1B 01 EDE, nieuwe zorgen," Pew- en N°. 1498. Zaterdag 11 Augustus. 1894. Nieuws- en Advertentieblad voor Zuid-Holland en Utrecht :öojm 4 I Dhting. i 1 zien; De eerpoort, De Oude :00PM iERBROEK, IE HAVER (TEN, rdam, perceelen best OUW- EN IND, STRAATSCHOUW. J IS, >ek, BUITENLAND. Overzicht. BINNENLAND GEZONDHEIDSBELANGEN. Officiëele Kennisgevingen. BODDE. waarmede U BOOTEN, tweede snede Boezem en den den gunstig vee vermeer- )rdijnkettingen wasten, Koord, n, Deurplaten, sen verder te acht. den verkoop. Centiaren. ss, welke evenals rugbaar zijn ten I WAGENINGE tegeljjk voor N NOOTEN H)N HOVEN kBRIEK sricht in 821. SCHOOMOVENSCHE COURANT. uit den Pastorie- I kan bevatten. En ilijk geen verdere te doen begrijpen tp seinheid, vooral I 'zeker niet minder Ier C. B. VAN ihoonhoven zal O Augustus te iet Bestuur, )EREN Azn. Voorzitter. Secr. Blok weer en Iblasserdamter SS WONING met itimmerten, ERF m een afzonder- genover, binnen- iderd|jk, naby Notaris f WAGENINGE isserdam zal op lag 11 Augus- q op Zaterdag afslag, telkens in het Koffiehuis te Alblasserdam, m: stand ook, die kien: er toch wt redeneering noodig dat de meefiA niegi Op het lichaam, maar ww niet nwnuer op woning en kleeding, als een eerste plicht is aan te merken. In den laatsten tijd is ook door de ge meentebesturen meer dan ooit te voren acht gegeven op hetgeen van overheids wege kan worden gedaan om het gevaar af te weren of, zoo het zich vertoont, binnen de engst mogelijke grenzen te beperken. Dat is ook een quaestie van groote verantwoordelijkheid; overal dient men zich zóó toe te rusten, dat op de vraag of men, zoodra een ziektegeval verschijnt, in staat is om‘zonder eenig tijdverlies te doen wat ervaring en we tenschap gebieden, een beslist bevesti gend antwoord gegeven kan worden. Tegelijk is het dan wenscheljjk een kijkje te nemen in die deelen der gemeenten, waar de inrichting der woningen doet vreezen dat er nietgenoegzaam zorg wordt gedragen voor goed water, voör afvoer van hetgeen verwijderd moet wordenen hulp te verleenen waar zulks noodig is om toestanden te verbeteren die, zoo men er niets aan doetniet alleen onze begrippen van menschlievendheid in een weinig gunstig daglicht stellen, doch ook per soonlijk gevaar opleverenin wijden kring, voor alle mede-ingezetenen. Wie zich het levendigst voorstelt, dat de vijand aan de poort iskan hem het rustigst afwachten, en heeft de meeste kansdat de gevreesde bezoeker wegblijft. heidonverschilligheid waarvan tal van menschen zou inderdaad doen vragen of zij met hun gezondheid wellicht den Eiit f A^lgens het békende versje Prijs der Advertentiën: Van 1 tot 5 regels 0,50. Iedere regel meer f 0,10. Groote letters naar plaatsruimte. Inzending franco uiterlijk tot Dinsdags-avonds 8- en tot Vrjjdags-namiddags 5 uren. Alle binnenlandsche Advertentiën, voor 3-maal plaatsing opgegeven, worden slechts 2-maal in rekening gebracht. