i&Zonen, Aü ei-Nov. 5 a.-Aug. 5 n.-Juli. 5 jr. Oct. 5 8 Zeuitg. 4 *67/69. 4 N°. 1501. Nieuws- en Advertentieblad voor Zuid-Holland en Utrecht. rente, I 3D Grutters. irOeiDlauten, 1894. Woensdag 22 Augustus. :i 4 4 8 I ETSVELD, LADEN EN A, osito: sereen te komen irkiezende tegen DEN: BINNENLAND. BUITENLAND. Overzicht. 880 N. VAN NOOIEN SCHOONÏÏOVENSGHE COÏÏRAJT. jrs in de meeste den eerstvolgen- Amsterdamsche >ven de Amster- igzonder bere- 8 1870. 8 I DER MEER, L D ER A K. Boekhandel van N te Schoonhoven RAALBOEK. Gebonden f 2,90. i zich aan tot het nen. s Waag”, lige voorwaarden van wissels op id. Tarieven op igbaar. de Heer IEUVEL, aldaar. stuks f4,-. inco. iet nommer 12, t Blad. pen en verkoopen i provisie van: n de 80 r 80 (ook 4 J,1854. I, 1860. 1864. s. 100. Mig. ideel. 1000M. 4 lOOMk. 4 I. 5 ,-aand. 6 8 8 21 By Kon. besluit van 16 Aug. 1894 no. 19 is verlof verleend tot het aannemen der onderscheidings teekenen, achter zyn naam vermeld aan W. Prinzen te Helmond, lid van de Eerste Kamer der Staten-Generaal, de versierselen van commandeur der orde van den H. Gregorius den Groote, waartoe hij door Z. H. den Paus is benoemd. De heer J. J. Van Tienhoven van den Bogaard, burgemeester der ge meente Werkendam (N.-Brabant), heeft thans vast besloten met 1 Sept e. k. zijn ambt neder te leggen. De aangeboden verzoekschriften om hem van dat besluit terug te brengen, hebben dus niet het gewenschte gevolg gehad. Hare Majesteit de Koningin- Regentes heeft Dr. S. Greidanus te Baarn be noemd tot geneesheer van Hare hofhouding. *- Aan de onder-officieren en manschappen van het leger, die gedurende de afgeloopen wintermaanden als onder wijzer zich verdienstelijk hebben gemaakt bij het schermende huishoudelijke school en de militaire administratie, de gymnastiek of het dansen, of wel als leerling daarbij hebben uitgemunt/zullen op 31 dezer, den verjaardag der Koningin, geldelijke belooningen worden uitgereikt. De sterren als distinctief voor onderofficieren, korporaals- en sol- daten scherpschutter van het wapen der infanterie en der cavalerie zyn in de gar- nizoens magazijnen van kleeding ontvan gen en op de linkermouw van de lakensche kleeding van de catogorie dier militairen aangebracht, zoodat de onooglyke schuin geplaatste chevron als distinctief tot het verleden behoort. Ten behoeve van de militaire bakkerij te Utrecht is toegewezen de leve ring van 20.000 K.G. zachte tarwe, aan den heer H. De Gier te Gorinchem tegen f6,56 de 100 K.G. Genoemde tarwesoort moet per hectoliter minstens 76 K.G. wegen. Aan het provinciaal bestuur te ’s Gravenhage is gisteren aanbesteed: het bouwen van eene dubbele stokers- woning met schuurtje naby het rijks- stoomgemaal aan den Arkelschendam en 2| 8 Effecten voor: h 4 °/0 ’sjaars; den prolongatie- ■damsche beurs- 3HTEN. pC. 16 Aug. 93* 102 108* 108 88 79« 79* 79J J 791 261 961 99} 961 62 521 102} 51 j 141* 97 J 974 1041 65} 100} 112! 108 102} 128} 115} 122} 119 160 154} 145 88} 80} m le qual. 75 ct., 62 ct.kalveren ct., 3e qual. 60 ct.; alles per kilo; 2e qual. ct., 8e ct. per kilo., kalf koeien f180 pinken f ïs mager vee. f46, 2e qual. f42, 55 h 65 ct i laguidi i llifrent* vMf ort knylUil. TOnr TWIW,», 6 65 7 24 3 1° 72 13 03 De ooggetuigen van Caserio’s terecht stelling zjjn het er over eens, dat de houding van den moordenaar beklagens- waardig was. Geen spoor was er meer te vinden van de koelbloedigheid, waar mede hij den moord volbracht, noch van de onverschilligheid, waarmede hy zich tegenover zijne