BD&Zonen, :lie Bé deposito: tegen 3} N°. 1503. Woensdag 29 Augustus. 1894. Nieuws- en Advertentieblad voor Zuid-Holland en Utrecht. :cli Atelier. DA, 18. Gouda. BINNENLAND.. BUITENLAND. Overzicht. it Bij publicatie Is by kunstlicht.) JOCHMANN. D. >oven de Amster- ng, zonder bere- lers in de meeste 3t den eerstvolgen- Amsterdamsche Billijke prijzen. jenheid aan huis Effecten voor: - 4 ’sjaars; den prolongatie- erdamsche beurs- De Waag”, ‘posito 2 °/0, overeen te komen verkiezende tegen 3 qual. 74 et, ct.kalveren le qual. 60 ct; es per kilo; ual. ct, 8e ct per kilo., 'koeien f170 ten f - -. SGHOOMOVENSCHE COURANT 3 wijken. Jn a/d Lek Donker te voor door prys C. C. Ver- 3e pr. J. P. anée bij iedere slige voorwaarden van wissels op nd. Tarieven op jgbaar, de Heer 1EUVEL, aldaar. open en verkoopen an provisie van: en de 80 er 80 (ook aange geziGu kwam ras. 4 J54. 160. J64. LOO. prys VV. Bok te Woorden, ouder dan Ijaar: Barwoutswaarder. _n, geboren in 1894: i Woerden; 2e pr. lerden. met biggen: le D. a Alfen a/d Ryn; 2e 83* 79} 79H 79 26} 96} 100 951 68 54 108} 51* 141A 97} 97 A 105 66} 100} 112A 108} 8 70. 3 TEN. toter, le qual. half kilo. kilo. t. per kilo. 21 ct Aang. 27 st. ir stuk. 75 per HL. <8. qual. f23, -Noord-Holl. lartyen. f 1,25 A 1,40, ilo. ngevoerd 480 iito, 286 vette 0 kalveren en ZU8 >rs, maar Daarom het nut van vee- ingen om die dat niet a hebben prgs J. F. Van Eyk, ;ober a.s., franco jderland, 10 K.G. 15, Mei- en Juni- jestaan, dezelfde •er K.G. hooger. geurige en fijne r èf 1,40 per K.G.; igge verzending. NTEN JCzn. heweg b/d Haag. ÏTEN. pC. 28 Aug. 2} 98} 3 101} 8} 108} 4} 103* 4} ■Nov. 5 Aug. 5 ■Juli. 5 •Oct. 5 8 uitg. 4 7/69. 4 0. 4 4 4 4 8 el. OM. 4 Mk. 4 5 ind. 5 6 3 3 2} 102j 124 115} 121} 118}} 158} 155 146 88 30A ucci jj. xjuuiua, Bedankt Harlingen door Schoonrewoerd. Bedankt voor het beroep te Kamerik c. a. door Ds. W. De Lange te Gorinchem. 'Benschop, 27 Aug. Door den plaats vervangend districts-veearts Anker, van Oudewater, isjl. Zaterdag mond- en klauw zeer geconstateerd onder het vee van R. Klever en T. Verbree. Onder de schapen van een veehouder alhier heerscht schurft. Bodegraven, 25 Aug. Op ruim 20 boerderijen in deze gemeente is onder de koeien het mond- en klauwzeer uitgebro ken. De ziekte heeft'een langzaam ver loop en is tot nog toe van geen kwaad aardig karakter. gtirooLAininers, 27 Aug. Als eene bijzonderheid kan gemeld worden, dat bij den heer T., in Graafland, een boom prijkt met ry'pe vruchten en tevens vol staat met bloesems, waarvan enkele reeds de tweede vrucht gezet hebben. 3 ns 2; ten en Coupone. en bezorgt Sn. geopend 7 tot 8 uur. ïn kantoor. IE DIRECTIE. bemesting De heeren I. M. II. Salomonson te Kralingen, G. J. Krol Co. te Zwolle en de Maatschappij tot verkoop van hulpmeststoffon, Rotterdam en Dordrecht, hadden een uitmuntende verzameling van de verschillende bulpmeststoffen geëxpo seerd en zelfs de uitkomsten in natura van de verschillende bemestingen tentoongesteld. Het laatste woord sohjjnt nog niet gesproken te zijn ten opzichte het groote vraagstuk „landbomesting”. De verrassende uitkomsten spreken voor de uitmuntende mestmiddelen, terwijl zelfs by een oordeelkundige toepassing het kwade gras, als heeremoes enz bestreden kan worden. Geen wonder, dat de vertegen woordigers der verschillende firma's het zeer druk had Jen mot het beantwoorden van de vragen door belangstellenden gedaan. Aan bovengemelde firma's werd een bestuursprijs toegekend. Het onderwerp voedermi idelen is zoo ruim cn zoo belangrijk, dat alleen hieraan vele kolommen zouden kunnen gewijd