f!EE, n&Zonen, 1894. Woensdag 15 Augustus. DSMA, i liet Nienwe Nieuws- en Advertentieblad voor Zuid-Holland en Utrecht. N°. 1499. IRECHT, A, BUITENLAND. Overzicht. BINNENLAND. 1 aan van een J. 1095 995 era in de meeste t den eerstvolgen- Amsterdamsche >ven de Amster- ig, zonder bere- lige voorwaarden van wissels op id. Tarieven 'Op jgbaar. de Heer IEUVEL, aldaar. van een Effecten voor: a 4*/0 ’sjaara; den prolongatie- rdamsche beurs- 8 1870. 8 kar is thans van Binnenlandsche Zaken Jht ontvangen, dat de ten gevolge van een en der hoogere burger- ^onderwijs geven aan n inspecteur van het 1 den districts school- rjeschil over den duur h 1 October a. s. zullen JAM, pakjes, voorzien serd handelsmerk, oven by 1ENDIJK. Spelt. dries Kruijt. 1. van der Rest. Speijer. Pannekoek. DE JONG Oen. VAN DER STEEGT. d. Knoerb. Homburg. Scheer, Abrechs. van Eindhoven. svordt de aandacht I THEE, f 1,80 ITTEL. ^ent. en verkrygbaar. 4N NOOTEN te ven: e Waag”, osito 2 vereen te komen jrkiezende tegen MOOfflöVBBHE MRW f 999,99 998,50 960,— 937,50 B 918,- 893,50 iry vers mengde commissie worden uitgenoodigd, nauwkeurig de punten aan te geven, waar over ze het oneens zy’n, benevens die, overeenstemming mogelyk 4 0,1854. 1860. 1864. s. 100. CHTEN. Boter, le qual. per half kilo, r 50 kilo. 23 ct. per kilo. 21 ct stuk. Aang. 38 st. f2,50 per Hl,, stuks. s. le qual. f23,— .21,—,Noord-Holl. 48 partüen. Dier f 1,30 1,40, ier kilo. Aangevoerd 450 ?ere dito, 242 vette ihtere kalveren,— biggen. en le qual. 74 ct., 58 ct.kalveren >ct.,3e qual. 65 ct.; u, alles per kilo; 2e qual. ct, 3e t ct. per J kilo., i, kalf koeien f140 pinken f - de vlucht gegaan en verscheidene sterkten vernield. De opstandelingen verkiezen hunne eigen aanvoerders en weigeren het gezag der Marokkaansche gouverneurs te erkennen. Het lot der nieuwe Amerikaansche ta- riefwet is onzekerder dan ooit geworden de beraadslagingen der democratische party hebben tot niets geleid. Terwyl de leden van het Huis van Vertegenwoordigers bv. steenkolen geheel vrij wilden laten en de rechten op katoenwol ven metaalwaren verlaagd zien, wilden de democraten on veranderde goedkeuring van het tarief in de Senaats-redactie, behoudens alleen de suikerrechten, die zouden worden afge schaft. Het bekende lid Hill heeft nu een voor- Schoonhcven, waarden zal zal gegeven Dit voorstel wordt verworpen, de hh. Oskam, Mahlstede en Bo erak stelt voor: godi den kerkeraad. Aai 'Polsbroek, 14 Aug. De veehouder P. B. alhier verkeerde j.l, Donderdag in groot levensgevaar. Toen hy aan de zoo genaamde Py’p, langs de Lopikerkade, over een van horden gemaakte brug wilde gaan, om by zyn vee te komen, dat hy zou gaan melken, schoten de palen, waarop die horden lagen, los en raakte hy met emmers en al in ’t breede en zeker vier 1 meters diepe water. Door niemand op die eenzame plek opgemerkt en niet kunnende zwemmen; duurde het eenen heelen tijd vóór hy den kant bereikte enweêrophet droge stond. Door wien de palen over het hoveling zoo onvoorzichtig waren ver legd, heeft men niet te weten kunnen komen. Door den districts veearts van Utrecht is een geval van mond- en klauwzeer ge constateerd onder het vee van den land bouwer T. Lekkerkerker alhier. 