THEE. A BÉ HBB&Zonen, „De Waag", ITU LAPPEN 1894. N°. 1507. Woensdag 12 September. cli Atelier. JDSMA, DAM. Mie stolwijk. a fleDosito: Nieuws- en Advertentieblad voor Zuid-Holland en Utrecht 1 ^7' i 8. Gouda. TSEN n Blitz, e huls v/d Dam, N BLITZ 11 tot 2 uur te ige mannen IDA, IIMING BINNENLAND. BUITENLAND. Overzicht. I 'V;.- zin, i. a by kunstlicht.) IOCHMANM. i mdag, Woensdag uur, Markt 154, mée by iederë SCHOONHOVERSCHE COURANT. DAM. REN-LOGEMENT koopen en verkoopen i een provisie van: joven de 80 mder 80 °/0 (ook orders in de meeste 1 tot den eeratvolgen- der Amsterdamsche henen bekroonde inbevolen van den over >ai zc/lt- licale genezing. cent in postzegels t, Braunschweig. 3 pakjes, voorzien neerd handelsmerk, hoven bij ÏR ENDE. Spelt, ïdries Kruijt. G. van der Rest. Speijer. Pannekoek. de Jong Czn. VAN DER StEEGT. ed. Knoers. Homburg. Scheer, Abrechs. van Eindhoven. wordt de aandacht f THEE, f 1,30 Billijke prijzen. enheid aan huis Gorinchem is beroepen te Blauwkapel. Beroepen bij de Chr. (Geref. Gem. te Woerden Ds. P. J. M. De Bruin te Voorschoten. Het kiescollege voor het res sort ’s Gravenhage heeft tot opperrabbijn voor de Nederlandsche Israëlitische ge meente aldaar, ter vervanging van wijlen den heer Berenstein, gekozen den heerT. Tal, opperrabbijn te Arnhem, met 22 stem men, tegen 8 op den heerL. Wagenaarte Leeuwarden. ukkery van AN NOOTEN te orden lOOJVaam- ilder wit carton, >ortaan geleverd CENTS. Opfljn 1 luxe-étui f 1,-, deposito 3 2 'P overeen te komen lesverkiezende tegen sen i op Effecten voor: X),— 4 °/a ’sjaars; tot den prolongatie- nsterdamsche beurs- SEPTEMBER 1894, een S, DAMESSTOFFEN, nz.by Gouda, 10 Sept. De lessen aan de ryks-hoogere burgerschool alhier zyn we der aangevangen met 99 leerlingen onder welke 27 meisjes. Er zijn 67 jon gens en 4 meisjes voor volledig onderwijs en 5 jongens en 23 meisjes voor enkele lessen. De cursus aan het stedeiyk gym- Bij Kon. besluit is benoemd bij het wapen der artillerie, bij het éde reg. vesting-art, tot kapitein, de 1ste luit.- adjudant W. Vosmaer, van het 3de reg. veld-artillerie. By Kon. besluit is met ingang van 1 October benoemd tot lid van den Raad van State Mr. U. H. Huber, oud lid van de Tweede Kamer der Staten Generaal. De Tweede Kamer vergadert Dinsdag 18 dezer, na de opening der nieuwe zitting, des namiddags te 8 uren. Aan de revue, welke morgen tijdens het bezoek der Koninginnen te Nieuwediep zal gehouden worden, zullen de volgende oorlogsschepen deelnemen: De Ruyter, Koningin Wilhelmina, Atjeh, Guinea, Stier, Luipaard, Matador, Heiliger- lee, Reinier Cl&eszen, Cerberus, Bommels-' dijk, Zeehond, Nautilus, Argus, Bellona, Braga, Helmdal], Geep, Lynx, benevens de torpedo booten Krakatau, Habang, Dempo, Hekla VII, VIII, IX, XIII, XV en XVI. Bij de artillerie is een aan vrage gekomen voor 8 luitenants om voor 5 jaar gedetacheerd te worden bij het O. I. leger. Zij moeten geschikt ongeneigd en van zoodanige anciënniteit zijn, dat zij waarschijnlijk binnen die jaren nog niet in aanmerking zullen komen .voor bevor dering tot kapitein. Ook moeten zij by voorkeur ongehuwd zijn. Als schadeloos stelling voor uitrusting ontvangen zy f 1000 gratificatie. Zaterdag waren een drietal ingezetenen uit Berg Ambacht op audiëntie bij den Minister van binnenlandsche zaken, om hunne bezwaren te ontwikkelen in zake de maatregelen, die tegen mond- en klauw zeer genomen worden. De rechtbank te Breda heeft G. Van Deth tot 1 maand gevangenisstraf