Ifc r a.s., franco land, 10K.G, Mei- en Juni- aan, dezelfde K.G. hooger. irige en fijne ‘1,40 per K.G.; J verzending. ■N J°zti., 'eg b/d Haag, khandel van Schoonhoven N°. 1500. 1894. Zaterdag 18 Augustus. Nieuws- en Advertentieblad voor Zuid-Holland en Utrecht ilJssel, en, in negen ding. errein 1 hting. T. .n Ofliciëele Kennisgevingen. •P: ETY, goeden staat, tels met Tasch prijs. 311??? IVELD, IDEN ■BOEK, inden f 2,90. STRAATSCHOUW. EEDEN, kerk a/d IJssel p Vrijdag 24 94, by inzet, u s t u s d. a. v gens ten 10 ure, aldaar, in het BINNENLAND. PING wen, party AK, BUITENLAND. Overzicht. DE BESTE WAPENS. turn uiugcii, en anderen niet Titer 1894. S. &W. N. VAN NOOTEN te Schoonhoven, Uitgevers. Gemeente Schoonhoven. tweede snede, oezetn en den SGHOOMOVEWHE GOURAHT. itrent de inierika. ZEG en WATE- ?gen aan den P J B, aan ’t van het water- zal op Maan- 1894, voorm. IS te iek, rgemeoBter, H. KOLFF. st Bestuur, EREN Azn., Voorzitter. Secr. i leêge zakjes e Thomson in waar de thee fdkantoor Klo- Aug. viel de VAN SOLINGE, Gez. Booker i Mevr. J. Ak- emie aan den :e verlotingen lan het hoofd leder toegan- af f 0,75 alom kN NOOTEN, Alblasserwaard en Vyfheerenlanden, 17 Aug. Bij voortduring is de handel in - en prys der kaas zeer flauw; boter gaat tegen on veranderden prys goed van de hand. Men besteedt thans in deze streken voor: gave kaas van f 16, tot f21,— per 50 kilo, naar wicht en kwaliteit; goeboter f0,60, weiboter f0,50 per kilo. 'Ameide, 14 Aug. In eene op heden alhier gehouden druk bezochte vergade ring van de Afd. Vianen e. o. der Holl. Maatsch. van Landbouw, zijn tot bestuurs leden herkozen de heeren J. Sterk te Nieuw- land en J. Romeyn te Meerkerk. Door BURGEMEESTER én WETHOUDERS van Schoonhoven maken bekend, dat ingevolge art. 41 van het Politie-Regle- ment, de STRATEN moeten zyn uitgewied vóór 1 September a. s., op welken dag SCHOUW zal worden gehouden. Bohoonhoren, 17 Aug. 1894. De Secretaris, De Burj H. O. GEELHOED. Mr A. D. 'Willige-Langcrak16 Aug. Op de zalmvisscherij alhier zijn van Zondag op Maandag 11. 39 zalmen gevangen. - De ingezetene van deze gemeente, G. A.die vóór ruim een week te Rot terdam plotseling ziek geworden was (cholera achtige verschijnselen deden zich daarbij voor) is vóór enkele dagen weer, nadat hy in een barak en een ziekenhuis te R. verpleegd was, geheel hersteld in zyn gezin teruggekeerd en een paar dagen daarna yveer naar zijn werk te R. ver trokken. Ickery van N NOOTEN te denlOONaam- ler wit carton, rtaan geleverd ENTS. Op fijn uxe étui fl,— WETHOUDERS voornemens op gusttis 1894, ure, in het pen baar aan te OPENBARE everantie der Materialen, leveren van EMENT. jen zyn van af ijgbaar ter Ge- firma S. W. N. hoven; die van >1, en het bestek emplaar. hiedt op Vrijdag iorgens 10 uur, litect te Nieuw- tenis aan het huwelijk van zyn dochter Xenia een inrichting gesticht, de Xenia stichting, waarin 850 onvermogende adellijke jonge dames (weezen) een goede opvoeding kunnen ontvangen. Hij heeft voor die stichting het oude paleis van Grootvorst Nicolaas gekocht en er een som van 900.000 roebels in eens voor gegeven met de toezegging van een gift van 152.000 roebels per jaar. Te Rome (Italië) is by zekeren Clari, colporteur van dagbladen, door de politie beslag gelegd op eene geheel in orde ge brachte helsche machine, een gelijk model als welke men indertijd voor het Kamer gebouw springen deed. Volgens de Italia was deze voor de woning van