedenking op, omdat een definitieve en bindepde beslissing, zoo noodig door den sterken arm opge legd, in het uiterste geval ons onvermij delijk toeschynt. De Ondervinding in Frankryk verkregen doet ons daarop aan dringen. De sedert meer dan een halve eeuw in dat land bestaande Kamers van prud’ hommes zyn in ernstige gevallen ook onmachtig gebleken om gewelddadige beslechting van geschillen te voorkomen, dewyl aan haar uitspraken een wettelyke sanctie ontbreekt. „De Werkmansbode” iser niet byzonder op gesteld dat de zaak van de Kamers van Arbeid nog door deze Tweede Kamer wordt afgedaan. Wy ook niet. Aan een op zeer breeden grondslag gekozen volksvertegen woordiging, aan welker samenstelling ook de werklieden hebben deelgenomen, zy het overgelaten dit onderwerp te behan delen. Al geeft dat eenige vertraging, we neböen nu at zoo .i«t we ons dit uitstel moeteh getroosten. We beschouwen de instelling der Kamers van Arbeid als den aanvang van hetgeen men onder sociale wetgeving volgens de heden- daagsche begrippen verstaaten opdat deze grondslag goed gelegd worde is het billy k, dat de meest belanghebbenden hierop een rechtmatigen invloed uitoefenen. In Frankryk is men nog druk bezig met de anarchisten-wet. De eene zitting is al woeliger en rumoeriger dan de andere. Nu is men genaderd tot het eerste ge deelte van artikel 5, na eerst door tal van amendementen heengeworsteld te hebben, die alle, zonder onderscheid, werden ver worpen, ondanks de tegenwerpingen van de zijde der radicalen (Brisson) en der socialen. De artikels 3 en 4 zyn met 328 tegen 131 stepimen goedgekeurd en van artikel 5 slechts het eerste gedeelte met 323 tegen 167 stemmen. De laatste zitting was zeer rumoerig, vooral de avondzitting, waarin beraadslaagd werd over het recht van de Regeering, om den verkoop van Buitenlandsche bladen met door de anarchisten-wet verboden mededee- lingen in Frankryk te doen staken. De heer Déneschaux vreesde, dat zulks zou leiden tot internationale verwikkelingen, doch de Minister van Justitie achtte dezen maatregel volkomen gerechtvaardigd, als zy'nde een deel van het streven der Re geering, om het anarchisme uit te roeien. De Ministerpresident sprak op gelyke wyze, toen de radicaal Lockroy een nieuwen aanval deed op het artikel. De Afgevaardigde Denoix liet in zyne ver dediging van het artlkeU zich eenige woor den ontvallen, die den journalisten op de tribune schenen te mishagen. Deheeren verslaggevers gaven dit op duideiyke wyze te kennen. Van het eene woord kwam het andere en de twist liep zoo hoog, dat eindelyk besloten werd, den Afgevaardigde Denoux, wegens diens beleedigende woor den aan het adres der dagbladpers, tot een tweegevecht uit te dagen. Voor de journalisten werd als kampioen aangewe zen de heer Drauet. In den nacht van Donderdag op Vrydag is te Parys een anarchistisch manifest aan geplakt, waarin, naar aanleiding van het aanhangig ontwerp, met het volgende ge dreigd wordt: Wij zullen in het wilde toeslaan, wy zullen handelen als wilde dieren, Bourgeois! vergif, dolk,dynamiet, brand zullen u wachten. Worden onze vlugschriften, onze bladen in beslag ge nomen, onze vergaderplaatsen gesloten en alzoo de propaganda door het woord ons belet, wy zullen spreken met ons gebaar, enz. Het stuk droeg tot opschrift: „Stad Parys. Gemeenteraad. Besluit van 20 Juli 1894.” Vandaar dat de aanplakkers niet gemoeid werden. Het Britsche Lagerhuis heeft met 259 tegen 227 stemmen het Regeerings-ont- werp aangenomen tot schadeloosstelling der uitgezette lersche pachters. 