veroordeeld, wegens beleediging van den officier van justitie te Arnhem/ Dr. J. A. Koch is voor het studiejaar 1894/95 benoemd tot adsistent le klasse by het onderwijs in de gynaecologie aan de universiteit te Amsterdam. Dr. E. C. Gravenme y er te nasium aldaar is begonnen met 55 leer lingen, van welke in I 14 (5 meines), H 14, III 9, IV 10, V 4, VI 4. ‘Amelde, 10 Sept Ook onder deze ge meente vertoont zich het mond- en klauw zeer onder een koppel vee van den land bouwer Muilwijk, te Meerkerk. De verloting, verbonden aan de alhier op 6 September 11. gehouden Landbouw tentoonstelling, zal plaats hebben ten Raad- huize dezer gemeente op a. s. Donderdag 18 dezer. ‘Ameide en Tlenhoten.. 11 Sept. De uitkomsten der zalmvisschêrij met steken en drijfnetten waren de laatste 8 dagen redelijk. Met de kantzegen wordt echter zeer weinig gevangen. Barwoutswanrder, 8 Sept. Donder dag j.l. werd de koopman C. Bruijnes, verdacht van kippen ontvreemd te hebben op de markt te Goutja, aangehouden door den majoor der rijks-veld wacht met be hulp van den gemeente-veldwachter Appel doorn en den agent Wisse, wien het gelukte de kippen en kooi in beslag te nemen. Benschop, 7 Sept. Door het bestuur van dit waterschap is in zijne gisteren gehouden vergadering opgemaakt de be- grooting voor het dienstjaar 1895; de om slag is weder voorloopig bepaald op f3 per hectare. ‘Hoornanr, 6 Sept. Sedert de vorige week is dë prijs der kaas f 1 per 50 K.G. gestegen. Door de opkoopers wordt thans hier en in de omstreken f 18, f 22, - en voor zware kaas tot f 23,50 de 50 KG. besteed. ‘Hoornaar, 10 Sept. In de 11. Vry’dag gehouden raadsvergadering is besloten den hoofdelyken omslag, die reeds vele jaren f800 bedroeg, met f100 te verminderen. De gemeente begrooting voor 1895 werd definitief vastgesteld op f4119,46 in ont vangst en uitgaaf met f 114,96 voor onvoorziene uitgaven. ‘Langerak, 11 Sept. Andermaal heeft de cholera alhier op de steenfabriek een offer geëischt. Zaterdag morgen is M. V., een oppassend werkman, na een ziekte verloop van 6 uren, aan de zy'nen ontvallen. Hy laat eene weduwe en vyf jeugdige kinderen onverzorgd achter. Naar men verneemt, zal Ds. W. Willems alhier 80 September a. s. zy’ne afscheidsrede houden. §Lekkerkerk, 10 Sept. Door den raad dézer gemeente is de rekening over 1893 vastgQsteld tót het bedrag der ontvangsten van f 24568,54® en der uitgaven van f 23848,31®, sluitende mitsdien met een batig saldo van f720,28. Kwamen in den loop der vorige week de eerste verschijnselen van mond en klauwzeer onder het vee alhier in het westelijk gedeelte der gemeente voor, thans is ook in het oostelyk deel vee aangetast. Aangifte van de eerste geval len zyn gedaan door de veehouders D. Molenaar en Jan Boon Pz.; van de laatste door Jan Oskam Wz. en C. Van der Graaf Hz. Lekkerkerk, 11 Sept. Bedankt voor het beroep by de Ned. Herv. Gem. alhier door Ds. A. Rutgers van der Loeff te Avezate. ‘Lcksmond, 10 Sept. Alhier is mond en klauwzeer heerschende onder het vee van den landbouwer J. K. Het vee is in twee weiden, die betrek- keiyk ver van elkander verwijderd zyn. Uitschoten, 10 Sept. Na een kort ver- blyf (sedert Oct. 1892) nam Ds. W. J. Py’zel, pred. by de Ned. Herv. Gem., gisteren afscheid van deze gemeente, met eene rede naar aanleiding van Lukas 13 verzen 6 tot 9. Den scheidenden leeraar werd door de aanwezigen het 4de vers van Ps. 121 toegezongen. ‘Loplk, 8 Sept. Als eene zeldzaamheid kan worden gemeld, dat Zaterdag middag