worden. Het aantal geschriften is dan ook legio om 't aan te toonen hoe bedaugryk het ia, de voeding met oordeel toe te passen. De voedingsmid delen, Ijjnkooken enz. en andere mestingstoffen worden dan o>k met zorg bereid on wanneer men do geschriften, uitgegeven door de hoeren C. Honig Zoon te Koog a/d Zaan, de Nederlandsohe Gist- on Spiritusfabriek, do heeren C. L. Sohepp Zoon te Rotterdam, de Nederlandsohe Oliefabriek te Delft raadpleegt, dan krijgt men de overtuig.ng dat al deae firma’s het onderwerp „voeding” met de meest mogeljjko nauwgezetheid behau leien en ton erg opzwol, weid met een schouw naar huis gebracht. De dokter, onder wiens behandeling II. zich heeft gesteld, geeft hoop op spoedig herstel. *Reeuwyk, 27 Aug. waarschuwt de burgemeester dezer ge meente de ingezetenen om toch vooral, met het oog op de voorkomende gevallen van cholera Asiatica in Nederland en het voorkomen van twee gevallen van typhus in deze gemeente, het water en de melk niet ongekookt te gebruiken, geen onmatig gebruik van vruchten te maken en zich te onthouden van steik verkoelende dranken. In deze gemeente zijn ook reeds vijf gevallen aangegeven van mond- en klauwzeer, waarvan vier gevallen in Stein en dén bij den landbouwer E. Le Noble, wonende in de onmiddellijke nabijheid van de Reeuwijksche brug. Slikkerveer, 27 Aug. Van de werf der firma wed. C. Boele Zonen alhier is te water gelaten de schroefsleepstoomboot „Johann Küppers IV,” gebouwd voor re kening van do reederij Joh. K,üppers te Homburg a/d. Rijn. •Stein, 28 Aug. De publieke verpach ting van het grasgewas van het schrale land heeft f380 opgebracht, tegen f304 in het vorige jaar. Bij den landbouwer A. Hoogenboom staan twee appelboomen met rijpe vruchten en tevens met nieuwe prachtige bloesems, voorzeker zeer vruchtdragende gewassen. •Stohvyk, 27 Aug. In den nacht tus- schen Zaterdag en Zondag 1.1. heeft men in ’t Beiersche weer eens een heldenstuk uitgehaald. Men heeft n. L een jongen boom, staande bij de wonine- van den heer W., hoofd der school, uit den grond ge rukt, hem versierd met eene lap rood katoen van 3 el lengte, en hom daarna weer vóór de woning geplant. Groote verrassing van enkele boeren, die daar ’s morgens al heel vroeg de roode vlag zagen wapperen. In minder dan geen tijd was het lapje verdwenen. Denzelfden morgen is de politie van het heldenfeit in kennis gesteld. Vlist27 Aug. In deze gemeente heerscht het mond- en klauwzeer thans op een 8 tal hoeven. Onder enkele kop pels vee heerscht de ziekte vry hevig. Alleen bij het vee van den landbouwer p, Hoogendoorn zijn nog wachten geplaatst. Landbouw-Tentoonstelling te Groot-Ammers. Alvorens de bekroningen, op die tentoonstel ling uitgereikt, mede te deelen, willen wy het tentoongestelde even bespreken, daar verschil lende nummers belangrijk genoeg zjjn om van nabfi te worden bekeken. Het programma vol gende krijgen wjj eerst: Afdeeliug A, 1 aarden. Over de inzendingen willen wjj niet veel zeggen. Groot-Ammers is niet de streek, waar de paarden fok kery veel wordt in praktijk gebracht Toch waren de 17 aangevoerde paarden wel de moeite waard om gezien te worden. Af- deeling B, Rundvee, kwam ons voor dat al zeer karig bedeeld was. Uit een zoo veeryke streek als de Alblasserwaard, bekeud voor puik melkvee, had waarlijk wel een grooter contingent present kunnen zjjn. Het 40 tal in die afdeeling ingezonden was echter over het algemeen uitmuntend en menig exemplaar de moeite waard voor eene bijzondere bezichtiging. Afdeeling O, Schapen en Varkens, was niet groot; een 20 tal schapen bewees wel dat onze omgeving voor schapei.