loter. VerkooDinc (HG doping. N°. 1510. Zaterdag 22 September. 1894. Nieuws- en Advertentieblad voor Zuid-Holland en Utrecht. OPING I iter. HUIS, BTkODfc MAHLbl'EDE t is voorne* ag 28 Sep- des voor- huize van ksche Sluis openbaar te Officiëelo Kennisgevingen. t, NATIONALE MILITIE. /LAND, IS, NACHTWAKER. IJK. De macht der gewoonte. ILAND BINNENLAND. BUITENLAND. Overzicht. en ratel, no. 1280, D. D. de Jong. wan- iaan de Gasfabriek «vr, ©uilU UK, MGAARD, be- S. &W. N. VAN NOOTEN tb Schoonhoven, Uitgevers. Gemeente Schoonhoven. aat aldaar. n, breeder SWOMOWSM COnRAÏÏT. NG, SCHUUR, Centiaren. 11 Mei 1895. ichtingen by tyd gebouwd, imrnerten en BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Schoonhoven brengen ter kennis der ingezetenen, dat het Register van In- «ehrtfring en de daaruit opgemaakte Alpha- betisclie Naamlijst van de voor de lichting 1895 ingeschrevenen op de Secretarie der gemeente, van 22 tot den 29. September 1894voor ieder ter lezing zijn nedergelegd. Schoonhoven, 2t Sept. 1804. De BecreUrin, De Burg H. GEELHOED. Mr. A. D. en MAUL- UISW1JK UKGRUND, ^ekdyk, nabij i Aanbehooren, den Lekdy'k, s., franco 1, 10 K.G. - en Juni- dezelfde G. hooger. i en fijne DperK.G.; trzending. Iczn. b/d Haag. NOOTKN. •stol, nos. 688, oot 4 Aren illetten en in- Notaris. Personen van onbesproken gedrag, die wenschen in aanmerking te komen voor' NACHTWAKER, kunnen zich aan melden op Dinsdag 25 September a. s., tusschen 11 en 12 uur, op het Raadhuis. - De Burgemeester van Schoonhoven, Mr. A. D. H. KOLFF. [8, »dgeteekend HUUR, Erve staande en beneden het m. en en daarna 3 Januari 1895. m op 3 Januari op 1 Mei 1895. werkdag tot en ig- 'den verstrekt de de omschry'- nkiijgbaar ten GROENEN- otaris DAAL te Gouda 3 op Dinsdag tember 1894, te Stolwyk, op HeerP. STOP- mb'aar, in’ één ging en afslag, flSWUK te Dinsdag er 1894, 7, in „<le ir, publiek Notaris .HLSTEDE te cht is voor- >p Zaterdag s voormiddags tech thuis te >tol, en: rgemeester, H. KOLFF. Een bekend spreekwoord zegt van haar, dat zij is een tweede natuur. Alzoo niet aangeborengelijk de eerste, maar verkregen. Nu eens als een erfenis, ons ten deel gevallen zonder dat wy er iets voor hebben behoeven te doendan weder als een geschenk, waarmede de personen, die onze omgeving vormen, ons buiten hun eigen schade hebben begiftigd eindelfik ook als iets dat we zelf hebben verworven, uit eigen vrije verkiezing Moesten we er een omschrijving van gevenwe zouden spreken van de neiging tot het verrichten van zekere ongeveer gelijksoortige handelingen, waaraan we boven andere de voorkeur gevenomdat zy onsdoor menigvuldige herhaling, ge makkelijk zijn gewordenof omdat wy er in den regel goede uitkomsten van on dervonden hebben. Hoe wy er aan komen? Somtijds, maar lang niet altijd, door eigen oorspronkelijke vinding; heel dik wijls door nabootsing, waarvan’een Fransch schrijver terecht zeide, dat zfi de wereld der menschen beheerscht, gelijk de aan trekkingskracht die der dingen. Nu is het opmerkelijk, dat wij, ondanks ons streven naar zelfstandigheid, in weer wil van den drang die ons drijft „onszelf te zyn, zoo onder de plak der gewoonte zitten. Zy is een heerscheres, die ons stuurt waarheen zy ons hebben wileen dame, met wie niet valt te twisten, - die eenvoudig verlangt dat wjj haar pantoffel kussen als toeken van slaafsehe onderwerping. In vele gevallen is het niet kwaad, dat we