'Schelluiden, 13 Aug. Door het natte weder zyn de gunstige vooruitzichten op een goeden oogst van beetwortels in deze streken erg verminderd. Vooral op de lage landen in den polder Hardingsveld zal de opbrengst der beetwortels de kosten van den arbeid niet goed maken. Tot penningmeester van den polder Gorinchem is gekozen de heer Stellenboom te Gorinchem. Met algemeene stemmen is de heer Stellen boom ook gekozen kot penningmeester jan den polder Scheiwyk. ’Sfolwyk, 13 Aug. Zaterdagavond waren in het koffiehuis van P. Stoppe lenburg alhier ruim een zestigtal land bouwers byeengekomen, om te spreken over de maatregelen, die werden toegé- past tot beperking van het mond- en klauwzeer, en om middelen te beramen, teneinde de gestrengheid dier maatregelen, zoo mogelyk, te verzachten. Na langdu rige besprekingen werd besloten, dat zich heden eene commissie van vier personen naar den Minister van Binnenlandsche zaken zou begeven. Gisteren werd het eerste slachtoffer der besmettelijke veeziekte aan den schoot der aarde toevertrouwd. Eene beste melk koe van den landbouwer N. D. was aan de gevolgen van het mondzeer bezweken. Laat ons hopen, dat die eerste niet door vele andere gevolgd zal worden, want de schade is toch reeds groot genoeg. 'Tienhoveu13 Aug. Van gister avond tot hedenmorgen zyn op de zahnzegen- xukkerij van 7AN NOOTEN te vordenlOONaatn- lelder wit carton, roortaan geleverd i CENTS. Op fijn in luxe étui fl,—. 931 102J 1031 108} 88 79} 79, 79} 79A 26 96 99 95 f 62 521 108 50.V 141 97} 97 104|| 65} 100} 111|| 109} 101H 128} 116.’» 120} 119 1585 155 144} 87} 81 pen en verkoopen a provisie van: n de 30 ir 30 (ook f 1532 1490 1375 n 1372 H81 - 1165 J1S? n mum vc uuuoiKclR a/u Uöül, Voor het 2e perceel, timmerwerk enz., volgende 6 biljetten ingekomen van heeren J. Wensveen te Stolwyk, Johs. Jansen te Haastrecht, G. De Hoog te Reeuwyk, J. Rietveld te Hoenkoop, J. Vermeer te Hekendorp, W. De Kramer te Hekendorp, c Het werk is aan de laagste inschi gegund. 'Jaarsveld, 13 Aug. In de laatst ge houden vergadering van den Raad dezer gemeente werd aangeboden de begrooting voor den dienst 1895. Voorts werd opge maakt de voordracht van zetters voor ’s Rijks directe belastingen, tengevolge van periodieke aftreding door de heeren H. De With en J. F. De Gier. Met de aftredende leden kwamen op de voordracht voor de heeren J. C. Van Eeten en D. Verhoef. 'Langerak, 14 Aug. Gisteren avond is in een onbewaakt oogenblik een lieftallig vieijarig meisje van J. 8. te water geraakt. Bewusteloos opgehaald, werd onmiddeliyk de hulp van eenen geneeskundige ingeroe pen, die slechts den dood kon constateeren. ‘Langeruigeweide14 Aug. De vee houders hier zitten nog volop in den hooi bouw, verscheiden boeren zelfs zyn weinig verder dan op de helft. Hoe het hooi gewonnen wordt by dit gestadig natte weer en met hoeveel arbeid en verdriet, laat zich begrijpen. De hoeveelheid Iaat anders niet te wenschen over. Aan gras heeft men tot nog toe geen gebrek, doch het weiland is döorweekt van den regen en de groote vochtigheid der laatste weken moet vroeg of laat van ongunstigen in vloed zyn op den gezondheidstoestand van het vee. De malaise in den kaashandel blyft nog alty’d voortduren, wat een groote ramp is voor de boeren, die ook tengevolge van de ongunstige weersgesteldheid een allesbehalve voordeeligen zomer hebben. ’Lopik, 13 Aug. Zondag-middag viel een kind van iemand die hier by familie een bezoek bracht in het water. Bijtijds werd het opgemerkt door de moeder, die zonder te dralen zich te water begaf en het geluk smaken mocht haar kind be houden óp het droge te brengen. Meerkerk, 13 Aug. In de op 10 Aug. 11. alhier gehouden huishoudelyke vergadering van het departement Meerkerk, Ameide c. a. der Maatschappy tot Nut van’t Algemeen is door den penningmeester rekening en verantwoording gedaan over het afgeloopen dienstjaar en zyn herkozentot bestuurs leden de heeren L. A. v. d. Voort te Jaars veld, P. A. De Ruyter te Meerkerk en A. P. H. A. De Kley'n te Ameide, de eerste tevens tot voorzitter en de laatste tot penningmeester; tot directeuren der Spaar bank de heeren B. J. Bodde te Meerkerk en De Kley’n voornoemd. De contributie voor