-aanfok ongeschikt bljjkt en men aan de varkens-fokkery, hoewel in de laatste jaren aanmerkelijk toegenomen, toch niet die bijzondere attentie waardig keur de die deze tak van veelioudery wel verdiende, omdat men vooral in de laatste jaren op het varkensmesten moer algemeen zich is gaan toeleggen en voor het mesten het .goede soort van varkens niet onverschillig is. Jammer, dat de levende have niet sterker vertegen woordigd was, vooral als het waar is, wat men van meer dan een bezoeker kon hooren: Mjjn bonte zou het ver winnen van die eerste prjjs-koe, on mjjn molkschot zus en vaars zoo en stier of koo weer andoi altjjd beter dan het aangevoerde vee. men begrijpt nog te weinig hei ü-t tentoonstellingen. Alleen door vergelykn komt men tot de juiste kennis en reden alleen is het reeds jammer, d ieder die dan vermeent iets goods te hot niet op de tentoonstelling brengt; dan toch kan bij vergelijking blyken of men te hoog of ook soms to gering schat; het resultaat daarvan kan nooit anders dan in hot voordoe! van den veehouder zjjn. Afdeeling D, Pluimgedierte, was zeer dun netjes een onkele kip, eond en gans geeft iets onvolledigs. Toch was het aangevoerde wel de moeite waard om er by stil to staan en over het algemeen schjjut men het juiste verband tusschon landbouw en pluimgedierte nog niet goed te va'ten, want over hot algemeen is de aanvoer op Landbouw-Tentoonstellingon niet groot. Afdeeling E, Zuivel; daar had men in een land van boter en kaas, vooral van kaas, een groote massa kunnen verwachten, doch zeer bescheiden waren do inzendingen; oenige kazen en ook eenige potjes boter was al wat men xag, doch hoe gering ook, het was fijne waar wat men zag, en vooral in dezen tyd, waarin zooveel kwade kaas gemaakt wordt, zal menig een een begeerigen blik op het weinige doch fijne geslagen hebben. Afdeeling F, Land en Tuinbouwproducten, toonde alweder ten dui delijkste aan, dat men in een streek was, waar veeteelt de bovenhand heeft en dat slechts sporadisch de land- en tuinbouw wordt be oefend Het aantal inzendingen was dan ook niet groot en toch was het ingezondene zeer interessant en werd door kenners hoog ge prezen. Hebben wy in de vorige afdeelingen ons meer bepaald tot algemeene beschouwingen, daar het gold de voortbrengselen van den land bouw, voor de volgende afdeelingen willen wjj de «aken van meer naby beschouwen, omdat het de middelen geldt om landbouw en De jeugdige Abdul Azis loopt geheel aan den leiband zijner moeder, eene schoone Cricassische, die meer geëerd en gevreesd wordt dan de Sultan zelf. Hy doet niets, zonder haar te raadplegen. Langzamerhand is de termijn verstre ken, waarbinnen de President der Noord- Amerikaansche Unie de tarief wet had j moeten onderteekenen. Gebeurt dit niet en spreekt Cleveland er zijn „veto met over uit, dan wordt ze dien dag van zelve de wet en treedt dadelijk in werking. Uit Caracas (Venezuela) komt bericht van een bom aanslag op het leven van President Crespo. Het geworpen werktuig ontplofte echter niet en de dader werd in hechtenis genomen. In een bosch bij Clay, in Kentucky (Ver. St.), heeft men dezer dagen een beeldschoone jonge vrouw, met handen en voeten op een kruis gespijkerd, gevonden. De arme vrouw, die vóór hare kruisiging deerlijk mishandeld was, leefde nog. Een vrouw, die reden meende te hebben om jaloersch op haar te zyn, had zich op die vreeseljjke wjjze op haar gewroken. - De heer G. J. Schulp te Gorin chem is benoemd tot buitengewoon op zichter tot 1 Januari a. s. bij de uitvoering van eenige werken in het post- en tele graafkantoor