een snoek ter zwaarte van ruim 1 Kilo uit het natte element op den Lop'ikschen voordyk sprong, hetgeen werd opgemerkt door den heer K. alhier. Het behoeft 'niet te worden gezegd, dat de waterbewoner zeer welkom was. ‘Loplk, 10 Sept. Door den brigadier te Schoonhoven is naar het huis van bewaring te Rotterdam overgebrachb de 16 jarige X. alhier, verdacht van diefstal van f 25, ten nadeele van den koopman M. alhier. Deze veelbelovende jongen had zich ook nog schuldig gemaakt aan op- Jichtery, door het aankoopen van twee paar laarzen op naam van een ander, waarvoor hy eveneens zal moeten terecht staan. Lopikerkapel, 8 Sept, Er schijnen menschen te zyn, die evenals katten by elk ongeval op de pooten neerkomen, gevrij- waard blijven van ongelukkendib anderen in dergelyke gevallen overkomen. Tot die soort van menschen behoort zeker ook de jonge landbouwer J. O. Werd hy een vorig jaar tusschen paard en hooiwagen hangende eenigen tijd voortgesleept tot de vracht kantelde zonder hem te deren, Vrijdag middag ging hy met den boeren wagen, gelukkig zonder kaas, eene buiteling maken op den Biezendyk, zoodat alles onderstboven in de sloot terecht kwam. Met een nat pak en een kreupel paard reed hy bedaard huiswaarts om zich daar van droge kleeren te voorzien en eenige hulp te halen. Na een half uurtje stond alles weer vry ongedeerd recht op den weg en de schrik was vergeten. ‘Woordeloos, 10 Sept. Het schUnt dat ook alhier door sommige landeigenaars het nut van polderstoombemaling wordt ingezien. Dientengevolge is door het be stuur van den polder „Grootewaard” tegen den 19. Sept. a. s. eene vergadering van ingelanden belegd, in welke deze ernstige aangelegenheid zal worden besproken. In den nacht van Zaterdag op Zondag is alhier een reeds den vorigen dag be graven varken weer uit den grond te voorschijn gehaald en op eenigen afstand in het water gevonden. Of hier aan bal dadigheid moet worden gedacht, of dat de bedrijvers in hun voornemen om het te vervoeren zyn gestoord geworden is niet met zekerheid te bepalen. Door de politie is reeds een onderzoek naar een en ander ingesteld. *Reeuw|jk (afd. Sluipwijk,) 10 Sept. Ds. 8. Van Daalen alhier maakte Zondag j. 1. bekend, dat hy a. s. Zondag des na middags te twee uren zijne afscheidsrede hoopt uit te spreken. Streefkerk, 10 Sept. Tot predikant alhier is beroepen Ds. P. S. Bartstra te Krimpen a/d Lek. ‘Tlenhoven10 Sept. Het eerste geval van mond- en klauwzeer deed zich heden alhier voor onder een koppel melkkoeien van den landbouwer D. DeJ. De noodige maatregelen, tot beteugeling der ziekte zyn genomen. Vreeswijk, 10 Sept. Gisteren voormid dag is hier geschut de stoomboot „Mer- wede IIIkapitein H. Wilschut, met pleizierreizigers van Rotterdam naar Utrecht. De boot was met vlaggen ge tooid en de muziek liet zich goed hooren. Bij de terugkomst was er nog meer volk op de been dan ’s morgens. ‘Vuren, 10 Sept. De Raad dezer ge meente heeft de begrooting voor 1894 aangevuld in ontvang en uitgaaf met f 1007,55. Deze som moet dienen voor aanleg van eene nieuwe begraafplaats, en is gevonden uit het meerder bedrag van het batig slot der rekening over 1893 dan he$ daarvoor geraamde in de begrooting van 1894. Waddingsveeii, 10 Sept. Bedankt voor het beroep by de Herv. Gem. alhier door Ds. J. Kuylman Jr., te Buanik c. a. Woerden, 10 Sept. By testamentaire beschikking is door wylen mevr, de wed. Van der Quast vermaakt een legaat van f 1000 aan de diaconie-armen der Ned. Herv. Gem. alhier, en