JIJT- EK. MB, OÏEN, 30VEN, 1894. N°. 1504. Zaterdag 1 September. OB. Nieuws- en Advertentieblad voor Zuid-Holland en Utrecht. PKOEK. K I e. k. IS. S21. E LEK. VAS erboezem en i Dyken, in j de verpach- 94. IUUR, LEN, filZ. BUITAND. Een vorm -van. Ambachtsonderwjjs. BINNENLAND. 1IT Jzn. le ng in IVALITE1T. waarmede PELEN.) die bjj loting ERSLOOT. IN NOOTÏN. S. &W. N. VAN NQOTEN tb Schoonhoven, Uitgevers. 8 urenver- EMISSIE. beveelt zich en DROGE KEN enz. Oude Singel. )annen voor Paren, go to ritsteken van zoo veel mo- SCHOOMOVEN8CHE (MBJffl. le H. BRIM richt in* FEEST te avertrekt polder Stein i s <1 a g den avonds ten BEZEMER te reclit, :n: an het )NHOVEN. IRGEN, EPAS, bevragen bij onboven. och, De gezegd, i producten Deze Courant wordt des Woensdags- en des Zaterdags morgens uitgegeven. Prjjs: voor Schoonhoven per drie maanden ƒ0,75. Franco per post door het geheele ryk 0,90. Men kan zich abon- neeren by alle Boekhandelaren, Agenten en Brievengaarders. (Meisjes en ok voor de f1000 als Rjjkssubsidie. Volksonderwijs gaf flOO. De iinancien baren dus feen «roote be- zorgheid. Laat ons nu zien hoe de ver- eeniging werkt. Zij plaatst leerlingen by. bazen, onder toezicht van de afdelingsbesturenver goedt den bazen zeker bedrag voor schade aan materialen, gereedschappen en tijd verlies voor het onderricht, en keert den leerlingen wekelijks eenig loon uit. De leerlingen moeten de herhalingsschool hunner gemeente bezoeken; zoo er geen school van dien aard iswordt op andere wy'ze in hun voortgezet onderwijs voor zien. De cursus duurt drie jaren, en ieder jaar geeft een tentoonstelling van werkstukken gelegenheid, over de ge maakte vorderingen te oordeelen. Dit leerlingstelselwaarvan het Bestuur erkent dat het niet voldoet aan de hoogere eischen aan welke een volledige ambachts school beantwoordt, schijnt zeer een voudig, maar de toepassing vordert toch zeer veel Ijver van de zijde dergenen, die op deze wijze de belangen van den jeug digen ambachtsman behartigen. Dat het aan dien ijver geenszins heeft ontbroken, wordt in het jaarverslag niet met zooveel woorden gezegd, maar blijkt ten dui delijkste uit de reeds verkregen uitkomsten. De eerste daad, door het Hoofdbestuur verricht, was het plaatsen eener oproe ping van jongelieden, daarna een op roeping van bazengenegen omten koste van en onder toezicht der vereeniging, toekomstige ambachtslieden op te leiden. Uit de ingekomen aanvragen en aan biedingen werden twintig keuzen gedaan geplaatst zijn 10 timmerlieden, 3 schil ders, 2smeden, 2kleermakers8schoen makers. Als loon is den leerlingen toe gelegd f0,50 per week voor het eerste, f0,80 voor het tweede, f.1 f2 voor het derde jaar. De vergoedingen aan de pa troons zjjn hoogstens f84 voor het eerste, hoogstens f22,40 voor het tweede, hoog stens f20 voor het derde jaar; er waren evenwel ook patroons die, met het oog op de sociale en moreele voordeelen, die zij zich van deze organisatie voorstelden, omdat reeds het loon door de vereeniging werd betaaldgeen vergoeding verlangden. Geen werkzaamheden, vreemd aan het .vak, mogen door de leerlingen verricht wordenen aan deze bepaling is vrij trouw de hand gehouden. Het verslag zegt daar omtrent Het geleiden van een geit naar de markt, - het zoeken van een konijn op diezelfde plaats, waren de eenige be denkingen die ons ter ooren kwamen. Verschil van gevoelen bestaat er over de vraag of het halen en brengen van te repareeren en gerepareerde schoenen is een overtreding van het contract; hetwil^ ons voorkomen, dat