zoo’n beetje aan den leiband loopen. Onder de kinderen der menschen zyn een aantal wonderlijke creaturendie heel vreemd zouden doen als zij steeds hun eigen hooïd volgen, hun eigen weg be wandelen mochten. Goed dat er voor hen zekere regelen bestaan, die zij hebben in acht te nemen, zonder dat het noodzakelijk is hun telkens het waarom uiteen te zetten. „We doen maar”, en dat is voldoende. Niettemin, we leven in een tijd van critiek. Allerlei dingen, waarover vroeger nagenoeg niet werd gepraat, worden thans aan een scherp onderzoek onderworpen, en we nemen de vrijheid, hun bestaans recht in discussie te brengen. De macht der gewoonte, hoe groot ook, ontsnapt niet aan deze enquête; haar gezag blijft niet onaangetast. Dat is in ieder geval een levensteeken. De vraag is nu maar, of wy uit de re sultaten van dat onderzoek iets goeds kun nen te voorschijn brengen'. By volken van lage of véto weinig voor uitgaande ontwikkeling is de gewoonte nog de onbeperkte meesteres. Al geeft zij de onzinnigste voorschriften, men volgt ze zonder tegenstribbelen. De kort geleden onttroonde Koning Behanzin en zijn roem zuchtige voorgangers op den troon van Dahomey hielden er „gewoonten” op na, die men in een ander land erg ongezellig zou noemen: op bepaalde tyden werd de nagedachtenis hunner voorvaderen geëerd, en werd genoemden dierbaren afgestorve nen eenig bericht aangaande de zaken op dit ondermaansche gezonden, door een ter dood gebracht troepje slaven. Die stum perde vonden daar niets in dat ongepast is; zij bogen slechts voor de macht der gewoonte. In China is het gewoonterecht het meest onbetwistbare; wat eeuwenlang zoo gedaan werd, niemand zal het in de gedachten nemen er verandering in te brengen. Elders, in Westersche landen, is het no$ zoo hooi lang niet geledendat de tot kapelaan te Montfoort heer M. H. W. Hermans.^ Gouda, 18 Sept Er he^.'<Di#h onlangs hier gevestigd eene afdeel^ wan de „Ne- derlandsche Vereeniging tot bevordering der homoeopathic in Nederland”, welke reeds vele leden telt. Door haar worden thans pogingen aangewend tot het stichten van een, centraal ziekenhuis, waartoe reeds by het hoofdbestuur te ’sGraven- hage gelden aanwezig zyn, welke men hoopt dat aan de afdefeling zullen worden afgestaan. Eene onlangs alhier gehou den loterij voor dat doel bracht ruim f 1000 op. Bodegraven, 18 Sept. Op de kaasmarkt werden heden aangevoerd 244 wagens, te zamen 15.012 stuks, wegende 65.202 kilo; pttjs le soort Goudsche f23|è25, zwaardere f -2e soort f 20 22; hier onder 20 wagens Derby kaas, prijs le soort f23a24f, 2e soort f19 f21, 29 wagens Edammer kaas, prys le soort f28 a f30, 2e soort f22 f25*. Handel vlug. Bodegraven19 Sept, ’t Nieuwe sta tionsgebouw alhier nadert zijne voltooiing. Zonder op architectonische schoonheid te mogen bogen, munt ’t uit door doelma tigheid en dit is een eerste vereischte, zoowel voor ’t personen- als voor ’t goe derenverkeer. Met uitzondering van de wachtkamer 3e klas, die slechts uit ééne verdieping bestaat, is ’t gebouw stevig en hoog opgetrokken, ’t Bovenste gedeelte wordt ingericht tot woning voor den chef, die zich ongetwijfeld verheugen zal in ’t ruime en afwisselende uitzicht. Boskoop, 19 Sept In de heden ge houden vergadering van den gemeenteraad is op voorstel van Burg, en Weth. met algemeene stemmen besloten het ontwerp van wet tot verandering van de grens tusschen deze gemeente en