een van f 500 de Ned. Herv. kerk. Kantongerecht te Sliedrecht. Zitting 6 Sept. 1894. C. O., Streefkerk, overtreding politie-veror- dening Groot-Ammors, f2 boete of 1 dag hech tenis. W. v. H., Papendrecht, hond tonder muilkorf, f 1 boete of 1 dag heoht. D. d. K., Sliedrecht, burengerucht, f3 boete of 2 dagen hecht. t A. J. R., Langerak, dronkenschap bij herha ling, 3 dagen hecht. W. G., Sliedrecht, als voren, fö boete of 2 dagen hecht. W. H., Nieuwpoort, als voren, 2 X f 15 boete of 2 X 3 dagen heoht. D. R., Streefkerk, dronkenschap, f 1 boete of 1 dag heoht. J. P. t. d. B., Giesendam, als voren, f 1 boete of 1 dag hecht. J. C. v. LOttoland, als voren, f 1 boete of 1 dag heoht. J. 'LNieuwpoort, als voren, f 0,50 boeto of 1 dag hecht. R d. V., Bleskensgraaf, als voren, f 0,50 boete of 1 dag heoht. J. BNieuwpoort, als voren, f 0,50 boete of 1 dag hecht. Nederl. Hervormde Gemeente VAN OUDERKERK AAN DEN 1JSEL. De oorsprong van het dorp ligt in het duister; het is nochtans van zeer hoo- gen ouderdom. Dit is op te maken uit een steen, in den buitenmuur van de consistoriekamer gevonden. Deze steen, sinds opgezonden naar Den Haagbe vatte in Gothische letters het opschrift anno. u. b t. m. i. i Volgens deze aanwijzing zou de kerk dus reeds in het jaar 909 gebouwd zyn; zy was eene parochiekerk, waarvan de proost van St. Salvatorskerk te Utrecht het recht had tot de benoeming der pastoors. De laatste pastoor dezer kerk was Hendrik Hendrikszoongeboortig van Haastrecht. Hy werd aangesteld .in 1567 en geraakte na de Gentsche pacificatie in 1576 hier buiten betrekking. Zyn ambt en tydgenoot, pastoor Jodocus Bourgeois van Gouda, nqemt hem: „een man van ergerlijk levensgedrag en van een kwaden naam". Na de Gentsbhe bevrediging word ook hier de Gereformeerde religie ingevoerd. Sedert 1579 werd deze gemeente bediend door de volgende predikanten: 1. Johannes Gerhardi 1579-1586. 2. Albert Janszoon Schagen 1586-1587, uit zyn apnbt ontzet, gerehabiliteerd, doch daarna afgezet. 3. Thomas Bruscherus 1587-1624, hier overleden. 4. Heinricus Fabritius 1624-1632, hier overleden. 5. Petrus Justus De'Bakker 1633-1646, afgezet. 6. Qiwparua Veldhuizen 1647-1650, haren van genoegen stralenden zoon de gelederende knapen prijzend wegens hunne flinke houding en nauwkeurige exercitie. Reeds 14 dagen lang wacht men op den beslissenden veldslag tusschen de Chineezen en de Japannersde legers naderen elkander hoe langer hoe dichter en nog zyn ze niet slaags geraakt. De rivier de Yin-Jin ligt tusschen hen in, doch daar deze rivier door de sterke re gens zoozeer is gezwollen, dat van over- trekking geen sprake is op ’t oogenblik, zyn er vooreerst geen krygebedreven te wachten. Het leger van Japan is geheel ten strijde gereed; de Japanners hebben nu 35.000 man van alle wapenen op Korea, allen voortreffelijk uitgerust. Daar tegenover staat een Chineesch leger van ongeveer gelijke sterkte, maar veel minder goed gewapend. Van ambtswege deed de Chineesche Re- geering openbaar maken, dat eene kleine afdeeling Chineezen op de Koreaansche grens door eene grootetlapansche troepen macht byna geheel zou zyn vernietigd, toen de Chineezen op het denkbeeld kwa men de Japanners te lokken in de nabij heid van een mijn. Deze deed men toen springen, vijfhonderd Japanners vlogen de lucht in, en de juist tijdig opdagende achterhoede der Chineezen deed de rest van ’t werk Het ophouden van den regen en het opsteken van don wind hebben in Wis consin en