het dienstjaar 1894/95 is bepaald op f 8,—. ‘Woordeloos, 18 Aug. De alhier gehou den Unie-collecte heeft (56,10 opjebracht. thans het voornaamste. Het bevat 85 zware Krupp kanonnen. Volgens genoem den kapitein is dit fort onneembaar en geen Japansche vloot zou het durven naderen. In tegenstelling met deze mede- deeling, wordt uit China gemeld, dat de Japansche vloot een aanval gedaan heeft op dat sterke fort. De eerste poging om te naderen is echter afgeslagen, misschien zal een tweede beter gelukken! Verder vernemen we, dat 12.000 Japan ners ontscheept zyn te Tusan en 8000 te Yensan, die aanstalten maken om zich voor Sevril te concentreeren en daar do van noordwaarts komende troepen tegen te houden. Biykbaar een wel overlegd plan, terwyl van Chineesche zyde slechts aankomende slagen van verdediging wor den toegebracht. Beide oorlogvoerenden trachten zooveel mogelyk de sympathie der Mogendheden te behouden. Een vraag, die in Engeland besproken wordt, is, of de Japanners in hun recht waren de Kow Shing te doen zinken in de zeeslachting op 29 Juli. Professor Holland en Professor Westlake zyn van gevoelen, dat het er niet toe doet of eene oorlogsverklaring voorafging, maar of de staat van oorlog al of niet bestond. De verklaringen van den gezagvoerder duiden wel aan, dat het eerste het geval was, want op zyn weg Japansche kruisers ziende, liep hy in een baai, hopende niet gezien te worden. Natuurlijk zou dit geheel over bodig geweest zy’n, als er geen oorlog bestond. Aan de Japansche Regeering is nu van wege de Britsche te kennen gegeven, dat met het oog op de omstandigheden, door haar zelf erkend, in zake het vernielen van de Kow Shing, de Japansche Regeering door de Britsche verantwoordelyk zal wor den gehouden voor elke schade, aan Britsche personen en eigendommen toe gebracht Weldra zal het Britsche Hoogerhuis het ontwerp tot schadeloosstelling der lersche pachters in behandeling nemen en men is er zeer benieuwd naar, of men het zal goedkeuren, pogen te wijzigen of wel ver werpen. In het groote geding tegen de dertig anarchisten te Parijs zyn alle aangeklaag den onschuldig bevonden aan vereeniging met een misdadig doel. Op een paar na zyn allen vrygesproken. Het aanzien der rechtspleging zal zoo wel niet verhoogd wordenhet met zooveel drukte in scène gezette geding loopt wel met eene sisser af. De voltrekking van het doodvonnis van Carnot’s moordenaar zal nog vóór den 15en plaats hebben. Het schavot wordt vlak by de gevangenis opgericht. Het blykt, dat, zal de Italfaansche be grooting sluiten, behalve de reeds ver melde 20.000.000 nog verder 85 millioen lire moeten bezuinigd worden. De nieuwe Minister van Financiën heeft daarom voor gesteld een aantal belastingen alsook het monopoliestelsel op andere wyze in te richten; nieuwe belastingen worden niet noodig geacht. Zou alleen daarmede in het tekort kunnen voorzien worden? Uit Palermo, op Sicilië, wordt het volgende medegedeeld over het kleine eiland Ustica, waar de Italiaansche Re geering tegenwoordig de govaarlykste sujetten heen zendt uit de talrijke anar chisten, onlangs in Italië in hechtenis genomen. Ustica, een rotsachtig eiland, ongeveer vier uur zeilens van deze haven verwyderd, bezit tegenwoordig eene be volking van omstreeks 570 anarchisten en eenige ambtenaren. Verreweg de meesten dezer anarchisten brengen den tyd in ledigheid door, weigeren beslist alle werk en kunnen zich zeer goed tevreden stellen met de 70 centimes per dag, welke de Regeering hun toestaat. Het nyvere deel dezer gevangenen be draagt circa 140 man, van welke er 70 zich wijden aan landbouwwerk en de anderen het handwerk van kleedermaker of schoenmaker uitoefenen. Eene zeer aangename verrassing