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Schoonhoven maken bekend, dat ingevolge art 41 van het Politie-Regie ment, de STRATEN moeten zijn uitgewied vóór 1 September a.s., op welken dag SCHOUW zal worden gehouden. Schoonhoven, 11 Aug. 1894. De SecretarieDe Burgemeester, H. O. GEELHOED. Mr. A. D. 11. KOLFF. In onze dagen is het niet geheel over bodig, hierop eens te wijzen. Voor de derde maal in drie achtereenvolgende jaren wordt ons land bezocht door de besmet ting, die elders in Europa, onder begun stiging van slechte hygiënische toestanden, wederom de slachtoffers bü honderden neervelt. Omstreeks het midden der veertiende eeuw kon de „zwarte pest” een derde der menschap wegmaaien; uit dit vreeselijke feit kiflmen we eenigszins afleiden, hoe het toen stond met de zorg voor de ge zondheidsbelangenEn, mócht men soms van oordeel zijn, dat het oorzakelijk ver band niet vaststaat, zulks wordt weer sproken door hetgeen nog in dit jaar voor viel in een deel van China, waar de pest de menschen bij heele troepen deed ster ven ook de ziekte die omstreeks 1350 Europa doortrok en 25 millioen menschen doodde, kwam uit China! van wie bleek dat zü in een niet te beschrijven toestand van onreinheid verkeerden die de versprei ding der besmetting grootelijks bevor derde, terwijl dezelfde ziekte tot staan kwam, overal waar betere zorg was ge dragen. Speciaal van de choleraterecht zoo gevreesd waar men haar verschijning moet afwachten zonder gewapend te zyn, staat het volkomen vast, dat men aan haar aanval ontsnapt door het in acht nemen van eenvoudige maatregelen van behoedzaamheid. De bacillen, die haar doen ontstaandoen niemand kwaad zoo lang zij niet in zijn maag of andere spijs verteringsorganen zitten. De zaak is dus eenvoudig ze daar vandaan te houden. Die,, bacillen worden overgebracht, van de eene plaats naar de andere door stroomend wa ter, en wüdie aan den benedenloop van rivieren wonen, staan dus aan groote ge varen bloot, als wij zóó maar dat water drinken. Filtreeren zelfs door middel van de beste toestellen, houdt de bacillen niet terug: aan een klein gaatje hebben zy genoeg om er doorheen te snappen. Al leen koken daar kunnen zjj niet tegen. En dewijl men nooit precies weet, óf het drinkwater, waarvan we gebruik ma ken, ook vermengd is geraakt met hetgeen de Maas ons uit België is komen brengen, gebiedt een eenvoudig voorschrift van voor zichtigheid, geen ongekookt water te be zigen, ook niet voor toilet doeleinden, voor het wasschen van vaatwerk, enz. Voor het wasschen van melk evenmin. Daar we echter nooit zekerheid, kunnen krijgen of onze leveranciers bij dezen reini- gingsarbeid wel aan de cholera bacillen hebben gedacht, is ook het koken van de melk zeer aan te bevelen. Voorts denke men er aan, dat op onderscheiden ma nieren de ziektekiemen een weg weten te vinden naar de plaatsen waar zij haar verderfelijken voortplantingsarbeid kunnen verrichtendat alles wat uit het ingewand eens lijders komt, in hoe verdunden toe- nnenkast, Com- Boekenhanger, Pendule met Boeken, Platen «n, Serviezen, en Aardewerk, Doofpot, Kooi en Ledikanten, bewoond door Vaag, om con- i verkoopen: van een met toebehoo- éls, Jalousieën, ffet, Toonbank rustus 1894,' bü M. VAN Deze Courant wordt des Woensdags- en des Zaterdags morgens uitgegeven. Prys: voor Schoonhoven per.drie maanden ƒ0,75. Franco t door het geheele r(jk 0,90. Men kan zich abon- neeren Boekhandelaren, Agenten en Brievengaarders. W S. &W. N. VAN NOOÏEN te Schoonhoven, Uitgevers. zorgeloosheid blijken geven, i dan is of zü met hun redenee spot drijven I versje van vader Kamphuüzen zou de aarde een paradys wezen, indien alle menschen wys waren en wèl deden. In zake de bevolkings- quaestie is niet ieder geneigd, dit geree- delyk toe te stemmen. Want indien de eischen der gezondheidsleer door alle men- schen nauwgezet werden opgevolgd, dan zou de verdubbeling