Minister president Crispi bestemd en was daartoe door de anarchisten besloten ter wraak neming wegens de veroordeeling van Ca- serio en Lega. De man, die het doen moest, zekere Giganti, is in hechtenis. De jonge Keizer van China is, volgens „The Times”, de heerschappij van de Kei- zerin-Weduwe moede en poogt hy zich daarvan te ontslaan. De buitensporige feestelijkheden ter gelegenheid van den 60sten verjaardag zyner moeder mishaag den hem zeer, maar hij kon ze niet beletten. Den eersten Kamerheer zijner moeder moet Z. M. dezer dagen eigenhandig een pak slaag hebben toegediend, onder toe zegging, dat een volgende maal zijn hoofd zou vallen. De Keizer legt zich met ijver toe op de Engelsche taal, waarin hy groote vor deringen maakt. Hy is zeer streng tegen Chineesche diplomaten in het buitenland, die zich lieten omkoopen. De gewezen gezant te Washington is ontslagen wegens diefstal van ryksgelden. Wat betreft den oorlog tusschen China en Japan, deze is nog steeds in vollen gang, maar men doet het kalmpjes aan. De Japanners, eerst getracht hebbende, het aan China behoorende fort Wei hai- wei te veroveren, hebben nu ook een aan val gedaan op een andere vesting der Chineezen, noordwaarts gelegen, en Port Arthur geheeten. Deze overval werd echter ook afgeslagen. In een zeeslag tusschen de Japansche en Chineesche vloten zegevierden ander maal de Japanners. Verder geen ander njeuws, dan dat onder-Koning Li Hung Chang in groote ongenade schijnt gevallen te zyn bij den Keizer. Een en ander geschiedde door de achterlijkheid der Chineesche oorlogs- toebereidselen, die inderdaad zeer by de Japansche afstaken. 1 Nu iets over de beslissing omt reeds veelbesproken tarief wet in’Ai Op de te Washington gehouden bijeen komst van democratische leden van het Huis van Vertegenwoordigers is door dezen besloten zich in hoofdzaak neer te leggen by de wyzigingen door den Senaat in de tarief wet gebracht. Het tarief-ontwerp is dan ook, gelijk de Senaat het gewyzigd had, met 182 tegen 105 stemmen goedgekeurd. De New- Yorksche dagbladen veroordeelen de hou ding van het Huis der Vertegenwoordigers in heftige hoofdartikelen. Het eene blad noemt het besluit het verzaken van alle democratische beginselen, het andere een lafhartige nederlaag tegenover den Senaat. President Cleveland is zeer ontstemd over het toegeven der democraten. Hoogst- waarschynlijk zal hy echter wel teekenen terwille van de afdoening der aange legenheid; - De luitenant-generaal Jhr. Ver- spyck, adjudant-generaal van wijlen Z.M. den Koning, is door H. M. de Koningin- Regentes benoemd tot adjudant-generaal van H. M. de Koningin. •- In de provincie Utrecht wordt de jacht op klein wild geopend op 1 September, met uitzondering van die op fazanten, waarvan de opening is be paald op 1 October. De lange jacht rpag uitgeoefend worden twee dagen per week, nl. des Dinsdags en Vrijdags. - By het admissie-examen voor toelating tot de Theol. School der Chr. Ger. Kerk werden vier adspiranten toege laten en zeven afgewezen. De toegelate nen zyn de heeren: De Boer, Zieriksee; Van der Heyde, Gouda; Jonkman, Noor- deloos, en Schouten, Woerden. Prys der Advertentiën: Van 1 tot 5 regels ƒ0,50. Iedere regel I meer f 0,10. Groote letters naar plaatsruimte. Inzending franco uiterlijk tot Diusdags-avonds 8- en tot' Vrijdugs-naiuiddags 5 uren. Alle binnenlandsche Advertentiën, voor 3-maal plaatsing opgegeven, worden slechts 2-maal in rekening