wacht Koning Alexander van Servië. Ter eere van zijn verjaardag zal zijn vader o vor komen en voor goed blyven. Zou ook ex-Koningin Nathalie nog komen of blyft het echtpaar er by, elkaar uit de verte te beminnen? Uit Tanger (Marokko} komt bericht, dat de opstand onder de Kabylen voort duurt. Eenige Hoofden zy‘n gedood of op De oorlog tusschen China en Japan duurt nog steeds voort, langzaam, maar zeker. De Chineezen haten de Japanners en omgekeerd. De tegenwoordige stry’d is dus voor beide partyen een genothy zal dan ook tot het uiterste worden voortgezet. Kapitein ter zee Lang, van de Britsche Marine, jaren lang in Chineeschen dienst geweest zy'nde, laat zich geer gunstig uit over de Chineesche Marine, die ongeveer geiyk is aan die van Japan. De Japanners zyn echter vuriger van aard, terwyl de Chineezen alles kalmer opvatten. Wan neer deze laatsten echter goede aanvoerders hebben, waarin ze vertrouwen stellen, staan ze pal. Wat de Chineesche schepen stel-ingediend, waarby de leden der ge- betreft, deze zyn in goede orde, maar -- eenige zyn verouderd. Ook de kanonnen zyn uitstekend. Wat de forten aangaat, zyn de'Chineezen ook goed ingespannen. waarop nog Het Wei-hai-wei fort o. a., dat gebouwd wordt geacht. Zaterdag komt het voorstel is op de plaats van een visschersdorp, is in behandeling. Mocht het worden goed- thnna knunfr or 1 dan jg verwerping van de tarief- wet het onvermydelyk gevolg. visscherij alhier 17 zalmen gevangen. *Tlenhoven, 14 Aug. In de rivier de Lek langs deze gemeente zyn 8 zalm- steken geplaatst. Van het in het begin der vorige week by den landbouwer J. d. V. alhier ontvreemde waschgoed is in den nacht van 1.1. Vrydag op Zaterdag een gedeelte op het erf van d. V. teruggebracht, 't Is geraden om ook het andere gedeelte terug te bezorgen, want, ’t zy vroeg of laat, een maal komt ’t lichtelyk uit, wie de dader van dezen diefstal is. Waddingsveen, 11 Aug. Gisteren avond werd in het koffiehuis van den heer De R. eene byeenkomst gehouden, waarop de wenschelykheid en de mogelykheid be sproken werden om den aanstaanden ver jaardag der Koningin feestelyk te vieren. Over geen van beide punten was een lange discussie noodig. Een bestuur is gekozen, en nu zal men zien door middel van inteekenlysten aan de noodige gelden te komen, opdat den Sisten Augustus de kinderen der vier scholen een feest kunnen hebben. Verder zullen er dien dag volks spelen worden gehouden. JHTEN. pC. 9 Aug. 2} 3 :3 ei-Nov. 5 5.-Aug. 5 n.-Juli. 5 )r.-Oct. 5 8 2euitg. 4 567/69. 4 880. 4 4 4 4 ölig. 8 ideel. 2000M. 4 >00 Mk. 4 5 '.-aand. 5 6 8 3 2> By Kon. besluit is benoemd tot Commissaris der Koningin in de pro vincie Nbord-Brabant Mr. A. E. J. Baron Van Voorst tot Voorst, lid van Gedepu teerde Staten van Gelderland. By Kon. besluit is benoemd: met ingang van 15 Augustus 1894, tot burgemeester van Brummen, P. De Wys. Tengevolge der benoeming 4van den heer Mr. A. E. J. Baron Van Voorst tot Voorst, lid van Gedeputeerde Staten van Gelderland, oud-burgemeester van Huissen, tot Commissaris der Koningin in de provincie Noord Brabant, zal in het hoofdkiesdistrict Eist, op een nader door Gedeputeerde Staten van Gelderland, vast te stellen datum, eene verkiezing worden gehouden voor een lid der Provinciale Staten van Gelderland, welk lid in 1895 weder aan de beurt van aftreding is. Aan het lokaal van het Provinciaal bestuur te Leeuwarden is aan besteed het vernieuwen van het noordelyk gedeelte der houten beschoeiing langs de oostzyde der Willemshaven te Harlingen en het uit voeren van bij be hooiende werken. Ingekomen biljetten 17. Minste inschry ver was A. v. d. Meyden Az. te Hardingsveld, voor f 19.135. De raming was f 21.600. Omtrent den