waarvan hier ge sproken wordt nog sneller gaanen reeds nu houden de staathuishoudkundigen, die van zulke quaesties een studie maken, en I gaarne zouden willen vaststellen hoe de toestand zal zyn over een paar honderd jaar, hun hart vast wanneer zü zich in die cü’fers gaan verdiepen en de vraag stellenhoe de Europeanen aan den kost moeten komen als er eens viermaal zooveel zü’n als nu? Wü voor ons geïooven dat men verkeerd doet met zü’n tyd en werkkracht te be steden aan de oplossing van vraagstukken waarvan niemand iets kan weten. Die lui in de toekomstmet wie we alleen daarom te maken hebben omdat zü de eer genie ten onze afstammelingen te zü'n, moeten zelf maar weten hoe zü zich redden zullen uit de omstandighedenin welke zü buiten onze persoonlüke schuld geraken. Wü zü’n volstrekt niet verplicht, een jaar of tien vroeger dood te gaan dan we zouden kun nen alleen om de klimming van het be- volkingscyfer wat tegen te houden. Mocht die klimming nog bü ons leven tot moeie- lükheden leiden, en men beweert dat het werkelük reeds zoover gekomen is, dan zullen we ons beüveren om naar ons beste weten die bezwaren te overwinnen of, als dat niet kan, er de gevolgen van trachten te dragen. Doch al de statistie ken van de wereld zouden niet bü machte zün, eenig mensch te ontheffen van zün verplichting, al het mogelüke te doen tot verdediging van zü’n leven en dat zü’ner medeburgers tegen de schadelijke invloe den door welke het wordt bedreigd. Caserio, de moordenaar van Carnot, is ter dood veroordeeld. Met een: „leve de anarchiebegroette hü züne veroordeeling. Gedurende het geheelowerhoor heeft hü de grootste onverschilligheid aan den dag gelegd. In zü’ne antwoorden verklaarde hü, de anarchistische beginselen te zijn toegedaan en geheel uit eigen beweging gehandeld te hebben. Met ijskoude be daardheid deed hü vervolgens het verhaal van zü’ne daad, waarover hü in het ge heel geen spüt gevoelt. Alleen speet hef hem, dat hü het mes in Carnot’s wonde had laten zitten, waardoor hü zich niet kon verdedigen tegen züne aanvallers en vastgrü’pers. Hü verklaarde ten volle voor züne daad verantwoordelük te zü’n; van verstandsverbü’stering geen sprake. De verdediger pleitte niet toerekenbaar heid en plaatste zü’n client onder be scherming van diens slachtoffer, den heer Carnot, wiens laatste wensch ongetwüfeld een van medelüden en barmhartigheid zou geweest zün. Voorts las Caserio een stuk op tot züne verdediging. Het was echter alles nutteloos. Caserio werd zonder aanneming van verzachtende omstandig heden ter dood veroordeeld! Denzelfden dag werd Dr. Cornelius Herz, de man van het Panama schandaal, door de Parü’sche rechtbank tot 5 jaar gevan genisstraf veroordeeld. Zou Engeland echter den dokter uitleverbaar achten? Wegens de nieuwe anarchistenwet ver trokken verscheidene personen uit Frank- rü’k, o. a. ook de bekende Italiaansche socialist Cipriani. De anarchistische Prins Nackachiare is met züne vrouw, zü’n schoonvader, schoon moeder en schoonzuster gevangen geno men aan de Fransche grens, waar de Spaansche politie de familie had uitgezet. De rechtbank te Céret heeft dien Prins, die, evenals zün vrouw, in Rusland ter dood veroordeeld werd, maar uit de ge vangenis ontvluchtte, en die in Frankrijk een paar malen gevangen zat en het land uitgebannen werd, thans veroordeeld tot 3 maanden gevangenisstraf. Zün schoonvader, baron von Roedel, is