gebracht. velenswaard noemdedoch veel meer ver wachtte van goede policie in het land zelf. Dit geldt niet alleen voor de staten, waar men nu zooveel overlast heeft van de verstoorder^ «der orde. En Bismarck kan ook in eed anderen zin van onder vinding spreken? Nooit is in Duitschland de sociaal democratie zoo ^erk vooruitge gaan, en heeft zy zulk een dreigend ka rakter aangenomen, als toen byzondere wetten haar openbaringen poogden te be letten. De opheffing der uitzonderings maatregelen heeft den stryd verzacht, aan de propaganda een rustiger karakter ge geven, haar omgezet in een drang tot langs wettelyken weg te verkrijgen her vorming van bestaande toestanden. De ondervinding heeft ook elders ge leerd, dat een krachtig gouvernement veel vryheid kan laten. Maar dan moet het ook weten wat het wilscherp de grens bepalen, die rrtet overschreden mag wor den en onmiddellyk gereed zijn om dwin gend op te treden als men die grens niet eerbiedigt. Als in een vergadering een spreker aanspoort tot ongehoorzaamheid aan de wet in het algemeen of aan eenige wet in het byzonder, dan is zulks heel iets anders dan een critiek van die wet, waartoe elk burger het recht heeft; in het eerste geval behoort de policie nota te nemen van het gesprokene, en het is de taak des rechters den opruier ter ver antwoording te roepen. Dat feitelyke rust verstoring, opzettelijk misdryf, al vaart het onder de vlag eener „politieke over tuiging”, in geen geval mag verontschul digd worden als uitvloeisel dier overtui ging, spreekt zoo vanzelf, dat we ons slechts verbazen kunnen over het groot aantal personen die hier nog onderscheid zouden willen maken. Wy hebben meermalen de meening verdedigd datzoo de Overheid ter beteu geling van de uitspattingen van het ge sproken en geschreven woord het nopdig zou achten, in het belang der orde, de algemeene vryheid te beperkenelk burger bereid moet wezen zich dat te laten wel gevallen. Wat we hierboven zeidenis slechts schynbaar met dat gevoaien in strijd. Verscherpt toezicht op wrgade ringen zal men moeten toelatenom aan de autoriteiten gelegenheid te geven, zich daar te doen gelden waar het openbaar belang zulks noodzakelyk maakt, en in dien werkelyk blykt dat het recht van vereeniging wordt misbruikt om zich te wapenen tegen de uitvoering der wetten, dan ware een wettelyke bepaling dat elk genootschap, van welken aard ook, het welk voor zich of voor zyn afdeelingen het recht wenscht te verkrijgen, zonder voorafgaande vergunning een vergadering te houdenverplicht is op zyn statuten de Koninklijke goedkeuring te bekomen, zeer aan te bevelen. Sprekende van een krachtige Regéering, bedoelen we met die uitdrukking een be wind, .dat gesteund wordt door juist ge formuleerde en voor de tydsomstandighe- den passende wetten en de middelen bezit om ze te handhaven. En daar het een niet te weerspreken waarheid is, dat elk volk het gouvernement heeft ’t welk het verdient, ligt de gevolgtrekking voor de handten aanzien van het antwoord op de vraag, waar de eigenlyke kracht moet gevonden worden. Ook kleine natién kunnen en moeten sterk zyn door haar innerlyke organisatie. Evenals een gezond en kloek lichaam niet door kleine ongesteldheden in de war wordt gebracht, kunnen in een staat, die zich niet zwak gevoelt, de onbelangrijke par- tygeschillen weinig kwaad doen', en zeker den yver en het arbeidsvermogennoodig voor het totstandbrengen van groote maat regelen, niet