een enkele maal dit' geoorloofd kan zijn, niet bij wijze van vaste bezigheid mag worden toegelaten.” Men ziet, - die heeren in Drente behan delen de zaken wel zeer consciëntieus! Voor de theoretische vorming der jon gelui ondervond de vereeniging den meest gewenschten steun. Waar herhalings scholen bestaan, werd daarvan gebruik gemaakt, - voorts waren zoowel onder wijzers als bouwkundigen, de laatèten om te voorzien in de behoefte aan bouw kundig teekenenbereid alle hulp te ver- leenen. „In de verwachting, die men van de patroons koesterde, heeft men zich, over het geheel genomenniet bedrogen gezien, terwijl van de zijde der leerlingenopeen enkele kleine uitzondering na, niet anders werd getoonddan dat z(j de moeiten en kosten, die men zich ter zake getroost, op prijs stellen. Klachten over slechten wandel, gebrek aan vlyt, kwamen bijna niet in en waar het noodig was de jongens eens te wijzen op hun taak, trachten ze later het verzuimde weer goed te maken.” De algemeene vergadering van Mei jl. werd tevens besteed aan de beoordeéling van eenvoudige proefstukken’, vooraf ver vaardigd, waarbij gezorgd was dat een voortdurend toezicht werd gehouden door elkander afwisselende leden van het af- deelingsbestuur, teneinde overtuigd te zijn dat de vervaardiging geschiedde door de leerlingen en niet door den baas of iemand anders. De uitslag van deze proef was zeer bevredigend. Wy hebben gemeend goed te doenmet eenige mededeelingen uit dit verslag onder de aandacht onzer lezers te brengen. In tal van gemeenten toch, waar de oprichting eener ambachtsschool vooreerst nog niet is te gemoet te zien, zou het Drentsche voor beek! op de eene of andere wijze na gevolgd’ kunnen wordenteneinde voor- loopig een bevredigende regeling te ver krijgen van het gewichtige vraagstuk van het leerlingschap by de ambachten. De ijver en het overleg, in het kleinste onzer ge westen ten toon gespreid, verdienen in elk geval waardeering by allen, die de oplossing van het maatschappelijk vraag stuk niet uitsluitend verwachten door maatregelen van wetgeving of wereldbe- Welk een noodlottige tijding uit Lom bok! Het is byna niet te gelooven en toch bewyzen verschillende telegrammen, achtereenvolgens overgeseinddat de schijnbaar bevriende bevolking wel dege lijk de verraderlijke plannen in stilte ge smeed, heeft ten uitvoer gebracht. Moeie- lyk denkbaar na de vriendschappelijke gezindheid, welke onze troepen overal ont moetten. Veertien officieren, Generaal Van Ham en honderdvyftig soldaten zijn ge dood en voorts nog ettelijke manschappen zwaar gekwetst. De resident is in vei ligheid. Ziedaar berichten, welke herin neren aan de ergste dagen van den Atjeh- oorlog! Hoe ongelukkig de afloop ook moge zyn, zoo mag dat echter geen aan leiding geven tot twijfel aan den goeden eind-uitslag der expeditie! In China en Japnn blijft de toestand nog steeds dezelfde. De Japansche en Chi- neesche legers, die op ’t ogenblik in Korea tegenover elkaar staan, hebben zeer te lijden onder eene buitengewone hitte, die al sinds eenige weken heerscht, doch in de laatste dagen zoo is toegenomen, dat het mar- cheeren schier ónmogelijk is. Van de zijde van Japan wordt voortdurend ge klaagd over mishandelingen van Japansche ingezetenen in de Ghineesche steden. Op Formosa zouden zelfs 50 Japanners ge dood zyn. De Chineesche Regeering is voornemens eene nota aan de mogendheden te sturen tegen Korea’s onafhankelijkheid. Uit Senegambiö is bericht ontvangen van een nederlaag der Franschen in het door