te Rotterdam. By de Woensdag te Woerden ge houden tentoonstelling zyn de volgende bekro- n"voor de 2 beste melkkoeienle prys JFreyers, te Meern; 2e pr. C. Van Velzen, te Leiden; - 3e pr. A. C. Van den Akker, te Hazerswoude. Voor de beste melkschotle prys G. Van F. fik, te Kamerik - 2e pr. J. 8. Vroejre, te Rietveld - 3e pr. P Van Dam, te Nieuwerbrug. Voor de beste melkvaars: le prys P. Ky- laarsdam, te Nieuwerbrug; 2e pr. T. Straver, te Linschoten; - 8e pr. P. Rijlaarsdam, te Nieuwerbrug. Voor de 2 beste pink vaarzen: le Streng, te Barwoutswaarder; 2e pr. meulen, te Barwoutswaarder; ?- Verwejj, te Woerden (Breevold) Voor do 2 beste kuiskalveren: le De Gier, te Woerden;—2e pr. G. te Kamerik. Voor den besten kalfstier, geboren in 1891. le prys J. 8. Vroege, te Rietveld;-2e pr. wed. J. Oskam, te Linschoten. Voor den besten 2 jarigen rystier: le prys G. P. Boeide, te Kamerik; 2e pr. J. 4. De Gier, te Woerden. Voor den besten pinkstier: le kensteyn; 2e pr. A. Pauw, Voor den besten ram, niet 2e pr. A. Van Rooyen, te Voor de 4 beste lammeren,^ le pr. A. Hoogendoorn, te V. Ph. Hoogendoorn, te Wot Voor de beste zeug n Van den Akker Nzn., te pr. A. Kromwjjk, te Barwoutswaarder. Voor den besten beer van 2 jaar of ouder: 2e pr. H. Den Hertog, te Vleuten. Voor den besten beer van 1 jaar oud: le pr. H. P. F. Van Roosendaal, te Kookengen. Voor de fijnste en zwaarste koe: le pr. D. Op 't Land, te Nieuwerbrug; 2e pr. D. Op ’t Land, te Nieuwerbrug; 3e pr. C. Chnsti- aanse, te Leiden. Voor de fijnste en zwaarste schot: lepr. G. Christiaanse, te Leiden; 2e pr. D. Op 't Land, te Nieuwerbrug. Voor het fijnste en zwaarste kalf: le pr. Gebrs. Loman, te Linschoten. Voor de 4 fijnste en zwaarste vette schapen le pr. Wed. T. Rynsburger, te Leiderdorp;- 2e pr. Wed. T. Rynsburger, te Leiderdorp. Voor de fijnste en zwaarste vette varkens, niet minder dan twee: le pr. J. Brunt Pz., te Woerden. Door het provinciaal bestuur van Noord Holland is bij enkele inschrijving aanbesteedde uitvoering van baggerwerk op vyf plaatsen in het Noordzeekanaal. Raming f 14.700. Minste inschrijvers de heeren A. Volker Lzn., te Sliedrecht en P. A. Bos, te Gorinchem voor f12.670. Het vermogen, dat de heer Joel Oppenheim Sz. aan het Instituut voor doofstommen te Groningen heeft ver maakt, onder last van vruchtgebruik, bedraagt f400.000. Tot directeur der hoogere burgerschool te Gorinchem is benoemd Dr. J. M. Hiebendaal, leeraaraan die inrichting, en tot leeraar aan de burgeravondschool aldaar de heer Ph. Van Ouwerkerk. Aangenomen het beroep naar Hardingsveld door Ds. B. Van Wissink, te Niekerk (Gr). A Bedankt voor hfft beroep bij de Geref. Gemeente te Montfoort door den heer B. Boorda, cand. te Kampen. Bedankt voor het beroep te Ds. D. Cladder te veeteelt te doen ontwikkelen. Afdeeling G, werk tuigen voor Zuivelbereiding. De 1ste prys voor de doelmatigste verzameling werktuigen voor zuivelbereiding werd toegekend aan D. Spoor te Bodegraven, wiens verzameling zich dan ook buitengewoon onderscheidde door nette en sierlyke bowcrlcing en volgens deskundig oor deel ook door deugdelijkheid reeds menigmaal is echter de heer Spoor zegevierend uit het strijdperk getreden en verdere aanbeveling ia dan ook overbodig, hoewel de heer Julius Doy'er te Hilversum, aan wien een 2de prys werd toegekend, den heer Spoor zeer naby komt en zgue schoone verzameling werktuigen ten hoogste wordt geroemd. En al mogen in dezo afdeeling als verzameling de overige inzenders niet die volmaaktheid hebben gekregenin onder- deelen blonken toch de meeste byzonder uit, want de Teak-houten Goudsche