verdooven. Hoe het by ons in dit opzicht gescha pen staat, durven we wezenlijk niet zeggen. Er is grond voor groote bekom mering. Toch, er bestaat maar één afdoend middel om de propagande zoowel voor de sociaal-democratie als voor het anarchis mewe verzoeken op te merken dat we die twee slechts geiyktydig noemen, zon der eenig oordeel uit te spreken over hun verschil en overeenkomst, binnen zeer enge grenzen terug te dringen. Belang- ryke wyzigingen zijn noodig in de maat- schappelyke toestanden; een vooruitstre vend staatsbeleid erkent dat niet alleen, maar tracht ook met den noodigen spoed tot stand te brengen wat gedaan moet worden. Niet voldoen aan billyke eischen verhoogt de ontevredenheid, vermeerdert het aantal misnoegden, maakt het ge moed der minbedeelden toegankelyk voor de drogredenen dergenen, die de sociale orde bedreigen. Dezen tot staan te willen brengen door kleine maatregeltjes van tegenweer, achten wy niet verstandig. Het gebeurde in Den Haag, waar de waarnemende burgemeester verlof weigerde om den begrafenisstoet van ten partijgenoot, door een noodlottig toeval om het leven gekomen, met de roode vlag te vergezellen, - de daarop den heer J. Van Klaveren te Leerdam, als afgevaardigde naar de onlangs te Gouda gehouden algemeene vergadering, werd daaromtrent een kranig verslag uit gebracht. Daarna werden versctrtllende zaken, rakende de alhier te houden ten toonstelling en harddraverij, besproken en de verschillende oom missiën geregeld. Ten slotte had de gewone verloting plaats, waarna de vergadering met een warme toespraak van en door den voorzitter werd gesloten. Benschop, 13 Aug. In de heden ge houden openbare Raadsvergadering is door den raad voorloopig vastgesteld de reke ning dezer gemeente over het jaar 1898, welke bedraagt in ontvangst f 12.850,88s, in uitgaaf f 11.869,80s, batig slot f 981,58. Nog werd door den raad opgemaakt een voordracht van vier personen ter benoe ming van twee zetters voor ’s ryks directe belastingen, in de plaats van de leden R. Klever en T. Verbree, die den 31. Dec. a. s. moeten aftreden. Óp de voordracht zyn geplaatst de aftredende leden en de heeren C. Kastelyn en P. Schep, beiden wonende alhier. ’Berg-Ambacht, 15 Aug. By de heden alhier gehouden aanbesteding van het af breken van het bestaande gemeentehuis en het bouwen van een nieuw, waren in schrijvers: J. J. Huy te Watergraafsmeer, f8677; L. Boele te Kinderdyk, f7168; J. Katsbergen te Gouderak, f6999; M. Stam te Elshoutf 6995C. W. Den Hoed te Stolwykersluis, f6885; C. De Jong te Berg Ambacht, f6485; K. Visser te Ka- tendrecht, f6415; P. Blanken Dz te Berg- Ambacht, f6406; G. De Hoog te Reeu- wyk, f6395; A. Herlaar te Berg Ambacht, f6198; J. v. d. Wal te Streef kerk,6189; S. v. d. Oever te Berg-Ambachtf6145; J. W. Dogterora te Schoonhoven, f6134; A. Van der Straaten te Berg-Ambacht, f 5950. Jaarsveld, 13 Aug. De ambachtsheer dezer gemeente onthaalde evenals het vorige jaar de kinderen der openbare la gere school op chocolade en krentenbrood. Door een honderdtwintigtal leerlingen werd den geheelen morgen prettig feest gevffird en door hen ter eere van hun vreugde- verschaffer vele gepaste liederen gezongen. Krimpen a/d iJsel, 14 Aug. Van de werf „Ny verheid” alhier van de heeren C. Van der Giessen Zonen werd met goed gevolg te water gelaten het yzeren Rynschip „Ignatius”, groot 550 lasten, gebouwd voor rekening van den heer Ign. Wemmann te Neckargerach, terwyl aldaar de kiel werd gelegd voor een dergelyk schip, groot 700 lasten, te vervaardigen van ijzer en staal, voor rekening van de heeren B. Prestel Co. te Rotterdam. 