rechters gedroeg. Hy beefde en sidderde en doodsbleek bracht h(j nog met moeite de sacramenteels woorden uit: „Moed kameraden! leve de anarchie!” Allerwege hoort men weêr van anar chistische bewegingen. Er loopen nl. weêr geheimzinnige geruchten van een ont dekten voorgenomen aanslag op het leven van Dupuy. De aanslag zou gepleegd worden tijdens het verblijf van den Fran- schen Minister te Vernet-les Bains, maar de Spaansche politie kwam er achter. Terstond werd de Fransche politie ge waarschuwd door den Spaanschen consul te Cette, die tevens het signalement opgaf van de drie anarchisten, aan wie de op dracht was verleend. De heer Dupuy, die op ’t oogenblik ziek is, wordt natuurlijk met heel veel zorg bewaakt. Ook zou er een aanslag beraamd zijn tegen het leven van President Casimir Perier. Een persoon uit Zwitserland was reeds uitgezonden om den aanslag uit te voeren. Men is hem echter nog niet op het spoor. Ook de Berltfnsche politie is een troep anarchisten op het spoor. Ten huize van zekeren anarchist Schewe, werden twee gevulde bommen en anarchistische geschriften in beslaggenomen. Verder is te Rome en ook tdnLonden een fabriek van bommen ontdekt en loopen allerlei geruchten van Anarchistische plannen. De vraag of verscherping der wetgeving tegen de anarchisten noodig is, blijft overal aan de orde. In het Brhsche Lagerhuis heeft de heer Morley, Minister voor Ierlandde verwer ping door de Lords van het Regeerings- ontwerp tot schadeloosstelling der uitge zette lersche pachters, een betreurens- waardig besluit genoemd, waardoor de moei&lykheden in Ierland grootelyks zullen vermeerderd worden. De vice-Minister van Buitenlandsche Zaken, de heer Grey, heeft mededeeling gedaan van de tusschen Frankrijk en den Congo Staat gesloten overeenkomst. En geland wil zich daartegen niet verzetten, maar acht zich ook in geenerlei opzicht gebonden door de schikking. Volgens het „Wiener Fremdenblatt” is het rytuig ongeval, onlangs aan den Rus- sischen Grootvorst Alexander en diens jonge vrouw, Grootvorstin Xenia, over komen, niet aan een ongeluk, maar aan boos opzet te wijten geweest. De paar den schrikten niet van vuurwerk, maar het rytuig zakte door een doorgezaagde brug en geraakte zoo te water. De koet sier is sedert overleden en de Grootvorstin brak een arm. Een en ander zal het genoegen van den Czar in zijne royale en grootsche Xenia stichtingen wel een weinig ver bitteren. De heer Gladstone hield, voor een aantal bezoekers, in het park van zijn buiten verblijf Hawarden andermaal eene Jcorte redevoering, waarin hy verklaarde ten zeerste aan Devonshire gehecht te zyn. Ook herinnerde hy er aan hoe hij zyn parlementaire loopbaan aan ving, toen hij, nu 62 jaar geleden, te Torquay vertoe vend, daar op een fraaien morgen vroeg gewekt werd met de plotselinge oproeping om, zoo snel als postkar, koets of ander toen gebruikelijk vervoermiddel hem bren gen kon, naar het district Newark te komen, om zich candidaat te stellen voor het Parlement. In December van dat jaar deed hy daar dan ook zyn intrede. Keizer Wilhelm van Duitscliland, die nu juist uit Engeland is teruggekeerd, heeft in het jaar van 15 Aug. 1893 tot 14 Aug. 1894, 166 dagen in zyne residentie door gebracht en de overige 199 dagen was hy op reis. Koning Alexander van Servië heeft by gelegenheid van zyn 18den verjaardag eene amnestie uitgevaardigd en verschil lende bevorderingen geteekend. Vorst Ferdinand van Bulgarije verleende ter gelegenheid van den verjaardag zijner troonsbeklimming