spoorweg van Utrecht naar Baarn, waarvoor door den ingenieur Krieger te Amersfoort concessie is aangevraagd, deelt men mede, dat deze tot op eenigen afstand van het station De Bilt den Centraalspoorweg zou volgen. Vandaar zou een aansluitingslyn worden gelegd langs het paleis te Soestdyk naar Baarn, welke lyn niet langer dan 7 kilometers zou zyn. Op den weg, die als locaalspoorweg door de Staatsspoor zou worden geëxploiteerd, zouden in het geheel geene kunstwerken voorkomen hy zou dus in betrekkelijk zeer korten tyd kunnen worden gelegd. De geheele afstand van Utrecht naar Baarn zou ongeveer 18 kilometer bedragen. De commissie, door de jongste algemeene vergadering der vereeniging van burgemeesters en secretarissen in de provincie Zuid-Holland belast met het opmaken, vóór de aanstaande algemeene jaarvergadering, van een compendium der door de practyk der gemeentewet in het licht gestelde leemten in die wet, ten einde daarop tegen de weldra te ver wachten herziening de algemeene aan dacht te vestigen, heeft, naar men verneemt, hare taak volbracht, zoodat openbaarmaking van het rapport spoedig kan worden verwacht. De commissie bestaat uit de heeren: A. P. Zaalberg, burgemeester van Alfen en Aarlanderveen, voorzitter; J. Van Waning, burgemeester van Ouderkerk a/d IJsel, secretaris; Mr. J. J. Tavenraat, secretaris van Rotterdam; F. A. O. De Ridder, burgemeester van KatwykH. A. Musquetier, burgemeester van Schipluiden. H. M. de Koningin heeft f 300 en H. M. de Koningin-Regentes f 200 geschonken aan de gekwetsten te Kykduin. De officieren der landmacht in Den Helder hebben f 480 en die der zee macht f 270 voor hen byeengebracht, terwyl de milicien-kanonnier Van Nugteren, wiens beide handen door kunsthanden zyn vervangen, in het genot gesteld zal worden van ongeveer f 700. I - Wy’len Mr. F. K. Bosch, den 7. Augustus op 52-jarigen leeftijd te Utrecht overleden, heeft gelegateerd een aahzienlyk bedrag, waarvan f 75.000 aan de kerk zy’ner parochie (Biltstraat, thans nieuw in aan bouw en uitwendig haast voltooid), en f 150.000 aan de instelling van den H. Johannes de Deo. In het geheel is door genoemden heer, behalve vele en aanzienlyke legaten aan verschillende personen, aan legaten aan openbare instellingen vermaakt een som van f 712.000. Een 80-tal schoolkinderen uit Kapelle a/d IJsel waren Vrijdag, onder geleide van hun onderwyzers, op een uit stapje in Den Haag en Scheveningen. Aan „De Bataaf” werd eenigen tyd door het troepje verpoosd. Gemeenteraad te Berg-Ambaoht. Zitting op 3 Augustus 1894. In de op 3 Aug. ji. gehouden raadsvergade ring waren alle leden aanwezig. De rekening over 1893 werd, na uitgebraoht verslag der financiëele commissie, goedgekeurd en zal opgezonden worden aan Gedep. Staten. Aan den heer T. Blanken, sinds 13 jaren gemeente ontvanger alhier, wordt met algemeene stemmen f50 verhpoging toegestaan, en zijn salaris met ingang van 1 Jan. 1895 op f300 vastgesteld. Dit besluit zal in duplo aan Gedep. Staten worden opgezonden. De heeren D. Boelhouwer en G. Voorsluis, die met 81 Deo. aftreden als leden van het college van zetters, wenschen verder niet in aanmerking te komen, omdat zij dat lidmaat schap onvereenigbaar achten met dat van den raad. Op de voordracht van zetters worden geplaatst de heeren: A. v. d. Straaten, A. Verkaik, J. A. v. d. Straateu en A. Blankon Dz. Naar aanleiding van een verzoek der Krirn- penerwaard-spoorwegmaatsohappj) en na toe lichting van den beer Mahlsteds wordt besloten, de toegestane subsidie van f5000 in uitgaaf en ontvangst op de begrooting van 1894 over te brengen, de begrooting dus met deze som te verhoogen on dit besluit ter goedkeuring aan Gedep. Staten op te zenden. Omtrent