Waddingsveen, waarby een gedeelte van Waddingsveen aan Boskoop wordt toegevoegd, ter aan neming aan te bevelen. De ingediende begroeting voor 1895 bedraagt in ont vangst en uitgaaf f 21.168,15 en die van het burgerlyk armbestuur f 1878,82* Giesen-Oudekerk, 19 Sept. Als predikant bij de Ned. Herv. Gem. alhier is beroepen Dr. E. C. Gravemeyer te Gorinchem. Leerdam, 18 Sept. LI. Zaterdag had alhier eene verkooping van huisraad plaats, door den deurwaarder van het kantonge recht van ViaïleaL welke de som opbracht van f2,62*. ööu kast h.v. werd ge boden één voor een tafel cent enz. De handelwijze van Reens te Am sterdam vindt alhier navolging. 'Lopikerkapel18 Sept. Zondagnacht ruim 12 uur werd de landbouwer J. K. door zijn buurman P. V. gewekt en aan gezegd, dat al zyn vee verspreid liep op naastliggende erven. Het bleek, dat kwaad willigen by J. K. alle hekken hadden ge opend en het vee, groot en klein, over de werf hadden gedreven. Met veel moeite gelukte het, de beesten weer op hunne plaats te krijgen. Den volgenden morgen was de melkvoorraad aanmerkelijk minder. WATER, alles Moiwyk, in :root Aren Deze Courant wordt des Woensdags- en des Zaterdags morgens uitgegeven. Prys: voor Schoonhoven per drie maanden 0,75. Franco per nost door het geheele ryk f 0,90. Men kan zich abon- neeren by alle Boekhandelaren, Agenten en Brievengaardere. - HH. MM. de Koninginnen zullen Donderdag 27 dezer een bezoek brengen aan Alkmaar en de aldaar in 1893 nieuw gestichte Cadettenschool. De gemeenteraad van Breda heeft met algemeene stemmen het besluit genomen, f 10.000 uit te trekken tot ver siering der stad en der openbare gebou wen, by gelegenheid van de komst der Koninginnen. Woensdag werd op de fabriek „De Industre” van den heer P. Smit Jr. te Rotterdam de kiel gelegd voor een schroefstoomboot, genaamd „Pietje Eliza beth”, welke voor rekening van den heer L. Van Wijngaarden, te Sliedrecht, zal worden gebouwd. Detriple expansie machine met oppervlak condensatie, alsmede de stoomketel, zullen op genoemde fabriek worden vervaardigd, Inhoud van het September-Nr. van de „Nederlandsche Politiegids”: Hoofdartikel: De Toekomst van den Politiebond door J. v. Waning. Bij dragen De Gemeente-PoJitie IV, door Mr. J. Bool; Aanteekeningen over benoe ming, schorsing en ontslag van Pol. ambtenaren en beambten. „Onze Politie- Agenten”, door C. A. Heintz. Koninklijke onderscheidingen. Uit de pers: Veilig heid. Vraag en Antwoord; De Artt. 190 en 191 der Gem. wet. Berichten. Ad verten tién. Naar gemeld wordt, hoopt men dat Dr. Kuyper over een week of vier zoo ver hersteld zal zyn, dat hy Brussel zal kunnen verlaten, om daarna, tot verder herstel van zyn gezondheid, zich naar Montreuil te begeven, waar hy waarschynlyk tot het einde van dit jaar zal verblijven. Z. D. H. de Bisschop te Haar lem heeft benoemd tot Pastoor te Moor drecht den Weleerw. Zeergel. heer P. A. Le Jeunetot kapelaan te Woerden den Weleerw. heer A. A. V^O-^der Poel en iWeleerw. Er is een voorschrift, hetwelk aldus luidt: Tracht u goede gewoonten eigen te maken. Wat we daaronder te verstaan hebben, is duidelijk. Goed is in de eerste plaats datgeen wat overeenstemt met zuivere begrippen van zedelijkheid. De bewoners onzer zuidelijke grenzen hebben van ouder tot ouder de gewoonte van smokkelen in eere gehouden, en zij zullen haar, voor bijgezien de stoornis die het openbaar gezag nu en dan