hen bezette Timbuctoe. De Toua- reg’s schijnen het kleine garnizoen te hebben belegerd, want na 3 dagen vech- tens werden bij een uitval twee Fransche compagnien door irijand vernietigd. De afgelegen, geheimzinnige stad is feitelyk by geluk of by ongeluk door de Franschen min of meer by eigen verras sing vermeesterd. De bevolking was toen welgezind, doch hoe zal het nu wezen, nu het garnizoen verminderd is en de Touareg’s de stad dnsluiten? Mevrouw Carnot moet in de laatste dagen zeer heftige anarchistische dreig brieven ontvangen hebben en dienten gevolge zijn te Preslas, waar zij verblijf houdt, buitengewone maatregelen tot hare bescherming genomen. Het is haast niet te gelooven, dat men de bedroefde weduwe van den vermoorden President niet met rust zou laten. De jongste in het Londensche Hydepark gehouden betooging tegen het Hoogerhuis heeft volgens bericht uit de Engelscbe hoofdstad, niet veel succes gehad. Er waren niet zooveel betoogers en niet zooveel toeschouwers als gewoonlijk bij dergelijke gelegenheden. Lag het aan het minder fraaie weder, aan de afwezigheid van het grootste deel der personen, die in den omtrek van Hydepark wonen of wel, achtte men de betooging nog te vroeg, te onberaden? Hoe het zij, het resultaat was treurig. Wel is er veel en krachtig gesproken, maar er lag iets gedwongens over de ge heele demonstratie. Het was, als wilde het men zichzelf slechts wys maken, dat het Hoogerhuis een gevaarlijke in stelling is. Er werd gescholden op het Hoogerhuis, door het een „huis van bastaards” te noemen, doch, zooals nu weer gebleken is, met zulke middelen komt men nooit veel verder. De tijd is nog niet gekomen, om terdege tegen het Hoo gerhuis op te trekken; de grootste en soliedste krachten hielden zich terug, en houden zich gereed voor later. Wanneer dat „later” zyn zal, is nog niet uitge maakt. Misschien wel, als het Hoogerhuis nog eens een Home Rule-ontwerp afstemt. Alle hoop is voorloopig op de Regeering gevestigd, die beloofd heeft met hervor mingsvoorstellen voor den dag te zullen komen. Nu, zij heeft een schoonen tyd tot voorbereiding de vacantie! De Russische Czar gaat, ter genezing van de zenuwachtigheid en overspanning, waaraan hij in de laatste tijden, vooral tengevolge zyner zittende levenswijze, lydende is, met zijnen geneesheer, Prof. Sacherin, voor eenige weken naar de stille en afgelegen boschstreek van Belowosjka, om daar een rustig verblijf na de noo- dige beweging te vinden. Een vreeselyk drama is afgespeeld aan boord van een Russisch schip, dat uit Constan tinopel terugkeerde. Een matroos werd dol verliefd op eene jonge Ameri kaansche dame onder de passagiers, die natuurlijk niets van hem weten wilde. Zyne kameraden plaagden hem telkens en telkens daarmede. Eindelijk maakten zij hem zoo woedend, dat hjj een revolver nam en twee zijner plagers en de jonge 'dame dood schoot. Daarna sprong hij over boord en zonk weg in de diepte. Volgens een te Madrid (Spanje) uit Tanger (Marokko) ontvangen bericht, zou de jeugdige Abdul-Asiz, omtrent wiens Prys der Advertentiën: Van 1 tot 5 regels 0,50. Iedere regel meer 0,10. Groote letters naar plaatsruimte. Inzending franco uiterlyk tot Dinsdags-avonds 8- en tot Vrydags-namiddags 5 uren. Alle binnenlandsche Advertentiën, voor 3-maal plaatsing opgegeven, worden slechts 2-maal in rekening gebracht. Nu de resultaten zichtbaar worden beginnen de vooroordeelendie velen meenden te hebben tegen ambachtsscho len, van lieverlede te wijken. Het blijkt niet waar te zijn, dat