aan 245 veroordeelden kwijtschelding van straf. Een verjaardag is dus nog eens een voordeeltje voor de ongelukkigen De nieuwe Italiaansche Minister van Financiënde heer Roselli, is nu tegenover den Minister-President Crispi met het hooge woord moeten aankomen, dat hy nog 50, zegge vyftig millioen lire meer noodig heeft, daar het tekort tengevolge der ver minderde ontvangsten aan de tolkantoren steeds grooter wordt. Hierop antwoordde de heer Crispi, dat hy tegenover den Ko ning verplichtingen op zich genomen heeft en zyn gegeven woord niet breken kan. Dan zou hy liever de politieke loopbaan verlaten. De toestand wordt dus hoe langer hoe ernstiger. De Ministers vergaderden, om te beraadslagen over nogmogelijke be zuinigingen op hunne verschillende de partementen. Van de jongste aardbevingen op Sicilië meldt de Napolitaansche berichtgever van CHTEN. Boter, le qual. per half kilo. 50 kilo. !4 ct. per kilo, 21 ct. stuk. Aang. 45 st. f3,— per HL. stuks. lequal. f23,— 21,-,Noord-Holl. □0 partijen. ter f 1,80 4,40, er kilo. -Ia Aangevoerd 400 :ere dito, 188 vette htere kalveren en daarmede in verband staande werken, behoorende tot de werken van het Mer- wedekanaal, bezuiden de Lek, provincie Zuid-Holland. Minste inschrijver de heer L. J. Schaap, van Gorinchem, voor f6323. Het bestuur van het water schap Heijcop genaamd de Lange Vliet, heeft Donderdag-morgen in het Gebouw voor K. en W. te Utrecht in het open baar aanbesteed: Het bouwen van et n machine- en ketel huis met alle cta&méde in verband staande werken op de voormalige molen- werf no. 4, nabij de Meern. Ingekomen waren inschrijvingen van de heeren: G. Klootwijk, Papendrecht, f4262; J. Post, Zuilen, f3900; A. De Goederen. Woerden, f8800; H. De Goe deren, Linschoten, f 8770; J. v. Osna- brugge, Harmelen, f 8680; D. Heteren, Harmelen, f3650; J. Vermeer, Hekendorp, f3649; C. Brouwers, Breukelen, f3652; A. v. Soest, Kockengen, f8600; J. H. De Vos, Utrecht, f 3560; Ch. Friedeman, Jutphaas, f3478; D. Barneveld, Utrecht, f3337; C. Willemse, Vreeswijk, f3321 en A. A. J. Grasso, Utrecht, f 2849. De toewijzing werd nog aangehouden. De extratrein van H. M. de Koningin en de Koningin-Regentes zal op 25 dezer van Middelburg vertrekken te 9.14 voormiddags (Greenwichtyd). Te Goes wordt gestopt van 9.38 v.m. tot 9.38, waarna de trein doorrijdt naar Tilburg, alwaar van machine moet worden ver wisseld. Van Tilburg wordt zonder stop pen doorgereden naar Soest—Soesterberg. HH. MM. de Koninginnen zullen by Haar verblijf te Domburg een bezoek brengen aan het kasteel „West- hove”, herstellingsoord voor arme kinderen uit Zeeland, en ontvangen worden door mevr, de douairière J. C. De Bruijne Boddaert, eigenares van het kasteel. De Koninklijke Maatschappij „De Schelde” te Vlissingen werkt Donder dag niet. Het loon, ongeveer f1800, wordt den arbeiders toch uitbetaald. Het bezoek der Koninginnen aan den Helder is Zaterdagjl. vastgesteld op den 12. der volgende maand. - De harddravpvü-vereeniging „Wilhelmina” te Woerden heeft met het oog op de veredeling van het paardenras aangekocht den 3 jarigen dekhengst „Beck ford”. De vader, de hengst „Beckford", behaalde het vorig jaar op de tentoon stelling te ’s Hertogenbosch den Isten prijs, de groote gouden medaille, terwijl de moeder, de welbekende merrie „de Gravin”, op de korte baan verscheidene prijzen heeft gewonnen. De raad der gemeente Zeven huizen, hoewel geheel uit landbouwers bestaande, heeft met algemeene stemmen besloten, geen adhaesie te