verwekt, blijven volgen totdat hun moreele ontwikkeling ver ge noeg zal zyn gevorderd om hen te doen ■beseffen dat het: Geef Caesar wat Caesar’s is, ook voor hen is gesproken. Lieden, die voortleven onder de gewoontezich eens of meermalen per week een roes te drinken en dan allerlei onhebbelijkheden uit te halen, zullen een soortgelijke inner lijke hervorming moeten ondergaanen dan tevens de kracht moeten erlangen om met hardnekkigheid te worstelen tegen hun „tweede natuur”. Dat is het, wat ieder onzer tot zyn dringendste verplichtingen heeft te reke nen. Vechten, op dood en leven, tegen de gewoonte om te zwichten voor den drang van slechte hartstochten. Het booze uitroeien, opdat er plaats kome voor het goede. Het laatste trekt niet aan, zoolang men het niet kent. Maar is eenmaal de kennismaking geschied, en door herhaling bevestigd, dan oefent het een invloed uit, die men zich zal beijveren door gewoonte tot een onweerstaanbare macht te maken. Ook by de opvoeding onzer kinderen hebben wij aan deze dingen voortdurend te denken. Wat is de voornaamste reden, dat wij in het eerste tijdperk van hun leven, totdat dejaren zyn gekomen waarin het oordeel begint te rypen, volstrekte gehoorzaamheid verlangen, zoowel ten op zichte van ernstige voorschriften, die het zedelyk bestaan regelen, als van eenvou dige vormen aan welke geen hoogere waarde is te hechten dan dat de dage- lijksche omgang en het onderling verkeer er gemakkelijk door gemaakt worden Wij eischen die gehoorzaamheid niet daarom, dat wij het streelend vinden voor onze eigenliefdedat die kleine luitjes onzen wil eerbiedigen, onze leiding vol gen niet daarom, dat wy het als een persoonlyke beleediging zouden aanmer- ken, als zij, voor wie we hebben te zor gen, het wagen durven anders te willen dan wy begeeren. Maar wy weten, van hoe hooge waarde het is de gewoonte van passende handelingen en betamelyke ma nieren zich eigen te maken, zoodat ten slotte half onbewust naar behooren ge handeld wordten het later wellicht op doemende gevaar van verleiding tot slechte daden of de aanleiding tot het aannemen van slechte manieren afstuit op een dicht begroeide haag van vastgewortelde ge woonten, die het kwade in elk geval eerst onderstboven zou moeten halen alvorens zich toegang te verschaffen tot onze zeden en gebruiken. Men pleegt niet veel respect te hebben voor sleur en routine. Nu ja, het eerste woord klinkt niet mooi en wordt meestal in ongunstigen zin gebezigd ten opzichte van iemand, die door eindelooze herhaling van hetzelfde, er zoozeer aan gewoon is geraakt, dat hy er in is vastgeroest, en de dingen machinaal doet. Zoo’n mensch begint eindelijk te gelijken op een eek hoorn in een draaikooi; brengt hy boven dien zijn hersens tot stilstand terwyl zyn handen en armen of beenen den werk- tuigelijken arbeid verrichten, dan houdt hy heelemaal op, een mensch, dat is een denkend wezen te zijn. Maar toch is routine, de vaardigheid om, zonder groote inspanning der gedachte, noodzakelijke handelingen vlug en juist te verrichten, wezenlyk niet gering te achtenzy maakt den arbeid licht, effent moeielijkheden, is oorzaak dat in betrekkelyk korten tyd veel gedaan kan worden. Zoo kan men wor den de slaaf, het slachtoffer der gewoonte-, maar het is ook mogelyk, die machtige heerscheres in onze dienstbaarheid te bren gen, althans tot eeijjMriendin te maken, die ons de taak nie^Nróinig verlicht Er bestaat ook een gewoonte van plicht betrachting, welke wij, met al ons streven naar vrije ontwikkeling, wèl zullen doen aan te kweeken. Zij is een voorwaarde van orde; zonder haar wordt het leven gejaagd en druk. De man, aan wiens nagedachtenis het Zondagsblad van het Nieuws van den Dag een warm gevoeld en fraai gesteld artikel wydde, de schry’ver van de „Schetsen uit de pastorie van Mastland”, heeft in zijn .