de eervol ontsla gen leerlingen dier inrichtingen heertjes z(jn, zich te goed achtende om als ge wone gezellen in de werkplaats op te tredenen wat sommige patroons mogen beweerd hebben, dat zijals zy - zoo iemand in hun dienst krijgen, be ginnen moeten met hem allerlei dingen af te leeren om hem voor het eigenlijke arbeiden op het karwei geschikt te ma ken, raakt kant noch wal. Integendeel, de bestaande scholen hebben reeds nu een zeker aantal jongelui afgeleverd, die in hun diploma een waarborg bezitten, voor hun taak berekend te zijn en na eenige verdere volmaking in de praktyk van het ambacht zeer goed hun man te kunnen staan. Wat de overige „bezwaren” aangaat die betefikenen zdo Heel veel niet. voltooide ^rkstukken komen"Soo is ~~1, in concurrentie met do arbeids- j van anderen, en de school treedt op die manier in een moeielyk te overwinnen mededingiiü met de geves tigde bazen. Dat is nu wel niet geheel te ontkennen, - hier en daar, te Leiden bijvoorbeeld, heeft men getracht aan de bedenking te gemoet te komen door het houden van een jaarlijksche verloting der afgewerkte voorwerpenmaarhetzelfde zou ook plaats grypen indien ifiet een school, maar een nieuwe onderneming in de gemeente werd opgericht. En de laatste zou men op grond van beducht heid voor meerdere concurrentie toch niet kunnen weren. De publieke opinie wordt dezen tak van onderwys zoo gunstig gezinddat men eigenlijk wel in elke gemeente van eenige beteekenis een ambachtsschool zou willen zien verryzen. Maar dat gaat niet ge makkelijk, omdat er ontzaglijke kosten aan verbonden zyn, die voor een groot gedeelte moeten bestreden worden door particulieren. Want Ryks- en provinciale subsidien worden alleen verleendals zoo wel de voorstanders zelf als de gemeen telijke fondsen het hunne hebben gedaan. Een wezenlijke moeielijkhèid is, dat de leerlingen eenige jarenal zouden zy ook buiten bezwaar van de ouderlijke fi nanciën onderwijs en bénoodigdheden ont vangen, niet in staat zijn iets by te dragen voor de huiselijke kas, en zelfs geen „zakgeld” krijgen- het ideaal van den knaap die, de school verlaten heb bende op het ambacht gaat. Om die reden ligt de school niet altijd binnen het bereik der lieden zonder middelen, voor wie zij toch zoo dringend noodig is. Er is nog een andere weg, langs wel ken men kan komen tot verbetering van het ambachtsonderwijs. Die weg is met aanvankelijk uitnemend gevolg bewandeld in Drente, die hoogst interessante, vaak met zekere minachting bejegende provincie, waar men toch zoo kloek werkzaam is en vooruitgaat op elk gebied. Daar bestaat sinds 1 Januari 1892 een „vereeniging tot bevordering van het ambachtsonder- wys in Drente”, waaromtrent het eerste jaarverslag, ons door den secretaris, den heer Gerritsen, hoofd eener lagere school te Lhee, gemeente Dwingelo, toegezonden, ons de gelegenheid aanbiedt eenige me dedeelingen te doen. Drie werkliedenvereenigingen, van Assen, Meppel en Hoogeveen, benoemden in ’89 een commissie om te onderzoeken of het mogelyk was in Drente een of meer am bachtsscholen te stichten. Haar advies was een aanbeveling, maar wees toch op groote financiëele bezwaren. In een nader rapport, uitgebracht door een uitgebreidere commissie, werd de wenschelykheid be toogd om in afwachting dat een ambachts school zou tot stand zijn te brengen, in het onderwijs te voorzien door invoering van een soort van leerlingstelsel. Tot be reiking van dat doel werd de bovenge noemde vereeniging opgericht, welker statuten zyn goedgekeurd by