naar Montpellier gebracht, waar hü wegens oplichterijen terecht zal staan. Volgens de „Tribuna” zullen 2000 Italiaansche anarchisten gedeponeerd wor den naar de eilanden in de Roode Zee. Vyftig zyn reeds te Napels ingescheept om naar Massowa gebracht te worden. Keizer Wilhelm van Dultschland schijnt büzönderê voorliefde te hebben voor zee tochtjes. Zoo heeft Z. M. o. a. eens een bezoek gebracht aan zü’ne grootmoeder, Koningin Victoria op Osborne (Wight) en daarna deelgenomen aan den grooten zeil- wedstrüd te Cowes. Zeer waarschü’nlük gaat de reis nu door naar België, om een kü’kje te nemen op de tentoonstelling te Antwerpen. Het nieuwe gebouw van den Duitschen RÜ’ksdag te Berlün zal in October zoover gereed zün, dat de Volksvertegenwoordi ging er hare zittingen kan houden. Stellig zullen echter nog wel een paar jaar ver- ioopen, vóórdat het geheel is voltooid. De bouwmeester Wallat heeft zich slechts noode geschikt naar het bevel van de Rü’ksdag-commissie, om zooveel haast te maken. Volgens hem moet men niet op een paar jaar zien bü de oprichting - Bij hesirit is benoemd tot ontvanger <itw dir. 'belast, invoerr. en au.. te E amp-n a gei der dir. belast, en'ace. te Woerden c. a. van zulk een monumentaal gebouw, dat als het ware een soort van hoogeschool voor de Duitsche bouwkunst moet zün i In Denemarken heeft de Ministe' President Estrup zijn ontslag genome* an io varT>An..an ,1aa>. Dnvan D.irlca Blhahr uu UU.UCUWb. VU OW. IA> H WIUWITV. O. - Bü Kon. besluit is benoemd V do dienstdoende schuttorü te Middel burg tot 2e luit. Jlir. M. C. Nahujjs. - De opening der jacht op klein wild is voor dit jaar in de provincie Zuid-Holland vastgesteld op Zaterdag den len September aanstaande met zonsop gang, met uitzondering van de jacht op fazanten, waarvan de opening is vastge- van het water- k zal op Maan- 1-894, voorin, ris te lek, Men behoeft het nbg niet ver gebracht i te hebben in de kennis van de leer der cüfers en feiten, anders gezegd van de statistiek, om tot de conclusie te komen, dat er in onzen tü’d heel wat meer zorg wordt gedragen voor het behoud van men- schenlevens, dan vroeger. Immers, die wetenschap leert, dftt.jp een tü’dperkvan negentig jaar ongeveer, de bevolking van ons werelddeel is verdubbelden zulks ondanks de bloedige oorlogen, sinds het begin dezer eeuw gevoerd en waardoor millioenen mannen in de kracht van hun leven zün weggerukt; ondanks de land verhuizing, die oorzaak is dat thans de Nieuwe Wereld in bevolkingsdichtheid bü'na met de Oude wedü’vert. Al hebben we over vroegere eeuwen niet zulke be trouwbare cüfers als men tegenwoordig met zeer te waardeeren nauwgezetheid büeenbrengtzoodat het niet gemakkelijk zou zü’n een heldere voorstelling te ont werpen van den loop der bevolking sinds het jaar 1000, by’voorbeeld, toch kun nen we aannemen dat dezelfde toeneming steeds geconstateerd zou zün, indien de zelfde oorzaken in gely’ke mate hadden medegewerkt tot dit resultaat, of liever, als gelüke afwezigheid van storende invloe den het proces rustig had doen voortgaan. Dit nu kan niet het geval geweest zy n, want dan zou voor vier of vy'f eeuwen Europa een zoo dunne bevolking hebben vertoond dat öf slechts een klein gedeelte ware bezet bf de menschen leefden zoo verspreid dat een niet dan uiterst geringe mate van maatschappelü’ke samenwerking kon zijn waargenomen. Geen van beide onderstellingen komt