betuigen aan de door de Protectionistische Landbouw- vereeniging te Utrecht aan de Tweede Kamer aangeboden adressen tot het heffen van schaalrechten op de granen. Overeenkomstig de conclusie van het Openb. Ministerie verwierp de Hooge Raad Vrydag jl. het cassatieberoep, door Hendrik De Jong ingesteld tegen zyne veroordeeling tot 3 jaar gevangenisstraf door het Hof te Amsterdam, wegens de bekende oplichting ten nadeele van den hötel houder, wiens dochter door De Jong was ten huwelyk gevraagd. De rechtbank te Rotterdam veroordeelde Zaterdag j.l. J. V. E. en T. v. E., arbeiders te Jaarsveld, wegens strooperÖ, ieder tot 6 weken gevangenis straf. Vrijgesproken werd D. H., werk man te Kralingen, beklaagd geweest van diefstal van eenden. By het vertrek van den heer J. W. Van Loon, brigadier-majoor der ryksveldwacht van Brouwershaven naar Tolen, werd hom duoi liet gemeente bestuur van Brouwershaven een remon- toir-horloge vereerd, met de volgende inscriptie: „De gemeenteraad van Brou wershaven aan den brigadier der ryks veldwacht J. W. Van Loon voor de vele en trouwe diensten aan de gemeente bewezen.” De commissaris van politie te Amsterdam, de héér J. D. Stork, is overleden. De heeren N. Ottema enC. Bloembergen te Woerden slaagden in de afgeloopen week voor het notarieel staats examen, eerste gedeelte. Voor de cadettenschool te Alkmaar is o. a. geslaagd de heerH. IJsel de Schepper te Gouda met no.6 op de ranglijst. De heer J. M. Schoonenberg te Waddingsveen is geslaagd voor de hoofd-akte. -Voor de akte Fransche taal(l.o.) zijn o. a. geslaagd de dames J. A. Gam bier Van Nooten te Arnhem en P. J. Van der Ros te Hardingsveld. Bedankt voor het beroep naar Ouderkerk a/d IJsel door Ds. W. R. Kalshoven te Kesteren. Aangenomen het beroep bij de Remonstrantsche Broederschap te Oude- Wetering en Leimuiden door den heer L. N. De Jong, cand. te Utrecht. De kerkelijke inwijding van de nieuwe Israel ie tische begraafplaats aan het Toepad onder Kralingen, zal plaats hebben op Zondag 23 September. De opper rabbijn, Dr. Ritter, zal daarbij een rede houden. Daily News treurige bijzonderheden. Hij kwam kort na den eersten schok. „Te Zurbadi”, schrijft hy, „waren de wegen versperd door puin en hier en daar opengespleten. Vele villa’s waren ingestort en de w0n uit de kelders stroomde over den weg. De muren der kerken waren in alle richtingen gescheurd en op de al taren was alles dooreen geworpen en gebroken. Wy ontmoetten jammerende vrouwen en kinderen en zagen dooden uit het puin wegdragen. Daar wordt opeens een vreeseiyk ge rommel gehoord. De grond schudde, mu ren stortten in en wy stonden in een wolk van stof. Ik zag vlak voor my een muur instorten en ik snelde heen als een krankzinnige. De schokken duurden nog voort. Wy liepen tegen elkaar in de duis ternis en steenen vielen aan alle kanten om ons heen. Daar hielden plotseling de schokken op. Wy hoorden van alle kanten nood kreten en wy gingen zoo snel wy konden de gewonden helpen. Prof. Romeo, cor respondent van de Carrier di Catania, was gewond by het omvallen van een muur. Wy brachten hem naar eene veilige plaats. Wy haalden een vrouw met gebroken beenen uit het puin en uit een ander huis een klein kind, dat ongedeerd gebleven was, beschermd door een stapel hout voor de wieg. De oorlog tusschen Chinn en Japan duurt nog steeds voort. De Japanners zenden nog steeds meer troepen naar Korea; ze moeten er nu al 50.000 byeen hebben. De gouverneur van het tot China be hoorende Formosa voert den oorlog nog