Kon. Besluit van 27 Mei 1892. Voorzitter der veree niging is Mr. Smeenge, lid van de Tweede Kameren weldra traden zooveel leden en donateurs toedat men aan den arbeid kon gaan en afdeelingen werden gevormd te Assen, te Hoogeveen, te Coevorden, te Meppel, te Dwingelo en te Frederiks- oord. Verschillende corporation toonden haar belangstelling door bijdragen, eenige gemeentebesturen gaven subsidie, de pro vincie deed het hare, terwijl, al gelukte het den heer Smeenge niet eep post voor ambachtsonderwys in Drente op de staats- begrooting voor 1893 gebracht te zien, een twintigtal leden der Kamer niettemin een daarmee gelijkstaand bedrag persoonlijk waarborgden. In October 1893 bewilligden de Staton-Generaal bij afzonderlijke wet- roerende hervormingen, Regeerings moeielijkheden we onlangs nog melding (naakten, zyn overleden. De Regeering èÊfnêr ratving nog geenerlei bevestiging van dit bericht Wel zou'by de tegenwoordig heerschende oproerige stemming, deze gebeurtenis aan leiding geven tot zeer ernstige verwik kelingen. De ter dood veroordeelde anarchist Salvador, te Barcelona, toont zich als een witte raaf zij ’t vermeld! zeer berouwvol. Hij heeft zich verzoend met de Kerk en zal door de Franciscaner monniken in hun orde worden opgenomen. Voorts heeft hij vergiffenis gevraagd aan de burgery van Barcelona voor den door hem gepleegden aanslag. Hy erkent, dat de maatschappij hem geen genade kan schenken. Hij heeft, zegt, hij, de doodstraf verdiend, en hy zal die met christelijke gelatenheid en berouw weten te ondergaan. By een stierengevecht te Sevilla heeft de „espada” Barberillero een poging tot zelfmoord gedaan. Hy had den vyfden stier zevenmaal getroffen, maar zonder hem doodelyk te verwonden. De president gaf toen last, den stier uit het strijdperk te verwijderen-wat een groote beleediging is voor den stierenbevechter. Barberillero, die zich nu voor goed oAteerd achtte, was wanhopig en besloot den dood te zoeken. Hy wierp zyn degen en zyn „muleta” weg en snelde op den stier toe, die hem met zyn horens ernstig verwondde en hem zeker gedood zou hebben, als niet de „cuadrilla” tusschenbeide gekomen was. De jonge „espada” werd naar het zieken huis gedragen. Daar bleek, dat zyn kwet suren niet doodelyk waren en zeker veel spoediger zullen genezen, dan de zware wonde, die aan zyn eigenliefde is toe gebracht. De afgetreden Bulgaarsche Minister- President Stambouloff heeft dezer dagen een onderhoud gehad met den bericht- govér van „Daily News”, waarin hy o. a. verklaard, dat Vorst Ferdinand altyd naijverig op hem was geweest en het nooit velen kon, als in de buitenlandsche bladen Stambouloff’s beleid werd gepre zen. Over den Czar van Rusland liet Stambouloff zich ook niet zeer eerbiedig uit. Onder meer verweet hy hem „de koppigheid van een os”. De President der Noord-Amerikaaiische Unie, de heer Cleveland, heeft bekend gemaakt, dat hy de nieuwe tariefwet niet wil teekenen, noch er zyn „veto” over uit wil spreken, zoodat de maatregel nu kracht van wet heeft gekregen. Landbouw-Tentoonstelling te Groot-Ammers. De volgende bekroningen hebben plaats gehad. Paarden, 8 jaren of ouder: le prys Wed. J. Vervoorn Gs., Arkel; 2e r. dezelfde. Paarden, jonger dan 3 jaar: le prjjs. Wed. ÜJ. Vervoorn, Arkel; 2e pr. A. Jongkind, Ameide. Paarden met Veulenle prys II. Blob, Hoor naar; 2e pr. G. Den Hartog, Woordeloos; 8e pr. C Van Vliet, Giesendam. Melkgevende Koeien, inlandsch ras, gekalfd van 1 Jan.