overeen metdeaan- wüzingen der geschiedenis. Maar bovendien hebben we bepaalde gegevens, waaruit is af te leiden dat de toeneming in onzen tüd veel grooter is dan te voren. Telt zelf eens terug, en neemt voor het gemak de cijfers nog wat ruimer dan zü zün, dan komt ge, voor de verdubbeling een eeuw en aan ’t eind der negentiende 400 millioen Europeanen stellende, tot de uitkomst, dat er in 1800 maar 6| millioen moeten geweest zün. Dochin de jaren 1347 tot 1356 woedde over ons werelddeel de „zwarte pest”, die, volgens onderscheiden berichtenéén derde van de bevolking wegrukte, welk derde op 25 millioen wordt getaxeerd, zoodat toen althans nog 50 millioen over bleven. Het lükt er dus volstrekt niet naar, dat zelfs sinds dien tü’d de toene ming een geleidelü’ke verdubbeling per eeuw bedroeg; zij ging veel langzamer, niet, omdat er in dien t(jd nog meer oorlogen zü’n gevoerd dan tusschen 1800 -en 1870, want dat zal, dooreengenomen en zelfs wanneer men de groote verwoes tingen van den dertig jarigen oorlog mee rekent, niet zoo heel veel verschillen, maar dewü’l de gemiddelde levensduur is verlengd, doordien oneindig meer gelet wordt op hetgeen noodig is om de ge zondheid te onderhouden. In veler oor klinkt die bewering als een overdrijving. Dat er op enkele, voor de hand liggende dingen wat meer acht wordt geslagen, kan men toegeven; ook zü’n er veel meer en veel bekwamer genees kundigen, die de oorzaken van ziekten en de voorwaarden, onder welke zü zich verbreiden, nauwkeurig hebben gadege slagen enzoo zü al niet de eersten doen verdwünentoch tot wegneming van de laatsten talrijke hulpmiddelen aanwenden, die voorheen onbekend waren. Maar voor het overige, - de fabelachtige onwetend- stad steld op Maandag den len October aan staande, terwül van die opening voorts is uitgezonderd de uitoefening van het jachtbedrü’f vermeld in art. 15 lett. e der wet van 13 Juni 1857 (Staatsblad n°.87). De korte jacht mag dagelü'ks en de lange jacht slechts driemalen ’s weeks en wel Woensdags, Vrü’dags en Zaterdags, worden uitgeoefend. - Van Montfoort op Woerden is een dagelüksche dienst opgericht van de algemeene expeditie-onderneming Van Gend en Loos—H. Colignon en Co. Dinsdag is voor den rechter commissaris te ’s-Gravenhage de in structie geopend tegen den onderwü'zer te Noord wijk, A. op de L., wiens arrestatie verleden week werd gemeld. Te Haastrecht, ten huize van mevr. Le Fèvre de Montigny, hadden op 12 Juli gebedeld de 60-jarige werkman J. v. d. M. en de 48-jarige wever A. V., zooals zü ter terechtzitting te Rotterdam verklaarden, alleen met het doel om naar de kolonie te worden opgezonden, daar zü beiden buiten werk waren. De president, Mr. H. A. v. Rees, bracht den len bekl. onder het oog, dat niet aan zün verzoek zou kunnen worden voldaan, wy’l de ge neesheer der gevangenis verklaarde, dat hy tot werken ongeschikt is. Het O. M. requireerde voor den len bekl. 12 dagen en voor den 2en 8 dagen hechtenis en 1 jaar opzending naar een werkinrichting. De jaarlü’ksche jubilé-velddag van het Leger des Heils is Woensdag op „Nimmerdor”, het buiten van baron Van Boetzelaar, bü Amersfoort, gehouden. Het feest had bü'zondere beteekenis omdat generaal Booth daarbij herdacht dat hü voor 50 jaren het leger stichtte. Gewone en extra treinen brachten uit alle oorden des lands duizenden aan. Op het prachtige buitengoed waren allerlei tenten, zoowel