den heer A. Cok werd op diens adres, wegens zyn aanslag in den. hoofd, omslag, besloten hem van de 8ste in de 7de klasse te brengen. De heer Mahlstede hield zich buiten stemming. Het adres van T. Stuur man, verzoekende vermindering der honden belasting, wordt met algemeene stemmen gewezen van de hand. Dat van den heer H. De Ruiter te Meerkork, verzoekende afschrijving van den hoofd, omslag wegens vertrek, wordt toegestaan. Burg, en weth. worden gemachtigd om het huis van den heer L. Hoornweg tegen f3 ’s weeks te huren, om tot tgdeljjk gemeente huis te dienen. De heer A. Kok wordt met alg. stemmen tot dagelijksoh oplichter benoemd bg den bouw van het gemeentehuis, op f200 traktement. Burg, en weth., in zake de bekende aan* trap rm den Ned. H«v, kukvaad te stellen voor, dat eene der voor- zijn, dat het godsdienstonderwijs worden door godsdienstleeraars, wordt verworpen. Vóór ware» Boelhouwer. De heer Langerak stelt voor: godsdienstleeraars if leden van den kerkeraad. Aangenomen; tegen de heeren Oskam en Mahlstede. Verder wordt besloten dat ook 70 ets. vergoed zal moeten worden wekelgks voor bet verschaffen van vuur en licht, het schoonhouden der lokalen enz. Op deze voorwaarden wordt, tot weder- opzeggens toe, het verzoek van den kerkeraad voornoemd, toegestaan. Gemengd Nieuws. Te Bleskensgraaf stierf Dins dag ten huize van den gemeente-veld- wachter zy’n oudste meisje aan eene aan doening van de hersenen. Woensdag stierven hij zelf en zyn oudste zoon aan cholera Asiatica en Zaterdag overleed de vrouw des huizes moeder van 7 jeug dige kinderen, waarvan de oudste een jongetje van 13jaar— aan febris typhoïdea. Zaterdagmiddag kwam in Haarlem weder een verdacht geval voor in de Linschotenstraat by een vrouw, moeder van 4 kinderen. Naar de barak gebracht, werd zy dadelyk door een geesteiyke bej diend en overleed nog ’s nachts. Zondag overleed eveneens haar zuigeling van 8 maanden en een persoon, commensaal in het gezin uit de Zuiderstraat, waar zich het eerste geval voordeed. In het geheel zy’n tot Zondag te Am sterdam 14 gevallen van Aziatische cholera geconstateerd, waarvan 6 met doodelyken afloop. Te Zaandam heeft zich een tweede ge val van cholera Asiatica voor gedaan en wel met doodelyken afloop. De vrouw van schipper Smakman, moeder van het eerst aangetaste 9 jarig meisje, is deze ziekte bezweken. Te West-Grafdyk is een geval cholera geconstateerd. Te Wormerveer komt eveneens geval van Aziatische cholera voor. Te Alkmaar is het eerste geval cholera Asiatica voorgekomen by slager, en wel met doodelyken afloop. Men beweert, dat de lyder te Langendyk, waar hy een bezoek heeft gebracht en waar plotseling 4 dergelyke gevallen zyn voorgekomen (waarvan 3 met doodelyken afloop), water heeft gedronken. De bad inrichting is gesloten. Te Mydrecht heeft zich een geval van ziekte voorgedaan, dat aan cholera doet denken. De patiënte, eene bejaarde vrouw, is overleden. Te Maastricht zy’n in de twee laatste dagen 2 gevallen van cholera voorgekomen. Sedert het uitbreken van de ziekte werden 57 personen daardoor aangetast, van welke 27 met doodelyken afloop. Aan boord van een schip, liggende in de Zuid-Willemsvaart onder de gemeente Erp (N. Brabant) is in den nacht van 10 op 11 dezer weder een cholerageval met doodelyken afloop voorgekomen. Te Rotterdam is Zaterdag eeq aldaar aangekomen stoker van eene uit het buitenland komende stoomboot by onder zoek lydende bevonden aan Aziatische cholera. Te Utrecht (op den Gruttersdyk), is Zaten dag een geval van cholera vóórgekomen. By een door den burgemeester van Aalsmeer ingesteld onderzoek is ge bleken dat de schade aan by na alle in gezetenen zy’ner gemeente toegebracht, door den hagelslag van 