1797 ge zinnen, sedert 1879 uit Ierland verdreven, leven nu in de grootste ellende voort eu dien zin uit te lokken? Het geval is -geenszins ondenkbaar, dat een deel der „belanghebbenden” een Kamer wenscht, een ander niet, en dat onder die omstan digheden ook het gemeentebestuur onzydig wenscht te blyven. Hoe zal dan de Re geering uitmakenof de oprichting al dan niet behoort plaats te hebben? Het stelsel van gemeenschappelijk ver gaderen is behouden. De Kamer bestaat uit een geiyk aantal patroons en werk lieden en kan gesplitst worden in afdee- lingen, overeenkomende met de onder scheiden bedryven die zij vertegenwoor digen, en in welke dezelfde gelykheid moet gehandhaafd worden. Het een en ander wordt vastgesteld in het Kon. Be sluit waarby de oprichting is bepaald. Om tot lid of plaatsvervangend lid der Kamer te worden benoemdmoet men ingezetene des Ryks zyn, dertig jaar oud, en gedu rende drie jaar na het begin van de meerderjarigheid in een gemeente tot het ressort der Kamer behoorende in een der bedryven, door de Kamer vertegenwoor digd, als patroon of als werkman werk zaam zijn geweest. Ook vrouwen hebben kiesrecht voor en zyn verkiesbaar als leden. Noch verkiesbaar noch kiesgerechtigd zyn zy die vergunning hebben tot den verkoop in ’t klein van sterken drank- die by rechterlyke uitspraak het beheer over hun goederen hebben verloren; tydelyk, d. w. z. gedurende zes jaren na afloop of kwytschelding hunner straf zy die ver oordeeld zyn tot een vryheidsstraf van vier jaren of langer. De leden der Kamers en hun plaats vervangers, de laatsten treden op by tusschentyds ontstaande vacaturewor den benoemd voor vyf jaren, treden te- gelyk af en zyn herkiesbaar.. Er is nog een bepaling, dat het lid maatschap der Kamer, alsmede de be voegdheid om te worden herbenoemd, niet verloren gaat voor het geval iemand, na zyn benoeming, ophoudt werkzaam te zyn in het bodryf dat hy tydens zyn be noeming uitoefende. De strekking van deze alinea begrypen we niet best. Als een patroon zyn zaak aan kant doet, houdt hy op belanghebbende te zyn in de beteekenis dezer wet; evenzoo een werkman die brievenbesteller, politieagent, concierge of zoo iets wordt, of door ou derdom of invaliditeit den arbeid moet laten varen; Zou het dan niet veel ratio- neeler zyn, dat hy tegelykertyd aftrad als lid der Arbeidskamer, en voor hem de meest rechthebbende plaatsvervanger zitting nam? Het lidmaatschap is geen persoonlijk recht, maar een mandaat tot welks uitoefening bepaalde gegevens aan wezig moeten zyn; waar deze niet meer bestaan, behooren ook de daaraan ont leende bevoegdheden te vervallen. Des- gelyks kan het gebeuren dat iemand van bedryf verandert; een ambachtsman kan landbouwer worden of omgekeerd, enz. Heeft hy nu zitting als lid eener afdeeling die zyn vroeger vak vertegenwoordigt, dan moet hy eveneens, naar onze meening, die plaats verlaten, en door een ander lid der Kamer, bedoeld bedryf uitoefenende, vervangen worden. Dat past beter in het stelsel der wet dan de vermelde over gangsbepaling. Het kiesrecht voor de leden der Kamers van Arbeid komt overeen met de eischen voor het lidmaatschap, met deze veran dering, dat men voor den dertigjarigen leeftyd hebbe te lezen de meerdeijarigheidy en voor de driejarige uitoefening van het bedryf een werkzaamheid gedurende het laatste jaar. Verder gelden dezelfde uit sluitingen. Er zyn kiezersiysten van