voor comsumptie als voor den verkoop van kleeding en attributen voor den heils soldaat, opgeslagen. In het sparrebosch was een reusachtige tribune gebouwd, waarop eenige muziekkorpsen en vele soldaten met een aantal veelkleurige banieren gezeten waren. De muziek ontving den generaal te 10 uur met de Hollandsche en Engelsche volksliederen. De heer Booth werd ontvangen met oor- verdoovende fanfares en gejuich en gaf een schets van het werk des Legers in de verloopen halve eeuw, waarbü de heer Govaers als tolk fungeerde. Onder de heilssoldaten bevond zich ook de heer Van Emmerik, oud-Indisch ambtenaar, die een tulband droeg en over enkele weken met den staf kapitein Brouwer het werk dés Legers op Java zal beginnen. Er heerschte onder de menigte een zeer opgewekte stemming. ’Alblasserwaard en V|jrheerenlanden, 10 Aug. De kaashandel was deze week iets williger, in den prijs kwam echter nog geene verbetering; naar boter was flinke vraag, prüs 5 cents per kilo hooger. De opkoopers in deze streken be steden voor: kaas van f 17,— tot f22,— per 50 kilo, naar wicht en kwaliteit; goe- boter f0,60, weiboter f0,50 per kilo. §Ameide, 9 Aug. De voordracht ter benoeming van twee leden van het college van zetters in deze gemeente bestaat uit de heeren C. De Jong Jz. en A. Kru(jt, af tredende leden, 0. Jongkind en J. L. De Jongh. §§Ameide, 10 Aug. In de plaats van den heer T. Swets, die bedankt heeft, is gekozen tot kerkvoogd der Ned. Herv. Gemeente alhier de heer G. Oskam. ‘Ameide en Tienhoven, 8 Aug. De heer C. M. Van Tuü’l te Vuren heeft de be- noeming tot onderwijzer aan de gemeen schappen ke openbare school dezer ge meenten aangenomen. ‘Berg-Ainbachi, 8 Aug. Door het ge meente-bestuur is het woonhuis van den manufacturier Hoornweg gehuurd, om tot gemeentehuis te dienen, zoolang de bouw van het nieuwe gemeentehuis duurt. Door eene feestcommissie zal, op Donderdag van de kermis, een wedstrüd worden georganiseerd in tonnetjes kruipen, knippen en andere volksvermakelükheden ten behoeve der jeugd. 'Haastrecht, 7 Aug. Bü de gebr. Hoogen- doorn is de besmettelüke tongblaar onder I het vee uitgebroken. Gemeente Schoonhoven. De GEMEENTE ONTVANGER herinnert aan de termü'nen van betaling van den HOOFDELUKEN OMSLAG en BELAS- TING op de HONDEN. Na 15 Augustus zuilen de gewone aanmaningen aan na- latigen worden gezonden. Schoonhoven, 8 Aug. 1894. De Gemeente Ontvanger, P. VERSLOOT. en is vervangen door Baron Ruds Thott, die door den Koning met de vorming van een nieuw Kabinet is belast. Uit de vlugg wüze, waarop deze in het vervullen var. die taak slaagde, mag men opmaken, dat hü zich al sinds eenigen tijd daarmede heeft bezig gehouden. I Men zegt, dat de Kabinets-hervorming een liberale is, doch in hoeverre dit nu waar is, zal later moeten bly’ken. I Een dokter in de Gallcische stad Zaleszyki spreekt de officiëele berichten, dat de cholera daar aan het afnemeli is, tegen. Volgens hem is de epidemie er thans erger dan ooit De aangetasten sterven er ontzettend snel. Dikwü’ls gebeurt het, dat menschen op den terugweg van het kerkhof, waar zy vrienden of verwanten begroeven, he vige pü’nen krügen en weinige oogen- blikken daarna sterven. De stad is van alle gemeenschap met de buitenwereld afgesloten. Handel, verkeer en nü verheid staan geheel stil, en de meeste winkels zü’n gesloten. Allen, die het konden doen hebben de stad verlaten. Vele werkloozen