'Leerbroek15 Aug. Door stemgerech tigde leden der Ned. Herv. Gem. alhier is he den beroepen tot predikant dezer gemeente Ds. W. Zylstra, pred. te De Vuursche. Moordrecht15 Aug. Aan den kanaal- dyk by Johs. De Vos en in den Zuid- plaspolder by Noordergraaf, beiden onder deze gemeente, is sedert ruim een week het mond- en klauwzeer onder het vee uitgebroken. Door borden, geplaatst op de verschillende landeryen in den omtrek, wordt het rondloopende vee als verdacht beschouwd aangegeven. "Reeuwtyk, 15 Aug. Het stoomgemaal in den polder „Reeuwyk” bewyst thans onschatbare diensten aan de laaglanders. Menig stuk land in dien polder gelegen zou door den aanhoudenden regen blank staan, zoo de toestand was als voorheen. Nu evenwel houdt de machine het water op peil en zyn de landeryen tot de be kende doeleinden bruikbaar. - Afd. Sluipwyk. Drie adelborsten, met verlof in Gouda, die zich op een der Reeuwijksche plassen met zeilen vermaak ten, hadden het ongeluk, dat door den sterken wind hunne boot omsloeg. Ge lukkig bleken de heeren goede zwemmers te zyn en wisten zoodoende een midden in den plas liggend akkertje te bereiken, wat door de vele waterplanten, waarin zich een der drie nog verwarde, geen ge makkelijk werk was. Hier ontdeed zich de heer de K. M.bekend als een uit stekend zwemmer, van een gedeelte zyner kleeding, om zich daarna weder te water te begeven en naar den vasten Wal te zwemmen, van waar hy met eene boot terugkeerde om zyne lotgenooton af te halen, waarna alle drie met een nat pak huiswaarts keerden. ’Willige-Langcrak fILLIGE 22 Augus- morgens 9 uur, F’ te i, zwaar 0.80 M. een Gevellyst, verschillende inken, Blinden eenig Oud IJzer den Notaris ven. gevolgde ongeregeldheden toen men ’t werd verwachtniettemin het doek ontplooideis meer in het voordeel der socialistische propagpndarjian een wèlge- slaagde meeting. Tal van menschen zyn van meening, en waariyk niet zonder gronddat het gevraagde verlof gegeven had moeten worden; immers, banieren van andere vereenigingenkerkelyke em blemen, worden ook wel in een lykstoet toegelaten; waarom niet dit vaandel, al toonde het een politieke kleur? Zeker gedeelte van het minder ontwikkelde pu bliek zou er zich misschien aan geérgerd hebbende menschen moeten dan maar leeren zich niet te ergeren aan dingen, die hun niet aangaan, en anderen niet willen belemmeren in een vryheid, die zy voor zichzelven verlangen. Naar alle waarschynlykheid zou de orde geheel niet gestoord zyn, als het hoofd der policie wat ruimer van opvatting ware geweest. Of wij dan geen ernstige bedenkingen hebben tegen het optreden der sociaal democratische woordvoerders? Zeer zekerzy vergiftigen de ziel van het volk door het aankweeken van wrevel en verblinden het verstand door onjuiste voorstellingen. Wanneer een man als Domela Nieuwenhuis in Harlingen den lieden zand in de oogen strooit door zich in een werk mansgewaad te vertoonen, dan noemen wij dit ellendig comediespel, en als hy te Amsterdam, ten einde het verzet tegen belastingbetaling te recht vaardigen, vertelt dat dertig jaar geleden ook wel de aanzienlyksten een anti-dag- bladzegelverbond hebben 'gevormd, zonder er by te vertellen dat deze bond wel af schaffing eener wet, geenszins verzet tegen een wet beoogdedan nemen wy' de