—1 Mei 1894: le prys A. J. Voor spuy Ga Groot-Ammers; 2e pr. J. Kloek, Peur- sum8e pr. C. J. B. Du Croo en G. De Bruin, Bchelluinen. Melkschotten, als voron: le prys K. Versteeg, Giesendam; 2e pr. dezelfde. Melkgevende Vaarzen, als voren: le prys A. Bikker, Hoog-Blokland; 2e pr. Hk. Voorspuy AJz., Groot-Ammers; Be pr. A. Bikker, Hoog-Blokland. Rystieren, geb 1893: le prys W. A. Bikker, Noordeloos; 2e prjjs C. J B. Du Croo en G. De Bruyn, Bchelluinen; 8e pr. N. Rozendaal, Noor deloos. Kalfdragende koeien, 6 maanden drachtig: le prys A. J. Voorspuy Ga., Groot-Ammers; 2e pr. Bch. Herweyer, Maasdam; bestuursprys H. Voorspuy Ja., Groot-Am mors. Kalfdragende Schotten: le prys L. Schep, Groot-Ammers; 2e pr. A. J. Vooispuy Ga, Groot-Ammers; 3e pr. T. Aanen, Goudriaan. Vette Koeien: le prys K. Versteeg, Giesen dam; 2e pr. C. Barendregt, Barendrecbt. Kuispinken: le prys K. Versteeg, Giesen dam; 2e pr. H. Voorspuy Ja, Groot-Ammers; 8e pr. K. Versteeg, Giesendam. Stierkalveren: le prys Fl. Van Ejjl, Groot- Ammers; 2e pr. L. Schep, Groot-Ammers. Kuiskalveren: le prys W. A. Bikker, Noor- 'deloos; 2e pr. A Bikker, Hoog-Blokland. Vette Schapen: le prys H. Voorspuy Ja., Groot-Ammers; 2e pr. dezelfde. Ooilammeren: le prys H. Voorspuy Jz Groot- Ammers; 2e pr. A. J. Voorspuy Ga., Groot- Ammers. Ramlammeren: le prijs K. Versteeg, Giesen dam; 2e pr. A. Groenendyk, Streefkerk. Beeren: 2e prys Middelkoop, Langerak. Toom Kippen, vreemd ras, 1 Haan en minstens 5 Kippen: le prjjs A. Van Kleef, Brandwyk; 2e pr. Js. Voorsluys, Brandwyk. Eenden, inlandsch ras, 1 Waard en 3 Eenden: le prjjs H. De Ridder, Groot-Ammerj2e pr. dezelfde. Eenden, vreemd ras, als vorenH. De Ridder, Groot-Ammers; 2e pr. mej. L. Voorspujj AJd., Groot-Ammers Schoonste verzameling Pluimgedierte: le prys A. Bor, Arkel; 2e pr. G. Den Butter, Stroef kerk. Zoetemelksube Kaas, gemaakt in 1894, in zending 8 stuks, boven 8 Kg.: le prys W. A. Bikker, Noordeloos. Idem 8 stuks, beneden 8 Kg.: le prfjs Hb. Voorspuy AJa, Streefkerk; 2e pr. A. Schep Da-, Groot-Ammers. Qosboter in potjes van minden» Kg.i le prjjs L. Faas, Streefkerk; 2e pr. A. Groenen dyk, Streefkerk. Weiboter in petjes van minstens 2J Kg.: le prjjs Hb. Voorspuy AJz., Streefkerk; 2o pr. At. Schep, Streefkerk. Schoonste en beste verzameling Fruiten le prys C. B. Wisboom, Noordeloos; 2e pr, J. A. Busé, Hardingsveld; bestuursprys mej. W. P. Ejjkelenboom, Schoonhoven. Schoonste en beste verzameling Groenten: i prys T. De Bes, Groot-Ammers. Schoonste beste verzameling Aardappelen: prijs J. A. Busé, Hardingsveld; 2e pr. Voorspujj Ja., Groot-Ammers. Verzameling Planten, ter opluistering van het terrein, in potten of kuipen: le prjjs J. A. Busé, Hardingsveld; 2e pr. Firma J. Ok- hujjzen Zoon, Schoonhoven. Verzameling bloeiende Planten le prjjs Straver, Willige-Langerak; 2e pr. Firma J. Okhujjaen Zoon, Schoonhoven. Hoepen, grauwe en witte: le prjjs B. 0. Wis boom, Hardingsveld, voor witte. Teenen, grauwe en witte: le prys M. De Waardt, Ammerstol, witte; 2e pr B. C. Wis boom, Hardingsveld, grauwe. Doelmatigste verzameling Werktuigen voor Zuivelbereiding, benoodigd bij het vervaardigen van kaas: le prjjs D. Spoor, Bodegraven; 2e pr. Julius Dojjer, Hilversum. Doelmatigste verzameling Werktuigen voor Boter: le prjjs D. Spoor, Bodegraven; 2e pr. Julius Dojjer, Hilversum. Verzameling Kuiperswerk voor Zuivelberei ding: le prjjs C. Van Zijl, Giesen-Nieuwkerk 2e pr. Joh. A. Beek, Hobrn. Verzameling t Handgereedscbappen voor Land en Tuinbouw: le prjjs H. A. Van Baaren, Schoonhoven: 2e pr. J. A. P. Van Vliet, Gouda. Verzameling