en voor patroons, van en voor werklieden. Tot het opmaken van de lyst der laat sten worden de patroons verplicht jaarlyks opgave te doen van alle in hun dienst zijnde meerderjarige werklieden en van de betrekking die door hen wordt vervuld. We laten hier onvermeld de voorschrif ten betreffende de afdeel in gen en het be stuur der Kamerom nog een enkel woord te wyden aan het voornaamste gedeelte harertaak, namelyk de beslechting van geschillen. Daartoe wordt gevormd een verzoenings bureau waarvan de leden benoemd wor den door de afdeelingen, en dat een gel yk aantal patroons en werklieden bevat. Het bureau benoemt een voorzitter; is deze lid van het bureau, dan wordt in zijn plaats een ander benoemd. In gewone gevallen heeft de voorzitter slechts een raadgevende stemstaken over eenig voor stel de stemmen, dan wordt in een nieuwe vergadering weer gestemd; by herhaalde staking beslist de voorzitter. Eenmaal per maand, en verder zoo dikwijls de voorzitter het noodig acht, vergadert het bureau tot het onderzoeken en afdoen van de geschillen, die aan zyn oordeel worden onderworpen. De aanvraag daartoe geschiedt naar een vast te stellen formulier. Party en verbinden zich, terwyl het onderzoek geschiedt, noch den arbeid te staken, noch iemand, by het geschil betrokkente ontslaan. De uitspraak van i gehoord, doch eene vermissing hadden zjj niet kannen conata- teeren, daar de hoop steenkolen daartoe te groot was. Het O. M. qualificeordo dit feit als hoogst ernstig, doch moest toegeren dat als het toe richt op de fabriek niet zooreel te wenschen overliet en dit nauwkeuriger was geweest, be klaagden niet zooveel gelegenheid zouden heb ben gehad om zich aan diefstal schuldig te maken. Op dien grond dan ook zou het eene niet te zware straf vorderen en wel drie maan den gevangenisstraf voor ieder. In een zeer uitgebreid pleidooi voerde Mr. P. J. Troelstra het woord voor de beklaagden. Zoo deze niet bekend hadden, zeide pleiter, er zou geen bewjjs togen hen «jjn. Toch wordt deze bekentenis door geen enkel bewijsmiddel gesterkt. De gebleken aanwijzingen bevestigen de bekentenis niet. Op dien grond reeds zal vrijspraak moeten volgen. Verder trachtte plei ter aan te toonen dat hier ook van geen diefstal sprake kan zjjn. Do steenkolen toch hadden beklaagden in hunne betrekking onder zich en zij waren daarvoor alleen verantwoording schul dig aan den directeur. Volgens pleiter zouden zij zich hebben schuldig gemaakt aan verduis tering. Mocht de rechtbank zich echter niet kunnen vereenigen met pleiters gevoelen, dan verzocht hij de oplegging van slechts oen paar dagen gevangenisstraf. Hiervoor werden tal van omstandigheden bjjgebracht, zooals de verleiding waaraan bekl. hadden blootgestaanhun gering salaris; de omstandigheid dat xjj loonsverhoo- ging hadden aaugevraagd, en dat in plaats van dit te verkrjjgen hun loon nog was verlaagd, en dergelijke meer. Uitspraak over 8 dagen. Op de laatst gehouden al gemeens vergadering met de leden van de weesinrichting „Neerbosch”, zijn de veranderde statuten en het huishoudelijk reglement vastgesteld. In plaats van de heeren A. Kramers te Amsterdam, D. Van ’t Lindenhout en Jac. Van 't Lindenhout, die als bestuursleden bedankt hebben, zijn gekozen de heeren: Ds. E. A. G.Van Hoogenhuyze te Nijmegen, Mr. J. H. C. Cazius, raadsheer te 's Hertogenbosch, en Mr. J. P. A. graaf Van Limburg Stirum te Oosterbeek Met de gekozenen bestaat thans.het bestuur uit de heerenG.IJpen- burg