op ouderwetsche wijze. Hy looft n.l. allerlei premies uit; o. a. 6000 taels voor elk groot schip en 4000 voor elk klein vernield Japansch schip. Tevens verklaart hy zich bereid 200 taels te geven voor elk hem gebracht hoofd van een Japansch officier en 100 taels voor het hoofd van eon gewoon soldaat. Wel eigenaardig! Uit Pretoria (Transvaal) meldt men, dat honderd man vertrokken waren om de Boeren te hulp te komen, die de Agatha door de oproerige Kaffers belegerd worden. Alle moeite was echter vergeefsch; de Kaffers hebben hem teruggeslagen. Alle Boerenhoeven langs de Letoba-rivier zyn verbrand. De Kaffers houden de post wagens aan en rooven de bespanning; de weg van Muschison is versperd. Do Senaat der Nooid-Ainerlkaansche Unie heeft de vier aanvullings-ontwerpen op het tarief, door het andere Huis na de groote stemming nog goedgekeurd en waarby suiker, steenkool, yzererts en prikkeldraad op de vrije lyst geplaatst zyn, verwezen naar zyne financiëele com missie. Het indertyd zooveel besproken „nijverheidsleger,” van den dweper Coxey, is op jammerlyke wijze geheel verloopen. Het werd steeds kleiner en eindeiyk was het aantal tot beneden do honderd gedaald, die- nu onlangs door de politie wegens landloopery zyn in hechtenis genomen. Gouda, 20 Aug. De gemeenteraad heeft met 10 stemmen benoemd tot gemeente ontvanger den heer N. Cos te Monster. Woensdag 11. heeft de eerwaarde pater Scheer hier ter stede zijn eerste H. mis opgedragen en heden morgen de eer waarde kapelaan v. d. Meer. De heer S. A. Wagenaar, verificateur der 2de categorie, is overgeplaatst naar Delfzyl. Gorinchem, 18 Aug. Ook te dezer stede zal de verjaardag onzer jeugdige Koningin niet onopgemerkt voorby’gaan. Vanwege de afdeeling „Gorinchem en Omstreken” der Hollandsche Maatschappy van Landbouw zal eene ringrydery voor paren in nette .tweewielige met één paard bespannen rytuigen, om pryzen, plaats hebben. Na afloop daarvan zullen er op het plein der Willems-kazerne volksspelen worden gehouden en zal des avonds op de Groote Markt een volksconcert gege ven worden. Ter bestryding van de onkosten heeft de burgery op eene haar door de feest commissie aangeboden lyst mild geteekend. ‘Ammeretol, 20 Aug. Vrydag 11. werd onze gemeente bezocht door den heer Commissaris in de provincie Zuid-Holland. Nadat Zyne Excellentie aan het gemeente huis door den heer Burgemeester was ontvangen en aldaar aan ingezetenen audiëntie had verleend, werden doorhem de openbare gebouwen in oogenschouw genomen. Van openbare en particuliere gebouwen wapperde de driekleur. By den heer P. D. is een kat geboren met twee koppen. Nadat het dier een paar dagen had geleefd, is het gestorven. Berg-Ambaclit, 20 Aug. Vrydag jl. be zocht de Commissaris der Koningin deze gemeente. Het afbreken en weder ophouwen van het raadhuis is gegund aan den laag- sten inschrijver, den heer A. Van der Straaten alhier, voor f5950. ‘Hoog-Blokland, 20 Aug. Als eene bijzonderheid mag zeker wel medegedeeld worden, dat by een ingezetene dezer gemeente een jonge appelboom te zien is, waaraan vruchten, die byna ryp zy'n en tegelijk ook bloesems, waarvan enkele reeds vrucht gezet hebben. Onze vroegere dorpsgenoot W. Bak ker, die thans postbode is van Vianen op Vreeswyk, is in gelyke betrekking benoemd te Delft, waardoor tevens zyn tractement met f100 is verhoogd. Krimpen a/d Lek, 21 Aug. Alhier is het dak der wachtkamer van de reedery „Maas en IJsel” plotseling ingestort; per soonlijke ongelukken hadden niet plaats. ‘Nieuwerbrug, 