kaasvaten, door den heer Fred. Buizer te Noordeloos en de wilgen- en Teak-houten kaasvaten door den heer J. Van Oostende te Langerak, benevens de zinken kaasvaten door den hoer A. Seton te Berg-Ambacht ingezonden, bewijzen dat doel matige en sierlyke werktuigen voor het ver vaardigen van kaas in onse onmiddollyke nabij heid verkrijgbaar zjjn, terwyl de verzameling werktuigen van de heeren J. v. d. Graaf Kz. te Lekkerkerk, A Uitenbogaardt te Haastrecht en J. Pensioen te Schoonhoven, wellicht niet zoo groot en volledig als andere, evenwel aanspraak maken op den naam net, solied en doelmatig. Het kuipers werk was in eon woord schoon. De he<r G. Van Zijll te Giesen-Nieuwkerk, die daarvoor den Isten prys ontving, toont steeds vooruit te gaan in dit vak, doch wordt sterk gevolgd door den heer Job. A. Beek te Hoorn, die eveneens een prachtige verzameling ten toon stelde, terwyl door de heeren A Peeters te Gouda, J. v. d. Graaf Kz. to Lekkerkerk, D. Spoor te Bodegraven en Julius Doyer te Hilversum proeven van hoogst nette en zorg vuldig afgewerkte voorwerpen tot het kuipers- werk voor zuivelbereiding bohoorende, waren ingezonden en doen bewyzen, dat op dit ge bied zeer veel werkzaamheid bestaat. Afdeeling H, Handgereedschappen voor Land en Tuinbouw Aan den heer H. A. v. Baaren te Schoonhoven werd een 1ste prys toegekend voor zyne flinke en hoogst volledige verzameling Handgereedschappen voor Land- en Tuinbouw, terwijl de heer J. A. P. Van Vliet te Gouda een 2den prjjs ontving, hoewel zyne verzameling ook uitmuntend was. evenals die van den heer D. De Ridder te Lekkerkerk, die echter niet zoo groot en volledig was. Afdeeling I, Varia. Hier komt in de eerste plaats de verzameling zalel- makersvoorwerpen in aanmerking. Op dit ge bied was heel wat verscheidonheid en pracht vol band- en machinewerk was aanwezig. Da heer Silkrodt Jr. te Gorinchem ontving zyn welverdienden Isten prys, al was het alleen reeds om zijne keurige verzameling, die bepaald hoogst verdieustelyk was en bewees dat de inzender over een ruimen voorraad te beschikken hoeft. Den tweeden prys ontving de heer D. Kö- ring te Gouda, een exposant die reeds menigmaal met goud, zilver en brons is be kroond geworden on op zyn gebied de sporen verdiend heeft. Een Bestuursprys ont vingen de heeren C. A. Van Ettinger Co. te Rot terdam voor hun hoogst soiled en keurig hand werk, en al mocht hun verzameling niet zoo groot geweest zyn, wat deze firma tentoonstel de was keurig, fijn en solied, terwijl op haar gebied nieuwigheden als zyden paardedekens, gutta percha bitten enz. werden aangetroflen. L)e heer C. A. v. Ettinger heeft zoowel als de heeren T. Schreuder van Giesendam, J. Van Brandwyk te Krimpen a/d Lek eu A. Donker te Gorinchem bewezen, dat het zadel makers vak in al zijn oravang beoefend wordt on vooral voor g en machinework behoeft te De heer J. Van Brandwyk te Krimpei verwierf den len prys en de heor A 1 Gorinchem deu 2on prjjs voor touwwerk Lan ibouwgebruik. Het muntte dun oofc fijnheid, golijkheid en soliede bewerking ton zeerste uit. Da verzameling hoefijzers on wat tot dit vak baboort was byzonder vertegenwoordigd. De bekende verzameling van den heer W. H. Mejje- riuk te Houten vor wierf den len prys, die van deu heer 11. De Zwart te Oudewater den 2en prys en van den heer R Mulders Az. te Dordrecht den 8en prys. Deze en de overige inzendingen van de heeren 0. J C. Bergman Gz. te Gorin chem en J. 8. Moróe te Hekelingen bewyzen zeer, dat men steeds voortgaat met de ken nis van het hoefbeslag en de leermiddelen daarvoor meer algemeen te maken, opdat