de andere Noord Amerikaansche boschbrand-streken het vuur hier en daar weer aangeblazen. Zoo zou in genoemden Staat het stadje Marsfleld ernstig worden bedreigd, terwijl ook zware branden zouden zijn ontstaan in de pynboomwouden aan de westergrens van den Staat New York. In Ohio en PennsylvaniG woeden mede hevige boschbranden, zooSat het, ten nadeele van klimaat en vele andere zaken toch al zoo geteisterde Amerikaansche woud wederom geducht te lijden heeft. Het ergste en afschuwelijkste is, dat men reden heeft hier aan opzet te denken, ’t zy dan dat de brandstichters de hout- prijzen willen opdrtfven’t zij dat het werkzoekers’zyn, die iets willen verdienen aan het, voor de verdere cultuur van het bosch onontbeerlijke omhakken der ver schroeide boomstammen. 7. Egbertus Jansonius 1651 1680, hier overleden. 8. Cornelis Taats 1680-1687. Vacature van 1687-1691. 9. Cornelis Van Beveren 1691 1700. Va cature 1700-1706. 10. DesideriusVan Binnenvest 1706—1728. 11. Adrianus Van Boles 1729 1730. 12. Alexander George Lintfrjnk 1730- 1774. 18. Theodosus Isaac Gerhardus Van Essen 1775-1778. 14. Johannes Van Schagen 1778—17^). 15. Johannes Bernard up NoorddincV, 1781-1785. 16. Hendrik Donker 1785—1821, hier over leden. 17. Willem Spieringh 1822-1843. 18. Hendrik Jan Den Boer 1843-1858. 19. Gerrit Boer 1859 1882; uit zy’ne bediening ontzet 15 April 1884. 20. Petrus Johannes Hopman 1884 1887. 21. Christoffel Ynzonides 1888-1892. 1892 tot nu vacature. Opmerking verdientHet gemiddeld ver- blijf van de predikanten in deze gemeente is 1894-1579 21-=15 jaar. Van de 21 dienst doende predikanten zyn er hier 4 over leden en 3 uit hun ambt ontzet. Na de vacaturen 1687-1691 en 1700-1706 is deze van 1892 tot nu de langste van duur. Geen enkel kerkgenootschap dan dat der Ned. Hervormden is er geconstitueerd. Men vindt er tot op heden slechts enkele Gereformeerden, Israëlieten on slechts een R.-Katholiek. Gemengd Nieuws. Vrjjdag en Zaterdag deed zich te Jutfaas, in het deel der gemeente naby Utrecht gelegen, een geval voor van cholera asiatica met snel en doodeiyk verloop, het eerste by eene 64 jarige vrouw, het laatste by een sterken 40 jarigen man. Deze laatste laat eene weduwe met zeven kinderen onverzorgd achter. Op dezelfde pannenbakkery, waaF*tich de beide vorige gevallen voordeden, i&thans by een meisje cholera asiatica geconstateerd, mede met doodelyken afloop, terwyi ook een ziekte geval by een ander kind vermoed wordt cholera te zfo’n. Te Haarlemmermeer in een tweede ge val van cholera, en wel in hetzelfde ge zin, waarin vóór acht dagen de dochter stierf. Thans is de vrouw van M. De Groot, te Burgerveen (Haarlemmermeer), aan dezelfde ziekte overleden. Te Culemborg ia Zaterdag by vrouw Van T., op de laan vair den steenoven, aziatische cholera geconstateerd. Nog dienzelfden middag is zij overleden. Te Maastricht werd sedert de vorige opgave één persoon door cholera aange tast en is één persoon daaraan overleden. In het geheel werden 80 personen aange tast, van welke,41 overleden. Door den homoeopatischen arts uit Gouda, den heer Von dem Borne, was by C. v. d. B. te Zwammerdam een verdacht geval van cholera geconstateerd, waarom bij den burgemeester tot het nemen van de vereischte voorzorgsmaut* regelen werd aangedrongen. De burge meester zond daarop naar den gemeente- lyken geneeskundige om het geval te constateeren, doch 'volgens diens opinie had men hier met geen cholera te doen. De heer Von dem Borne meende daarop