21 Aug. Ijzeren, van meer dan ééne roede voorziene hooiber gen, een uitvinding van den smid D. Schakel alhier, schijnen langzamerhand de houten te zullen vervangen. Pas ge leden werd in deze gemeente de derde geplaatst, nl. op de hoeve bewoond door den veehouder A. Verbree. De eerste werd gebouwd op de hofstede bewoond door den heer J. Verbree, de tweede op die van mevr, de wed. De Koning Knyff te ’s Gra- venhage, huurder de heer P. Van Dam, en wel op advies van den heer De Koning Knyff, ingenieur. De laatst geplaatste heeft een nieuwe kap-constructie. Ze kan door één persoon in minder dan 5 min. 1 meter hoog wor den opgewonden. Ondewater, 20 Aug. Thans is een paartje in ondertrouw opgenomen, wien hun vroeger huwelyksleven niet schynt te hebben afgeschrikt, nogmaals eene ver bintenis voor het leven aan te gaan, niet tegenstaande zy te zamen reeds het respec tabele aantal van 145 levensjaren tellen. De weduwe bruid is 72. de bruidegom 78 jaren oud. Zeker is, dat zy niet in „jeug dige” overijling tot dezen beslissenden stap overgaan. Ridderkerk, 20 Aug. De gemeente- rekening over 1893, die Zaterdag jl. werd goedgekeurd, bedraagt in ontvang f46400,62}, in uitgaaf f44440,20}alzoo een batig saldo van f 1960,42. Op de voordracht van zetters der di recte belastingen zyn geplaatst de volgende heeren: B. Pot Azn., P. v. Gil st Wz., L. Klootwyk en A.Duiser. Uit deze voordracht moeten er twee benoemd worden. Snelrewaard, 20 Aug. In de raads vergadering, jl. Donderdag gehouden, werd mededeeling gedaan: 1. dat J. Van Zuilen zyne benoeming tot armmeester heeft aangenomen, en 2. van het proces-verbaal van kasopneming, dd. 6 Juli 11.alstoen was in kas f 667,41® ontvangst f 1182,95®, uitgaaf f515,54. Ingekomen was de begrooting van het burgerlyk armbestuur voor 1895, bedra gende in ontvangst f 168,48, uitgaaf f361,40. Vermoedelijk tekort f 193. - Na onderzoek werd ze goedgekeurd, en is besloten, het tekort door eene subsidie uit de gemeentekas te dekken. Aangeboden is de gemeente-begrooting voor 1895, in ontvangsten geraamd op f 2256,39 en in uitgaven op een gelyk bedrag. De voordracht voor de benoeming van zetters werd samengesteld uit de heeren D. Van Dyk, C. Van den Berg (beide aftre denden), Jac. Boer en A. Van Jaarsveld. ZwamnierdAni, 20 Aug. Onze predi kant Ds. R. Bennink Bolt heeft voor het beroep naar Waverveen bedankt. Gemengd Nieuwe. Blykens mededeeling van den Burgemeester van Rotterdam zyn sedert 16 dezer 3 nieuwe lyders aan cholera asiatica aangegeven. Het le geval deed zich voor by een machinist’van een stoom boot; het 2e deed zich voor in de Spie- golnisserstraat, pand no. 1, hoek Isaac Hubertstraat by vrouw Langen, die den- zelfden dag overleedhet 3e geval by een werkman in de St. Josephstraat. In het geheel hebben zich nu van het ontstaan der ziekte op 27 Juli af, 5 geval len van cholera te Rotterdam voorgedaan. Drie van deze zieken zyn overleden, ter- wy'l de 2 andere lyders nog in behande ling, doch herstellende zijn. Vrydag-avond deed zich te Haarlem wederom een cholerageval voor in de Helmbrekersteeg. De jonge vrouw, die onmiddellyk naar den barak werd over gevoerd, stierf reeds daags daaraan. Te Haarlem heeft zich een nieuw ge val in de Delftstraat voorgedaan. De zieke wordt thuis verpleegd. Te Maastricht is sedert de vorige op gave een persoon door cholera aangetast en een daaraan overleden. Het totaal der aangetasten bedraagt 62, dat der overledenen 30. Sedert Zaterdag is het aantal cholera gevallen te Amsterdam