loopen uitgehongerd rond, krygen de ziekte en sterven op straat. Geneeskundige hulp is in de meeste ge vallen vruchteloos. De ellende is onbeschrüfelü’k. De Kabylen uit Marokko schü'nen nog geen leergeld betaald te hebben, want pas is de vrede tusschen Spanje en genoemd land geteekend, of ze beginnen weer. De te Gibraltar thuis behoorende Brit- sche schoener Mayer, die den 28. Juli met een lading steenkolen en jenever van daar naar Melilla vertrok, werd op de kust van Marokko door eene wind stilte opgehouden en bü die gelegenheid door een gewapende troep Arabieren, Ka bylen van het Rif aangevallen. Ze plun derden de lading, haalden de Britsche vlag neder en scheurden haar in stukken. De gezagvoerder en diens zoon werden, door een aantal zeeroovers met geladen geweer, in bedwang gehouden. Nadat het schip en de geheele bemanning was geplunderd, trokken de roovers af en den volgenden morgen begunstigd door een briesje, ver trok de Mayer” weer naar Gibraltar. Wanneer dit alles waarheid is, zal de straf wel niet uitblü’ven! De ministriëele leden van het Lagerhuis hebben Sir William Harcourt een maal- tüd aangeboden, ter viering van de aan- nojning züner begrooting en daarmede der progressieve rechten. Het Lagerhuis heeft bü derde lezing het Regeerings ontwerp goedgekeurd, strek kende om aan uitgezette lersche pachters schadeloosstellingen te verleenen tot een bedrag van millioen pond sterling. Het Huis der Lords keurde haar ook nog dien- zelfden dag in eerste lezing goed. In Oost-Azië is men druk aan het vechten. De oorlog tusschen Japan en China is werkelük verklaard en nu ver valt natuurlük alle verdere inmenging der Mogendheden tot verhindering van nieuwe botsingen. Tot nu toe zegevierden nog steeds de Japanners tot groote verontwaardiging na tuurlük van China’s Keizer, die den be kenden, hoogst bekwamen onder-Koning Li Hung Chang daarvan de schuld geeft. Deze, ook wel eens de Chineesche Bismarck genoemd, is bevelhebber over 75.000 sol daten en een uitgebreide vloot, dus geen kleinigheid 1 Chineesche soldaten hebben zich vergre pen aan den Japanschen Gezant en. aan den Consul, toen dezen met hun gevolg Tienstin verlieten. Eene afdeeling sol daten door den onder-Koning afgezonden, maakte aan het schandaal een einde. De Chineesche Regeering heeft den Japay- schen gezant hare verontschuldigingen aangeboden en bestraffing der schuldigen beloofd. De Japansche Regeering zal geene militaire operatiën ondernemen tegenover Shanghai; de Chineesche Regeering be hoeft dus geen maatregelen te nemen, om den toegang tot die haven te versperren. Verder zullen de onzüdige schepen niet door de oorlogvoerende partijen bemoeie- lÜ'kt worden, behalve in geval van wer- kelüke blokkade, waarvan behoorlü’k vooraf kennis zal gegeven worden. Debbs, de volksleider, die aan het hoofd der jongste groote werkstaking te Chicago stond, is plotseling van inzichten veran derd en „parlementair socialist”, gewor den. Intusschen zal hü de volgende maand met züne medestanders terechtstaan we gens de ongeregeldheden te Chicago. Al daar is de rust nu weer geheel hersteld. Naar de „N.-Y Herald” meldt, heeft de' Amerikaansclie politie een complot ontdekt om de kinderen van President Cleveland te stelen. Mevrouw Cleveland bevindt zich met de kinderen te Gray Gables; haar buitenverblijf wordt nu nauwlettend bewaakt

Schoonhovensche Courant | 1894 | | pagina 1