vrij heid zyn redeneering opzettelyke oneer- lykheid te noemen. Doch de wapens, met welke wij tegen dat alles te stryden heb ben gy kent zewaarheid in het woord, yver in de daad. In ons vrye Nederland gebruike men deze het allermeest. Het Brit.Hche Lagerhuis heeft wederom vergeefschen -arbeid gedaan. Het ont werp tot schadeloosstelling der uit hun ne woningen-gezette lersche pachters is, ondanks de goede verdediging van Lord Spencer, door het Hoogerhuis by tweede lezing verworpen met eene meerderheid van ruim tweehonderd stemmen. Alle pogingen door genoemden Lord Spencer in het werk gesteld om het ontwerp te doen doorgaan waren vergeefsch. De Lords hebben nu weer op besliste wyze front gemaakt tegen de aanvallen, welke de instelling van het Hoogerhuis in de laatste tyden te verduren heeft gehad. De tweede verloren arbeid is de intrek king van het ontwerp tot invoering van den acht uurs werkdag in de mynen, door den voorsteller van den maatregel zelf. Dit geschiedde, nadat het Lagerhuis eerst een amendement had goedgekeurd, waarbij de wet voor vyf jaar van kracht zou zyn en daarna zy’n goedkeuring had gehecht aan een verbeterings voorstel van den heer Thomas, strekkende om in eik district door de myn werkers zei ven by meerderheid van stemmen te doen bepalen of de wet daar geldig zal wezen. De gevreesde werkstaking onder de huurkoetsiers, staande aan de Londensche stations, is slechts tot een begin van uit voering gekomen. De Minister van Bin nenlandsche Zaken heeft zyn beslissing herzien en daarmede is de zaak in orde. De toevloed der aangekomen anarchisten te Londen wordt steeds grooter; overal komen ze vandaan. Sedert 1 Augustus wordt hun cyfer op 400 geraamd. Na de wapenschouwing in het kamp van Alderschot heeft Keizer Wilhelm een bezoek van een half uur gebracht aan de Fransche ex-Keizerin Eugenie, die op Ko ningin Victoria’s bezitting Farnborough- hill verblyf houdt Z. M. droeg by die gelegenheid de uniform van zyn Britsch cavalerie-regiment, dat hem, blykens de afbeelding in de jongste Graphic, nu niet byzonder flatteert. Tusschen een helmen een plat mutsje is dan ook nog al on derscheid. Achttien jaar geleden zag Koning Alex ander van Servië het eerste levenslicht. Met eenige vreeze in het hart ging men thans dien verjaardag tegemoet. Immers het kon zyn, dat de jeugdige Monarch dien dag weer had uitgekozen, om den een of anderen staatsgreep uit te halen, hetzy op eigen hand of op aandringen van zyn beminnelyk oudrenpaar, dat, nu het best gemist kan worden, weer opduikt en den feestdag medeviert. In Bulgai-ye heeft zich een verblijdend verschynsel voorgedaan op staatkundig ge bied. De leider der Russischgezinde party, de veelvermogende heer Zanhoff, heeft nl. I zyne aanhangers bevel gegeven, hun verzet tegen Vorst Ferdinand te staken en hem als Vorst te erkennen. De voorbode van eene verzoening met Rusland? De Keizer aller Russen heeft ter gedach- Het heeft er wel iets vandat de Fransche Regeering ee,nigszins verlegen is geworden met de overwinning, die zy door de totstandkoming van de anarchis tenwet heeft behaald, en niet zonder be duchtheid is, dat min of meer reactionair- gezinde ambtenaren van justitie en policie aan die wet een toepassing zullen geven, waaruit zou zyn af te leiden dat het met den republikeinschen geest van het tegen woordig bewind maar povertjes gesteld is. Waarvoor anders zou de uitlegging noodig zyn geweest, in een circulaire