vooral op dit gebied met oordeel door belanghebbenden zal kunnen gehandeld worden. De verzameling kunstmeststoffen en de voe- dermiddelen waren goed vertegenwoordigd; vooral aan kunstbemesting wordt in den luatsten tjjd byzonderé zorg besteed. Het is toch van een algemeene bekendheid, dat het bemesten van het land niet alleen een voortdurende zorg is, maar bovendien de kennis van bemesting een bijzondere studio vereischt. Onder de velen, die een bezoek ge bracht hebben aan de tentoonstelling alhier, behooren ook de schoolkinderen van Groot- Ammers, die daarvoor toestemming van hunne ouders gekregen hadden. Zij gingen onder geleide van hunne onderwijzers naar het terrein, waar zij vrijen toegang hadden. Ieder begrijpt, dat die kleinen veel genoe gen hadden en met een dankbaar hart jegens het bestuur der landbouw afdeeling, die hun zoo’n genoegelyk uurtje had be zorgd, huiswaarts keerden. Eene dienstbode uit ons naburig stedeke Schoonhoven had het geluk, dat op haar lot 3619, van de verloting, door de landbouw afdeeling gehouden, een prachtige pr(js viel, n.l. een arretuig. Toen het Zaterdag aan het verlotings bureau werd afgehaald, werd uit naam van hpar een rijksdaalder aan de Groot Ammersche armen gegeven. 1 •Haastrecht, 28 Aug. Zaterdag reed de jongeheer A. V., die alhier bij zijn fa milie gelogeerd was, met twee zijner vrien den per velocipède naar Stolwijk. Op den Bilwykerweg kwam hij tegen een der andere rij wielen, waardoor hij het ongeluk had te water te gaan. Met behulp zijner vrienden werd hy spoedig op het droge gebracht en verwisselde te Stolwijk van kleederen. Zyn tocht per rywiel naar Stolwijk zal zeker niet van de aange naamste geweest zijn. De commissie voor de volksspelen heeft op de inteekenlijst f50 ontvangen voor de feesten op 31 Aug. a. s. en die voor het kinderfeest ruim f100. Onze gemeente mag nu zeker wel gerekend worden oïider die, waar de vee ziekte epidemisch heerscht. Bijna al de woningen der landbouwers pryken thans met het schilderachtige bordje„Besmet telijke veeziekte mond en klauwzeer”. -• Heden morgen is eene koe van den landbouwer H. en eene van den landbou wer A. N. te Vlist aan mond- en klauw zeer gestorven. Dit is in beide gemeenten het eerste geval. lloog-Bloklnnd, 27 Aug. Bedankt voor het beroep naar deze gemeente door Ds. G. Van Dorsen te El burg. •Krimpen a/d Lek, 27 Aug. Gisteren nacht te ruim 3 uur werden do bewoners onzer gemeente gewekt door brandalarm. Een hevige brand was uitgebroken in de werkloodsen op de werf van de heeren J. en K. Smit. Ie het mid den van het gebouw aangevangen, grepen.- de vlammen weldra met hevige woede naar voren en achteren om zich hecq. Het liet zich spoedig aanzien dat deze geweldige vuurmassa raoeielyk te bedwingen zou zyn. Wel poogde men met de brandspuit van het dorp dut gedeelte te be houden, waar de goederen van het magazyn geborgen waren, maar de waterstraal bleek on machtig de verbazende vuurzee te stuiten. Met hevigheid brandde ook het magazyn, waarin zooveel licht-brandende stoffen geborgen waren, af Ook met behulp van de tweede brandspuit, die vervolgens kwam aanrukken, kon men den voortgang van de. vlammen niet stuiten. Inmid dels waren op het brand-alarm nog drie spuiten van de overzyde der rivier aangekomen, doch alles te vergeefs. Alleen de nieuwe dryfmachine en den stoomketel heeft men met g roote moeite kunnen behouden. Dat ze echter veel geleden zullen hebben valt niet te betwijfelen. Ook heeft men getracht uit Lekkerkerk met eenè brandspuit te hulp te komen, maar deze hulp kwam te laat om nog van dienst te kunnen