6 Aug. j|., ruim f 12.000 bedraagt alleen aan glazen van broeibakken en kassen, terwyl de schade, aan bloemenplanten en veldgewassen geleden, niet te schatten is. -Generaal Booth heeft voor de vrouwelyke soldaten van het „Leger des Heils” een nieuwen hoed vóorgeschreven. De blauwe hoed is vervangeh door een witten, ook van anderen vorm, met witten kant, waarover een roode band, waarop staat „Leger des Heils”. - Te Oosterhout is een jong gehuwde man, die zich jl. Zondag bulten had te slapen gelegd en vermoedelyk door een giftig dier of insect in den arm is gestoken, waardoor deze onmiddeliyk opzwol, tengevolge van bloedvergiftiging overleden. - Door den ryks-veld wachter W. Van Loon te Krimpen a/d Usel zijn vermoedelyk de daders opgespoord van den moord, gepleegd op den ryks-veld wachter Adriaanse aan de Koewacht (Zeeland). Zaterdag-aTond j.l., Termoedelgk omstreeks elf uur, is te Sohagen oen vreese- Ijjko misdaal gepleegd. De 58-jarige weduwe J. Bute, winkelierster in groenten, Tleesohwaren enz., op de Lagezijdo aldaar, het drukste ge deelte der plaats, en hare bij haar inwonende nicht Anna Beiers, een meisje van ruim 17 jaren, zjjn beidon in het door haar bewoonde huis op gruwelgke wyze vermoord. Zondag-morgen vroeg, te ongeveer 7 uren, kwam een kind om groenten in den winkel, waarvan de deur los was. Toen er op zün herhaald geroep niemand te voorschijn kwam, verzocht het van den naast wonenden buurman Da Haan of deze de weduwe Bute, die vrö doof was, wilde waarschuwen, dat er volk in den winkel was. Toen deze buurman zioh naar de vlak achter den winkel gelegen keuken be gaf, aanschouwde hij een vreeseljjk schouwspel. In een verstikkende atmosfeer van rook en brandlucht zag hg de vrouw, met eon diepe snede in den hals, in sittende houding dood op een stoel, terwjjl hare kleêren, welke blijk* vmt met petroleum ororjoten eu in brand - Te Alkni den Minister van het offlcieele ben ry ks-normaallessei tusschen de leerai school, die tevea die lessen, en d lager onderwys opziener ontstaan der vacantie, ma worden opgehevep 'AlbiasserWaard en VUriieerenlanden, 18 Aug. Met het oog op de gevallen van cholera, die zich ook hier te lande voordoen, wordt in herinnering gebracht de eenvou dige, maar hoogst nuttige maatregel om het drinkwater en de melk niet anders dan goed gekookt te gebruiken. Ook wachte men zich voor het overmatig gebruik van fruit, komkommers enz. Gretig als de meeste kinderen op vruchten zyn, ’t zy ry’p of groen, wachte men zich, vooral in deze dagen, er voor, hen veel en vooral onrype vruchten te geven. 'Ameide, 13 Aug. Door de directie van den Stoombootdienst op de Lek is vry vervoer toegestaan voor de inzendingen naaren van de tentoonstelling van paarden, rundvee, pluimgedierte, land- en tuinbonw- voortbrengselen, werktuigen, gereedschap pen enz., die op den 6den September a. s. alhier zal gehouden worden; alleen de inzenders, die het hunne op de tentoon stelling verkoopen, zullen vracht verschul digd zijn. Het laat zich nu reeds aanzien, dat er een massa zal ingezonden worden. Knastrecht, 18 Aug. Zaterdag had alhier onder beheer van den heer F. Van der Straaten, bouwkundige te Gouda, de aanbesteding plaats voor het bouwen eener steenen schuur, benevens eene verande ring aan het pannendak der bouwmans- woning van den heer Verkerk te Haastrecht. Er waren voor het le perceel, metsel werk, 9 biljetten ingekomen van de vol gende heeren J. Van Delft te Haastrecht, C. Van der Lecq te Reeuwyk, A. Bouter te Schoonhoven J. Bierhuis te Bodegraven, Th. Hooft te Haastrecht, T. Koot te Stolwijk," J. Van Dam te Stolwyk, A. Van Dam te Stolwyk, 0. Mohr te Ouderkerk a/d IJsel, de

Schoonhovensche Courant | 1894 | | pagina 1