«angdurig leven zeer veel werk verricht; toen hem eens gevraagd werd, hoe hy dat zoo doen kon, antwoordde hijOch, dat is zeer eenvoudigik heb de gewoonte aangenomen, alles op den daarvoor be stemden tyd te doen, af te maken wat ik onderhanden heb, en geen twee dingen gelyk te doen. Dan kan er heel wat ver richt worden. Zie, een slaverny, gelijk Van Koetsveld zich oplegde, verheft den man die de wijsheid heeft zulk een juk op de schouders te nemen. Voorts behooren wy in het oog te hou den, dat de macht der gewoonte alleen dan vat op ons moet krygen, als wij er beter door wordendus ook, als anderen er geen hinder van hebben. Want wie voor het laatste geen gevoel heeft, is geen goed mensch. Als uw buurman gewoon is muziek te gaan maken op het uur, dat gij gaarne u te bed zoudt begeven, omdat uw dagtaak weer vroeg begint, wat met de zijne niet het geval is, dan is het een eisch der humaniteit, dat hij op uw be leefd verzoek om van gewoonte te ver anderen geen weigerend antwoord geeft. Omgekeerd zult ook gij u zooveel moge lijk naar hem trachten te schikken als eenige stilte in de morgenuren hem aan genaam kan zyn. Wie gewoon is, by hetgeen hy doet ooVeeni^ains te denken aan de wenschen van anderen, is op den goeden weg om uitvoering te geven aan het gebod der naastenliefde. En zoo komen wy vanzelf terecht by het vaste, onveranderlijke middenpunt der zedelykheid; over welk daarop betrekking hebbend onderwerp men zyn gedachten laat gaan, de weg, dien zij doorloopen, voert er altyd heen. Wat ter wereld ook heerschappij over ons verkrijge, wan neer het niet strekt om ons hoogerop te voeren, ons brengen tot de reinste op vatting van het mensch-zyn, dan is het uit den Booze. Ook de gewoonte kan en moet wezen een leidsvrouw in de goede richting; dan willen we ons gaarne aan haar macht onderwerpen. Geregeld worden aan den Keizer van China de rapporten voorgelegd omtrent den veldtocht tegen de Japanners. Welke overwinningsberichten men hem geeft te hooren, blykt wel uit de zeer onnoozele vraag, door Z. M. gedaanof en hoeveel Japansche oorlogsschepen en soldaten er nog waren. Beter ware de vraag: hoe veel van zijne manschappen er nog op Korea over zyn. Van de Japanners kan hy nu gewaar worden, dat er nog ruimschoots genoeg zyn, om zijn leger gansch en al uit de wereld te helpen. De Japanners zyn Op 't oogenblik mees ter van Korea, door eene overwinning by Ping Yong op de Chineeschen behaald, die, 20.000 man sterk, voor een deel op de vlucht gingen. De groote meerderheid werd echter gedood, gewond of gevangen genomen. Het verlies van de zyde der Japanners bedroeg slechts driehonderd, ofschoon zy driemaal sterker in aantal waren dan de Chineezen. „Overleg is het halve werk,”’ een spreek woord, volkomen van toepassing op de handelwijze der Japanners, getuige o. a. het feit, dat vanwege de Japansche Re- geering onder de troepen op Korea dui zenden exemplaren werden uitgedeeld van een goed geschreven boek over