zyn. Het was een indrukwekkend gezicht, toen te ruim 4 uren uit de geheele werkplaats van voren tot achter de vlammen haar vernielend werk met woest geweld volvoerden. Het was een grootsch maar een treurig schouwspel, toen daar voor vele duizenden aan waarde, aan kost bare machinerieën enz. binuen een enkel uur door het woedend element werden buit gemaakt. Onmiddelljjk rees de gedachte: welke gevolgen zal het voor de gemeente hebben Hoe zal het gaan met de ongeveer 100 werklieden, voor wie het werken thans onmogelyk is? Gelukkig voor de werklieden heeft men hunne kisten met gereedschap, op eene enkele uitzondering na, uog tjjdig genoeg kunnen redden Heden-middag rookten de puinhoopen nog en het gebouw, waar dagelijks zooveel leven en bedryvighoid heersch- ten, ligt geheel in de aseb. De firma is na tuurlek tegen brandschade verzekerd. IIartelyk hopen wij, dat de werkplaats spoedig herrijzen moge en dat opnieuw leven en beweging mogen vernomen worden ep de plaats, waar zoovele handen hui/ brood verdienen. Aan den goeden wil van de firma zal het zeker niet ont breken, maar waar zoo op eenmaal alle'moge lijkheid tot den arbeid is afgebroken, ryst on willekeurig de vraag: wat nuf Moge deze vraag spoedig eene goede oplossing vinden. De brand werd het eerst ontdekt door de passagiers van de Lekkerkerksche boot, die te ongeveer 3 uur voorbykwam op bare thuiskomst eener nachtreis van de Rotterdamsohe kermis. De oorzaak ligt helaas! geheel in het duister. Hartelyk hopen wy, dat zy niet in kwaad willigheid gelegen moge zijn, want dit zou de ramp dubbel treurig maken. Naar wy nader vernemen is er door de firma voorloopig eene regeling getroffen, waarby de werklieden gedeeltelyk aan het werk gehouden worden. Montfoort, 24 Aug. In den loop dezer week kwamen hier verscheidene gevallen voor van cholera-achtigen aard. Nieuwerkcrk a/d IJscl, 25 Aug. Onze predikant, Ds. J. Ph. Hattink Jr., is beroepen te Eibergen. 'Ouderkerk a/d IJsel, 27 Aug. Konin ginnedag zal alhier door de schooljeugd op Maandag 3 September a. s. gevierd worden, ipet een feestelijk onthaal in de scholen. Ongeveer 400 kinderen zullen daaraan mogen deelnemen. ’Polsbroek, 27 Aug. De timmerman H. alhier raakte jl. Zaterdag aan een der Lopiker molens met zyn oenen voet onder een molenroe, die uit het water werd ge trokken en kantelde. De man, wiens voet De strijd tusschen China en Japan, om het Begeerde schiereiland Korea, heeft nu een geheel ander karakter aangenomen. De Koning van Korea, Li Hui geheten, heeft ziclFnl. onafhankelijk verklaard van China. Gesteund door Japan, wil hy zich geheel en al van de Chineesche suzerei- niteit bevrijden. Het wordt nu dus een onafhankelijkheidsoorlog van Korea tegen zijnen suzerain, een strijd die zal uitmaken of Korea voortaan onder Japanschen dan wel Chineeschen invloed zal staan. Men herinnere zich de onlangs gele den nederlaag der Japanners tegen de Chineezen. Uit Shanghai wordt hierom trant nader gemeld, dat het veriies van de zijde der Japanners op 1800 wordt geschat. t Het laatste bericht van het oorlogstoo- neel in het verre Oosten houdt in, dat Generaal Jeh zich met 4000 man te Ping- Jang hoeft aangesloten en Generaal Nieh ook is aangekomen, zoodat het Chineesche leger in Korea compleet is. Beide legers staan nu vlak in elkanders nabijheid. Ieder oogenblik wordt dan ook de beslis sende slag verwacht. Chineesche en Ja- pansche werklieden op sommige plantages op het eiland Hawaï voeren den oorlog in het klein. n Het Engelsche Parlement heeft vacantie genomen, na voorlezing van eene Konink lijke boodschap, waarin de