verplicht te zyn per telegraaf den inspecteur van het geneeskundig staatstoezicht met het geval te moeten inlichten, waarop on ver wy ld de burgemeester last ontving de vereischte voorzorgsmaatregelen in acht te nemen. Het mond en klauwzeer breidt zich in de gemeente Bodegraven op bedenkelyke wyze uit. Op meer dan 60 boerderyen zyn de noodige waarschu wingen geplaatst. Enkele koeien zy’n reeds aan de ziekte bezweken. - De arbeiders op de steenfa brieken lang den gekanaliseerden Holland- schen IJsel maken een slechten zomer. Byna geen enkelen Zaterdag avond waren zy zoo gelukkig een vol weekloon teont- vangen. Over nog maar eenige weken zal de campagne reeds geëindigd zyn. Volgens schatting worden in deze stre ken minder pteenen gebakken dan in 1893. De meeste fabrikanten hebben ech ter hun voorraad van hpt vorig jaar nog lang niet opgeruimd. - By het nader onderzoek in zake de beleende valsche obligation door don secretaris en den gemeente ontvanger van ‘De Bilt, is tot op heden gebleken, dat ruim 30 valsche effecten zyn opge spoord, vertegenwoordigende eene waarde van f 14.800. Tevens is geconstateerd dat ook eenige obligation der voorlaatste 4 pets, leening zyn vervalscht. - Het vaartuig van de wed. J. v. V., dat te Vreeswyk in den Vaart- schen Ryn was gezonken, is reeds gelicht. ‘-Te Vuren overleed Zaterdag, in den ouderdom van 86 jaar en 7 maan den, de oudste mannelyke ingezetene, nl. W. Willemstyn. De overledene genoot steeds .eene ongestoorde gezondheid, en was tot vóór betrekkeiyk korten tyd nog geregeld werkzaam in de glasblazery der heeren M. Viruly Zn. Voor een der inwoners van Vianen, mej. B., was 5 Sept, een droeve dag. ’s Morgens viel haar man dood in Op Stowe House in Buckinghamshire (Engeland) is na een langdurig lyden, in den ouderdom van 56 jaren overleden de Graaf van Pary’s. Uit zyn vaderland ver bannen, stierf de erfgenaam van den Fran- schen troon als een vergeten burger. Uit een politiek oogpunt heeft dit sterfgeval natuurlyk niet meer die beteekenis, welke het vroeger zou gehad hebben. Alleen brengt het rouw in de vele vorstelyke fiuniliëh, waarmede de overledene in eenige betrekking stond; o. a. zy’neoudste dochter is de koningin van Portugal. Zy’n familieleven was zeer gelukkig; de Graaf bezat dan ook in ruime mate de deugden van een goed huisvader. Hij ruste in vrede! Fraiikrjjk'g Minister-President, de heer Dupuy, is weder naar Parijs teruggekeerd, schoon nog niet geheel en al hersteld! Reeds woonde hy twee vergaderingen by van den Ministerraad te Port sur-Seine by den President Casimir Périer. De werkstaking der mynwerkers in Schotland zal vooreerst nog voortduren. De werkstakers willen den arbeid niet hervattenindien niet al hun eischen worden ingewilligd; en de myneigenaars bly’ven ook op hun stukken staan. De wettigheid van het besluit, onlangs door de werklieden conferentie genomen tot her vatting van den arbeid, wordt door de meerderheid der werkstakers betwist. De mynwerkers, door Icommer en ellende gedreven, zullen op het laatst toch wel moeten toegeven, tenzy er tusschenkomst verleend wordt van in vloedlij ke zy’de, b. v. van de regeering zelve. De Keizer van Duitsclilaiid heeft een bezoek gebracht aan Koningsbergen, waar hy allerhartelykst ontvangen werd. Het doel der reis was de by woning van leger- manoeuvres, voorafgegaan door de ont hulling van het standbeeld voor Keizer Wilhelm I, grootvader van den tegen- woord igen Keizer. In schoone bewoordingen antwoordde