Japans, roemrijken oorlog van 1592-1599. Aldus werden de eerzucht en de vaderlandsliefde der soldaten aangewakkerd. Wel een groot verschil met het onvoorbereide, het weifelende, het planlooze in de hou ding der Chineezen. Van den indruk, dien de beslissende overwinning in China heeft gemaakt, is nog niets vernomen. Wel is het zeer waarschynlyk, dat de arme Li-Hung-Chang zich nu voor goed de ongenade heeft op den hals gehaald van het Keizerlijk paar. Zelfs wordt er reeds verteld, dat hy zich van het leven zou hebben beroofd. De Engelsche bladen houden zich ook druk met het gebeurde bezig en achten nu het oogenblik gekomen voor bemiddeling der Mogendheden, nu China, schoon nog niet al te veel vdtnederd, toch een toontje lager is gaan zingen en ook Japan nu wel gaarne iets prijs zal geven, om verder bloedvergieten te voorkomen. Hoe het ook zy, Japan is nu meester op Korea. Een korps volleerde ziekenverpleegsters overheerschende standen alles naar zich toe haalden, willekeurig beschikten over de rechten, zelfs de bezittingen der ove rigen, - hun eenvoudig de wet oplegden zonder dat met het algemeen belang eenigs- zins gerekend werd. En eeuwenlang heeft men zich daaraan onderworpen, men wist niet anders, of het behoorde zoo: de gewoonte had het zoo vastgesteld. Dat is de vooruitgang op maatschappe lijk en staalkundig gebied, ’dat men ook de rede, het billijkheidsgevoel, het beginsel van gelijke rechten een woordje mee laat spreken. De Oosterling moge tal van ver keerde dingen goed praten met de bewe ring dat het adat is- wy beginnen zoo van lieverlede de „gewoonte" te krygen, dat gewoonterecht niet meer zoo blinde lings te erkennen. Vele zaken, die we op zichzelf beschouwd minder aangenaam vinden, nemen we voor goede munt aan, mits we overtuigd zijn dat het gemeen schappelijk wejzyn dat offer van ons vraagtniet meer alleen omdat we er gewoon aan zyn geworden. van de opleidingsschool te Tokio is naar Korea gezonden, om dienst te doen by de Japansche troepen aldaar. Een aantal andere zyn bezig zich te bekwamen voor dien dienst. De vrouwen in Japan betoonen zich over het algemeen vol y ver om haar land van dienst te zyn in dezen oorlog. Een aantal voorname dames hebben zich aan- gemeld om als ziekenverpleegsters naai# Korea te gaan. Velen boden zelfs aanr mee te gaan vechtenmaar dat aanbow zal wel afgewezen worden. De werkstaking der Schotsche myn- werkers is gelukkig geheel geëindigd; 15 17000 man hebben het werk hervat en in eenige myn werken op voorwaarfie, dat de vroegere loonen tot einde Januari zullen gehandhaafd worden. Als de mannen zoo sterk blyven aankomen als nu, zal de steenkolenmarkt te Glasgow spoedig overvoerd zijn. De yzerfabrieken hebben den arbeid nog niet hervat. Het Hoofd van de Fransche Republiek, de heer Casimir Périer, Maandag-avond jl. te Parijs teruggekeerd, is den volgenden morgen vroeg naar het fort van Vaqjours vertrokken tot by woning der manoeuvres. Na afloop der werkzaamheden bood hy den officieren een déjeuner aan, waarby hy een korfe toespraak hield, een soort van toast op het Fransche leger, waarna hjj een dronk wy'dde aan de generaals, die de soldaten voor de landsverdediging en de burgers voor de vryheid voorbereiden. In antwoord hierop bedankte generaal Saussier, en sprak den wensch uit, dat het den President mocht gegeven zyn, tot het einde toe, zich van zy’ne moeielyke, doch schoone taak te