van den Minister van Justitie aan de procureurs generaal gegeven, om onder hun aandacht te brengen dal wèl een krachtig optreden wordt verlangd, - natuurlijk, welk Fransch regeeringspersoon zou daar niet van hou den in dezen woeligen tyd I maar het tevens de bedoeling van den wetgever is, de nieuwe bepalingen niet toe te passen op degenen, die door wettige middelen hun leerstellingen ingang trachten te doen vinden. Alleen de aanhangers van de „propaganda door de daad” moeten ge troffen worden. Dat beteekent eigeniyk, dat er juistheid is in de bewering van hendie zoo’n soort van wet een dood paard noemen, aan een boom gebonden. In een goed gere- gelden staatwaar de rechten en plichten van een vryen burger duidelyk zyn om schreven, en het toezicht der Overheid nauwgezet en onpar,tydig waakt voor de handhaving der wet, heeft men geen be hoefte aan uitzonderingsmaatregelen. Nooit heeft het eenig pmctisch resultaat opge leverd de prediking van welke theorieén ook door strafbedreigingen te willen te gengaan de trek naar het verbodene wordt er door opgewekt, de zucht tot verzet geprikkeld, en zelden ontbreekt het aan personendie, gedreven door de zucht om als martelaar te poseerenin het uitlok ken eener vervolging het middel zien het welk hen in de oogen hunner geestver wanten verheft, hun onbeduidenden naam op aller lippen brengt. Wat men, in tegenstelling met het „doen zegevieren van leerstellingen door wettige middelen”, te verstaan heeft onder „propaganda van de daad”, is niet zoo duidelyk als het wel lykt. Een anarchist by voorbeeld is iemand, die elk gezag ne geert, eiken vorm van regeering verkeerd acht, en in de volledige vryheid van het individu zyn ideaal ziet. Dat de toepas sing van dat volstrekte vryheidsbegrip leiden moet tot grenzenlooze verwarring, tot miskenning van alle rechtentot aan randing van het leven en van den eigen dom, schynt ons ontwyfelbaar toe; niet temin zijn er theoristendie beweren dat het te niet gaan van een zeker aantal menschenlevens niet opweegt tegen het geluk, dat de maatschappy ten deel zal vallen wanneer eenmaal de anarchistische idéé overal zal zy'n dóórgedrongenen zich evenzeer gerechtigd achten dat offer te vragen, als Vorsten en Regeeringen de jeugdige burgers van-den staat in massa blootstellen aan de gevaren van den oor log, alleen ter wille van het voordeel, dat zy meenen uit dien kryg voor de gemeenschap te zullen behalen. Kan men nu het prediken van deze in ons oog dwaze en gevaarlyke leer „pro paganda van de daad” noemen, zoolang zy niet ontaardt in het aanprijzen van wetsovertreding en van misdaad? Waar is dan de grens tusschen het verbodene en geoorloofde Laten wy niet vergeten, dat elke groote omkeering in de wereld geschiedenis vooraf is gegaan door het verkondigen van theorieén, meeningen, leerstellingenwelke door de groote me nigte en inzonderheid door de machtheb- benden als verdeifelyk werden beschouwd. En het was juist het verzet, dat aan de prediking nieuwe kracht byzette. De oude Bismarck had het waarschijn- lyk wel aan het rechte eindtoen hy ook een internationale samenwerking tot be- Btryding van het anarchisme niet aanbe- Deze Courant wordt des Woensdags- en des-Zaterdags- morgens uitgegeven. Prys: voor Schoonhoven per drie maanden ƒ0,75. Franco per post door het geheele ryk 0,90. Men kan zich abon- I neeren bij alle BoekhandelarenAgenten en Brievengaarders.

Schoonhovensche Courant | 1894 | | pagina 1