betrekkingen met het buitenland gunstig en vredelievend wor den genoemd. Zü eindigt met een over zicht der tot stand gekomen wetten en maakt volstrekt geen melding van de door het Huis der Lords afgewezen maatrege len, met name die tot schadeloosstelling der uitgezette lersche pachters. Nu, daar is een hartig woordje over gesproken. In het Hyde park te Londen heeft nl. eene volksbetooging plaats gehad tegen het Huis der Lords; 100.000 per sonen, meest van werklieden-vereemgin- gen, namen er aan deel. Met algemeene stemmen werd er op aangedrongen, dat de Regeering onver wijld maatregelen zou nemen tegenover het Hoogerhuis. Alle kiezers van het Vereenigd Koninkrijk - aldus luidt de eindresolutie - worden uitgenoodigd hun steun en hun stem te onthouden aan ieder candidaat van het Lagerhuis, die geen voorstander is van de afschaffing van het Hoogerhuis. Bij de opening der Frnuschc Provinciale ■Staten hebben alle Voorzitters op twee na hunne ingenomenheid betuigd met de nieuwe anarchistenwet en met het stre ven der Regeering, om aan al die mis daden paal en perk te stellen. Inmiddels hebben de rechtbanken druk werk met gedingen tegen personen, die óf den moord, op Praaiden Carnott gepleegd, hebben verheerlijkt öf aangespoord tot ge welddadigheden. Zoo kreeg zekere Lepnnce zes maanden, omdat hij op den dag van Carnot’s begrafenis had geroepen: „Het is maar goed, dat hy dood is, wij zullen nog wel anderen van kant maken waarby het Hof nog verzachtende omstandigheden had aangenomen op ’s mans verklaring, dat hij beschonken was geweest. De Minister-President Dupuy heeft Ver- net-les-Bains verlaten en, begeleid door eene sterke afdeeling gendarmerie, is hy langs een omweg huiswaarts gekeerd. In Rusland is weder eene uitgebrelde samenzwering ontdekt tegen het leven van den Czar, die op ’t oogenblik onge steld is en weldra naar Kopenhagen zal vertrekken op raad van zyn professor, die hem derwaarts zal vergezellen. In den Kaukasus is een oproer geweest, naar aanleiding van maatregelen tegen de veeziekte, waartegen Kozakken zich verzetten. Door de gewapende macht - een afdeeling ruitery onder Generaal Kakhanoff, Gouverneur van Kaban, werd de rust hersteld; maar daarby werden 24 menschen gewond. Dertig weerspan- nigen werden in hechtenis genomen. Om der merkwaardigheid wille maken we hier melding van een zonderling ge rucht betreffende Servië, waar Koning Alexander afstand van den troon zou willen doen ten behoeve van zyn vader Milan. Minister-President Nicolajevitsch heeft zich echter uitdrukkelijk tegen dat spel verzet; gevolg natuurlijk een crisis. In de Italiaansche provincie Carrara zijn van Regeeringswege weer op verscheidene plaatsen huiszoekingen gehouden. Dat het niet was op losse vermoedens, bewees de inbeslagneming van ettelijke belangrijke papieren en wapenen. Ook werden vijf hoofden der anarchistische party in hech tenis genomen. Te Weenen (Oostenrijk) is een weik- man, Drexled geheeten, tot vier jaar ge vangenisstraf, verscherpt met vasten, veroordeeld. Wat hy misdreven had wordt er niet bij vermeld. Maar ’s mans .opsluiting mag eene geruststelling heeten, .daar hij in zijn verhoor verklaarde een overtuigd anarchist te wezen en van plan te zijn geweest een bom te werpen in een der meest bezochte koffiehuizen van Weenen. M De nieuwe Sultan van Marokko zit nog losjes in het Regeeringszadel. Dit blijkt uit het feit, dat hy tot de Euro- peesche Regeeringen het verzoek richtte, voorloopig geen vertegenwoordigers naar Fez te zendenten einde ongeregeldheden te vermijden.

Schoonhovensche Courant | 1894 | | pagina 1