te Arnhem, president; E. J. GrifHjn te Arnhem, le secretaris; L. J. Luijks te Rotterdam, 2e secretaris; J.Van ZwetWz. te Rotterdam; J. G. Metz te Amsterdam; H. J. Koper te Hees en J. Van 't Linden hout, directeur. - Eervol emeritaat verleend door het provinciaal kerkbestuur van Fries land aan den heer J. W. Kramers, predikant te Leeuwarden, vroeger te Ammerstol, ingaande 1 Augustus a. s. Het classicaal bestuur van Meppel heeft goedgevonden, in afwachting van een nader onderzoek, een provisioneels schorsing uit te spreken over Ds. J. te Hollandsche Veld, tengevolge van wan ver- houdingen tusschen hemen zijne gemeente. den verjaardag Regentes en der en Ringrijdery, Het Juli niynmer van de „Werkmans- ‘bóde” brengt de historie in herinnering van de pogingenaangewend om te komen tot een wettelyke regeling van de Kamers van Arbeid, - en zegt dat de zaak zoo Jangzaam aan een lydensgeschiedenis be gint te krijgen. Inderdaad heeft niemand kunnen den ken, toen deze quaestie voor het eerst werd aangevat, dat het zóó lang zou duren eer zy tot een begin van oplossing zou geraken. En, van dat begin is op dit oogenblik nog zeer weinig te bespeur ren, zoodat we eigenlyk niet veel verder z(jn dan drie jaren geleden, toen eerst de heer Pyttersendaarna de heer Schim- melpenninck van der Oye, gebruik ma kende van het recht van initiatief, aan de Tweede Kamer een ontwerp aanboden. Beide vobrstellen werden in de afdee lingen onderzocht. Op onderscheiden punten verschilden zij aanmerkelyk, gc- lyk in het sectie-verslag in by’zonderheden werd aangetoond. Terecht werd de op merking gemaakt, dat het uiterst moeie- lyk, zoo niet onmogeiyk zou zyn, beide ontwerpen in behandeling te nemen, en evenmin tusschen de twee een keus te doen, zoodat den heeren in overwe ging werd gegeven, met elkander in overleg te treden omtrent een gemeen schappelyk ontwerp., dat dan aan een nieuw onderzoek zou worden onderworpen. De wenk werd opgevolgddoch met een slechts schynbaar goed resultaat. Wel kwam er een gezarnenlyk wetsvoorstel, waarin tevens rekening was gehouden met de aanmerkingenin de afdeelingen der Tweede Kamer gemaaktdoch onder nadrukkelyke verklaring, dat óp hot voor naamste punt van verschil geen overeen stemming was verkregen. De heer Pyttersen verlangde Kamers, waarin patroons en werklieden in1 dezelfde groepen zitting hebben, om de arbeids- belangen, als gemeenschappelyk, ook met elkander te behandelen. De heer Schim- melpenninck daarentegen wilde patroons en werklieden afzonderlyk laten verga deren, omdat beider belangen dikwyls tegengesteld zyn, en de werklieden buiten de tegenwoordigheid hunner meerderen vryer zouden kunnen beraadslagen. Na het tweede sectie onderzoek had de commissie van rapporteurs een samen komst met de voorstellers. Nogmaals word gewezen op de moeielijkheid, onder die omstandigheden, met hot bestaand mee- ningverschiltot de openbare behandeling over te gaan; de eenige weg, die nog kon worden ingeslagen, was deze, dat één der voorstellers het ontwerp voor zyn rekening zou nemen, dan kon de ander, door middel van een amendementpogen de Kamer tot zijn zienswyze over te halen. Ook hierover konden de heeren het niet eens wordentotdat de kiesrechtdebat- ten kwamen en hun verloop aan den par lementairen arbeid vooreerst een einde maakte. Hier was dus, door overvloed van be langstelling, het werk mislukt. In het gewone leven heeft men voor dit geval het bekende spreekwoord van de koks en de brij. Inmiddels