kwyten. De President heeft wel een weekje vol afwisseling gehad. Na het by wonen der manoeuvres is hy vertrokken naar Chateaudun, waar hy, aan een door den Gemeenteraad hem aangeboden feestmaal, eene groote politieke redevoering hield, de eerste sedert pjjne verkiezing tot Hoofd van den Staat. Den volgenden dag, Don derdag, wapenschouwing over het 4de en 11de legerkorps, die aan de groote manoeu vres hebben deelgenomen, en na afloop daarvan had weder een déjeuner plaats, door den President aangeboden aan de officieren en opgeluisterd door een derde toespraak, ’s Avonds keerde de President naar Parys terug, om den volgenden dag den Ministerraad te presideeren op het Elysée en ’s middags van denzelfden dag vertrok hy naar zijn buitenverblyf te Pont-sur-Seine, om uit te rusten van den vermoeienden arbeid. Keizer Frans Jozef van Oostenrijk heeft te Buda Pest de beide Deligatiën aange hoord en een korte redevoering gehouden, waarin hy zy'ne hooge tevredenheid te kennen gaf over de vriendschappelyke verhouding tot alle Mogendheden, hetgeen de verwachting rechtvaardigt voor de toe komst van eene ongestoorde ontwikkeling der volkswelvaart. Toch acht de Regee ring het haar plicht de strijdkrachten der Monarchie verder te ontwikkelen. In diezelfde bijeenkomst heeft de Ryks- Minister van Buitenlandsche Zaken, Graaf Kalnoky, van de buitenlandsche betrek kingen gezegd, dat die met Frankrijk opperbest, die met Rusland goed en die met Servië verbeterd waren. Zyne redevoering besloot met de ver klaring, dat het behoud des vredes het einddoel der Oostenryksch Hongaarsche Staatkunde wezen moet. Keizer Wilhelm van Duitschland heeft aan Italic’s Koningin Margarita, eeno.oor hem zelf gecomponeerd lied ten geschenke gegeven, aan haar gewfid. De Koningin heeft in den brief, waarin zy hem haar dank betuigde, den keizerlyken dichter aangespoord, het „schoone” muziekstuk door druk openbaar te maken. De anarch listen hebben een schande- lyke misdaad bedreven te Pianezza, naby Turyn. Een geheele wyk van het stadje hebben zy in brand gestoken en, toenzy bemerkten, dat men door tydige hulp den brand meester zou worden, de buizen der waterleiding afgesneden, om het blusschen onmogelyk te maken, zoodat een groot deel van het stadje een prooi der vlam men is geworden. Vooraf hadden de anarchisten aan den burgemeester geschreven, dat zy van plan waren de stad in brand te steken „om een voorbeeld te geven aan Italië.” Berichten uit Egypte melden ons, dat dit jaar de was van den Nyl sterker is dan ooit. Op verscheidene plaatsen is hy al buiten de oevers getreden, zoodat groot gevaar voor den landbouw bestaat. Alle handen zyn aan het werk getogen tot verhoeding van die overstroomingen, als het maken van dijken, het ophoogen van de oevers enz. Dit werk is verplich tend voor de inwoners der betrokken plaatsenzij ontvangen daarvoor geen be taling. Daar het grootste deel der platte land bewoners daarvoor in beslag is ge nomen, heeft de Minister van Oorlog de lichting van de militie, die juist begonnen was, doen ophouden, Prys der AdvertentiënVan 1 tot 5 regels f 0,50. Iedere regel meer f 0,10. Groote letters naar plaatsruimte. Inzending franco uiterlyk tot Dinsdags-avonds 8- en tot Vrydags-namiddags 5 uren. Alle binnenlandsche Advertentiën, voor 3-maal plaatsing opgegeven, worden slechts 2-maal in rekening gebracht.

Schoonhovensche Courant | 1894 | | pagina 1