met twee ver meerderd. Een dezer patiënten is overleden. ’?e tweede lyderes aan cholera asiatica te Turmerend, evenals de eerste bestede- linge in het gast- en proveniershuis, is overleden. Te Barsingerhorn heeft zich een derde geval van cholera voorgedaan. De patiënt is woonachtig in het aan zee grenzend plaatsje Kolhorn. Mond- en klauwzeer is gecon stateerd onder het vee van den landbouwer G. De Kruyf en de wed. W. De Lange te Haastrecht. Idem bij den landbouwer C. Boere te Vlist. Op de houtzagery van den heer Hoogendyk, te Wa^jngsveen, is de werkman P. K. door eeMRngelukkig toe- c val zoo gekwetst, dat hy eenige uren later overleed. De bakkers in Montfoort heb ben het tarwebrood met 1 cent per 3 pond en het wittebrood met 1 cent per 2 pond afgeslagen. Te Amsterdam is een geacht ingezetene overleden, volgens verklaring van den geneesheer, aan de gevolgen van loódvergiftiging, veroorzaakt door het ver ven van het hoofdhaar met eene verfstof, welke loodbestanddeelen bevatte. De 20-jarige zoon van J. Klap muts, arbeider te Zoeterwoude, dienende als milicien by het 4de regiment infanterie te Leiden, had by een velddienstoefening de onvoorzichtigheid zy’n hand op de tromp van zyn geweer te leggen. Het schot ging af en doorboorde zijn hand, zoodat die waarschynlyk afgezet zal moeten worden. - Te BleiswijF is Vrijdag nacht de bliksem geslagen in een water molen, bewoond door Van den Bosch. De molen brandde totaal af. Er hadden geen persoonlyke ongelukken plaats. Vrydag-nacht sloeg de blik sem in den Prins Alexanderpolder te Kralingen een schaap in de weide dood en vernietigde een tweetal hekken; ook werd een boom verbryzeld. Heden hoopt Johanna De Hon, wed. Vuyk, te Kapelle a/d IJsel, haren 103den verjaardag te beleven. Het oudje is nagenoeg göheel blind, doch overigens volmaakt gezond en geeft vele blyken van een goed geheugen te bezitten. Zoowel gebeurtenissen van vroeger als van den laatsten tijd herinnert ze zich. Merkwaardig was het, dat zy op haren lOÖsten verjaardag uit Rotterdam bezocht werd door hare 95-jarige zuster. Het diaconie en burgerlyk armbestuur ter plaatse voorziet in hare behoeften. Op kosten dier besturen be woont zy een huurhuisje en is haar eene nette huishoudster beschikt ter harer verzorging. Voor hen, die het oudje mochten willen gaan bezoeken, zy mede gedeeld, dat zy woont aan ’s Gravenweg naby de uitspanning „de Roode Leeuw”. Ten huize van den heer MeindersNassaulaan te Bussumis Zondag j.l. een afschuwelyke moord ge pleegd. De heer M., sedert 6 weken weduwnaar, had zich voor familie-aan- gelegenheden naar elders begeven .en de zorg voor zyne 8 kinderen aan dê dienst maagd overgelaten. Deze moet in een aanval van razerny het oudste dochtertje, een aanvallig meisje van 11 jaar, met een gordijnkoord gewurgd hebben. Na de volvoering van die gruwelyke daad ging zy zelve die mededeelen aan de naaste buren, in den comestible-winkel, waar men aanvankelijk zeer ontstelde, doch na zich van het feit overtuigd te hebben, onmiddellyk de politie met het gebeurde in kennis stelde. De burgemeester was spoedig ter plaatse aanwezig en aan dezen bekende de misdadigster, uit haat jegens het kind tot de misdaad gedreven te zyn. Zy werd onmiddellyk in hech tenis genomen. By zyne tehuiskomst met den laatsten trein vond de heer Meinders zyn huis I vol met buren, die zich over de beide andere kinderen van 5 en 3 jaar ont- I fermd hadden, en nu bij het kinderlijk I de wacht hielden.

Schoonhovensche Courant | 1894 | | pagina 1