Zadelmakersvoorwerpenle prjjs Silkrodt Jr., Gorinchem2e pr. D. Köring, Gouda; bestuursprjjs C. A.Yan Ettinger Co., Botterdam. Touwwerk voor Landbouwgebruik; le prys J. Van Brandwyk, Krimpen a/d Lëk; 2e pr. A. Donker, Gorinchem. Verzameling Hoefijzers, uit de hand gemaakt le prjjs W. H. Mejjerink, Houten; 2e pr. H. De Zwart, Oudewater; bestuursprjjs Anton K. Mulders Az., Dordrecht. Verzameling Kunstmeststoffen, ter opluiste ring: bestuursprys G. J. Krol Co., Zwolle; bestuursprjjs Maatschappij tot verkoop van Hulp- moststoffen (Rotterdam en Dordrecht). Voorwerpen, Landbouw en Zuivel betreffende, in hot Programma niet genoemd, ter opluistering ingezonden: bestuursprjjs K, Versteeg, Giesen dam, Melkkoe; bestuursprjjs C. Honig Zoon, Koog a/d Zaan, Ljjnkooken; bestuursprjjs Neder- landsche Gist- en Spiritusfabriek, Delft, verza meling; bestuursprjjs O, L. Sohepp Zoon, Rotterdam, Voedermiddelen; bestuursprjjs W. JI. Van Hasselt, Rotterdam, Kaasstromsel, Boter en Kaaskleursel; bestuursprys J. S. Morde, Hekelingen, Derenploeg met aanbehooren; be stuursprjjs C. J. Van Steenis, Noordeloos, Hol- landsche Sjees; bestuuisprjjs L. Looyen, Molenaarsgraaf, 1 Geit, oud 1 jaar, 1 Geit, oud 8 maanden, 2 Bokken, oud 8 maanden; bestuursprjjs J. Van der Graaf Kz., Lekkerkerk, Collectie van verschillenden aard; bestuursprjjs H. A. Van Baaren, Schoonhoven, Collectie van verschillenden aard; bestuursprjjs M. H. Salo- monson, Kralingen, Kunstmeststof; bestuursprjjs H. F. Koppen, Leerdam, Gevogelte. ‘Gorinchem, 27 Aug. De paardenmarkt, welke hier sedert een paar jaar daags vóór die te Leksmond gehouden wordt, was 1.1. Zaterdag druk bezocht. Bjj oen aanvoer van 870 paarden en bjj aanwezig heid van vele Fransche en vooral Duitsche kooplieden was de handel zeer willig en werden voor de beste soorten hooge prij zen besteed. ‘Alblasserwaard en Vjjrheerenlanden 31 Aug. De handel in kaas is flauw, naar boter goede vraag, in de prijzen kwam geen noemenswaardige verandering. Men besteedt thans in deze streken voor: kaas van f 16,- tot f 22,— per 50 kilo, naar wicht en kwaliteit; goeboter f 0,55, wei boter f 0,45 per kilo. ‘Ameide, 31 Aug. Alhier is een fanfare corps opgericht, bestaande uit 12 personen, onder directie van den heer M. Van Bonzel alhier. - De landbouwtentoonstelling alhier op 6 September a. s. belooft zeer luister rijk te zijn. Reeds volgens de aangiften in het begin dezer week zyn voor al het in het programma gevraagde ruime en schoone toezendingen te wachten en sedert zijn nog een aantal andere toegezegd, ook ter opluistering. Voor de noodige afwis seling is flink gezorgd; behalve hard draverij in den namiddag, is er ’s avonds cafe chantant bij mej. dewed. Diepenhorst en gedurende de pauze een prachtig vuur werk, dat, afgestoken in de nabijheid onzer schoone rivier, dubbel effect maakt Als, wat zeer te wenschen is, het weder meêwerkt, zullen dien dag stroomen volks herwaarts worden gelokt. ‘Hardingsveld, 27 Aug. Onze naar Kruiningen beroepen predikant, Ds. Wil- lemso, hoopt op Zondag 16 September e. k. des voormiddags zijne afscheidsrede te houden. ‘Willige-Langerak, 30 Aug. In de zalm- steken der visscherij alhier zijn 12 zalmen gevangen. Een paar visschers met drijfnet ten hebben ook enkele zalmen bemachtigd. Woerden, 29 Aug. Kaas. De aan voer ter markt op heden bedroeg 301 partijen prijs van Goudsche le soort f20 H f22,50, 2e soort f 15 f 19, zwaardere f 29. Edam mer f - per 50 kilo. Handel redelijk.

Schoonhovensche Courant | 1894 | | pagina 1