Z. M. aan het gastmaal op de tot hem gerichte toespraken en hy gaf op onbe wimpelde wijze te kennen, welk een ge noegen het hem was, weer in de hoofd steel van Oost-Pruisen te mogen vertoeven. „Oost-Pruisen, de provincie, wgarin ik in hooge mate belangstel, de provincie, waar aan ik het beste deel myner krachten wy'd. Steeds zal ik met on vermoeiden y ver voor dit land bly’ven zorgdragen, evenals ik reeds langen tyd deed, getuige de staat, dien ik liet opmaken van hetgeen onder my’ne Regeering voor deze provincie al zoo is geschied. Aan spoorwegen, dyk- verbeteringen etc. werd uit de algemeene staatsmiddelen uitgegeven voor Oost- Pruisen j 85 millioen 600.000 Mark en voor West Pruisen slechts 24 en een kwart millioen. Heb ik dus niet door daden getoond, wat ik in woorden zeide? „Op -dus, ten strijde,” zoo eindigde Keizer Wilhelm zyn toespraak, „voor godsdienst, voor zedelykheid en voor orde tegen de partyen der omverwerping. De adel zy een schitterend voorbeeld voor het deel des volks, dat nog weifelt zich by die stryders aan té sluiten Daarna, wy’dde Z. M. een dronk op het welzyn der provincie en hare bewoners. Terwy’l de Keizer eenige namen geschrapt heeft, die op de gastenlijst voor het diner stonden, omdat ze hem niet welgevallig wa ren, heeft hy aan een vyftal families (de fa milie Auerswald, Dönhoff, Dohna, Eulen- brug en Lehndorff) eene eigenaardige onderscheiding verleend. Z. M. deed haar namelyk weten, dat hij een vyftal forten der vesting Koningsbergen naar hen vernoemd had. Vol vreugde hierover spoedde de fami lie Eulenburg zich aanstonds naar hun fort, vroeger fort 12, waar ze door den com mandant en de officieren werd rondgeleid en van waar ze per telegraaf den Keizer haar dank zond. In tegenstelling van hetgeen Keizer Wilhelm tot den adel zeide, diene eene loftuiging van Keizer Frans Jozef van Oostenrijk aan den Poolschen adel, waarin Z. M. te kennen gaf, dat hy blyde was te zien, welk een goed voorbeeld zy aan de bevolking gaf van plichtsvervulling tegenover het Vorstenhuis. Deze toespraak hield Z. M. by gelegenheid van een bezoek aan de tentoonstelling te Lemberg (Galicië). Koning Alexander van Servië begint de wrange vruchten te oogsten van •zyne coups d'Etat en van het niet nako- komen, door zyn geslacht, van plechtig- lijk aangegane verbintenissen. Zaterdag werd by het station Appellovatz, even voor Nisch, de spoorweg-salonwagen, waar mede Z. M. reisde, door een hagelbui van steenen getroffen, zoodat byna alle ruiten vernield werden. De Koning zelf ontkwam het gelukkigerwijze ongedeerd. Woensdag 11. heeft de kleine Koning van Spanje, Alphonso XIII, te San Sebas tian inspectie gehouden over een „jongens- bataljon”, dat uit spruiten van zyn leef tijd uit de aanzienlijkste geslachten van Spanje voor hem is gevormd. De knapen, volmaakt als soldaten van het leger uit gerust en gewapend, bleken uitstekend gedrild en onder tucht te wezen en exer ceerden niet alleen met de meeste nauw keurigheid, maar ook met den grootsten ernst, tot groot vermaak van den jongen Koning en van het geheele Hof. Toen de geweren aan rotten gezet wa ren, doorschreed de Koningin-Regentes met i boven de Amster- lering, zonder bere- deelige voorwaarden en van wissels op iland. Tarieven op krygbaar. ,en de Heer 1 HEUVEL, aldaar. E ist tegen 3| °/0 3 °/o ?ens 2| °/0. fecten en Coupons. sis en bezorgt itiën. is geopend: an 7 tot 8 uur. geen kantoor. DE DIRECTIE. L J

Schoonhovensche Courant | 1894 | | pagina 1