was er een kleine verande ring in den toestand gekomen. De heer Schimmelpenninck van der Oye werd ge kozen tot lid van de Eerste Kamer, en nam die benoeming aan. Daarmee ver viel zyn aandeel in de verdere behandeling van het wetsontwerp betreffende de Ka mers van Arbeid in de Tweede Kamer, en kreeg om zoo te zeggen de heer Pyttersen de vrye hand. Deze heeft de gunstige gelegenheid niet ongebruikt gelaten. Zoodra de nieuwe Kamer, waarin hy was herkozen, het werk had hervat, diende hy zyn ontwerp opnieuw in, wederom met eenige wyzi- gingen om te gemoet te komen aan ge opperde bezwaren. Nadat het zoo van alle kanten door zooveel personen is bekeken, nadat ook in de pers het belangryk onderwerp veel vuldig werd besprokön, mag men ver wachten dat er niet veel meer op aan te merken zal zyn. Zoo komt het ons ook voor. Het ontwerp zit goed in elkander en, werd het, gehjk het thans luidt, tot wet verheven, men zou kunnen zeggen dat een flinke stap is gezet in de richting eener gezonde arbeidsregeling. Wy zullen niet al de hoofdbepalingen van het ontwerp vermeldendoch slechts den algemeenen geest pogen aan te geven. Het ontwerp stelt de oprichting van Kamers van Arbeid niet verplicht: zy kunnen, by Koninklyk Besluit worden opgericht in elke gemeente of in een combinatie van gemeenten op aanvrage van het gemeentebestuur of van belang hebbenden. Dat laatste is wel wat on bestemd hoe groot moet het aantal der aanvragers in verhouding tot dat der ge- zameniyke werklieden en patroons als geïnteresseerden by de verschillende be dryven wel zyn, om een Kon, Besluit in Deze Courant wordt des Woensdags- morgens uitgegeven. Prys: voor Schoonhoven per c Franco per post door het geheele ryk 0,90. Men kan ziel neeren bij alle BoekhandelarenAgenten en Brievengaarders. - By Kon. besluit is aan Mr. G. Van Tienhoven, oud-minister van buiten- landsche zaken, vergunning verleend tot het aannemen der versierselen van Ridder- Grootkruis der orde van de Eikenkroon, hem door Zijne Koninklyke Hoogheid den Groothertog van Luxemburg geschonken. By Kon. besluit is benoemd tot kantonrechter-plaatsve'rvanger in het kanton Ridderkerk, F. H. Baron d’Aulnis de Bourouill, notaris te Ridderkerk. By gelegenheid van de op 23 Augustus a. s. te Groot-Ammers te houden landbouw-tentoonstelling, vanwege de af deeling Alblasserwaard der Hollandsche Maatschappy van Landbouw, zal de stoom- bootreedery Fop Smit voor het vervoer een vermindering toestaan van 5O°/0, by betaling waarvan een bewys van vrij terugvervoer wordt afgegeven, onverschil lig of de goederen teruggaan naar den inzender of naar een anderen eigenaar. De directie van den Stoombootdienst op de Lek zal de goederen kosteloos ver voeren, mits de voorwerpen het gewicht van 1000 kilo niet te boven gaan. De rechtbank te Rotterdam ver oordeelde Dinsdag o. a.J. P., schipper te Gouda, wegens mishandeling van zjjne echtgenoote, tot f 5 boete. Een zevental personen uit Gouda, vroeger als stokers en kolenrjjders in dienst van de ge- ESe±;sstab„?“k™ dag in de maand Januari van dit jaar te zamen en in vereeniging zouden hebben weggenomen eene hoeveelheid steenkolen, toebehoorende aan de gemeente Gouda, en vjjf hunner bovendien, dat zij zich aan soortgelijken diefstal «ouden hebben schuldig gemaakt maand Maart da.v. Allen bekenden volmondig, hoeveelheid bedroeg telkens voor f104 hebben verkocht. Een drietal getuigen werden hadden zjj niet I

Schoonhovensche Courant | 1894 | | pagina 1